'Bewoners voelen zich prettig in eigen woning' Ook gemeenten tegen fusie schoolbegeleidingsdiens ten Prinses Juliana opent nieuw complex Willem Van den Bergh-stichting Samengaan in duin- en bollenstreek en Leidse regio afgewezen Hazerswoudse dierenbeschermers bieden boeren wildredders aan Patijn door de knieën bij opening straatmaker-aan-zee-show Katwijk Tien man achter eend aan PAGINA 16 W III REGIO DONDERDAG 11 JUNI 1987 NOORD WIJK - De bouwactiviteiten op het terrein van de Dr.mr. Willem van den Bergh-stichting in Noordwijk zijn op een oor na gevild. De afgelopen maanden zijn achttien twee-onder-een-kap-woningen, het activiteitencentrum en het sociaal centrum al in gebruik genomen. Hier en daar moet nog een schroef worden ingedraaid of een kapstok- haak worden verhangen, maar het meeste werk is toch wel gedaan. Maandag wordt de nieuwbouw officieel geopend door prinses Juliana. door Monica Wesseling Ir. J. Versloot, algemeen direc teur van het tehuis voor geestelijk gehandicapten, en F.H. Ploos van Amstel, hoofd personeelszaken, zijn méér dan tevreden. De afgelo pen tijd heeft volgens Versloot al bewezen dat de bewoners zich bij zonder prettig voelen in hun nieu we behuizing. Versloot: "Het is voor hen na tuurlijk een gigantische overgang geweest. Tot voor kort leefden de bewoners in paviljoens waar, hoe wel ook daar met groepen werd ge werkt, de privacy eigenlijk ver te zoeken was. Nu wonen ze met klei ne groepjes echt samen. De bewo ners zijn hierdoor, dat merkten we al snel, veel rustiger geworden". In de achttien nieuwe woningen op de Van den Bergh-stichting, wonen vijftien woongroepen, in grootte variërend van 5 tot 10 be woners. Drie huizen zijn bestemd voor de begeleiders. De mate van zelfstandigheid van de bewoners is volgens Versloot te omschrijven als een die ligt tussen de zelfstan digheid in een paviljoen en die in een zogeheten twee-fasen-huis. In twee-fasen-huizen moeten de be- hun huishouden zelf rege len, in een paviljoen wordt alles voor hen gedaan. Directeur Versloot: "Het belang rijkste nieuwe aspect aan deze woonvorm is dat de groep echt met elkaar moet samenleven. Iedereen heeft een eigen kamer en kan zich dus terugtrekken, maar er is één grote gezamenlijke zitkamer. Hun woonsituatie lijkt nu veel meer op die van wat wij normale mensen Onrust De groepen die overgeplaatst zijn van de paviljoens naar de nieu we woningen, zijn hierover niet al te lang van te voren ingelicht. Vol gens Versloot zou dit onnodige on rust onder de bewoners van de stichting teweeg brengen. Hij illu streert dit met een voorbeeld: "Sinds de bewoners weten dat prinses Juliana maandag komt, is er een aantal dat de hele dag Julia na, Juliana loopt te zingen. Aan hun normale bezigheden komen ze nauwelijks meer toe omdat ze met hun gedachten helemaal bij de opening zijn". Voordat de groepen konden wor den overgeplaatst is er het nodige overleg geweest tussen de aan het instituut verbonden psychologen, psychiaters en verzorgers. Samen leven in een kleinere woonge meenschap stelt hogere eisen aan de sociale vaardigheden van de be woners. Vandaar dat de groepen die in de paviljoens al waren ge vormd, zo veel mogelijk in stand zijn gehouden. Het enthousiasme, dat de bewo ners toonden bij de verhuizing naar de nieuwbouw, werd door de ouders van de pupillen lang niet al tijd gedeeld, zo blijkt uit de woor den van Versloot. "Sommige ou ders waren bang dat de verhuizing Directeur Versloot (rechts) en per soneelschef Ploos van Amstel. "Meer zelfstandigheid geeft de be woners een groter gevoel van eigen waarde". (foto Jan Holvast) te veel onrust in het leven van hun kind zou brengen. De afgelopen maanden zijn evenwel ook zij tot het inzicht gekomen dat deze nieu we woonvorm ook voor hun kind de beste is". De verhuizing van bewoners naar kleinere