Kosten 'Stopera' ver overschreden claudia stealer verbouwings uitverkoop claudia stealer Gevange ne gaat o] de foto Zwart-geldcircuit direct verboden Amsterdam is 100 miljoen extra kwijt Sri Lanka maakt einde aan 'baby-boerderijen' Aidstest voor verzekering is toegestaan Om opsporing te Nederland en DDR werken nauwer samen •gemakkelij ken na ontsnapping Fiscale lasten koophuis niet omhoog in '88 PIET KERKHOF Man verdrinkt na weddenschap 'Teveel willekeur bij het verwijderen van scholieren' Derde hoofdverdachte over enveloppentruc bij Slavenburg's VRIJDAG 5 JUNI 1987 PAGINA 3 AMSTERDAM (ANP) - De 'Stopera', het stadhuis-muziektheater aan het Amsterdamse Waterlooplein, gaat 97 miljoen gulden meer kosten dan de 306 miljoen gulden die in 1979 waren begroot. De totale kosten zullen nu ruim 403 miljoen bedragen. Dit maakte wet houder J. van Duijn gisteren mee op een persconferentie in Amsterdam. De Amsterdamse gemeenteraads leden C. Dirkmaat (PvdA), F. Koh ier (Links Akkoord) en B. Oranje (D66) hebben de kostenoverschrij- ding in een eerste reactie „schok kend" genoemd. Dirkmaat zegt het moeilijk te vinden om de kosten- overschrijdingen aan de buitenwe reld in deze tijd van bezuinigingen uit te leggen. Fractievoorzitter P. Luijten van de WD sprak van een „schandelijke gang van zaken". Th. Heijne van het CDA was niet voor commentaar bereikbaar. In april 1986 had de gemeente raad al een extra bouwkrediet van 16,7 miljoen gulden verleend om de uit de hand gelopen kosten te kunnen dekken. Nu zal de raad worden gevraagd nog eens ruim 80 miljoen beschikbaar te stellen. On- DEN HAAG (ANP) - Levensverze keraars mogen via hun medische adviseurs potentiële klanten vra gen een aidstest te ondergaan. Dat schrijft de regering in antwoord op schriftelijke vragen van de Kamer leden Groenman en Engwirda (D66). „Wij zien geen grond van verzekeraars te verlangen om bij de beoordeling van het individuele risico relevante feiten buiten be schouwing te laten", zo onder bouwt de regering dit standpunt. De Nederlandse vereniging van levensverzekeraars heeft haar le den onlangs geadviseerd om in de gezondheidsverklaring bij het aan vraagformulier voor de verzeke ring ondermeer te vragen naar on derzoek in het verleden op syfilis en aids. „Zo ja wanneer, waarop en met welk resultaat." Op grond van dit antwoord kan de adviseur een aidstest aanbevelen. Dat is niet strijdig met het stand punt van de Gezondheidsraad dat onderzoek op aidsbesmetting uit sluitend op medische gronden mag plaatsvinden, zo meent de rege ring. V erpleegkundigen Op een afdeling voor intensieve zorg van het Radboudziekenhuis in Nijmegen is ongerustheid ont staan nadat medewerkers, zonder dat ze het wisten, een patiënt heb ben behandeld die drager bleek te zijn van het aids-virus (seroposi tief). Dertig verpleegkundigen van de afdeling hebben gedurende een maand een seropositieve patiënt behandeld zonder dat daarbij spe ciale maatregelen om besmetting te voorkomen waren genomen. De patient is inmiddels overleden. De verpleegkundigen worden op hun verzoek binnenkort onderzocht op besmetting met het aids-virus en hebben bij de directie aangedron gen op een test bij alle patiënten die op hun afdeling worden behan deld. ADVERTENTIE geveer 33 miljoen daarvan komen voort uit extra werken die op ver zoek van de architecten of de op drachtgever, de gemeente, zijn uit gevoerd. Meer dan 32 miljoen bestaat uit extra rekeningen van installateurs en van de aannemerscombinatie Stamuco, die zijn onstaan door ver tragingen in de bouw als gevolg van het te laat