EIDEN Seksueel geweld baart THD zorgen 'Conclusies rapport erg onthutsend' D66:geld vrijmaken voor wijkteams LEIDSCH DAGBLAD Telefonische Hulpdienst vindt na lang zoeken nieuw onderdak 2 Geen schorsing vergunning Leidse vuilverbranding Opgesloten Man krijgt pak slaag Brand in Vrouwensteeg Vrouw (49) aangereden Dansgroep gestremd op rijksweg Onenigheid over toepassing in vitro fertilisatie Centrum Geboorteregeling afgekeurde, pand aan de Schelpen kade roept bij sommige vrijwilli gers dan wel gevoelens van senti ment op, maar de situatie was ge woon niet werkbaar, zegt ze: "De papieren waaiden door de tocht van het bureau en de vloerkleden waren vaak kleddernat van het vocht. Bovendien is dit niet het meest simpele vrijwilligerswerk en mogen er aan de ruimte waarin de mensen moeten werken dus wel enige eisen worden gesteld". Eén hindernis moet de THD ten aanzien van de huisvesting nog Izien te nemen en dat is het parkeer probleem. De gemeente Leiden heeft afwijzend gereageerd op de Een groot aantal mogelijkheden aanvraag van de THD omtwee ont- LEIDEN - Na een zoektocht van ruim vijfjaar heeft de Stichting Te lefonische Hulpdienst Leiden en omstreken (THD) een nieuw ge bouw gevonden. Met het verkrij gen van het onderkomen, de plaats houdt de stichting geheim, komt voor de beroepskrachten en vrij willigers een einde aan werken in de te kleine ruimte in een hoogbe jaard pandje aan de Schelpenkade. Dat pand bood een overdaad aan kou, tocht, vocht en stank. door Simone van Driel heeft de r gepasseerd alvorens heffingen voor parkeerplaatsen bij de stichting besloot haar intrek de nieuwe behuizing te Voorzitter Tine van Iren natrice Inge Herrebout va lefonische Hulpdienst der meer een fabriekshal het Langegracht e gebouw, omdat de i stelling geen bewoner of bedrijf is. coödi- Herrebout: "Dat zijn we inderdaad de Te- niet, maar die ontheffingen hebben we wel nodig. De vrijwilligers ko- ook uit de regio, we zijn 241 niet nader genoemde straat dat pandje in een per dag bereikbaar en openbaar rijdt er 's nachts niet. Bo- LEIDEN - Iedereen kent ze, die mensen die overal en altijd "een kortere Na veel vijven weg" weten. Een familie uit Rijnsburg wist op eerste Pinksterdag wel hoe dan uiteindelijk 2 Stevenshof vlot verlaten kon worden. Over het fi oud bleek dat ze zich afvragen vendien krijgen we zoveel tele- "hoe de gemeente dat überhaupt foontjes over de onveilige situatie heeft durven aanbieden". Er is ook op straat, dan willen we natuurlijk sprake geweest van een ruimte in niet onze eigen mensf de Witte Poortkazerne en een door de nacht hele einden r de universiteit ter beschikking te laten lopen", stellen pand, maar dat ging op het laatste moment niet door. t fietspad, dan Tegen de afwijzing heeft de THD a beroeP aangetekend. Van Iren: "De êemeente zei: dan hadden jul- kwamen de bezoekers van de Stevenshof tot de ontdekking dat de gemeen- volgens Van Iren "iedereen i telijke afdeling bruggen net iets vlotter vjerkt dan de afdeling bestratin- dan tevreden gen. de oplossing van de huisvestings- Het verlaten problematiek toch ai met zoviei (foto p.l. Schipper) van het, door de arbeidsinspectie bijgedragen". Directeur Oudhof over verslag Van Dien Co: Co over de financiële administratie keer in aparte computersystemen telijke accountantsdienst LEIDEN - "Erg onthutsend". Zo noemt de directeur van de Ge- van de gemeente Leiden. ingevoerd" die niet met elkaar zijn steeds kritiek'uTtëeoe'fend