Hartebrugkerk moet NMB 60 mille betalen Forse geldboetes voor Leidse meubelzaken DE TIJD, VAN TOEN P. Kerkhof beschuldigt gemeente van treiteren VRIJDAG 5 JUNI 1987 LEIDEN Voor restauratie in 1981 LEIDEN - De Hartebrugkerk moet nog 60.000 gulden be talen aan de Nederlandse Middenstandsbank (NMB). Dit heeft de Raad van Arbitrage voor de bouwbedrijven be paald. De kerk was dat bedrag nog aan de aannemer ver schuldigd voor de restauratie van de kerk, die in de perio de 1979-1981 plaats had. Het aannnemingsbedrijf ging fail liet en de vordering op de kerk werd overgenomen door de bank. LEIDEN - Aan het Rapenburg wordt momenteel gewerkt aan het herstel van de kademuren. De nieuwe betonconstructie met een omhulsel van baksteen moet er voor zorgen de walkant weer tot in de volgende eeuw is berekend op verkeers- en andere belasting die het te verduren krijgt. Het karwei is thans op een oor na gevild. Het is het laatste stukje Rapenburg dal onder handen moest worden genomen. De bedoeling is dat na voltoöing van dit werk historische lantaarnpalen langs het Rapenburg worden geplaatst zodat de mooiste gracht van Leiden weer echt helemaal af is. <foto wim Dijkman) Zonder toestemming open op tweede Paasdag en tweede Pinksterdag 1986 Voorwaardelij ke straf voor aannemer LEIDEN - Een Leidse aannemers bedrijf is gisteren door de econo mische politierechter veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 3000 gulden. Vorig jaar was bij werkzaamheden in de Atjehstraat een werknemer van de gemeente gevallen, toen de ladder waar hij op stond, was weggegleden. De man liep daarbij ernstig letsel op. Volgens de rechter had het aanne mersbedrijf betere voorzorgsmaat regelen moeten treffen. De aannemer ontkende overigens dat zijn bedrijf bij dit project als werkgever was opgetreden en dus ook niet kon worden veroordeeld wegens overtreding van de Wet Ar beidsomstandigheden. "De ge meente heeft mij offerte gevraagd voor het werk, maar kon het uitein delijk niet betalen. Daarom is het werk uitgevoerd door mensen van de gemeente zelf. Er is toen afge sproken dat ik een van mijn werk nemers zou uitlenen aan de ge meente om als leermeester te fun geren. Ik heb hiermee dus niets te maken, de gemeente had gedag vaard moeten worden". Politierechter Van Overbeek was het hier niet mee eens. Wel vond hij dat het slachtoffer deels door ei gen schuld van de ladder was ge vallen en veranderde de eis van de officier van justitie - 3000 gulden boete - in een voorwaardelijke straf. De aannemer was het hier niet mee eens. "Het gaat hier om een principiële zaak". Hij kondigde aan in hoger beroep te gaan. De aannemer beweerde bij zijn faillissement in 1982 een veel gro ter bedrag van de kerk tegoed te hebben. Volgens hem ging het om een bedrag van drie ton. Door ren te was de vordering van de NMB inmiddels opgelopen tot bijna een half miljoen gulden. Het kerkbestuur heeft de hoogte van de rekening van de aannemer altijd bestreden. Zo kwam op de rekening zonder enige specificatie een bedrag van 160.000 gulden voor onder de post 'diversen'. De architect beweerde in 1982 zelfs dat de kerk nog geld (26.000 gul den) van de aannemer moest ont vangen. Volgens kerkbestuurder G. Gus- senhoven heeft hij geregeld bij de NMB moeten aandringen een pro* cedure voor de Raad van Arbitrage Zoon rijdt auto van pa total-loss LEIDEN - Een 20-jarige Leidenaar is gisterochtend ernstig gewond geraakt nadat hij met de auto van zijn v.ader over de kop was gesla gen op de Willem de Zwijgerlaan. De jongen, die niet in het bezit is van een rijbewijs, was toen zijn ou ders niet thuis waren, met de auto van zijn vader gaan rijden. Op de Willem de Zwijgerlaan raakte hij door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt en sloeg een paar maal over de kop. De auto kwam in de berm