TAD LEIDEN Wijkcentrum Stevenshof kost bijna vier miljoen Compromis college over belastingverhoging 'Ziekte wordt niet genezen, maar de patiënt blijft langer leven' LEIDSCH DAGBLAD s ZATERDAG 6 JUNI 1987 Op 13 juni eerste paal LEIDEN - De eerste paal voor de bouw van een centrale welzijnsac- commodatie in de wijk Stevenshof gaat zaterdag 13 juni de grond in. Aan de zuid-oostzijde, schuin ach ter het winkelcentrum aan de Ste- venshofdreef, zal binnen een jaar een gebouw verrijzen waarin zowel een filiaal van de openbare biblio theek, een kinderdagverblijf als het buurt- en clubhuiswerk wor den ondergebracht. Naar verwacht wordt het complex dat twee etages telt met een oppervlakte van totaal bijna 900 vierkante meter in juni '88 opgeleverd. Het ontwerp is van architect ir. A. Ganev die nauw heeft samenge werkt met de toekomstige gebrui kers om het gebouw optimaal af te stemmen op hun wensen. Het twee verdiepingen hoge gebouw wordt uitgevoerd in witte steen en voor zien van grote ronde glaswanden. Op de begane grond komen het Disco kinderdagverblijf, de peuterspeel zaal (als onderdeel van het club- en buurthuis), een grote zaal en een gedeelte van de bibliotheek. Boven is een recreatiezaal voor jongeren jongeren gepland en komt een aantal kleine- Overdag re zaaltjes voor cursussen en verga deringen. Er komt ook een lift in het gebouw zodat ook minder vali den gebruik kunnen maken van de voorzieningen. In het gebouw ko men weliswaar drie instellingen, maar die vormen toch weer afzon derlijke segmenten en kunnen dus onafhankelijk van elkaar open zijn. een maal per week de wijk aan doet. In het nieuwe complex komt een filiaal van twee verdiepingen met aparte uitleen-, lees- en studie ruimten en met twee zalen voor tentoonstellingen en vergaderin gen. Het club- en buurthuiswerk in Stevenshof is nu nog onderge bracht in een houten noodgebouw. Het nieuwe onderkomen biedt mensen de mogelijkheid elkaar te ontmoeten. Daaraan is behoefte omdat er zoveel nieuwe mensen in die wijk wonen van wie veek socia le contacten pas is weggevallen. De stichting Sociaal Kultureel Werk Stevenshof biedt bewoners en or ganisaties de mogelijkheid om ge bruik te maken van een aantal ver gaderruimten in het gebouw. De recreatiezaal op de bovenver dieping, aan de achterzijde van het pand, wordt goed geïsoleerd zodat disco kunnen houden, tiet voor hen eveneens ontmoetingsplek. Op de bo venverdieping komen vergader zaaltjes en aparte cursusruimten, onder meer voor pottenbakken en kleien. In een andere ruimte wordt een doka ondergebracht. De grote zaal, die even hoog wordt als de twee verdiepingen sa men, krijgt een opklapbaar po dium, waardoor het als concert- en filmzaal gebruikt kan worden maar ook geschikt is voor ballet, yoga- lessen en bridge- en klaverjasavon- den. De hervormde/gereformeerde gemeente in de Stevenshof heeft plannen om de zaal voor kerkdien sten te gaan te gebruiken. Voor popconcerten is de zaal, hoewel gelegen aan de parkzijde van het gebouw echter niet ge schikt. Daarvoor is de isolatie on voldoende. Architect Ganev zal tij dens de bouw in contact blijven met de toekomstige gebruikers om eventueel nog wat zaken te kunnen wijzigingen. Met de bouw van de welzijnsac- commodatie Stevenshof is onge veer een bedrag van 4 miljoen gul den gemoeid. Een deel van het loonkosten wordt in het kader van de zogenaamde terugploegregeling betaald door het rijk. Die regeling houdt in dat werklozen