opleveren van teke ningen door de architecten Holz- bauer en Dam. De resterende 16 miljoen waren onder meer nodig voor het aantrekken van adviseurs om het ernstig vertraagde bouw proces weer beheersbaar te maken. Het college van Burgemeester en Wethouders wil op dit moment geen uitspraak doen over de schuldvraag rond de enorme bud getoverschrijdingen. Het wil eerst het resultaat afwachten van een onderzoek dat zal worden inge steld door een commissie van onaf hankelijke externe deskundigen, die nog voor de zomervakantie aan het werk zal gaan. De gemeente raad had eerder tot de vorming van zo'n commissie besloten. Wethou der Van Duijn sluit niet uit dat wanprestatie van de architecten een belangrijke oorzaak van het uit de hand lopen van bouwkosten zou zijn. Maar op dit moment wil hij nog niemand „de Zwarte Piet" toespelen". De kans is groot dat de meerkos ten uiteindelijk de 100 miljoen gul den zullen halen of zelfs zullen overschrijden. Er ligt namelijk nog een aantal aanspraken van Stamu co van in totaal vele miljoenen gul dens voor de extra kosten die zijn gemaakt wegens vertragingen in de bouw. De Raad van Arbitrage van het Bouwbedrijf heeft over een deel van de aanspraken nog geen uitspraak gedaan. Het deel waar over wel een uitspraak is gedaan is verrekend in de extra kredietaan vragen die b en w aan de raad heb ben voorgelegd. De extra bouwkosten komen vrijwel geheel voor rekening van de gemeente. Het rijk zal slechts het bedrag dat is gemoeid met loon- en prijsstijgingen sinds 1979 voor zijn rekening nemen. Hoe groot dat bedrag is kon wethouder Van Duijn nog niet zeggen. Van de 306 miljoen gulden, die in 1979 voor de bouw van Stadhuis/Mu ziektheater waren begroot, zou het rijk 230 miljoen betalen. COLOMBO (ANP/Rtr.)- Sri Lanka heeft met onmiddellijke ingang de adoptie van baby's door buitenlan ders verboden. Voortaan zullen geen adoptie-aanvragen van bui tenlandse echtparen meer in be handeling worden genomen, zo heeft de regering bekendgemaakt. Het besluit komt nadat op Sri Lan ka toenemende kritiek was ont staan op de 'baby-boerderijen', een uitdrukking waarmee in de plaat selijke media plaatsen worden aan geduid waar baby's met hun moe ders verblijven voor commerciële adoptie-ondernemingen. Volgens de pers worden hier kin deren gekocht voor bedragen die oplopen tot 15.000 dollar per baby. De regering van Sri Lanka wil de baby-boerderijen gaan verbieden. Vorig jaar hebben buitenlanders 1.670 kinderen geadopteerd, van wie er slechts 37 afkomstig waren uit staatstehuizen, zo stelt de rege ring. Nederland is met meer dan vijf honderd adoptiefkinderen uit Sri Lanka in 1986 één van de grote 'af nemers'. Bovendien maakt dit aan tal uit één land bijna de helft uit Vriendelijk edoch beslist slaat Er hoofd bezocht in Delft het graf van V DEN HAAG (ANP) - Nederland en de DDR hebben gisteren een ver drag gesloten ter wederzijdse me dische bijstand. Het verdrag maakt het Nederlanders die in de DDR medische hulp nodig hebben ge makkelijker en omgekeerd Oost duitsers in Nederland. De overeen komst werd onder het toeziend oog van de regeringsleiders Lubbers en Honecker getekend door minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) en zijn Oostduitse ambtge noot Fischer. Verder sloten beide landen een akkoord over verdere economi sche samenwerking, met name op het gebied van de metaalverwer kende industrie. Minister De Korte DEN HAAG (GPD) - Van alle ge detineerden in het huis van bewa ring en de gevangenis in Scheve- ningen worden foto's gemaakt om de opsporing bij een ontsnapping