P Lendl op juiste moment wakker Yanderlijde wil nog meer Vreemd, dat het niet doorgaat' UdoLa.tt.ek raakt de tel kwijt Draai om de oren.. Wilander valt in herhaling Kersverse titelhouder blikt vooruit naar Seoel DINSDAG 9 JUNI 1987 PAGINA 15 T BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD MUNCHEN (S1D) - Udo Lattek is de trainer van superlatie ven in Wesi-Duitsland. De tiende voctbaltitel van Bayerti Münchcn was voor de 52-jarige Lattek diens veer tiende persoonlijke succes op nationaal en internationaal niveau. De aanstaande tech-i nisch directeur van FC Koin, die 22 seizoenen als voetbal trainer achter de rug heeft, is in Europa op gelijke hoogte gekomen met zijn Italiaanse collega Giovanni Trappatoni, momenteel trainer van Inter- nazionale. Trappatoni kwam vooral in zijn tijd bij Juvenius tot een opmerkelijke staat van dienst. Lattek was ooit de coach, die ais eerste in Europa in alle drie Europese bekert oerh en de hoofdprijs mocht vast houden. Hij deed dat ais tech nisch leidsman van Bayern (landskampioenen l&Si), Bar-) celona (hekerwinnaars 1982) en Borussia Mönchehglad- bach (UEFA-beker 1979). Trap-) patoni kwam tot dat bijzonde re rijtje met 'Juventus in 1985, 1984 en 1976. Hij won echter met Juventus Ook de Super Cup (1984) en wereldbeker (1985). Lattek haalde acht nationa le titels in Duitsland, zes keer (1972, '73, '74, '85. '86 en '87) met Bayern, twee keer met Mon- chengladbach ('76 en '77). Met Bayern won hij drie keef ('7i, '84 en '86) de Westduitse beker. De winst in Wenen in de finale om de Europa Cup 1, tegen Porto, ontglipte Bayern en Lattek, die daarmee op vijf tien titels had kunnen komen. Voorlopig moet de Oostpruis de eerste plaats op de ranglijst van Europese trainer delen met Trappatoni. CANAZEI (ANP) - John Talen, neo-prof in de ploeg van Peter Post, kreeg zondag in de berg rit naar Canazei, een lesje in Ita liaans beroepswielrennen. Een knecht van wereldkampioen Argentin vond, dat Talen op de Ikop van het pelotonnetje on derweg naar de voorlaatste bergtop, de Passo Pordoi, te veel tempo maakte. De Italiaan begon te duwen, Talen bleef op de pedalen persen en kreeg ver-1 volgens, als ware hij een onge- I hoorzaam kind, een draai om de oren. De in de nabijheid van het kibbelende duo fietsende Jo- han van der Velde maakte zich zo boos over het gebeuren, dat hij nijdig demarreerde. Op zes tig kilometer van de finish was I dat eigenlijk veel te vroeg, maar de Nederlander, eerst nog gesecondeerd door de Schot Millar, zette toch door voor zijn tweede etappezege in de 70ste Giro. Moreno Argentin werd later Iop de dag nog gestraft voor het wangedrag van zijn ploeg. De wereldkampioen liet zich bij voortduring duwen in de ber gen en had aan de meet adem genoeg om de sprint voor de tweede plaats te winnen. De ju ry gaf de Italiaan vier strafse- conden en zette hem terug naar de twaalfde plaats. Wereldrecord kogelstoten MOSKOU (SID) - De Znamens- ki-Memorial in Moskou gaf de te rugkeer te zien van Natalja Lis sovskaja als top kogelstootster. De 24-jarige Russin verbeterde op de tweede dag haar eigen uit 1984 daterende wereldrecord twee keer. Lissovskaja won eerst zeven centimeter op haar record prestatie van ruim drie jaar gele den in Sotsji. Bij haar eerste po ging liet zij de kogel neerploffen op 22 meter 60. In haar vierde beurt bewees zij haar opmerke lijke vorm van de dag, 22.63. Voor Lissovskaja was het een late genoegdoening voor haar fa len bij het Europees kampioen schap van vorig jaar in Stuttgart, waar zij met 18,95 