Kamer wil tandarts in fonds handhaven Woonlasten zijn niet te vergelijken 'Bezoek overtrof elke verwachting' Doe'nseen dagje Duinrell. Daar kikker je van op! Bezwaar CDA-PvdA tegen plannen Dees Wat meer werklozen in geval ontwapening Verlossing steeds vaker kunstmatig Celstraf voor doorknippen remleidingen Kopers en huurders kunnen putten uit 'slangekuil van gegevens' Ruim drie ton smartegeld voor Terparts eurdïcoiffeur ZATERDAG 6 JUNI 1987 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van CDA en PvdA in de Tweede Kamer heeft op voorhand grote bezwaren tegen de voorstellen van de regering om ziekenfondspatiën ten vanaf 19 jaar niet langer te verzekeren voor de tandarts. De PvdA is principieel tegen. Me vrouw Muller-Van Ast van deze partij wil dat mimimaal een jaar lijks of anderhalfjaarlijks consult in het ziekenfondspakket blijft bescheiden beurs plus een aantal normale behande- sink, lingen zoals vullen en een eenvou dige tandsteenbehandeling. CDA- Kamerlid Lansink heeft forse be- volwassenen in het ziekenfonds. Dat zou moeten tegen een vast ta rief, dat grote belemmeringen kan opwerpen voor mensen met een reest Lan- Verder hebben zowel CDA als PvdA grote moeite met de optie van staatssecretaris Dees om af te denkingen tegen een aanvullende zien van een algemene zieketekos- tenverzekering voor alle burgers, waardoor het onderscheid tussen ziekenfonds en particuliere verze kering zou moeten verdwijnen. Hierdoor blijft alles bij het oude, zo verwijt mevrouw Muller (PvdA) de staatssecretaris van volksgezond heid. Zij vermoedt dat de basisver zekering voor alle Nederlanders definitief van de baan is als Dees zijn zin krijgt. Lansink (CDA) heeft net als de PvdA „heel veel moeite met die weg". Hij rept van „handhaving van een ontoereikende structuur". Problemen heeft het CDA even eens met de tweede optie van Dees om de basisverzekering niet uit te sluiten maar daarover pas op ter mijn te beslissen. Hij vindt verder de bezuinigingstaakstelling voor de beddenreductie en het medicij- nengebruik „knap zwaar". In de cember verwierp Dees nog een voorstel om 70 miljoen op het me- dicijnenverbruik te beknibbelen, nu moet dat een half miljard op brengen. zo signaleert Lansink. Nijhuis (WD) vindt dat de bed denreductie een punt van frac- tieoverleg zal moeten zijn. Hij wil daarbij zwakzinnigeninrichtingen en psychiatrische instellingen ont zien. „Daar zit een boel pijn in," al dus Nijhuis in een eerste reactie. In mindere mate gaat dat ook op voor verpleegtehuizen. De WD vindt overigens in het algemeen dat de regering de filosofie van de com missie Dekker onderschrijft. Mevrouw Muller wijst er op dat al in november vorig jaar de bouw voor zwakzinningenzorg en ver pleegtehuizen voor de helft is be vroren. Over een vermindering van ziekenhuisbedden ten gunste van zwakzinningen- en verpleegtehui zen valt overigens met de PvdA te praten. Muller merkt tenslotte op dat de medicijnenknaak voor zie kenfondspatiënten blijft bestaan. Een lager tarief voor specialisten naarmate zij een behandeling lan ger voortzetten vindt zij een on wenselijk lapmiddel. De specialis ten moeten onder het ziekenhuis budget vallen waardoor de kosten niet langer via declaratiesystemen onbeheersbaar zijn, meent zij. D66 vindt het te vroeg om nu al een eigen bijdrage voor de verwijs- kaart naar de specialist in te voeren en de tandarts voor volwassenen uit het ziekenfondspakket te lich ten. Verder betreurt D66 het dat de regering nog niet definitief heeft