't Is maar wat de gek voor een kasteel geeft van Zoeterwoude Van Leeuwen wordt ereburger Ruïne verdwijnt uit Zuidbuurt Ab en Zus goeddeels weg uit het Dorpshuis SPECIAAL AANBOD VOOR ONZE LEZERS ZATERDAG 6 JUNI 1987 REGIO LEIDEN Begraafplaats wordt uitgebreid Kandidaat-koper voor Oud-Poelgeest ZOETERWOUDE - Cornelis J. (Kees) van Leeuwen (78) is gisteravond benoemd tot ereburger van Zoeterwoude. Burgemeester Houdijk over handigde de geboren en getogen Zoeterwoudenaar de gouden speld tij dens een diner dat Van Leeuwen door 'Tafeltje Dekje' kreeg aangeboden in een restaurant in Abbenes. Van Leeuwen krijgt de hoogste onderscheiding van Zoeterwoude we gens zijn talrijke verdiensten voor de Zoeterwoudse gemeenschap. Hij heeft een duizelingwekkend aantal bestuursfuncties bekleed. Zo was hij zeven jaar voorzitter van 'Tafeltje Dekje', de maaltijdvoorziening voor ouderen. Van 1946 tot 1970 was hij raadslid. Bestuurslid van de Geer- en Kleine Blankaartpolder was Van Leeuwen sinds 1961 tot 1979. Van die periode fungeerde hij dertien jaar als voorzitter. Achttien jaar zetelde Van Leeuwen in het bestuur van de fok- en con trolevereniging 'Zoeterwouds Glorie'. Ook hier hanteerde hij de voorzit tershamer en wel gedurende zeven jaar. Bestuurslid was hij verder van de Propagandaclub, de oudcursisten-vereniging Land en Tuinbouw, de KVP, de woningbouwvereniging, de Bond van Ouderen en Waterschap De Ommedijck. Het was Van Leeuwen die de aanzet gaf tot de komst van het CDA in Zoeterwoude. Ook van Tafeltje Dekje was hij initiatiefnemer en oprichter. Nauw verbonden is hij nog altijd aan de Zoeterwoudse ijsclub. Lid van het college voor de verlening van bijstand is Van Leeuwen, geweest tot eind 1978, daarvoor nam hij deel aan het Armbestuur. Verder heeft de nieuwe ereburger er bestuursfuncties opzitten bij de bejaardenbond, de Land- en Tuinbouw Bond en het bestuur van de Zwet- en Grote Blan kaartpolder, waar hij van 1971 tot 1979 voorzitter was. Lintje De gouden speld van de gemeente Zoeterwoude is niet de eerste onder scheiding die Van Leeuwen ten deel valt. Zeven jaar geleden ontving hij een 'lintje', om precies te zijn de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Van Leeuwen, die momenteel in de Geerpolder woont, is de derde Zoeterwoudenaar die tot ereburger wordt benoemd. De inmiddels overleden Jan van der Ploeg was twee jaar geleden de eerste. Begin dit jaar werd koster Henk van der Hoeven tot ereburger benoemd. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest laat bij nader inzien kasteel en landgoed Oud- Poelgeest toch maar niet taxeren. Waarmee overigens niet is gezegd dat de mogelijkheid om Oud-Poelgeest te verkopen, is geschrapt. Aan welk bedrag de eventuele belangstel lenden daarbij moeten denken, blijft een vraag. LEIDERDORP - Honderden Lei derdorpers hebben gistermiddag afscheid genomen van het echtpaar Ab en Zus Diseraad, die welgeteld 37 jaar beheerders van het Dorps huis aan de Kerklaan zijn geweest. Half juni begint de verbouwing van het tref- en verenigingscen trum tot danscentrum. Waarmee de taak van Ab en Zus grotendeels ten einde is. Wel zullen zij een kleiner, afgeschoten, zaaltje blijven behe ren. Daar krijgen ook de markt kooplieden op donderdag hun 'stekkie'. De meeste verenigingen die sinds jaar en dag van het Dorpshuis gebruik maakten, moe ten echter uitwijken naar andere accommodaties. Voor hen was het de laatste keer dat ze het echtpaar Diseraad 'in functie' zag en daar om kwamen ze gistermiddag in groten getale opdraven tijdens een receptie, die de gemeente het be heerdersechtpaar aanbood. Tijdens een interview in deze krant zei 'hij' destijds van de 22.000 Leiderdorpers er toch zeker 16.000 ooit over de vloer te hebben gehad. Van het Dorpshuis maakten onder meer de Nederlandse vereni ging van Huisvrouwen, de brid gers en klaverjassers, de damclub, de schaakvereniging en diverse gymnastiekclubs gebruik. Daar naast is het sinds jaar en dag het onderkomen van de marktkooplie den. In datzelfde interview verklaar de Diseraad ook nooit te willen ver kassen ("Je kunt een oude boom niet meer verplanten"). Dat hoeft ook niet: het echtpaar blijft wonen in het huis dat naast het Dorpshuis staat. Het Dorpshuis zelf begint binnen kort aan zijn zoveelste leven. Het uit 1863 