tot stilstand. De jongen is met hoofd-, been- en nekletsel naar het Academisch Zie kenhuis over gebracht. De auto van zijn vader werd totaal vernield. in gang te zetten. "Daar blijkt wel uit dat de bank er zelf ook weinig heil in zag". Gussenhoven meent dat de Har tebrugkerk door deze uitspraak ei genlijk in het gelijk is gesteld. "Wij hebben onder meer een bedrag van 45.000 gulden niet betaald die de aannemer zou krijgen wanneer het werk af zou zijn. Omdat hij de werkzaamheden niet heeft vol tooid, hebben we dat geld niet overgemaakt. Buiten dat bedrag blijft er nu uiteindelijk een post van 15.000 over waarover we van mening verschillen". De kerk zal het bedrag van 60.000 gulden betalen met de bouwsubsi- die. Gussenhoven: "Wij hebben in dertijd bij de afwikkeling van de subsidie afgesproken deze uit spraak af te wachten". LEIDEN - De meubelzaken die vo rig jaar tijdens Tweede Pinkster dag waren geopend, zijn door de economische politierechter tot een boete van 2000 gulden veroor deeld. Voor het open houden van de zaken op Tweede Paasdag kre gen de ondernemers een voorwaar delijke boete van 3000 gulden. De meubelzaken aan de Hoge Rijndijk kregen ook nog eens een boete van 500 guiden opgelegd wegens het uitdelen van slagroomtaarten aan hun klanten. Dat laatste is in strijd met de Wet beperking Cadeuastel- sel. In de Leidse meubelbranche ont stond vorig jaar beroering toen de gemeente bepaalde dat op Tweede Paasdag en Tweede Pinksterdag geen ontheffing van de Winkelslui tingswet zou worden verleend. De gemeente mag jaarlijks vier zon- of feestdagen aanwijzen waarop de middenstand dë poorten mag ope nen. Vorig jaar bestond er geen mogelijkheid om de meubelzaken op Tweede Paasdag en Tweede Pinksterdag ontheffing te verle nen, omdat de winkeliers al op twee zondagen tijdens de Laken- feesten was toegestaan open te zijn. De ondernemers waren woedend over het besluit van de gemeente dat de meubelzaken gesloten moesten blijven. Zij besloten de za ken uit concurrentieoverwegingen toch te openen op beide feestda gen, omdat de meubelzaken in Lei derdorp en Zoeterwoude-Rijndijk wel waren geopend. De politie deelde op beide dagen bekeurin gen uit aan de Leidse winkeliers. Concurrentie De officier van justitie, mevrouw Schelfhout, wees er op dat de hele affaire een gevolg is van het dere- guleringsbeleid van de overheid en dat er problemen zijn onstaan nu de gemeenten zelf vier dagen ont heffingen mogen verlenen. Vroe ger was deze bevoegdheid nog in handen van de centrale overheid. "Dat heeft tot gevolg dat u dicht moet als uw concurrenten gesloten zijn. Daar staat tegenover dat er ook weer dagen zijn dat u de deu ren kunt openen, terwijl de concur rentie dicht is", aldus mevrouw Schelfhout. De officier van justitie had nog enig begrip voor de verwarring die er voor Pasen was ontstaan. Vlak voor Tweede Paasdag werd pas duidelijk dat er definitief geen ont heffing werd verleend. "Maar op Tweede Pinksterdag was die dui delijkheid er wel. De ondernemers hebben toen welbewust gezegd: wij trekken ons hier niets van aan, een staaltje van burgerlijke onge hoorzaamheid. Bovendien werd toen als extra lokkend element een slagtroomtaart in het vooruitzicht gesteld". De gemachtigde van vier onder nemers, J. van Betten, wees ,erop dat de winkeliers niet hadden be seft met uitdelen van de taarten iets strafbaars te doen. "Anders hadden zij wel iets anders wegge ven dat niet in strijd is met de Wet beperking Cadeaustelsel". Ook wees hij erop dat de gemeente de meubelzaken dit jaar wel heeft toe gestaan op beide feestdagen te zijn geopend. Hein Chrispijn betoogde nog dat hij wel gedwongen was zijn winkel te openen. "Wij ondervinden enor me concurrentie van het Meubel- pleind in Leiderdorp. In de eerste LEIDEN - "De gemeente treitert ons". Dat vindt