Tm Ogimura en het positieve denken Wassenaar wint op valreep Leidse roeiers voelen zich thuis op woelig water van de Bosbaan Japanner strijdt tegen verloedering van het tafeltennis Oele neemt afscheid van TOP met promotie Dubbele nederlaag Alphians PAGINA 18 SPORT DINSDAG 9 JUNI 1987 AMSTERDAM - Roeiers hebben een hekel aan motorboten, die gol ven veroorzaken en tijdens hun trainingen roeien uitermate lastig maken. De Leidse roeiers vormen hierop geen uitzondering omdat hun trainingswater, de Oude Rijn voor Asopos-de Vliet, de Vliet en het Kortevliet-kanaal voor Njord en Die Leythe, rechte en harde oe vers hebben, die ervoor zorgen dat golven en deining lang blijven be staan. Het afgelopen weekeinde zijn de Leidse roeiers op de woelige Bos baan tijdens de wedstrijden van de Amsterdamse roeibond hiervoor dankbaar geweest. Want opvallend was het gemak, waarmee de leden van de drie Leidse verenigingen zich op het bijna onmogelijke roei- water weerden. De resultaten waren er dan ook naar. Twintig keer legde een boot met Leidse roeiers aan het erevlot aan. Driemaal betekende de zege ook een verbetering van het natio nale record. Valeria van Groningen in de skif, Njords gestuurde vier en Ronald Florijn in de dubbeltwee met Nico Rienks doken onder de oude recordtijden en benaderden zelfs de internationale Bosbaanre cords. Nog twee andere nationale top tijden werden op de klokken gezet. FYans Goebel in de lichte skif en de nationale mannen vier zonder stuurman waren sneller dan ooit een Nederlandse ploeg was ge weest. Ongunstig Njords vier kwam in het pink- sterweekeinde voor het eerst sinds de Varsity-zege op Nederlands wa ter aan de start. De Leidse vier on dervond in het gestuurde nummer op geen van beide dagen tegen stand van betekenis. Zaterdag ble ven de Leidse studenten een frac tie boven het record, zondag kon de naam van Njord wel in de re cordboeken gezet worden. In de stuurmanloze vier konden de roeiers van coach Hogendoorn op de weer eens ongunstige hoge boei de nationale vier niet bijhouden, die op baan één een geslaagde re- cordpogong deed. Dat deden ook Ronald Florijn en Nico Rienks, die voor het eerst sinds jaren en ook uitsluitend voor deze gelegenheid in de dubbeltwee waren gestapt. Algemeen wordt deze twee sterk genoeg geacht om op een mondiaal toernooi in de prijzen te vallen. Rienks heeft ech ter zijn zinnen op de skif gezet en heeft van de bond inmiddels het groene licht gekregen. Florijn zal zeker deel uit maken van de nationale dubbelvier, die geformeerd wordt, zodra bekend is welk koppel Nederland gaat verte genwoordigen in de dubbeltwee. Als de roeiomstandigheden in ons land zo slecht blijven als ze nu al het hele seizoen zijn, dan zal de uit eindelijke beslissing pas vallen op de Rotsee-regatta, die half juli in Luzern onder gegarandeerd ideale omstandigheden wordt gehouden. Tot die tijd zal Florijn zich beper ken tot de skif. Opsteker Het derde Leidse record was voor Valeria van Groningen. Na de teleurstelling vorige week in Duis burg, waar de skiffeuze op beide dagen de finale miste, had de Roe meense Olympische kampioene overwogen te stoppen, maar in de loop van de week kwam de zin in roeien terug met als opsteker zater dag een toptijd op de Bosbaan. De roeister van Die Leythe start te zondag met Jos Compaan in de ongestuurde twee om de strijd aan te gaan met Harriëtte van Etteko- ven en Greet Hellemans, die voor Nederland in dit nummer zullen uitkomen op de wereldtitelstrijd deze zomer in Kopenhagen. In een spektakulaire race, waarin het Leidse tweetal ongeoefend slechts in de start terrein verloor en waarin Van Ettekoven en Hellemans zich genoodzaakt zagen de hele Bos baan over te steken om in de baan direkt naast Van Groningen en Compaan te komen, kon de favo riete Hunze-Nereuscombinatie de fel aanvallende concurrentie maar net van het lijf houden. Afsluiting Ook de overige Leidse WK-kan- didaten wisten