Documenten inzake Irangate gedumpt V' Paus in Polen niet zo enthousiast ontvangen In papiervernietiger Wraakactie van joodse kolonisten op kamp Diplomaten Engeland uit Teheran vertrokken Bouterse op voorgrond met politieke partij Rellen in Oost-Berlijn na concert in westen L BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF DINSDAG 9 JUNI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 TEL AVIV - Israëls minister van defensie Izaak Rabin heeft de ge welddadige wraakactie van joodse kolonisten in het Palestijnse vluch telingenkamp Dehaishe bij Bethle hem een „schande van de eerste or de" genoemd. Ruim honderd kolo nisten uit de in bezet gebied gele gen nederzetting Kyriatr Arba en Hoor politici kwam te staan. „Joden zijn niet te verachten", was het woe- TaCO Slagter dende commentaar van deze voor- standers van Israëls omstreden ne- de Palestijnse stad Hebron be- derzettingenpolitiek in bezet ge- stormden zaterdagavond met vuurwapens het kamp. Ze schoten bied. Omstreeks tien zaterdag- WASHINGTON - Fawn Hall, de secretaresse van Oliver North, heeft gezegd allerlei documenten die van belang waren voor de Iran-Contra's-affaire in de herfst van het vorige jaar te hebben vernietigd. De 27-jarige secretaresse zei dat gisteren voor de specia le Congres-commissie die de Iran-affaire uitzoekt. Ze getuigde in de wetenschap niet pig<= hechtenis verlengd voor haar verklaringen vervolgd te kunnen worden, want enige maanden geleden werd haar onschendbaarheid verleend. op de vluchtelingen, richtten grote avond stopten drie bussen met ge- vernielingen aan en probeerden wapende kolonisten voor het brand te stichten. Na veel moeite kamp. Ze renden er op af en begon- |kon het leger zes van de relschop- nen ruiten in te slaan. Auto's Fawn Hall zei weinig te weten over Voor de Congrescommissie zei de details rond de affaire, maar gaf Sciaroni gisteren nog steeds te vin- wel toe, dat onder ven van telefooni_ haar baas in het kader van zijn kon takten met Iran en de Contra's had gevoerd, in de papiervernietiger waren verdwenen. de weerga- den, dat zowel de Nationale Veilige heidsraad als Oliver North, mede werker van die raad, het recht had den gehad om steun voor de Con tra's te organiseren ten tijde van het Congres-verbod. ipers arresteren. Later zijn nog eens den op hun kant gegooid, terwijl zeven verdachten aanhouden. De anderen met wapens schoten op de rechter heeft gisteren hun voorlo- krotten. In een van de huizen sloe- gen de kogels op enkele centime- In Israël is over het algemeem ters van slapende kinderen in. Ver met afgrijzen op de actie van de ko- der raakten de projectielen water- lonisten gereageerd. Vice-premier boilers op de daken en doorzeef- Peres zei dat hun daad „onvergeef- den ze gammele buitenmuren van lijk" was. „Ze zullen worden be- woningen in het kamp. recht en gestraft", aldus de be- Patrouillerende soldaten waren windsman. De bevelhebber in dit aanvankelijk niet bij machte de horde uitzinnige kolonisten terug te dringen. Tot grote verontwaardi- de het optreden van de kolonisten ging van generaal Mitzna vielen de een „verachtelijke daad". Hetgeen kolonisten zelfs de militairen aan. hem op forse kritiek van rechtse Pas nadat versterking was ingeroe- Nadat het aan North duidelijk was geworden dat de Iran-affaire op het punt stond in de openbaar heid te komen, vernietigden hij en Fawn Hall op dezelfde wijze een stapel documenten van zeker 50 centimeter hoog, zo zei ze. door Henk Dam LONDEN (AFP/AP) - De Britse di- plomaat Edward Chaplin is gister avond uit Teheran vertrokken met zijn vrouw en hun twee kinderen. Ook twee andere Britse diploma ten zijn gisteravond uit de Iraanse hoofdstad vertrokken, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Al eerder hadden twee Britse di plomaten Teheran verlaten. De in totaal vijf diplomaten