Eendrachtig bijeen in Vierhouten 'Wat meer aandacht voor Maria kan geen kwaad' PAGINA 2 ZATERDAG 6 JUNI 1987 Putter evangelist Ben Hoekendijk: 'een paraplu-functie' PUTTEN (GPD)- Twee zaken sprongen er bij dit gesprek met de evangelist Ben Hoekendijk uit: het jaarlijkse pinkster kamp in Vierhouten - "dat slokt je wel op" - en zijn boekje 'Op zoek naar balans' met de reacties daarop. Dat boekje is een terugblik op zijn leven. Met als centrale vraag: waar ben je eigenlijk mee bezig? Maar ook een blik naar de toe komst. Om die 'balans' te vinden ging hij, samen met zijn vrouw, voor drie maanden naar het tropische. Hawaii, waar ze, naar zijn zeggen, ook nieuwe geestelijke ideeën heb ben opgedaan. En zoiets is altijd nuttig bij de voorbereiding van een evangelische manifestatie als deze dagen in het Veluwse vakantie dorp Vierhouten. Daar werden ook nu weer dui zenden mensen verwacht. Jonge ren en ouderen. Uit allerlei kerken en groepen. Hoekendijk spreekt zelf van 'traditionele' kerken en 'zich evangelisch noemende ge meenten'. Stempel Dat er nu ook mensen uit ver schillende kerken naar Vierhouten komen, heeft, zo meent Ben Hoe kendijk, te maken met het feit dat zijn stichting 'Opwekking' niet meer dan uitgesproken 'pinkster- stempel' heeft. Ook draagt de bijna 49-jarige evangelist zijn boodschap op een wat andere manier uit dan vroeger. Hij geeft toe, dat hij 'in nerlijk' veranderd is. In de eerste jaren van zijn evangelisch werk viel hij op door zijn nogal extreme verkondiging. Met een duidelijk accent op gebedsgenezing. Dat had vaak een andere uitwerking dan hij zelf bedoelde. "De pinksterbeweging heeft zelfs wel eens wat moeite met mij omdat ik toch meer in balans pro beer te zijn. We zijn inderdaad ge matigder geworden. We hebben geleerd van de lessen van het fana tisme. En dat opent natuurlijk mo gelijkheden naar mensen uit ker ken. Die kunnen zich nu wél in ons werk vinden. Je wordt genuan ceerder in je denken, hoewel er ook mensen zijn die bij het ouder worden vastgeroest blijven in hun opvattingen, niet loskomen van oude dogma's". Fouten Dat minder fanatiek zijn komt ook in zijn boekje aan de orde. "We hebben vroeger veel fouten ge maakt en onnodig mensen tegen de haren ingestreken", schrijft Hoekendijk. Vandaar ook het 'in balans komen' op Hawaii. "Die ba lans is op het ogenblik onze be langrijkste boodschap". Hoeken dijk verwijst in dit verband naar de 'Vierhouder verklaring', waarin een brug wordt gelegd tussen me dische en goddelijke genezing. Overigens droomt hij nog steeds van klinieken in ons land met 'geestvervuld' personeel, van psy chiater tot maatschappelijk werker. "In zulke klinieken wordt de hele mens aangesproken, omdat het personeel in ingesteld op zo wel de geestelijke als medische be nadering van patiënten". Hoekendijk ziet de 'Vierhouter verklaring' als een document dat een stuk 'geestelijke groei' onder woorden brengt. "Een gematigde opstelling, zonder de waarheid ge weld aan te doen, is één kant daar van. Waarheid moet in balans wor den gehouden met andere waar heid. Geloven is profetie, maar ook liefde en verdraagzaamheid". "Vroeger werd alles gegooid op het vertikale. In de hemel wordt het pas goed. Uitzien dus naar het komende Koninkrijk. Maar je kunt niet alleen met de bijbel in de hand mensen helpen. Hulp aan mensen betekent ook de hand aan de ploeg slaan. Ook in de evangelische we reld zien we nu toch steeds meer een toenemende maatschappij-be wustwording. Meer aandacht voor Pittig Waarom ging Hoekendijk zo ver weg om dat alles te overdenken? Kon dat niet op de Veluwe? "Het was voor mij belangrijk, een retraite te houden op een plek waar men mij niet kende en ik geen verbindingen had om met mijn kantoor te bellen. Want er draait hier op ons kantoor wél wat". Hij logeerde met zijn vrouw op het eiland in de Stille Oceaan niet in een luxe hotel maar in een een voudig gebouw. Naast gebed en 'met de bijbel bezig zijn' werd er ook aan studie gedaan. "En dat was heel pittig". Die studie werd gevolgd aan de Asian Christian University, die op Hawaii in han den is van de beweging 'Jeugd met een Opdracht' (ook in ons land ac tief). Waar Hoekendijk nu komt, brengt hij zijn 'balans-ervaring' te berde. Deze boodschap geeft zijn kantoor ook op video uit. "Het is mij gebleken, dat dit in vele landen aanslaat. Ook in