Bezwaar Alphen tegen samenwerking in regio van politiekorpsen 'We zijn geschuffelde mensen' Gaiapolis deed te weinig natuur jam in potten PAGINA 18 Will REGIO VRIJDAG 5 JUNI 1987 NIEUWKOOP - Milieu ambtenaar in de gemeente Nieuwkoop betekent in de praktijk zo veel als 'ambtenaar Nieuwkoopse Plassen'. Als ze daar niet zo'n partij water hadden, was er ook dat baantje van milieu-beambte niet uit gevonden. Na ruim vijf jaar in die functie te heb ben gewerkt, vertrekt Jos Teeuwisse. "Ik was eigen lijk te weinig buiten", blikt hij terug, daarmee bovenstaande typering van zijn job meteen onder uit halend. Er was dus meer te doen dan alleen de plassen in de gaten houden. door Rob van der Zanden De 39-jarige Alphenaar had nog andere zaken in zijn portefeuille behalve 2000 hectare natuurge bied. De inzameling van klein chemisch afval of het schrijven van nota's, om maar eens wat zij straten te noemen. "Het papier werk begon de overhand te krij gen. Dat is eigenlijk een slechte zaak", vindt-ie. Dat hij op den duur meer papier dan water zag, is trouwens niet de reden van zijn vertrek. "Ik heb het in Nieuwkoop pri ma naar mijn zin gehad. Dit is een hele goeie gemeente om in te werken. Maar ik heb nu toch iets gevonden waar ik mijn ei nog veel beter kwijt kan". Hij verkast naar Castricum om zich daar te vestigen als directeur-rentmees ter van de Stichting het Noord- hollands Landschap. 1987 is het Jaar van het Milieu. Water staat daarbij vooral in de belangstelling. Het jaar van de Nieuwkoopse Plassen zou je bij na zeggen. Dat heeft Teeuwisse er niet van weerhouden de wa terrijke omgeving te verlaten. Hij heeft uiteraard wèl het benarde gevoel dat hij na al die tijd de greep verliest op het gebied, maar niet het idee dat er met zijn vertrek een leegte ontstaat. Zijn opvolger is weliswaar nog niet bekend, maar het staat al vast dat de man of vrouw 12 uur per week meer gaat werken dan de schei dende ambtenaar. Jos Teeuwisse i de recreatie in het gebied tot de juiste proporties acht ik één was voor 20 uur per week in dienst bij de gemeente Nieuw koop. De nieuwkomer krijgt een vierdaagse werkweek. Voorsprong "Mijn opvolger krijgt nóg meer mogelijkheden. Hij of zij kan zich nog beter concentreren op het plassengebied dan in mijn geval. Het is toch een bewijs dat Nieuwkoop zeer goed bezig is en de zaak uiterst serieus bena dert". Dat het de gemeente me nens is met de plas, blijkt ook uit het feit dat de functie van milieu ambtenaar wordt veranderd in die van 'ambtenaar natuurza- ken'. Teeuwisse: "Daarmee heeft Nieuwkoop een grote voor sprong op de meeste andere ge meenten in ons land". Tropenjaren maakte hij door. Naast zijn milieubaantje gaf hij veertien uur les als aardrijkskun deleraar aan het Ashram College in Alphen. Het onderwijs zegt hij nu ook voorgoed vaarwel. "Na zeventien jaar les geven, vind ik het welletjes. Een tijd geleden kreeg ik al de behoefte om iets anders te doen, omdat ik van jongs af aan belangstelling heb voor de natuur. Maar ik kwam als leraar natuurlijk nergens aan de bak, hoewel ik tijdens mijn le rarenopleiding een aardige scrip tie maakte over een natuuron- derwerp. Nieuwkoop zag het in my wèl zitten. Waarschijnlijk omdat ik het gebied erg goed kende. In mijn aardrijkskunde lessen besteedde ik veel aan dacht aan de Nieuwkoopse Plas sen. We gingen er ook regelmatig op excursie". Docent Tijdens het.gesprek bewijst hij trouwens een goede docent te zijn. Achter zijn bureau in het Nieuwkoopse gemeentehuis geeft hij geestdriftig een lesje aardrijkskunde, steeds wijzend op een grote landkaart. Zijn wijs vinger gaat naar het gebied tus sen Alphen en Bodegraven, ten zuiden van de spoorlijn. "Wat is daar allemaal niet veranderd in de afgelopen vijftien jaar? En het is nog niet afgelopen. Alphen bouwt zowat al haar polders vol. Let wel: ik spreek geen waarde oordeel uit. Er zullen best argu menten voor te vinden zijn. Ik constateer alleen dat in Nieuw koop de natuur