Brinkman wil afschaffing van btw op boeken Aanblijven Braks snel zeker Onenigheid over ABP laait hoog op Kluwer vastberaden om zelfstandig te blijven Steun nieuwe vindingen werkt goed Rabo-topman: Ruding moet banken ontzien VRIJDAG 5 JUNI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 ministerie belangrijk bijdragen aan de kosten van organisatie en leiding. Ook worden de subsidies verhoogd van enkele instellingen die zich bewegen op het terrein van de leesbevordering, aldus Brinkman. daarbij de belastingheffing niet mede een rol heeft gespeeld, aldus Wijffels. Niet alleen ten opzichte van con tractuele spaarvormen maar ook vergeleken met andere beleggin gen verkeert het banksparen in een fiscaal ongunstige positie, zo vindt Wijffels. Zeker nu de banken ge dwongen lijken te worden tot in formatie aan de belastingdienst over rente-inkomsten van belas tingplichtigen zou het publiek minder kunnen gaan storten op bankrekeningen. Wijffels pleitte voor meer vrij stelling van belasting op rente-in komsten, het opheffen van het ver rekenen van rente-inkomsten met voor de belasting aftrekbare (hypo- theek-)rente en het ook voor ban ken mogelijk te maken belasting technisch gunstige 'spaarproduk- ten met een voorzorgkarakter' aan te bieden. Burgemeester Jager van Culemborg (1), minister Brinkman en directeur Mook van het Centraal Boekhuis in Culemborg werpen een blik in de grootste boekenkast van Europa. Brinkman sprak zijn bewondering uit over de grote technologische schoonheid. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Minister Braks mag blijven. Nog voordat het rapport over de betrokkenheid van de overheid bij het geknoei met de regels voor de beperking van de visvangst was verschenen, was al duidelijk dat de overgrote meerderheid van de Kamer er niets voor voelt minister Braks tot zon debok te bestempelen. De minister van landbouw kan opgelucht ademhalen. De manier waarop de Kamer met dit soort grote onderzoeken om gaat is merkwaardig te noemen. Toen de Kamer in 1983 voor het eerst sinds vele jaren besloot weer eens een parlementaire enquête te houden, gierden de zenuwen door de kelen van de kamerleden. Geen enkel toen zittende parlementariër had ooit een dergelijk groot scheeps onderzoek meegemaakt en niemand wist tevoren wat de politieke consequenties zouden zijn. Die houding is nauwelijks veran derd. Het nu juist afgeronde onder zoek naar de visserij fraude (welis waar geen echte enquête, maar wel een groot onderzoek met verhoren) werd vanaf het begin in de politie ke sfeer getrokken. De enige vraag die iedereen beantwoord wilde zien was: valt een van de huidige bewindslieden ernstige verwijten te maken en welke politieke gevol gen zal dat hebben. Natuurlijk, formeel zegt iedereen dat het erom gaat de feiten boven water te krijgen, om daarmee te voorkomen dat iets dergelijks nog eens voorkomt. Maar vooral de op positie verheugt zich altijd in de gevolgen die een dergelijk onder zoek zou kunnen hebben voor de coalitie. Het PvdA-kamerlid Rob Taze- laar nam enige maanden geleden een voorschotje op het onderzoek, door toen al te verklaren dat Braks de Kamer verkeerd had voorge licht over het bestaan van een dub bele boekhouding bij visafslagen. Het enige doel dat de socialistische visserijspecialist hiermee had, was Braks vast enigszins te beschadi gen. Des te merkwaardiger is het dat dezelfde Tazelaar, daags voor het verschijnen van het rapport, in een dagbladinterview Braks al uitvoe rig in bescherming nam. 