Europa. Er zijn nog landen waar pinkstergemeen ten nog alle scherpe kanten heb ben. Gemeenten die nog niet dat groeiproces hebben meegemaakt zoals in Nederland. Ik zie ons land wat dat betreft als een Europoort". Opwekking Over eigen land is Hoekendijk niet pessimistisch gestemd. Hij wijst dan op de groei van de evan gelische gemeenten. ''Er is een op wekking aan de gang, als je maar weet waar die is". Het driedaagse pinksterfeest in Vierhouten is daar. volgens de evangelist, een duidelijk voorbeeld "Het belang van Vierhouten is het eenheidskarakter van dit sa- ihenzijn. Wij beklemtonen sterk de eenheid onder christenen. Zelf zijn we geen kerk en daarom openen wij de mogelijkheid voor mensen uit alle kerken om naar hier te ko men. Wij zien deze bijeenkomst als een soort paraplufunctie. Zulke ge legenheden zijn erg zeldzaam in Nederland. In Vierhouten worden mensen gestimuleerd goed te zijn voor elkaar en hun verschillen be trekkelijk te zien". Gisteravond begon al het met een avondmaalsviering. Vandaag staat een massale 'sing-in' op het programma, dat ook verder alle ruimte biedt voor muziek en zang, onder anderen van artiesten die in de evangelische wereld naam heb ben gemaakt. Onder de gasten is een kinderkoor uit Oeganda. Het feest in Vierhouten duurt tot en met Tweede Pinksterdag. Ben Hoekendijk 'Maria-jaar' tweede van deze eeuw Beeld in de tuin bij de kerk van Warmond. Vrij onverwacht kondigde paus Johannes Paulus II begin dit jaar een speciaal Mariajaar aan. Tussen Pinksteren dit jaar en Maria Hemelvaart (15 au gustus) volgend jaar wordt de Moeder Gods meer en anders dan gebruikelijk onder de aan dacht gebracht van de rooms- katholieke gelovigen, zo is de bedoeling. Het Mariajaar is overigens niet een op zichzelf staande gebeurtenis, het dient ter voorbereiding op het grote 'geboortefeest' van Christus in het jaar 2000. In zijn in maart uitgekomen Ma- ria-encycliek „Redemptoris Ma ter" maakte de paus duidelijk wat hem voor ogen staat: de gelovigen moeten het leven en de betekenis van Maria beter leren kennen ten haar verering verdiepen. „Maria is als „Maagd en Moeder" een blij vend voorbeeld voor de kerk", al dus de paus. Juist de speciale band van de mensheid met deze Moeder heeft mij ertoe gebracht het jaar uit te roepen. In de lijn van hef Tweede Vaticaans Concilie wil ik de speciale tegenwoordigheid van de Moeder van God in het mys terie van Christus en de Kerk doen uitkomen". Zo zouden de gelovi gen in het jaar bijzondere aandacht moeten geven aan Maria's navol ging in totale afhankelijkheid van Gods wil, aldus de paus. Tweede Het Mariajaar is het tweede van deze eeuw. Eerder werd in 1954 een dergelijk jaar gehouden. Ker kelijke waarnemers menen dat (foto wim Dijkman) vooral de eigen interesse van de huidige paus tot de aankondiging begin dit jaar heeft geleid. „De paus heeft een bijzondere band met Mariadevotie", meent drs. E.P. de Jong, secretaris van de (rooms- katholieke) Nationale Raad voor de Liturgie. „Dat komt door zijn achter grond, hij is ten slotte een Pool en de Mariadevotie is heel sterk in dat land, maar ook de gebeurtenissen in zijn leven. De aanslag op zijn le ven (13 mei 1981) was op de dag dat de eerste verschijning van Maria in Fatima wordt gevierd. Dat heeft, zo blijkt uit veel dingen, diepe indruk op hem gemaakt." Ook drs. H. Ei kelboom, voorzitter van taakgroep Reformatie-Rome van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, noemt de paus „een van de meest oprechte en enthousiaste Maria- vereerders". Omdat niemand de aankondi ging van het Mariajaar had zien aankomen, is nu, een paar dagen voordat alles moet beginnen, nog niet duidelijk wat er allemaal gaat gebeuren. Duidelijk is wel dat de bestaande Maria-bedevaartsoor- den een belangrijke rol spelen en dat elk bisdom zelf mag bepalen hoe het jaar wordt gevierd. Wel moeten de initiatieven zoveel moge lijk worden ingevoegd in het litur gisch jaar. Volgens De Jong wordt er een extra accent gelegd op wat er al bestaat aan Mariadevotie. „Zo zou een eucharistieviering op een feestdag van Maria wat meer na druk kunnen krijgen". In het bisdom Den Bosch is een speciaal comité ingesteld ter gele genheid van het Mariajaar. Het wordt voorgezeten door vicaris dr. Th. C. M. van Montfoort, die tevens voorzitter is van de Willibrordver- eniging, het rooms-katholieke