nog voorop staat. En daarmee is het plassêndorp uniek. Dat geeft misschien tege lijkertijd ook wel weer de handi caps aan. De gemeenten kijken te veel naar hun eigen zaken, lo gisch eigenlijk". "Wat ik heb bereikt in de afge lopen jaren? Je moet dat niet overschatten, maar ik denk dat de totstandkoming van het in standhoudingsplan voor de Nieuwkoopse Plassen heel be langrijk is. Het terugbrengen van de voornaamste dingen die zijn (foto Nanno Bloupot) de recreatie in het gebied tot de juiste proporties acht ik één van de voornaamste dingen die zijn bereikt". Uit zijn bureaula tovert hij ra zendsnel een 269 pagina's tellend boekwerk tevoorschijn. Kroon- uitspraakje. Jarenlang was de ge meente in strijd met de eigena ren van recreatie-eilandjes in het plassengebied. Uiteindelijk haal den de honderden eigenaren bakzeil met hun bezwaarschrif ten tegen het bestemmingsplan, waarin de gemeente rietlanden, bospercelen en kleine wateren tot natuurgebied bestemde. Vele eigenaren moesten stukjes inle- Jos Teeuwisse weet donders goed dat de gemeente zich met dit alles niet geliefd heeft ge maakt. "De eigenaren zeggen: ik ben zelf heus wel in staat om op mijn eigen natuurgebiedje te let ten. Ze zijn zelf immers vaak de grootste natuurliefhebbers. Toch is de verstoring van de natuur in die eilandjes vaak ingrijpender dan dat ze voor iedereen toegan kelijk zijn. Dat klinkt de meesten vreemd in de oren. Maar een ka novaarder die een keer voorbij trekt, richt minder schade aan dan een eigenaar van een stukje die op wisselende momenten, bij voorbeeld een vrije dag, heel na drukkelijk aanwezig is. Ik heb het dan vooral over het vogelbe stand. Het belang van de duizen den recreanten die de plas bezoe ken, weegt dan simpelweg zwaarder dan het belang van de eigenaren van die eilandjes. Het is een spanningsveld waarin je werkt". 'Zeiken "Soms moest ik tegen een landbouwer gaan vertellen dat hij op een bepaald moment ver keerd bezig was in zijn gebied. Zo'n boer heeft begrijpelijk ge noeg weinig oog voor de details die mij bezighouden. Hij moet weer verder met zijn bedrijf. Dan denk ik: Jos, wat sta je eigenlijk toch te zeiken". Volgens Teeuwisse is er in het plassêndorp ook veel onbegrip voor Natuurmonumenten. De stichting heeft ongeveer de helft van het plassengebied in bezit. "Ik blijf zeggen dat als Natuur monumenten niet zo veel had op gekocht, het héél wat slechter met de Nieuwkoopse Plassen was afgelopen. De gemeente heeft de taak hen te controleren of ze niet te veel gebieden afslui ten. Dat laatste is echter niet het geval". Het boek Nieuwkoop wordt dichtgeslagen. Hij krijgt als hoogste man van de Stichting het Noordhollands Landschap tien mensen onder zich. "Weer iets heel anders. Ik heb me tot nu toe altijd bemoeid met eigendom van andere mensen. De stichting heeft zelf natuurterrein in be heer. Ik word verantwoordelijk voor bij voorbeeld het Ilperveld ten noorden van Amsterdam, de Eilandspolder (tussen de Beem- ster en Schermer). Eigenlijk lijkt het best wel op Nieuwkoop. Maar de plassen hadden alles in één, hier is het verdeeld over di verse gebieden". "Verder maakt de stichting zich sterk voor behoud van ande re natuurgebieden. Eerst werkte ik namens een gemeente. In de toekomst zal ik misschien regel matig tegen een gemeente moe ten vechten. Ik was gewoon in voor iets anders. Dit is toch wat ik altijd al wilde doen".- ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen is niet voor regionale samen werking van de politie als het gaat om samenvoeging van recherche en meldkamers. De leden van de commissie voor algemeen bestuur lijke zaken zien weinig heil in de plannen die zijn opgesteld om de samenwerking van politiekorpsen in de regio Zuid-Holland Midden intensiever te maken. Volgens het concept moeten uit bezuinigingsoverwegingen de ne gen meldkamers in de regio plaats maken voor drie overkoepelende meld- en informatiecentra (OMIC). Dit betekent niet alleen dat de meldkamer Leiderdorp van de rijkspolitie overbodig wordt, ook is de Alphense politie dan voortaan aangewezen op de OMIC van Gou da. "En dat terwijl we verder zijn georiënteerd op Leiden", aldus burgemeester M. Paats. "Maar als het gebeurt moeten we mee. We kunnen niet op een eiland gaan zit ten". s had weinig moeite met het samenvoegen van oplei dingen en voorlichting. Wel vormt de vorming van een regionaal team rechercheurs een groot probleem. Dit zou betekenen dat alle korpsen vaste mensen beschikbaar stielen voor het geval er iets gebeurt. Vol gens Paats gaat dat te ver: "Het staat me tegen dat de officier van justitie gaat beslissen wanneer on ze mensen worden ingezet. Het is prima om rechercheurs te leveren als er iets aan de hand is, maar we moeten iets te zeggen hebben over ons eigen gebied. Als wij een vaste bijdrage gaan leveren, kunnen we zelf niet meer bepalen waar we de prioriteiten leggen: bij plaatselijk of regionaal onderzoek". Het vaste team wordt ingezet om de zware criminaliteit te bestrij den. Paats: "Als je dat goed wilt doen moetje dat goed coördineren. We hebben nu echter een goede overlegsituatie, dus waarom zou den we?" PvdA'er A.J.M. van den Berg- Groenewegen vroeg zich af waar om de officier van justitie dan een andere oplossing voorstelde. C.C.Doolhoff (Progressief Alphen) stelde dat het bovendien sneller werkt als één persoon beslist of achter een bepaalde zaak moet worden aangegaan, dan wanneer negen korpschefs dit onderling moeten overleggen en uitzoeken. Alphenaren gepakt ALPHEN AAN DEN RIJN - De Al- phense politie heeft afgelopen nacht vier man aangehouden. Twee 18-jarigen, afkomstig uit Al phen en Aarlanderveen, hadden in de Hooftstraat in Alphen een par- keermeter uit de grond gerukt en opengebroken. De buit bestond uit 9 gulden. Op verzoek van de rijkspolitie in Bodegraven hield de Alphense po litie later twee mannen van 30 en 27 jaar uit Zwammerdam aan.In de woning van het tweetal werden 300 kledingstukken aangetroffen die van diefstal afkomstig zijn. De twee zijn overgedragen aan de rijkspolitie in Bodegraven. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de belangstelling zal het niet liggen. Het Alphens echtpaar Herman en Tineke Verheij weet zich met Pink steren tijdens het vliegerweekend in recreatiegebied Zegersloot in Al phen verzekerd van voldoende pu bliek. Ze zijn veel benieuwder naar het aantal deelnemers zelf. "We moeten het organiseren zonder geld. We hebben alleen maar uitno digingen kunnen versturen. We kunnen de mensen niet eens een reiskostenvergoeding aanbieden en dat is toch eigenlijk wel het min ste". Het heeft echter ook zo z'n voorde len. "Van de mensen die nu komen weetje dat het in elk geval gezellige mensen zijn. We weten dan ook ze ker dat het een gezellig weekend wordt". Met voldoende belangstel ling, dat staat voor hen vast. "Waar wordt gevliegerd, staan al gauw honderden mensen te kijken. Daar zijn we inmiddels wel aan ge wend". Herman en Tineke' Verheij doen van begin januari tot eind novem ber waar de meeste mensen soms alleen in hun jeugd of tijdens vakanties aan toekomen. Ze vliege ren. Zeven jaar geleden belandden zij 'per ongeluk' een keer op het vliegerfeest in Scheveningen, dat over twee weken weer wordt gehou den en tienduizenden bezoekers trekt. "We waren meteen enthou siast. De volgende dag zijn we weer gegaan om foto's te maken. We von den het prachtig. En dan weet je wel hoe het gaat. Je raakt met die mensen aan de praat. Het bleek een heel gezellige club. Vervolgens heb ben we ons aangemeld". De Verheij's behoren tot de onge veer 250 Nederlanders die vliege ren en zich derhalve hebben aange sloten bij het Nederlands Vlieger Gezelschap. "Geschuffelde men sen", typeren man en vrouw hun hobby genoten, "bij het excentrieke af. Mannen die doordeweeks in een keurig driedelig pak lopen, maar van wie de één tijdens het vliegeren nog gekker doet dan de ander. Bij na iedereen heeft wel iets waarmee