woningen is een di rect gevolg van gewijzigde inzich ten omtrent de woonsituatie van zwakzinnigen. Voorheen werden paviljoens met grote zalen als zalig makend gezien. Versloot: "De af gelopen jaren is echter steeds dui delijker geworden dat ook een zwakzinnige behoefte heeft aan privacy. Bovendien geeft meer zelfstandigheid de bewoner een grote gevoel van eigenwaarde en dat is ook voor hem heel belang rijk". In Noordwijk en Katwijk wordt op dit moment nog hard gewerkt aan de bouw van enkele twee-fa- sen-huizen. Zodra die zijn voltooid en de bewoners erin zijn getrok ken, is de huisvesting in paviljoens op de Van den Bergh-stichting verleden tijd. De nog bestaande grote gebouwen zijn opgedeeld in kleinere wooneenheden. Centra Op de Van den Bergh-stichting wordt niet alleen gewoond. Voor de bewoners worden er dagelijks tal van activiteiten, variërend van timmeren en knutselen, tot toneel voorstellingen en kerkdiensten georganiseerd. Tot voor kort wer den hiervoor een oud kerkgebouw, een noodgebouw en een 'verbouw de kolenschuur' gebruikt. De accommodatie voldeed, zo blijkt uit de woorden van Ploos van Amstel, absoluut niet meer aan de eisen van deze tijd. "Het nood gebouw was 's winters niet warm bestaat uit drie rechthoekige gebouwen, die in elkaar overlopen. te krijgen en in de zomermaanden smolt je er weg. De kerk had zo'n slechte akoestiek dat de preken de achterste rijen absoluut niet be reikten. Dat is nu wel anders". Vlakbij de nieuwe woningen zijn het activiteitencentrum 'De Trian gel' en het sociaal centrum 'Het Kruispunt' neergezet. Het activitei tencentrum bestaat uit drie recht hoekige gebouwen die inelkaar overlopen. De bezoeker die het centrum binnenloopt, wordt ge troffen door de lichte en vooral ge zellige, vriendelijke sfeer die in het centrum overheerst. In het activiteitencentrum zijn ook twee zogeheten snoezelkamers ondergebracht. Een snoezelkamer is een ruimte met kussens op de vloer, gedempt licht en zachte mu ziek. De" kamers zijn bedoeld voor zwakzinnigen met een heel laag verstandelijk niveau. Uit de prak tijk is gebleken dat juist deze be woners in de snoezelkamers tot rust komen en er zich heel prettig voelen. Het sociaal centrum Het Kruis punt biedt onderdak aan sociale activiteiten zoals kerkdiensten en bezoekavonden. De medewerkers van de Dr.mr. Willem van den Bergh-stichting zijn méér dan tevreden over de nieuwbouw, die in totaal 25 mil joen gulden heeft gekost. Versloot: "De twee centra geven ons de mo gelijkheid veel meer activiteiten voor de bewoners te organiseren. Al met al is het geld dat hier in geïnvesteerd, bijzonder goed be steed". Maandag opent prinses Juliana de nieuwbouw officieel door het plein waaraan de twee centra zijn gelegen, om te dopen in Juliana- plein. Voor de bewoners staat een reeks- feestelijkheden op het pro gramma. STREEK - Het plan van minister Deetman (onder wijs en wetenschappen) om de schoolbegeleidingsdien sten in de duin- en bollen streek en de Leidse regio sa men te voegen stuit op steeds meer kritiek. Nadat het bestuur van de Onder wijsbegeleidingsdienst (OBD) in de duin- en bollen streek zich al een fel tegen stander van een dergelijke fusie had getoond, staan nu ook de tien gemeenten waar deze dienst zijn werkzaam heden verricht, op het punt de minister te vragen zijn voorstel in te trekken. Door het dagelijks bestuur van het samenwerkingsorgaan duin- en bollenstreek (SDB), waarin de tien gemeenten zijn vertegenwoordigd, is inmiddels een concept-brief op gesteld, waarin een reeks van be- wordt opgesomd tegen het de minister. Zodra het algemeen bestuur met de in houd heeft ingestemd, zal de brief de deur uitgaan. Aanleiding voor de minister om met een voorstel tot bundeling van de twee schooldiensten te komen is het strakker hanteren van het ge talscriterium op grond