'Opgaven mavo-examen lagen eigenlijk gewoon op straat' Schorsing bestuursleden van 'Ons Doel' opgeheven Gemeente: watertoren op de monumentenlijst Advocaat uit kritiek op beveiliging Staatsdrukkerij Inval Politiek Anders wint een zetel in universiteitsraad Raad van Toezicht treedt af sTad leiden stad leiden stad leiden stad leiden stad leiden stad leiden stad leiden LEIDEN - De watertoren van de LDM aan de Hoge Rijndijk mag niet worden afgebroken, vindt wet houder Peters (ruimtelijke orde ning). Wanneer de gemeentelijke monumentencommissie daartoe adviseert, wil Peters de toren op de monumentenlijst plaatsen waar mee de sloop die de LDM over weegt, kan worden voorkomen. Bij die commissie is een dergelijk ad vies in de maak. Ook denkt Peters te kunnen ingrijpen in de plannen van de LDM omdat de gemeente Leiden eigenaar van dit bedrijf is. Sloop van de watertoren kwan een maand geleden ter sprake om dat het bouwwerk in slechte staat verkeert. Herstelwerkzaamheden zouden het LDM-waterbedrijf op een paar ton komen te staan. Van daar dat de directie studeert op de mogelijkheid of de toren kan wor den afgestoten. Een besluit daar over heeft de directie overigens nog niet genomen. Er zou eerst een goed alternatief moeten worden gevonden voor de 1200 kubieke meter drinkwater die in de toren is opgeslagen. De directe omgeving van de -wa tertoren, die officieel aan het Utrechtse Jaagpad staat, is enige tijd afgezet omdat stukjes steen naar beneden vielen. Om fietsers te beschermen werden hekken ge plaatst. Hofjes (1) De Bewoonsters zullen moeten zijn behoeftige bejaerde Vrij sters, of Weduwen onbelast van kinderen, en belijdenis doende van de Gereformeerde Religie, alsook deugdzaam van gedrag... Dezelve zullen, zonder consent van een der Regenten, des nachts niet buiten het Hofje mogen ver blijven... Twee willekeurige regels uit het in 1776 geldende reglement waaraan de toenmalige bewoon sters van het Coninckshofje zich hadden te houden. Vreemd? Voor die tijd in het geheel niet. Wonen in een hofje was een gunst. En vandaar ook, zegt ge meente-archivaris P.J.M. de Baar, de vaak overdreven onder danige toon waarop mensen die in een hofje wilden worden ge plaatst, een verzoek daartoe de den of lieten doen: Zij is eene zeer fatsoenlijke en zeer betrouw bare persoon. Jarenlang stond zij mij terzijde. De veel geroemde hofjes in Leiden, ook wel omschreven als de oases van rust in een stad vol rumoer, valt dezer dagen de no dige aandacht te beurt. De stich ting Leidse Hofjes bestaat 20 jaar, welk jubileum luister wordt bijgezet met lezingen en een van daag geopende tentoonstelling in de zaal van het Gemeentear chief De Vlietpanden. Aan de or de komen onder meer de stich ting van de hofjes, de bouw en architectuur, restauraties, regen ten, de bewoners nu en de bewo ners van vroeger. De bewoners van vroeger (dat wil zeggen vanaf 1476) waren veelal arme echtparen, vrijgezel len en weduwen en weduwnaren op leeftijd, die wegens gebrek aan een kinderschaar niet op een verzorgde oude dag konden re kenen. Een huisje in een hofje was als je kind noch kraai had dan een aantrekkelijk alternatief. Huur hoefden de bewoners niet te betalen, vertelt De Baar, te vens bestuurslid van de stichting Leidse Hofjes. "Wel vaak een in koopsom. Als die niet werd ge vraagd, dan verviel bij overlijden van de desbetreffende persoon wel de inboedel aan het hofje". Het te betalen bedrag varieer de per hofje: een bewoner kon worden geacht 25 gulden op tafel te leggen, maar ook 600. "Een heel bedrag, 600 gulden", beaamt De Baar. "Maar tegenover een hoge inkoopsom stonden vaak veel preuves, een soort uitkerin gen. De bewoners kregen dan gratis brood, bier, turf, schoeisel en hemden". Soms nog een ex traatje, zegt De Baars collega T.N. Schelhaas. De stichter van een hofje kon bijvoorbeeld in zijn testament hebben bepaald