hij zich van de andere onder scheidt. Ze hebben allemaal wat aparts. Een gek petje, of een specia le kleur vliegers, of een rare overall. Dat is typisch Hollands. Buitenlan- Herman en Tineke Verheij: "Iedereen doet gewoon wat hij leuk vindt Vliegeren een nieuwe passie voor volwassehen ders zijn allemaal herkenbaar c een vast tenue. Maar wij een bont gezelschap, een echte men gelmoes. In andere landen worden vliegerfeesten ook altijd volgens een vast protocol gehouden,hier rommelt alles en iedereen door el kaar heen. Da's onze charme. Ieder een kan zich hier thuis voelen. En dan kan het dus gebeuren dat de grootste pacifist bij een regenbuitje schuilt in de legerwagen van de ko lonel". "Gezelschap is dus echt het juiste woord", stelt Herman Verheij. "We zijn geen goed georganiseerde club. Als je met regeltjes gaat werken, betekent dat vaak alleen maar dat beperkingen oplegt. Ie dereen doet nu gewoon wat hij leuk vindt". In de middeleeuwen werd voor zover bekend de eerste vlieger in Holland gesignaleerd. Oostindië- vaarders kregen een rood-wit-blau- we vlieger als geschenk mee uit het Verre Oosten, waar al in de eéuwen voor Christus werd gevliegerd. De oosterlingen zijn nu nog altijd de ware meesters in de vliegerkunst. "tn Nederland ken ik maar één kerel die een perfecte vechtvlieger maakt, Ron Schreuder uit Delft. Hij komt dit weekeinde mogelijk ook. Een vlieger maken is een heel DEN HAAG/KATWIJK/OEGST- GEEST - Het bedrijf Gaiapolis uit Katwijk is gisteren door de Haagse economische politierechter mr. Van Overbeek veroordeeld tot een boete van 3.000 gulden waarvan 1.000 gulden voorwaardelijk. Het verwerkingsbedrijf voor produk- ten uit de biologische en de biolo- gisch-dynamische land- en tuin bouw, dat ook een vestiging heeft in Oegstgeest, had zich niet aan de regels gehouden. "Als ik zo naar de diverse ten lasteleggingen kijk, is het allemaal niet zo best geweest", aldus de eco nomische rechter. "Het gebeurt zelden dat er hier in een keer zo veel dingen van een bedrijf moeten worden behandeld. Dat geeft wel te denken". Volgens de Warenwet moet de inhoud van potten jam minimaal een gewicht van 450 gram hebben, maar Gaiapolis had daar nogal moeite mee. De 'normale' jam zou een hoger soortelijk gewicht heb ben dan de natuuijam van Gaiapo lis omdat er in de industrie met concentraten wordt gewerkt. Bij Gaiapolis zou de pure vrucht de basis van de jams zijn. Verder werd de firma verweten dat er verkeerde aanduidingen op de etiketten van potten hadden gestaan. Volgens het bedrijf zouden de fouten tij dens het overleg met de drukker zijn ontstaan. De jammaker toonde de rechter een verbeterd etiket. Dat er bij Gaiapolis een pot met te weinig appel-abrikozensap is ge vonden, zou volgens de bestuurder eveneens op een misverstand be rusten. Tot slot stond in een van de dag- VRIJDAG Leiden Le Bambou - hoek Herenstraat/Witte Singel, Leidse Folkclub Horus houdt vanavond open podium. Leidse Schouwburg - Leiden English Speaking Theatre met 'Loot'. 20.15 uur. Imperium - Oude Vest, 'The Family' van Lodewijk de Boer, 20.30 uur. Lak-Theater - presentatie nieuwe cur sussen, 20 uur, Feest, 24 uur. Leiderdorp Gebouw Irene - Hoofdstraat, avond- fietsvierdaagse, start 18 uur. Wassenaar Jongerencentrum Tent - van' Zuylen van Neijeveltstraat 204, optreden van de groep 'Eddy Vaganca rockabilly', zaal open 21.30 uur Lesbische Vrouwen Leiden - Lange- gracht 65. disco, 21-2 uur. ZATERDAG IJs- en Evenementenhal - Vondellaan, rommelmarkt, 10-17 uur. Wassenaar Gebouw Shalom - Duinrellweg, start Hollandse duin- en strandwandeling over 50 km. 8 uur. Zoeterwoude De Westender - Hondsdrafweg, verkie zing sterkste man en vrouw van Zoeter woude, hele dag. Leiderdorp Milieu Educatief Centrum - park De Houtkamp, excursie regionale vogel- werkgroep naar duingebied Berkheide (Katwijk), 04 uur. Voorschoten Het Wapen van Voorschoten - Voor straat, start dorpswandeling oud-Voor schoten, 10 nauwkeurig werkje. Hoe