Kloof tussen arm en rijk groot na 8 jaar Thatcher Stalin hielp KS over de streep bij Marshallplan Studie en werk van vrouwen verrijkend voor kerk PAGINA 2 VRIJDAG 5 JUNI 1987 Kr is een lange wachtlijst voor de Porsche 911. Maar in Londense wijken als Brixton en Eastham staan de men sen 's morgens in de rij voor winkels waar brood van een dag oud goedkoop van de hand gaat. De klasseverschil- len waren in Engeland altijd al groot. Acht jaar Marga ret Thatcher aan het bewind heeft de kloof tussen arm en rijk alleen maar groter gemaakt. zomin als getrouwde der uitkering. Verbergen Met de werkloosheid is ook de armoede sterk toegenomen. That cher probeert dit overigens voort durend te verbergen. Zo wist ze de publicatie van een onderzoek naar de omvang van de armoede in Groot-Brittannië vorig jaar uit te stellen tot vlak voordat het parle ment met zomerreces ging. Het rapport verdween daarop onmid dellijk naar de bibliotheek van de Houses of Parliament, die vervol gens in verband met de vakantie meteen op slot ging. De resultaten van het onderzoek waren dan ook schokkend. Bijna eènderde van de Britse bevolking, ruim zestien mil joen mensen, leeft onder, op of net boven de armoedegrens. Werklo zen, gepensioneerden, alleenstaan de moeders en immigranten zijn onder de armen oververtegen woordigd. Wie geen betaald werk heett, heeft in principe recht op een zoge naamde 'supplementary benefit', een soort bijstandsuitkering. Voor een alleenstaande bedroeg deze vo rig jaar ongeveer 105 gulden per week, voor een echtpaar zo'n 65 gulden meer. Deze uitkering zou een minimaal bestaansniveau moe ten garanderen. Diverse onderzoe ken hebben echter duidelijk ge maakt dat dat niet meer het geval is. Een recente studie, waarvan de overheid overigens ook weer pu blicatie trachtte te verbieden, laat zien dat er een rechtstreeks ver band is tussen werkloosheid/ar moede en ziekte. De armere groe- Toen Thatcher in 1979 het roer van het schip van staat van Labour overnam, stond Groot-Brittannië economisch gezien aan de rand van de afgrond. De inflatie bedroeg ruim dertien procent per jaar. Het IMF, dat normaal toch alleen wordt geassocieerd met noodlij dende derde wereldlanden, moest in actie komen om het pond voor ineenstorting te behoeden. door Nicole Lucas Thatcher beloofde de economie weer op peil te brengen door zich er minder mee te bemoeien. De overheidsuitgaven moesten, zo oordeelde ze, drastisch worden te ruggebracht om de inflatie in te dammen. Bovendien moest de overheidsbemoeienis met de maat schappij in het algemeen en de economie in het bijzonder dras tisch worden beperkt. Dat maakt mensen en bedrijven immers maar afhankelijk van de staat en werkt luiheid, bureaucratie en inefficiën tie in de hand. Ruim baan voor het particulier initiatief, was en is het credo van de IJzeren Dame. Volgens veel economen heeft Thatcher een klein wonder ver richt. De Britse economie is de snelst groeiende in Europa. De in flatie is teruggebracht tot minder dan vier procent. Een groot aantal overheidsbedrijven (British Tele com, British Gas, British Airways, Rolls Royce) is in particuliere han den overgegaan. In de City, het za kencentrum van Londen, worden miljoenen verdiend. Het aantal buitenlandse banken en effecten kantoren is er de laatste jaren sterk toegenomen. Kloof Er zit echter een andere kant aan dit succesverhaal. Onder Margaret Thatcher is de kloof tussen het deel van de bevolking dat het goed gaat en dat deel dat het slecht heeft sterk gegroeid. Tijdens haar be wind is de nivelleringstendens van de jaren zeventig weer terugge draaid. De rijkste helft van de be volking heeft maar liefst 93 pro cent van de totale welvaart van het land in handen. De rijkste tien pro- cent beschikt alleen al over vijftig procent. Die tweedeling tussen rijk en arm uit zich ook geografisch. Ten zuiden van de lijn Bristol-Oxford- Cambridge wonen de beter gesi tueerden. In het noorden van En geland, Schotland