dat op zijn geboortedag alle be woners een ham moesten krijgen uitgereikt. Hofjes (2) Hofjes waren niet, zoals vol gens Schelhaas weieens wordt gedacht, voor de allerarmsten onder de bevolking. De hele rij ken lieten zich als ze oud werden thuis verzorgen; de welgestelden gingen naar het proveniershuis; wie geen luis had om dood te drukken, belandde in het gast huis. En een keurig gewoon arm (oud) mens kwam voor een wo ning in een hofje in aanmerking. Een dienstbode die drie genera ties broodheren trouw had ge diend, bijvoorbeeld. Onder keurig werd volgens De Baar verstaan dat je van onbe sproken gedrag moest zijn. En blijven. Geen gekijf en gezuip in de hofjes. "Een enkele keer werd er wel eens iemand uit een wo ning gezet. Als die persoon bij voorbeeld de regent had uitge scholden omdat hij zich tekort voelde gedaan". En daar hielp dan geen lieve moeder aan. "In onze ogen waren de rech ten van de bewoners vroeger heel slecht. Lekte de dakgoot en werd daar niets aan gedaan, dan In 1933 vierde W.F. Verheij van Wijk zijn 40-jarig jubileum als regent van het Loridanshofje. Zijn buste in brons werd in dat jaar in de vestibule geplaatst. Van de bewoners, die ter gelegenheid daarvan allemaal op de foto gingen, kreeg hij met een zilver beslagen voorzittershamer. Zelf schonk hij de bewoners elektrisch licht. (foto Jan Holvast» had je simpelweg pech gehad". Over onrecht gesproken: in som mige hofjes gold ook de regel dat vrouwen na het overlijden van hun man het huis uit moesten. Op de koop toe dienden ze ook nog de helft van de vaak toch al schamele bezittingen af te staan, als compensatie voor het gratis wonen. In de uitgave Tien eeu wen Leiden, Leienaren en hun armenzorg wordt melding ge maakt van in 1761 bij bewoners van het Stevenshofje gerezen verzet tegen deze bepaling. In een brief aan de regenten wezen ze op de grote problemen die de huisuitzetting voor de weduwen met zich meebracht, gelijk daar droevige voorbeelden van zijn. Hofjes (3) De regenten bleken gedeelte lijk welwillend. De weduwen mochten na achterlating van 25 gulden in een weduwenhuysje gaan wonen, met behoud van het boeltje van hun overleden man. Deze nieuwe bepaling pakte ech ter niet altijd even goed uit. Be woner-weduwnaar Jan van der Maas bijvoorbeeld wilde her trouwen. De regenten eisten dat zijn nieuwe echtgenote meteen al 25 gulden zou betalen en dat zij het hofje onmiddellijk zou verlaten zodra Jan kwam te over lijden. Van der Maas zag toen maar van zijn huwelijk af. Volgens de schrijvers van Tien eeuwen Leiden... werd er, on danks de strenge bepalingen, ook onder de bewoners zelf het een en ander afgeknokt. "Door de afgeslotenheid van een hofje waren de bewoners sterk op el kaar aangewezen en werden bu ren en overburen nauwlettend in de gaten gehouden. Naast weder zijdse hulp ontstonden ook wel eens felle vetes". Een brief van een bewoonster van het Sions- hof, geschreven in 1967, toont volgens hen aan dat er in de loop der jaren wat dat betreft weinig is veranderd: ...die buurman naast mij, die zoekt van alles om een ander te sarren! Die heeft zijn wc in de hal, maar maakt er nooit gebruik van en doet zijn be hoefte op een emmer in de gang en zet de emmer daarna bij zijn buurvrouw voor haar deur en ook het liefst als zij zondag 's morgens naar de kerk gaat... Ook vernielt hij Hortenisia's, door van onder bij de grond de takken in het jonge groen af te rukken. En spuwt pruimen, net waar wij moeten lopen om in huis te ko men. Ik spoel het dan even weg met een keteltje water, maar even later doet hij het alweer... De tentoonstelling over de Leidse Hofjes is vanaf morgen tot en met vrijdag 3 juli te bezich tigen. De openingstijden zijn dinsdag tot. en met vrijdag van 12.00 tot 16.30 uur, donderdag avond tevens van 19.30 tot 21.30 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. LEIDEN - Faalangst