ad viesorgaan voor de oecumene. Een bedevaart voor jongeren naar Lourdes, een folder over Mariabe- devaartsplaatsen in het bisdom. een tentoonstelling over mariaal kunstbezit eveneens in het bisdom en een, studiegroep Marialogie zijn enkele suggesties van bisschop Ter Schure en het comité. Wat in ieder geval al vaststaat is een groot congres over Maria in het bekende bedevaartsoord Kevelaer en de rechtstreekse uitzending van de gebedsdienst met de paus van daag via een reusachtig scherm op het plein voor de Onze Lieve Vrou- we-basiliek in Maastricht. Oecumene In hoeverre het Mariajaar van in vloed zal zijn op de oecumene, is nog niet te zeggen. Het is in sterke mate afhankelijk van de wijze waarop de gelovigen het vieren, zegt zowel De Jong als Eikelboom. „Veel protestanten, maar ook steeds meer katholieken, hebben moeite met de Mariaverering in de volksdevotie", aldus De Jong. Als het Mariajaar daarop uitloopt kan het weerstand oproepen, meent hij. Eikelboom: „Als protestanten door de viering op pijnlijke wijze worden herinnerd aan de kitscheri ge, kinderlijke vroomheid van de volksdevotie, waar Christus volko men op de achtergrond blijft, dan kunnen we ons daar als christenen nooit mee identificeren. Oecumene houdt echter in dat je elkaar res pecteert. En mariologie is nu een maal een belangrijk onderdeel van de rooms-katholieke kerkleer". Teije Brattinga-, algemeen secre taris van de Wiilibrordvereniging, schreef in het meinummer van Kosmos en Oecumene: „Een vere ring van de moeder Gods hoeft geen hindernis te zijn voor de een heid van christenen wanneer Maria blijft wat ze is, een mens, en zij niet tot die hoogte wordt verheven, dat wij slechts in aanbidding zouden kunnen naderen". Eikelboom meent dat het Maria jaar ook een positieve invloed kan hebben op de oecumene. „Wat meer aandacht voor Maria zou de protestanten geen kwaad doen. Ze staat tenslotte wel in de bijbel. Als wij door dit speciale jaar moederlij ke, vrouwelijke elementen heront dekken in het geloof, is dat heel goed". De protestantse kerken zijn op geen enkele wijze betrokken bij de voorbereidingen voor het jaar. Ei kelboom had dat ook niet ver wacht, al had het „best aardig kun nen zijn". „Maar ja, de aankondi ging kwam wel erg onverwacht en abrupt. Vreemd, dat Maria nadat ze met zoveel moeite ten hemel is ge varen, er nu zo plots weer uit komt vallen. Ze zit blijkbaar weer in de lucht". Niet iedereen is even blij met het Mariajaar. De feministische theolo ge Catharina Halkes schreef deze maand in een speciaal Maria-num- mer van het Westduitse progressie ve rk tijdschrift Publikforum dat de katholieke theologie van Maria een „wereldvreemde" heeft ge maakt. „Zij is tot een ideaaltype ge maakt - heel hoog, heel ver en zeer bleek - in plaats van dat haar een dynamische, historische en con crete dimensie is gegeven." De Ma riadevotie heeft in de RK Kerk, volgens Halkes, nog slechts een troostende functie. Dit heeft niet tot bevrijding van mensen geleid, maar in de naam van Maria zijn vooral vrouwen onderdrukt en ver lamd, aldus Halkes. Ook Eikelboom laat een kritsche noot horen. „Komt het vieren van een Mariajaar niet voort uit een ze kere behoudendheid en is het geen onderdeel van een beleid dat de klok terug wil zetten", zo vraagt hij zich af. LEIDEN: Herv. Gem- Hoogl. kerk 10 ds. De Mey-Meulendijk, mmv cantorij, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. v. 't Hof, Woubrugge, ma. 9 ds. L. J. Geluk, Alphen; Marana- thak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecu menische geloofsgemeenschap De Re genboog (Merenwyk) 9.30 ds. Alblas en pastoor v. Well. 11.15 ds. Alblas; Bethle- hemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Be- vrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 en 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten, openb. belijdenis en medew. van cantory; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum, ha; Piako- nessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. A. Dronkers, gez. dienst, in zijzaal 10.30 dovendienst, hr. J. Storm; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; be jaardenhuis Groenhoven 10 hr. H. Na- gelkerke; Merenwijk zie herv. gemeen te. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijk- hof (Rijndijk) 10 drs. P. H. v.d. Hoeven. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht) 10 ds. Houtman, 5 ds. R. Houwen. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 0.30 en 5 ds. Den Her tog, ma. gemeentedag. Geref. Gem. (N. Rijn) zo. 10 en 4.30 en ma. 10 ds. Boog aard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehem- kerk Driftstr.) zo. 11.30 en 5.30 en ma. 10 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10 ds. De Clercq. Baptisten- gem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek, ha. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. L. Sussenbach, 10.30 evang. A. Jansen. Evangeliecentrum-Pinkster- bew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 (mmv gospelgroep) en wo. 8 evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten)elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden ('Quakers') 10.30 (Rapen burg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30, ma. 9; Herensingel zat. 7, zo. 0.30 en 11, ma. 9.30; Rijndijk (Leiden-V.scho- ten) zat. 7, zo. en ma. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof), ma. 8.30, 10 en 11.30; Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11, ma. 10; Lammenschans- weg zat. 7, zo. 9 en 10.30, ma. 10; Haarl- .straat zat. 7, zo. 9.30,10.45 en 12.15, ma. 9.30 en 10.45; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Veenendaal, 5 ds. v. Sorge, ma. 9 ds. Korving, Veenendaal. Rk Kerk zat. 7, zo. en ma. 10,30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk zo. en ma. 9.30 ds. Jonk man, 6.30 zie Mar.kerk; Kruiskerk 9.30 drs. F. Broeijer, Utrecht; Opstandings- kerk 9.30 ds. Hoogendijk, 6.30 ds. v. Wijngaarden, opendeurdienst; G. Her derkerk 10 drs. Brombacher, 7 ds. Tase- laar; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 en 6.30 ds. Verheul; Ashram (Mars diep) 10 ds. Taselaar; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoor laan) 9.15 samenzang, 9.30 ds. Ouwen- dijk, 6.30 ds. Tromp, Krimpen aan de Lek, ma. 10 pinksterappèl, medit. ds. Gijsbertsen, Soest. Geref. Kerk Mar .kerk 9.30 ds. Wilschut, ha, 6.30 ds. Eij- senga, Zw.dam; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, openb. belijdenis en ha, 6.30 zie Op- st.kerk. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room, ha. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 ds. Biewenga, Z.meer. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 en ma. 9.30 ds. v.d. Meij. Bapt- gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. .Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. N. van Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkster gem. (school Batestein 16) 10. Christen gemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zon neweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk, zat. 7, zo. 9 en 1Q.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer,'6 ds. Den Dikken, Oldebroek, ma. 9.30 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorps huis 'De Tas') 10 ds. Pettinga, Z.meer. AARLANDERVEEN: Hetv. Gem- J0 ds. v. Driel, 6.30 zie Geref- Kerk. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. v. Driel. Chr. Geref. Kerk 9-30 ds. v. Beek, BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Terlouw, ma. 9.30 ds. Visser, Katwijk aan Zee; Salv.kerk 9.30 ds. Terlouw, 6.30 ds. Wie man; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef, ma. 9.30 ds. v. Willigen, Veenendaal. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 10.30 ds. M. Feenstra, 4.30 leesdienst. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 en ma. 10 ds. Bac. Evang.- Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek, ha. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 zie geref. kerk. ma. 9 zangdienst; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 6.30 ds. v.d. Pol, gez. dienst. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem- 9-30 leesdienst, 7 ds. Boogaard, ma. 9.30 lees dienst. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 dS. De Graaf, 6.30 kand. N. Noorlander, ma. 9.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Boswijk, Lisse. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. en ma. 10.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15: Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 en 7 ds. Rothfusz. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11, ma. 10; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30, ma. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Bronsgeest, Lei den, 6.30 ds. Sloof, ma. 9.30 ds. Wagter; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 kand. v. Dis, Wassenaar. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 6.30 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo. en ma. 10. Vliegkamp Valkenburg 10.30 oecum. dienst, aalm. H. J. Buskermolen en ds. L. M. Verseput. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Driebergen, ma. 10 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. Christ, 6 ds. Vroegindeweij; Ichthusk. 10 ds. Sjollema, 5 ds- De Jong; Pniëlk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. Schuurman, ma. 9.30 ds. De Jong; Maranathakerk (Rijns- oever) 10 ds. Bogaard, 6 ds. Visser. Over- duin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Grocn-college Pr. Frede- rikdreef 15) 10 ds. Westera-Franke, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Kersten. 5 ds. Koster; Triumfatork. 9-30 ds. Koster, 5 ds. Van Oostende. Veenendaal, open deurdienst. Geref. K. Vriig. 9.30 en 5.30 ds. Vos.-Lisse. Chr. Geref. K. 10 ma. 9.30 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Ge ref. Gem- (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, ma. 7 ds. Den Boer, Lisse. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang .gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptis- tengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, ha. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg, ha; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen, ha. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis- .ziekenhuis 11 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zylkw.) 10 hr. J. de Vries, ha. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30, ma. 10. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, belijdenisdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Buikema, Zw.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15, ma. 9.30. LISSE: Herv. Gem- Dorpskerk 10 hr. Stam, Nieuwkoop, ma. 9 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 7 ds. Huisman, H.woude. Geref. K. Vrijg. 9.30 lees dienst, 3 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 (gecomb. dienst in Heem stede) en 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10. 10 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 e 1.10 ds. Den Boer. Evanee- 'De eerste chris tengemeente'. Houtsnede uit een serie van drie-en- dertig, geschon ken door Rudi Seidel aan het Bijbels Museum in Amsterdam. liegemeente (Heereweg 52a) 9.45. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10.30, ma. 10; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Maria- kerk zat, 7, zo. 9 en 10.30, ma. 9; Engel- bew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6 30 ds. Stelwagen, Den Haag, jeugddienst, ma. 9.30 zangdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. Boiten, Schie dam. ma. 9.30 leesdienst. Remonstr. Gem. 10. Evang. gem. (Kruispunt, Ken- nedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45, ma. 10. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. L. F. de Graaff, 6.30 dr. F. de Graaff, Hattem, ma. 9.30 ds. L. F. de Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 ds. De Lange, Aals meer. Rk Kerk zat. 7, zo. en ma. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. De Graaf, H.woude. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaar den. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Visser. 4.30 ds. Groen, Haarlem, ma. 9.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. en ma. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, 7 ds. Verboom, Zegveld, ma. 9.30 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Fernhout, Alphen, 7 hr. M. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem- Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Abma, Gouda, ma. 10 ds. v.d. Plas, Zwijndrecht; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Rui tenburg, 7 ds. v.d. Lee, ma. 10 zang dienst, ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Vreeswijk, Nieuw-Lekkerland. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. v.d. Wal, Houten; Vinkenl. (Binnen). 10 ds. Elgersma, 7 ds. Dekker, Twijzeler-- 'heide; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 hr. M. de Ridder, S.heim. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 mevr. Broström-Bruin, Roelof.veen. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. 'Bui tenzorg', Zeereep) 7 nam. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11,7 Duit se dienst, ma. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11, ma. 9.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 9 d§- v.d. Mey, 10.30 ds. Joh. Sierat, Leider dorp; De Zilk 10 ds. Hemmes, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jo zefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30, ma. 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30, ma. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 9.45 pinksterjubel, 10 ds. Koo- man; Pauluskerk 10 ds. A. de Haan; Ge meentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. v. Ros- sum, Voorburg, 7 drs. S. Visser, Lettel- bert. Geref. Kerk 10.ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 10:15 en 4.30 ds. Boxman, Ede, ha. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. H. Rijksen. Endegeest 10 mevr. S. Poppe. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk WiU.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30, ma. 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 drs. G. Zijl, 6.30 ds. De Reus, Ter Aar. Remonstr, Gem. 10 ds. A. Went-v.d. Vring- Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11, ma. 10. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11: Petrus-B. zat 7, zo. en ma. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. v.d. Kamp. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst. 2.15 ds. Bouw, ma. 9 lees dienst. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Wagter, ma. 9.30 ds. Smaling; Béthelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Kersten, Katwijk, ma. 9.30 ds. Byleveld, Emmen, zang dienst; Mar.kerk 9 30 ds. Wouters, A dam, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vryg.10 en 5 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 ds. v. Sorge, 5 ds. H. Korving, Vee nendaal, ma. 9 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. A; v.d. Laak, Katwijk. Rk Kerk zo. en ma. 10.30. SASSENHEIM; Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. R. J. Bakker, A.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas, 7 zie hèrv. ge meente. Chr- Geref. K. 10 en 7 ds. Aar- noudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 drs. G. Zijl, O. Wetering. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12, ma. 0; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, r 9.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, 6.30 ds. Smaling, ma. 9.30 dr. Vermeulen, gez. dienst. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Oegema, ma. zie herv. gemeente. Geref K. Vryg- 9.30 lees dienst, 4 ds. Heida. Vliegkamp Valken burg zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong, belijde nisdienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, ma. 10.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken, openb. belijdenis; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot. Zie ook Geref. Kerk. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Hopig, zangdienst. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 en 4.30 ds. v. Kooten, ma. 9.30 ds. v.d. Kamp, Bleis- wijk. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw, 7 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg. (Bach- laan) 8.30 ds. Houtman, 2.30 ds. R. Hou wen. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v. Dis, ma. 10 ds. Kolyn, Krimpen a.d. IJssel; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser en ds. M. Janse de Jonge; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 (ge- zinsdienst) en 7 (zangdienst) ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, 6.30 zie geref. kerk, ma. 9.30 ds. J. A. Visser, Rynsburg. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 (gez.) ds. Aalders. Rk Kerk zat. 7. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. en ma. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. en ma. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11, ma. 9.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Eijsenga, 6.30 ds. Kielder, Vianen. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. v.d. Kooi-Dijkstra, Leimuiden. Remonstr. Gem. 10 ds. Siccama, Rysenhout.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2