meter niet ver der kwam dan de negende plaats. Eerder in hetzelfde jaar had zij zowel de Europacup als de wereldbeker gewonnen. Blunders in Zeist kenland weg kan. Al met al moet ik vaststellen, dat er bij de KNVB een constructiefout is gemaakt." De béslissing van de bondsma- nager tot het Europese kampioen schap van volgend jaar in. West- Duitsland bij de KNVB te blijven, is vooral ingegeven door de finan ciële eisen, die de KNVB verbond aan de ontbinding van het con-, tract. Dat bedrag, van bijna een half miljoen gulden, was voor Mi- chels een onoverkomelijk bezwaar. Hij achtte een dergelijke som bui ten proporties. Het standpunt van de bond was maandag al duidelijk geworden in een gesprek tussen Michels en bondsvoorzitter Van Marie, die beiden van hun advocaten verge zeld waren. Jo van Marle stelde, dat de bond geen dringende rede nen voor Michels zag ontslag te né men en zelf zeker geen behoefte had aan een verbreken van de overeenkomst omdat „Zeist" vindt dat Michels zijn pakket taken tot volle tevredenheid verrichtte. Het 'nee', dat de KNVB toen uit sprak, liet Michels slechts een be roep open bij de rechter, of bij de arbitragecommissie van de KNVB. Van Marle heeft op dat moment meteen aan de ontslagaanvrage van Michels een prijskaartje ge hangen. Het bedrag bevatte een aantal componenten, waarvan de afkoopsom aan PAOK Saloniki voor het losweken van opvolger Thiis Libregts er slechts één was. De bond vond namelijk dat de ver vanging van Michels het aantrek- SALONIKI (ANP) - Thijs Libregts is bij zijn weten nog steeds officieel kandidaat voor de functie van technisch directeur bij de KNVB, waarvoor hij op woensdag 13 mei in Athene werd benaderd. Thuis in Saloniki had de sollici tant via de wereldomroep iets vernomen over het intrek ken van de ontslagaanvraag van de huidige directeur, Ri- nus Michels. „Maar van de KNVB heb ik daar niets over gehoord. Een week gele den heb ik het laatste contact ge had met bondsvoorzitter Van Mar le over de gang van zaken rond Mi chels. Dat was bovendien het eer ste contact sinds de gesprekken rond de Europa-Cupfinale in Athe ne. Het moest toen allemaal op stel en sprong. Ver binnen de geëiste tien dagen wisten ze vervolgens, dat mijn club PAOK een afkoop som van bijna, twee ton eiste en dat ik 'akkoord ging met de voorstel len. Die afkoopsom was geen pro bleem. Die zou voor de rekening van Michels zijn. Na al die stampij is er een windstilte van drie weken ingetreden. Straks moet ik bij PA OK, dat mij overigens graag wil houden aan mijn doorlopende con tract, vertellen, dat het niet door gaat. Vreemd." Libregts ziet zichzelf niet als eer ste kandidaat voor de opvolging van Michels. De in te werken op volger van Michels zou het pakket van de vroegere bondscoach Been hakker (A-elftal) krijgen toebe deeld. „Dat is een moeilijke zaak. De voorstellen aan mij gedaan be treffen tenslotte de positie van technisch directeur. Deze hele film moet nu weer worden uitgewist. Als ik in staat ben naar Nederland te komen, ben ik best in beeld voor die positie. Maar ik heb gehoord, dat in die situatie elke consequen tie voor mij zelf is. Nu Michels blijft, is er geen geld om mijn con tract af te kopen. Mijn clubvoorzit ter Saviddes zal me niet zonder vergoeding laten gaan, zodat ik normaal gesproken niet uit Grie- Vanderlijde vond dat hij in Noord-Italië opnieuw had bewezen tot de wereldtop te behoren. „De Europese top kun je daarmee ge rust gelijkstellen. Oost-Europea nen maken in de zwaardere ge wichtsklassen, mondiaal gezien, de