Basketbalteam komt langzaam op toeren Graf blijft grenzen verleggen 'Wonder dat we in finale staan' 'De Giro is nu pas echt begonnen' muziek sicking In finale van Roland Garros tegen Navratilova Leidsenhage Favorieten in Hillegom maken nog geen fouten Wedstrijd VRIJDAG 5 JUNI 1987 SPORT PAGINA 19 Den Haag-trainer Van de Meent I DEN HAAG (GPD) - „Dit seizoen", verzucht Pim van de Meent, veelgeplaagd trainer in dienst van FC Den Haag, „zou ik zelfs mijn ergste vijand niet toewensen. Het span ningsveld is enorm geweest. Vooral na de gestaakte wed strijden tegen Excelsior en Ajax leek het wel of we elke week aan een nieuwe competitie begonnen". De buitenwereld weet dat niet, maar sommigen van ons zijn er bij na aan onderdoor gegaan. Een spe ler, zijn naam noem ik liever niet, heeft wekenlang met psychische problemen rondgelopen, heeft nachtenlang wakker gelegen van al die supportersrellen. Zoiets vreet aan je, je ziet het voor je ogen af spelen, maar wat kun je daar als trainer nu in hemelsnaam tegen doen? Dat leer je niet op een cur sus in Zeist, maar we worden er hier in Den Haag wel mee gecon fronteerd". „Ze zeggen wel eens", vervolgt Van de Meent, „dat je als trainer alles meegemaakt moet hebben, maar wat al die supportersrellen betreft plaats ik daar toch een groot vraagteken achter. Ik zou echt niet weten wat ik met deze er varing moet doen. Het is eerder een last, dan datje kunt zeggen: ik ben daar geweest, nu gaan we dit en dat ondernemen". En dan, met een lichtelijk verbaasde blik in de ogen: „Als je er eens goed bij na denkt, is het eigenlijk onvoorstel baar, een wonder, dat FC Den Haag de bekerfinale heeft bereikt". Waarmee de ex-trainer van PEC Zwolle, FC Amsterdam, de Graaf schap, NEC en MW een welge meend compliment uitdeelt aan zijn spelersgroep. Een selectie die na de tussentijds onderbroken ont moetingen tegen Excelsior en Ajax duidelijk aangeslagen was en kost bare competitiepunten verspeelde, maar zich gaandeweg herstelde van de schade die door de eigen supporters was aangericht. Dwars door het uitstellen van wedstrij den, het sluiten van tribunes in het Zuiderpark en het noodgedwon gen invoeren van een pasjessys teem heen, werd alsnog behoud voor de eredivisie afgedwongen. Ten koste van Cambuur, Sportclub Enschede, Feyenoord, Excelsior en FC Den Bosch vocht FC Den Haag zich tot ieders verrassing zelfs een weg naar de finale om de KNVB-beker. Problemen Dat niet iedereen daar ingeno men mee was bleek al snel. De pro blemen over huisvesting van de bekerstrijd stapelden zich op, ze ker nadat Ajax zich als tegenstan der meldde. Het laatste duel tussen beide clubs liep bijna uit op een drama toen de ME het vak midden- noord besloot te ontruimen, een onaangekondigde actie die 25 ge wonden en Den Haag het brand merk van 'onoverkomelijk pro bleemgeval' opleverde. De burge meesters van Amsterdam, Rotter dam, Eindhoven en Utrecht be dankten dan ook hartelijk voor de smeekbede van de KNVB om de finale in huis te halen. moeten leren leven, maar ik zal er in ieder geval nooit aan wennen". „De Stoop", haalt Van de Meent dan de voorzitter van Den Haag aan, „speelt een belangrijke rol in het geheel. Dat staat vast. Hij jaagt met zijn uitspraken altijd mensen tegen zich in het harnas. Ten eerste omdat'ie Stoop is, ten tweede om dat hij de voorzitter van FC Den Haag is. Maar laat het wel duidelijk zijn dat negentig procent van alle andere voorzitters inmiddels al lang het bijltje erbij neer had ge gooid. Stoop niet, die heeft zich iets voor ogen gesteld met de club en dat zal hij ook verwezenlijken. Zo is Stoop, een eigenaardige, maar toch ook een bewonderens waardige man. Daarom past deze club wellicht ook zo goed bij hem". Oranje na zege op Israël weer kansrijk ATHENE (GPD) - In een werkelijk bizarre wedstrijd tegen Israël heeft de Nederlandse basketbalploeg de kansen op een goede klassering tijdens het Europees Kampioenschap