en Wales wonen de paupers. In die gebieden is de werkloosheid ook het sterkst ge groeid. Onder Thatcher is de steun aan de traditionele industrie dras tisch verminderd. De textiel, de staalindustrie, de mijnbouw en de scheepsbouw zijn nagenoeg ver dwenen. Sinds 1979 is het aantal banen in de Britse industrie met maar liefst 27 procent gedaald. Het grootste deel viel weg in de Mid lands en het noorden. Nieuwe ba nen (voornamelijk in de diensten sector) zijn vooral in het zuiden ge creëerd. Volgens officiële cijfers is het aantal werklozen sinds 1979 van 1,2 tot 3 miljoen gegroeid. Maar de re gering wordt ervan beschuldigd dat zij het ware aantal verdoezeld. Jongeren die van school komen en geen werk kunnen vinden worden ondergebracht in een zogenaamd Youth Training Scheme: zij wor den niet als werklozen geteld, net alle mogelijke i voorzieningen is gekort, maar ook dat mensen vaak niet weten waar ze recht op hebben. „Iedereen heeft 'recht' op een bijstandsuitke ring", schrijft hij, „maar niemand zorgt er voor dat mensen ook krij gen waar ze recht op hebben. Er bestaan weliswaar allerlei voorzie ningen, maar mensen moeten dat zelf maar zien uit te vinden". De sociale diensten hebben, con stateert hij, bovendien steeds min der gelegenheid om mensen op hun rechten te wijzen. Niet alleen is het aantal 'cliënten' dat ze moe ten 'behandelen' sterk gegroeid, ze hebben er steeds minder mens- kacht voor. Want ook de sociale dienst zelf is ten prooi gevallen aan de bezuinigingsdrift van Thatcher en haar ministers. De armen en werklozen hebben van de conservatieve premier wei nig te verwachten. Wie werkloos is heeft dat, in haar ogen, toch vooral aan zichzelf te danken. Ze staat in deze opvatting overigens zeker niet alleen. In Tory-kringen wordt inmiddels een idee van een work- fare in Amerikaanse stijl overwo gen. Dat is een systeem waarbij zij die lichamelijk in staat zijn te werken worden gedwongen een baan of scholing te aanvaarden in ruil voor een uitkering. Een rap port daarover circuleert al enkele maanden en schijnt door tieve beleidsmakers uiterst I te worden genomen. Verbetering pen zijn minder gezond dan de rij keren. Ze zijn kleiner, hebhen eer slechter gebit en hebben een lagere onder druk, evenals allerlei andere Zoals gezegd is in veel gevallen werkloos zijn synoniem met ar moede lijden. Dat wil niet zeggen dat het hebben van een baan auto matisch een enorme verbetering betekent. Het weekblad The Eco nomist berekende dat vrijwel ie dereen met een baan er sinds 1979 op vooruit is gegaan, maar de hoge re inkomens meer dan de lage. De laagste belastingschaal is verlaagd van 33 naar 27 procent, het hoogste tarief van 83 naar 60 procent. De lonen van de laagstbetaalden staan, als gevolg van de hoge werk loosheid, bovendien stelselmatig arbeidsvoorwaarden. Werkgevers hebben daarbij een grote vrijheid, want Groot-Brittannië kent bij voorbeeld geen wettelijk vastge steld minimumloon. Thatcher wijst alle beschuldigin- schreef, enkele jaren geleden gen dat haar beleid verantwoorde- Recht De Britse journalist Paul Harri- al; een boek over de Londense wijk lijk zou zijn steeds scher- Hackney, die hij het predicaat 'Af- per wordende tweedeling van de schuwelijkste plaats Groot- hand. Zij wijst er op dat het tijd Brittannië' gaf. Hij constateerde kost om "de'zonden'" uit het verle- niet alleen dat onder Thatcher op den weg te werken. Bovendien gaat een drastische verandering in de economie (Groot-Brittannië wordt, net als andere westerse lan den, van een industriële vooral een dienstverlenende natie) nu een maal altijd met wat ongemak ge paard. Dat neemt niet weg dat Thatcher de afgelopen jaren niets heeft gedaan om die pijn ook maar iets te verlichten. Tijdens haar be wind is een slecht gevoede en slecht opgeleide generatie opge groeid, die daardoor nauwelijks toekomstperspectieven kent. Die generatie, ruim zes miljoen jonge mensen, kunnen op 11 juni voor het eerst