'Stadsvernieuwing raakt in het slop' 'De waarheid is moelijker dan de leugen' claudia stealer verbouwings uitverkoop claudia stealer Kinderporno op grote schaal in Oude Pekela Si 1 A 1 fiv Dode bij slip touringcar 1 Huisarts Jonker Oude Pekela: veel kinderen zijn agressief geworden Sowjet-Vredesraad discussieert in Nederland over 'glasnost' DINSDAG 9 JUNI 1987 MEHEE PAGINA 3 Korting op huursubsidie maakt huizen te duur ROTTERDAM (ANP) - De bezuiniging op de huurgewenning en de huursubsidie gaat bewoners van stadsvernieuwingsgebieden duizenden guldens kosten. De verlaging van de huurgewenning voor bewoners die naar een nieuwbouwwoning verhuizen, kosten iemand met het minimum loon al gauw bijna 1000 gulden. Dit bedrag loopt op tot ruim 7000 gulden voor bewoners met een inkomen vlak onder modaal. Dat betekent dat de stadsvernieuwing straks volledig spaak dreigt te lopen. Dat stelt het Landelijk Ombuds- team Stadsvernieuwing (LOS) na een onderzoek naar de gevolgen van de kortingen op huursubsidie en huurgewenning, waartoe het kabinet vrijdag besloot. AMSTERDAM (ANP) - Het is mo- gelijk om met een eenvoudige test vast te stellen of psychologische klachten lage rugpijn bepalen of dat er een lichamelijke oorzaak voor is. Binnen een kwartier kan een arts met deze test een goede indruk krijgen van de aard van de klachten, zo stelt de psycholoog Zant in het proefschrift waarop hij deze week aan de universiteit van Amsterdam hoopt te promoveren tot doctor in de geneeskunde. De test bestaat uit bijna 170 pijn- beschrijvende bijvoeglijke naam woorden, waarvan de patiënt die woorden moet aankruisen die het Vragenlijstje maakt oorzaak van veel rugpijn duidelijk beste de beleving van de pijn weer geven. De aangekruiste woorden worden daarop vergeleken met de 23 woorden tellende Psychogene Rugpijn Test. Zo kan volgens Zant een score worden bepaald die de arts een goede indicatie geeft. De door Zant ontwikkelde toets is gebaseerd op een Amerikaanse «studie. Daaruit bleek dat patiënten die als gevolg van psychologische factoren klachten,over lage rugpijn hebben andere woorden gebruiken om hun pijn te beschrijven dan mensen bij wie de pijnklachten voortkomen uit organische stoor nissen. Patiënten met in hoofdzaak organisch bepaalde rugpijn blijken preciezer te zijn in de beschrijving van hun klachten en geven met na me aan dat de klachten met onder brekingen optreden. Patiënten met in hoofdzaak psychogene lage rug pijn gebruiken woorden die in alle toonaarden hun gekweldheid, angst en depressie uitdrukken, zo stelt Zant. De test van de promovendus bleek 88 procent van de pijnklach ten correct aan te wijzen als psy chologisch bepaald of niet. Zant is verbonden aan het Dr. Jan van Breemen Instituut, Centrum voor Reumatologie en Revalidatie in Amsterdam. Daar is ook het onder zoek verricht. i nieuwbouwwoning. Het kabinet besloot de huurgewen- ning ningssubsidie sterk te wijzigen, de huursubsidie voor duurdere wo- De subsidie loopt ningen te verminderen en de spe- van 90 procent tot 10 procent ciale jongerentabel af te schaffen, het verschil tussen de huur van de Onder de huidige regeling wordt oude en de nieuwe woning. Dat gedurende een periode van vijfjaar wordt nu gewijzigd in een subsidie huurgewenningsubsidie verstrekt van slechts 50 procent van dit ver- bij verhuizing van een sloopwo- schil, gedurende één jaar. GRONINGEN (ANP/GPD) - Min stens vier onbekende volwassenen hebben in de maanden april en mei met tientallen kinderen uit Oude Pekela ontucht gepleegd. Ondanks een grootscheeps onderzoek met scholen in Oude Pekela en het Sint Lucasziekenhuis in Winschoten heeft de politie nog geen aanhou dingen kunnen verrichten. De politie hoorde tijdens het on derzoek ongeveer 70 kinderen uit Oude Pekela. Van hen bleek 'een groot aantal' bij de ontucht betrok ken te zijn geweest. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door de jeugdi ge leeftijd van de slachtoffertjes. Vast staat dat tenminste een van de daders, minstens twee mannen en twee vrouwen, verkleed als clown te werk ging. De rijkspolitie begon het onderzoek vorige maand naar aanleiding van een aangifte van on tucht met een kind, begin mei. Daarop volgden meer aangiften. Voor de opnamen werden panden in Oude Pekela, Winschoten en Bellingwedde gebruikt. Het LOS heeft de praktische ge volgen van deze voorstellen becij- die vijfjaar af ferd. Voor huishoudens met een minimum inkomen betekent het een achteruitgang van in totaal zo'n 1000 gulden tot zo'n 7000 gul den voor de inkomensgroepen tot modaal (uitgaande van een nieuw- bouwhuur van 500 gulden per maand). Deze kortingen moeten nog worden verhoogd met de zoge heten kwaliteitskorting op de huursubsidie voor duurdere wo ningen. Ondanks de nu nog bestaande regelingen zijn de bewoners van de stadsvernieuwingsnieuwbouw in de afgelopen jaren vaak in grote budgettaire problemen gekomen, aldus het ombudsteam. De nieuw- bouwhuren werden keer op keer verhoogd en de huursubsidie werd verlaagd. De nu bekend gemaakte maatregelen zullen de huidige pro blemen sterk vergroten en de nieuwbouw voor de huidige bewo ners van de stadsvernieuwingswij- ken onbereikbaar maken. Het LOS wijst deze maatregelen dan ook af, omdat volgens ._t ombudsteam de stadsvernieuwing wordt gemaakt. m 1 M f J CDA-kamerlid kabinet lapt Dekker aan laars De totaal vernielde Rotterdamse touringcar staat weer op zijn wielen. Bij een slip na het voertuig een paar maal over de kop, waarbij een dode en tientallen gewonden vielen. ARNHEM ROTTERDAM onmogelijk CHALON-SUR-SAONE ANP/AP) - Het ongeluk OUDE PEKELA (GPD) - De gevolgen van de on- en die groep is in de loop van de maand mei alleen tucht-affaire met zo'n 60 kinderen in de leeftijd van 3 maar groter geworden". Jonker viel bij het horen van tot 6 jaar, zijn voor de kleine gemeenschap van Oude het aantal kinderen dat bij de seks-affaire was betrok- Pekela duidelijk merkbaar. "Iedere keer als ik nu bij ken, van de ene verbazing in de andere. "Toen ik hoor- een kleuterschool kom, lijkt het alsof alle kinderen de dat er bij die twee kinderen op seksueel gebied wat rijk met een autobus van het Rot- (GPD/ terdamse touringcarbedrijf States Frank- Express is vermoedelijk veroor zaakt door een voorde bus zonder verlichting rijdende'auto met boot- trailer. Bij het ongeval, even ten zuiden van Dij on, kwam een 52-ja- rige Rotterdammer om het leven, vier passagiers raakten zwaarge wond en negentien andere van de Spaanse Costa Brava terugkerende vakantiegangers liepen meer of minder ernstige breuken, schaaf- of snij wonden op. De zwaargewon den zijn inmiddels buiten levens gevaar. De meeste passagiers zijn inmiddels teruggekeerd in Neder land. dag op schoolreisje zijn geweest", vertelt huisarts Jonker. "De kinderen worden gehaald en gebracht Het staat zwart van de auto's en d weinig kinderen op straat spelen in het dorp", Jonker heeft inmiddels vastgesteld dat bij de be trokken kinderen een gedragsverandering