hun kansen op uit zending te behouden. Daphne van der Pol won in de lichte vrouwen- vier met haar collega's van Okea- nos, Nereus en Phocas met ruime voorsprong. Leythe-skiffeuze Lies- beth van der Veld won zondag de lichte skif na zaterdag tweede te zijn geworden achter Vermulst van Triton. In de dubbeltwee debuteer de de Leidse roeister met haar partner Ellen Meliesie met een goe de tweede plaats in het 'zware' veld. Jaren geleden was Liesbeth van der Veld een goed junior- en se- nior-B-roeister. De aansluiting met de nationale top wilde echter niet lukken en Van der Veld, inmiddels aan een werkkring toe, besloot te gaan aftrainen. De skifhead in april leek haar een aardige afsluiting van het wedstrijdroeien. Een te leurstellend resultaat deed haar be sluiten aan het bestuur van Die Leythe te vragen op de Randstad- Regatta te mogen starten omdat ze niet met een slechte wedstrijd wil de eindigen. Die Randstadregatta leverde een verrassende tweede plaats op en Van der Veld beland de in het lichte vrouwencircuit van de bond. Als binnenkort de lichte dubbeltwee Van der Veld-Meliesie inderdaad goed blijkt te zijn, dan zijn er WK-kansen voor de roeister, die op dit moment allang gestopt zou zijn. Deelname aan de wereldtitel strijd komt ook voor Jaap Krijten- burg en Martijn Blansjaar dichter bij. De junior-dubbeltwee van Die Leythe bleek ook het afgelopen weekeinde de sterkste. Braaf werk het Leidse tweetal het lijstje af met eisen, die de bond gesteld heeft aan WK-deelname in de dubbelt wee. Komend weekeinde wacht in Duisburg een internationale ont moeting. Twee weken later wordt op de 'Koninklijke' het examen af gesloten. JAN KLERKS ALPHEN AAN DE RIJN - Het mondiale tafeltennis mag weer hoop koesteren. Sinds Ichiro Ogimura tijdens de wereldkampioenschappen in New Delhi tot roerganger van de Internationale tafeltennisfederatie werd gekozen, heeft de frêle Japanner in zijn kruis tocht tegen de verloedering van de tafeltennissport, waarin hij zich in 1953 's werelds sterkste toonde, maar liefst 23 landen met een oriënterend bezoek vereerd. Eind vorige week was Nederland een half dagje aan de beurt. Ogi mura dook onder meer op in Al phen aan den Rijn. Niet alleen om Bettine Vriesekoop de hand te schudden, maar ook om met Theo Bakker, tafeltennistrainer en me dewerker van deze krant, een aan tal problemen van het internatio nale tafeltennis op een rij te zetten en te zoeken naar oplossingen. Zal Japanse werklust, gekoppeld aan kennis van zaken voldoende zijn voor Ogimura om de ping- pong-kar uit de prut te trekken? De tijd zal het leren, maar dat er wat moet gebeuren in de interna tionale tafeltenniswereld is zonne klaar. Sinds jaar en dag plegen topta- feltennissers het celluloid voor het grote publiek van onnavolgbare ef fecten te voorzien. Gevolg: een sterk teruglopende publieke be langstelling, wat op haar beurt weer leidt tot minder sponsors, dus minder geld in de sport. Met name in West-Europa is het maatschap pelijk nauwelijks verantwoord een gokje als full-prof te wagen. Alles bijeen zorgt dat ervoor dat de do delijke suprematie van de Chine- LEIDEN - TOP-coach Hans Oele, die het na drie jaar bij de Sassen- heimse club voor gezien houdt, 'kon zich nauwelijks een mooier af scheid wensen. In de beslissingswedstrijd om een plaats in de hoofd klasse werd LDO, de club van ex-international Griet Bergsma en de tijdens dit seizoen gestopte Kees de Boer, met 8-7 teruggewezen. De ze extra wedstrijd tussen de nummer vier van de overgangsklasse A (TOP) en de nummer voorlaatst van de hoofdklasse (LDO) was door de geplande herstructurering van de competitie noodzakelijk gewor den. De hoofdklasse, die nu nog uit tien clubs bestaat, wordt volgend jaar immers gesplitst in twee hoofdklassen van elk acht clubs. Hoewel de uitslag anders doet vermoeden, hadden de Sassenhei- mers op het veld van Dindoa in Ermelo weinig moeite met hun Friese tegenstander. Fimke