'Iedereen is schuldig, dus hoeft niemand te hangen', luidde ongeveer zijn rede nering. Merkwaardig is ook de reactie van de WD, namelijk geen. De WD wil eerst studeren, heet het, en dan pas in het kamerdebat haar oordeel vellen. Ook deze houding heeft maar één doel: het CDA nog even in onzekerheid laten over het lot van Braks. Niet dat de christen democraten daar nerveus van wor den, maar toch. De WD herinnert zich natuur lijk nog al te goed de houding van de CDA-fractie na het verschijnen van het rapport over de RSV-affai- 're. CDA-fractievoorzitter Bert de Vries heeft toen de liberale minis ter Van Aardenne maanden in on zekerheid gelaten over zijn toe komst, door hem een 'voorwaarde lijk groen licht' te geven. Met ande re woorden: Van Aardenne mag voorlopig blijven zitten, maar ons definitieve oordeel geven we pas later. Van Aardenne hoefde uitein delijk niet weg van het CDA maar zijn politiek positie was zo ver zwakt dat zijn terugkeer na de ver kiezingen uitgesloten was. Ook het CDA haalt vreemde toe ren uit met onderzoeken van der gelijk belang. Van Aardenne kreeg het eerder genoemde voorwaarde lijke groene licht, staatssecretaris Brokx moest van De Vries al ver dwijnen, nog voordat er maar een onderzoek was ingesteld naar het beleid van zijn ministerie met be trekking tot de woningbouwsubsi- dies. Toch is in het geval van Braks vastgesteld dat hem toch wel het een en ander te verwijten valt. "Er is wel sprake van een vaak verwijt baar medeweten, van niet altijd even doeltreffend beleid" en "van een somtijds niet loyaal uitvoeren van EG-regelgeving", oordeelde de onderzoekscommissie. Dat kan naar haar oordeel bij vissers en vis afslagen de indruk hebben gewekt dat de overheid overtredingen van de visquoteringsregelingen in we zen gedoogde. Ook sprong de aanvankelijke ontkenning van Braks in het oog, dat zijn ministerie kennis had van deze ontduiking. Later stelde de bewindsman nadrukkelijk in het overleg met de vaste commissie dat zijn ministerie wel kennis had van de ontduikingen maar er niet aan meewerkte. Dat Braks deson danks mag blijven, hing op het laatst niet meer op het onderzoek Over zijn lot had de politiek al eer der beslist. AMSTERDAM (ANP) - Uitgeverij Kluwer zal zich met hand en tand verzetten tegen inlijving bij het El- sevier-concern. De twee passen niet bij elkaar, zo vindt Kluwer- topman Alberdingk Thijm. Kluwer kan zich in het uiterste geval ver zetten tegen de Elsevier-plannen door de plaatsing van preferente aandelen, waardoor het bestuur ze ker is van een hem goed gezinde meerderheid in de aandeelhou dersvergadering. Dat de hoofddi rectie zulk een actie aan commis- saarissen zal voorstelllen, is zeer waarschijnlijk, zo zei de hoofddi recteur tijdens een persconferentie naar aanleiding van de bekendma king van Elsevier dat zij een bod op de Kluwer-aandelen voorbe reidt. Kluwer is onaangenaam verrast door de aankondiging van Else vier. In eerste instantie dreigt er weinig gevaar, omdat Kluwer een structuurvennootschap is, waar door commissarissen hun gezel schap zelf aanvullen met bepaalde aanbevelingsrechten van aandeel houders en de centrale onderne mingsraad. Verder zijn er prio riteitsaandelen, zonder welke de statuten niet kunnen worden ge wijzigd. Een volgende verdedi gingslinie zou dan de plaatsing van de preferente aandelen zijn. Deze bescherming kan in theorie wor den doorbroken, maar dat zou ja ren kosten. Overigens lijkt het erop dat Else vier op dit moment niet of nauwe lijks aandelen Kluwer bezit. Een belang van 5 procent of meer zou moeten worden gemeld. De eerste contacten tussen de beide concerns dateren al van mid den vorig jaar. De dag voor de jaar vergadering van Kluwer liet Alber dingk Thijm Elsevier-topman Vin ken nog eens nadrukkelijk weten dat Kluwer geen brood zag in ver dere gesprekken over een verre gaande samenwerking. Deze me dedeling zou op 5 juni nog monde ling worden toegelicht. Dit ge sprek gaat nu niet door. Er komt nog wel een gesprek, maar "dat zal wel kort zijn", zei Thijm. Volgens Thijm zit het grootste verschil in strategische opvattin gen daarin dat het huidige Elsevier de toekomst vooral ziet in het En gelstalige gebied en als onderdeel van een mediagigant. Kluwer voelt zich zeer gelukkig in vooral Neder land, kan hier goed gedijen en meent dat echt uitgeven vooral tot bloei komt in