Toreholte moet topclub worden' 'Inmiddels weten ze wat ik kan' 5 0 T Cimini is sprinters in Giro te vlug af Handbalsponsor Izaks wil hogerop Rik Smits de spil van Oranje Kleine verschillen in tennistoernooi Italiaan wint vlakke rit ZATERDAG 6 JUNI 1987 SPORT PAGINA 17 HOOFDDORP - Datateam-directeur Eric Izaks staat model voor het 'nieuwe Foreholte'. De komst van Jan Kecskemethy en de stichting van een handbalschool zijn de voornaamste blikvangers in de ambitieuze plannen van de sponsor uit Hoofddorp, die de Voorhoutse club "met geduld" aan de top van het nationale handbal wil brengen. Die weg werd door de degradatie uit de eredivisie met een jaar ver lengd, maar Izaks ziet dat nauwe lijks als een beletsel. Het aantrek ken van Jan Kecskemethy waar borgt volgens hem een snelle te rugkeer in de hoogste klasse van het nationale handbal. Met de aan wezigheid van de voor vier jaar vastgelegde Tsjechische handbal- professor moet worden voorko men dat Foreholte de handballen de equivalent wordt van voetbal club Volendam, ook wel bekend als de 'Heen en Weer'. De ambities van de sponsor en dus van Foreholte reiken echter veel verder dan een langdurig ver blijf van de Voorhoutse handbal vrouwen in de hoogste klasse. "Gek op topsport" wil Eric Izaks, naast geldschieter van Foreholte ook sponsor van het NHV (Neder lands Handbal Verbond), de zoge naamde b-sport niet alleen in Voor hout maar in heel Nederland naar een hoger niveau tillen. Vandaar ook de wens om in het bollendorp te komen tot een handbalschool, die moet worden ondergebracht in een nieuw te bouwen sporthal. De toekomstplannen steken schril af tegen de prestaties van Fo reholte in de onlangs beëindigde competitie, die duidelijk maakte dat de club van de scheidende trai ner Wim Geerlings te weinig kwali teit herbergt en die tevens aan toonde dat de club niet was opge wassen tegen de spanningen die top-handbal met zich meebrengen. Interne conflicten bepaalden het beeld van de club in de voorbije maanden waardoor afdaling naar de anonimiteit van de eerste divi sie uiteindelijk onvermijdelijk "Die degradatie neem ik ze niet kwalijk", zegt Izaks, "en als er één is die er commentaar op zou mo gen hebben, dan ben ik het wel". Als sponsor heeft de inwoner van Nieuw-Vennep dan ook directe be langen bij Foreholte, dat het afge lopen jaar voor het eerst met top- handbal werd geconfronteerd. "Dat leverde moeilijkheden op", weet Izaks. "Heel logisch eigenlijk. Ik vind het heel jammer dat ze zijn gedegradeerd, maar ik heb er altijd rekening mee gehouden. Ik heb dan ook geen wanklank laten ho ren", aldus de directeur van Da- team, een onderneming die auto matiseringsdeskundigen levert aan andere bedrijven. "Nu gaan we gewoon keihard werken om terug te komen. We hebben een jaar de tijd om in alle rust te bouwen. Dat moet een goede basis zijn om het daarna in de eredivisie te redden. Dat is de positieve kant van die de gradatie". Versterking Izaks weet als geen ander dat de samenstelling van de selectie geen snelle terugkeer in de hoogste klas se waarborgt. "Ik ga er dan ook van uit dat we er speelsters bij krijgen. Ik ben de laatste die zegt: 'ik wil geen versterking'. Dat is je kop in het zand steken. Maar we gaan be slist niet leuren. Ik reken erop dat we versterkt worden door de uit straling van Kecskemethy, die wij hebben vastgelegd omdat we hem met al zijn kennis graag willen be houden voor het Nederlandse handbal. Als je dergelijke mensen laat vertrekken, komt die sport hier nooit van de grond". Die lijn kan wat hem betreft wor den doorgetrokken naar de speel sters, die in het buitenland vaak rij kelijk voor hun diensten