dienst uit. Hooguit zal zich een en kele Cubaan en misschien een Amerikaan in de strijd om de me dailles kunnen mengen. Ik durf PARIJS (GPD) - De laatste jaren begint de heren-enkelspelfinale op Roland Garros pas om 15.30 uur. Als vanzelfsprekend ligt daaraan een commerciële reden ten grondslag. In ruil voor vele miljoenen dollars kan de Amerikaanse televisiemaatschappij NBC haar kijkers dan namelijk 's ochtends vroeg rechtstreeks confronteren met de beslissing om de open Franse tennistitel. Wat ze zondag te zien kregen aan de ontbijttafel, moet echter ook de meest verstokte liefhebbers niet wakker hebben gehouden. hand goed gebruikt") bespaard. Echter niet de vijandige reactie van de toeschouwers, die alleen Wilander stormachtig toejuichten tijdens de prijsuitreiking. Het lijkt er verdacht veel op dat Ivan Lendl hier bij de beslissende foutslag van Wilander zijn gram wil halen op het Parijse publiek. Een vertekend beeld. (foto AP) ken van meerdere krachten nood zakelijk'maakte. De beslissing van Michels heeft ook PSV met een moeilijkheid op gezadeld. De landskampioen was namelijk al tot overeenstemming met de bondscoach gekomen voor vervulling van de vacature-Kraay. Kees Ploegsma vertelde dat PSV nu verder zal moeten zoeken naar een technische man. „Als je de nummer één van je verlanglijst niet kunt krijgen, ga je verder kij ken. Wij kunnen daar nu onmid dellijk mee beginnen. Guus Hid- dink weet van onze plannen, maar het blijft natuurlijk mogelijk dat hij de volledige verantwoordelijk heid in handen krijgt." De slaapverwekkende vertoning, die Mats Wilander en Ivan Lendl in Parijs opvoerden, nodigde bepaald uit onmiddellijk weer onder de wol te kruipen. Ondanks dat „pseudo- Amerikaan" Lendl uiteindelijk als winnaar van het gravel stapte (7-5, 6-2, 3-6, 7-6) moet zijn populariteit in het land, waar hij zo graag voor vol wil worden aangezien, geen noemenswaardige verbetering hebben ondergaan. Het was het succes van de kille, degelijke Oost- europese tennismachine tegen een zwaar teleurstellende Zweed, die meer kan dan hij deed. Het leek wel of de tijd ineens had stilgestaan, of de Wilander van vijf jaar geleden weer was herrezen. Toen won hij als „broekie" van ze ventien de finale op Roland Garros na een oersaaie ontmoeting met Guillermo Vilas, die liefst vier uur en 22 minuten in beslag nam. Dat de partij van zondag slechts vijf minuten korter duurde en dus als op één na langste in de Parijse his torie kon worden bijgezet, zei veel Wilander bleek al zijn principes en mooie woorden overboord te hebben gegooid. Terecht wenste de nummer vier van de wereld in '85 na diens tweede Grand-Slamze- ge op Roland Garros „de vergelij king met Borg niet meer te horen". Door Lendl in vier sets te verslaan bewees Wilander gebukt te gaan onder zijn „besmette" verleden en demonstreerde hij een eigen, veel aanvallender speelstijl. Die ten dens uitte zich ook dit jaar weer. Met name de overtuigende over winningen op Noah en Becker de den de gravelspecialist ook zelf te vreden constateren „meer all round" te zijn geworden. Tegen opnieuw Lendl verviel Wi lander echter in zijn oude, vertra gende tactiek. Vastgekleefd aan de achterlijn beperkte hij zich vrijwel alleen tot terugslaan. „Ik wilde wel aanvallend spelen, maar eenmaal op de baan kwam het er gewoon niet van, het vertrouwen was er niet", sprak de Zweed later veront schuldigend. „Pas in de derde set kreeg ik het sein het offensief te zoeken en toen was het al te laat. Stom, want in deze vorm had de titel me eigenlijk