'Over werkloosheid wordt te gemakkelijk gedacht' Moussemfeest uit Marokko voor velen Reportage De Koning maalt niet om beschadigd prestige Voorzitter kapittel Haarlem biedt ontslag aan PAGINA 2 DINSDAG 9 JUNI 1987 "Als mijn persoonlijk prestige daardoor beschadigd is zeg ik: het werd hoog tijd dat dat een keer gebeurde". Minister Jan de Koning, na een tijdelijk bewind op binnenlandse zaken, waar hij de door een hartoperatie gevelde collega Van Dijk verving, zetelt weer op het inmiddels ver trouwde departement van sociale zaken en werkgelegenheid. De dag na het voor jaarsoverleg met werkgevers en werkne mers komt tijdens een gesprek daarover onvermijdelijk ook op zijn 'uitstapje' naar binnenlandse zaken en zijn ogen schijnlijke miskleun in het ambtenaren- overleg. Evenals Van Dijk en voordien De Korte joeg De Koning de ambtenaren al snel in de gordijnen. Terwijl zijn tijdelijke trans fer naar binnenlandse zaken juist alom was begroet als een hoopvol teken dat het kabinet-Lubbers de ambtenarenbonden weer serieus wilde nemen. Maar ook De Koning moest de ambtenaren uiteinde lijk met lege handen tegemoet treden. Terwijl die toch begrepen hadden dat hij 795 miljoen geboden had voor verbete ring van hun arbeidsvoorwaarden in dit en volgend jaar. De Koning: "Die cijferopstelling was aan de orde geweest in het overleg, maar gelet op het belang van de zaak moest daarover eerst verder in het kabinet wor den gesproken. Het bedrag van 795 mil joen is in de ministerraad wel ter sprake geweest, maar een besluit is er niet geval len. Een bod werd niet verantwoord geacht, omdat we nog niet wisten hoe 1988 zich zal ontwikkelen". "Het ging om een mogelijke cijferop stelling, maar die moest nog wel beves tigd worden. In die zin was er geen spra ke van een bod". U bent dus teruggeflo ten? De Koning, lachend: "Als u dat zo noemen wilt, ja". DEN HAAG - "Ik denk dat we een belangrijke stap vooruit hebben gezet met deze gemeenschappelij ke benadering. In het verleden hebben we met de vakbeweging moeilijke momenten beleefd en daarmee vergeleken is dit wel de gelijk wat. Een resultaat van veel praten, maar ook van het aan den lijve ondervinden van massawerk loosheid. Dat heeft eenheid ge bracht", kijkt minister De Konjng terug op het voorjaarsoverleg. door Hans Goessens en Harry Meijer "Het primaat van de werkgele genheid wordt nu door alle drie de zoals loonsverhogingen, zoals verbeteringen in de sociale zekerheid, lastenverlaging, pre mieverlaging en arbeidsvoorwaar den in de collectieve sector daar aan ondergeschikt te maken. Voor op staat loonmatiging met het oog op behoud en uitbreiding van werkgelegenheid". De vraag waar het geld vandaan moet komen voor verhoging van de uitkeringen, leidt De Koning tot een dilemma. "Een dilemma, waar van ik nog niet weet hoe we eruit zullen komen. Het ombuigingsbe drag op de sociale zekerheid wordt binnengehaald door wat er meer binnenkomt aan premies bij een procent loonstijging. Als de lonen meer stijgen dan een procent, komt er dus een bedrag extra bin nen dat kan worden aangewend om iets meer te doen in de sfeer van de sociale zekerheid. Wij den ken dan aan die groepen die het meest in de knel zitten. Gezinnen met meer kinderen die van een uit kering rond moeten komen". "Ik geef toe, een bizarre situatie. Want eigenlijk willen we dat de loonstijging onder de één procent blijft vanwege de werkgelegen heid. We moeten nu afwachten hoe het loopt maar als ik uiteindelijk voor de keus wordt geplaatst, kies ik daarvoor en zal er geen ruimte zijn om iets extra's te doen voor sommige uitkeringen". Bezuiniging Volgens de jongste berekenin gen van het Centraal Planbureau dreigt er van de hoofddoelstellin gen van het kabinet weinig terecht te komen. De economische groei blijft achter bij de twee procent, die de basis is van het regeerak koord. Minister Ruding heeft in middels een voorschot op de dis cussies over de begroting voor 1988 genomen door een nieuwe be zuinigingsronde aan te kondigen. Het alternatief, een verhoging van de belasting- en premiedruk, zou een andere hoofddoelstelling van het regeerakkoord onderuit halen. In het voorjaarsoverleg