't Zuivere rookgenot maakt de Cherie zo geliefd. Congres wil North dwingen te praten rniwm Middels beperkte immuniteit Neil Kinnock loopt in op nerveuze Thatcher Ook illegale landing van vliegtuigje op VS-basis Reagan ingenomen met steun Westduitsers Hof VS heft beslag tegoeden Marcos op Greenpeace sluit pijp van kerncentrale af VRIJDAG 5 JUNI 1987 LONDEN - Met nog zes dagen te gaan, is de spanning in de Engelse verkiezingsstrijd aanzienlijk toege nomen. Nadat het er aanvankelijk om leek te gaan of de conservatie ve regering van mevrouw Margaret Thatcher weer met een ruime, dan wel met een iets minder grote meerderheid zou aanblijven, zijn er nu duidelijke aanwijzingen dat de Labour-oppositie onder aanvoe ring van de 45-jarige partijleider Neil Kinnock in opmars is en al d J g een flink deel van haar achterstand heeft weggewerkt. Die aanwijzingen komen vooral uit een lawine van opiniepeilingen, WASHINGTON (Rtr/AP) - Leden van het Amerikaanse Congres die een onderzoek doen die vaak een zeer verschillend naar het Iran-Contra-schandaal, hebben gisteren besloten overste Oliver North beperkte noe%ouden°hebb"n vrijwaring van strafvervolging te verlenen. Zij hebben dit besloten om de voormalige maareWeinIei?sgezind registreren stafmedewerker van het Witte Huis tot een getuigenis te kunnen dwingen. Dit is in dat Labour inloopt. Het gevolg door Haye Thomas kringen van het Congres vernomen. North, een van de centrale figuren uit het schandaal, heeft herhaalde lijk geweigerd te getuigen voor de commissies van het Congres. Hij beriep zich daarbij op het grond wettelijke recht dat bepaalt dat niemand zichzelf hoeft te beschul digen. De unanieme beslissing van de onderzoekscommissies van het Congres komt één dag nadat de door de rechtbank aangewezen on afhankelijke aanklager, Lawrence Walsh, een laatste poging had on dernomen Norths immuniteit te gen te houden. Walsh had gezegd dat zo'n beslissing de strafzaak die hij tegen de overste voorbereidt in gevaar brengt. Lee Hamilton, lid van het Huis van Afgevaardigden en voorzitter van de onderzoekscommissie van het Huis, maakte bekend dat de commissies van het Congres giste ren hebben besloten om North im muniteit te verlenen. Deze beslis sing houdt in dat Walsh de getui genverklaringen van de overste voor het Congres niet mag gebrui ken als bewijsmateriaal tegen North. Indien North weigert te ge tuigen voor de commissies van het Congres kan hij wegens minach ting van de de rechtbank in de cel belanden. Hamilton verklaarde met Walsh te zijn overeengekomen dat de on derzoekscommissies North niet voor 15 juni in het geheim zullen verhoren en niet voor 16 juli in het PANAMASTAD/WASHINGTON (Rtr/DPA) - Een gestolen vliegtuig is eerder deze week, onopgemerkt door moderne radarapparatuur, geland op een basis van de Ameri kaanse luchtmacht in Panama. Dit heeft zowel de Panamese krant „Critica" als het Sowjetpersbureau Tass gisteren gemeld. Het toestel, een Cessna, werd gevlogen door een 19-jarige Costaricaan die poli tiek asiel wilde vragen in de Ver enigde Staten. Het Amerikaanse ministerie van defensie zei aanvankelijk nergens van af te weten, maar gaf later toe dat-op de luchtmachtbasis Howard een vliegtuig uit Costa Rica was ge land. Washington verklaarde dat het toestel overigens niet onopge merkt was geland. Het regeringsblad Critica sprak van een verontrustend incident. Het illustreert de ernstige tekort komingen in het Amerikaanse mi litaire apparaat dat verantwoorde lijk is voor de verdediging van het Panama-kanaal. Het vergeleek het incident met de landing van de door een 19-jarige Westduitser ge vlogen Cessna op het Rode Plein in Moskou. Bekrachtiging Het parlement van Nieuw Zee land heeft gisteren een wet aange nomen waardoor het door de La- bour-regering ingezette anti-kern- wapenbeleid