kleiner, hoe nauwkeuriger alles luistert", aldus Verheij. De vechtvlieger is één van de vele soorten vliegers die komende dagen in Zegersloot zijn te bewonderen. Reuzenvliegers, me tershoog en beschilderd met fraaie Chinese motieven, mini- en stunt vliegers, de Chinese draak er komt er een van 120 meter lengte) en zo geheten luchtmatrassen en fotosys temen zijn andere eye-catchers. "De treinvlieger is momenteel de grootste hit. Dat zijn honderden vliegertjes aan één lijn. Maar je ziet ook dingen waarvan je denkt: 'kan dat vliegen? Soms zijn het hele kunstwerken, échte kunstwerken". vaardingen tegen de firma dat er in een bedrijfsruimte, waareten wordt bereid, slecht werd schoon gemaakt. "Een puinhoop", noem de de rechter het. "Er mankeerde van alles aan". Over dit punt zei de vertegen woordiger van Gaiapolis dat er in middels een schema voor het schoonmaken is opgesteld. De rechter had weinig op met het verweer van het bedrijf en stelde de boete op 3.000 gulden. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur; J.A. Verhage/C.M. Maris, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 2188661, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur; H. Janssen, tel. 155010, spreekuur: Rosmolen 2. ma 8 uur tot 24 uur; dr. van Leeuwen, tel. 218661, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus. Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur; R. Taytelbaum, tel. 120266, spreekuur: Utrechtse Veer 17. zo 8 uur tot 24 uur; F.B. Kruis, Klaproc o 34, tel. 126371, spreekuur: Minnebroers- gracht 41. ma 8 uur tot 24 uur; J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel 122538. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur; H. Landman, Kern- straat 11, tel. 120412. zo 8 uur tot 24 uur; J. Pleiter, Fruinlaan 11, tel. 131337. ma 8 uur tot 24 uur; H. Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. ma 24 uur tot di 8 uur: H. Jurgens, Burg- gravenlaan 102, tel. 125820. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 24 uur; F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. zo 8 uur tot 24 uur; J.&R.Zaaijer, tel. 316008, spreekuur: Betty van Nifterik- weg 5. ma 8 uur tot 24 uur; dr Roos, Zocher- straat 1, tel'766123. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur; M. Lesius, tel. 221467. zo 8 uur tot 24 uur; A. Hammerstein, tel. 767646, spreekuur: Robijnstraat 2b. ma 8 uur tot 24 uur; dr. Reinders, G. Brandstraat 29, tei. 760947; dr Prince. Vonjdellaan 58, tel. 701754. Leiderdorp za; J. v.d. Leden, tel. 894539, spreekuur 12.30-13 uur, Hóofdstraat zo. en ma. F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139, spreekuur: 12.30-13 uur, Flo rijn 10. Oegstgeest van za 10 uur toi ma 7.30 uur: D. Held, Marelaan 36, tel. 174955; 2e Pinksterdag; J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten za: A.,Meiman. J.W. Frisolaan 13, tel. 2493 zo; E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766426. ma; A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. Warmond za. en zo; L. Lempers, Churchillaan 13. Voorhout, tel. 02522-10140. ma; huisartsenpraktijk Oosterhout, Rietpad 9, Voorhout, tel. 02522-30697. Wassenaar za: J. Vonk, tel. 79676, spreekuur: Wit- tenburgerweg 106. zo; E.J.J. Op 't Landt, tel. 13056, spreek uur: Middelweg 21. ma; M. v.d. Feen tel. 18309, spreekuur: Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 5/6 tot 8/6 door: Apo theek Reyst, Steen straat 35, tel. 120136. Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. van 8/6 tot 12/6 door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel. 220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshui- zerlaan 26, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: zo; B.E. Verlinden, Jaap ter Haarsingel 2a, Leiderdorp, tel. 071-413366. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer. Simon Vestdijklaan 28, telefonisch be reikbaar onder nummer 071-155375; te vens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18