Politieke impasse dreigt in Libanon mijnders NAVO: stoutmoedige nieuwe stappen bleven uit Einde vervoersstaking OP2e PINKSTER DAG KNIJPT MIJNDERS MEUBELEN 'N OOGJE TOE! Na aftreden parlementsvoorzitter Hondurese leger stelt ultimatum aan Contra's Bonn verwacht snelle uitwijzing van Rust ZATERDAG 6 JUNI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 moord en we dienen de verant woordelijkheid nauwkeurig vast te BEIROET (Rtr/UPI) - De voor zitter van het Libanese parle ment, Hussein Husseini, is gis teren afgetreden uit protest te gen de moord op premier Ras- hid Karami eerder deze week. Het vertrek van de 50-jarige shi'itische moslem kwam als een verrassing. Volgens een medewerker is Hus seini afgetreden omdat hij het ge voel heeft dat de onderzoeken naar Karami's dood niet serieus worden dent ervan beschuldigd dat hij stellen" Karami, lem, kwam afgelopen maandag het leven na het ontploffen van een bom in een helikopter die hem van de Noordlibanese stad Tripoli naar Beiroet vervoerde. President Amin Gemayel gelastte twee onderzoe ken, maar over de resultaten daar van is tot nu toe niets bekend ge worden. De Libanese moslem-lei ders hebben de christelijke presi- met de 'Libanese Strijdkrach- uitgevoerd. Op een persconferen tie in zijn woning in West-Beiroet ten' (een christelijke militie) zei Husseini „zich gedwongen" te Libanese leger de hand heeft voelen op te stappen. „We moeten had in de aanslag op Karami. de betekenis beseffen de Ter motivering van zijn vertrek MEXICO STAD - Het Hondurese leger heeft een aantal vooraan staande leiders van de door Was hington gesteunde anti-Sandinisti- sche Contra's gisteren een ultima tum van 24 uur gesteld om het land te verlaten. De Contra's, onder wie de hoogste leider Adolfo Calero, waren deze week in de Hondurese door Rob Sprenkels zei Husseini verder dat het Libane se gezag de macht heeft een einde te maken aan de onwettige aanwe- zigheid van de verscheidene mili- mos" ties. „Mijn functioneren was afhan kelijk van dit principe". Het aftreden van Husseini dreigt een constitutioneel vacuum te creëren en de chaos in Libanon verder te vergroten. De regering, die reeds wordt verlamd door de burgeroorlog en de politieke im passe tussen de christelijke en moslem-ministers, balanceerde na het bekendworden van Karami's dood al op de rand van de instor ting. Overigens functioneert de rege ring nauwelijks als gevolg van de boycot die de moslem-politici, on der wie Husseini, in januari 1986 instelden tegen president Gemayel na diens weigering in te stemmen met een door Syrië gesteund vre desplan voor Libanon. Dit plan, dat was bedoeld om een eind te maken aan 12 jaar burgeroorlog, voorzag in meer macht voor de moslem-bevolking. Het is de mos lems een doorn in het oog dat de christenen de meeste machtsposi ties bezitten terwijl dezen tegen- BONN (AP) - Westduitse rege ringsfunctionarissen verwachten dat de jonge piloot Mathias Rust binnenkort terecht moet staan in de Sowjet-Unie en vervolgens snel zal worden uitgewezen. Dat heeft het Westduitse dagblad Die Welt gisteren gemeld. De verklaring van Rust dat hij een „politiek motief' had voor zijn landing op het Rode Plein, zou vol gens Die Welt in een rechtszaak te gen hem gebruikt kunnen worden, maar de Sowjet-Unie zal Rust waarschijnlijk willen uitwijzen vóór het bezoek van de Westduitse president Richard von Wèizsacker. Deze gaat op 6 juli naar Moskou. Ook andere Westduitse media be richtten gisteren dat Rust had toe gegeven dat hij een „politiek mo tief' had. De 