bekrachtigd wordt. Met deze nieuwe wet wordt het be leid bekrachtigd dat verleden jaar definitief een einde maakte aan de toen 35 jaar oude veiligheidsover eenkomst met de Verenigde Sta ten. De wet verbiedt het statione ren, testen en opslaan van nucleai re wapens in Nieuw Zeeland. Voorts mogen buitenlandse oor logsbodems met kernwapens geen Nieuwzeelandse havens aandoen en worden zodanig bewapende vliegtuigen niet op de luchthavens toegelaten. Kandidaat De Palestijnse journalist Hanna Siniora heeft gisteren aangekon digd, dat Palestijnen zich volgend jaar november kandidaat zullen stellen voor de gemeenteraad van Jeruzalem. Palestijnen, al of niet verbonden aan de in Israël verbo den Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO, hebben sinds 1967 nooit het Israëlische bestuur van de stad willen erkennen en weigerden zich daarom kandidaat te stellen. „Om dat er politiek geen schot zit in de vredesonderhandelingen," zei Si niora, „moeten we plaatselijk iets gaan doen om de Israëlische poli tiek te laten zien dat Palestijnen in vloed kunnen uitoefenen op het vredesproces." openbaar. Walsh verklaarde dat door deze afspraak de schade aan zijn strafzaak wordt beperkt. Oliver North werd in november uit de staf van de Nationale Veilig heidsraad ontslagen wegens zijn leidende rol bij het doorsluizen van inkomsten uit geheime wapenver kopen aan Iran naar de Nicara guaanse Contra's. De Iraans-Amerikaanse zaken man Albert Hakim heeft voor de onderzoekscommissies gezegd dat hij een deel van de winst op de Amerikaanse wapenverkopen aan Iran opzij heeft gezet ten behoeve van kolonel North en diens gezin. Het ging om een bedrag van 200.000 dollar. De in Iran geboren zakenman, die in 1984 Amerikaans staatsbur ger werd, verklaarde dat hij meer dan twee jaar geleden betrokken raakte bij het project, in de hoop winst te maken en iets te doen voor zijn nieuwe vaderland. Hakim zei dat hij niet wist of North op de hoogte was van het feit dat er geld voor hem opzij was gezet. Hakim zei dat hij zich wel kon herinneren dat hij het had ver teld aan William Zucker, de advo caat van zijn Zwitserse bank, en aan Richard Secord, de gepensio neerde luchtmachtgeneraal die zijn partner is. Hakim zei dat hij besloot het geld voor North opzij te zetten om dat hij North aardig vond en bang was dat de kolonel zijn gezin ver waarloosde met zijn harde werken. Het oorspronkelijke bedrag van 200.000 dollar zou hij op een reke ning hebben gezet op 20 mei 1986, kort voor North en andere functio narissen naar Teheran gingen om te onderhandelen. Het zou gaan om een soort levensverzekering. Het bedrag heeft intussen 16.000 dollar aan rente opgebracht. Later werd een plan gemaakt om een deel van het geld door te spe len naar de familie North, maar dat plan werd volgens Hakim nooit uitgevoerd. „Ik wilde alleen maar helpen," zei hij. Hakim zei dat hij ook een reke ning had geopend voor Secord en dat daar intussen al anderhalf mil joen dollar opstond. Secord heeft steeds gezegd dat hij zich niet uit eigenbelang met de affaire had in gelaten. heid en onrust in net conservatieve kamp, waar regelmatig spoedbij- eenkomsten worden gehouden en naar verluidt mevrouw Thatcher zich bijzonder boos maakt over de manier waarop de conservatieven hun campagne voeren. Deze campagne concentreert zich ditmaal in alle hevigheid op de elektronische media, de televisie in het bijzonder. Na de eclatante ver kiezingsoverwinning in 1979 en 1983, waar de Tories in tegenstel ling tot Labour al intensief gebruik maakten van tv om hun kader en programma's te 'verkopen', werd aangenomen dat zij dit keer de vele televisiemogelijkheden wel supe rieur zouden bespelen. Opvallend is echter dat niet de conservatie ven, maar juist Labour zich ont wikkelt als de grote winnaar op de televisieschermen