TAD LEIDEN 'Gevolgen hoog eigen risico niet voldoende gerealiseerd' Bezwaren van D66 tegen rechtsvorm nutsbedrijf LEIDSCH 1 DAGBLAD Werkgroep biedt ziekenfonds petitie aan Nijssen Koeling bv naar sciencepark Leeuwenhoek Blikseminslag: 120 ruiten aan Witte Singel kapot s DONDERDAG 11 JUNI 1987 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN/VOORSCHOTEN - Het Regionaal Ziekenfonds Leiden-Al- phen heeft de leden die zich vorig jaar bij de afschaffing van de vrij willige verzekering particulier moesten verzekeren, destijds sterk afgeraden een verzekering met hoog eigen risico te nemen. "We hebben daarop erg aangedrongen, maar veel mensen hebben toch ge kozen voor een hoog eigen risico en dus een lage premie", aldus di recteur Kool. "Ze hebben zich daarbij echter niet voldoende gerealiseerd wat dat voor consequenties heeft als ze medische hulp nodig hebben", al dus directeur Kool. "Een aantal mensen zei het verschil in premie tussen de oude en de nieuwe verze kering wel apart te leggen voor als er wat gebeurt. Ze bedoelen het heel goed. Maar hoe gaat dat: de wasmachine gaat stuk". Behalve door een hoog eigen risi co zijn ook mensen in de proble men gekomen door de zogenoem de kinderpremie, vertelt Kool. Wa ren kinderen tot 16 jaar bij de vrij willige verzekering van het zieken fonds gratis meeverzekerd, thans moet voor hen de helft van de pre mie voor volwassenen worden be taald. "Een gezin met twee kinde ren betaalt dus voor drie volwasse- Volgens de directeur is alles in het werk gesteld de verzekerden ingeschreven te houden. "We heb ben drie aanmaningen gestuurd en mensen gebeld. Vaak kregen we len blijven. Wethouder Fase wilde gisteren de mogelijkheid dat Aramco in Schuttersveste trekt, bevestigen noch ontkennen. Ook een woordvoerder van de oliemaatschappij wilde niet beves tigen dat Aramco kantoorruimte in Schuttersveste betrekt. "Wij heb ben verschillende plaatsen in Lei den op het oog. Er is door ons nog niets vastgelegd". Kantoortje voor De Vink LEIDEN - Reizigers vanaf station De Vink hoeven vanaf maandag geen kaartje meer bij de conduc teur te kopen. Het station krijgt een eigen plaatskaartenkantoor, dat van maandag tot en met vrijdag tussen 6.45 en 10.00 uur geopend zal zijn. Het kantoor is gevestigd in een tijdelijk gebouw. Bedoeling is dat er te zijner tijd een definitief onder komen komt. Het kantoor wordt morgen om 15.00 uur geopend door vertegenwoordigers van de buurtvereniging Noord-Hofland en de wijkvereniging Stevenshof- jespolder. Chef. Service en Ver koop van de Nederlandse Spoor wegen voor de regio Leiden, drs. H.G.D. Cramer, houdt bij de ope ning een korte toespraak. LEIDEN - Op het science park in de Leeuwenhoek vestigt zich een nieuw bedrijf: Nijssen Koeling bv. Deze firma houdt zich bezig met de produktie van technologisch hoog waardige koelapparatuur. Het be drijf laat in de Leeuwenhoek een pand neerzetten met een vloerop pervlakte van 1500 tot 2000 vier-_ kante meter. Het is de bedoeling" dat de bouw op korte termijn be gint. Nijssen is nu nog gevestigd in Zoeterwoude. Wethouder Fase van economi sche zaken maakte gisteren tijdens een vergadering van de raadscom missie voor economische aangele genheden ook bekend dat de ruim te in het kantoorgebouw Schut tersveste op het Schuttersveld vol ledig is verhuurd. Een deel van de ruimte in dit nog in aanbouw zijn de kantoor was al verhuurd aan een bank en een exportbedrijf in mode-artikelen. Welke het derde bedrijf is dat zich er zal gaan vesti gen, wilde Fase gisteren niet kwijt. Ze erkende wel dat het een Leids bedrijf is. Eén van de bedrijven in Leiden die op zoek zijn naar nieuwe kan toorruimte, is de oliemaatschappij Aramco. Dat is nu nog gevestigd in een kantoor aan