niet mogen ont glippen". Wilander rekte zijn lot slechts door de derde set te winnen, waar na de partij in elk geval spannen der werd. Had de Zweed toevallig de tie-break van de vierde spel- reeks voor zich opgeëist, dan was de finale wegens regen en invallen de duisternis gisteren pas afge maakt. Dat bleef Lendl („ik heb ge duld gehad en vooral mijn fore- TURIJN (ANP) - Aan bokser Arnold Vanderlijde lag het niet dat zaterdagavond in het Palazzo dello Sport van Tu rijn niet het Wilhelmus uit de luidsprekers schalde. De bijna twee meter lange zwaargewicht uit Sittard deed wat de krap 2000 toeschouwers bij de finales van de Europese Kampioenschappen voor amateurs van hem verwachtten: hij gaf Ramzan Sebijev, de kampioen van de Sowjet-Unie geen schijn van kans. Bij de huldiging meteen na de partij, het was inmiddels half een in de vroege zondagmorgen gewor den, bleek dat de organisatoren het verkeerde bandje hadden opge legd. Ter ere van de enige Westeu ropeaan, die temidden van vijf Sowjets, vier Oostduitsers en twee Bulgaren met een Europese titel ging schuiven, klonken niet de eer ste maten van het Nederlandse volkslied en zelfs niet die van het Limburgse, maar naar officials van de Europese boksbond later met schaamrood op de kaken verklaar den, het openingscouplet van de Spaanse hymne. Vlag Van de kleuren van de Neder landse vlag was men beter op de hoogte. Meisjes in de klederdracht van Piemonte, de provincie waar van Turijn de hoofdstad is, hesen inderdaad het rood-wit-blauw naar de nok van het sportpaleis. Het be lette het handjevol meegereisde supporters van Vanderlijde, niet om de organisatorische blunder (niet de eerste trouwens tijdens het chaotisch verlopen evenement) joelend en fluitend te veroordelen. Arnold Vanderlijde zelf reageer de op het incident even kalm en beheerst als eerder tijdens het meer spannende dan fraaie ge vecht op de verwoede aanvallen van de 25-jarige Russische kam pioen Sebijev, de nummer twee van de Europese ranglijst en kam pioen van de Sowjet Unie in 1985 en '86. Wat de minstens een kop kleine re knokker uit Grosni ook probeer de, de favoriet van de Italiaanse ti- fosi op de tribunes wist er wel raad mee, al kon hij niet verhinderen dat'hij twee keer zwaar op het li chaam werd getroffen. Ver na af loop voelde Van der Lijde die le verstoten nog, maar dat slechts weinigen in het Pallazo dello Sport zijn ademnood hadden opgemerkt, schonk hem des te meer voldoe ning over het bereiken van zijn doel: de eerste grote internationale titel. „Sebijev was sterker dan ik ver wachtte, minder statisch en ook aanmerkelijk sneller. Mijn trainer Gyula Bodis en ikzelf waren er van tevoren van overtuigd dat hij zou proberen het tempo op te schroe ven. De enige manier om van mij te winnen zou zijn in een hoger tem po naar mij toe te komen, me geen moment met rust te laten en me op basis van grotere fysieke kracht te slopen. Op punten zou hij nooit van me kunnen winnen. Hij moest me dus neerhalen, maar daar heb ik hem de kans niet toe gegeven. Ik heb hem goed afgestopt en hij heeft me ook niet een keer goed ge raakt". Puntenbrief] es De puntenbrief] es 'spraken wat dat aangaat boekdelen. Drie van de vijf juryleden scoorden 60-57, het geen betekende dat zij de 24-jarige Nederlander in elk van de drie ron den als winnaar hadden gezien. De Joegoslaviër Pavlovic ontdekte minder verschil, kende Sebijev de tweede ronde toe en kwam zodoen de tot een uitslag van 59-58 in het voordeel van Vanderlijde. Alleen de Roemeen Danciu kon zijn voor keur