kleinere eenheden. Dit alles zou al tot botsingen kun nen leiden. Verder kenmerkt de ondernemingscultuur bij Kluwer zich door kleine eenheden (er zijn zeker 80 werkmaatschappijen), ter wijl Elsevier een grootschaliger aanpak kent. Thijm sloot niet uit dat door de hele zaak een mogelijke concentra tiebeweging in de uitgeverswereld zal worden versneld. Een aaneen sluiting van Kluwer en VNU ligt evenmin voor de hand. Overigens is het 'neen' van Kluwer tegen El sevier geen afwijzing van samen- werkingen in het algemeen. "Het is wel een neen tegen een ongewen ste partij. De hoogte van een bod speelt bij de afwijzing geen rol; zij is principieel. Zowel de raad van commissarissen als de onderne mingsraad staat in deze achter de hoofddirectie". Kluwer heeft gekozen voor een vastberaden verdediging. Ook al zou Elsevier gaan beschikken over pakketten aandelen, dan nog is dit volgens de hoofddirectie jaren vol te houden. Dat de situatie geld kan gaan kosten, is duidelijk. Unilever eens over verkoop chemiebedrijf ROTTERDAM (ANP) - Unilever verkoopt de Amerikaanse groep Stauffer Chemical aan het Britse concern ICI voor 1.7 miljard dollar (ruim 3,4 miljard gulden). Unilever en ICI hebben hierover in principe overeenstemming bereikt en het ligt in de bedoeling dat de transac tie in juli wordt voltooid, aldus een bekendmaking van Unilever. De betaling geschiedt in contanten. ICI neemt ook de schuld van Stauffer, ongeveer 233 miljoen dol lar, over. Unilever kreeg Stauffer in de cember in handen toen dit concern voor 3,1 miljard dollar Chesebo- rough-Ponds' kocht. Toen werd aangekondigd dat Unilever onder delen van Cheseborough-Ponds' die niet in de strategie van Unile ver pasten zou gaan afstoten. Stauffer is daarvan verreweg de grootste. Andere verkopen brach ten tot nu toe bijna 100 miljoen dol lar op. De ondernemingen Prince (sportschoenen) en Bass (schoe nen) moeten nog verkocht worden. De omzet van Stauffer over 1986 was meer dan 1,3 miljard dollar en de winst voor belastingen onge- •veer 113 miljoen dollar. De netto- boekwaarde van de activa is vol gens Unilever ongeveer 500 mil joen dollar. Unilever heeft over verkoop van Stauffer gesprekken gevoerd met verschillende gega digden. Arrestatie VW WIESBADEN - De Westduitse po litie heeft gisteren een deviezen- handelaar van het autoconcern Volkswagen gearresteerd op ver denking van het verrichten van frauduleuze deviezenverkoop, het geen Volkswagen ten minste 480 miljoen mark (bijna 550 miljoen gulden) heeft gekost. Lutz Quaquil, die in januari door Volkswagen werd geschorst, wordt ervan verdacht bij de frau duleuze deviezenhandel te hebben samengewerkt met zijn voormalig collega en hoofd van de deviezen- afdeling bij Volkswagen, Burk- hardt Junger. Junger werd op 5 april al gearresteerd. In april werd eveneens een arres tatiebevel uitgevaardigd tegen Joa chim Schmidt, een deviezenhande- laar uit Frankfurt. De politie ver moedt dat Schmidt de Bondsrepu bliek inmiddels is ontvlucht. Te gen hem is nu een internationaal arrestatiebevel uitgegaan. Topman economische zaken: DEN HAAG (ANP) - Het technische ontwikkelings krediet (tok), een regeling van het ministerie van eco nomische zaken om nieuwe vindingen van bedrijven sneller van de grond te krijgen, heeft een aanzienlijk effect op de economie. Het instrument heeft bewezen te werken, aldus mr.drs. C.W.M. Dessens, plaatsver vangend directeur-generaal industrie en regionaal be leid van het departement gisteren tijdens de presenta tie van het jaarrapport over het tok. In totaal hebben bedrijven sinds het ontstaan van de regeling in 1954 voor 1179 miljoen gulden aan techni sche ontwikkelingskredieten ontvangen. Dat heeft volgens het rapport geleid tot bestedingen aan onder zoek en ontwikkeling van in totaal bijna drie miljard gulden en tot een omzet aan produkten van 4,4 miljard gulden. Het technisch ontwikkelingskrediet is een instru ment dat is bedoeld om