is opgetre den. Veel kinderen zijn agressief geworden, zowel op school als thuis. Maar ook destructief, aldus Jonker, mishandeling gevonden. Zij zijn "Enkelen trekken thuis het behang van de rrmrpn an- onder andere bewejrkt met bran- deren blijken te zijn gaan bedplassen. In groot terklas worden nu per week vier schone onderbroe- twee per jaar", een groot deel de 60 kinderen met wie door nog onbekende vol- ontucht is gepleegd. "Er is zelfs een kind geweest en niet meer gebeurd, was ik onder de indruk. Maar niemand had het geloofd als op dat moment was gezegd: er zijn Én je ziet 70 kinderen bij betrokken. Het bleek ook niet tot één buurt beperkt te zijn. Er kwamen andere buurten bij, en andere scholen. Zo begon ik een beetje te aan het afschuwelijke dat gebeurd i Bij drie kinderen zijn sporen dende sigaretten. Bij deel van kinderen is de 'geestelijke ken uitgedeeld, voorheen schade groter dan de lichamelijke Jonker is huis- en vertrouwensarts v schade', aldus de politie. Bij hen zijn geen sporen van mishandeling k 0. gevonden. De kinderen hebben dat door de daders bedreigd i ook verklaard te zijn bedreigd met thuis durft te slapen". Het ongeluk gebeurde rond vijf uur 's morgens op eerste pinkster dag op de als gevaarlijk bekend staande snelweg Route Soleil. De 43-jarige chauffeur moest remmen voor een voor hem rijdende onver lichte personenwagen met boot trailer en raakte vervolgens in een slip op het door regen glad gewor den wegdek. De bus sloeg enkele keren over de kop en kwam vervol gens op zijn kop tot stilstand. Alle raamstijlen begaven het en het dak werd tot halverwege ingedrukt. Volgens de huisarts uit Oude Pekela de kinderen aan seksuele spelletjes hebben meege- De politie zei gisteren er nog niet daan. "Bovendien is een aantal kinderen waarschijn- overtuigd te zijn dat de kinde- lijk geslagen". De kinderen hebben daar zelf niet gebruikt zijn voor kinderpor- geklaagd. "Maar achteraf zijn er ouders die zich nu de blauwe plekken herinneren, die ze eerder niet thuis konden brengen. De plekken zaten op wat ongebrui kelijke plaatsen, die niet direct geraakt worden bij een valpartij". Huisarts Jonker hoorde voor het eerst op 11 mei dat er mogelijk wat gebeurd was met twee kinderen. "De volgende dagen kwamen daar drie kinderen extra bij no. Hoewel de kinderen in hun klaringen vertelden dat er foto's gemaakt zijn en er ook sprake is van video-opnamen, is het niet dui delijk om wat voor opnames het daarbij precies gaat omdat de poli tie geen films en banden heeft. Smerig n, an- uit de gesprekken met de ouders die de arts heeft kleu- gehad, is duidelijk geworden dat er iets met de kinde ren op seksueel gebied is gebeurd. "Sommige ouders hebben van de politie te horen gekregen dat hun kind 'er bij was'. Zij hadden niets bijzonders aan hun kind bemerkt en wanneer het ernaar werd gevraagd, ont kende het alles". Een andere groep ouders bemerkte wel een veranderd gedrag van hun kind. "Achteraf gezien is dat plotseling gebeurd, maar de ouders heb- het zeker dat ben dat vaak niet herkend". De daders hebben volgens huisarts Jonker 'heel smerig ingespeeld op de kinderen'. Er is ongetwijfeld tegen de kinderen gezegd dat zij thuis niets mochten zeggen over wat er met hen werd gedaan, meent hij. "En dat hebben ze ook niet gedaan, omdat die kinde- Zes anderen wilden niet zijn geweest. De eerste keer door toch met vreemde mensen mee te gaan, ondanks het verbod van de ou ders dat niet te doen. En de tweede keer door