Postma opende weliswaar de score voor de hoofdklasser, maar via treffers van Sjoerd van der Klaauw, Jacqueli ne de Winter, Frank Nijhuis, Bob Springer en Ron van der Willik kon TOP met een 5-3 voorsprong gaan rusten. Ook in de tweede helft bleef de ploeg van Oele het beste van het spel houden. Pas in de slotfase, bij de stand 8-6 scores van Anne van der Zaag, Karin Wes terbeek en Stella van der Zaagkwam LDO nog flink opzetten. Maar meer dan een benutte strafworp van Douwe Bergsma leverde dat niet op. „Dit was een overwinning van het colectiefwist Hans Oele na afloop. „Bovendien is LDO me flink tegengevallen. Ze maakten veel fouten". Met LDO moest ook hoofdklasser Allen Weerbaar een stapje terug doen. In het beslissingsduel om de andere plaats in de hoofd klasse werd met 8-5 van ZKC verloren, de nummer vier van de over- Eersteklasser De Danaiden zag zijn beslissingswedstrijd tegen het Eindhovense Sportlust afgelast. Het terrein in Zwijndrecht waar dit duel moest plaatsvinden, bleek onbespeelbaar. Vandaag beslist de KNKV waar en wanneer deze 'kraker' alsnog zijn beslag zal krijgen. De winnaar van dit treffen zal vervolgens met het Westzaanse Roda uit moeten maken, wie zich volgend jaar overgangsklasser mag noe men. zén al meer dan een decennium kan voortduren. Hoe denkt Ichiro Ogimura deze vicieuze cirkel te doorbreken? "Ik bezoek nu zoveel mogelijk landen, om te vernemen hoe zij aankijken tegen de oplos sing van de problemen. Over de oorzaak verschilt trouwens nie mand van mening. De laatste tien tallen jaren heeft de I.T.T.F. geen enkele grip gehouden op de ont wikkeling van het materiaal. Toen Nastase bijvoorbeeld als tennisser met een dubbele bespanning kwam heeft men direct ingegre pen. In het tafeltennis variëren de rubbers inmiddels van heel stroef tot heel glad, om nog maar te zwij gen over lange, korte, schuine dan wel dubbele noppen. We zullen dus in overleg met alle landen en producenten moeten komen tot standaard-materiaal, waarmee elk speltype uit de voeten kan". Aantrekkingskracht Ogimura bestrijdt vervolgens dat minder dik en stroef rubber een voordeel voor China zou zijn, dat, om maar eens iemand te noemen, in wereldkampioen Jialiang al ie; mand heeft, die recht-toe rechtaan speelt. "Harde topspin-slagen, waarbij de bal door het effect toch nog op tafel duikt zullen verleden tijd zijn. Ik probeer iedereen ervan te overtuigen, dat ze straks, als de voorstellen op tafel komen, niet al leen aan het eigen belang op korte termijn moeten denken". Met andere woorden, de Europe se top, die onder aanvoering van de Zweden de Chinezen net een beetje in de nek begon te blazen kan de borst nat maken. De enige kans voor 'de rest van de wereld' om China te achterhalen lijkt een terugval bij de meesters zelf. Nog teveel sportman zegt Ogimura dit scenario niet te appreciëren. "Ik geloof er niet in bovendien. Feit is dat in China zo'n 2400 mannen en vrouwen full-prof zijn, en in West- Europa bijvoorbeeld nog geen honderd. Dat komt door de geringe financiële aantrekkingskracht van het tafeltennis, dus moeten we dat eerst oplossen. We hebben ver gaande contacten met de grote sportmanagement-groups als McCormack en I.S.L. Hét prijzen geld van de World Cup en de World Grand Prix moet omhoog. Er jaar- gang va lijks een wereldtitel aan verbinden worden, is een ander plan. De eerste spon sors en commerciële tv-stations zijn al benaderd". i Seoul olympisch is ge- Toch blijkt er niet alleen aan dacht voor het oprkikken van de full-prof status. Ook de verdere ontwikkeling en introductie van de sport in Afrika en Amerika staat hoog op het lijstje. Zo is er een kunststoftafel ontwikkeld, die op honderden plaatsen in de open lucht geplaatst gaat worden. Hier toe worden o.a. de miljoenen aan gewend, die men van het I.O.C. ontvangt nu het tafeltennis met in- Fatalisme Toch blijft het de vraag of het fa talisme dat buiten China haast bij alle toppers heerst zomaar wegge poetst kan worden. Bijna on-Azia- tisch emotioneel reageert de 55-ja- rige Japanner op deze suggestie. "Tegen dat fatalisme strijd ik. Kijk hier". Ogimura haalt het praatpa pier tevoorschijn, dat alle landen die hij bezoekt, is gestuurd. De eer ste vraag luidt: "Hoe kan uw land een wereldkampioen leveren?" 