waren uitge wezen uit vergelding voor de uit wijzing door Londen van vijf leden van het Iraanse consulaat in Man chester. Chaplin zou aanvankelijk afgelo pen zondag zijn vertrokken, maar toen werd hij op het laatste mo ment tegengehouden. Een woord voerder verklaarde dat van Iraanse zijde tegen Christopher MacRae, de hoogste Britse functionaris in Iran, was gezegd dat „een bestuur lijk probleem" zondag het vertrek van de Chaplins had verhinderd. Dit probleem was echter inmiddels opgelost en de betrokkenen kon den gisteravond aan boord stappen van een vliegtuig stappen met be stemming Frankfurt. De precieze aard van het pro bleem dat de vertraging in het ver trek had veroorzaakt, was onbe kend. De woordvoerder verklaarde dat de Britse autoriteiten bereid waren te accepteren dat sprake was van een vergissing en dat het niet ging om een opzettelijke ver traging. Iran liet weten dat het van plan was een ernstige aanklacht tegen Chaplin in te dienen. Volgens de Iraanse krant Islamitische Repu bliek werd Chaplin beschuldigd van smokkel van drugs, buiten landse valuta en munten. De Iraniërs die Groot-Brittannië moeten verlaten, hebben laten we ten dat zij voor morgen zullen ver trekken. Onder hen bevindt zich Ali Qassemi,' vice-consul van het consulaat te Manchester, die door VERTROKKEN - De derde secre de Britse politie werd gearresteerd tariSi victor Aksjoetin, van de wegens winkeldiefstal, verzet te- Sowjet ambassade in Tokio is za gen zijn aanhouding en gevaarlijk terdag naar de Sowjet-Unie ver rijden. Iraanse autoriteiten ver- trokken. Hij had geweigerd zich klaarden nadrukkelijk dat er geen door het Japanse ministerie van verband bestond tussen de affaire- buitenlandse zaken te laten onder- Fawn liet bovendien andere do cumenten verdwijnen door die in haar laarzen en kleding uit het Wit te Huis te smokkelen. Tenslotte gaf ze toe op verzoek van North ook documenten te hebben vervalst. Ze deed dat, zo zei ze, uit loyaliteit jegens North. „Ik deed wat me werd gevraagd. Ik dacht dat hij wel een goede reden zou hebben". De secretaresse gebruikte ook een openingsverklaring vooral om haar loyaliteit jegens North te be tuigen, die zij een „hardwerkende, integere" patriot noemde die geen andere bedoeling had gehad dan president en land naar beste weten te dienen. ,iDe pogingen om de Contra's te steunen, Amerikaanse gegijzelden vrij te krijgen en in kontakt te ko men met gematigde stromingen in een zo strategisch belangrijk land als Iran werden uitgevoerd in het belang van dit land, de VS", zo zei Fawn Halls getuigenverklaring werd voorafgegaan door die van Bretton Sciaroni, een advocaat die in dienst is van het Witte Huis. Sciaroni stelde in 1985 voor de re gering een juridische rechtvaardi ging op voor door de Nationale Veiligheidsraad gegeven hulp aan de Contra's. Sciaroni merkte destijds op, dat de raad niet viel onder de rege ringsinstellingen die waren ge noemd in een Congres-resolutie die hulp aan de Contra's expliciet verbood. pen konden de kolonisten uit het kamp worden verdreven. Het is niet de eerste keer dat ko lonisten van de Westoever zo te keer gaan tegen Palestijnse vluch telingen. In het verleden zijn er tal rijke van dit soort incidenten ge weest. Met dit verschil dat er bij voorgaande keren nooit van vuur wapens gebruik is gemaakt. Meest al nemen zij het recht in eigen han den als Palestijnen stenen of molo tovcocktails naar in bezet gebied rijdende Israëlische bussen of au to's met Israëlische kentekens heb ben gegooid. Dat was volgens een woordvoerder van de fanantieke religieus-nationalistische bewe ging Goesj Emoniem uit Hebron ook het motief voor de aanval op Dehaishe zaterdagavond. Een zwangere vrouw uit Kyriat Arba zou bij het passeren van het vluch telingenkamp in een auto door een steen zijn geraakt. Twee maanden geleden leidde een