ODd'it meentelijke_ Accountantsdienst Het bureau concludeert dat de verbonden. Daardoor is de kans op voorstel - - (GAD), W. Oudhof, de conclusies gemeente een weinig efficiënte ad- van het het onafhankelijke organi- ministratie voert. Zo worden be- satie-en adviesbureau Van Dien paalde boekingen twee tot drie DEN HAAG/LEIDEN - De Raad verbranding 'zoveel mogelijk' van van State heeft de verzoeken om alle kanten bereikbaar moet zijn. de vergunning voor de Leidse vuil verbranding te schorsen, groten- De Gevulei had verder onder deels afgewezen. Deze verzoeken meer bezwaar gemaakt tegen de waren ingediend door de Gemeen- richtlijnen voor wat betreft de uit- schappelijke Vuilverwerking Lei- stoot van verontreinigingen. Deze den en omstréken (Gevulei) en om- maken dure maatregelen noodza- wonenden uit vijf om de vuilver- kelijk. De bewoners hadden daar- branding gelegen wijken. naast bezwaar gemaakt tegen de - De Raad van State heeft de Ge- lange termijn waarvoor de vergun- vulei slechts op één punt haar fouten groter en moeten er ook e tra controlemaatregelen worden genomen. Deze maatregelen kos- dienst denkt dat hét rapVortdekri- t het college van B en De directeur van de accountants ten extra tijd en geld. tiek op de GAD weerlegt. "Wij heb- Door het administreren op apar- ben altijd gesteld dat de achter- te coniputers 's hf' bovendien standen bij de accountantsdienst moeilijk om financiële overzichten niet het gevolg waren van trage te verkrijgen. Dat heeft weer tot ge- controle, maar van een slechte ad- volg dat bepaalde controles uitblij- ministratie bij de verschillende ge- v%1' meentelijke diensten. Dat heeft Van Dien Co stelt bovendien men nooit graag willen horen. Het natuurlijk niet prettig dat wordt eigen gegeven. De gemeenschappelijke regeling had bezwaar gemaakt te- aanleiding de vergunning te schor gen het voorschrift in de vergun- sen- dat het niet duidelijk is waar de be- voegdheden en verantwoordelijk- geconcLudëerd dat hel heden liggen met betrekking tot huis niet in orde het financieel beheer. Volgens het rapport van het bureau - dat 60.000 gulden kostte - zal het vele jaren duren voordat de problemen zijn opgelost. Oudhof voegt daar aan toe dat LEIDEN - De bezoekers van een met het oplossen van de proble- manifestatie in De Waag hebben in men ook nogal wat geld is ge- de nacht van zaterdag op zondag moeid. Er zal hulp van buiten een tijd lang vast gezeten in het ge- ning dat de installatie van alle kan ten bereikbaar moest zijn. Deze eis zou de aanleg van een nieuwe om- leidingsweg nodig maken. Het voorschrift is nu zodanig veran derd dat wordt geëist dat de vuil- LEIDEN - Een bewoner (35) ning geldig is Deze bezwaren l voor de Raad van State geen moeten komen om de admimstra- bouw omdat onbekenden de toe- j gangsdeur aan de buitenkant met ketting hadden afgesloten. De LEIDEN - Een korte maar hevige brand in een bedrijfspand aan de Vrouwensteeg heeft in de nacht van zondag op maandag in het pand de nodige schade aangericht. De brandweer had de brand in kor te. tijd onder controle. Er deden tie goed te laten functioneren". De gemeente heeft in het kader van de bezuinigingsoperatie voor- politie vermoedt dat het gesteld de GAD op te heffen en de aantal personen gaat die eerder op interne financiële controle door de avond de toegang tot De Waag het Verificatie Bureau van de Ver- was ontzegd. Door met een beton- eniging van Nederlandse Gemeen- schaar de ketting