worden beloond. "Als ik word gebeld door een handbalster die naar Foreholte wil komen, zal ik niet 'nee' zeggen, maar het initiatief zal niet van onze kant komen. Het praatje gaat nu dat ik met flappen zou wapperen om meisjes naar Voorhout te ha len. Dat is onzin. Ik erger me vrese lijk aan uitlatingen als zou ik elders meisjes weghalen. De namen van Monique Geits (E&Ó) en Ursula Dekeling (Hellas) zijn genoemd en de kans bestaat inderdaad dat ze komen, maar er is nog geen enkel contact geweest. Het initiatief zal niet van onze kant komen. Als sponsor van Foreholte maak ik geen gebruik van mijn positie om de speelsters enveloppen met geld toe te stoppen. Maar als ik een speelster voor het Nederlandse handbal kan behouden door in de maatschappelijke en sociale sfeer iets voor ze te doen, zal ik dat niet nalaten", aldus de sponsor, wiens contract met Foreholte aan het ein de van het volgend seizoen afloopt. "Maar het is de bedoeling dat die overeenkomst wordt verlengd, al kun je natuurlijk nooit voorspellen hoe het gaat lopen. Als het met een bedrijf minder gaat, wordt er vaak het eerst op sponsoring bezuinigd. Maar Datateam is nog steeds groeiende, dus het is aan te nemen dat er continuïteit in de verbinte nis zit". 'Regelneef In de hoedanigheid van 'regel neef werkte Izaks al eens bij de na tionale mannenselecties. Geheel in de lijn van zijn filosofie "dat een sponsor een gezicht moet hebben" wierp hij zich op als praatpaal. "Ik drong me niet op. Ik ga niet onder iemands duiven schieten. Met be leidszaken bemoei ik me niet. Ik ben gewoon geïnteresseerd in de begeleiding van topsporters". door Fred Segaar "Dat aspect is bij de bond een ondergeschoven kindje omdat er niet voldoende financiële midde len zijn. Topsporters moeten veel voor hun hobby over hebben. Daardoor kunnen problemen ont staan, bij voorbeeld op hun werk of met hun verkering. Ik heb gemerkt dat ze behoefte hebben aan ge sprekken met een man of vrouw met een bepaalde achtergrond". Ten tijde van het recente wereld kampioenschap voor vrouwen in Nederland begaf hij zich eveneens tussen de groep en dientengevolge ontstond het contact met Jan Kecskemethy, die voor vijftig pro cent is afgekeurd en de helft van zijn salaris derhalve door de over heid krijgt betaald. Het contract dat hem voor nog een jaar aan het NHV bindt liet de mogelijk open om het komende seizoen naast de nationale selectie een club te trai nen. Omdat Izaks eveneens een overeenkomst heeft met Foreholte, was de link snel gelegd. "Hij had tal van buitenlandse aanbiedingen", weet Izaks, "maar de sociale zekerheid in Nederland en het feit dat zijn gezin hier ge wend is, gaf de doorslag om op dit aanbod in te gaan. Ik heb een enor me bewondering voor die man. Van hem kunnen niet alleen de speelsters, maar ook de trainers veel leren. Waarom zou je zo'n man dan niet proberen hier te houden. De kosten van zijn komst naar Fo reholte hoeven heus niet zo hoog te zijn. Het eerste jaar gaat hij op ba sis van reiskosten aan de slag". Daarna moet het salaris van de 55-jarige Tsjech worden opge bracht uit de inkomsten van de handbalschool, die op dit moment in de in de steigers staat. Vastom lijnde plannen bestaan er nog niet, "want we verkeren nog in een fase dat we heel veel moeten praten", aldus Izaks. "Met allerlei instan ties. Er moeten statuten komen, een stichtingsbestuur en we moe ten nog kijken of we in aanmer king komen voor subsidies. Daar van zou dan een nieuwe sporthal kunnen worden gebouwd. De Gaasbak (de huidige thuishaven) is immers nauwelijks berekend op top-handbal". "In de nieuwe hal gaat niet alleen Foreholte spelen. Er kunnen ook