de Plesmanlaan. Door een ingrijpende reorganisatie is deze behuizing veel te ruim ge worden. Aramco heeft steeds te kennen gegeven in Leiden te wil- dan reacties van: 'Waar bemoeit u zich mee' of 'Ik weet niet waar ik het geld vandaan moet halen'. Dan houdt het voor ons ook op. Maar deze mensen zullen waarschijnlijk nergens meer verzekerd worden". De nu onverzekerden kunnen voor grote financiële problemen komen te staan. Immers, wanneer zij bij voorbeeld naar het ziekenhuis moeten, moeten zij alle kosten zelf betalen. Eigen bijdragen De Leidse werkgroep 'Stop het eigen risico' heeft Kool gisteren een petitie aangeboden waarin be zorgdheid en onvrede wordt uitge sproken over de op handen zijnde verdere wijziging van het stelsel van de ziektekostenverzekeringen. Vooral maatregelen als de invoe ring van eigen bijdragen in de ge zondheidszorg, zoals het betalen voor een verwijskaart voor de spe cialist, en het uit het basiszieken fondspakket halen van tandarts hulp voor volwassenen, wijzen zij af. Naar de mening van de werk groep treffen de plannen vooral de zwakkere groepen in de samenle ving, zoals chronisch zieken, oude ren en uitkeringsgerechtigden. Voorts meent de werkgroep dat met de maatregelen geen echte be zuinigingen worden gehaald. Bij Kool vonden de vertegen woordigers een gewillig oor. Op de vraag die in de petitie werd gesteld hoe het RZLA over de maatregelen denkt, antwoordde hij met: "Ik kan kort zijn. De ziekenfondsen en ook ons ziekenfonds zijn tegen. Vanmorgen in een bijeenkomst van de Vereniging van Nederland se Ziekenfondsen is dat nog eens duidelijk gezegd". De in te voeren eigen bijdrage van 25 gulden voor mensen die naar een specialist worden doorverwezen, noemde Kool ongehoord, want veel te hoog. "Eigen bijdragen zijn mis schien nodig, maar niet deze be dragen". Goed gebit fHet plan om tandartsenhulp voor volwassenen uit het pakket te halen, achtte hij niet doordacht. Volgens hem wordt vergeten dat een goed gebit voor het functione ren van het hele lichaam van be lang is. "Het gaat niet alleen maar om een paar tanden en kiezen". Kool noemde het verder teleurstel lend dat de experts op het gebied van de gezondheidszorg in de Tweede Kamer de consequenties van de plannen zoals ze er nu lig gen, niet geheel en al overzien. "Steeds word ik verrast door de meest simpele vragen die ze stel len. En steeds opnieuw moet wor den vastgesteld dat de regering er vanuit gaat dat de ambtenaren wel alles weten maar dat dat in werkelijkheid niet zo is". Hij zei dat de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen (VNZ) er alles aan wil doen om invoering van de huidige kabinetsplannen te voorkomen. "We zijn de kater van 1986 nog niet vergeten", aldus de directeur. Hij doelde met deze uit spraak op de vorig jaar doorge voerde stelselwijziging, die onder meer het afschaffen van de vrijwil lige verzekering bij de ziekenfond sen behelsde. Daardoor moest een groot aantal mensen zich particu lier laten verzekeren, met alle fi nanciële gevolgen vandien. Bezorgd Kool sprak zijn bezorgdheid uit over het plan om de ziekenfondsen in een concurrentiepositie met de particuliere ziektekostenverzeke raars te manoeuvreren. Die strijd is volgens hem al bij voorbaat verlo ren. "De WAO'ers zitten bij ons, de AOW'ers zitten bij ons, alle mensen uit de bijstand zitten bij ons. We hebben dus een hoog percentage zwakkeren. Omdat deze groepen met gemiddeld meer ziekte heb ben te kampen, zijn wij ook grote kostenveroorzakers. Nu is er wel sprake van een kostenvergoeding uit de algemene kas, maar in welke orde van grootte die zal zijn, is nog niet bekend. Gelukkig is dit plan nog even naar achteren gescho- De werkgroep Stop het eigen ri sico weet zich in de