19-jarige Rust vloog op 28 mei in een kleine Cessna van Helsinki naar Moskou en landde daar op het Rode Plein. Kort na zijn landing werd hij gearresteerd en hij ver blijft sindsdien in de gevangenis. Volgens Die Welt had Rust begin deze week tijdens een onderhoud met Westduitse diplomaten in de Lefortovo-gevangenis gezegd: „Ik had een politiek motief." Een Rus sische functionaris zou eveneens bij het gesprek aanwezig zijn ge weest. Een woordvoerder van het Rus sische consulaat in Hamburg be vestigde gisteren dat de ouders en broer van Rust een verzoek had den ingediend voor een toeristen visum om naar Moskou te kunnen reizen. Hij verklaarde dat de be handeling van zo'n aanvraag nor maal gesproken tien dagen duurt en dat hij niet kon zeggen of de fa milie Rust toestemming zal krij gen. Het Sowjet-partijdagblad Pravda heeft gisteren voor het eerst een bericht gepubliceerd over de lan ding op het Rode Plein van de Westduitse sportpiloot Michael Rust, vorige week. In het commentaar van de Tass- correspondent in Bonn werd op nieuw gesteld dat de Westduitser zijn opzienbarende vlucht naar Moskou maanden van tevoren moet hebben gepland. De krant zei verder dat de publieke opinie in de Bondsrepubliek Rust in eerste in stantie steunde, maar dat zijn land genoten nu wantrouwig stonden tegenover zijn motieven. rese legerinhet vizierkregen.be- w00rdig een min4rheid gonnen ze te schieten. De Hondurese soldaten zagen op tijd kans om dekking te zoeken en 0r!5 Vers,terl5ingen;+Uitein" steunde hij1 Kammi'o aail or ^korte metten ge- Damascus om troepen te sturen delijk werd maakt met de Contra iiddi vy anti-Sandinisten werden gedood ^aken bevolking vormen. Husseini is een bondgenoot van Syrië. In februari van dit jaar oproep West-Beiroet om een eind te de door de verschillen- strijdgroepen veroorzaakte hoofdstad Tegucigalpa gearriveerd om daar een congres te houden. De verassende stap van de Hon en minstens 6 raakten gewond. Volgens de Hondurese kranten ^rcte^^n'pe=Se TTT,itd*bedof'tos van de Con- deed de afgetrJed<rn parlements lid i i h We. om aanva' op voorzitter een scherpe aanval op de n °„ep8n t0e,'e SCh!?" christelijke en moslem-milities Hij en aan het Niraguaanse leger. En verweej ben dat 2e proberen alle n „"ff81""1® he.eft t0j- ee" regeringsinstellingen te verlam- meuwe golf van verontwaardiging men om Libanon fe kunnen verde. geleid bij het Hondurese volk, dat len in sektarische kantons". xx«ti- zic^ de afgelopen maanden steeds durese .generaals, die de Contra's duidelijker is gaan uitspreken te- tot nu toe altijd min of meer actief "§en aanwezigheid van duizen- CIkl hebben gesteund in hun strijd te- den Contra s op Hondurees grond- gestaan gebied. gen de regering van Nicaragua, lijkt ingegeven door twee recente gebeurtenissen: de terughoudend heid van het Amerikaanse Congres om de verkoop van 12 moderne straaljagers aan Honduras goed te keuren en een vreemd grensinci dent waarbij Contra's dit weekein de een eenheid van het Hondurese leger aanvielen. De details van het grensincident zijn vanaf woensdag onder vette koppen gepubliceerd in de belang- Aquino vormt burgerleger MANILLA (Rtr/AFP) - De Filipijn- se president Corazon Aquino heeft gisteren de vorming van een "leger van burgers" aangekondigd, dat de TT- - strijdkrachten zal ondersteunen in rijkste Hondurese kranten. Afge o- de strijd tegen de communistische pen zaterdagavond keerden dertig rebellen. Deze paramilitaire eenhe- Contra s terug na tevergeefs te hebben geprobeerd door te drin