tragisch inicdent tot een dol zinnig optreden van kolqnisten in het nabij Tel Aviv gelegen Pale stijnse stadje Kalkilya. De dag er voor was een koloniste uit Alfei Menasje tengevolge van een molo- tovocktail omgekomen. Tientallen kolonisten koelden hun woede hiervoor met vernielingen en brandstichting op eigendommen van Palestijnen uit Kalkilya die met het voorval niets van doen hadden. Ook hier was het leger nauwelijks in staat de bende de baas te blijven. Daarin komt ook in de toekomst vermoedelijk geen verandering. Het leger heeft een vrijbrief bij de minste of geringste verzetsdaad of demonstratie van Palestijnen traangas te gebruiken, of zelfs op hen te schieten, maar ten op zichte van de kolonisten moeten zij zich om politieke redenen in acht ne men. Zelden worden er arrestaties verricht. Linkse politici in Israël hebben zich meerdere malen uitge sproken voor een straffer optreden tegen zich aan misdaden schuldig makende kolonisten. Het leger zou daar niet afwijzend tegenover staan, zo bevestigde een zegsman van defensie, maar het politiek ka der moet daar wel toestemming voor geven. PARAMARIBO (GPD/ANP) - De Surinaamse bevelhebber Bou terse heeft zondag de oprichting bekendgemaakt van een nieuwe politieke partij, de NDP (Nationale Democratische Partij). De oprich tingsbijeenkomst, die werd be zocht door 5000 belangstellenden, werd gehouden in een grote sport hal die uitbundig was versierd met spandoeken en het vignet van de nieuwe partij, waaruit moet blijken dat de leden van de NDP mogen 'meedenken, meebeslissen en mee doen'. Vanaf een onder bloemen bedol ven spreekgestoelte, kondigde Fred Derby van de vakcentrale C-47 heeft ook bekendgemaakt deel te gaan nemen aan de verkie zingen. Zijn partij die opgericht wordt door leden van C-47, de ambtenarenbond CLO en de on derwijzersbonden gaat de Suri naamse Partij van de Arbeid heten. Met de oprichting van de SPA zal de arbeidersbeweging haar di recte bemoeienis met de politiek voortzetten", aldus Derby van C- 47, die evenals de andere vakcen trales al ministers geleverd heeft aan verschillende regeringen sinds 1984. De Surinaamse ontwerp-grond- Bouterse aan dat de huidige pre- mier Jules Wijdenbosch voorzitter wet, die op 30 september in een en lijsttrekker zal worden. Zelf ferendum ter goedkeuring aan de gaat Bouterse zich op de achter- bevolking wordt voorgelegd, zal de grond houden: „Ik ben gewoon lid, militaire dictatuur in Suriname le- ik ga een handje meehelpen". galiseren. Tot deze conclusie komt de Raad voor de Bevrijding van De NDP heeft met het houden Suriname na „diepgaande bestu dering" van de concept-grondwet. TOKIO - Bejaarde gewonden liggen in de Japanse hoofdstad Tokio op straat te wachten op eerste hulp na uit een brandend tehuis te zijn gehaald. Bij de brand in het tehuis, die zaterdagavond uitbrak, kwamen 17 bejaar den om het leven en raakten 28 bejaarden gewond. Er waren in totaal 75 mensen in het gebouw op het moment van de brand. Meer dan veertig brandweerauto's hadden twee uur nodig om het vuur meester te worden, (foto anp» de massavergadering laten dat de partij het op wil r tegen de oude politieke partijen De Bevrijdingsraad verwerpt de die de verkiezingen hebben afge- ontwerp-grondwet dwongen en keer op keer verkla- gen het houden ren dat zij de verkiezingen van 25 - november royaal gaan keert zich te- een referen dum en de verkiezingen. Chaplin en de zaak-Qassemi. Buitenland kort vragen in verband met een onlangs aan het licht gekomen spionage-af- faire.Hij is al de vierde diplomaat die van de Sowjet-autoriteiten op dracht heeft gekregen zijn post in Japan te verlaten. OOST-BERLIJN (Rtr/AFP/ DPA) - In Oost-Berlijn hebben zich gisteravond net als de vori ge twee avonden botsingen voorgedaan tussen de politie en muziekfans die wilden luiste ren naar een popconcert dat werd