in Athene weer in eigen hand genomen. Na een onwaarschijnlijke 43-24-voorsprong bij rust, bleef de basket meer dan elf minuten lang dichtgespijkerd voor Oranje. Net op tijd herstelde de ploeg zich, om op het nippertje de eerste punten van het toernooi binnen te halen: 61-60. De 84-91-nederlaag op de openingsdag tegen Polen werd daarmee groten deels gecompenseerd. Rik Smits speelt de bal, ondanks de aanwezigheid v medespeler. Nederland is dus terug in de race voor een plaats bij de eerste vier in de poule van zes. De manier waar op dat gebeurde zal de komende dagen nog wel de nodige gespreks stof opleveren. Israël kwam in eerste instantie niet voor op het lijstje van ploegen waartegen Ruud Harre wijn winst kansen zag. Na de 85-78-overwin- ning op het vierlandentoernooi in Amsterdam werden de verwach tingen iets bijgesteld. De 'nul' te- SAN MARINO (ANP) - In de piepkleine republiek San Marino heeft Roberto Visentini een grootse overwinning behaald. Twee dagen na zijn dertigste verjaardag nam Visentini op 'vreemde bo dem' de rose leiderstrui van de wielerronde van Italië over van zijn ploeggenoot Stephen Roche. De Ier had het tricot elf dagen gedra gen, bijna vier keer zo lang als Eric Breukink. Na de individuele tijdrit over 46 kilometer, gisteren onder barre weersomstandigheden tussen Rimini en San Marino verreden, verdrong de Zwitser Rominger Breukink van de derde plaats. Vi sentini was in de dertiende etappe in een uur, elf minuten en 39 seconden op afstand de winnaar, de als twaalfde geëindigde Ro che (1.14.26) de verliezer. Breukink verloor twee minuten op Vi sentini, maar won 47 seconden op Roche. "Maar de Giro is vandaag pas begonnen. Volgende week wordt er in de bergen met minuten gesmeten", aldus Visentini. De hoog in het zadel zittende Visentini, de nummer één van de Giro 1986, won het van de laag over het stuur gebogen Roche. Opvallend was de prestatie van Toni Rominger, die voor een Italiaanse formatie uitkomt en de jongerentrui draagt. De Pool Piasecki (derde), de Fransman Bernard (vierde) en de Spanjaard Lejarreta bleven Breukink voor. Net als in het klassement had binnen de ploeg van Peter Post een belangrijke ontwikkeling plaats. Breukink toonde aan beter te zijn dan de Australische kopman Phil Anderson (1.15.24) en de Schotse drager van de bergtrui Robert Millar (1.14.21). Post reed achter Anderson, Walter Planckaert achter Breukink. „Het maakt mij niet uit wie mij volgt, als er maar een mécanicien bij zit", reageerde Breukink, over wie Post zei: „Hij heeft formidabel gereden". gen Polen maakte een goed resul taat tegen Israël bijna tot een nood zaak. Iedere ploeg die van Israël winnen, zal in ieder geval een nier moeten vinden om de sco ringsdrift van ster-forward Doron Jamchi in te tomen. In de wed strijd tegen Tsjechoslowakije had hij, met een totaal van 37 punten laten zien ook in Athene snode plannen te hebben. In Amsterdam had hij aan Jos Kuipers echter een kwade gehad, vandaar dat de Bos schenaar ook in de Griekse hoofd stad met de opdracht belast werd Jamchi (voor zover mogelijk) uit te schakelen. Het ging Kuipers niet slecht af, al gingen zijn verdedigen de inspanningen wel ten koste van de precisie in de aanval (twee op acht). Naarmate zijn teamgenoten vaker mis schoten, trok Jamchi de wedstrijd echter meer naar zich toe. Zeventien van de eerste 19 Is raëlische punten kwamen op zijn naam; daarna viel ook 'het kanon' stil. Nederland kwam ondanks het vroege uur (9 uur Nederlandse tijd) aanzienlijk beter voor de dag. De basis, die door de 'eerste vijf was gelegd (15-9), werd onder andere door de inbreng van het Helderse trio Schilp, Van Noord en Van Rootselaar (de eerste twee hadden tegen Polen geen minuut in het Nederland-Israèl: 61-60 (43-24). Scores Nederland: Rik Smits 20, Jos Kui pers 15, Toon Helfteren 7, Kees van Rootse laar en John Emanuels 5, Ronald Schilp 4, Jelle Esveldt 3, Peter