waarvan el ke dienst ten minste 20.000 leerlin gen moet tellen. Dat is momenteel noch bij de OBD, noch bij de schoolbegeleidingsdienst Rijnland (die in de Leidse regio aétief is) het geval. Om diezelfde reden stelt de bewindsman ook elders in het land een aantal fusies van schoolbege leidingsdiensten voor. Afbreuk In de concept-brief aan de minis ter schrijft het SDB-bestuur onder meer dat met een fusie afbreulj wordt gedaan aan de eigen identi teit van de samenwerkende groe peringen (bijzonder en het open baar onderwijs). "Door samenvoe ging van werkgebieden bestaat bo- vehdien het gevaar dat bepaalde groepen zich niet voldoende in een nieuw te vormen bestuur zullen herkennen", aldus het SDB-be stuur. Ook wordt volgens het SDB-be stuur door de maatregel getornd aan de bestaande samenwerking tussen de verschillende gemeenten in de duin- en bollenstreek en de huidige subsidieregelingen waar- Tweede Kamer steunt voorstel overname SVHB door Bos-groep DEN HAAG/KATWIJK - Een meerderheid van de Tweede Ka mer steunt het voorstel van minis ter Smit-Kroes om een overeen komst te sluiten met de Bos-groep voor de overname van het Staats- vissershavenbedrijf in IJmuiden. In de Bos-groep werkt een aantal ondernemers op de terreinen van het Staatsvissershavenbedrijf sa- De woordvoerders van CDA, WD en SGP lieten de minister weten het aanbod van de Bos- groep aantrekkelijker te vinden dan dat van de Initiatiefgroep waarmee in mei 1986 een raam overeenkomst voor de overname van het SVHB is gesloten. Deze initiatiegroep bestaat voorname lijk uit Katwijkse en IJmuidense bedrijven die zich inmiddels heb ben verenigd in de bv Vissersha venbedrijf IJmuiden. Ook de ge meenten Katwijk en Velsen zijn in deze groep vertegenwoordigd. Tijdens het overleg dat gisteren in de Tweede Kamercommissie werd gevoerd plaatste alleen PvdA-woordvoerder Rienks grote vraagtekens bij de privatisering van het Staatsvissershavenbedrijf. Volgens het kamerlid is nog steeds niet aangetoond dat het afstoten van het SVHB leidt tot het doelma tiger functioneren van dit bedrijf. Zijn fractie had en heeft een princi piële voorkeur voor decentralisa tie, waarbij het beheer over het staatshavenbedrijf wordt gelegd bij de provinciale of gemeentelijke overheid. Rienks vreest dat ver koop aan het bedrijfsleven een ver loederingsproces inluidt en de con tinuïteit van de visserij en de be langen van het personeel gevaar lo pen. Tussen de fracties van CDA en WD bestaat intussen verschil van inzicht over de afwikkeling van de raamovereenkomst die enige tijd geleden met de Initiatiefgroep werd gesloten. CDA-woordvoerder Van Vlijmen staat op het stand punt dat, nu de kamer het voorstel van de Initiatiefgroep heeft afge wezen, de ontbindende clausule in de raamovereenkomst in werking moet treden. WD-woordvoerder Te Veldhuis wil, gezien de toch nog aanwezige onzekerheden in het aanbod van de Bos-groep, niet alles op één kaart zetten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het recreatiegebied Ze- gerslo'ot in Alphen is een attractie rijker. Naast de midgetgolfbaan Amigo kan een soort voetbalspel met tegenstanders van gips worden beoefend. Joop Lank- haar, profspeler bij FC Den Haag, was uitgenodigd om als eerste zijn kunsten te vertonen. De ex-speler van ARC had de grootste moeite om zijn gipsen tegenstanders in de luren te leggen, waardoor het aantal doelpunten beperkt bleef. Het spel bestaat uit elf banen met een lengte van een meter breed en tien meter lang. Daarop bevinden zich drie poppen, die per baan van positie wisselen. De speler moet de bal langs die hindernissen in het doel proberen te tik ken. Voor Alphen is het spel overigens niet nieuw. Exploi tant Willem Roggeveen: "Een jaar of acht geleden heb ik het al gehad in. Avifauna. Dat was echter op huur- basis. Ik wilde liever