gegeven in West-Berlijn, aan de andere kant van de Muur. Evenals zaterdagavond bij een concert van David Bowie voor de voormalige Reichstag in West-Berlijn en zondag avond bij een optreden van de Eurythmics trokken zo'n 4.000 Oostduitse jongeren op naar de Muur om de vanuit West-Ber lijn overwaaiende muziek, dit maal van Genesis, te kunnen beluisteren. Om te voorkomen dat de jongeren net als eerder op tien meter van de Muur zou den gaaft staan had de Oost duitse politie als voorzorgs maatregel de toegang tot een strook van 700 meter van de Muur verboden. Ook nu weer traden de Oostduitse politie, Vopo's, en veiligheidsbeamb ten in burger, met de wapen stok op tegen de Oostduitse muziekfans, die zich hadden verzameld op de avenue Unter den Linden. Volgens verslagge vers werden zeker 50 jongelui aangehouden. De Oostduitse politie werd uitgejouwd, vuurwerk werd ontstoken en de jongeren schreeuwden leuzen als „de muur moet weg" en „Gorbats- jov, Gorbatsjov". Veel jonge Oostduitsers hopen dat de libe ralere politiek van de Russi sche partijleider de havik-ach- tige leiders in Oost-Berlijn zal beïnvloeden. De botsingen duurden gisteren zes uur en zullen zeker bezorgdheid op wekken bij de communistische leiding, die niet gewend is aan dergelijke vormen van massale ongehoorzaamheid. De relletjes van gisteravond waren feller en gewelddadiger dan die op zondag en zaterdag. Oostduitse beambten van de staatsveiligheidsdienst vielen ook Westduitse cameramensen en radioverslaggevers aan, van wie er één voor korte tijd werd aangehouden. „Er zal een doorbraak komen", zei Wijdenbosch, die verwacht dat veel Surinamers 'ongeacht ras, ge loof of kleur' op de NDP gaan stemmen, omdat deze partij de ver nieuwingen van de revolutie wil beschermen. Hij trok een directe lijn van de machtsovername van de militairen in 1980, die volgens hem bedoeld was om het volk aan de macht te brengen, naar de oprichting van de NDP. Hiermee is het regeringsbe leid van de afgelopen jaren tot in zet van de verkiezingen gemaakt, inclusief de schaarsteproblemen waar Paramaribo niet over uitge praat raakt. De volgende massavergadering is aangekondigd voor 5 juli, dezelf de dag dat de drie traditionele par tijen hun bundeling, ook tijdens een massabijeenkomst, bekend zullen maken. Hiermee is dé tradi tie van voor 1980 hersteld, dat par tijen bij voorkeur op dezelfde dag vergaderen om indruk op elkaar te maken met aantallen bezoekers. Ook al krijgen de „oude" politie ke partijen na de verkiezingen tweederde van de zetels in de Na tionale Assem blée, een meerder heid die nodig is om de grondwet te veranderen, dan zal legerleider Bouterse wijzigingen tegenhou den, aldus de Raad. Volgens de or ganisatie geeft de ontwerp-grond wet Bouterse hiertoe zelfs formeel de bevoegdheid. „Het gevaar is reëel dat de grondwet wordt aan vaard en ongewijzigd blijft zolang de militaire machthebbers dat wil len. De gevolgen zijn echter dat de machthebbers zich grondwettelijk hebben gelegaliseerd". De leiders van de „oude" partij en hopen bij de verkiezingen van 25 november een zodanige meer derheid in de Assemblée te krijgen dat zij wijzigingen kunnen aan brengen in de grondwet. De con cept-grondwet was volgens hen het beste resultaat dat in de onder handelingen met de militairen kon worden bereikt, maar zy willen haar na de verkiezingen op een aantal punten aanpassen. Storm Aan de kust van Zuidwest- Frankrijk zijn zondag zeker zeven mensen om het leven gekomen en tientallen gewond geraakt door een storm, die duizenden vakantie gangers midden in het Pinkster- weekeinde verraste. De storm ging gepaard met windstoten tot 140 ki lometer per uur en hevige regen buien. Hij trok in zuidelijke rich ting over Spanje naar de Middel- landse-Zeekust. Bij de Noord- spaanse stad Bilbao werden twee mensen gedood door afgewaaide