gen tot in de binnenlanden van Ni caragua. Eenmaal weer aan de Hondurese kant van de grens staken de anti- Sandinisten twee armoedige krot woningen in brand. Toen ze even later een patrouille van het Hondu- Husseini staat bekend als matigd politicus. Hij heeft in zijn politieke loopbaan altijd op de bres politieke hervormin gen die moeten leiden tot een gro ter aandeel in macht voor de mos lems. Samen met Moussa Sadr, de in 1978 op mysterieuze wijze ver dwenen geestelijk leider van de Li banese shi'ieten, richtte Husseini de Amal-beweging op, die zich in zette voor een verbetering van de positie van het over het algemeen arme shi'itische bevolkingsdeel. Julie Franceschini wordt het gerechtsgebouw van Lyon binnen gehol pen. Zij getuigde in de rechtszaak tegen Klaus Barbie. Franceschini, die in 1944 door Barbie werd gearresteerd, raakte zeer geëmotioneerd bij het zien van de verdachte. "Hij is het, hij is het, die ogen vergeet men niet", riep zij. (foto api Barbie moet weer verschijnen LYON (UPI) - De rechter heeft het vroegere hoofd van de Gestapo in Lyon, Klaus Barbie, gisteren voor de tweede maal gedwongen in de rechtszaal te verschijnen voor een directe confrontatie met een getuige. Dit was een toenmalig lid van het verzet, Julie Franceschini, die heeft verklaard dat zij in 1944 door Barbie werd gemarteld en op transport gezet naar het concentratiekamp voor vrouwen in Ravensbrück. Zij is één van de weinige getuigen, met wie Barbie nog niet direct was gecon fronteerd. Barbie, 73, die in Lyon terecht staat wegens misdaden tegen de mense lijkheid, besloot op 13 mei het proces niet langer bij te wonen, maar werd nu voor de tweede maal gedwongen in de rechtszaal te verschijnen. De rechter kan een beklaagde daartoe dwingen. Hij vond Barbie's weigering „ongerechtvaardigd". Kampbewaker in Oostenrijk vrij maar ongewenst WENEN (Rtr-AFP)- De voormalige kampbewaker Martin Bartesch, die naar Oostenrijk was gekomen nadat hem het Amerikaanse staats burgerschap was ontnomen, is op vrije voeten gesteld in afwachting van zijn deportatie, zo heeft het Oostenrijkse ministerie van bin nenlandse zaken in Wenen gisteren meegedeeld. Volgens de woord voerder is uitwijzing van Bartesch naar de Verenigde Staten prak tisch onmogelijk geworden nu de Verenigde Staten hebben gedreigd met sancties tegen luchtvaartmaat schappijen die hem zouden terug vliegen. Maar Bartesch wordt nog steeds beschouwd als een onge wenst vreemdeling in Oostenrijk. De Verenigde Staten hadden Bartesch zijn staatsburgerschap ontnomen omdat hij had verzwe gen dat hij in de oorlog dienst deed als kampbewaker in het concentra tiekamp Mauthausen, waar hij een gevangene heeft doodgeschoten. De affaire heeft de verhoudingen tussen Oostenrijk en de Verenigde Staten, toch al belast met de affai- re-Waldheim, verder vertroebeld. ADVERTENTIE Londen haalt diplomaten uit Teheran LONDEN (DPA) - Groot-Brittan- nië heeft gisteren na de sluiting van het Iraanse consulaat in Man chester uit voorzorg drie diploma ten en hun gezinsleden terugge trokken uit Teheran! Groot-Brittannië gelastte don derdag de sluiting van het Iraanse consulaat. Dit betekent dat vijf ver tegenwoordigers van Iran binnen Het huidige diplomatieke con flict tussen beide landen is ont staan na de ontvoering van de eer ste secretaris van de Britse missie in Teheran een week geleden. Deze ontvoering door revolutionaire gardisten werd kennelijk uitge voerd als vergelding voor de aan houding van de Iraanse vice-con sul op beschuldiging van winkel