naar de stembus om hun ongenoegen met het conserva tieve beleid duidelijk te maken. Het valt echter nauwelijks te ver wachten dat ze dat doen. De stem ming onder de vele werkloze jon geren is apathisch. Bovendien is het alternatief, dat toch van La bour moet komen, nogal vaag. Geniaal En wat de oudere kiezers betreft: de beslissing van Thatcher om huurders van gemeentewoningen (zogenaamde councilhouses) in staat te stellen die huizen te kopen is politiek een geniale zet geweest. Daardoor zijn velen in staat gesteld een huis te bezitten dat ze zich voorheen niet konden veroorloven. De vele pogingen van militante La- bour-gemeenteraden om de ver koop van councilhouses te verhin deren heeft alleen maar bitterheid veroorzaakt. Traditionele Labou- raanhangers zijn daardoor poten tiële Tory-stemmers geworden. En tenslotte ligt bij veel kiezers de winter van 1978/79 nog vers in het geheugen. Uit onvrede met het beleid van premier Callaghan, die loonsverhogingen zoveel mogelijk wilde beperken, gooiden de bon den alles plat. De algemene staking die volgde brak de voorlopig laat ste Labour-regering de nek. Toen Margaret Thatcher in 1979 het be wind overnam vond 75 procent van de Britten dat 'vakbondsmacht' het belangrijkste probleem in het land was. Als er één ding is waarin geslaagd, dan is het wel cht te breken. Labour, of althans èen deel van de partij, heeft haar lesje geleerd en heeft sinds 1979 een grotere afstand gescha pen tussen haar en de vakbewe ging. Dat neemt niet weg dat bij een groot deel van de kiezers de vrees voor een linkse radicalise ring, en daarmee vrij (er) baan voor de bonden, erg diep zit. Zij zullen, voor de zekerheid, uiteindelijk toch od Thatcher stemmen. WASHINGTON - De prestigieuze universiteit van Harvard had op 5 juni 1947 een kleine wijziging te melden in het programma van de promotie-redes van die dag. Vijf dagen eerder had de vroegere vier- sterren-generaal en sinds vijf maanden minister van buitenland se zaken George Marshall onver wacht laten weten, dat hij ook een rede wilde houden. Voor zo'n be langrijke gast kon het programma wel worden veranderd. Niets wees erop, dat de speech van Marshall niet alleen de belangrijkste uit diens hele loopbaan zou worden. door Henk Dam Marshall, bepaald geen begena digd spreker, begon zijn tien minu ten durende praatje met een expo sé van de beroerde situatie in het zieltogende Europa, en de consta tering dat daar nodig iets aan moest worden gedaan. „De oplos sing", zo zei hij, „ligt in het door breken van de vicieuze cirkel, en in het herstel van het vertrouwen van de Europeanen in de economische toekomst van hun eigen landen en in die van Europa als geheel". De Verenigde Staten moesten en zou den „alles doen in hun vermogen om de economische gezondheid in de wereld terug te brengen". Er was ernstige stagnatie in de landbouw en de industrie, en voor al in de steden was het met de be volking slecht gesteld. De bitter koude winter van '46-'47 had het al lemaal alleen .nog malr nog erger gemaakt. Een Amerikaanse diplo maat schreef in 1947 na een rond reis door Europa dan ook bezorgd: „Miljoenen mensen hier sterven een langzame hongerdood". Het door Marshall zo bijna on derkoeld gebrachte plan, later naar hem genoemd, zou aan deze diepe depressie een eind maken. De 13 miljard dollar die de VS in het ka der van het Marshall-plan van 1948 tot 1952 aan Europa schonken - Ne derland kreeg daarvan 980 miljoen dollar - zorgden voor een spectacu lair herstel, en was de basis van Eu ropa's huidige welvaart. Een paar cijfers om dit te illustre- rerf: De industriële próduktie in Europa was in 1950 45 procent ho ger dan in 1947, en in 1952 200 pro cent hoger dan in 1938. Het inko men per hoofd van de bevolking steeg in België van 2465 dollar in 1947 tot 3097 in 1951, en in West- Duitsland van 1320 tot 2507 dollar. De sociale en politieke gevolgen van de Marshall-hulp waren zo mo gelijk nog belangrijker. Door de