centrale trainingen worden gege ven en interlands worden ge speeld. Het zijn maar wat ideeën over de manier waarop je het be taalbaar kunt maken. Als je me vraagt hoe de school zich precies moet gaan bedruipen, kan ik daar nog niet op antwoorden. Wat vast staat is dat Kecskemethy de school gaat leiden. Als een soort technisch directeur. Mogelijk dat we later in een ander deel van het land ook zoiets gaan starten. Volgend jaar juli, wanneer het contract van Kecskemethy bij het NHV afloopt, moet er in Voorhout in elk geval een stichtingsbestuur staan". Als alles volgens plan loopt, heeft Foreholte het kampioen schap in de eerste divisie op dat zelfde moment al lang en breed in bezit. "Volgend jaar terug komen in de hoogste klasse is het doel waar we naar streven. Om het sei zoen daarna kampioen van Neder land te worden is een utopie", zegt Izaks. "We moeten dan gewoon in de middenmoot zien mee te draai en en daarna de stap naar de top maken. Want het is inderdaad de bedoeling om van Foreholte een vooraanstaande club te maken. Dat was de intentie vanaf het mo ment dat ik er bij ben gekomen". "Er moet eerst nog een heleboel worden geregeld. Waar recreatie- en topsport samen gaan, ontstaan meestal problemen. Daarom wil ik bij Foreholte tot verschillende sec ties komen. Voorzitter Jan van der Wissel zit wat dat betreft op dezelf de lijn. Hij heeft hetzelfde doel voor ogen als ik: van Foreholte een topclub maken". PIRAEUS (GPD) - Grieken zijn gek op vedettes. Nick Gallis, de Griekse topscorer, is deze dagen de ongekroonde koning van het land, zeker nadat hij donderdag bijna in z'n eentje de Joegoslaven eronder had gekregen. Maar ook spelers als Jamchi (Israël), Riva (Italië) en zelfs de meest uitgefloten sportman ter wereld, de Russische beer Tkatchenko, mogen zich in de Griekse hoofdstad in een enorme populariteit verheugen. In de Neder landse ploeg loopt ook zo'n speler rond die overal waar hij gaat of staat met een warm applaus ontvangen wordt: Rik Smits, de nieuwe 'vedette' van het Nederlandse basketbal. Rik Smits had die status overigens al verworven zonder dat er ook maar een bal gegooid was. Alleen de imponerende verschijning van de 2,21 meter lange Brabander was al een garantie voor veel extra aan dacht. De manier waarop de center zich in de eerste wedstrijden van Nederland manifesteerde, beves tigde de indruk dat Smits de man is om wie het draait bij Oranje. „Ik ben blij dat ik hier het ver trouwen krijg van de jongens", zegt de 20-jarige Smits. „Op de mo menten dat \ve het moeilijk heb ben krijg ik vaak de bal, dat ge beurde in de voorbereiding veel minder. Inmiddels weten ze wat ik kan". Voor iemand die de puber leeftijd nog maar net gepasseerd is blijft de in Amerika studerende Smits buitengewoon nuchter on der de druk die op zijn schouders gelegd wordt. Zijn woorden weer spiegelen de twee werelden die hij in zich verenigt: de zachte 'g' wordt inmiddels wat knauwend uitge sproken, de Brabantse bescheiden heid wordt afgewisseld door Ame rikaanse branie. Smits: „In de ploeg van Marist College ben ik ook de man die ze opzoeken als ze een score nodig hebben, dus ik ben die situatie wel gewend". Wat wel nieuw is voor 'The Dutch Tower' is de leeftijd van zijn teamgenoten en tegenstanders. Smits: „Mijn rol in de ploeg ver schilt nauwelijks van wat ik in Amerika doe, alleen speel ik hier met veel oudere en meer ervaren spelers. Bij Marist bestaat de ploeg uit jongens van m'n eigen leeftijd, hier ben ik veruit de jongste. Ik kan dus nog een hoop leren van m'n teamgenoten. Ik luister altijd naar adviezen van anderen, ik kan daar alleen maar beter van wor den". Hoewel