is die mo gelijkheid nog eens van de hand gewezen. De Koning wil zich nog niet over een nieuwe bezuinigingsronde uit laten. "Ik heb nog geen helder in zicht in de noodzaak van nieuwe bezuinigingen. Ik wil eerst de de Macro Economische Verkennin gen zien". Deze definitieve cijfers van het planbureau over de econo mische ontwikkelingen verschij nen op Prinsjesdag. Als het inderdaad noodzakelijk blijkt om fors te bezuinigen, dan is dat volgens de bewindsman altijd mogelijk. "Alle verhalen dat we niet verder kunnen bezuinigen in een van de tien rijkste landen van de wereld missen toch iedere ge loofwaardigheid. Als het besef aan wezig is dat het moet, dan kan het ook. Dat het allemaal niet kan is een onzin-verhaal". Ambitieus Zowel ten aanzien van de werk loosheid als het financieringste kort bewandelt het kabinet een pad dat is geplaveid met een zeer ambitieus streven. Zo moet jaar lijks het aantal werklozen met 50.000 worden verminderd. Het overheidstekort moet volgend jaar op 7 procent uitkomen. Dat lijkt niet te lukken. Overheidsfinanciën en werkgelegenheid mogen op de lange duur eikaars bondgenoten zijn, op de korte termijn is er een groot spanningsveld tussen beide grootheden. Het stimuleren van de economie door middel van investe ringen kost de overheid geld, nog los van de uitgaven voor aanvul lend werkgelegenheidsbeleid. "Als alle doelstellingen niet sa men kunnen worden verwezenlijkt dan zullen we een keuze moeten maken. Je hebt dan een aantal va riabelen: lastendruk, koopkracht garantie en de werkgelegenheids- doelstelling. Ik zou bereid zijn de koopkracht in te zetten", geeft De Koning zijn keuze aan. "Als we het financieringstekort laten oplopen, dan komen we dat in de jaren ne gentig weer tegen. Het financie ringstekort van vandaag is de werkloosheid van morgen. Ik geef de voorkeur aan vrijwillige mati ging". Het kabinet is er ondanks alle ambitieuze plannen nog niet in ge slaagd het aantal werklozen sub stantieel de kop in te drukken. De werkloosheid heeft, in weerwil van de de economische opleving van de afgelopen jaren nog altijd een massaal en langdurig karakter. Het beleid van Lubbers en de zijnen en in het bijzonder van de minister van sociale zaken heeft zo op het eerste gezicht weinig succes ge had, ook al mogen internationale omstandigheden als verzachtend gelden. De Koning: "Het beleid heeft ons wel van 150.000 werklozen afgehol pen. We zijn nog lang niet toe aan de harde kern van de werklozen, die op de arbeidsmarkt onder alle omstandigheden niet aan de bak komen. Wanneer de daling van de werkloosheid stagneert, hoef je daar op zich niet zo zenuwachtig van te worden. Het gaat om de on derliggende oorzaken". "De wisselkoersontwikkelingen spelen nu een heel belangrijke rol. Dat betekent dat ondernemers wat zenuwachtig worden met beslis singen over hun investeringen, sommige produkten die naar dol- largekoppelde landen gaan zijn uit het Nederlandse produktiepakket verdwenen. Philips was twee jaar geleden nog van mening dat het werkgelegenheid uit lage lonenlan- den zou terugtrekken naar Neder land. Nu hoor je dat de strijkijzers toch weer naar Singapore gaan. De conclusies van gisteren zijn de reactie ge wees op externe factoren, waarmee we worden geconfron teerd". Het werkgelegenheidbeleid van het kabinet kan bepaald niet 'of fensief worden genoemd. De meeste maatregelen, gericht op de bestrijding jeugdwerkloosheid en langdurige werkloosheid, hebben een moeizame onstaansgeschiede- nis of sorteren onvoldoende effect. De Koning wijst erop dat de situa tie rond de jeugdwerkloosheid rampzalig is geweest. In 1981,82 en 83 bleven van de 250.000 schoolver laters 80.000 langer dan een jaar werkloos. Onder druk van die si tuatie zijn allerlei plannen op sta pel gezet. "Dat het op het ogenblik beter gaat komt natuurlijk door de aantrekkende conjunctuur, maar zeker ook omdat het bedrijfsleven een inspanning wil leveren om jeugdwerkloosheid terug te druk ken". "Men denkt in Nederland nu te gemakkelijk over werkloosheid. In 1984 met 850.000 werklozen kon je zeggen dat de hele samenleving met het probleem bezig was. Dat ebt nu snel weg, terwijl 