diefstal. Buitenland kort Aids Zweedse wetenschappers zijn begonnen met Aids-proeven op mensen. Zij zijn geïnjecteerd met met een eiwit om te constateren of de stof een Aids-infectie kan tegen houden of de ziekte kan verminde ren. Het eiwit beschikt over een aantal eigenschappen die het Aids- virus ook bezit en daardoor hecht het zich aan dezelfde cellen als waar het Aids-virus zich aan hecht. Amnestie Het Argentijnse parlement heeft een omstreden wet aangenomen warmee amnestie wordt verleend aan legerofficieren die zich schul dig hebben gemaakt aan martel praktijken. De wet stelt vrijwel alle officieren die onder de militaire dictatuur misdaden hebben bedre ven tegen politieke gevangenen, vrij van strafvervolging. den van mannen en men in de plaats van de beruchte burgerwacht, die zich op grote schaal heeft schuldig gemaakt aan schendingen van de mensenrech ten, afpersing en andere misbrui ken. In de nieuwe grondwet werd deze 45.000 man- sterke burger wacht afgeschaft. De burgerwacht, zei de president, heeft ons meer vij anden dan vrienden opgeleverd, maar communisten dan loyale bur gers in een democratie. Aquino's aankondiging valt sa men met een nieuw offensief van de rebellen, die hun actieterrein nu ook verleggen naar de grote ste den. De afgelopen 24 uur zijn vijf politiemannen en een militair doodgeschoten. Een groot deel van het zakendistrict van Iligan, de in dustriële hoofdstad van het eiland Mindanao, is in de as gelegd door aanslagen met brandbommen. 'Overwinning zwarte Zuid afrikanen' JOHANNESBURG (RTR/AP) - Een van de langste en geweldda digste stakingen uit de Zuidafri- kaanse geschiedenis is vrijdag beëindigd, nadat de staatsmaat- schappijen ermee instemden 16.000 ontslagen spoorwegbeamb ten weer in dienst te nemen. Jay Naidoo, secretaris-generaal van het vakverbond Cosatu, ver klaarde dat zijn organisatie met het Zuidafrikaanse Vervoersmaat schappij SATS tot overeenstem ming is gekomen om een einde te maken aan de al drie maanden du rende staking. Elf personen zijn bij het arbeidsconflict om het leven gekomen. Op een persconferentie verklaarde Naidoo dat de SATS er mee heeft ingestemd de onslagen werknemers voor 15 juni weer in dienst te nemen. De zwarte vakbonden hebben nog een grote overwinning ge boekt, zo zei Naidoo. De staat is er mee akkoord gegaan zwarte ver- voerswerknemers na een arbeids- periode van twee jaar een vaste aanstelling te geven, net zoals dat geldt voor blanke werknemers in dienst van de SATS. Volgens het akkoord dat vrijdag bekend is gemaakt zullen de sta kers over de dagen dat ze niet heb ben gewerk geen loon ontvangen, maar hun andere aanspraken krachtens hun contract verliezen niet. Ook zullen die vakbondsle den die tijdens de staking gevan gen zijn genomen bij vrijlating hun baan terugkrijgen. Onder de rond 200 gevangen spoorwegemployé's zijn de voorzitter van de spoorweg vakbond en de belangrijkste woordvoerder van de organisatie. Volgens Naidoo heeft bij het be sluit om de stakers weer in dienst te nemen een belangrijke rol ge speeld dat deze arbeiders goed op geleide vaklieden waren, die niet makkelijk waren te vervangen. De spoorwegmaatschappij heeft er volgens Naidoo in toegestemd 10 miljoen rand te besteden aan de verbetering van de hotels waarin veel van de arbeiders wonen. In onze vestigingen te Sliedrecht en Leiderdorp knijpt Mijnders op 2e Pinkster dag graag een oogje toe. Zeker waar 't de prijzen betreft. Want op die unieke dag, bepaalt de prijzen in overleg met onze verkopers! Jazeker; dat