niets te vertellen over wat er daarna precies met hen is ge beurd". Onder de pleisters en het ver band en huilend van emotie keer den rond een uur vannacht de eer ste 20 van de in totaal 49 meest Rot terdamse passagiers met een ande re bus van States Express in de Maasstadterug. Onder hen was ook een baby van anderhalf jaar. ide bus stappen en zijn via bemidde ling van de Schade Alarm Service (SAS) in Arnhem met Nederlandse taxi's in Frankrijk opgehaald. Twee vakantiegangers die ern stig gewond zijn, maar wel ver voerd konden worden, zijn gister avond laat per ambulance thuisge bracht. In totaal 23 buspassagiers kunnen door hun verwondingen niet worden vervoerd en liggen nog verspreid over Franse zieken huizen. Hoewel de officiële toedracht van het ongeluk nog niet bekend is, houdt de Franse politie het er voorlopig op dat de onverlichte voorligger van de bus schuldig is aan het ongeluk. De schuldvraag is van belang met het oog op de ver zekering. Mocht de automobilist onbekend blijven, dan kan volgens Hirschmann de schade worden verhaald op het Franse Waarborg fonds voor Automobilisten. In de loop van vandaag zou de Franse politie de verongelukte bus inspec teren op mogelijke technische ge breken. Directeur Hirschmann van States Express sluit mankementen aan de bus uit, omdat deze nog maar een jaar oud is. Overver moeidheid van de chauffeur is vol gens hem eveneens uitgesloten omdat die nog maar 3,5 uur daar voor het stuur had overgenomen van z'n collega-buschauffeur. Het is het eerste ongeluk met dodelijke afloop voor het ruim 65 jaar be staande Rotterdamse touringcar- bedrijf. DEN HAAG (GPD) - De sie-Dekker heeft zijn werk voor niets gedaan. Tot die conclusie kwam het CDA-Kamerlid Lansink zaterdag voor de VARA-radio. Het kabinet wil alleen de elementen uit de plannen van de commissie-Dek ker doorvoeren die geld opleveren. Het voorstel om te komen tot een basisverzekering voor iedere Ne derlander wijst het kabinet af. Daarover toonde Lansink, die deel uitmaakte van de werkgroep, zich ernstig teleurgesteld. Eerder al gaf commissievoorzitter Dekker aan dat de plannen in hun geheel moe ten worden overgenomen. Vak bonden en artsenorganisaties heb ben al negatief gereageerd op het kabinetsstandpunt. Arrestatie na moord op pompbediende ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een 23-jarige Rotterdammer aangehouden op verdenking van de moord op een 59-jarige pompbe diende vorige week. De man ont kent het misdrijf te hebben ge pleegd, maar wordt waarschijnlijk vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Het stoffelijk overschot van Lee- flang werd vorige week woensdag ochtend aangetroffen in een benzi nestation aan de Parallelstraat in Rotterdam. Hij bleek door messte ken om het leven te zijn gebracht. Het motief is onduidelijk. De ver dachte werd al afgelopen vrijdag avond in Rotterdam aangehouden op basis van het recherche-onder zoek en bij de politie binnengeko men tips. In het belang van het on derzoek wilde de politie niet eerder dan gisteren de aanhouding be kend maken. Vechtpartij veerboot TEXEL (GPD) - Twee personeels leden van de Texelse bootdienst TESO zijn gisteravond gewond ge raakt bij een grote vechtpartij op de veerboot Molengat. Een van de twee moest met een snee in het ge zicht worden opgenomen in een ziekenhuis, de ander kon met licht letsel huiswaarts keren. De vechtpartij ontstond vermoe delijk nadat een passagier een bierglas had stukgeslagen en daar voor een klap