bedrijven te steunen bij de ontwikkelingsfase van een produkt of dienst, dus de fase na de onderzoeks- en voor de exploitatiefase. De hoogte van het krediet bedraagt maximaal zestig pro cent van de ontwikkelingskosten. De lening, waarover vijf procent rente moet worden betaald, heeft een ma ximale looptijd van 15 jaar. Het gaat om risicodragend kapitaal: mislukt het projekt geheel of gedeeltelijk dan hoeft de lening niet dan wel gedeeltelijk te wor den terugbetaald. Volgens Dessens is het succes van de regeling af te meten aan de mate waarin bedrijven leningen terug betalen. Die score is veertig procent en dat stemt hem tot tevredenheid. Als honderd procent zou worden te rugbetaald zouden alle projecten slagen, wat betekent dat het risico niet erg groot is en dat daarvoor daruook geen steun van economische zaken nodig zou zijn. Ge zien het statistische feit dat 1 op 3 risicovolle projecten van bedrijven slaagt, vindt Dessens dat een score van veertig procent aangeeft dat de regeling goed werkt. Vorig jaar werd voor 227 miljoen gulden aan techni sche ontwikkelingskredieten toegezegd aan 54 bedrij ven. In 1985 was dat 162 miljoen gulden voor 63 bednj- Het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV), de grootste organisatie van het midden- en kleinbedrijf, heeft naar aanleiding van het rapport een wijziging voorgesteld voor toewijzing van een tech nisch ontwikkelingskrediet. Afhandeling van het kre diet dient volgens het KNOV in de toekomst sneller te gebeuren. Bovendien moet de verschuldigde rente en kele procenten lager liggen dan de marktrente en daaraan tevens te worden gekoppeld. Het KNOV denkt dat deze aanpassingen zowel de bekendheid met als de toepassing van de regeling ten goede zullen komen. De investeringsbereidheid in het midden- en kleinbedrijf kan daardoor toenemen. Afgaand op het aantal aanvragen dreigt het tech nisch ontwikkelingskrediet thans alleen te gelden voor een kleine groep gelukkigen die met de regeling bekend is. Het KNOV betreurt dit bijzonder omdat het krediet een uitstekend instrument is om risicovol le aktiviteiten in het midden- en kleinbedrijf te stimu leren. Rodamco Rodamco, het onroerend-goed- fonds van de beleggingsgroep Ro- beco, stelt over het afgelopen boekjaar een een contant dividend van 4.60 gulden per aandeel en twee procent in aandelen ten laste van de agioreserve voor. Vorig jaar werd f 2.20 en 4 procent in aande len uitgekeerd. Rodamco verwacht ook voor dit boekjaar gunstige re sultaten, aldus het jaarverslag Luxan Bij het bestrijdingsmiddelencon cern Luxan in het Betuwse Eist zullen 44 van de rond 200 perso neelsleden worden ontslagen. De rest van het personeel moet 10 pro cent van het loon inleveren. Deze maatregelen heeft de directie van het bedrijf gistermiddag bekend gemaakt. Op die manier hoopt het noodlijdende bedrjjf 4 miljoen gul den te besparen. Die bezuiniging is - aldus de directie - nodig om de sterk tegenvallende bedrijfsresul taten te kunnen compenseren. Graan De Vervoersbond FNV gaat het eindbod van de werkgevers in de graansector van de Rotterdamse haven opnieuw aan zijn leden voorleggen. Dit is het resultaat van besprekingen die de bond gisteren met de werkgevers heeft gevoerd. Volgens FNV-bestuurder H. ter Halle is er sinds de laatste cao-on derhandelingen niet veel in het standpunt van de werkgevers ver anderd, maar zal de bond het eind bod presenteren als het 'maximaal haalbare'. Fokker De Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia beslist nog deze maand over de mogelijke aanschaf van een tiental Fokker 100's ter (ge deeltelijke) vervanging van de ver ouderde vloot van DC-9's en Boeing 727's. Iberia heeft overi gens de keuze tussen vier verschil lende vliegtuigtypen. Iberia wil op korte termijn zijn vloot van 39 DC- 9's en de helft van zijn Boeing 727's vervangen door modernere, ge luidsarme en brandstofarme vlieg tuigen. Taiwan De regering van Taiwan