gekozen voor een algemene basis verzekering voor de hele bevolking tegen ziektekosten. n ontvangst van een door r wapens en welzijn. DEN HAAG (ANP) - Ontwapening is niet noodzakelijk een belemme ring voor economische groei. Met begeleidende maatregelen van de overheid hoeft het economische ef fect van beperking van de defen siesector niet negatief te zijn, aldus dr. W. Duisenberg, president van de Nederlandsche Bank. Hij sprak in Den Haag op een door de ont wikkelingsorganisatie Novib geor ganiseerde dag rond het thema economen tegen kernwapens. Duisenberg was niet zozeer als bankpresident gevraagd te spre ken, maar als econoom die gepro moveerd is op het onderwerp eco nomische gevolgen van de ontwa pening. Aanleiding tot de dag was het uitkomen van de Nederlandse versie van het boek Wapens en Welzijn van prof. Jan Tinbergen en zijn Zwitsers-Amerikaanse collega prof. Dietrich Fischer. In beginsel zal ontwapening lei den tot een aanwas van de werk loosheid en een negatief effect op UTRECHT (ANP) - In vijftien jaar tijd is het aantal kunstverlos singen (via bij voorbeeld een kei zersnede) in ons land bijna ver dubbeld. Dit hoewel in diezelfde periode het aantal geborenen in ons land met ongeveer een kwart is gedaald, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1970 werden er in ons land 241.500 kinderen geboren van wie er 14.486 (zes procent) via een kunstverlossing ter wereld kwamen. In 1985 werden er 179.190 babies geboren en be droeg het aantal kunstverlossin- gen 26.291 oftewel 14,7 procent. Relatief gezien is het aantal kunstverlossingen dus in die pe riode meer dan verdubbeld. Volgens voorzitter J. Merkus van de Vereniging voor Gynae cologie en Obstetrie houdt de op merkelijke stijging van het aan tal kunstverlossingen verband met het feit dat de het aantal eerstgeboren sinds het begin van de jaren '70 aanzienlijk is toege nomen. Bij een eerste baby is de kans op complicaties het grootst en daarmee ook de kans dat men zijn toevlucht moet nemen tot in grepen als keizersneden of tang verlossingen. Bovendien zijn de diagnosti sche technieken door de jaren heen steeds verfijnder en gea vanceerder geworden zodat men eerder besluit tot een kunstver lossing dan vroeger, aldus Mer kus. Roerend weerzien Honecker en verzetsvrienden Staatssecretaris Dees (foto anp» ROTTERDAM (ANP) - Een 28-jari- ge man uit Zuidland, die na een conflict met de plaatselijke politie de remleidingen van twee politie wagens doorknipte, is vrijdag door de rechtbank in Rotterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf van tien maanden waarvan vijf maan den voorwaardelijk. Zijn activitei ten hadden geen dramatische ge volgen, dank zij de goede stuur manskunst van een agent die in een van de gesaboteerde wagens wegreed en met behulp van de handrem de wagen tot stilstand wist te brengen. De rechtbank achtte poging tot moord cq doodslag niet bewezen, maar wel poging tot zware mishan deling. De dader had ruzie met het plaatselijke politiekorps over niet betaalde bekeuringen. Nadat de politie met enig geweld de voor deur van K. had geforceerd was voor hem de maat vol. Onder in vloed van alcohol beging hij zijn daad. „Als ik nuchter was geweest, was dit niet gebeurd", zei hij op de zitting. SCHIPHOL (ANP) - "Mijn bezoek aan Nederland heeft alle verwach tingen overtroffen", aldus Erich Honecker gisteren bij zijn vertrek naar Oost-Berlijn. De partijleider en voorzitter van de Staatsraad van de DDR heeft een officieel bezoek van drie dagen