'Was Nederland bij de vrouwen Ichiro Ogimura ontmoet op zijn internationale kruistocht in Alphen aan den Rijn Bettine Vriesekoop. De voorzitter van de internationale tafeltennisfederatie strijdt legen de verloedering van de ping-pong-sport. (foto Jan Holviut) derde van de wereld geworden, als uw trainer Gerard Bakker niet po sitief had gedacht?' De term positief denken valt her haaldelijk. Ichiro Ogimura kan ook moeilijk anders. Najaren van trage ontwikkelingen op alle mogelijke terreinen lijkt de kans miniem dat één nijvere Japanner, met hoeveel kennis van zaken en idealisme dan ook gezegend, het logge I.T.T.F.-li- chaam nog in beweging krijgt. Blijkt de oud-wereldkampioen echter ook achter de bestuurstafel een 'winner', dan moet er prompt ergens een standbeeld uit celluloid worden opgetrokken. THEO BAKKER ALPHEN AAN DEN RIJN - ICL/ Alphians heeft zich het pinkster- weekeinde niet aan de laatste plaats van de tweede klasse kun nen ontworstelen. De Alphense honkballers kwamen twee keer in actie en moesten zowel Squeeze (3- 9) als Holy Vlaardingen (7-11) voor rang verlenen. Hoewel Squeeze het dit keer moeilijker met Alphians had dan in voorgaande wedstrijden, kon den de Hagenaars toch vrij simpel aan de winst komen. Tot de vierde innings wogen beide partijen aar dig tegen elkaar op (1-2), maar een inning later keken de Alphenaren toch tegen een onoverbrugbare 2-8 achterstand aan. Dennis Maat en Gilbert Libinia deden op de heuvel hun best. Aan slag kwam Alphians echter niet verder dan drie scha mele punten: 3-9. Een dag later was vaste pitcher Remco Koppenol tegen Holy weer van de partij. Dat deed de Alphen se ploeg goed. Toch was er na drie innings een lichte achterstand (2-3) opgelopen. In de vierde slagbeurt liepen de Vlaardingers uit tot 2-7, waarna Alphians in de vijfde in nings sterk terugkwamen: 5-7. In de zevende slagbeurt viel de gen- dadeklap toen Koppenol twee ho me-runs tegen zich kreeg. Holy yergrootte de voorsprong tot 5-10 en die nieuwe tegenslag kon de thuisploeg niet verwerken. Relief- werper Libinia moest even later zelfs een vijfde home-run aan Holy toestaan: 7-11. Hoewel Alphians beide wedstrijden verloor, keerde het optmisme na de eerder geleden zware nederlagen toch weer enigs zins térug. Maar er zal door de de butant nog hard aan getrokken moeten worden om degradatie te voorkomen. Geslaagd voor dan-examens LEIDEN DEN BOSCH - Afgelo pen zaterdag werden in Den Bosch de landelijke 'Dan-examens' Tae- kwon-do gehouden. Onder de ruim honderd deelnemers bevonden zich ook Martien Ravensberg van sportschool Aad van der Luit, en Peter Onderwater en Albert Io- riaux van Taekwon- do vereniging Leiden. Ravensberg (1-ste Dan) en Onderwater (2-de Dan) behoorden tot de geslaagden. Voor Ioriaux was dat echter niet weggelegd. Hij mag het volgend jaar opnieuw pro beren. Leidse boksers in de B-klasse DELFZIJL - De boksers Peter Mink en Albert Onderwater zijn gisteren gepromoveerd naar de B- klasse. Bij openluchtwedstrijden in Delfzijl won lichtwelter Mink op punten van Verhoef uit Amers foort. Zwaargewicht Onderwater behaalde hetzelfde resultaat tegen Otten uit Enschede. Erik Radema ker, een andere zwaargewicht van de Boksvereniging Leiden, bokste' onbeslist tegen de Groninger Ver hoeven. Diliberto naar Roda KERKRADE (ANP) - Roda JC, dat Hennie Meyer aan Ajax en Ron Jans aan Madza Japan kwijtraakte, heeft een derde aankoop gedaan. Silvio Diliberto, de 23-jarige kant- half van Sparta, tekende tweede pinksterdag een 2-jarig contract. Eerdef bond de Kerkraadse club Michel Boerebach van Go Ahead Eagles