heeft een voorstel goedgekeurd dat voorziet in verlaging van de invoer rechten voor 331 produkten met gemiddeld 32 procent met ingang van 15 juni. Het gaat onder meer om huishoudelijke apparaten, pa pier, drukmachines, landbouwpro- dukten, vis, schroot, gebruikte schepen en petrochemische, pro dukten. In januari en april werden de invoerrechten al verlaagd voor 2562 andere produkten. Van Dijk oneens met Ruding Mei de Internationale Reis- en Kredietbrief (IRK) gaat u met een gerust hart op reis. Want mocht er onverhoopt iets misgaan, dan kunt u altijd rekenen op juridische hulp. autohulp. medische hulp en nog meer hulp De IRK geeft u direct al bi| de start een belangrijke zekerheid mee: mocht u onderweg in het buitenland in de problemen raken, dan staat u er met de IRK nooit alleen voor. Met 7 steun punten in het buitenland (met Nederlands sprekend personeel) zorgt de ANWB-Alarmcentrale voor hulp als dat nodig mocht zgn. dag en nacht, het hele iaar door! Haal uw IRK bij de ANWB. de Rabobank of de Grenswissel kantoren of bel 070-141420 IRK: alle hulp in één vertrouwde CULEMBORG (ANP) - Minister Brinkman van cultuur wil de btw op boeken afschaffen. Hij zei dit gisteren in het Centraal Boekhuis in Culemborg. Hij voerde het algemeen belang van boeken, waarin het geestelijk kapitaal van de samenleving is gebundeld, aan als argument om deze uit het btw-stelsel te lichten dat voor particuliere goederen en diensten geldt. De bewindsman kon niets concreets belo ven, maar zag redenen genoeg om de kwestie te bespreken met zijn collega's. Hij herinnerde eraan dat in de Eu ropese Gemeenschap al een aantal lidstaten geen btw op boeken heft. Zeer recent is Spanje daar bijgeko men. De bewindsman lichtte zijn standpunt toe tijdens de opening van het hoogbouwmagazijn met centrale verwerkingsruimte van het Centraal Boekhuis, een instel ling van de Nederlandse uitgevers en boekhandel. Het magazijn vormt de grootste boekenkast van Nederland. Over een lengte van 120 meter, 34 meter hoog en twintig meter breed liggen 15 miljoen boeken opgeslagen. Het Centraal Boekhuis leverde in 1985 26 miljoen boeken af. Vorig jaar waren het er 31 miljoen. Minister Brinkman noemde de boekentoren van een grote technologische schoonheid. Brinkman herinnerde aan de cri sis in het boekenvak en meende dat de toekomst van het boek nog steeds niet is veiliggesteld. Hij acht de rol van het boek essentieel in de samenleving, terwijl de leescultuur volgens deskundigen wordt be dreigd door de kijkcultuur. Hij maakte verder gewag van de klach ten over het afnemen van taalvaar digheid onder studenten. Binnen niet al te lange tijd bestaat voorts een derde van de Nederlandse be volking uit mensen uit andere cul turen. De bewindsman voorziet dat wie een taalachterstand heeft, steeds meer gedesoriënteerd zal raken, terwijl zij die een grote leesvaar digheid hebben, steeds gemakke lijker toegang hebben tot het alle media, ook electronische. Hij meende dat er in de toekomst wel verbetering mogelijk is en wees hierbij naar de oprichting van de Stichting Lezen, het Fonds voor het Lezen en de integrale aanpak van de leesbevordering. Hij deelde mee bereid te zijn het bedrag dat het Centraal Boekhuis in het Fonds voor het Lezen heeft gestort, aan te vullen tot een ton. Als de coördinatie voor de lees bevordering vorm krijgt, zal het In de notitie over de spaarstro- men wordt volgens hem ten on rechte gezegd dat de geringe groei van de spaartegoeden bij de ban ken nauwelijks het gevolg is van de manier waarop in ons land be lasting wordt geheven. De spaarte goeden van de banken groeien on voldoende om te voldoen aan de vraag naar krediet van de bedrij ven ter plaatse. De mensen sparen steeds meer via pensioenfondsen en levensverzekeraars en naar ver houding steeds minder op hun bankrekening, omdat het eerste voordeliger is als gevolg van belas tingheffing, aldus Wijffels. DEN HAAG (ANP) - De onenig