strijd tegen het invoeren van eigen bijdragen in Leiden gesteund door een groot aantal organisaties en mensen die werkzaam zijn in de gezondheids zorg. Van onder meer vakbonden, vrouwen- en ouderenorganisaties, de kruisvereniging en onder ande ren alle Leidse fysiotherapeuten en negen huisartsen ontving de werk groep adhesiebetuigingen. Een handtekeningenactie onder de Leidse bevolking leverde tot nu toe 1500 handtekeningen op. Deze worden, evenals die die andere werkgroepen in het land hebben opgehaald, aangeboden aan de vas te Kamercommissie voor volksge zondheid. Leden van de Leidse werkgroep 'Stop het eigen r bergh en Fietje Goddijn) bieden directeur J.C.H. Kool e 'Leiden te vroeg door de knieën' LEIDEN - D66 is er tegen dat de gemeente Leiden er nu al voor kiest dat het toekomstige nutsbe drijf Zuid-Holland Noord een vere delde structuur nv wordt. Dit bleek gisteren tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. De democraten vinden dat de ge meente hiermee veel te vroeg door de knieën is gegaan voor de wen sen van de verschillende nutsbe drijven die aan de fusie zullen deel nemen. D66 ziet liever dat de Leid se gemeenteraad blijft proberen om van het nieuwe nutsbedrijf een gemeenschappelijke regeling te maken, waarvan de meerderheid in de raad in het verleden een groot voorstander was. In het nieuwe nutsbedrijf moe ten het Energiebedrijf Rijnland, een aantal distributiebedrijven uit de regio, en zo mogelijk, de Leid- sche Duinwatermaatschappij sa mengaan. Vorig jaar bepaalden vooral PvdA, Links Leiden en D66 dat deze nieuwe instelling een ge meenschappelijke regeling moest Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Teksttelefoon Sinds enige tijd heeft de PTT de beschikking over een tekstte lefoon. Een apparaat dat is ont wikkeld voor doven en slechtho renden en die naast een gewone telefoon moet worden gebruikt. Via een lichtsignaal kan worden gezien dat er iemand aan de lijn is. Op de teksttelefoon zit een klein schermpje waarop zinnen kunnen verschijnen. Een niet- dove opbeller kan, indien hij be schikt over een model met druk- toetsen, met de knoppen waar een sterretje en een vierkantje op staan letters op het schempje la ten verschijnen. De ontvanger kan met de telefoon reageren. Op het apparaat zelf zitten een volle dig toestenbord, zodat doven die beiden over een teksttelefoon be schikken, met elkaar boodschap pen kunnen uitwisselen. Dat is een schitterende uitvin ding en met recht kan worden gezegd dat de techniek toch maar voor niets staat. De tekstte lefoon werd ook een mooie uit vinding gevonden door het echt paar Verbiest uit Leiden. Zij zijn beiden doof. Een teksttelefoon is voor hen een oplossing van je welste, want zo konden hun kin deren hen veel makkelijker be reiken. Bij de Gemeenschappe lijke Medische Dienst werd daar om snel een teksttelefoon aange vraagd. Voordat deze instelling zo'n apparaat toewijst, moet een ver- zekeringsgeneeskundige eerst de situatie thuis bekijken. Daar voor kreeg het echtpaar Verbiest een brief thuis met daarin de af spraak dat op woensdag 10 juni iemand langs zou komen. Die mededeling werd gevolgd door een andere: "Mocht de door ons genoemde datum u niet gelegen komen, dan gelieve u ons vooraf telefonisch te informeren". Dat geeft problemen als je als dove nog niet beschikt over een uitvinding als de teksttelefoon. Teamsecretaris van de Ge meenschappelijke Medische Dienst W. Brouwer, zei dat er sprake was geweest van het on gelukkig toepassen van een stan daardprocedure. "Normaal is de bedoeling dat de echtgenoten of kinderen reageren. We sturen daarom een standaardbrief naar de adressen waar we bezoeken moeten afleggen. Deze is er tus sendoor geglipt". In dit geval behoefde