stammende gebouw was ooit in gebruik als school. Daarna werd het dus een onderkomen voor verenigingen. De gemeente Leider dorp besloot vorig jaar echter om het af te stotenhet onderhoud zou teveel geld gaan opslokken, oor deelde men. Inmiddels is het Dorps huis verkocht aan een Leiderdorp- se, die er een danscentrum wil ves tigen. De vertrekkende beheerders van het Dorpshuis, het echtpaar Diseraad, met wethouder Huygen van Leiderdorp (links) hebben gekregen. ZOETERWOUDE - De be graafplaats in de Zoeter woudse Zuidbuurt wordt uit gebreid. -Gelijktijdig wordt de in 1964 afgebrande ruïne naast de kerk opgeruimd. Gemeente en parochiebe stuur zijn het daar al over eens; de raad heeft het beno digde krediet van 100.000 gulden enige tijd geleden be schikbaar gesteld. Het blijft alleen nog een vraag wanneer de slopers hun werk kunnen doen. Brand Gemeentesecretaris Willeme: "Mag ik het onsympathiek uit drukken: het is maar wat de gek ervoor geeft. Dit vraagstuk is een beetje vergelijkbaar met: wat moet je vragen voor een postzegel van koning Willem III uit de zoveelste eeuw? Inmiddels heeft zich een se rieuze kandidaat-koper gemeld. Zijn identiteit wordt niet prijsgege- Burgemeester en wethouders studeren nog altijd op de mogelijk heden om het kasteel te restaure ren. Ze hebben zich geenszins vast gepind op de verkoopoptie. Voor de restauratie is twee miljoen gul den nodig. Daarvan komt acht ton direct voor de rekening van de ge meente. Voor het overige zou de huurder, het naar Oud-Poelgeest vernoemde vormingscentrum, een tienvoud van de huidige huursom moeten betalen. Er is echter geen raadsmeerder- heid te vinden die gemeentelijk geld wil steken in de operatie. Er bestaat een grote voorkeur voor een afwikking van zaken die de ge meente geen cent kost. Gezocht wordt daarom op diverse fronten naar "een creatieve wijze van fi nancieren". Sinds kort is het verst gaande alternatief, verkoop - met restauratieplicht - van het kasteel met alles erop en eraan, wat na drukkelijker in beeld gekomen. Dat komt doordat raadsleden di verse andere voorstellen hebben 'afgeschoten'. Onlangs deelde wethouder Kohl- beek (PvdA, openbare werken) mee dat burgemeester en wethou ders de boel willen laten taxeren. Gemeentesecretaris Willeme ver telt desgevraagd dat de gemeente in samenspraak met de ingescha kelde taxateurafziet van het maken van een taxatierapport. "Het is bijna niet te doen, je kunt zoiets als dit niet taxeren. Je kunt namelijk alle kanten op. Verkoop je de boel met de mogelijkheid om Geen sterkste man/vrouw in op het landgoed een restaurant neer te zetten, dan komt er een heel ander bedrag uit de bus rollen dan in het geval dat de koper wordt verplicht het kasteel te restaureren en de huurder te handhaven. En zo kan ik nog heel wat mogelijkheden opnoemen. Het komt in elk geval hierop neer: hoe meer beperkingen de gemeente op de gronden legt, des te lager is de opbrengst". De discussie wordt er op deze manier niet eenvoudiger op. Sinds duidelijk is dat er ook geen raads- meerderheid is te vinden voor ver koop van enkele kavels van het landgoed om met de opbrengst Oud-Poelgeest te financieren, wor den door verschillende betrokke nen bij voortduring de gemeente- werven aangewezen als "creatieve wijze van financieren". De werven, gevestigd op de hoek Kwaaklaan/Laan van Oud-Poel geest. zouden op grond staan die in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De verkiezing 'sterkste man/vrouw van Zoeter woude', die vanavond in de Wes tender aan de Zoeterwoudse Hondsdrafweg zou worden gehou den, gaat niet door. Het evenement is op last van burgemeester en wet houders afgelast omdat de organi sator, jongerenvereniging Utopia, verzuimd had een vergunning aan te vragen. "En we kunnen in dit ge val niet soepel zijn", aldus burge meester Houdijk. Het is niet bekend wanneer de verkiezing dan zal worden gehou den. Het parochiebestuur heeft name lijk eerst een onderzoek inge steld om te weten te komen waar het puin van de ruine straks moet blijven en of daarvan even tueel een toegangspad kan wor den gemaakt. Men wacht nog op de uitslag van het onderzoek, dat door de parochianen zal moeten worden bekostigd: de kerk heeft geen geld en kan nergens op be zuinigen. "We kunnen ons hoofd amper boven water houden