Smits nu al een niveau heeft dat hem bij iedere ploeg in Athene tot een gerespecteerde te genstander maakt, lijkt er ruimte genoeg om nog verder te verbete ren. Het scoren gaat hem inmid dels gemakkelijk af, maar voor ie mand van zijn lengte plukt hij op vallend weinig terugkaatsers van de borden. Tot dusver greep hij er gemiddeld vier per wedstrijd voor Oranje. Smits: „Rebounden is in derdaad nooit m'n sterkste punt geweest. Ik weet niet of het er mee te maken heeft, maar ik heb twee jaar geleden een keer m'n neus ge broken in een reboundduel. Dat was nogal pijnlijk en sindsdien ga ik er onbewust misschien toch niet meer zo fel in. In de college-compe titie heb ik gemiddeld 8,5 re bounds per wedstrijd, maar dat moeten er veel meer worden. Daar gaan we de komende periode aan werken". Smits heeft daarvoor nog even de tijd. Vijf jaar geleden begon hij pas met basketbal, drie jaar later raakten de Amerikaanse talentja gers onder de indruk van de moge lijkheden van de PSV-junior. Zij stelden Smits voor een moeilijke keus. Smits: „Ik heb er met veel mensen over gepraat of ik nu wel of niet naar Amerika moest gaan. Allemaal raadden ze me aan om het te doen, ook Kees Akerboom. Die had nog steeds spijt dat hij de sprong nooit gewaagd had. Ik had m'n Mavo net af en ik wist toch niet wat ik anders zou gaan doen, dus ik ben maar gegaan". Spijt heeft hij er nooit van gehad. Smits: „In het begin had ik het even moeilijk omdat ik door een voetoperatie niet kon spelen zoals ik wilde. Toen dat eenmaal achter de rug was, is het allemaal heel lek ker geaan. Hoewel ik nog een hoop bij moest leren was ik meteen al beter dan de center die ze op dat moment hadden, dus ik kreeg van af het begin veel speeltijd. Aan het eind van het jaar werd ik uitgeroe pen tot 'rookie' (de beste nieuwko mer, red.) van onze competitie". Sindsdien heeft Smits ook elders in het basketbal-Mekka furore ge maakt. Scouts van verschillende prof-clubs houden zijn vorderin gen nauwlettend in het oog, ook in Athene wordt hij voortdurend geobserveerd. Niet eens zozeer op grond van wat hij al kan, als wel vanwege het tempo waarin hij het geleerd heeft, wordt Smits een plaatsje in de NBA, de Amerikaan se prof-competitie, voorspeld. Zelf weet de Nederlander maar al te goed dat er nog heel wat arbeid verricht zal moeten worden wil het zover komen. „Ik voel me nog lang niet goed", zegt Smits. „Voor m'n gevoel zit ik op dit moment hoog uit op zestig procent van m'n mo gelijkheden. M'n lichaam moet nog sterker worden, aan m'n sprong kracht heb ik nog nauwelijks ge werkt en m'n voetenwerk is nog te traag". Als dat allemaal toch nog goed mocht komen, liggen de dollars klaar voor Smits. Het toernooi in Athene is dan ook niet meer dan een klein onderdeel in het leerpro ces van de Nederlandse basketbal ler. Zelf laat hij geen twijfel be staan over zijn toekomstplannen. Smits: „Als ik het zelf voor het zeg gen had? NBA!". vedette van het Nederlandse basketbal (foto gpd> LEIDEN - Op 'vrijdag haringdag' kreeg het talrijke publiek bij de tennisvereniging De Merenwijk tij dens het CD dubbeltoernooi niet alleen speciaal bereide maaltijden, maar ook spannende wedstrijden voorgeschoteld. Vooral de partij van Guus van Seeters en Erik Steegers tegen Paul Damen en Jan Willem Ver- wey stond in de belangstelling. Niet vreemd, want het was een ge weldig spannende wedstrijd. Van Seeters en Steegers wonnen uitein delijk met 7-6, 3-6, 7-6, na hun zes de matchpoint, terwijl ook de te genstanders al eenmaal de kans hadden gehad de partij in hun voordeel te beslissen, op 13-12 in de tie-break. Er werden meerdere wedstrijden met een minimale marge