aan werk worden geholpen, daarvoor ge woon loon krijgen, maar dat hun uitkeringen worden gebruikt om de kosten van het project te druk ken. centrum. Het gaat bij Kinderopvang Het kinderdagverblijf en de peu terspeelzaal zullen in de wijk een belangrijke plaats gaan innemen. Zo tegen het einde van dit jaar wo nen in de wijk naar verwachting zo'n 6500 personen, voornamelijk jonge gezinnen. Baby's, peuters en kleuters kunnen er worden opge vangen. Schoolgaande kinderen kunnen er terecht in de pauzes, na school en in de vakanties. Verhoging kosten woonvergunning geschrapt LEIDEN - PvdA, WD en Links Leiden zijn het eens geworden over de belastingverhoging die vol gend jaar in het kader van de be zuinigingen moet worden doorge voerd. Alle drie partijen hebben water bij de wijn gedaan. Afge sproken is dat de totaalopbrengst de belastingverhoging minder De enige bibliotheekvoorziening kan bedragen dan de twee milj- s de zogenaamde bibliobus die die eerder was afgesproken. Bo vendien is bepaald dat de lasten verzwaring over alle inkomens groepen wordt gespreid. Het tekort dat hierdoor ontstaat, wordt opge vangen door minder geld beschik baar te stellen voor nieuw beleid. Twee maanden geleden bracht het college een bezuinigingsnota uit waarin drie verschillende belas tingvoorstellen werden gedaan. De drie coalitiepartners konden het namelijk niet eens worden over één voorstel. De WD wilde dat de lastenverzwaring evenredig over alle burgers verdeeld zou worden, Links Leiden hield vast aan het ontzien van de laagste inkomens. Uiteindelijk heeft de WD be reikt dat de lasten gelijkmatiger gespreid worden. Aan de bezwaren van Links Leiden hiertegen is tege moet gekomen door de totaalop- Middel tegen hoge bloeddruk helpt mensen met hartklachten LEIDEN - Het hart wordt beter van, maar de mens is der ziek door: een geneesmiddel dat de bloeddruk verlaagt blijkt een goede werking te hebben bij patiënten van wie de hartpomp functie te kort schiet. door Annemiek Ruygrok Deze week werd een groot on derzoek naar dit middel, Renitec dat de stof enalapril bevat, afgeslo ten met een artikel in het toonaan gevende medische tijdschrift The New England Journal of Medicine. Het onderzoek werd gehouden onder 253 hartpatiënten in Scandi navië. Een zogenaamd dubbel blind onderzoek, waarbij zowel be trokken artsen als patiënten niet wisten of het preparaat dan wel een placebo (nep-middel) werd toegdiend. Het onderzoek stond onder toezicht van een onafhanke lijke ethische commissie onder lei ding van de Rotterdamse hoogle raar in de klinische epidemiologie prof. dr. J. Lubsen. De resultaten waren verbluf fend: de patiënten die het prepa raat kregen gingen zienderogen vooruit. Van een bestaan dat zich voornamelijk tussen bed en stoel afspeelde, verbeterde hun situatie aanmerkelijk. In sommige geval len konden zij zelfs weer normaal functioneren, al moesten zij het rustig aan doen. Het verschil tus sen deze patiënten en zij die een placebo hadden gekregen was zo groot, dat de ethische commissie besloot het onderzoek te staken. Het was gewoon niet eerlijk tegen over de patiënten die geen Renitec kregen. Inmiddels had het onderzoek aangetoond dat niet alleen de le vensomstandigheden verbeterden, ook de levensverwachting steeg: het sterftecijfer daalde met zo'n 40 procent. Parallel aan het Scandina vische onderzoek werd het middel ook aan patiënten in Nederland toegediend. Onder anderen werkte de aan het Leidse