jn de Engelse huiskamers. Met name door het vlotte en waardige campagnewerk van aanvoerder Kinnock, die met tomeloze energie stad en land af reist, zich buitengewoon gemakke lijk beweegt tussen de mensen en telkens heel goed kans ziet om ge voelige thema's als het onderwijs en de gezondheidszorg als zwakke plekken in de conservatieve verde diging bloot te leggen. Het is waar dat Labours defen sieplannen voor nucleaire ontwa pening ook in brede kring als ui terst controversieel gelden, maar de scherpe kritiek daarop heeft nog niet geleid tot een val in de opi niepeilingen. Integendeel, als de laatste opiniepeiling van bijvoor beeld Gallup een juiste graadmeter is, dan bevinden de Tories zich thans op het hellende vlak en zak ken zij af naar een niveau waarop het heel goed mogelijk is dat geen van de twee grote partijen een ab solute meerderheid kan krijgen en dat er sprake is van wat men hier een 'hung' parlement noemt. Juist daarop gokt de Alliantie van liberalen en sociaal-democra ten, die nog steeds weinig reden heeft om te juichen over haar score in de opiniepeilingen, maar niette min de moed er in houdt. Nee, de grootste zorgen heeft toch me vrouw Thatcher, die meer en meer de leiding van de campagne in han den neemt. De premier eist van haar naaste medewerkers nu een laatste massale krachtsinspanning. Haar dure advertentie-adviseurs van Saatchi en Saatchi, jarenlang geroemd als de grote promotors van het Thatcher-succes, kregen nijdig te horen dat hun laatste pro paganda voorstellen niet deugden en dat zij voor het grote slotoffen- sief beslist met iets veel beters moeten komen. VENETIË (AP/DPA) - De Amen- moeting beland zijn. „Het is waar- kaanse president Ronald Reagan schijnlijk eerlijk om te zeggen dat heeft met instemming gereageerd deze stap ons daar wat dichterbij op de Westduitse steun brengt, maar we hebben nog geen Russisch voorstel tot verwijdering details besproken met de Russen. i dat hiermee de weg is vrijgemaakt Fitzwater. SEOEL - Zuidkoreaanse parlementariërs van de oppositiepartij zijn afgelopen nacht begonnen met een hon gerstaking in het parlement. Hiermee willen zij een onderzoek naar de dood van een dissidente student afdwin gen. Ze brengen de tijd door met slapen of de krant lezen. (Foto ap> overeenstemming in NAVO- verband over dit belangrijke ont- wapeningsvraagstuk. „Ik heb er alle vertrouwen in dat op basis van besprekingen in de NAVO en van de landen die bijeen komen in Venetië de fundamenten gelegd kunnen worden voor een gelijkwaardige en controleerbare beperking van Amerikaanse en Russische raketten in de nabije toekomst," zo stelde Reagan in een korte verklaring. De Amerikaanse president arriveerde gisteren in Venetië, waar maandag de econo mische topontmoeting van de ze ven grote westerse industrielanden van start gaat. Presidentieel woordvoerder Marlin Fitzwater zei dat de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie ook dichter bij een nieuwe topont- SAN FRANCISCO (AP) - Een fe deraal hof van beroep in San Francisco heeft gisteren bepaald dat de bevriezing van gelden en goederen van ex-dictator Ferdi nand Marcos van de Filippijnen en diens vrouw Imelda moet worden opgeheven. De recht bank tekende daarbij aan dat de huidige Filippijnse regering van president Corazon Aquino wei nig of geen mogelijkheden heeft om de 1,5 miljard dollar die het echtpaar Marcos verduisterd heeft ooit nog terug te krijgen. Het hof bepaalde dat de stel ling van de regering-Aquino dat Marcos in de Verenigde Staten op grote schaal investeringen heeft gepleegd met gelden die de Filippijnse staat toebehoorden politieke vragen opwerpt die buiten de beoordeling van Ame rikaanse rechtbanken vallen. Rechter Mariana Pfaelzer van de districtsrechtbank van Los Angeles oordeelde vorig jaar juni dat