van Noord 2^Schot- percentage: 34 procent, rebounds: 34 procent, rebounds: 39. Reputatie PARIJS (GPD) - Steffi Graf blijft grensverleggend bezig. Hoewel de kroonprinses van het vrouwentennis Martina Navratilova voorlopig nog niet van de troon zal kunnen stoten, zorgde ze gisteren op Roland Garros voor een nieu we mijlpaal in haar nog prille carrière. Het zeventienjarige kindvrouwtje bereikte haar eerste Grand-Slamfinale door met veel moeite de al even jonge Gabriela Sabatini te ver slaan, waardoor West-Duitsland na Sylvia Hanika (1981) weer een gegadigde voor de prestigieuze Parijse titel le vert. Was de prestatie van Hanika des tijds een uitschieter - ze verloor uit eindelijk ook kansloos van Hana Mandlikova - dat kan van Steffi se Zuiderpark voor de tweede keer Graf onmogelijk worden beweerd, dit seizoen het trieste decor voor Het blonde tennissterretje uit .FC Den Haag-Ajax. De verhouding Bruehl (bij Heidelberg) gold bij politie/supporters bedraagt door voorbaat als een „zekere' Analiste. En zo vormt vanavond het Haag banden gelegde kaartver koop 1 op 28, de staantribunes van midden-noord zullen gesloten zijn, video-camera's zullen de suppor ters constant aftasten en het Zuiderpark zal volledig afgesloten zijn voor alle verkeer. De enige voertuigen die tot voor het stadion mogen doorrijden zijn de (door FC Den Haag bekostigde) zwaar be waakte bussen van de Ajax-aan- hang. Een trieste ambiance, die veel supporters er gisteren toe bracht hun toegangsbewijs weer in te leveren en de achtste bekerfina le van de Hagenaars vanaf de tv te volgen. „De supporters zijn vanavond belangrijker dan de wedstrijd zelf', geeft Pim van de Meent ui ting aan zijn frustratie over de voorgeschiedenis van het zwaar beladen duel. „Daar kan je je druk over gaan maken, je beklagen dat het zover is kunnen komen, maar het is gewoon de keiharde realiteit. Het is vanavond veel belangrijker dat iedereen zich gedraagt, afge dwongen of niet, dan dat er een leuke wedstrijd valt te zien. Deze bekerfinale wordt gespeeld omda t'ie gespeeld moet worden. En mochten we vanavond winnen, dan is dat mooi meegenomen. Maar ook niet meer dan dat". 'Vrienden' Van de Meent bereid zich in ie der geval voor op een heel verve lend avondje. „Toen FC Den Haag volop in de problemen zat, stonden we er hier ook echt helemaal alleen voor. Nooit werden we eens opge beld door collega's die ons sterkte wensten, nee, FC Den Haag was het synoniem voor voetbalvanda lisme en dat vond iedereen wel best. Op die manier werd de aan dacht toch maar mooi afgeleid van clubs die met dezelfde problemen kampen, maar momenteel een rus tige periode doormaken. Nu zitten we in de finale, en alle 'vrienden' melden zich plotseling. Voor kaar tjes, vrijkaartjes dan wel te ver staan, het plaatsen van reclame borden, achtergrondinformatie, ze bellen voor de gekste dingen. Ik wist niet eens dat ik zoveel mensen kende. En tot overmaat van ramp komen daar ook nog eens al die journalisten bij die hier puur en al leen voor de sensatie komen. Daar zal deze club blijkbaar toch mee Niet zo vreemd natuurlijk1 je al sinds 23 november 1986 - het jaar waarin ze acht van de dertien gespeelde toernooien won - onge slagen bent. Westduitse tiener het (voorlopig) grootste succes in haar onbe dwingbare streven de beste ter we reld te worden. In het Amerikaan se Key Biscane droogde ze achter eenvolgens Evert en Navratilova binnen een uur af, waarmee de coup van Graf, die bovendien de miljoen-dollargrens qua prijzen geld doorbrak, bijna compleet was. Vlak daarna verdrong ze Evert van de tweede plaats op de wereldrang lijst. Graf deed dit seizoen aan zes of ficiële evenementen mee en ging ii alle gevallen met de hoofdprij: naar huis. In februari boekte de nisgeneraties. De stand het voordeel 'Eindelijk' verlies Moses MADRID (ANP/Rtr) - Edwin Moses is er niet in geslaagd tien jaar lang ongeslagen te blijven. De Amerikaanse