en exa menvrees brachten een 17- jarige mavo-leerlinge van het Louise de Coligny er toe om de illegaal verkregen opgaven voor het wiskun- de-examen van haar vrien din te accepteren. Drie maal had ze het aanbod gewei gerd. Maar de vierde keer, toen haar vriendin had ge zegd dat 'wiskunde dit jaar bijzonder moeilijk is', kon ze de verleiding niet weer staan. Wiskunde was het zwakste vak van de leerlinge die al eerder met pro fessionele hulp had gepoogd haar examenvrees onder controle te krijgen. Haar voorkennis bracht haar in vijf kwartier, 45 minuten korter dan de toegestane tijd, door de 33 wiskundeopgaven waarvoor ze uiteindelijk het cijfer 7.1 behaal de. Het was het hoogste cijfer dat ze ooit kreeg voor dit vak. Enkele da gen later werd haar door de direc- LEIDEN - De verkiezingen van de universiteitsraad van de Leidse Universiteit, waarvan de uitslag gisteren bekend werd gemaakt, hebben een lichte verschuiving in de zetelverdeling te zien gegeven. De UDF (Unie van Faculteiten en Diensten) verloor twee zetels. De Progressieve Partij won één zetel en de partij Politiek Anders zal het komende jaar met één zetel in de raad zal zijn vertegenwoordigd. De Centrum Groepering Leiden (CGL), een studentengroepering in de raad, behield vier zetels. De nieuwe universiteitsraad zal 24 zetels van gekozen leden tellen. Dit in tegenstelling tot de vorige universiteitsraad, waarin 33 geko- teur van de school verteld dat ze wegens het bedrog van het examen werd uitgesloten. De inspecteur voor het voortgezet onderwijs, aan wie de ouders van de leerlinge had den gevraagd de uitsluiting te her zien, bevestigde het 'vonnis' van de schooldirecteur. De ouders van het meisje beslo ten zich daarop tot de rechter te wenden en gistermiddag boog die zich tijdens een kort geding over hun verzoek om de uitsluiting on gedaan te maken en hun dochter in staat te stellen voor het vak wis kunde een herexamen af te leggen. "Weliswaar is de fraude bewezen, maar het betreft hier een jong meisje dat op geen enkele wijze het bedrog heeft gezocht. Zij is na gro te aandrang gezwicht voor een ver leiding die nauwelijks enig andere leerling zou hebben weerstaan", betoogde de advocaat van de ou ders mr. Kalkman. Volgens de raadsman had de inspecteur zich de mogelijkheid van een zorgvuldi ge afweging van alle belangen ont nomen toen hij de leerlinge niet wilde ontvangen in het bijzijn van haar advocaat. "De beslissing van de inspecteur is daarmee onjuist, onbehoorlijk en onredelijk", is Kalkmans conclusie. zen 'vertegenwoordigers van we tenschappelijk, ondersteunend en beheerspersoneel en studenten zit ting hadden. De inkrimping komt voort uit een besluit van de minis ter van onderwijs om het ledental van de universiteitsraden terug te brengen. In de nieuwe raad zullen evenveel vrouwen als mannen zit ting hebben. De opkomstpercentage onder het wetenschappelijk personeel was bijna 57 procent, dat onder het ondersteunend en beheersperso neel 37, terwijl het opkomstpercen tage onder de studenten 39 procent was. De zetelverdeling van de Leidse universiteitsraad zal er als volgt uitzien: UDF 7, PP 12, PA 1, en CGL 4. Bovendien, zo betoogde de raadsman, zou de Staat (die verant woordelijk is voor de beslissing van de inspecteur) de hand in ei gen boezem moeten steken alvo rens een ander te veroordelen. De examenopgaven waarover de vriendin beschikte, waren afkom stig van een kennis van de Staats drukkerij die op een afdeling werk te die zo 'goed' beveiligd was dat zelfs de algemeen secretaris van de staatsdrukkerij er geen toegang toe had omdat zijn dochter dit jaar ein dexamen deed. De beveiliging functioneerde echter minder goed dan was be doeld. "De opgaven lagen bij wijze van spreken op straat. De Staat heeft de fraude weliswaar niet uit gelokt, maar wel mogelijk gemaakt en dan past niet zo'n hard oordeel als waartoe