Academisch Zie kenhuis verbonden cardioloog dr. J.J. Schipperheijn eraan mee. De resultaten waren even opzienba- niet rend als die in Scandinavië. Inmid dels is het middel in Nederland aan duizenden patiënten toegediend. "Het dubbelblinde onderzoek was erop gericht om zonder poes pas te kunnen vaststellen of het werkt. Het is niet zo dat het een toevallig ontdekt middel is, want het is al jaren geleden vrijgegeven als preparaat om de bloeddruk om laag te brengen". Vocht In het lichaam zijn mechanismen aanwezig die de circulatie van bloed en lichaamsvocht beïnvloe den. Een daarvan is het mechanis me dat, meewerkt om overmatig vochtverlies te voorkomen. Dat mechanisme komt ook in werking wanneer het hart slecht functio neert. In dat geval is er geen sprake van vochtverlies, maar is het hart te zwak om het bloed door het li chaam te pompen. Schipperheyn: "Dan houdt een mens zoveel vocht vast, dat er zich vocht in de longen ophoopt. Dat veroorzaakt enorme benauwdheden, waardoor het le ven van die patiënt voornamelijk bestaat uit pijn en ellende. Dat maakt mensen eigenlijk zieker dan nodig is". Het nieuwe middel remt enzy men, waardoor het mechanisme dat het vocht vasthoudt wordt ge stopt. Dat levert een gunstig effect op. De benauwdheid verdwijnt, omdat er minder stuwing in de lon gen optreedt, en de levensver wachting wordt groter. Een oplossing voor patiënten die aan deze hartziekte lijden, is een harttransplantatie. Tot voor kort overleden velen vóórdat een ge schikt donorhart beschikbaar was. Door toediening v preparaat halen m transplantatie. Voor harttransplan tatie komen alleen tamelijk jonge mensen in aanmerking, omdat de prognose voor oudere patiënten in dit geval ongunstig is. De medicijnen die moeten wor den gebruikt om afstoting van het donorhart tegen te gaan, onder drukken namelijk het afweersys teem. Dat maakt de patiënt zeer vatbaar voor infecties. "Een jonge re patiënt kan deze periode nog wel aan, bij oudere patiënten be- brengst te verlagen waardoor de schade voor de laagste inkomens beperkt blijft. Als gevolg van de la gere opbrengst, schiet er minder geld over voor nieuw beleid dan was voorzien. Met het snoeien op nieuw beleid heeft de PvdA een veer moeten laten. Hobbel Los van de verhoging van de be lastingen is nog een aantal wijzi gingen aangebracht in de oor spronkelijke bezuinigingsnota van het college. Deze worden momen teel uitgewerkt. Het college wilde de maatregelen gisteren nog niet bekendmaken. Duidelijk is in elk geval dat het college van haar voor nemen is afgestapt om de kosten van een woonvergunning van 60 naar 100 gulden te verhogen. Zo wel binnen de PvdA als binnen Links Leiden leefden grote bezwa ren tegen dit voorstel. De korting van een half miljoen gulden op de subsidie aan de muziekschool is vooralsnog gehandhaafd, in af wachting van de resultaten van een onderzoek naar de mogelijkheden van samenwerking sector. De bezuinigingsronde die vol gend jaar van start moet gaan en waarover de gemeenteraad bin nenkort moet beslissen, werd in politieke kringen gezien als een 'proeve van bekwaamheid' voor het zittende college van PvdA, WD en Links Leiden. Met het be reikte compromis is de belangrijk ste hobbel in het voortbestaan van de coalitie genomen. Wethouder Bordewijk (financiën) liet gister middag via een woordvoerder we ten dat de vaststelling van de be zuinigingen 'in een goede sfeer' had plaats gevonden. Leiden moet in het totaal 10 