zelfstandig werken. Ook al omdat de banen daar niet vlak waren ben ik ermee gestopt. Ik heb het altijd jammer gevonden dat het spel destijds in. Alphen is verdwenen. In het oosten van het land liggen verscheidene banen. Hier in het westen is er verder niet een. Daarom ben ik er opnieuw mee begonnen". (foto Naiuio Bloupot) KATWIJK - Voor het vervoer van oudere inwoners zal in Katwijk waarschijnlijk een belbus gaan rij den. De Stichting Bejaardenwerk van de kustplaats bekijkt in sa menwerking met de vervoermaat schappij NZH welke mogelijkhe den er zijn voor een dergelijke voorziening. Volgens coördinator F.H. Mulder van de stichting wordt gedacht aan een constructie waar bij de NZH de bus levert en het on derhoud voor haar rekening neemt en het bejaardenwerk zorgt voor vrijwilligers die de bus bemannen. Naast bejaardentaxi mogelijk ook belbus voor Katwijkers De Stichting Bejaardenwerk Katwijk wil verder ook de bestaan de vervoerdienst voor ouderen, de zogenaamde bejaardentaxi, uit breiden. Er worden meer vrijwilli gers ingeschakeld die met eigen auto's bejaarden vervoeren en er zal ook meer bekendheid aan deze vorm van dienstverlening worden gegeven. Ook het jaarlijkse bedrag dat voor de bejaardentaxi beschik baar wordt gesteld, zal sterk wor den verhoogd. De belbus is een vervoervoorzie- ning die door de ouderen zelf kan worden ingeschakeld. Door telefo nisch contact op te hemen met de centrale rijdt de bus op het afge sproken tijdstip voor en brengt de bejaarde binnen het dorp naar de gewenste bestemming. over de gemeenten onderling af spraken hebben gemaakt. Behalve van het rijk, krijgt de OBD name lijk ook jaarlijks een bijdrage van alle gemeenten in de streek. Volgens het SDB-bestuur wordt bemoeilijkt, omdat de Leidse agglomeratie geen officieel samen werkingsorgaan kent. Door.de ge meentebesturen in de duin- en bol lenstreek en danjnet name door de wethouders van onderwijs wordt momenteel regelmatig overleg ge voerd met het bestuur van de ODB. Het algemeen bestuur de SDB is ook vertegenwoordigd in het bestuur van de ODB. Relatie In de brief wordt voorts gemeld dat een goede relatie tussen de schoolteams en de medewerkers van de OBD op het spel komt te staan in een nieuwe opzet. De ver schillende groeperingen zijn mo menteel in het OBD-bestuur verte genwoordigd op grond van het leerlingenaantal. De ODB verricht momenteel werkzaamheden voor in totaal 74 scholen met een gezamenlijk leer lingenaantal van 15.660. "Dat aan tal scholen maakt het mogelijk in tensief overleg met de schoolteams te voeren en met de dienstverle ning zo optimaal mogelijk reke ning te houden met de verschillen de wensen", aldus het SDB-be stuur. Het algemeen bestuur van het SDB vergadert op woensdag 24 ju ni over het voorstelt van de minis ter en de concept-brief van het da gelijks bestuur. DONDERDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'E la nave va' van Fredrico Fellini, 21.15 uur. Groenoordhallen - Inruihvagenshow van Het Motorhuis, tot 22 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. tel. 149324/216180. Leiderdorp Muzenhof - Cor Gordijnsingel, kop- pelklaveijastoernooi, 20 uur. Film voor leden van de Filmkring 'Out of Africa' 20.30 uur. VRIJDAG Apparaat moet bij maaien jonge dieren waarschuwen HAZERSWOUDE - De afdeling Hazerswoude van de dierenbe scherming gaat een aantal wildred ders aanschaffen. Deze apparaten voorkomen bij het maaien op het land dat jonge dieren worden ge dood. De dierenbeschermers wil len de wildredders gratis ter be schikking stellen van boeren en loonmaaiers in Hazerswoude, Kou dekerk en Benthuizen, die daar voor belangstelling hebben. De af deling Hazerswoude is de eerste in de streek die daartoe overgaat. De wildredder is een uitvinding van R. Horst uit Paterswolde. Het was hem een doorn in het oog dat