door te knippen, werd de uitgang weer vrijgemaakt. ten te laten verrichten. De gemeen- Zo blij als de THD is met de huis vesting, zo somber is ze gestemd over de financiële positie na dit jaar. Met het in werking treden van de Welzijnswet is een voor alle THD's ongunstig subsidiesysteem ontstaan. Van Iren vertelt dat de gemeente en het rijk de Leidse THD tot vorig jaar samen zo'n 130.000 gulden subsidie gaven. Door de nieuwe wet is de'subsidië ring sinds 1 januari een aangele genheid van de provincie gewor den: het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft de provincie 80.000 gulden gege ven die vervolgens wordt doorge sluisd naar de stichting. "De gemeente Leiden heeft voor dit jaar gezegd dat ze aanvullende subsidie wil verlenen, maar daarna niet meer. Bij d? gemeente vinden ze dat het niet hun probleem is, en daar is op zich wel wat voor te zeg gen. Maar als er geen oplossing wordt gevonden, kunnen we de tent gewoon sluiten". Tragisch Onder meer de Federatie van THD's en de Vereniging van Ne derlandse Gemeente (VNG) heb ben over deze kwestie een gesprek aangevraagd met minister Brink man. Volgens Van Iren is het mi nisterie van wvc met deze nieuwe vorm van subsidiëring zeer incon sequent bezig: "Wij doen immers nou typisch wat in het beeld van die 'zorgzame samenleving' past. Iedereen kan ons bellen, we helpen idereen. Als dit niet zorgzaam is, weet ik het ook niet meer. Het is een hele rare en tragische zaak". Op financieel gebied valt even wel ook wat positiefs te melden. Sinds november vorig jaar be schikt de Kinder- en Jongerentele foon, die onder de THD ressor teert, over een eigen beroepskracht (20 uur per week). Andere verande ring bij de die Kinder- en Jonge rentelefoon is dat er per 1 mei van dit jaar met eigen vrijwilligers wordt gewerkt. Herrebout: "De vrijwilligers van de THD deden de diensten van de Kindertelefoon er voorheen altijd bij. Dat vonden ze niet allemaal even prettig; kinde ren stellen over het algemeen heel concrete vragen: wat is neuken, hoe krijg ik verkering. En als je net een zwaar gesprek hebt gehad en er belt vervolgens een kind voor de grap, is dat voor sommigen heel ir ritant. De vrijwilligers die nu bij de Kindertelefoon werken, zijn veel meer gemotiveerd en ook op dat specifieke werk getraind". De Kin- der- en Jongerentelefoon heeft in het nieuwe gebouw eigen ruimten tot zijn beschikking en is thans da gelijks tussen 16.00 en 20.00 uur 'geopend'. Incest In het onlangs verschenen jaarverslag over 1986, waarin de ge- spreksgegevens over dat jaar staan vermeld, vestigt de THD de aan dacht op het grote aantal gevallen van seksueel geweld tegen vrou wen waarmee de medewerkers aan de telefoon ook vorig jaar weer zijn en worden geconfronteerd. Bijna 80 van de in totaal 7.233 reële ge sprekken handelden direct of indi rect over dit onderwerp. Daarvan betroffen 24 van de 77 gesprekken en zijn zoon geslagen omdat hij de jongste telg van het gezin had l__ derhouden over diens schilderacti viteiten in de portiek van het flat complex. De voordeur van de wo ning van de man werd ingeschopt waarna hij met een stuk hout werd bewerkt. Het slachtoffer is met kneuzingen naar het AZL ge bracht, vader en zoon (40 en 16 jaar) zijn door de politie aangehou den. LEIDEN - Een 49-jarige vrouw uit Leiden is zaterdagmiddag met een hersenschudding naar het AZL ge bracht nadat zij was geschept door een auto die werd bestuurd door een 62-jarige Leidenaar. De