veelvuldige trans-Atlantische kon takten trad er zoiets als een ver- Amerikanisering van Europa op. Het Amerikaanse krachtvoer zorg de er bovendien voor - geloven al thans nog steeds veel Amerikanen - dat het verzwakte Europa niet ten prooi kon vallen aan de Achterdocht Angst voor de bedoelingen van Stalin was de belangrijkste reden waarom de Amerikanen met hun zeer groots opgezette hulppro gramma van start gingen. Die ach terdocht was vanaf eind 1946 steeds grotere vormen gaan aanne men en zorgde uiteindelijk voor een hele nieuwe politieke lijn je gens de Sowjet-Unie. Direct na de oorlog zagen de Amerikanen nog wel iets in samenwerking met die andere grote overwinnaar van We reldoorlog II. In de VS werd gehoopt op duur zame vrede en evenwicht door coö peratie van de grote mogendheden binnen het raamwerk van de Ver enigde Naties. Maar toen Stalin in Oost-Europa en de Balkan begon met het creëren van satelliet-sta- ten, verdween die hoop al spoedig. De bange vraag die de Amerikanen zich begonnen te stellen was: is Stalin bezig met het begin van wat uiteindelijk een wereldhegemonie moet worden? Die angst werd mede gevoed door de wetenschap, dat het in Eu ropa economisch beroerd ging, dat er in verschillende Europese lan den grote communistische partijen opereerden, en dat die partijen, ge steund door Moskou, wel eens van de misere gebruik zouden kunnen maken. Het wachten was op con crete aanleidingen die deze theorie zouden kunnen bevestigen. Begin 1947 deed zich zo'n aanlei ding vóór. Het danig verarmde En geland liet toen weten niet langer zijn historisch gegroeide bescher mende rol in Griekenland te kun nen spelen. In dat land dreigden communistische guerrilla's de re gering ten val te brengen. Als Grie kenland zou vallen, zou Turkije volgen. De hele regio daar, Afrika zelfs, zou onder de communisti sche invloedssfeer kunnen komen, zo vreesden de Amerikanen. Truman-doctrine De Amerikaanse president Tru man greep zijn kans, en hield op 12 maart 1947 voor een verzamelde vergadering van het Congres een rede, waarin hij om 400 miljoen dollar hulp voor Griekenland en Turkije vroeg. Belangrijker was echter nog, wat hij 'daarna zei..Tru man verklaarde: „Ik geloof dat het de politiek van de Verenigde Sta ten moet zijn om vrije volkeren te ondersteunen die onderwerping door bewapende minderheden of buitenlandse mogendheden willen bevechten". Deze belofte tot strategische hulp aan bevriende mogendheden kwam al gauw bekend te staan als de 'Truman-doctrine', was het defi nitieve eind van Amerika's isola tionistische politiek, en'vormde de aanzet voor de Marshall-hulp. Di rect na Truman's rede ging een klein*groepje mannen op het mi nisterie van buitenlandse zaken om de tafel zitten om na te denken over plannen waarmee Europa weer op de been kon worden ge holpen. Wat er uitkwam was een onge woon genereus plan: er was bui tengewoon veel geld mee gemoeid, en het uitgangspunt was boven dien dat de Europeanen in princi pe zelf mochten weten hoe ze de Marshall-dollars wilden besteden. Een lastige vraag was, of ook de Sowjets en hun satellieten in aan merking kwamen. De Amerikanen besloten dat zij, ondanks al hun wantrouwen, niet ervan beschul digd wilden worden Europa in twee blokken te verdelen. De Sow- jet-Unie mocht dus meedoen. Imperialisme Toen eind juni in Parijs de eerste besprekingen tussen de grote Eu ropese mogendheden over de Marshall-hulp werd gehouden, ver scheen dan ook de Russische mi nister van buitenlandse zaken Mo- lotov. Zijn aanwezigheid zou niet lang duren. Al gauw kregen de Sowjets door dat de VS voorwaar den stelden aan hun hulp die voor hen onaanvaardbaar waren. Zo eisten de Amerikanen inzicht in de Russische economie, en eco nomische integratie met de rest van Europa. Molotov sprak woe dend vap 'Amerikaans imperialis me', en vertrok, de groep landen achterlatend die de Amerikanen ook uiteindelijk als ontvangers hadden bedoeld. Zestien landen begonnen op 12 