de inspecteur is geko men", aldus Kalkman. Maar men kan de leerlinge haar verantwoordelijkheid voor wat ze heeft gedaan niet ontzeggen, vindt mr. Krans die namens de Staat aanwezig was. President Westen berg van de Haagse rechtbank wekte niet de indruk clementie met de van fraude verdachte leer linge te hebben: "Fraude betekent uitsluiting en het examen een jaar later over doen. Dat was toen ik studeerde ook al zo. Je mocht al blij zijn dat de hooggeleerde je ge zicht niet onthield". Vanuit het strafrecht bezien, zo gaf Westen berg wel toe, bestaan er verschil lende uitwassen van fraude: kwa lijke en minder kwalijke. De discussie over de persoonlij ke omstandigheden van de leerlin- LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag bij een 'bezoekje' aan de koffieshop High Times in de Be schuitsteeg 320 gram hash en weed in beslag genomen. Er werden acht personen aangehouden van wie er zeven na verhoor weer werden heengezonden. De achtste, een 22- jarige Leidenaar die verdacht wordt van de handel in verdoven de middelen, is later ook op vrije voeten gesteld. ge moest echter plaats maken voor de louter juridische vraag of het de inspecteur vrij staat om, al dan niet na een persoonlijk gesprek met de leerlinge, een andere beslissing te nemen dan de directeur van de school al had gedaan. De fraude was immers onomstotelijk bewe zen en werd door geen van de par tijen aangevochten. Volgens mr. Krans staat de wet in dit geval geen andere maatregel toe dan uitslui ting van het examen. Zo staat het er dan wel niet letterlijk maar het gebruik is dat de wet zo wordt uit gelegd, lichtte zij toe. Het deed volgens de advocate dan ook niet ter zake dat de leerlin ge niet persoonlijk was gehoord. "Iedere andere beslissing dan uit sluiting zou een geweldige inflatie van het diploma opleveren en bui tengewoon onrecht doen aan de leerlingen die zonder frauderen het examen hebben afgelegd", was haar slotconclusie. Die interpreta tie van de wet werd echter door Kalkman niet gedeeld en ook de president leek niet onmiddellijk overtuigd. De leerlinge om wie het allemaal gaat, was gistermiddag niet aanwe zig bij de zitting. Sinds het bekend worden van de fraude hebben de media bij voortduring gepoogd het meisje in de krant, voor de camera dan wel de microfoon te krijgen. De ouders hebben deze publiciteit met het oog op het kort geding met succes weten te vermijden. De identiteit van de leerlinge is tot op het laatste moment geheim gehou den. Mr. Westenberg doet op vrijdag 12 juni uitspraak, vier dagen voor dat het herexamen wiskunde plaatsheeft. Het is overigens nog onduidelijk of de frauderende leer linge, wanneer zij door de recht bank in het gelijk wordt gesteld, haar deelname aan het herexamen kan leiden tot het behalen van het mavo-diploma. De resultaten van haar examen in de andere vijf vak ken worden, zolang zij officieel is uitgesloten, door de school geheim gehouden. Een verzoek van de ou ders om deze cijfers bekend te ma ken, is door de directeur afgewe- LEIDEN - De Stichting Het Kleine Leidse Woonhuis heeft de restauratie voltooid van een monumentaal pandje aan de Zuidsingel. Het gaat om een karakteristiek huisje dat jarenlang aan de woonbestemming onttrokken is geweest omdat het in zeer bouwvallige staat verkeerde. De Leidse architect Sjo van den Eerenbeemt maakte voor de stichting een restauratieplan volgens welke het woonhuisje in ere hersteld zou worden en voorzien van alle hedendaagse gemakken. Vorig jaar werden hamer en beitel ter hand genomen en ruim een halfjaar later is het karwei geklaard. Het monumentale pandje ziet er weer als nieuw uit. Opvallend aan het huisje zijn de witgepleisterde voorgevel, met de entree in het midden, en het zadeldak dat naar boven schuin toe loopt. De oorspronkelijke vorm van het dak is door de architect in stand gelaten. Om meer ruimte in het pand te krijgen is de dakvorm aangevuld met een glazen uitbouw. Oud en nieuw zijn zo ook aan de buitenzijde van het huisje duidelijk met elkaar verweven. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - De schorsing van het dagelijks bestuur van de woning bouwvereniging Ons Doel is opge heven. De leden van de vereniging hebben hiertoe gisteren met een nipte meerderheid besloten. De raad van toezicht, die de schorsing had opgelegd, heeft gisteren aan gekondigd af te treden. De drie leden van het dagelijks bestuur werden eind maart op non- actief gesteld. De directe aanlei ding hiervoor was dat het bestuur nieuwe sloten had laten zetten op de deuren van het bestuurshuis van de vereniging. Het dagelijks bestuur had dat gedaan omdat niet meer precies bekend was wie de sleutels hadden van de oude slo ten. Daardoor waren de - soms ver trouwelijke - gegevens van huur ders en eigendommen van mede werkers niet meer optimaal bevei ligd. Het bestuur had hierover van tevoren niet overlegd met de raad van toezicht. De leden van de raad voelden zich gepasseerd en zetten het dagelijks bestuur aan de kant, in de hoop dat de leden de maatre gel zouden ondersteunen. Voorzitterschap Het conflict tussen het dagelijks bestuur en de raad van toezicht had echter nog meer achtergron den. Zo zat het de raad dwars dat een meerderheid van het algemeen bestuur voorzitter W. de Bock het werken onmogelijk maakte, ver klaart C. Streefland, secretaris van de nu afgetreden raad van toezicht. In feite dwong een deel van dit be stuur, zo stelt hij, De Bock het voorzitterschap over te dragen aan penningmeester W. Meuwese, één van de drie geschorste en nu dus weer in ere herstelde bestuurders. Het dagelijks bestuur verdedigde deze maatregel met het argument dat men de functies meer wilde la ten rouleren, waardoor de vereni ging minder afhankelijk werd van Het schoot de raad ook in het verkeerde keelgat dat het dagelijks bestuur de taken van het bestuur en de raad van toezicht meer wilde scheiden. De raad zou zich voorna melijk met controle moeten bezig houden en minder moeten 'meebe sturen'. Het dagelijks bestuur op perde daarom het idee om de raad van toezicht enkele keren per jaar toe te laten bij de bestuursvergade ringen en niet meer, zoals tot dan toe het geval was bij elke vergade ring. De raad van toezicht vatte dit op als een poging hem buiten spel te zetten. Vooral ook omdat hierover niet met de raad was overlegd. Vol gens de statuten heeft de raad van toezicht het recht bij alle bestuurs- bijeenkomsten aanwezig te zijn. De leden van de raad waren zeer gebelgd over het feit dat deze nieu we 'vergaderstructuur' al eind 1986 was doorgevoerd. Ontslag Een krappe meerderheid van de leden heeft gisteren de geschorste leden van het dagelijks bestuur ge lijk gegeven. Met 250 tegen 243 stemmen werd de schorsing onge daan gemaakt. Overigens werden veel stemmen bij volmacht uitge bracht. In totaal waren gisteren ruim 100 leden aanwezig tijdens de besloten vergadering. Volgens penningmeester - en beoogd voorzitter - Meuwese is het nu de bedoeling dat tijdens een volgende ledenvergadering de functies in het bestuur definitief worden verdeeld. Er moeten nog drie vacatures in het bestuur wor den vervuld. Twee kandidaat-le den trokken zich ejnd maart terug uit solidariteit met het geschorste dagelijks bestuur. Eén bestuurslid diende later om dezelfde reden zijn ontslag in. Hij zal worden gevraagd terug te komen. Het bestuur zal ook een nieuwe raad van toezicht moeten zoeken. De 'oude' raad had al van tevoren aangekondigd haar werk neer te leggen als de schorsing ongedaan zou worden gemaakt. Streefl^id merkte vanmorgen overigenslop dat de kwestie tijdens de ledenver gadering op een 'waardige' wijze is beslecht. "Er zijn geen tumultueu ze toestanden geweest".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15