man reed op de Agaatlaan toen hij rechts-af wilde slaan bij het Born- steenpad. De man verklaarde te genover de politie dat zijn remmen hadden geweigerd waardoor hij LEIDEN - Een Portugees folkloris- recht door reed en de vrouw raakte tische dansgroep uit Amsterdam is die net wilde oversteken. gevallen van incest. Mishandeling in het huwelijk kwam in 21 ge sprekken aan de orde en in 7 geval len werd een verkrachting gemeld. In vier gevallen Was sprake van on gewenste intimiteiten, veelal op het werk. Van Iren en Herrebout spreken vooral ten aanzien van het aantal gesprekken over incest van een 'angstaanjagende' situatie. Seksu eel geweld en incest in het bijzon der heeft het afgelopen jaar de spe ciale aandacht van de THD gekre gen. De instelling heeft zitting in de werkgroep incest-hulpverle- ning van het Samenwerkingsver band tegen Seksueel Geweld en acht het van belang dat de gevallen van incest die bekend worden, worden geregistreerd om inzicht in de omvang van het verschijnsel te krijgen. "We zijn van mening dat er gespecialiseerde hulpverlening voor slachtoffers van incest moet komen. De problematiek is zoda nig dat aangepaste hulpverlening echt noodzakelijk is", aldus Van Iren. Dat is een van de redenen dat de THD zich op het standpunt stelt dat er in Leiden een Vrouwenge zondheidscentrum moet komen. Van Iren: "We horen nogal wat klachten van vrouwen over hun huisartsen omdat die veel te gauw met pillen klaarstaan. Ze kijken te weinig naar de achterliggende pro blemen. Een vrouw zei bijvoor beeld over haar huisarts dat ze nog niet klaar was met vertellen wat er aan de hand was of hij begon al weer te schrijven. Huisartsen heb ben nogal eens een slecht beeld van hoe de sociale kaart er werkelijk uitziet. Ze zijn heel me disch gericht". De komst van een vrouwengezondheidscentrum waar een vrouwelijke arts spreek uur houdt en vrouwen over aller hande zaken informatie en docu mentatie kunnen krijgen, acht de THD derhalve van belang. men te vatten in een aantal pro bleemcategorieën: eenzaamheid, relatieproblemen, psychische pro blemen, informatie, seksuele pro blemen, levensproblemen en maat schappelijke problemen. Een zaamheid voert de lijst aan: ruim 21 procent van de telefoontjes ging over dat onderwerp. Bijna 18 pro cent van de bellers kampte met psychische problemen. De vrijwil ligers besteedden in totaal 1762 uur aan het voeren van gesprekken, die gemiddeld ruim 16 minuten duur den. Evenals voorgaande jaren bel de het merendeel van de mensen tussen zes uur 's avonds en twaalf uur 's nachts. Ruim 58 procent van de bellers is ongehuwd. Gepest Seksualiteit voerde in 1986 bij de Kindertelefoon de lijst van onder werpen aan waarover kinderen belden. Meer dan een kwart van de in totaal 1036 gesprekken betrof dat onderwerp, waaruit de THD concludeert dat de seksuele voor lichting nog steeds te wensen over laat. Meisjes hebben veel vragen over (eventuele) zwangerschap. Vragen en problemen over ver liefdheid, verkering en vriend schap kwamen na seksualiteit het meest aan de orde, gevolgd door verzoeken om informatie. Gezinsproblemen was het onder werp waarover 9 procent van de te lefoontjes ging. Vijf procent van de bellers had het over pesten op school of over het 'er niet bij ho ren*. De medewerkers verwezen 68 jongeren door naar de NVSH/Rut- gershuis en 25 naar het Jongeren Advies Centrum (JAC). Het aantal silent calls bij de Kin der- en Jongerentelefoon bedroeg vorig