bij het maaien per jaar tienduizen den, meest jonge dieren om het le ven komen. Vooral de moderne cy- clomaaier eist zijn tol. In het werk gebied van de Dierenbescherming Hazerswoude komen veel weide vogels voor, vaak al heel zeldzame. De dierenbescherming begint haar actie in een tijd dat veel wordt gemaaid. De wildredder, die heel gemakkelijk aan de cyclomaaier is te bevestigen, werkt als een waar schuwingssysteem voorde dieren. Dat is nodig omdat de moderne maaimachines in het belang van de gebruiker steeds geluidsarmer worden. De maaiverliezen, het aan tal gedode dieren, zijn als gevolg daarvan steeds groter geworden. Juist de hinderlijke hoge tonen van de machines werden vermin derd, terwijl deze de dieren alarme- De wildredder is uitgerust met bellen, waardoor de dieren worden gewaarschuwd en een veilig heen komen kunnen zoeken. Volgens de dierenbescherming ondervindt de gebruiker van de wildredder zelf geen hinder van dit apparaat. Dat bleek uit ervaringen met landbou wers uit de omgeving van Utrecht, die er zéér tevreden over waren. Per wildredder worden honderden dieren gered. Om belangstellenden over de streep te trekken stelt de Dierenbe scherming Hazerswoude de wil dredders gratis ter beschikking aan de boeren in haar werkgebied. Belangstellenden kunnen zich in verbinding stellen met mevrouw Eefting, telefoonnummer 01728- 8209. De wildredders worden ove rigens pas aangeschaft als er werkelijk behoefte aan blijkt te be staan. "Als zich één boer aanmeldt, schaffen we de apparaten aan. Ik hoop dat we respons krijgen, zodat we op die manier duizenden dieren in leven kunnen houden". KATWIJK - De zesde straatmaker- aan-zee-show wordt morgenmid dag om 14.00 uur in Katwijk ge opend door mr. S. Patijn, commis saris van de koningin in Zuid-Hol land. De jaarlijkse wedstrijd voor leerling-straatmakers duurt tot za terdagmiddag en wordt omlijst met een aantal activiteiten. Het evenement wordt in de kust plaats gehouden op het uitzichtpla teau direct voor de Katwijkse vuurtoren. Elf teams van twee leer ling-straatmakers leggen hier een stuk sierstraatwerk aan van onge veer 25 vierkante meter. Het ont werp bestaat uit een zeilboot op volle zee, uitgevoerd in diverse kleuren. De straatmaker aan zee show wordt georganiseerd door de Stichting beroepsopleidingen weg en waterbouw en de Vereniging van fabrikanten van betonstraat- stenen. Commissaris Patijn legt morgen middag de eerste steen in de ver harding van het uitzichtplateau, nadat hem door parachutisten de straatmakershamer is uitgereikt. De 22 leerling-straatmakers werken tot vrijdagavond negen uur door en voltooien hun werk de volgende dag. Op vrijdagavond wordt het evenement muzikaal op geluisterd door het Katwijkse mu ziekkorps Jong DVS en het Fly over Dixieland Orchestra. Om 22.30 uur wordt er naast het wed strijdterrein een groot vuurwerk ontstoken. Het programma van zaterdag vermeldt onder meer optredens van de Nationale Wegenbouwka- pel op de Taatendam, het Hoornes- plein en bij het wedstrijdterrein. Van 11.00 tot 12.00 uur en van 15.00 tot 15.45 uur zijn er demonstraties van oude stoomwalsen op de Bou levard. HILLEGOM - Een moede reend die verstrikt zat in een visnet heeft de politie van Hil- legom, medewerkers van de dierenambulance uit Haarlem en ambtenaren van de Hille- gomse dienst openbare werken gistermiddag bijna twee uur lang beziggehouden. Bewoners zagen de eend in een sloot langs de weg de pogingen doen het net, dat zij achter zich aansleepte, kwijt te raken en waarschuwden de politie. Deze kreeg de eend niet te pakken en schakelde de die renambulance en medewerkers van de gemeente in. Na twee uur lang met tien man jacht te hebben gemaakt op het dier, kon de moedereend uit haar be narde positie worden bevrijd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16