700.000 nog altijd schrikbarend hoog is. Dat komt, denk ik, doordat in de ramp jaren waarin een op de drie school verlaters geen werk kreeg, er een sfeer ging ontstaan van: je leert toch maar voor werkloze. Bij be paalde groepen is de volgende stap: ik kan kiezen, ik ga aan het werk of ik ga een uitkering halen. Dan ga je natuurlijk glijden". De Marokkanen in ons land ge ven op 13 en 14 juni een immens groot feest, de Moussem, in en rond de Jaap Edenhal te Amster dam. Een festival vol muziek, dans, toneel, kunst, symposia en een in ternationale markt. Op de Mous sem is iedereen welkom. Marokka nen, zowel als andere nationalitei ten. door Gerard Smit Het is de tweede keer dat dit fes tival in ons land wordt gehouden. In 1982 trok de Moussem (letterlijk vertaald: festival of feest) ongeveer vijftienduizend bezoekers, waar van zestig procent bestond uit Ma rokkanen vanuit geheel Europa. Dit jaar verwacht de organisatie ongeveer twintigduizend bezoe kers. Waaronder zich hopelijk zo veel mogelijk verschillende natio naliteiten zullen bevinden', want de Moussem van de Marokkaanse mi granten is een feest van verbroede ring en uitwisseling. In het thuisland worden diverse Moussems gevierd, meestal als len te-, zomer- of oogstfeest. Elke streek viert ze naar eigen tradities, maar het zijn altijd grote festivals, waarbij de bevolking van stad en platteland bij elkaar komt. Tijdens de feesten worden contacten 'ge legd of verstevigd, huwelijken ge regeld, handel gedreven, geschil len bijgelegd enz. Dat alles wordt gelardeerd met veel muziek, dans en andere cultuuruitingen. De gro te jaarlijkse Moussem is eigenlijk een oogstfeest en duurt een volle week. Het is dus niet verwonder lijk dat duizenden Marokkaanse migranten uit geheel Europa naar de Moussem komen, die bij toer beurt tweejaarlijks in Frankrijk, België, en Nederland wordt gehou den. Uitwisseling „De Moussem van de emigran ten heeft een andere achtergrond dan die in Marokko. Daar wordt het volk dom gehouden en onder drukt, zodat de Moussem altijd een onveranderlijk beeld geeft van de cultuur. De emigranten worden cultureel beivloed waardoor ze een nieuwe cultuur ontwikkelen. De Moussem in Europa is daardoor niet alleen een ontmoetings- en verbroederingsfeest maar vooral ook een uiting van een rijke cul tuur in ontwikkeling", licht Moha- med Nadi toe. Hij is een van de on geveer vijftig mensen die momen teel dag en nacht bezig zijn met de organisatie. De komende week wordt deze groep uitgebreid tot minstens tweehonderd mensen, die het feest in goede banen moe ten laten verlopen. Dat de nagestreefde interculture le uitwisseling niet bij woorden al leen blijft, blijkt wel uit het veel omvattende programma dat voor zaterdag en zondag is opgesteld. De activiteiten beginnen beide da gen om twee uur en en groot deel ervan gaat door tot 's nachts twaalf uur. Er treden artiesten op uit di verse streken van Marokko, maar ook uit andere Arabische landen, Latijns-Amerika, Afrika en Euro pa. Op muzikaal gebied valt er te genieten van zowel oorspronkelij ke folkloristisch klanken als mo derne en van allerlei mengvormen. Voor dat laatste staan vooral de mi- grantengroepen uit verschillende Europese landen borg. Er zal verder veel aandacht wor den gegeven aan toneel en poëzie, uiteraard gebracht in verschillende talen. Ook zijn er enkele tentoon stellingen van kunstuitingen, 's Middags is er op het terrein van de Jaap Edenhal een grote internatio nale markt, waarop onder meer boeken, platen en andere cultuu ruitingen te koop zullen zijn. De grote trekpleister van deze markt zullen zonder twijfel de stalletjes zijn met etenswaren uit allerlei lan den. Politiek De Moussem biedt behalve amu sement en cultuur ook aandacht voor politieke, sociale en economi sche problemen. Redenen te over om daar aandacht aan te schenken. De migranten kampen overal, dus ook in Nederland, in sterk toene mende mate met zaken zoals werk loosheid, discriminatie en beper kende wetten. Om gedachten daar over en ervaringen daarmee te kunnen uitwisselen wordt een aan tal discussies en lezingen gehou den. Er komen symposia speciaal voor en door vrouwen