jaar 313. "Er wordt veel ge beld met een grapje. Een jongere belt bijvoorbeeld met een kinder stemmetje: 'Ik ben zo bang' en krijgt daarna een proestbui. Of je hoort een heleboel gegiechel", al dus het jaarverslag. De medewer kers veronderstellen dat de meeste De Hulpdienst kreeg vorig jaar grappenmakers later zullen terug- Stijging 10.536 oproepen te verwerken, het geen een stijging van ruim 400 ten opzichte van 1985 is. In 3.303 geval len ging het om zogenaamde 'silent calls', waardoor het aantal reëel ge voerde gesprekken 7.233 bedroeg. bellen met werkelijke vragen of problemen. Nog steeds bellen meisjes de Kinder- en Jongerentelefoon vaker dan jongens. Volgens Herrebout kan hiervoor een verklaring zijn In 6196 gevallen was de beller ou- dat meisjes gemakkelijker der dan 21 jaar. Vrouwen belden wederom vaker dan mannen (res pectievelijk 54,6 en 45,4 procent). De meeste bellers behoorden tot 49 jaar (39,6 procent); mensen van 65 jaar en ouder belden het minst (1,8 procent). De rij onderwerpen waarover mensen de THD opbelden is schier eindeloos. De onderwerpen zijn sa- hun problemen praten. In 1986 nam het aantal telefoontjes van meisjes nog meer toe (tot 765) en dat van jongens af (271). Van de de leeftijdsgroep van 35 tot en met jongeren die belden zijn de i ten (609) 12 tot 15 jaar. Uit de leef tijdscategorie 16 tot en met 19 jaar belden 237 jongeren. Ruim 170 kin deren in de leeftijd van 8 tot en met 11 jaar belden de Kinder-telefoon. Van 18 is de leeftijd onbekend. LEIDEN - De fractie van D66 in de gemeenteraad wil dat er jaarlijks twee ton beschikbaar komt voor het oprichten van wijkteams van de politie in Leiden. Dat geld is volgens de fractie nodig voor een onderzoek naar de mogelijkheden bij de politie en voor extra man kracht. D66 doet dit voorstel in een alternatieve bezuinigingsnota die vandaag is uitgebracht. Naast nieuwe voorstellen om te bezuinigen, worden ook suggesties gedaan voor nieuw beleid. Zo wil D66 jaarlijks 20.000 gulden reserve ren voor een in de toekomst te hou den consultatief referendum. Nog dit jaar hoopt de fractie daarover een definitief voorstel aan de raad Pijnlijk zaterdag op de A4 gestrand toen de bus waarin het gezelschap reisde door nog onbekende oorzaak in brand raakte. De 45 inzittenden konden de bus tijdig verlaten en werden opgehaald door ME-busjes van de Leidse politie. In afwach ting van de komst van een nieuwe bus werden de gasten op het poli tiebureau in Leiden onthaald op koffie waarna de aanwezige politie mensen een exclusief optreden van de dansgroep kregen voorge schoteld. Met enige vertraging werd de reis daarna vervolgd. LEIDEN - De auto van een 21-jarige inwoner uit Katwijk beeindigde zijn bestaan gistermiddag tegen een lantaarnpaal langs de Dr. Lelylaan nadat de bestuurder in een bocht van de weg de macht over het stuur was kwij tgeraakt. Auto en lantaarnpaal werden totaal vernield, de Katwijker kon het wrak ongeschonden verlaten. (foto Jan Holvast) de zaak uit kon leggen. LEIDEN - Een 28-jarige Leidenaar is zondagmiddag op de Zijlsingel door een onbekend gebleven be woner in elkaar geslagen omdat deze hem ervan verdacht even te voren een vrouw te hebben aange rand. In werkelijkheid ging het om de vriendin van het slachtoffer die krijsend op de straat lag omdat zij van haar fiets was gevallen. Man en vrouw waren beiden aangescho ten. De jongen had al een flink aan tal klappen te pakken voordat hij LEIDEN - Tussen de