er echter door de kinderen geen contact opgenomen te worden. Het echt paar Verbiest was gewoon thuis. Hellendoornen Leidenaar Jan Christiaan Hel- lendoorn houdt komende zater dag in het avonturenpark Hellen- doorn in Hellendoorn een reünie van mensen die zijn gezegend met de achternaam Hellendoorn. Alsof dat de normaalste zaak van de wereld is. Volgens Hellen doorn zijn er in Nederland zo'n 500 personen die van achteren Hellendoorn heten. Die zou hij wel eens allemaal bij elkaar wil len zien. Het balletje is gaan rollen toen vorig jaar zijn ouders 25 jaar wa ren getrouwd. Als een grappig cadeau werden twee vrijkaartjes gegeven en Jan Christiaan nam hiervoor contact op met de direc- Leidenaar Jan Christiaan Hellendoorn die komende zaterdag 272 naamgenoten uit het hele land met elkaar laat kennismaken in avonturenpark Hellendoorn. <f0to Jan Holvast» teur van het park, Hans van den Berg. In een gesprek werd schertsend gesproken over een reünie van Hellendoornen. De directeur had daar wel oren naar en nam in januari dit jaar daar over contact op met de Leide naar. Met het uiteindelijke ge volg dat zaterdag 272 Hellen doornen de reis naar het gelijk namige avonturenpark zullen ondernemen. De Leidse Hellendoorn was aanvankelijk verbaasd over het grote aantal mensen dat zich Hel lendoorn noemt. Dat fascineerde hem dermate dat hij zich voor een samenkomst ging inspan nen. Daarnaast wilde hij weten wat voor mensen die Hellendoor nen nu eigenlijk zijn. "Ik noem me elke dag Hellendoorn en ben daar tevreden of zelfs trots op. Ik vroeg me af welke welke mensen nu eigenlijk daarachter schuil gaan. In Noord wijk is een Hans Hellendoorn die een stamboomonderzoek heeft ge daan. Met medewerking van hem hebben we het grootste deel van de adressen achterhaald". Die Hans Hellendoorn zal ove rigens op zaterdag in het park een spreekuur houden. Het lijkt hem een ideale gelegenheid om zijn kennis over de stamboom uit te breiden. Hellendoornen kun nen met details van hun achter grond de onderzoeker helpen aan nieuwe takken in de toch al uitgebreide boom en zonodig zelfs nog oudere generaties 'aan boren'. In een toespraak zal Hans Hellendoorn uit de doeken doen hoe de stamboom tot dan toe in elkaar steekt. Volgens Jan Christiaan is de lokatie wel een gelukkige. "Er moet naast het feit dat je naam genoten tegenkomt ook wel an dere kanten aanziten. Nu kun nen gezinnen na de bijeenkomst het park in. Het moet dan wel een beetje beter weer zijn dan worden. Bij deze rechtsvorm is de invloed van de politiek aanmerke lijk groter dan bij een zogenoemde structuur nv. Nadeel van een gemeenschappe lijke regeling is dat de leiding min der slagvaardig kan zijn dan bij een nv. Bovendien zijn de medewer kers van een gemeenschappelijke regeling automatisch ambtenaar. En die krijgen minder betaald dan mensen met een vergelijkbare baan bij een nv. Veel gemeenten waarvan plaatselijke distributiebe drijven voor gas, water en elektrici teit in het grotere nutsbedrijf moe ten opgaan, bleken uiteindelijk toch voorstander van een structuur Directie Om de fusie niet in gevaar te brengen en om de bezwaren van beide rechtsvormen te ondervan gen, verzonnen vertegenwoordi gers van de collegepartijen WD, PvdA en Links Leiden een nieuwe organisatievorm. Zij willen een nv waarbij de directie is vervangen door een raad van bestuur, met daarin politieke vertegenwoordi gers. Ook de raad van commissa rissen zou moeten bestaan uit poli tici. De verwachting is dat de meeste fusiepartners met deze vorm vrede kunnen hebben. Het voordeel is dat het personeel straks even goed betaald krijgt als bij de oude 'nv-vorm'. Geradts (PvdA), Laurier (Links Leiden) en mevrouw Wijnbergen (WD) verdedigden gisteren tij dens