had gekregen van de woedende buffetjuffrouw. Daarop volgde een knokpartij waarbij ver schillende personeelsleden van TESO betrokken raakten. Korthals Altes overweegt toch een legitimatieplicht ASTERDAM - "Ik hoorde de voorzitster in de gang zeggen: laten we de tafel van vier maar reserve ren voor het Politbureau. Ik vind dat geen gebaar van gastvrijheid tegenover onze Sowjet-gasten, en dat nog wel door iemand die de fundamenten van het communis me onder haar reet heeft wegge trapt". door Leonie van Bladel Balie in Amsterdam, gericht tegen de oud-fractievoorzitster van de CPN in de Tweede Kamer, Ina Brouwer. Zij leidde zaterdagmid dag een discussie tussen leden van de Sowjet-Vredesraad en enkele Nederlandse gesprekspartners over de betekenis van 'glasnost' (openbaarheid) voor de toekomst van Europa. Binnenskamers sprak de delega tie de afgelopen week met kernen van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) en met Nederlandse po litici. Voor een publiek, dat over wegend bestond uit orthodoxe communisten, straalden vooral Vi- taly Korotitsj, lid van de Opperste Sowjet en hoofdredacteur r Lokshin walste e tijdschrift Ogonjok, en Fjodor Bur- gelijkse routine latski, politiek commentator jik overheen. In de wandelgangen Literatoemaja Gazeta, een onge- zouden enkele Oost-Europa^ ken- kend optimisme uit. Beide ooit adviseur ADVERTENTIE Den Haag Kortingen tot 50%. Hoogstraat 22 - Den Haag jovs voorgangers, Chroestjov. Korotitsj bekende voor het eerst van zijn leven het gevoel te hebben deel te zijn van een echte politieke strijd. "We waren op een doodlo pend stuk aanbeland. We kunnen ons economische en politieke le ven niet anders veranderen dan door democratische hervormin gen. Wij moeten ons leven nu rond het werkelijke leven organiseren. Maar ja, de waarheid is moeilijker dan de leugen, zoals liefde gecom pliceerder is dan haat". Humor Beide heren bleken een groot ge voel voor humor te hebben, en haalden met hun soepele optreden bestaande cliché-beelden over Sowjet-functionarissen snel onder uit. De overige twee Sovjet-leden van het forum Margarita Maximo- va van het instituut voor wereld handel en internationale betrek kingen, en Georgy Lokshin, secre taris van de Sowjet-Vredesraad, zorgden er voor dat er nog iets viel te bespeuren van enige starheid en hem naderhand als t Gorbats- betitelen. Maximova stak t de af over de belemmeringen, die het Westen heeft neergelegd in de zogeheten Cocom-afspraak, die het Westen verbiedt om gevoelige technologie aan de Sowjet-Unie te verkopen. Uit de zaal kwamen vooral stun telige, slecht geformuleerde en nauwelijks diepgravende vragen. Het leek wel of de communistische achterban in het Westen nog niet bekomen is van wat Michail Gor- batsjov allemaal wil. Nul-optie rigiditeit. Een gast Lokshin var dat vorig jaar i de zaal herkende een vredescongres, n Evry even buiten Parijs was gehouden. Daar had de zelfde Lokshin de Moskouse Vre desgroepen nog aangeduid als 'cri minelen, die hun visies publiceer den in facistische blaadjes in de Verenigde Staten'. Het was een pijnlijk ogenblik, Uiteraard vormde de gevolgen van de dubbele nul-optie voor West-Europa de kern van de mid dag. Sam Roozemond van het Clin- gendael Instituut voor Internatio nale Betrekkingen meent dat we aan de vooravond staan van een conventionele wapenrace. Hij ziet het bestaande evenwicht plaats maken voor een grote kwetsbaar heid van het Westen, waarbij de drempel voor atoomgebruik te laag