over de posi- itie van de Marokkaanse vrouw in Europa en over moeders en echtge notes van politieke gevangen in Marokko. Ook zullen symposia ge wijd worden aan de strenger wor den wetgevirtg in Europa; de posi tie van de jongeren; de islam en de migratie en over de mensenrech ten in Marokko, die nogal eens ge schonden worden. Toen vorig jaar migranten ook aan de gemeenteraadsverkiezin gen deel mochten nemen, liet de Marokkkaanse koning Hassan we ten dat zijn onderdanen daaraan niet mee mochten doen. Er werd nauwelijks verhuld gedreigd met represailles tegen familieleden in het thuisland. Die uitspraak be- i zorgde veel Marokkanen in ons land nogal wat problemen. Te meer, omdat aanhangers van de koning zich hier zeer bedreigend opstelden tegen landgenoten die de verkiezingen niet wilden boy cotten. Ook in andere Europese landen oefenen aanhangers van Hassan soms een schrikbewind uit onder hun land- en lotgenoten. Toch verwacht de ogranisatie tij dens de Moussem geen problemen met de achterban van Hassan. „Dat is maar een heel kleine groep, waar we als organisatie niet bang voor hoeven te zijn", zegt Mo- hamed Nadi met grote stelligheid. Het is voor ons, Hollandse blau- woogjes, misschien moeilijk te be grijpen hoe dat precies in elkaar steekt, maar geen enkele echte Ma rokkaan zal het in zijn hoofd halen om tijdens de Moussem moeilijk heden te maken. „Dat past niet in de geest van de Moussem. Dat is en blijft het feest van de verbroede ring", aldus Mohamed. pp. Per familie kost een dagkaart f 25. Voor twee dagen f40. Kinderen tot 12 jaar mogen gratis naar binnen. Reserveren kan via het KMAN (Komitee Marokkaan se Arbeiders in Nederland) tel. 020-769980. De Jaap Edenhal staat vlakbij het Ajax- stadion en is per openbaar i reikbaar met tram 9 en bus 8.) ADVERTENTIE De voorzitter van het kapittel - hoogste adviesorgaan - van het bisdom Haarlem, B. A. M. Peters, heeft bij bisschop Bomers zijn ontslag ingediend. Daarbij speelt een korte briefwisseling tussen Peters en hulpbisschop Lescrau- waet een rol. Peters voelt zich gekwetst door een uitspraak van de hulp bisschop in een tv-programma. Daar zei Lescrauwaet, dat het kerkelijk kader op een belemme rende manier tussen de bis schoppen en het volk in staat. De voorzitter van het kapittel - 'proost' geheten - noemt in zijn brief de uitspraken van de hulp bisschop een slag in het gezicht van kaderleden. Aanvankelijk, zo schrijft Pe ters, dacht ik: laat maar praten. Maar al spoedig bleek, dat deze uitspraak ook andere kaderleden 'zeer pijnlijk' had geraakt. Peters wilde mondeling niets aan zijn brief toevoegen en hulpbisschop Lescrauwaet was niet voor com mentaar bereikbaar. De dekens van het bisdom Haarlem zijn, blijkens een brief, verontrust over recente uitspra ken van bisschop Bomers over het pausbezoek aan Nederland en het stemgedrag van rooms-ka- tholieken. In beide gevallen liet de bisschop zich negatief uit. "Bij priesters, pastoraal werkenden en talloze gelovigen leeft eenzelfde verontrusting", schrijven de dekens. Ze zijn be- zorgd dat bisschop, kader en le ken steeds meer van elkaar gaan vervreemden door uitspraken "die beneden de maat van een bisschop" zijn. "Een bisschop moet een bindende figuur zijn in de kerk". "Bestaande verschillen moet hij niet opschroeven tot te genstellingen". - In Huis ter Heide nam aarts bisschop Simonis afscheid van leden van de pastorale raad van zijn bisdom die niet in de raad terugkeren. "De bijeenkomsten waren bepaald niet altijd van dien aard dat u er verkwikt van daan kwam", erkende Simonis. "Het werk bracht extra frustra ties met zich omdat raad en bis schop het helaas nogal eens grondig oneens waren. Een ge volg van de grondige verdeeld heid die ons als kerk van Chris tus nu al jaren plaagt". Toch meende de aartsbis schop, dat werk en inzet niet te vergeefs waren geweest. "Er wa ren ook geslaagde besprekingen, en het onderlinge denkproces en de onderlinge gedachtenwisse- ling gingen door. En dat is in een situatie van een dreigende schei ding der geesten al neel wat". Maria-jaar Ongeveer 3000 mensen heb ben zaterdagavond in en buiten de Onze Lieve Vrouwekerk in Maastricht