te vergemakkelijken. Staatssecre taris Korte-van Hemel van justitie heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat een dezer dagen met het fotograferen zal worden begon nen. De maatregel geldt alleen de Scheveningse inrichting. De staatssecretaris geeft daar mee gehoor aan een aanbeveling van de commissie, die onderzoek heeft gedaan naar de spectaculaire ontsnapping van vier zware crimi nelen uit de B-vleugel van de ge vangenis in Scheveningen, vorig jaar zomer. De opsporing kwam gezegd dat ik dat niet wilde heb ben. Wevers wees nog op de con currentiepositie van de bank. Ik heb hem toen gezegd dat ik daar geen lor mee te maken had. Het moest uit zijn", aldus Gonggrijp. Hij somde de rechtbank een reeks maatregelen op, waaruit moest blijken dat hij met harde hand een eind aan de praktijken had gemaakt. Enkele weken na de 'ontdekking' stelde hij de voorzit ter van de raad van bestuur Mr. P. Slavenburg op de hoogte met de woorden „ik heb nou iets ontdekt waar onmiddellijk een einde aan moet komen". Hij belde de directeur van Slavo- Schweitz en stelde de affaire in fe bruari '80 aan de orde in de raad van bestuur. „Iedereen vond toen dat dit moest worden verboden, dat het niet door de beugel kon". In oktober van dat jaar herhaalde G. volgens zijn zeggen zijn verbod in de commissarissenvergadering van Slavo-Schweitz. „Na oktober 1980 ben ik nooit meer met de enveloppen-truc ge confronteerd. De omvang, welke bedragen er mee gemoeid waren kende ik niet. Ik heb het alleen ver boden.", zo luidde de stellige ver klaring van Gonggrijp. Een aantal van de rond 1100 adopties van kin deren uit alle Derde Wereldlanden bij elkaar. Van de 1670 kinderen die in totaal in 1986 uit Sri Lanka naar het buitenland gingen, kwa men volgens schattingen van We reldkinderen evenals in ons land ook grote aantallen terecht in de Verenigde Staten, Zweden en De nemarken. De adopties komen altijd tot stand na bemiddeling van een van de negen particuliere organisaties hiervoor in ons land. De grootste is Bureau voor Interlandelijke Adop tie in Den Haag, ook wel Wereld kinderen geheten. Het bemiddelt niet voor kinderen uit Sri Lanka, omdat de wettelijke situatie in dit h Honecker een hem aangeboden llem de Zwijger. (economische zaken) en de Oost duitse minister Beil (buitenlandse handel) tekenden het akkoord, dat een nadere uitwerking is van een in 1974 gesloten samenwerkings akkoord. 4 Volgens het ministerie van eco nomische zaken zal er niet alleen intensief met de Oostduitse rege ring worden gesproken, maar heeft toen moeilijk op gang, omdat er geen foto's van de gevluchte ge vangenen beschikbaar waren. Drie gedetineerden werden later aange houden, de vierde werd gedood tij dens een vuurgevecht met de Bel gische rijkswacht. Op het departement zijn volgens de bewindsvrouw maatregelen ge troffen, waardoor zorgvuldiger wordt omgegaan met tips over op handen zijnde ontsnappingen. Over de ontvluchting van vorig jaar bleek justitie enkele dagen eerder te zijn getipt door de rijks politie in Den Bosch. Die tip is toen niet serieus genomen. Maar volgens Korte-van Hemel blijft het moeilijk om tips op hun juiste getuigen, onder wie Wevers, heeft echter verklaard dat hij het verbod pas medio 1981 instelde en dat Gonggrijp al sinds 1979 van de truc op de hoogte was. Dit moet vol gens Gonggrijp berusten op een misverstand. Hij werd wel in 1979 geconfron teerd met de vlaag van mede-lid van de raad van bestuur R.S. (Sla venburg) hoe de directeur van het kantoor Eindhoven kon voldoen aan het verzoek van cliënten om geld