en Alfons Groenendijk van FC Den Haag aan zich. Honkballers in laatste inning langs NDC '86 LEIDEN - De regen was de grote spelbreker in het pink- sterweekeinde in de honkbal-kompetitie. Eersteklasser Wassenaar won zaterdag van NDC '86. Adegeest en Scor pions kwamen niet in aktie en bleven thuis bij de kachel. Mogelijk speelt Adegeest de verregende wedstrijd morgen tegen VUC alsnog. In een spannende wedstrijd won Wassenaar in de laatste inning van NDC '86. In het begin zag het daar niet naar uit, want door middel van maar liefst drie veldfouten in de eerste inning werd het 0-3. Richard Wessel deed daar iets aan, want zijn homerun (met twee man aan boord) zorgde mede voor de 4-3 voorsprong na twee volledige in nings. Deze werd uitgebouwd door een twee-run homerun van Ronald van Montfoort in de derde inning en de eerste homerun van de dag van Ron Pannen. De stand liep hierdoor op tot 7-3, maar in de vijf- de inning kwam NDC terug. Door twee 'hits' en alweer een Wassenaars misgrijpen werd de achterstand verkleind tot 7-5. Via .In de honkbalhoofdklasse moest lijstaanvoerder Sparta het onderspit delven bij het Haarlemse Nicols ondanks onder meer de tweede homerun dat de Rotterdamse ach tervanger Benningshof hier tegenstander Halderman op de thuisplaat uittikt. Nicols van de dag van Ron Pannen werd toon met 10-4. terwijl de return als gevolg van de regen werd afgelast. (totoANPi weer een verschil van vier punten (9-5) bereikt. In de zevende inning kwam werper Garelt Verhoeven in de problemen. Hij kreeg onder meer twee homeruns tegen en bij de stand 9-8 én twee nullen kwam Ed Nieuwenhof hem vervangen. Door middel van 3-slag hield hij de tegenstander van verder scoren af. of hij wel de juiste keus had ge daan. Ed Nieuwenhof werd ge raakt en gaf ook maar liefst drie maal 4-wijd weg en zo kwam de stand via een zwakke Wassenaarse inning op 9-10 voor NDC. De laat ste slagbeurt moest de beslissing brengen. NDC scoorde niet, maar Wassenaar profiteerde van een paar zwakke momenten van de achtervanger van NDC. Via een tweehonkslag van Ronald van Montfoort, twee doorgeschoten ballen en een paar keer 4-wijd werd het gelijk. Daarna was het de werper die de eindstand, via een wilde worp, op 11-10 voor Wasse naar bepaalde. De man van de wedstrijd was Ronald van Mont foort met een slaggemiddelde van 1.000 (4 uit 4) en 4 bin'nengeslagen punten. Softbal Volle Bak had een softball-toer- nooi voor zowel vrouwen als man nen op de tweede Pinksterdag ge pland, maar dat kon vanwege de regen helaas geen doorgang vin den. In de competitie speelde Volle Bak gelijk tegen het derde team van VUC. Scorpions won gemak kelijk van Wassenaar 5 en Flash Power bleef de meerdere over Storks 7. Een gelijkspel is een zeldzaam heid in softbal. Volle Bak en VUC 3 kregen het voor elkaar. In de laat ste inning stond VUC nog met 11-6 voor, maar. de vrouwen van Volle Bak slopen in het gelijkmakende gedeelte van die inning naderbij. De zenuwen speelden de Haagse opponenten, die dachten de over winning al op zak te hebben., par ten Volle Bak profiteerde maar ge deeltelijk; bij de stand 11-11 waren er drie nullen en was de wedstrijd afgelopen. Scorpions begon met Beatrice Filomena op de plaat en ze zou de wedstrijd uitwerpen. Via fors slag werk van onder andere Dagmar Luidens (homerun) en Jenny Le- gaart werd het een 14-3 overwin ning. Flash Power liet het initiatief in eerste instantie aan tegenstander Storks 7. Dat leverde een 2-0 ach terstand op. In de volgende inning was de stand al omgebogen naar een 3-2 voorsprong. De derde in ning werd gekenmerkt door veel stootslagen en aggressief honklo- pen aan Leidse kant. De stand liep toen vlot op tot 17-6, want ook Storks liet zich niet helemaal onbe tuigd. In de laatste inning kwamen de Haagse vrouwen nog terug tot 17-13, maar dat was niet genoeg voor de overwinning. TON HOFSTEDE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18