aan Nederland af gelegd. Tevreden stelde hij vast dat er tussen de DDR en Nederland over eenstemming bestaat over de zoge noemde dubbele nul-optie voor kernraketten voor de middellange afstand in Europa. Honecker wees op de noodzaak ook de conventio nele troepenmacht en conventio nele wapens drastisch te reduce- Nog raadsels rond drinkwaterbacterie GOES (ANP) - De WMZ, de Wa- termaatschappij Zuidwest-Ne derland, heeft nog steeds geen oorzaak gevonden van de be smetting van het Zeeuwse drink water met de aeromonas sorbia- bacterie. En dat ondanks het feit dat volgens woordvoerder Van Rossum van de WMZ bijna alle deskundigen op waterleidingge bied van Nederland zich al met de zaak hebben bezig gehouden. Het zeer irritante en groeizame beestje, de aeromonas sorbia, dat bij zeer zwakke en zieke mensen die bijna geen afweer tegen ziek tes hebben, darm- en maagklach ten kan veroorzaken, laat zich niet makkelijk uit het waterlei dingnet verjagen. Zelfs na het toevoegen van chloor aan het drinkwater gedijt het beestje als de beste. Klachten zijn er overi gens nog niet 't Meest veelzijdige attraktiepark in de randstad. Een belevenis voor de hele familie: de Niagara Superroetsj, twee rodelbanen, de kikker-8-baan, carrousel, drie computer gestuurde theatershows en nog heel veel meer. En natuurlijk het golfslagbad en tropisch zwem- -J paradijs Tikibad met het grootste waterglijba- nencomplex ter wereld en talrijke andere waterattrakties. Zoals nu de Blits en volgende week de Flits. Dan bijna 500 meter adembenemend nieuw, waterglijplezier. I DUINRELL-WASSENAAR- (Infolijn 01751-14765) NS-dagtocht 31. NZH-kombikaart. Kiek't met Kodak DEN HAAG - Al jaren betogen be langenorganisaties eigenaar-bewoners beurt dat hun achterban overheidsbeleid het slechtste en directeur H. van Herwij- huurders nen is meer dan bereid uit te leg- de gen waarom al deze bezuinigingen het beslist niet kunnen. Volgens Her wijnen krijgen de huurders via af komt en dat de andere groep subsidies zo'n 7 miljard steun van wordt voorgetrokken. Dankzij de de overheid, terwijl de kopers dreigende bezuinigingen belastingvoordeel volkshuisvesting is die discussie slechts 5,6 miljard ontvangen. „En weer heftig opgevlamd. Wie heeft dat bedrag moet verminderd wor- er gelijk, de koper of de huurder? den met de hogere onroerendgoed- Niemand, zegt de Delfste hoogle- belasting die eigenaren betalen, raar Hugo Priemus. „Het is als met met de overdrachtbelasting en met de trein en de auto: ze vervoeren je het huurwaardeforfait. Al met al allebei, maar verder zijn ze eigen- vloeit er 3,2 miljard gulden via be- lijk niet te vergelijken. Het is net lastingen van de kopers naar de zo'n vraag als die naar het mense- overheid terug. Per huurder wordt lijk geluk: daar vind je het ant- twee keer twee maal zoveel subsi- woord ook niet op". door RunaHellinga die gegeven als per koper". Slangekuil Priemus is niet onder de indruk van dit soort cijfers: „Bij dat soort berekeningen worden altijd net de cijfers genomen die leuk in het beeld passen. Het is een soort slan gekuil van gegevens waar iedereen iets van zijn gading uithaalt. Maar i toe zijn alle pogingen om de twee groepen echt te vergelijken altijd op niets uitgelopen, omdat ze teveel van elkaar verschillen". Dat verschil begint al bij de kwa liteit van de woningen. Uit onder- Vorige week kwam de Nationale Woningraad, de grootste koepel van woningbouwverenigingen, met alternatieven voor de bezuini gingsplannen die staatssecretaris