heid tussen de regeringspartijen WD en CDA over de reorganisatie van de top van Algemeen Burger lijk Pensioenfonds is gisteren hoog opgelopen. Dit heeft geleid tot een scheuring tussen de CDA-mmis- ters Ruding (financiën) en van Dijk (binnenlandse zaken). Ruding dreigt zijn instemming met het wetsontwerp in te trekken als de WD een amendement van de PvdA steunt om het ABP zelfstan dig te maken. Van Dijk tilt daar niet zo zwaar aan. De bestuurlijke reorganisatie bij het ABP is-gisteren door het debat in de Tweede Kamer op losse schroeven komen te staan. De Ka mer en minister Ruding verschil len ook ernstig van mening over de vraag wie bij het ABP het laatste woord moet hebben over beleggin gen. Ruding dreigt geen verant woordelijkheid meer voor de nieu we organisatie-opzet te kunnen ne men, als de Kamer aan het voorstel van het kabinet sleutelt. Kern van het conflict is de vraag waar de eindverantwoordelijkheid berust voor de beleggingen van het ABP. Ruding staat erop dat de Be leggingscommissie, een adviesor gaan van het ABP-bestuur, een ve torecht krijgt over projekten PvdA en WD willen de uiteinde lijke beslissing daarover bij het be stuur van het fonds leggen. Het CDA vindt dat ook, maar zoekt een compromis tussen de Kamer en de bewindsman. PvdA en WD zetten Ruding verder onder druk door te consta teren dat minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) de voorstellen uit de Kamer minder hard afwees. Nijhuis (WD): "Er is licht tussen de standpunten van beide minis ters en dan druk ik mij nog voor zichtig uit". Kamer en regering vlogen elkaar verder in de haren over de vraag hoe de overheid - nu zij wat meer afstand neemt van de gang van za ken bij het ABP - controle moet uitoefenen op het pensioenfonds. In het voorstel van het kabinet is dat toezicht in handen van beide ministers, die zich laten adviseren NAAR DE TOP door de Verzekeringskamer en de Algemene Rekenkamer. PvdA en WD vinden dat de Ver zekeringskamer het ABP bij even tueel wanbeheer rechtstreeks moet kunnen aanspreken en moet kun nen dreigen met strafmaatregelen, zoals dat ook gebeurt bij andere pensioenfondsen en verzekerings maatschappijen. De Kamer vindt de rol van de Rekenkamer in dit verband als overbodig. Minister Van Dijk verzette zich daartegen met het argument dat het toezicht op het ABP versnip perd zou raken als de Verzeke ringskamer een zelfstandige rol zou gaan spelen. De regering moet die taak coördineren en heeft daar bij de kennis van de Verzekerings kamer hard nodig, aldus Van Dijk. UTRECHT (ANP) - Minister Ru- ding van financiën heeft aan de Tweede Kamer een verkeerde voorstelling van zaken gegeven over de afnemende groei van het sparen bij de banken en doet 'on verantwoord luchtig' over de ge volgen die dat heeft voor het mid den- en kleinbedrijf. Dit heeft drs. H. Wijffels, voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank, gisteren in Utrecht gezegd tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van deze organisatie. ROTTERDAM - Bergbeklimmer Ronald Naar beklom gisteren vijf eta ges van het Groothandelsgebouw in Rotterdam om het eerste exemplaar van het sociaal jaarverslag 1986 te overhand igen aan directeur Van Hec- ke van Management Catering Activities. Naars onbevreesde blik geldt zeker niet de voet van de fotograaf. ifoto ANP/Paul stoiki Terecht stelt het ministerie van financiën dat het grootste deel van de zogenaamde 'contractuele be sparingen' gebeurt via de pen sioenfondsen. Daar wordt echter niet bij verteld dat ook het bedrag aan oudedagsvoorzieningen die mensen ieder voor zich treffen, flink stijgt. In de periode 1980/82 was dat bedrag gemiddeld 4,5 mil jard gulden per jaar en in de perio de 1983/85 gemiddeld 6,5 miljard. Dit ging gepaard met een daling van de groei van de spaartegoeden van 9,9 miljard tot 4,4 miljard. Het is uiterst onwaarschijnlijk dat

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7