voor kameraden uit het oost- blok niet verbergen. Hij gaf de tweede en de derde ronde aan de Sovjet en zag als enige Ramzan Se bijev als de nieuwe Europese kam pioen. De finale tegen Ramzan Sebijev was bij lange na niet de beste van de drie gevechten, die de vijfvoudi ge Nederlandse kampioen in Tu rijn leverde. Werkelijk ontzag bij de kenners dwong hij vooral af in de halve eindstrijd, waarin de Bul gaar Roessinov zijn tegenstander was. De slotronde van die partij was misschien wel de beste, die hij ooit bokste, al herinnerde Vander lijde zich uren later dat hij half april in Bangkok, waar hij het toer nooi om de Kings Cup won, „nog veel scherper was. Daar sloeg ik mijn drie tegenstanders er binnen twee ronden uit". „De enige keer dat het publiek me hier steunde was uit medelij den, toen ik in '84 twee sets achter kwam tegen McEnroe en nog won", wist Lendl, die heel wat meer moeite had met de benade ring van zijn collega's. Vooral de woorden van Boris Becker („Lendl is mentaal niet sterk en de spelers weten dat") schoten danig in het verkeerde keelgat bij de Tsjecho- slowaak. „Die kritiek, mijn zoge naamde gebrek aan zelfvertrou wen, is nergens op gebaseerd en ik dacht er zeker nu wel mee te heb ben afgerekend. Ik vind het zwak dafniemand de moed heeft om mij recht in het gezicht te zeggen wat eraan mankeert. Of ik nog naar Bo ris toestap? Nee, hij heeft de bood schap nu wel begrepen". Dat de twee weken terug toch spectaculair begonnen Franse ti telstrijd min of meer uitmondde in een anti-climax deerde Ivan Lendl uiteraard niet. Slechts het resultaat telde. De finalevrees, die hem in het verleden vaak parten speelde, tijdens de echt belangrijke toer nooien, is nu wel definitief over wonnen. Zeker op Roland Garros, waar Lendl in zijn vierde achter eenvolgende eindstrijd voor de derde keer de hoofdprijs (zo'n 440.000 gulden) wegsleepte. „Win je hier, dan is je hele voor seizoen verder vergeven en verge ten", besefte Lendl, die andermaal benadrukte slechts de vier Grand- Slamtoernooien belangrijk te vin den. „De overige zijn eigenlijk ver plichte nummers. Het is dat je per jaar veertien toernooien moet spe len, anders was ik allang gaan te rugschroeven". Vandaar ook zijn grote teleurstelling toen hij begin dit jaar tegen Cash al tijdens de halve finales sneuvelde van de open Australische. Lendl nam rust, kwam vervol gens „te vroeg" weer in actie (Me- cir versloeg hem in Key Biscane), waarna een lichte knie-operatie volgde. Op het gravel van Ham burg, waar de eerste GP-toernooi- zege tot stand kwam, en Ede, dat hem ook lekker in het ritme liet ko men, bewees Lendl weer topfit te zijn. Nu de 27-jarige tennis-we- reldleider in Parijs zijn positie op de computerlijst heeft versterkt, begint hij ongetwijfeld met het vol ste vertrouwen aan Wimbledon. Dat uitgerekend criticaster Boris Becker de ontbrekende groene pa rel op zijn kroon in handen heeft, maakt de klopjacht van de even ambitieuze als miskende Lendl al leen maar boeiender. neemt Arnold Vanderlijde de hulde die hem op vliegveld Maastricht te beurt viel in (foto ANP) van mezelf te zeggen dat ik een se rieuze kandidaat ben voor Olym- I pisch goud, volgend jaar in Seoel. De mensen verwachten van me dat ik daar kampioen zal worden en ik vind dat ze dat ook mógen doen. Ik ben al twee jaar met dat gebeuren bezig, ik wil niets liever dan Olym pisch kampioen worden en het zou me, eerlijk gezegd, ook tegenvallen als het onverhoopt niet mocht luk- I ken".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15