naar Zwitserland over te bren gen. „Ik heb toen gezegd je mag al leen naam en adres van de bank ge ven. Verder blijf je er buiten. Je gaat het ook niet zelf brengen". Dat hij zich na oktober 1980 niet meer met de „Zwitserland-affaire" bezighield, kwam volgens G. voort uit het feit dat er toen zoveel ande re werkzaamheden waren. Vanaf medio dat jaar vonden de bespre kingen met Credit Lyonnais plaats over de overname van Slaven- burg's, die in december 1980 in eer ste fase een feit werd. „De conti nuïteit van de bank stond op het spel, waardoor sommige andere dingen wat weg vielen", aldus Gonggrijp. land veel te wensen over laat en er geen enkele controle is, aldus di recteur dr. A. Hendriks. In zijn reactie op het verbod van de regering van Sri Lanka toonde hij zich geschrokken van de hoogte waartoe de prijs per baby volgens de berichten kan oplopen. Wereld kinderen hanteert een eenheids prijs, die regelmatig wordt aange past. Hij bedraagt thans 11.750 gul- Voor de regering van Sri Lanka met het verbod kwam had het al lange tijd aangekondigd de proce dure voor afstand van baby's te verscherpen. Ze drong ook aan op terughoudendheid. Op dit moment zitten naar schatting hooguit enige tientallen Nederlanders in Sri Lan ka voor de adoptie van een kind. ve haring af Het Oostduitse staats- (foto ANP> ook het Nederlandse bedrijfsleven grote belangstelling getoond. De DDR zou met name zeer geïnteres seerd zijn in Nederlandse techno logie. PvdA-fractieleider Kok had gis teren een drie kwartier durend on derhoud met Honecker. Kok zei na afloop dat er op korte termijn geen nieuwe voorstellen van het War- schau-pact zijn te verwachten op het gebied van de conventionele bewapening, maar dat er wel be reidheid bestaat om hierover te praten. Verder kwam in samen hang met de kwestie Tsjernobyl technologische samenwerking ter sprake. waarde te schatten. „We krijgen dagelijks zeer veel informatie bin- De Kamer steunde de staatsse cretaris in haar voorstel om de vijf nieuwe gevangenissen, die tussen 1990 en 1992 gereed moeten zijn, te voorzien van extra beveiligde afde lingen voor vluchtgevaarlijke ge detineerden. Om de kans op ont snapping te verkleinen, worden die gevangenen elk halfjaar over geplaatst naar een andere inrich ting. De vrees van de Kamer dat tijdens het transport vluchtpogin gen worden ondernomen, deelde de staatssecretaris niet. „Er is nog nooit iemand tijdens het transport ontsnapt". De staatssecretaris bleek tijdens het overleg veel positiever te oor delen over het aantal ontsnappin gen dan de Kamer. Volgens haar gegevens ontsnappen er steeds minder gevangenen. Sinds 1984 is er sprake van een dalende tendens. Volgens het WD-kamerlid Kort hals is dat een vals beeld, omdat 1984 met bijna honderd ontsnap pingen een topjaar was. In de jaren daarvoor was het aantal ontvluch tingen beduidend lager. Niettemin zijn in de eerste vijf maanden van dit jaar slechts negen gevangenen ontsnapt. „Maar dat kan, zonder de goden te willen verzoeken, morgen alweer anders zijn", aldus Korte- van Hemel. Ze verwachten dat de eenmaal be gonnen procedure voor adoptie kan worden afgewikkeld. Van die Nederlanders zijn er 16 waarvoor Flash uit Nijmegen be middelt. Via deze organisatie kwa men vorig jaar meer dan 300 babv's uit Sri Lanka naar Nederland. Se cretaris N. Vermeij-Kostelijk deel de mee dat het in Sri Lanka de laat ste maanden wat moeilijker is ge worden baby's te adopteren. Er zijn nog steeds zeer veel jonge aan staande moeders en de omstandig heden zijn nog miserabel, maar de betreffende zwangere