P. Kerkhof uit Dongen die aan de Haarlemmer weg een discountzaak in schoenen en kleding wil beginnen. Kerkhof wil de zaak voor de rechter bren gen. Hij is daarom al met een provi sorische verkoop begonnen. Wan neer de gemeente nu dreigt de zaak met behulp van de sterke arm te sluiten, kan Kerkhof een spoed procedure bij de Raad van State beginnen. De gemeente heeft dat dreigen met politiedwang tot nu toe achterwege gelaten. Kerkhof wil een zaak openen in het pand van de voormalige Codi- markt. Hij is daarover al een jaar met de gemeente in onderhande ling. Kerkhof: "Uit niets- bleek dat een vestiging van een filiaal pro blemen zou opleveren". De gemeente stelt echter dat de komst van Kerkhof in strijd is met het bestemmingsplan. Daarin is bepaald dat aan de Haarlemmer weg alleen 'dagelijkse goederen' verhandeld mogen worden. Vol gens het college van B en W valt de handel in schoenen en kleding niet in die categorie. Kerkhof is het met die interpre tatie niet eens. "Het begrip 'dage lijkse goederen' komt in geen en kel bestemmingsplan in Neder land voor. Wat is er nu tegen om de rechter te laten uitmaken of de arti kelen die ik verkoop daar al dan niet onder vallen. Als ik verlies, leg ik mij daar zonder meer bij neer. Man bij controle opgepakt LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend een 34-jarige Italiaan aangehouden die wordt gezocht door de Italiaanse politie. De man, die verblijft op een adres in Lei den, werd bij een autocontrole op de Nieuwe Beestenmarkt staande gehouden. Uit computergegevens bleek dat de Italiaan staat geregi streerd bij Interpol. Hij wordt ver dacht van de handel in verdovende middelen. Automaat voor kopen ontheffing parkeren LEIDEN - Er komt een straatauto maat voor het verstrekken van par- keerontheffingen voor één dag. Dergelijke ontheffingen, die tien gulden kosten en voor iedereen verkrijgbaar zijn, moeten momen teel op het stadhuis afgehaald wor den. Zij worden veelal aangeschaft door bedrijven die slechts een en kele dag ergens moeten zijn zoals aannemers of verhuizers. Het pro bleem is dat het stadhuis door de afsluiting van de Breestraat niet meer per auto bereikbaar is. Waar de automaat komt te staan, is nog niet bekend. Niet uitgesloten is dat cr in de toekomst meer van derge lijke automaten in de stad ge plaatst worden. Garantie voor subsidie bij restauratie LEIDEN - De gemeente is van plan om eigenaren van particuliere mo numenten meer zekerheid te geven over subsidiemogelijkheden bij de restauratie van hun panden. Het aantal particulieren dat wil restau reren, overstijgt momenteel de hoeveelheid geld die de gemeente jaarlijks beschikbaar heeft. In de praktijk is gebleken dat een aantal eigenaren bereid is de restauratie zelf voor te financieren wanneer de gemeente de zekerheid kan geven dat over een aantal jaren de subsi die alsnog verstrekt wordt. Een dergelijke verklaring van de gemeente is met name van belang om de medewerking te krijgen van banken bij de financiering van res tauraties. Wethouder Peters (ruim telijke ordening) kondigde gister avond in de raadscommissie aan dat de gemeente van plan is derge lijke verklaringen maximaal vier jaar van te voren te verstrekken. Peters wil op deze wijze voorko men dat het enthousiasme dat er in Leiden is om te restaureren, gefru streerd wordt omdat de eigenaren in onzekerheid verkeren over mo gelijke subsidies. plaats is dat al illegaal gebouwd, in de tweede plaats mag daar alles. Er zijn zelfs zes weken lang twee koopavonden in de week gehou den om te kijken welke het meest gechikt was". A. Kiel van Tapijtwereld dacht er sterk aan in hoger beroep te gaan tegen de boete van in totaal 2500 gulden. "Wij worden hier aan de kaak gesteld als zouden we crimi nelen zijn. We zijn vorig jaar in een hoek gedrukt door het gemeente bestuur, die in Leiden toch al niets over heeft voor de middenstand". De gemeente kan echter niet de sportiviteit opbrengen de zaak aan een onpartijdige rechter voor te leggen", aldus Kerkhof. De Brabantse ondernemer wil graag snel weten of hij zich aan de Haarlemmerweg kan vestigen of niet. "De eigenaar wil nu weien of ik het pand wil huren. Bovendien kan ik geen investeringen in de winkel doen als ik niet zeker weet of ik mij er definitief kan vestigen. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de aanschrijving politiedwang niet verstuurd omdat Kerkhof het pand niet in gebruik heeft genomen. "Vanuit een vrachtwagen op schragen iets ver kopen, betekent niet dat het pand wordt gebruikt. Dat kan trouwens ook niet, want het staat onder wa ter". De woordvoerder zegt dat Kerk hof een spoedprocedure kan be ginnen omdat hem inmiddels een bouwvergunning voor een verbou wing aan het pand aan de Haarlem merweg is geweigerd. Het college heeft afgelopen dinsdag besloten die vergunning niet te verlenen en Kerkhof daarvan ook op de hoogte gebracht. Volgens Kerkhof haalt de ge meente hier een 'slimmigheidje' uit. "In de eerste plaats ben ik wel van de weigering op de hoogte ge bracht, maar het officiële besluit heb ik niet ontvangen. Dan moet ik vervolgens weer bij het gemeente bestuur in beroep gaan, voordat ik naar de Raad van State kan gaan. Al met al een procedure die maan den in beslag neefnt. Bovendien doet die bouwvergunning eigenlijk niet ter zake. De vraag is of ik me mag vestigen aan de Haarlemmer weg en niet of ik iets aan de buiten gevel mag veranderen". Laken krijgt tot 1 juli tijd voor aanvraag bouwvergunning LEIDEN - M. Laken heeft tot 1 juli de tijd een bouwaanvraag voor de woning op zijn terrein aan de Vliet- weg in te dienen. Als hij dat niet doet, dan dreigt de gemeente de il legaal gebouwde woning af te bre ken. Volgens Laken is het huis op zijn terrein geen woning, maar een tuin- of zomerhuisje en hoefde hij dus geen bouwvergunning te heb ben. De gemeente bestrijdt die op vatting. Het huis is uit steen opge trokken, is aangesloten op het gas- en lichtnet en heeft een te lefoonaansluiting. Vrouw (30) breekt been LEIDEN - Een 30-jarige Leidse vrouw heeft gisteren een dubbele beenbreuk opgelopen bij een onge val op het Lammenschansplein. De bestuurder van een motor fiets zag te laat dat een voor hem rijdende auto linksaf wilde slaan. Toen hij plotseling remde kwam hij ten val waardoor zijn duopassa gier gewond raakte. t LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Wie wel eens 's avonds laat de tv- serie Ontdek je plekje heeft beke ken, weet hoe de regisseur van de dan getoonde toeristische promotiefilmpjes, Joop Schel lens, iets doet dat op toveren lijkt. Ontsierende verkeersborden, achtergelaten fietsen, spuitbusk- noeisels; hij werkt ze onder tafel. Van gedeeltelijk niet meer ogen- dg oude scheepskaden zoals je die in Delfshaven vindt, maakt hij een idylle. Op kerkpleinen in dorpen en kleine stadjes zet hij de tijd stil onder zachtjes in de wind ruisende bomen. De eerste indruk die je krijgt als je het in twee delen uitgeko men plaatwerk De stad Leiden. Album (1857) open slaat, is van vergelijkbare aard: opeens ben je, alsof er een toverspreuk is uit gesproken, zo'n 130 jaar terug in de tijd. En wat ziet het er allemaal vre dig en idyllisch uit. De studen ten-sociëteit op de Breestraat, nog gevestigd in een herenhuis; een verstilde Pieterskerkgracht; de toegang tot de Langebrug aan de kant van het Steenschuur; het station van de Hollandsche IJze ren Spoorweg Maatschappij; de badinrichting in het Galgewater. Er lopen her en der wat men sen rond: een boodschappen doende keukenmeid; mijnheer en mevrouw - hij met hoge hoed en jacquet, zij met een wijde rok tot op de enkels; een man achter een