Inspectie niet de juiste vergunningen voor voor de Volksgezondheid en de deze behandeling. Stichting Medisch Centrum voor Volgens dokter K.J. van Schie Geboorteregeling aan het Kort Ra- van de stichting heeft het Leidse penburg in Leiden is een conflict centrum niets met de Wet. zieken- ontstaan over 'reageerbuisbaby's', huisvoorzieningen te maken. De Deze zogenaamde in vitro fertilisa- Inspectie vindt dat het centrum ties (IVF) worden bij de stichting 'wel onder die wet valt. Artikel 18 met succes uitgevoerd. Volgens de van die wet regelt de speciale be- Inspectie heeft het centrum echter handelingen. "Maar IVF is daarin niet geregeld. Wij zouden liever zien dat daar ook een aparte rege ling voor kwam", aldus Van Schie. Voor het toepassen van in vitro fertilisatie hebben één algemeen ziekenhuis (in Tilburg) en vier aca demische (waaronder Leiden) toe stemming van respectievelijk het ministerie van volksgezondheid en dat van onderwijs gekregen. Bo vendien heeft de Ziekenfondsraad deze ziekenhuizen een subsidie voor drie jaar verstrekt. Dat bete kent dat vrouwen met afgesloten eileiders een door het ziekenfonds betaalde behandeling in deze zie kenhuizen krijgen. Maar tegelijker tijd moet IVF in die drie jaar tijd gunstiger resultaten blijken op te leveren dan operaties Van Schie: "Door de ziekenhui zen zijn nu wachttijden van meer dan twee jaar gecreëerd. Dat bete kent dat mensen op die wachtlij sten het wel kunnen vergeten. Door die regeling ontstaat grote ongelijkheid tussen ziekenfonds patiënten en mensen die zo'n be handeling uit eigen zak kunnen be talen". te doen. Het referendum moet plaatshebben bij vraagstukken die de gehele Leidse bevolking aan gaan en dient bij voorkeur niet sa men te vallen met gemeenteraads- verkiezinge, maar wel met andere verkiezingen. Voorts wil de fractie een ton ter beschikking stellen voor een werkgelegenheidsbeleid en twee ton voor het zogenaamde flankerend ouderenbeleid. Ten slotte wordt de suggestie gedaan een eigen campagne rondom Aids op te zetten waarvoor een bedrag nodig is van 20.000 gulden. Een aantal bezuinigingen die het college heeft voorgesteld, zijn vol gens D66 onaanvaardbaar. Zo wil de fractie de kortingen op de Stich ting Welzijn en de Streekmuziek- school gedeeltelijk schrappen en de bespeling van het carillon niet verminderen. De opbrengst van de belastingverhoging wil de fractie verlagen van twee naar ruim an derhalf miljoen gulden. Uitgangs punt voor een belastingverhoging is voor D66 dat de lastenverzwa ring gespreid wordt over alle inwo ners waarbij de laagste inkomens echter worden ontzien. In de alternatieve bezuinigings nota wordt voorgesteld op enkele onderdelen meer te bezuinigen dan het college van plan was. Zo wil de fractie drie van de zeven be- stuursmedewerkers van de wet houders 'schrappen' wat een bezui niging van twee ton oplevert. De wethouders kunnen dan blijven beschikken over eigen medewer kers zij het dat deze per werthou- der slechts in deeltijd beschikbaar zyn. De 30.000 gulden voor een plaatselijke emancipatieraad moe ten volgens D66 in het huidige budget voor emancipatie worden gezocht. Extra inkomsten kan de gemeente zich verwerven door de markt- en staangelden te verhogen en reclame op vuilniswagens toe te staan. Met het laatste is volgens D66 40.000 gulden te verdienen. REGIO LEIDEN REGIO LEIDEN REGIO LEIDE REGIO LEIDEN REGIO LEIDEN REGIO LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9