de commissievergadering de veredelde nv. Zij stelden dat de in vloed van de politiek in deze rechtsvorm straks even groot is als nu bij een gemeenschappelijke re geling. Langenberg is daar echter nog niet zo zeker van. Hij betoogde dat de constructie er op papier aar dig uitziet, maar dat nog lang niet duidelijk is of deze 'unieke' vorm juridisch wel wordt geaccepteerd. Door nu al een voorkeur uit te spreken voor de veredelde nv, kan Leiden de kans op een gemeen schappelijke regeling verspelen, zo stelde Langenberg. Het gevaar be staat dan dat, als de nieuwe nv- vorm niet wordt geaccepteerd, het nieuwe nutsbedrijf een nv 'oude stijl' wordt. Met alle nadelen van dien. Langenberg ziet liever dat eerst eens duchtig wordt onderzocht wat de mogelijkheden zijn van de nieuwe nv-vorm. Later kan de ge meenteraad altijd nog een beslis sing nemen hierover. Onderzoek Wethouder Fase van economi sche zaken is het niet met hem eens. Zy meent dat er niet voldoen de tijd is om eerst te onderzoeken en pas dan een besluit te nemen. Het rijk wil namelijk op betrekke lijk korte tijd - voor 1 oktober - een principe-besluit zien over de fusie. Daarom is het volgens haar beter om nu alvast een principe-besluit te nemen over de fusie. Tegelijker tijd kan dan onderzoek worden ge daan naar de haalbaarheid van de nieuwe rechtsvorm. Zij wees er voorts op dat de gemeenteraad la ter nog een definitief besluit moet nemen over de rechtsvorm van het nieuwe nutsbedrijf. Met andere woorden: Leiden kan nog op zijn schreden terugkeren. Volgens Langenberg ligt dat alle maal niet zo eenvoudig. Hij meent dat het 'compromis' ook is bedoeld als gebaar van goede wil tegenover de andere fusiepartners. Leiden kan daardoor later niet zo maar als nog met een gemeenschappelijke regeling op de proppen komen. Van Duijn (CDA) opperde soort gelijke bezwaren tegen de veredel de nv. Zijn fractie behield echter haar stem voor. Het CDA wil zich eerst nog intern beraden over deze zaak. De fusie van nutsbedrijven wordt maandag behandeld in de gemeenteraad. De ondernemingsraad van de Leidsche Duinwatermaatschappij heeft de raad verzocht een beslis sing uit te stellen. Hij vindt name lijk dat onvoldoende tijd is gebo den om advies uit te brengen, het geen wettelijk is voorgeschreven. De commissie wil aan dit verzoek geen gehoor geven. Aangezien de raad maandag nog maar een princi pe-besluit neemt, heeft de onder nemingsraad nog alle tijd om zijn advies uit te brengen. LEIDEN - Ongeveer 120 ruiten sneuvelden gistermiddag in de om geving van de Witte Singel toen in één van de huizen daar de bliksem insloeg. De inslag had plaats rond 16.00 uur in de schuur van een wo ning aan de Witte Singel. Via de elekctriciteitsleiding werd de ener gie naar de keuken afgevoerd. Zo wel schuur als keuken werden to taal vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brandweer was ter plaatse maar hoefde niet in aktie te komen. Als gevolg van de blikseminslag werd de stroom in een groot aantal woningen aan de Witte Singel en de Vreewijkstraat uitgeschakeld omdat de aardlekschakelaars de toevoer onderbraken. Het energie bedrijf Rijnland wist het euvel snel te verhelpen. De donderslag leidde er op diverse plaatsen in de stad Man betrapt bij autobraak LEIDEN - In de Surinamestraat is vannacht rond drie uur een 30-jari- ge Leidenaar op aangehouden op verdenking van het openbreken van een auto. De man werd op he terdaad betrapt door twee agenten in een surveillancewagen die toe vallig passeerde. Toen de dief de politiewagen aan hoorde komen, wierp hij zijn buit in de bosjes. Uit de omvang van de buit leidt de po litie af dat de man vannacht meer auto's heeft gekraakt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13