wordt dus een dagje puur meubelvoordeel. En tevens 'n zeer druk dagjeWaar 't op die 2e Pinkster dag wél rustig blijft, is in onze vestigingen in Beverwijk, Capelle a/d IJssel, Diemen en Lisse. Wantdaar knijpt Mijnders letter lijk 'n oogje toe, en genieten we die dag zelf ook van een beetje rust. Dus: uniek meubelvoordeel vindt u bij Mijnders Meubelen. Op2e Pink sterdag. In Leiderdorpen Sliedrecht. Tot ziens! MEUBELEN ZOEK JE WATANDERS, KOM JE NAAR MIJNDERS DEN HAAG - In een gespannen en vrij zenuwachtige sfeer zullen de NAVO-ministers van buitenlandse zaken volgende week in Reykjavik proberen het eens te worden over de bewoordingen waarin zij Gor- batsjov's aanbod voor de dubbele nul-optie aanvaarden, en hoe zij hun wat overmoedige verklaring over conventionele ontwapening inhoud moeten geven. De minis ters, aldus gezaghebbende kringen in Den Haag, wekken af en toe de indruk bang te zijn dat de ontwik kelingen zich over hun hoofden heen voltrekken. door Gérard Arbous/ANP „Stoutmoedige nieuwe stappen" kondigden de NAVO-ministers van buitenlandse zaken aan, toen zij eind mei 1986 in het Canadese Halifax reageerden op de voorstel len van de Sowjet-partijleider om het peil van de conventionele be wapening in Europa drastisch te verlagen. Een jaar na de 'klaroenstoot van Halifax' is het nog volstrekt ondui delijk wat deze stappen zouden moeten inhouden. De afgelopen twaalf maanden zijn de NAVO-lan- den het zelfs niet eens kunnen wor den over de te volgen procedures, laat staan dat zij het Oostblok con crete voorstellen hebben kunnen doen. Gorbatsjov's voorstellen, die la ter werden vervat in het zogenoem de Appel van Boedapest, kwamen er op neer dat de troepen van de NAVO en het Warschau Pact met een kwart, ruwweg met respectie velijk 100.000 en 150.000 man, zou den moeten worden verminderd. Meningsverschillen tussen de Verenigde Staten en Frankrijk, dat niet deelneemt aan de geïntegreer de militaire samenwerking binnen de NAVO, zijn de voornaamste oorzaak van het uitblijven van 'stoutmoedige nieuwe stappen', of welke westerse reactie dan ook. Parijs meent dat conventionele wa penbeheersing moet worden be sproken „onder de paraplu" van de conferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa (CVSE) dat in 1975 zijn voorlopig hoogtepunt vond in de Slotakte van Helsinki. CVSE is het overleg van alle Euro pese landen minus Albanië, plus de VS en Canada, in totaal 35 sta ten. Als machtigste land van de Westerse Alliantie staan de Ver enigde Staten gesprekken tussen beide bondgenootschappen voor, met uitsluiting van de twaalf niet- gebonden en neutrale Europese landen die deelnemen aan de CVSE. De vertegenwoordigers van de 35 landen onderhandelen sinds no vember in Wenen over hoe de aan bevelingen van de Slotakte zijn toegepast, hoe deze toepassing kan worden verbeterd en hoe, voort bouwend op de resultaten van de CVSE-conferentie in Stockholm, de veiligheid in Europa verder kan worden vergroot. In Stockholm be reikten Oost en West als eerste stap op weg naar ontwapening in Euro pa, een akkoord over vertrouwen wekkende en veiligheidsbevorde- rende maatregelen die verder gin gen dan die welke in de Slotakte werden aanbevolen. t De NAVO-landen zijn het er over eens dat de 72 Pershing I-A raket ten in West-Duitsland moeten wor den uitgesloten van de dubbele nul-optie, het uitbannen van raket ten met een dracht van 5.000 tot 1.000 km (LRINF), en van 1.000 tot Demonstranten liggen voor de hekken van de installatie-plaats voor de kruisraketten in