beslist. Ingrid Bavelaar en Marco Crispijn hadden tweemaal een tie-break no dig in het gemengddubbel D om de wedstrijd naar zich toe te trekken en ook Van Kesteren en Van Leeu wen wachten tot het laatst, een tie break in de derde set, om toe te slaan. Edwin Bosch, met als part ner oud-squashtopper Haarloos, liet Hans Snik en Hans Lacourt zien dat hij nog steeds een aardig balletje kan raken: 5-7, 7-5, 6-4. Moeder Lacourt, Roos, leverde met Lieske van der Laan een uitsteken de prestatie door Thea de Gunst en Pat Heiligers uit te schakelen. Bram de Feijter en Richard Kemp, thuisspelend op de Meren wijk, gaven te kennen dat hun po sitie in het schema terecht is: met 6-1, 6-0 wandelden de verwachte nummers één in het mannendub- bel 30+ de volgende ronde binnen. Marco Smit en Bakker kenden geen pardon met bondsgedelegeer- de Han de Jong en zijn partner: 6-2, 6-3. Hoe op een subtiele manier een wedstrijd kan worden gewonnen demonstreerden Lodewijk Kallen berg en Jan van Duyn, twee oude rotten in het vak. Met veel lobs werden Rico Jong A Tai en Rene Steenbeek, die het liefst flitsende rally's aan het net hadden gezien, consequent teruggestuurd naar de baseline, waar zij slechts twee ga mes wisten te bemachtigen. Bij de districtskampioenschap pen in Hillegom zorgden de jong ste jongens voor de spannendste partij. In de leeftijdsgroep tot en met tien jaar streden Martin Ver kerk van Nieuwesloot en Jasper van Ingen van Langeraar tot een tie-break in de derde set, die, nadat Van Ingen vijf matchpoints ver speeld had, door Verkerk bij zijn eerste kans met 12-10 winnend werd afgesloten. De wedstrijd die de meeste be langstelling trok was die tussen Je roen Vink en Rogier van Duyn. Vinkn trok overtuigend de winst naar zich toe: 6-1, 6-1. De oudste leeftijdsgroep is giste ren ook van start gegaan. Dat het er om zal gaan spannen gaven Mark Post en Marco van Trigt al aan. In een lange driesetter bleek Post met 6-3, 5-7, 6-4 de sterkste. JACQUE LINE VAN WIJK LIDO Dl JESOLO (ANP) - De trek tocht langs de Adriatische Kust heeft eindelijk een verrassende winnaar opgeleverd in de Ronde van Italië. In de langste van de 22 etappes moest het peloton de 260 kilometer overbruggen tussen San Marino en het vlak bij Venetië ge legen Lido di Jesolo. Onder de staalblauwe hemel won Paolo Ci mini gisteren de massaspurt, nadat twee aanvallen van de Nederland se formatie van De Wever waren gestrand. De 23-jarige wielrenner uit Rome versloeg erkende sprin ters als tweevoudig ritwinnaar Ro- sola en Bontempi, Planckaert en Freuler, die allen één zege op hun naam hebben staan. In het gebied met de vele lagu nes dreef Cimini een wig tussen de vijf ploegen, die de Giro beheer sten, al bleef Visentini, donderdag winnaar van de tijdrit, natuurlijk in de rose leiderstrui. Het was niet he lemaal vreemd, dat uitgerekend Ci mini won. De Romeinse tweede jaars prof heeft in zijn junioren- en amateurtijd honderd overwinnin gen op baan en weg geboekt. Hij behoorde echter nimmer tot een nationale selectie. Volgens concur rerende Italiaanse ploegen dankte Cimini zijn profstatus aan de in vloed van zijn rijke vader. Cimini senior sponsort in de Italiaanse hoofdstad een amateurclub, die onder zijn naam aan koersen deel neemt. Cimini junior belandde vorig j-iar als neo-prof bij Murella-Fani- ni, één van de kleinere Italiaanse formaties. Deze ploeg hield feite lijk op te bestaan, toen de hoofd sponsor opstapte. Maar op het laat ste moment toonde Remac interes se en werd het rennersveld dras tisch gewijzigd. Cimini mocht blij ven, met zijn vader als co-sponsor. In 1986 won hij niets, net zo min als in dit voorjaar. Zijn