en we kunnen moeilijk de pastoor het bos insturen", aldus Zoeter woudenaar Van Leeuwen, lid van de financiële commissie van de parochie. Bisschoppelijk bouwinspec- teur Van der Velde is degene die de tekeningen voor de nieuwe begraafplaats maakt. Omdat het huidige kerkhof overvol is, moet er meer ruimte komen. Daar naast wijst Van der Velde op de toekomstige 'Wet op de lijkenbe zorging', die nog bij de Tweede Kamer ligt. Die wet houdt in dat stoffelijke overschotten twintig in plaats van tien jaar moeten blijven liggen. Ook met het oog Bouwinspecteur Van der Vel de hout bij het tekenen geen re kening met de aanwezigheid van de ruïne. De kerk ziet de resten als "een losstaande zaak, die niets met de verbouwing te ma ken heeft". Volgens Van Leeu wen is het handig om twee vliegen in één klap te slaan. Als er toch wordt verbouwd, kan de ruine gelijktijdig worden opge ruimd, meent hij. Bovendien be schikt het kerkhof dan over een betere toegang. Dat de resten moeten worden verwijderd, staat buiten kijf. De bouwinspecteur adviseerde dat acht jaar geleden al. In die tijd had de kerk echter geen geld. De ruïne ontstond nadat in 1964 brand uitbrak in de kerk. In korte tijd stond een deel van de kerk in vuur en vlam. De ruïne, die zelfs voor de stichting 'Oud Zoeterwoude' niet belangrijk ge noeg is, bleef al die jaren een stil le getuige van de brand. de verkoop flink veel geld opleve ren. Zoveel zelfs dat na aftrek van de verhuiskosten, rentelasten en het geld dat nodig is om elders in Oegstgeest nieuwe werven te bou wen, het netto-resultaat de moeite waard blijft. Willeme erkent dat burgemees ter en wethouders bij herhaling over deze mogelijkheid hebben ge sproken. De eerste ambtenaar ver telt erbij dat deze ideëen hun oor sprong in ambtelijke kringen vin den. Niet dat de ambtenaren de huidige werven zo slecht vinden. Maar het besef dat er met de gron den waarop ze staan veel kan wor den gedaan, is gegroeid sinds op steenworp afstand tien landhuizen van zo'n vijf ton per stuk, samen de chique Abtspoelhof vormend, zijn verrezen. En dolgelukkig met de huidige gemeentewerven is men ook weer niet. Willeme: "Ze zijn oud en een beetje verouderd". burgemeester Houdijk de gouden speld Doorkijkje in de ruine naast de Zoeterwoudse kerk in de Zuidbuurt. Binnenkort kan er niet meer worden gekeken: de ruine wordt afgebroken. (foto Wim Dijkman» op die wet is uitbreiding van de begraafplaats noodzakelijk. De bouwinspecteur zegt er over te denken pas in de winter met de verbouwing van het kerk hof te beginnen. De grond is dan harder en dus kunnen vrachtwa gens het terrein gemakkelijker berijden. Rondom de kerk ligt namelijk zachte veengrond. Het parochiebestuur zelf hoopt daarentegen nog deze zomer te beginnen. Zodra de tekeningen er liggen en deze zijn goedge keurd kan het zo ver zijn, aldus het bestuur. Achter deze (afbrokkelende) ingang gaat de ruine van de St. Janskerk schuil. MET DE DARRATE'EXPRES NAAR BRUSSEL OP ZATERDAG T3 JUNI '8T In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen wordt een aantal van onze lezers in de gelegenheid gesteld om voor een unieke prijs een uitstapje te maken naar de bruisende hoofdstad van Europa: Brussel! Brussel heeft haar bezoekers veel te bieden, de Grote Markt is een juweel van Gotische architectuur met vlakbij Manneke Pis, de bekendste burger van Brussel. Naar een leuk restaurantje of een typisch café hoeft u nooit lang te zoeken. Ook de prachtige gebouwen, musea, elegante winkelstraten, markten en parken zijn het bekijken waard. Een spoorbiljet kost u slechts ƒ38,- (kopje koffie koffjebroodj^nbegrepen^^^ De speciale trein vertrekt op 13 juni 1987 van station Leiden 8.43 uur. Aankomst Brussel 11.15 irkom De spoorbiljetten voor dit unieke uitstapje zijn tegen inlevering van de ingevulde bon uitsluitend te verkrijgen bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad (dus niet bij de NS stationsloketten) gedurende de normale openingstijden. Telefonisch worden geen plaatsbewijzen gereserveerd. Gezien het geringe aantal ter beschikking staande plaatsbewijzen, geldt ook hier weer het principe „wie het eerst komt, die het eerst maalt." LEZERSBON Naam Adres Postcode Plaats Tel Brussel! wel/geen abonnee

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11