Woensdrecht. Gezien het tempo van onderhandelen over een akkoord voor de ontmanteling van kernraketten is het mogelijk dat ondertekening van zo'n akkoord samenvalt met het einde van de bouw werkzaamheden. (Foto GPD) 500 km (SRINF). Over het gebruik i de atoomkop beslist de Ameri- wacht over de vraag wat de NAVO over de atoomwapens met kaanse president, maar de raket dracht van 0 tot 50Ö km moet zeg- zelf-hoewel van Amerikaans fabri- gen. Na de bijeenkomst van NA- kaat - behoort tot het Westduitse VO-ministers van defensie vorige arsenaal. De Sowjet-Unie wil de maand in Stavanger, liet bonds- Pershing I-A ook bij de SRINF- nul-optie betrekken, en het is de vraag of de Amerikaanse onder handelaars zullen blijven volhou den dat de Pershing I-A absoluut niets te maken heeft met de SRINF. Moeizaam overleg wordt ver- kanselier Kohl weten dat niet al leen moet worden onderhandeld over wereldwijde beperking van SRINF en LRINF, maar ook over beperking in Europa van de wa pens voor de kortste afstand (SNF). De Westduitse minister Hans-Dietrich Genscher zal in Reykjavik met kracht bepleiten dat bij aanvaarding van de dubbele nul-optie het vooruitzicht op ver dere stappen op het terrein van de SNF, de conventionele en de che mische wapens, wordt opengehou den. Of dit wordt geformuleerd op een manier die neerkomt op een voorwaardelijke aanvaarding van de nul-optie, of dat sprake moet zijn van een zekere paralleliteit, staat nog niet vast. In Den Haag menen sommigen dat de bouw van de installaties bij Woensdrecht moet worden stopge zet op het moment van onderteke ning en niet bij de inwerkingtre ding of parlementaire bekrachti ging van een INF-akkoord. Gezien de moeilijke onderhandelingen die nog in het verschiet liggen over on der meer controle, zal onderteke ning zeker niet voor december of januari plaats hebben. De eerste Amerikaanse kruisraketten zullen tegen de lente 1988 naar Woens drecht worden overgebracht, en de ondertekeningsplechtigheid en het einde van de bouwwerkzaamhe den kunnen dus vrijwel samenval len. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz zal in Reykjavik ongetwijfeld plei ten voor bondgenootschappelijke steun bij het beschermen van de olie-aanvoer via de Perzische Golf. Amerikaanse, Britse en Franse oorlogsschepen beschermen kon vooien tankers waarvan ook onder Nederlandse vlag varende schepen deel uitmaken. Hoewel de Perzische Golf buiten het NAVO-verdragsgebied valt, suggereerde de Amerikaanse mi nister van defensie Weinberger in Stavanger dat ook de NAVO een taak heeft bij het beschermen van de Westerse olie-aanvoer. Neder land meent dat de NAVO als bond genootschap niet buiten het ver- dragsgebied kan optreden, maar dat individuele NAVO-landen niet kan worden belet ten zuiden van de Kreeftskeerkring in actie te ko- Van den Broek (buitenlandse za ken) en Van Eekelen (defensie) hebben in antwoord op het ver zoek om assistentie, hulp van de Nederlandse marine niet princi pieel en categorisch afgewezen. Zij geven er echter duidelijk de voor keur aan dat Nederlandse marine schepen de 'gaten' in de gemeen schappelijke verdediging, binnen het verdragsgebied, opvullen als Amerikaanse en Britse marine schepen door overplaatsing naar de Golf van hun potentiële NAVO- taken worden ontheven. In Den Haag wijst men er overi gens op dat de Amerikaanse rege ring nog geen formeel verzoek om hulp heeft gedaan, en dat het be leid van president Reagan ook in het Congres sterk omstreden is.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5