meisjes, meestal 15 of 16 jaar. zijn onder druk van de overheid minder be reid of wel banger dan voorheen om hun kindje af te staan, aldus Vermeij. Via de Stichting Kind en Toe komst in Brummen kwamen in 1986 bijna 200 baby's uit Sri Lanka naar Nederland. Voorzitter B. Heeg vond de prijs van 13.000 dol lar per baby 'krankjorum'. De ou ders in Nederland voor wie deze stichting bemiddelt, betalen afhan kelijk van hun inkomen tussen de 3.500 en 5.500 gulden. DEN HAAG (ANP) - Het huur waardeforfait (fiscale berekening voor bewoner van een eigen huis) in de belastingheffing wordt het^ kómend jaar niet verhoogd. Eersf' moet de Tweede Kamer zich uit spreken over de bijstelling van de huurwaarde van koophuizen. Een notitie hierover zal niet voor de herfst in de Kamer kunnen worden behandeld, dus te laat om er bij de begroting voor 1988 rekening mee te houden. Dat heeft de liberale staatssecre taris Koning (financiën) gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Koning was door zijn partijgenoot De Gra ve (WD) ter verantwoording ge roepen op grond van kranteberich- ten dat het kabinet verhoging van het huurwaardeforfait zou overwe gen. Volgens Koning is er geen spra ke van een voorstel aan het kabi net. Er zou slechts een inventarisa tie van mogelijke belastingmaatre gelen zijn besproken. De staatsse cretaris zei dat er geen sprake mag zijn van een ordinaire belastingver hoging en dat opbrengsten van eventuele maatregelen terugge sluisd zouden moeten worden via de loon- en inkomstenbelasting. Koning zei dat het kabinet het ei gen woningbezit een warm hart toedraagt. Hij wees er wel op dat het Kamerlid Kombrink (PvdA) in het verleden heeft gezegd dat het huurwaardeforfait omhoog zou moeten. Interpellant De Grave was tevre den met de antwoorden van Ko ning. Tal van fracties kritiseerden de WD en zagen in het optreden een propagandastunt. Engwirda (D66) sprak van een toneelstukje voor twee heren en vroeg naar de werkelijke bedoeling van de VVD. Lankhorst (PPR) vond de actie van de WD buitengewoon eenzijdig. „De huizenbezitters zijn opge schrikt. maar huurders worden door dit kabinet bijna wekelijks opgeschrikt", aldus Lankhorst. Van Es (PSP) verweet Koning zich als een held voor de huizenbezit ters te afficheren. Schutte (GPV) wees de staatssecretaris erop dat afschaffing van de solidariteitshef- fing in de loon- en inkomstenbelas ting, zoals overwogen door het ka binet, afschaffing van een tijdelijke maatregel betekent. Als daar een structurele belastingverhoging te genover staat, is er dan geen spra ke van een ordinaire belastingver hoging?, zo vroeg hij zich af. Koning vond van niet. In de praktijk is de maatregel immers telkens met goedkeuring van de Kamer verlengd en de opbrengst is opgenomen in de meerjarencijfers, aldus de staatssecretaris. INLEGKRUISJES - Het water schap Regge en Dinkel gaat actie voeren om de burgerij te bewegen inlegkruisjes voortaan niet in de wc, maar in de vuilnisemmer te de poneren. Bij de bewaking van de kwaliteit van het oppervlaktewater ondervindt men namelijk veel hin der van de plastic delen van dit dunne damesverband, dat met het restprodukt van de zuiveringsin stallaties in de beken en sloten te rechtkomen Unisex 13% Spijkerbroek Rechte pijp^H 29-40 69,95 Haarlemmerweg 41 Leiden (Bij Groenoordhallen) ROTTERDAM (ANP) - Toen de 57- jarige H. Gonggrijp, bij Slaven- burg's bank belast met de buiten landse kantoren, begin 1980 ver nam dat er zwart geld via het kan toor van de bank in Zwitserland werd 'wit gewassen', heeft hij deze praktijken onmiddellijk