hordenloper werd gisteren in Madrid voor het eerst sinds 26 augustus 1977 verslagen. Zijn landgenoot Danny Har- ris won de 400 meter tijdens in ternationale wedstrijden in de Spaanse hoofdstad in 47,57, de beste tijd dit seizoen. Moses, tweevoudig Olympische kam pioen, was 122 keer achtereen als eerste over de streep geko men. Han Kulker eindigde op mijl als derde. Winnaar werd de Spanjaard Jose Luis Carreira in 3.55,95. Nu Navratilova nog. Morgen vindt op Roland Garros het achtste gevecht plaats tussen de twee ten- welis- Navra- tilova, maar Graf, die ook bij winst een nog te grote puntenachter- stand heeft om haar dertigjarige concurrente te verdrijven als aan voerster van het computerklasse ment, won wel hun enige eerdere ontmoeting op gravel (vorig jaar in West-Berlijn) en de reeds gememo reerde laatste wedstrijd in de reeks.Dat Navratilova tijdens de Parijse finale een (te) zware klus wacht staat wel vast. Zwaarder in elk geval dan het karwei gisteren tegen Chris Evert. De titelverde digster, die de open Franse al ze ven keer op haar naam had ge schreven en sinds '72 nota bene slechts dertien gravelpartijen moest prijsgeven, was volslagen kansloos op haar favoriete speelop- pervlak en voegde een saai hoofd stuk toe aan de vaak boeiende klas sieker: 2-6, 2-6. „Ik ben natuurlijk teleurgesteld, maar Martina had hier meer te be wijzen dan ik en dat heeft ze ge- De gelaatsuitdrukking van Ga- briëlle Sabatini rechtszegt alles. De Argentijnse heeft moeite met de nederlaag tegen Steffi Graf in de halve finale van Roland Garros. (foto AP) daan", besefte Evert. „Voor haar doen is ze aan een tegenvallend sei zoen bezig en dat wil ze duidelijk rechtzetten in de Grand-Slamtoer- nooien. Ik heb haar in geen jaren zo gretig gezien". Desondanks ziet Evert Steffi Graf morgen met de Franse titel aan de haal gaan. Dat de Westduitse de grootst mogelijke moeite had met Gabriela Sabatini deed niets aan die voorspelling af. De fraai ogende Argentijnse nam in de beslissende derde set welis waar een 5-3-voorsprong, maar gaf de partij, die anderhalf uur werd onderbroken wegens regenval, toch nog uit handen: 4-6, 6-4, 5-7. e moe. Mijn benen wilden niet meer", sprak Sa batini met gebroken stem en droe vige ogen, waaruit later tranen vloeiden. Steffi Graf huilde ook, maar dan van geluk en vooral opluchting. De pupil van trainer Pavel Slozil, die sinds eind vorig jaar haar vader Pe ter terzijde staat, onderkende het duel met haar vaste dubbelpartner „tactisch niet goed te hebben aan gepakt. Ik sloeg te veel op haar backhand, waardoor ze me onder druk kon houden". Niettemin be hield Graf- tot gisteren had ze in vijf partijen maar achttien games verspeeld - haar ongeslagen status. Zowel tegen Sabatini, die ze voor de zesde van de zeven keer in drie sets klopte, als over het hele ten- nisjaar. „Nee, dat zet me niet extra onder druk. Ik ben geen super mens, eens komt de nederlaag en die zal ik accepteren". De druiven zouden echter wel heel zuur zijn als uitgerekend Mar tina Navratilova morgen de reeks van 38 gewonnen wedstrijden op rij onderbreekt. Om ten minste twee redenen kon Nederland, ondanks de riante voorsprong, niet met een gerust hart aan de tweede helft beginnen. Ten eerste kon het Israëlische schotpercentage alleen maar beter worden dan de 22 procent van de eerste helft; een dramatische score op dit niveau. Daarnaast hebben de Israëli's een reputatie op te hou den als het erom gaat de tegenstan der over het hele veld onder druk te zetten en te houden. Zelfs zonder dat ze tot de ge vreesde tactiek over hoefden te gaan, kwamen de bange verwach tingen aan het begin van de tweede helft volledig uit. Zonder Rik Smits (vier fouten) en de na een zwak begin meteen vervangen Kuipers bleef Nederland 11,5 mi nuut zonder score; zonder enige twijfel een EK-record. Hoe kwets baar de Oranjeformatie is zonder genoemd duo, werd daarmee nog eens duidelijk