mil joen gulden bezuinigen. Daartoe had het college voor 12 miljoen gulden aan voorstellen gedaan, de gemeenteraad kreeg hiermee de mogelijkheid om voor 2 miljoen gulden aan voorstellen alsnog te schrappen. In het definitieve voor stel van het college is deze 'afwe gingsruimte' enigszins ingekrom pen, de keuzemogelijkheden van de raad zijn derhalve beperkter dan aanvankelijk was bedoeld. LEIDEN - Gehuwd: V. Bouter en W. Kleijn, J.M.G.M. van Pelt en V.M.J. Lip man, W. de Rijk en M. de Busschere, R.C.M. Bergman en M.M.C. de Graaf, F.H.J. van Engelen en I.P.A.M. Keepers, de culturele R.J.H. de Rooij en C.G. Bras, J.C. Ran selaar en C.E.M. van Vliet, A. Gaasbeek staat het gevaar van steeds meer ontstekingen. Dan komt de patiënt uiteindelijk toch te overlijden en is alle ellende voor niets geweest". Toediening van Renitec moet overigens zeer zorgvuldig gebeu ren. Omdat het een bloeddrukver- lagend middel is, kan het tot ge volg hebben dat er een te lage bloeddruk ontstaat. Dat veroor zaakt een slechte weefseldoorstro ming, waardoor de patiënt een licht gevoel in het hoofd krijgt en soms komt te vallen. De dosering moet dus nauwkeurig op de pa tiënt in kwestie worden afgesteld. Dr. Schipperheijn benadrukt overigens dat het middel de ziekte niet geneest, alleen de gevolgen er van verzacht. "Een defecte hart spier kan niet met geneesmiddelen worden genezen. Dat is een kwes tie van afwezigheid van cellen, die hebben plaatsgemaakt voor bind weefsel. Daardoor verslapt de hart pompfunctie. Het is net als met een been waarvan de voet is geampu teerd: die voet kun je er ook niet meer aan laten groeien". Rondleiding Wegens de grote belangstelling voor de jubileumtentoonstelling 'De jaargetijden van de mens' in het Rijksmuseum voor Volken kunde zullen deze maand op woensdag, vrijdag en zaterdag ochtend om half twaalf rondlei dingen over deze tentoonstelling worden gehouden. Zij worden in geleid met een video-presentatie. Belangstellenden kunnen ge zelschappen van maximaal 20 personen dagelijks tussen half elf en half twaalf aanmelden bij de educatieve dienst van het mu seum, telefoon 071-211824, toestel 221. Vissen Visvereniging VOP'74 hield af gelopen zondag een wedstrijd. Uitslag: 1 C Meijer 16st, 5020 gr; 2 H. van Tongeren 18 st, 2920 gr: 3 P. Aben 12 st; 3760 gr; 4 G. Kok- kedee. 24 st, 2140gr; 5 H. Plug 14 .$t, 2360 gr; 6 A. Segijn 13 st, 2760 gr; 7 J. Kokkedee 10 st, 2960 gr; 8 J. verbiest 8 st, 2200gr; 9 D. van Rossen 4 st; 2220 gr; 10 J. Hheij- mans 6 st, 1340 gr. Russisch Dinsdagavond om 19.00 uur heeft een demonstratiéles Rus sisch plaats in de Louise de Co- ligny-scholengemeenschap aan de Kagerstraat. Inlichtingen over de avoyidcursus Russisch ha vo/vwo bij 'Boerhaave', tel. 122553. 'Agnes van god' Buurthuis 't Spoortje draait woensdag 10 juni de f ilm 'Agnes van god'. De voorstelling begint om 9.30 uur in het buurthuis, Bemhardkade 40. Avondvierdaagse De jeugdavondvierdaagse be gint dinsdag 9 juni. Starttijd tus sen 18.00 en 19.00 uur. De afstand bedraagt 5 kilometer. Inschrij ven bij buurthuis Morswijk, Top aaslaan 19, tel. 765656. Verbouwing Ter gelegenheid van de verbou wing houdt basisschool St. Jo seph aan de Oppenheimstraat een open middag voor ouders en belangstellenden. De school opent haar deuren woensdag 10 juni tussen 17.00 en 18.30 uur. Klapsigaar Het Leidse kindertheater Klap sigaar speelt beide pinksterda gen om 14.00 uur in de open lucht. Zondag speelt het