alle gelden en goederen van Marcos, waarmee een geschatte waarde van 1,55 miljard dollar is gemoeid, bevroren moesten wor den. Rechter Alex Kozinski ver klaarde dat een Amerikaanse rechtbank zich niet kan uitspre ken over de activiteiten van Mar cos ook al heeft deze de Filip pijnse wet geschonden door een dictatoriaal regime te voeren en zich verrijkt met staatseigen dommen. Hoe stuitend een der gelijk absoluut bewind in onze ogen ook is, wij hebben geen rechterlijke bevoegheden in deze kwestie, aldus Kozinski. De rechter tekende daarbij aan dat uitspraken van Amerikaanse rechtbanken in deze zaak het buitenlands beleid in verlegen heid zouden kunnen brengen, bijvoorbeeld in het geval dat de macht op de Filippijnen weder om in andere handen valt. John Bartko, een advocaat van het echtpaar Marcos, zei dat de uitspraak in overeenstemming was met wat Marcos er zelf van vindt, namelijk dat de kwestie door een Filippijnse rechtbank behandeld moet worden. Marcos liet tevens weten blij te zijn met de uitspraak en „altijd al het vol ste vertrouwen in de Amerikaan se justitie" te hebben gehad. Van de zijde van de Filippijnse regering werd vooralsnog geen commentaar gegeven. SINGAPORE (GPD) - Sri Lanka heeft vandaag om een spoedzitting gevraagd van de Zuidaziatische landen om te protesteren tegen het droppen van hulpgoederen door Indiase vliegtuigen voor de Tamil- bevolking op het eiland Jaffna. „India heeft alle principes van neutraliteit geschonden en be dreigt heel Zuid-Azie', zo verklaar de premier Premadasa van Sri Lanka. De Zuidaziatische associa tie voor regionale samenwerking (SAARC) dient naar zijn mening, zich in een spoedzitting te beraden over de Indiase actie. De ironie wil echter dat de India se premier, Rajiv Gandhi, op het ogenblik voorzitter is van dit regio nale samenwerkingsverband, waartoe onder meer Bangladesj en Pakistan behoren. In een krachtige protestnota aan New Delhi, noem de Sri Lanka de Indiase actie een Sri Lanka wil spoedoverleg na actie India 'onverbloemde schending van zijn onafhankelijkheid'. Sri Lanka heeft geen militaire middelen om dit te voorkomen, aldus de scherpe protestnota. De secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, heeft intus sen de twee landen dringend opge roepen de 'kalmte te bewaren' en aan de onderhandelingstafel te gaan zitten. De actie van India gisteren kwam, niet lang nadat de Srilanke- se marine eerder op de dag een vloot van negentien Indiase sche pen met Rode Kruis-hulpgoederen voor de Tamil-bevolking op Jaffna had onderschept. De schepen keerden onverrich- terzake terug toen er geen akkoord werd bereikt over de doortocht. Enkele uren later vlogen AN-32 transportvliegtuigen van Russi sche makelij, geëscorteerd door Franse Mirage straaljagers, naar Jaffna waar 25 ton aan rijst, graan, suiker en medicijnen werden ge dropt. Een van de vliegtuigen dropte de goederen te vroeg, waardoor ze mogelijk in een gebied terecht kwamen dat in handen is van rege ringstroepen. Journalisten, die wa ren meegevlogen, zagen geen bom- kraters, waaruit wordt opgemaakt dat de Srilankaanse luchtmacht geen bombardementen heeft uitge voerd op de stellingen van de Ta- mil-rebellen, zoals door India wordt beweerd. Reagan reageerde op de rege ringsverklaring van de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl in de Bondsdag. De Bondsdag schaarde zich gisteren achter de regering, die zich uitspreekt voor een nul optie, maar daarbij de voorwaarde stelt dat de 72 Westduitse Pers- hings IA buiten schot blijven. De Pershings-1A vormen voor Kohl een soort pleister op de won de. Hij stelt als voorwaarde dat de ze raketten buiten een Sowjet- Amerikaanse nul-oplossing blij ven. Want hoewel de kernkoppen toebehoren aan de Amerikanen zijn deze wapens in het bezit van de Westduitse strijdkrachten