takken. Proces De openbare aanklager van Est land ziet geen redenen om een nieuw proces te gelasten tegen Karl Linnas, die in 1962 wegens oorlogsmisdaden bij verstek ter dood werd veroordeeld. Onlangs werd Linnas door de Verenigde Staten uitgewezen. De aanklager Karl Kimmel verklaarde op de tele visie dat er sinds het proces in 1962 geen nieuw bewijsmateriaal aan het licht is gekomen, hetgeen de enige reden kan zijn voor een nieuw proces. Kruisvuur Op Sri Lanka zijn gisteren zeven burgers om het leven gekomen toen politie en Tamil-rebellen slaags raakten in de oostelijke ha venstad Batticaloa, zo heeft het le ger verklaard. Een katholieke geestelijke in Batticaloa zei echter dat de politiepatrouille het vuur had geopend op de burgers uit wraak voor een aanslag met grana ten. Het incident in Batticaloa be gon toen drie Tamils op de fiets en kele granaten gooiden naar een po- litiejeep. De politie opende het vuur op de vluchtende belagers. Vijf burgers zouden door granaat scherven zijn omgekomen, terwijl de overigen werden doodgescho ten. ADVERTENTIE WARSCHAU (AP) - Paus Johan nes Paulus II heeft gisteren de Poolse communistische leider ge neraal Jaruzelski opgeroepen de mensenrechten te eerbiedigen en gewone Poolse burgers meer zeg genschap te geven bij het besturen van hun land. Jaruzelski ant woordde dat in Polen „nieuwe vor men van maatschappelijk leven" worden ontwikkeld en zei dat van die weg niet wordt afgeweken. De paus arriveerde gisteren voor een bezoek van een week aan Po len, zijn derde sinds hij paus werd. Honderdduizenden mensen kwa men voor hem op de been, maar de ontvangst was veel minder uitbun dig dan zijn triomfantelijke terug keer in 1979 en zijn met emoties be laden tweede bezoek vier jaar gele den. Toen de paus van het vliegveld in het centrum van Warschau arri veerde, ontvouwde een groepje van ongeveer 60 mensen in het pu bliek spandoeken van het verbo den vakverbond Solidariteit, ter wijl zij leuzen riepen als „Demo cratie! Democratie!" en „Geen vrij heid zonder Solidariteit". De paus was ongeveer 50 meter van die groep vandaan en wuifde naar het publiek, maar gaf er geen blijk van de leuzen te hebben verstaan. Tien tallen politiemannen in burger of uniform zagen het, maar grepen niet in. Politiemensen in burger traden wel op tegen aanhangers van de clandestiene pacifistische groep Vrijheid en Vrede. Agenten haal- •den een spandoek neer, waarbij volgens ooggetuigen een van de vrouwen die het omhoog hielden licht gewond raakte. Aanhangers van Solidariteit, on der wie voormalig ondergronds lei der Zbigniew Bujak, ontvouwden een rood-witte vlag van Solidariteit voor het gebouw van de Ameri kaanse ambassade toen de auto van de paus voorbij reed. Na zijn aankomst ontmoette de paus generaal Jaruzelski in het voormalige koninklijk paleis. In zijn gesprek met de generaal noemde de paus Solidariteit niet bij naam en evenmin hield hij spe cifieke pleidooien voor herstel van de rechten van vrije vakbonden, zoals bij zijn bezoek in 1983 nadat aan het wettig bestaan van Solida riteit met de afkondiging van de staat van beleg in december 1981 een einde was gekomen. In voorzichtige bewoordingen wees de paus er op dat aan de mens en zijn rechten gedacht moet wor den, wil men de vrede bewaren. „Denk onder andere aan het recht op vrije geloofsbeleving, om zich vrijelijk te verenigen en om de ei gen mening uit te dragen," zei hy. Jaruzelski antwoordde dat Polen „nieuwe vormen van maatschap pelijk leven" ontwikkelt. „Wij zul len die weg niet verlaten", zei hij. De partijleider zei dat de regering open staat voor verandering, mits er niet getornd wordt aan het com munistische regime en de socialis tische grondslagen. In een verwij zing naar Solidariteit zei Jaruzelski dat „de beroering is geluwd".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5