wordt. Vanuit deze conclusie ziet hij het goede klimaat dat er nu is snel verdwijnen. Burlatski vermeed, wijselijk van zijn kant, in te gaan op een vermin dering van conventionele en che mische wapens. Volgens hem is het politieke proces niet alleen ge baseerd op ontwapening, maar gaat het nu veel meer om wat is af gesproken op basis van de Akkoor den van Helsinki. Lachend voegde hij eraan toe: "Beide kanten publi ceren boeken over militaire supe rioriteit. De waarheid ligt in het midden". Burlatski vermeed ook in te gaan op de vraag van Mient Jan Faber van het IKV, of,de Sowjet-Unie na een akkoord bereid zou zijn over het offensieve karakter van haar militaire stategie te praten, en mo gelijk ook over een terugtrekken van zowel Russische als Ameri kaanse troepen uit Europa. De voorzitster drong niet verder aan, en zo lag de slotvraag al op ta fel. Wat is de rol van de vredesbe weging na de dubbele nul-optie? Faber gaf met brede gebaren een profetisch schot voor de boeg: "De veranderingen in China, Spanje en Argentinië hebben we omarmd, maar met wat er nu in de Sowjet- Unie gebeurt weten we geen raad. We hebben groepen nodig die on afhankelijk denken, die groepen zijn nu ook in de Sowjet-Unie aan wezig. We moeten genuanceerder denken over democratie. Demo cratie is meer dan alleen parlemen taire democratie. Democratie moet het onderwerp worden van het de bat tussen Oost en West". Na afloop verduidelijkte hij nog, dat de leden van de Vredesraad in het overleg binnenskamers heb ben toegegeven niet te weten waar de hele dicussie in de Sowjet-Unie op de langere termijn toe gaat lei den. Evenmin wat het gevolg daar van zal zijn voor de satelliet-lan den. Maar juist hierom, benadruk te Faber met klem, moeten we pro beren in onze kontakten de Oost- Oost discussie te stimuleren, zodat uiteindelijk de verboden Poolse vakbond Solidariteit weer zou kunnen functioneren. LAREN (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) vindt dat er op grond van het rapport-Wiarda vol doende reden kan zijn om een alge mene legitimatieplicht voor te schrijven. Wiarda, oud-lid van de Hoge Raad, was aangezocht om het rapport te schrijven wegens zijn deskundigheid op het gebied van mensenrechten. Korthals Altes kreeg het rapport vorige week op zijn bureau. In het politieke zaterdagpro gramma van de TROS-radio vatte Korthals Altes de conclusie van Wiarda kort samen. Wiarda vindt dat de legitimatieplicht 'eigenlijk wel' mag om ook het zwijgrecht van een anonieme verdachte van strafrechtelijke feiten te doorbre ken. Dat dient dan wel goed te wor den gemotiveerd in de wet. Het gegeven dat legitimatie aan de grenzen in een aantal Westeuro- pese landen, waaronder Neder land, in de toekomst zal verdwij nen kan voldoende reden zijn om met name in Nederland de omstre den legitimatieplicht in te voeren, zo betoogde Korthals Altes.De mi nister heeft verder maatregelen in petto om verkeersdelicten harder aan te pakken. Te denken valt aan de wielklem bij foutparkeren. Boe tes zijn fiscaal aftrekbaar of komen voor rekening van de zaak en zijn niet langer afschrikwekkend, zo meent de minister van justitie. "Al die tijd die aan het verkeer wordt besteed kan niet worden besteed aan andere hinderlijke criminaliteit", zei hij. ADVERTENTIE Past perfect Naadloze BH. Elastische katoen met jacquard motief. In wit, ivoor of rose. Maten A70 t/m 80 B70 t/m 85 C75 t/m 80 Zolang de voorraad strekt. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3