en volgens Kohl moeten zij daarom als zogenaamde „systemen van derde landen" uitgezonderd wor den van een akkoord tussen de su- permogendheden. De kanselier verklaarde dat Washington dit standpunt deelt. „Deze raketten waren nooit onderwerp van onder handelingen", aldus Kohl. Hij wees op de speciale positie van de Bondsrepubliek en de „bij zondere dreiging" die voor zijn land uitgaat van het Oostblok. Daarom zijn verdere ontwape ningsmaatregelen geboden inzake de strategische bewapening, de chemische wapens en de conven tionele strijdkrachten. Doodstraf geëist tegen Bokassa BANGUI (AFP/ANP) - Ex-keizer Jean-Bedel Bokassa van Centraal- Afrika, die sinds november vorig jaar in de hoofdstad Bangui terecht staat, heeft gisteren de doodstraf tegen zich horen eisen. De openba re aanklager, Gabriel Faustin Mbo- dou, zei dat er geen enkele verzach tende omstandigheid is aan te voe ren voor de „afschuwelijke daden die de verdachte heeft begaan, de door hem gepleegde gruwelijkhe den en zijn ondankbare houding waardoor het land tijdens zijn bloe dige bewind in een nachtmerrie werd gedompeld". Op 24 november begon het pro ces tegen Bokassa die werd be schuldigd van moord, kannibalis me en verduistering van over heidsgelden. Hij werd daarvoor in 1980 al bij verstek ter dood veroor deeld. Hij zou in 1979 onder meer honderd schoolkinderen hebben laten arresteren en executeren die hadden geklaagd over verplichte schooluniformen die werden ge maakt in een fabriek van de keizer. ADVERTENTIE Leden van de milieubeweging Greenpeace steken juichend hun armen in de lucht nadat twee duikers van de organisatie een lozingspijp van de nucleaire opwerkingsfabriek Sellafield in Engeland hebben geblokkeerd. (Foto AP) LONDEN (AFP/UPI/ANP/AP) - De directie van BNF (British Nu clear Fuel) hoopt via juridische stappen de leiders van de milieu beweging Greenpeace in de gevan genis te krijgen. Duikers van Greenpeace blokkeerden gisteren één van de in de Ierse Zee uitko mende lozingspijpen van de nu cleaire opwerkingsfabriek Sella field. Een Britse rechter had het Greenpeace eerder verboden de pijpleidingen te blokkeren. BNF, waaronder Sellafield valt, zal dins dag aan het gerechtshof in Londen vragen dat verbod te herhalen. BNF hoopt dat de leiders van Greenpeace tot gevangenisstraf veroordeeld zullen worden wegens schending van het verbod, aldus een woordvoerder. In Dublin verklaarde een woord voerder van Greenpeace dat de or ganisatie van te voren was verteld dat het blokkeren van de pijplei ding illegaal was. Desondanks achtte de milieubeweging het juist de actie uit te voeren. Met het afsluiten van de pijp wil de Greenpeace protesteren tegen het lozen van radioactief afvalwa ter van de opwerkingsfabriek. Me een thermische lans brandden dui kers een gat in de pijpleiding Daarna brachten zij twee rubber ballonnen naar binnen die v; de begeleidende boot werden op geblazen waardoor de leiding her metisch werd afgesloten. Het Greenpeace-schip Sirius van de Nederlandse afdeling, dat de operatie uitvoerde, voer vervol gens naar Dublin. Hans Guyt, de woordvoerder van Greenpeace Ne derland, beschuldigde Sellafield ervan een gevaarlijke situatie tè hebben gecreëerd voor de duikers. Hoewel de boot de blauw-witte vlag voerde als erkend signaal dat er werd gedoken voeren boten met buitenboordmotoren voortdurend rond. Ze brachten de twee duikers daarmee in groot gevaar. Een oprechte senoritas. Ver rassend. die vorm, niet hele maal rond. Handzaam Een Java dekblad. Natuur. Een Java omblad dat. het gloeien be heerst, het aroma verdeelt. Deli-, Sumatra-, Havana- en Brazil-tabakken. Ruiken. Proe ven. Mild. De meesterhand van de La Paz melangeurs. La Paz Cherie, 100% tabak. Per 10, 20 en 50 stuks, 59 ct. per stuk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5