Heerma heeft bedacht. Heerma wilde vooral de huren en de huur subsidie aanpakken. De NWR zag meer in afschaffing of verlaging van de meeste kooppremies en - voor verhoging van het huurwaar- dat Hugo Priemus: „Het is waar je politiek staat, welke kant je daarin kiest". (foto Holvast» inkomensgroepen te vinden zijn, maar de gemiddelde koper ver dient meer dan de gemiddelde huurder en in koopwoningen ko men vaak twee inkomens binnen. Verder zijn kopers meestal mensen met een enigszins gevestigde posi tie, die wat hun inkomen betreft re delijke en bestendige inkomen sperspectieven hebben. Priemus: „Over het algemeen kun je stellen dat huren gunstiger is als je weinig verdient en kopen als je veel verdient". De Delfse hoogleraar waarschuwt voor het hanteren van hypotheeklasten als norm voor de beoordeling van de woonlasten van kopers te nemen. Ten eerste heeft maar een deel van alle kopers een (volledige) hypo theek en bovendien kunnen som mige hypotheken helemaal niet als woonlasten worden aangemerkt. Eigenaren nemen soms een hypo theek op hun woning om bijvoor beeld op voordelige manier een jacht te kunnen kopen. Verder is een hypotheek een tij delijke zaak. Wie pas een huis heeft gekocht, heeft meestal rekening gehouden met toekomstige inkom stenstijgingen. Naar verhouding tot hun inkomen hebben eigenaar ren. Daarnaast verklaarde hij met Nederlandse politici te hebben ge sproken over de wenselijkheid van een verbod op kernproeven, een reductie met 50 procent van strate gische kernwapens, en een kern- wapenvrije zone en een zone vrij van chemische wapens in midden- Europa. De partijleider keek nog even te rug op zijn ontmoeting eerder op de dag in Amsterdam met enkele "kameraden in de antifascistische strijd" uit de jaren dertig, toen Ho necker enkele malen zijn toevlucht tot Nederland heeft gezocht. Hij zei "zeer geroerd" te zijn geweest bij die ontmoeting in het Verzetsmu- Begeleid door burgemeester Van Thijn en voorzitter Joop Wolff van het Verzetsmuseum, die Honecker nog van vroeger kent, ging Honec ker langs de foto's en voorwerpen die vertellen over de geschiedenis van het verzet in de jaren 1940-1945 in ons land. Medewerkers van het museum gaven de DDR-president, die zich zeer geïnteresseerd toon de, uitleg van wat er allemaal te zien was. Honecker had in het museum ook nog een ontmoeting met een aantal Nederlandse verzetsstrij ders zoals Hans Teengs Gerritsen. Siemon Korper, Chris Smit en met mensen die hem tijdens zijn ver blijf in Amsterdam op de een of an dere manier hebben geholpen. Eén daarvan was de nu inmiddels 90- jarige Fake van der Tak, bij wie1 Honecker in de 3e Oosterpark straat in Amsterdam enige dagen onderdak heeft genoten. De twee de was graficus Harrie van Krui- ningen (81), die indertijd een vals paspoort voor Honecker had ge maakt. Bij aankomst van de presdident bij het Verzetsmuseum hadden zich daar ongeveer dertig mensen opgesteld die er tegen protesteer den dat er in de DDR nog altijd po litieke gevangenen zijn. Zij droe gen borden bij zich met teksten als „2500 politieke gevangen", "300.000 emigratieaanvragen", "Honecker let your people!" en "1945 gevangene - 1987 cipier". de economische groei als gevolg van verminderde uitgaven. In de wereld vinden momenteel zo'n 70- 90 miljoen mensen werk in de de fensiesector, in Nederland zijn er dat 135.000. Duisenberg heeft zijn bank laten uitrekenen wat het ge volg zou zijn van het halveren van de defensiesector in Nederland. Een van de uitkomsten was