kruiwagen. Op de Pieters kerkgracht een rijdend koetsje en een stel ruiters. Maar bovenal - zo lijkt het wel - heerste er toen rust. (zie foto) Een tijd lang blader je zo wat nostalgisch van de ene litho naai de andere - het zijn er een stuk of veertig; veertig gezichten in en rondom Leiden - tot op het mo ment dat je je realiseert dat die prenten in 1857 helemaal niets nostalgisch of vertederends over zich hadden: ze verschaften de kijker klare feiten over Leiden en omgeving, ongeveer zoals de fotoboeken waarmee Herman Kleibrink een jaar of tien gele den furore maakte. Met de teksten in dit tweedeli ge Album is het evenzo gesteld. Het kan dus geen kwaad om, vóórdat we ons in de afbeeldin gen verdiepen, eerst maar eens wat feiten te voorschijn te halen - letterlijk geciteerd maar: Het aantal leden (van de zwem- en badinrigting Rhijnzigt) be draagt meer dan 400 en dat der baden gedurende het laatste bad- saisoen beliep 18217: op één dag van het nu ingetreden badsai- soen zelfs 330. Sedert het Stationsgebouw (in 1843) is gevestigd, zijn langza merhand aan de beide zijden van den weg. die van de Stad daarheen leidt, woonhuizen ge bouwd. zoodat de Steenstraat weldra tot dat punt als een be bouwd en bewoond gedeelte van het stadsgebied (vroeger vrijdom genaamd) zal zijn verlengd. De Waag ligt op een schilder achtig gedeelte der stad, zóó dat zij voor allerlei vaar- en voertui gen toegankelijk is. In het mid den der algemeene markt gele gen, is zij vooral des Zaturdags hel vereenigingspunt voor den kaas- en boterhandel en voor alle bedrijven, die daarmede in be trekking staan. ...werd den 3 December 1845 door den Raad de gemeente raad) besloten, tot de straatver lichting der stad door middel van steenkolengas dat gestookt zou worden in of door eene fa briek, welke zou geplaatst wor den op een gedeelte van den Stad-Vestwal tusschen de Mare- poort en de Volder steeg..., terwijl het leggen der pijpen in de Stads straten en grachten werd. opge dragen aan den Stads Architect Salomon van der Paauw... Voordat u deze vier aanhalin gen met een glimlach afdoet is het goed het volgende te beden ken. 330 entrées op één dag in 1857 is vergelijkbaar met enkele dui zenden toegangskaartjes heden ten dage, gegeven het feit dat Leiden toen aanmerkelijk min der inwoners had dan nu én in aanmerking genomen dat wij - misschien terecht - menen - te mogen denken dat wij als het mooi weer is eerder geneigd zijn naar een open-luchtzwembad te gaan dan onze overovergrootou- ders uit de vorige eeuw. In nog geen 15 jaar tijd was Leiden - na een periode van eeu wen rust op dat punt - aan haar westelijke uitvalsweg naar Oegstgeest veranderd van een landelijk plaatsje in een stad, die met de tijd meeging - en dat alles doordat daar enkele malen per dag uit beide richtingen een trein binnen reed, stilhield en weer verder pufte, dwars door de eer tijds zo rustige landerijen stam pend. Misschien heeft de voorlijkheid van 1857 wel gezorgd voor de ge moedelijke achterlijkheid van 1957, toen - zo herinner ik mij - de gaslampenaanstekers nog da gelijks hun ronde deden op het Rapenburg... Ik denk dat we nu, de laatste opmerking ten spijt, langzaam aan wel in staat zijn om het Al bum door te nemen zonder al te veel nostalgie en sentimentali teit. Dan zien we uit de litho's en uit de teksten, die voor uitleg en toe lichting zorgen, een kleine, tame lijk rustige provinciestad oprij zen, waarin toch wel zóveel leven zit, dat zij uit haar grachtengor del aan het barsten is. De oude toegangspoorten staan er alle maal nog. Maar wie naar het zwembad wil moet de Morspoort uit. En om bij het station te ko men moetje door de Rijnsburgse poort (waarvan de oude grond slagen tegenwoordig herkenbaar HET PLATTELAND BEGON VROEGER DIRECT BUITEN GRACHTENGORDEL Nog altijd heeft Leiden