onderstreept. Het was de net weer in het veld geko men Smits die uiteindelijk de ban wist te breken. De wedstrijd begon op dat moment weer helemaal op nieuw: 45-44. Net als tegen Polen bleek Rik Smits, de 22-jarig Oranje-center, in staat zijn ploeg op de cruciale mo menten op sleeptouw te nemen. Niet alleen zorgde hij in de laatste minuten zelf voor een aantal be langrijke scores, ook het tot nul ge daalde zelfvertrouwen van zijn teamgenoten keerde net op tijd te rug om de wedstrijd spannend te houden tot het einde. Met nog drie kwart minuut op de klok bracht Smits Oranje terug op voorsprong (61-60), waarna de Israëli's 30 se conden lang geen gaatje wisten te vinden in de Nederlandse defensie. Aan het uitballen van de wedstrijd kwam Nederland niet toe, omdat De Waard van de scheidsrechters met bal en al over de lijn mocht worden geduwd. Israël zocht voor het laatste schot uiteraard Jamchi op; zijn poging strandde echter op de ring. Met een 6 l-60-overwinning op Is raël zette Nederland de tradities van de laatste twee Europese kam pioenschappen voort. De manier waarop dat gebeurde, kan maar be ter snel vergeten worden, evenals het schotspereentage dat beide ploegen lieten aantekenen (34 pro cent). Het valt kennelijk niet mee het vizier vroeg in de ochtend op scherp te krijgen. Coach Ruud Harrewijn, die op vallend lang wachtte met het te rugbrengen van Kuipers en Smits, prees zijn ploeg na afloop voor het in de eerste helft vertoonde spel, maar was uiteraard minder te spre ken over wat er na rust gepresteerd Morgen is Italië'de tegenstander, een ploeg waar op papier weinig eer tegen valt te behalen. Het team waarmee de Azurri naar Athene zijn gekomen, is echter een stuk jonger en onervarener dan de bron zen formatie van twee jaar geleden. Harrewijn: „We zullen die wed strijd zeker niet bij voorbaat laten lopen, zoals in het verleden wei eens gebeurd is. We gaan de eerste 20 minuten gewoon kijken hoever we kunnen komen. Daarna kun nen we het altijd nog kalmer aan gaan doen". ADVERTENTIE ADVERTENTIE De 140 winkeliers van Leidsenhage organiseren weer een Lego wedstrijd voor de jeugd op zaterdag 13 juni a s. groep 4 t/m 7 jaar. groep 8t/m12jaar Wacht niet te lang met inschrijven want het aantal deelnemertjes is beperkt! De inschrijving sluit definitief op 10 juni a.s. Fraaie prijzen en voor ieder deelnemertje een leuke herinnering. s:::ss;c HILLEGOM - Er werden giste ren maar tien partijen verspeeld voor de districtsjeugdkampioen schappen in Hillegom, maar er kwamen veel geplaatste tennis sers in actie. Er werd hard gestre den in de categorie tot en met twaalf jaar. Rogier van Duyn en Robbert Paul Hartwijk, de papieren num mers één en twee, hadden weinig problemen om hun positie te handhaven. Met zijn uitslag liet Ronald Klein weten dat hij ook aast op een plekje in de finale: hij won met 6-0, 6-0 van Sander Geerlings. Alexander van den Akker, van thuisclub HTC, ver sloeg Alexander Bos in een partij waarin veel onenigheid bestond. Martijn van der Berg, eergisteren nog in de clinch met zijn moeder, liet gisteren zien dat het ook an ders kan. Hoewel hij het in een leeftijdsgroep hoger, tot en met elf, niet kon redden tegen Roe land Kuiper speelde hij een uit stekende wedstrijd en kwamen beide jongens tevreden van de baan. De verwachte nummers één n de leeftijdsgroepen tot en met elf en tot en met veertien, Jo- chum van Doorn en Patrick Kie- boom, gaven hun tegenstanders geen schijn van kans. Ook Mar- tijn Roijen en Erik Nijssen, bei- I den spelend in de klasse tot en met zestien, waren meedogen loos. De enige meisjes die in ac tie kwamen waren Natalie van der Voort tegen Laura Staal. Van der Voort won met 6-4 6-4. orgeldemonstraties door onze jeugdige kampioen. Dennis van Kerkvoorden Tevens show op Yamaha Clarlnova's. Scholen Bollenstreek Heereweg 152 Lisse S 02521-19134.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19