juli in Parijs met een conferentie over de Marshall hulp. West-Duitsland voegde zich daar later bii. Tsjecho-Slowakije Medio september waren de Eu ropese landen uit vergaderd, en vroegen ze de Amerikanen om 20 miljard dollar, "te betalen over een periode van vier jaar. Truman ge bruikte dat wensenlijstje als basis voor een eigen voorstel, stelde een en ander naar beneden bij om het Congres niet te erg te laten schrik ken, en kwam zo op 17 miljard dol lar uit. De Republikeinen, die in Huis en Senaat een meerderheid vormden, vonden het plan nóg veel te duur. Ze wilden bovendien de Demo craat Truman aan de vooravond van het verkiezingsjaar 1948 niet al te graag aan een groot succes hel pen, en traineerden het Marshall plan waar ze maar konden. Maar toen hielp Stalin. In februari 1948 pleegden de communisten in Tsje cho-Slowakije, dat tot dan toe re delijk democratisch was gebleven, een coup. Alle angst voor commu nistische plannen werd acuut nieuw leven ingeblazen; nog geen maand later keurde het Congres het Marshall-plan goed. De Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving - officieel ad viesorgaan van de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk over maatschappelijke vraagstukken - wil de belangstelling van vrou wen voor een studie theologie stimuleren. Ook gaat de raad proberen dat de vrouwen die theologisch of pastoraal werk doen door verdere studie meer in aanmerking komen voor kader functies en leidinggevende posi ties. Een daarvoor op te richten commissie 'Theologie en pasto raat' maakt deel uit van het pro- jekt 'Vrouw en kerk 1987-1991'. dat de raad volgende week offi cieel zal presenteren. In een toelichting zegt de raad voor kerk en samenleving, dat de studie en het werk van vrouwen - theologisch en pastoraal - voor het kerkelijk leven 'verrijkende effecten' heeft. "Maar deze ont wikkeling bracht ook de proble men aan het licht waarop pasto rale werksters binnen de hiërar chische structuur van de kerk stuiten". De commissie 'Theologie en pastoraat' wil, in samenwerking met vrouwen die aan theologi sche faculteiten en in parochies, studieverbanden en vormings centra actief zijn, werken aan verbetering van de positie van vrouwen op deze gebieden. Een enquête moet duidelijk maken in hoeverre vrouwen die de afgelo pen vyftien jaar in de theologie zijn afgestudeerd, bekend zijn met de feministische theologie, wat hun ervaringen zijn met de opleiding en welke knelpunten zij in hun studie en werk hebben ondervonden. Aartsbisschop Simonis heeft het pas verschenen rapport 'Vrouw en kerk' van het Kaski - katholiek instituut voor weten schappelijk onderzoek - van een begeleidende brief voorzien. Uit een onderzoek bleek onder meer. dat bijna tweederde van de rooms-katholieke vrouwen van mening is dat zij zich niet hoeven te houden aan de kerkelijke voorschriften aangaande seksua liteit. Simonis erkent, dat in het rap port ernstige problemen worden genoemd, "die talloze katholieke vrouwen onmiddellijk raken". "Wij beseffen dat het daarbij ook gaat om die vrouwen die in be- langrijke mate het dagelijks le ven in de parochie dragen". "De vragen die in het rapport worden verwoord verdienen ernstige aandacht". Simonis is bereid ze samen met anderen te bestude- Hij maakt onderscheid tussen twee kwesties: de positie en rol van de vrouw in de kerk en het conflict tussen leer en leven. Si monis: "Het conflict tussen leer en leven is niet typisch voor vrouwen. Het betreft evenzeer mannen. Verschil in leeftijd blijkt daarbij een heel essentiële factor, meer nog dan het verschil in sekse". De gegevens vergen nader on derzoek, meent de aartsbis schop. Ook moet worden onder zocht in welke mate bepaalde leeruitspraken bindend zijn. En wat katholiek-zijn betekent als zich tussen leer en leven conflic ten voordoen, en hoe pastores verantwoord met dat conflict kunnen omgaan. Ook de gege vens over de positie en taak van vrouwen in de kerk vragen, vol gens