de Super Channel- uitzending van de opening van het Maria-jaar in Rome gevolgd. Via twintig monitors in de kerk en een groot scherm buiten kon den de bezoekers beelden zien van onder andere het rozekrans- gebed van de paus. Vóór de uitzending ging bis schop Gijsen voor in een eucha ristieviering. Die liep een kwar tier uit, zodat de mensen buiten op het scherm wel beelden zagen uit Rome, maar geen geluid hoorden. Dat was uitgeschakeld om de kerkdienst niet te verstó- De beelden uit Rome en be kende Maria-bedevaartsplaatsen over de hele wereld waren niet duidelijk. Een woordvoerder van de stichting 'Getuigenis van Gods liefde' zei, dat 'gelovige ka tholieken' veel geld hadden geïn vesteerd in deze wereldwijde operatie. Satellieten verbonden de paus met zes Maria-heilig- dommen. Hij begon zyn gebed in het Portugees, waarbij de camera zich verplaatste naar 10.000 men sen in Fatima. Daarna ging het gebed verder in het Pools, de moedertaal van de paus, en op de buis verscheen moeder Theresa bij het heiligdom van de Zwarte Madonna in het Poolse Czesto- chowa. Toen de paus zijn gebed in het Frans voortzette, werd hij bijgevallen door nonnen in de kathedraal van Maria in Dakar (Senegal). Arme Mexicaanse moeders deelden het gebed in het Spaans met hem. Bij zijn overschakeling naar het Duits kwamen giechelende meisjes in Oostenrijk in beeld. Al met al een spectaculaire opening van het Maria-jaar. Zevenaar. Er waren zondag morgen maar weinig homosek suelen, getooid met een roze driehoek, in de Sint Andreas- kerk in Zevenaar. Volgens initia tiefnemer jhr. Floris Michiels van Kessenich was. dat te wijten aan het wegblijven van aartsbis schop Simonis. Deze zou eerst het vormsel aan kinderen uitrei ken, maar door de opening van het Maria-jaar moest hij verstek laten gaan, en dat was bekendge maakt. De bedoeling van de actie was, net als met Pasen, de kardinaal oog in oog te confronteren met homoseksuele gelovigen. Nu kregen de weinige deelnemers de hostie uit handen van deken H. Antonissen. Vierhouten. De zestiende pinksterconferentie van de stich ting 'Opwekking' (evangelist Ben Hoekendijk) in Vierhouten trok ruim 20.000 bezoekers. Vol gens de organisatoren kwam de helft daarvan uit de 'traditionele kerken'. Hervormde Kerk: beroepen te Varsseveld P. G. Schooneveld Minnertsga, te Apeldoorn/Het Loo G. Vieth Nijverdal, te Del den mevrouw A. T. de Vries Wit- marsum-Pingjum-Zurich, te Heerde (deelwerk) kandidaat J. Kool Soest; aangenomen naar Ginneken M. Vrijlandt Assen, naar Hoogvliet J. Lugtigheid Zeist, naar Oss kandidaat D. M. de Jong Utrecht. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Zeist J. E. Huttén- ga Aduard (Gr.), naar Eindhoven (hervormd-gereformeerd) H. Hessels Dieren. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangeno men naar Axel T. Bosma Haar lem; bedankt voor Leusden J. de Haan Lutten. Christelijke Gere formeerde Kerken: beroepen te Urk G. Bouw Scheveningen, te Bennekom C. Westerink Den Helder; bedankt voor 's Graven- zande H. Velema Dokkum. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Rilland-Bath R. Boogaard Leiden, voor Oud-Beijerland B. van der Heiden Woerden. E vangel isch-Lutherse Kerk: beroepen te Den Haag W. Bleij Amstelveen. Baptistengemeen ten: bedankt voor Delfzijl G. Leuvenink Almelo. Verbod De congregatie voor de ge loofsleer in Rome - die waakt over de zuiverheid van het rooms-katholieke geloof - heeft de gebroeders Leonardo en Clo- dovis Boff verboden hun nieuw ste boeken in het openbaar aan de orde te stellen. Zij wil deze boeken - die vorig jaar in Brazi lië uitkwamen - eerst bestude ren. Ook is de verschijning van de Italiaanse vertaling van beide boeken opgeschort. Het verbod werd uitgevaar digd vlak voor een studieweek in Assisi (Italië) over 'Solidariteit met de Derde Wereld'. Daarvoor waren de twee Boffs naar Italië gekomen. Zij zouden daar over hun boeken spreken. De gebroe ders hebben het spreekverbod 'in gehoorzaamheid' aanvaard. Ze spraken wel over hun onder zoekingen in de Latijnsameri- kaanse geloofsgemeenschap, maar niet over hun laatste boe ken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2