dat het jaarlijkse algemene produktie- niveau met 1 procent zou stijgen. Dat zou echter onvoldoende zijn om de 70.000 overbodig geworden werknemers op te vangen. Per sal do zou de werkloosheid in die si tuatie dan ook met 30.000 oplopen. Volgens de bankpresident kunnen dergelijke negatieve effecten ech ter door begeleidende overheids maatregelen worden verminderd. Op langere termijn zijn volgens hem de effecten trouwens gunsti ger dan op korte termijn. Andere denken Tinbergen noemde zijn boek een bescheiden poging om het andere denken weer te geven. In het boek is een model ontwikkeld waarbij de belangrijkste elementen van so ciaal-economisch en veiligheidsbe leid volgens de auteurs worden geïntegreerd. Op het bestuurlijke vlak bepleit Tinbergen een aantal veranderingen die met name be trekking hebben op de werking van de Verenigde Naties. Het systeem van één stem per land moet worden vervangen door een systeem van stemmen waarbij rekening wordt gehouden met de omvang van het land. Dat kan door de bevolkingsomvang als maatstaf te nemen, of door dat met de finan ciële bijdrage te doen dan wel als criterium het reël nationaal pro- dukt aan te merken. Volgens Tin bergen dient het vetorecht in de veiligheidsraad te verdwijnen en moet elk internationaal concflict aan het Internationale Hof van Jus titie worden voorgelegd. De oud-hoogleraar ontwikke lingseconomie pleit ook voor de oprichting van nieuwe instellin gen, zoals een wereldministerie van financiën. Volgens Tinbergen is politieke integratie een proces dat vredebevorderend werkt voor de afzonderlijke onderdelen. Daar om moet het steeds verder voort schrijdende proces van integratie in de wereld doorgaan. DEN HAAG (ANP) - De 33-jarige huisarts D.W. Bakker, die vorig jaar werd vrijgesproken van drie moorden in het bejaardencentrum De Terp heeft een schadevergoe ding gekregen van ruim 300.000 gulden. Dit heeft het Gerechtshof in Den Haag gisteren beschikt. De arts had een vergoeding van meer dan één miljoen geëist voor onder meer de kosten van zijn ad vocaat, de kosten voor de waarne ming van zijn huisartsenpraktijk, het geleden omzetverlies en de im materiële schade die hij heeft gele den door de voorlopige hechtenis en de rechtszaken. Bakker werd 12 november 1986 door het Gerechtshof in Den Haag vrijgesproken, omdat het schrifte lijke bewijsmateriaal niet rechtma tig was verkregen. Daardoor kon niet worden bewezen wat hem ten laste was gelegd: drie moorden op patiënten van de ziekenboeg van het Haagse bejaardencentrum De Terp. De procureur-generaal had vier jaar geëist. De huisarts werd eerder door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf wegens de drie moorden, die hij zelf overigens euthanasie noemt. mus ook geen goed woord over. Maar het zo gewraakte huurwaar deforfait is volgens hem minder onredelijk dan het op het eerste ge zicht lijkt: een eigenaar-verhuur der betaalt belasting over de huur die hij ontvangt. En in zijn functie als eigenaar is de eigenaar-bewo ners ook belasting verschuldigt over de huur die hij zichzelf niet hoeft te betalen. Een ander veel gehoorde klacht tui nu» jimuiiicu ncuucu o cnddi- van de Vereniging Eigen Huis is bewoners de eerste jaren dan ook *a-de grondprijs i ADVERTENTIE hele hoge woonlasten. Maar op den n a woning- duur verandert dat en als de hvoo- bouw' De ™or woningwet- woningen wordt door gemeenten altijd goedkoper verkocht dan de deforfait ten bate van de begroting over het algemeen duidelijk klei- Subsidies van het