verboden. Dit verklaarde Gonggrijp, de derde hoofdverdachte in het proces over de zwart-geldpraktijken bij de bank, gisteren voor de Rotterdam se rechtbank. Gonggrijp, thans lid van de raad van bestuur bij Credit Lyonnais, de Franse bank die Slaveburg's heeft overgenomen, moet zich ver antwoorden voor het feitelijke lei ding geven aan de zogenaamde en veloppen-truc. Hierbij werden (zwart) geld of effecten, die door een cliënt bij een Nederlands kan toor van de bank werden gestort, geadministreerd alsof het een gul denszending van de Zwitserse dochter Slavo-Schweitz in Zurich betrof. Hiertoe werd vanuit Zwitserland een envelop naar Nederland ge stuurd met daarin een papiertje waarop het gewenste bedrag was ingevuld. Met het gestorte geld als dekking werden kredieten ver strekt en was het voor de Neder landse fiscus 'wit' geworden. Gonggrijp „ontdekte" de enve loppen-truc toen hij in januari 1980 bij de chef van de effectenafdeling Wevers op de kamer was en een en veloppe van Slavo-Schweitz met daarnaast een bundeltje geld zag liggen. „Ik vroeg Wevers wat dat te betekenen had. Hij legde me de truc uit. Ik heb toen onmiddellijk HAAKSBERGEN (ANP) - De 47- jarige J. Morsinkhof uit Haaksber gen is in de Schipbeek verdronken na het aangaan van een wedden schap met een plaatsgenoot. De weddenschap draaide erom of Morsinkhof de beek over kon zwemmen. Met z'n tweeën gingen ze naar de beek. Terwijl Morsink hof enige tijd aan het zwemmen was ging de andere man weg. Later zagen voorbijgangers het lijk van de Haaksbergenaar in de beek drij ven. De politie gaat ervan uit dat er geen misdrijf in het spel is. ADVERTENTIE Den Haag Kortingen tot 50%. Hoogstraat 22 - Den Haag AMSTERDAM (ANP) - Scholen gaan vaak ondemocratisch te werk en lappen bestaande regels aan hun laars als zij nog tijdens een leerjaar overgaan tot de definitieve verwijdering van lastige leerlingen. Een „strenger toezicht" op de scholen is wat dit betreft nodig. Dé Stichting Ouder Belangen Organisatie (OBO) meldt dit in een zwartboek, dat vanmiddag op het ministerie van onderwijs in Zoetermeer is aangeboden aan staatssecretaris Ginjaar - Maas. Schoolverwijdering (dus niet schoolverzuim, zoals spijbelen) komt veel meer voor dan aangenomen, stelt OBO. Bij de stichting werden na tv-uitzendingen vorig jaar over dit onderwerp 1.800 gevallen gemeld. Schoolverwijdering treft het meeste leerlingen in de categorie 16-17-jarigen, die niet meer volledig leerplichtig zijn. De maatregel wordt vaak kort voor de vakantie genomen: de leerling blijft dan meetellen voor de door de school te ontvangen subsidie. „Het spreekt verder voor zich", aldus OBO, „dat er meer problemen zijn bij kinderen uit lagere sociaal-economische milieus". OBO onderscheidt drie vormen van schoolverwijdering: de 'ver kapte' variant, de formele verwijdering en de 'illegale' manier. Verkapt is het, wanneer leerlingen door leraren zodanig negatief worden bejegend, dat de scholieren uit zichzelf wegblijven. De illegale manier is de schorsing, waarbij de leerling wel blijft inge schreven. NEERGESTORT •C f +MAKKNESSE - Bij een ongeluk met een zweefvliegtuig op het zweefvlieg- centrum de Voorst in Marknesse (Noordoostpolder) zijn de 28-jarige in structeur A. Kuiper uit Emmen en de 17-jarige scholier H. van Wessel uit Ede om het leven gekomen. Nadat het zweef vliegtoestel aan een lier lot 250 meter hoogte was opgetrokken en werd losgekoppeld, raakte het op nog onverklaarbare wijze in een bocht en kwam vervolgens loodrecht naar beneden. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3