beste prestatie was de tweede plaats achter Saron- ni in de derde rit van Tirreno- Adriatico. Voor Cimini waren de omstan digheden evenwel ideaal in de veertiende Giro-rit. Na de zware in dividuele tijdrit en met een Pink ster-weekeinde vol Dolomieten etappes in het vooruitzicht hield het peloton zich rustig. De snel heid lag aanvankelijk, door de af daling van San Marino, niet eens zo laag. Maar toen de wijde vlakte in zicht kwam, nam iedereen gas te rug. John Talen (ploeg-Post) en Pe ter Pieters (De Wever) verdienden lires door mee te sprinten voor pre mieklassementen. Talen versloeg eerst Jurko en Chesin, maar ver loor later van Pieters en Salvador. Het waren schermutselingen van onbeduidende aard, net als de tij delijke vluchten van Vandi, Piva, Vandelli en Zen, die ook nog weg sprong met Pochini, Grimani en Tabai. Pas na 230 kilometer schrok de karavaan wakker, toen Van der Velde, Thurau, Pochini en Serra in een bocht vielen zonder daar overi gens noemenswaardig letsel aan over te houden. Jos Lammertink rook even later zijn kans bij de „Bioscoop-prijs". De Nederlands kampioen sprintte in eerste instantie louter voor de premie, maar raakte los van het pe loton. Zanatta, Chesini en Morandi sprongen mee, waarvan de laatste louter om het tempo te drukken voor zijn ploeggenoot, de sprinter Freuler. De vier bereikten een ma ximale voorsprong van 25 secon den en mochten zeven kilometer voorop rijden. „Zanatta en Chesini werkten wel, maar niet zo als ik dat wenste', zei Lammertink later. Bij het bereiken van de hoofdstraat van Lido di Jesolo probeerde Pie ters, gelanceerd door Bogaert, het peloton te slim af te zijn. Op vijftig meter van de finish zag Pieters de groep voorbij schieten. Toch had hij nog genoeg kracht om negende te worden. Cimini was vooral dankzij zijn ploeggenoten naar voren geko men. De vijf neo-profs tellende for matie van Piero Bini probeert al dagen onder de druk van de grote ploegen uit te komen. Elli en To- masini gingen geregeld in de aan val of waren althans bij een ont- snapping betrokken. In de finale werkte iedereen voor Cimini, die zich het sterkst voelde. Voorlopig komen de sprinters er niet meer aan te pas. Vandaag ligt de aan komst op ruim 1200 meter, morgen wordt de Koninginne-etappe ver reden, over 214 kilometer en vijf bergtoppen van Sappada naar Ca- nazei. BEKERVOETBAL Poule B: San Sebastian (Spa)-Blau Weiss (WD1) 0-3 (0-0), Portadown (Ier)-Andizhan- ka (Sov) 1-3 (0-2) Open Franse kampioenschappen op Ro land Garros Mannen Enkelspel, halve Finales: Ivan Lendl (Tsj)- Miroslav Mecir 6-3, 6-3. 7-6. Mats Wilander (Zwe)-Boris Becker (Wdl) 6-4, 6-1, 6-2. Vrouwen Dubbelspel, halve Finales: Steffi Graf/Gra- Meisjes tot en met 10: Feur de Bruin-Marit Bierman 3-6, 6-3, 7-6. Jongens tot en met 10: Harold van Schie- Bastiaan Tromp 6-3, 6-2. Meisjes tot en met 12: Saskia Paauw-Nies- ke van Beek 6-0, 6-0. Jongens tot en met 12: Robbert Paul Hart- wijk-Matthijs van Sterkenburg 6-4, 7-6. Meisjes tot en met 14: Natalie van der Voort-Marleen Vriesendorp 6-0, 6-1. Jongens tot en met 14: Armando Paoloni- Alexander Bos 6-2. 6-4. Patrick Kieboom - Bennie de Bruin 6-0. ret Jongens tot en met 18: Mark Nagelkerken- Sander Kusters 6-3, 6-4. (Den) op 11.4. Daniel Gisiger (Zwi) op 13.5. Werner Stutz (Zwi) op 25, 6. Peter Roes (Bel) op 27, 7. Peter Stevenhaagen (Ned) z.t., 8. Bjarne Riis (Den) op 35. 9. Claude Criquieüon (Bel) z.t., 10. Pascal Triebei (Lux) op 36. 13. Steven Rooks (Ned) op 48 Algemeen klassement: 1. Lilholt 6.42.12. 2. Fignon op 34 sec., 3. Van Itterbeeck op 48. 7. Stevenhaagen op 1.11.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17