Simonis, om nader onder zoek, "om de werkelijkheid zon der eenzijdigheden te kunnen in terpreteren". Werkloos De ongeveer zestig werkloze theologische kandidaten die op een beroep van een hervormde gemeente wachten, zullen voor één jaar aangesteld kunnen wor den als vicaris in kort verband in gemeenten die daarvoor in aan merking komen. De financiële middelen die daarvoor nodig zijn komen uit het overschot van de Generale Kas over 1986. Dat meldt de Generale Finan ciële Raad van de Hervormde Kerk, die deze kas beheert. Uit die kas worden bijdragen gege ven voor bijzondere uitgaven van hervormde gemeenten, zoals onderhoud en uitbreiding van gebouwen, bijzonder pastoraat en opleiding en nascholing van predikanten. Het geld komt van de jaarlijkse verplichte bijdragen van lidmaten en dooppleden en van de rente. Vorig jaar was er in totaal f 10,5 miljoen te besteden aan 'generale middelen'. Het overschot bedroeg f2,1 mihoen. De werkloze afgestudeerden kunnen op deze manier in ge meentelijk pastoraat ervaring opdoen, die hen van pas zal ko men bij een beroep naar een ge meente, zegt de financiële raad in een toelichting. Hun vicariaat kan maximaal twee jaar duren. Hervormde Kerk: beroepen te Heino F. C. Officer Welsrijp- Baijum (Fr.). Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Rijs wijk (ZH) voor vormmgs- en toe- rustingswerk (deeltijd) kandi daat J. C. Dommer aldaar, naar Maastricht (hervormd-gerefor meerd) H. Eikelboom Vlaardin- gen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Arnhem J. F. de Haan Lutten. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Katwijk aan Zee J. Mijnders Veenendaal; bedankt voor Goudswaard J. Karens Op- heusden. Baptistengemeenten: aangenomen naar Utrecht kandi daat R. Venema Nieuwegein. Katwijk. De jaarlijkse 'Zo meravondzang' in de Oude Kerk (Boulevard) in Katwijk aan Zee begint volgende week woensdag, 10 juni. Elke woensdagavond om 8 uur tot 2 september. Steeds verleent een koor of solist mede werking; op de eerste avond is dat 'Song of Praise' onder leiding van Arie Pronk. 'Radiogemeente'. De avond diensten in Oegstgeest van de stichting 'Radiogemeente' (ds. A. H. van Gent) worden in juli en augustus niet gehouden in de Pauluskerk maar in de Groene of Willibrordkerk. In de Paulus kerk wordt het liturgisch cen trum verbouwd. Alphen aan den Rijn. De re monstrantse gemeente in Al phen aan den Rijn heeft bij het algemene kerkbestuur een voor stel tot aanvulling van de kerkor de ingediend. Om meer mensen bij de kerkelijke besluitvorming te betrekken vindt de Alphense gemeente een raadplegend refe rendum onder de leden gewenst. Met dien verstande dat alleen die leden hun stem kunnen uitbren gen die ook daadwerkelijk een plaatselijke ledenvergadering bezoeken. Peerke Donders. Maandag wordt in Tilburg de honderdste sterfdag van Petrus Donders her dacht, de Nederlandse redemp torist-missionaris die bekend werd door zijn werk gedurende 27 jaar onder de melaatsen in Su riname. Om 11 uur is er een pon tificale mis in de Dionysiuskerk ('t Goirke-Tilburg) met bisschop A. Zichem van Paramaribo en bisschop J. ter Schure van Den Bosch. Om half 3 wordt in de openluchtkapel in het Petrus Donders-park een 'dienst van zang, gebed en woord' gehou den, gepaard gaande met de in wijding van twèe kapellen. Daar bij zijn ook groepen Surinamers uit Amsterdam en Den Haag aan wezig. Studiereis. In oktober dit jaar komt een groep Duitse theo logen naar ons land voor een stu diereis. Zij willen kennismaken met het gewone gemeenteleven in steden en dorpen en contacten leggen met christenen van ver schillende kerken. De ongeveer dertig mannen en vrouwen heb ben een verblijf gehuurd in Ca- stricum. Zijn er plaatselijke raden van kerken die deze mensen willen ontvangen, dan kunnen zij con tact opnemen met de afdeling 'Oecumenische actie' van de Raad van Kerken, Walpoort 10, 5211 DK Den Bosch, 073-136471.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2