ministerie van Volkshuis- ,er ei? minder mooi gele vesting. gen zijn dan koopwoningen. Als Vervolgens werd begin deze tiet puntenstelsel voor huurwonin- gen op koopwoningen losgelaten week bekend dat Financiën verhoging van datzelfde huurwaar- fou w°rden, deforfait overweegt om een veria- koopwoning anderhalf keer zoveel ging van de loon- en inkomstenbe- Punten krijgen dan de gemiddelde lasting te kunnen financieren. Dat 4 koper dus hij forfait is een percentage van de ge- X°?r hogere woonlasten staat, schatte waarde van de woning, dat niet meer dan redelijk bij het belastbaar inkomen van de woont °°k beter, eigenaar-bewoner wordt opgeteld. Ook de inkomensverschillen tus- En dat kon de Vereniging Eigen fen hopers en huurders^bemoeilij- Huis weer niet op zich laten zitten. vergelijking. Eigen Huis De kopersvereniging reageerde ^raaS meldt dat haar leden in alle De wijze waarop de overheid aan beide groepen steun verleent, maakt het vergelijken evenmin ge makkelijk. Bouwsubsidies buiten beschouwing gelaten, is individue le huursubsidie de belangrijkste steunbron voor huurders. De hoog te is afhankelijk van het inkomen en de huur. Wie veel verdient, krijgt weinig subsidie. Bij kopers is het feitelijk net omgekeerd. Daar is belastingaftrek de belangrijkste steunmaatregel. En wie veel ver dient, kan ook veel aftrekken. als de hypo theek na dertig jaar is afgelost, zijn de woonlasten plotseling heel laag, terwijl het inkomen inmiddels ge- StBijnde huurder verloopt dat blindelings aanwijzen waarde so- meestal net omgekeerd. Vooral de woningbouw staat. Dat zijn inkomens zitten vaak met de rotste delen van de wijk. Die grond is meestal ook echt min der waard", aldus Priemus, die concludeert: „Als je een vergelijking wil ma ken, moet je echt het totale per spectief bekijken. En dan blijken de zaken zo onvergelijkbaar te zijn, rente stifgt, kunnen de w?on?astën "°oitt T" ee" '?erlHke' relatief hoge woonlasten. En huur blijf je je hele leven betalen. Wel is de huur, evenals de huurverho ging, een jaarlijks terugkerende ze kerheid. Dat geldt niet voor de wis selingen in de rentestand waar de koper mee te maken krijgt. Als de ICIllC ÖLIJgl, tvuimcil UC WUUIlldültril J„i:~-j" I 4 fors omhoog gaan zonder dat daar ^elmg van steun en subsidies kunt b b praten. Je zou tientallen voorbeel den naast elkaar moeten leggen meer woongenot tegenover staat. Een van de klachten van de Ver eniging Eigen Huis is dat eigenaar bewoners via allerlei belastingen veel meer geld kwijt zijn dan huur ders: hogere onroerend-goedbelas- ting, zes procent overdrachtsbelas ting bij aankoop dan krijg je nog geen duidelijk beeld. Maar ik denk dat de groepen zo gescheiden van elkaar zijn, dat dat besef niet door kan dringen. Het is een stukje belangenstrijd met een ideologisch tintje. Het is hufs, "huuTwa^Tefmfeir'voor d"e feSSS?Staat'Wel" overdrachtsbelasting heeft Prie- ke kantje daarin kiest" Prijs en Prestatie in Verhouding???? Bij Euro-coiffeur vinden ze van wel. Euro-Coiffeur aandacht voor Uw hoor Euro-Coiffeur oondacht voor Service Euro-Coiffeur oondacht voor begeleiding haorverzorging Euro-Coiffeur aandacht voor Uw tijd Euro-Coiffeur aandacht voor Uw gezondheid en hygiëne Al onze materialen worden in onze sterilisatie boxen gereinigd na iedere behandeling. Het team van Euro-Coiffeur wil u graag van dienst zijn. Dames Kapsalon - Heren Kapsalon - Parfumerieën. Stationsweg 16 Leiden 2312 AV - 071-140819.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3