een za- terdagmarkt. Het vereenigings- punt heeft zich verplaatst en is nu te vinden omtrent de Koren beurs halverwege de Nieuwe Rijn. Maar is het niet merkwaar- dig dat daar, nü zoals eertijds op het centrale punt. de kaashande laren te vinden zijn? En tenslotte: Leiden was de eerste stad in ons land met een door het plaatselijke bestuur op gezette en gefinancierde gasfa briek, overal elders waren ze toen nog in particuliere handen. zijn gemaakt in dat merkwaardi ge patroon in het asfalt ter hoog te van de ingang van het mu seum voor Volkenkunde). Maar verder speelt eigenlijk alles wat 130 jaar terug voor Leiden noe menswaard was zich blijkens de platen binnen de oude grachten gordel af. Zo heeft men aan de Zuidwest kant op de oude omwalling een mooie universitaire sterrewacht neergezet, terwijl zoals we zagen op een ander punt van die ring, Tusschen de Marepoort en de Vol dersteeg, de gasfabriek werd ge bouwd. In beide gevallen zijn momenteel de gebouwen wel veranderd, vooral wat betreft de gasfabriek, maar de locatie is de zelfde. Nog meer naar binnen toe, in een gebied afgeperkt door grachtjes achter de omwalling, vond eigenlijk alles plaats wat er aan binnenstadsleven voorviel. Met andere woorden: het is voor ons bijna onbegrijpelijk hoe kléin Leiden zo'n dikke eeuw ge leden nog was: direct buiten de singels stond je op het platteland en liepen er wat rustige klinker wegen en karresporen naar de omliggende dorpen: Leiderdorp, Voorschoten, Oegstgeest, War mond. Terwijl we nü, als het om "omliggende dorpen" gaat, over afstanden van vijf kilometer en méér moeten denken: Oud-Ade, Hoogmade, Woubrugge, Ter Aar, Hazerswoude-Dorp, Stompwijk. Als je zó de ongeveer twintig afbeeldingen in het Album be ziet, die van Leiden zélf een beeld geven - in de andere twin tig litho's maak je een tocht door de omgeving - dan is het opmer kelijk dat er veel veranderd is. Maar aan de andere kant blijken er door de lithograaf ook situa ties te zijn vastgelegd, waar in de tussenliggende 130 jaar nauwe lijks wijziging is opgetreden. Dat spreekt op het eerste ge zicht misschien min of meer van zelf, want we weten dat men in Leiden moeite doet om het oude stadsgezicht te handhaven. Maar bedenk dan wél dat in 1850-1860 Leiden een moderne stad aan het worden was. In het gebied, dat wij als binnenstad of, met een modieus woord, als city aanduiden, werd het e gebouw na het andere neergezet - zoals wij, in ónze tijd, de uit breiding van het Kamerlingh On- neslaboratorium hebben zien verrijzen, en de nieuwe Sociale Dienst, en de parkeergarage van Sanders, en het nieuwe gebouw van het Hoogheemraadschap, en de nieuwe universiteitsgebou wen aan de Witte Singel. Zo zag men ook 130 jaar geleden het stadsbeeld zoetjesaan verande- Hele stukken van de stad zien er bij eerste aanblik als je door het Album heenbladert nog pre cies zo uit als ruim een eeuw te rug. Gelukkig ging al gauw na 1860 de groei van de stad zó snel dat men wel buiten de grachten gordel móest treden. De ingrij pende veranderingen vonden sindsdien dus aan de periferie plaats. En als we nu wéér een tijd gaan beleven dat drastische wijzigin gen zich binnen de singels gaan voordoen, dan kunnen de beel den in het Album ons misschien op een geschikt spoor zetten. Wat mij betreft is dat het vol gende: laten we niet al te voor zichtig zijn, nieuwbouw hoeft een oude binnenstad niet per se te schaden - hetgeen veel monu mentenfanaten denken - maar er zijn toch ook plekken, waar al te rigoureuze ingrepen de oude sfeer onherstelbaar teniet zouden doen. L. D. COUPRIE (Wie het hier besproken Album wel eens zelf zou willen zien, moet maar naar de bibliotheek van het Kunsthis torisch Instituut aan de Doelensteeg gaan. en vragen naar kluisboek IV E

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17