kinder theater op het schoolplein van de Kaasmarktschool aan de Hoog- landsekerkgracht. Maayidag treedt Klapsigaar op in het wijk- park van de Merenwijk (bij het bloemenpad). Max Tailleur stich ting De Max Tailleur stichting ver toont dirtsdag een film die de mo gelijkheid voor Bechterew en reu- ma-patiënten aangeeft om min der pijyi te lijden. De vertoyiiyxg heeft plaats in het Gulden Vlies, Breëstraat 125 en begint om 14.00 Kaarten Amnesty International zoekt ontwerpers voor kaarten die rond kerst '87 worden verkocht. De ontwerpen hoeven niets met Amnesty te maken te hebben. Amnesty verzoekt ontwerpen op te sturen naar E. Houtsmuller, Scheepmakersteeg 2, 2311 SE Lei den. telefoon: 144817. H. Erades, B. van der Leeden M.C.M. Meijs, R.D. Bakker en A.A.M. Harteveld, I.J.P. Dekker en E. Aigner. LEIDEN - Geboren: Anne Sophie dv. J.P. Haasnoot en O. Noordraven, Rens- ke dv. W.N. Timmers en J.P. van Hey- ningen, Leendert Adriaan zv. L. Vooijs en A. Kuijt, Thomas zv. K. van Bolhuis en J.E. Protzman, Linda dv. P.W.P.M. Went en E.M. van Slooten, Raaj Remy Jaggan en R.S. Siwpersad, Emrah Joyce dv. W.G.G. van Dam Zwaan, Susanne Josephina Margaretha dv. J.J.J. Beugelsdijk en E.M. Oostdam, Senne zv. J. van Berge Henegouwen en H.M.E. van Sprang, Maartje Elisabeth dv. H.C. de Vries en K.P. van der Kaa- den, Madelein dv. W. Huisman en C.L. Schoenmakers, Sjors zv. W.B. Streef- land en G. van Vreeswijk, Judith Anne dv. H.A.J, van Schie en W.E. Meiboom, Danielle Elise dv. E.J. van den Heuvel S.W.G. van der Laken, Carola Cornelia Adriana dv. J.N.J. Westdijk en W.C. den Hollander, Jacob zv. W. Sira en N. Guijt, Deborah Maria dr. W.C.M. Heemskerk en Y.M.T. van Berkel, Mark zv. L. Schilthuizen en "Y. Montagne, Esmee dv. L.E. Verbeek en L.A. Thijssen, Jo hannes Gerardus zv. G. Bakker en P.A.M. Verhoeven, Nicoline Elisabeth Maria dv. G.J.M. Simons en M.F.E.H. Visser, Chieljan zv. C. van der Hoek en M. de Jong, Thijs zv. J.J. van der Meer en G.M. Overwater, Britta Desirée An- nemarijn dv. R.A.J. Minke en A.T.A. Kingma, Pieter Felix zv. H. Meester en J.M. van Es, Willemijn Elizabeth dv. C. van Duijn en J.W. van den Oever, Dan ny zv. J. Visser en M.T. van den Berg, Guglielmo Maria Nino zv. M. Lisi en M. Sardaro, Carmilla dv. A.P. Wouters en S.I.J. de Koning, College wijst poffertjes kraam andere plekken aan LEIDEN - B en W hebben gister ochtend twee lokaties aangewezen voor de poffertjeskraam die bij mo len De Valk staat. De kraam moet op deze plaats verdwijnen omdat hij boven op de zonnewijzer staat en bovendien het fietspad langs de molen blokkeert. Als alternatieve plaatsen hebben B en W de hoek Beestenmarkt/Lammermarkt en het Vrouwenkerkplein aangewe- Op de eerste lokatie zou het 'pof fertjes etablissement', zoals de naam van het bedrijf luidt, in de hoek van het parkeerterrein tegen over molen De Valk komen te staan. De lokatie Vrouwenkerk plein kan echter slechts tijdelijk zijn omdat het pleintje in de toe komst grondig gerenoveerd en wellicht gedeeltelijk bebouwd wordt. "Maar deze zomer gebeurt daar toch nog niets", aldus wet houder Peters (ruimtelijke orde ning). Voorwaarde voor plaatsing op het plein is dat de (monumenta le) poeven die de pilaren van de voormalige kerk aanduiden, ver dwijnen. De definitieve plaats voor de pof fertjeskraam wordt bepaald wan neer daarover overleg tussen de ge meente en de uitbater van de kraam is geweest. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9