Zak eens op een houtvlot de rivier Klaralven af Bezoek aan centraal Zuid-Hongarije vereist enige voorbereiding Satelietfoto's VRIJDAG 5 JUNI 1987 TOERISME PAGINA 11 Golvende landschappen, snelstromende rivieren, historische stadjes, vriendelijk dorpjes, bossen links, bossen rechts en niet te vergeten de vele duizenden uitgestrekte meren met een totale oppervlakte van liefst 39.000 vierkante kilometer. Dat is Zweden in een notendop. Nou, notendop? Vergis je niet want het land is bijna veertien keer zo groot als Nederland. Van het zuidelijkste puntje naar de noordpunt van Zwe den is het 1575 kilometer. En de grootste breedte van oost naar west is 500 kilometer. Een langgestrekt groot land met volop ruimte, want er wonen maar 8,5 milioen mensen, zo dat elke 20 inwoners samen een vierkante kilometer ter be schikking hebben. Behalve voor de natuur, cultuur en avontuur zoekende toerist is er ook volop ruimte voor de rijke Scandinavische fauna: hele kuddes elanden, maar ook be vers, otters, lynxen, zalm en fo rel en in het noorden wolven, rendieren en de bruine beer. Zweden: een modern land met vele industrieën. Volvo, Saab, Electro- lux om er een paar te noemen. Ook een land met een boeiende flora en fauna. Landschappen waarin ruim te is voor, hier en daar, een echte wildernis. Geen wonder dat Zwe den een bepaald slag toeristen trekt. Voornamelijk natuurliefheb bers, kampeerders en caravanners. Recreanten die een actieve doe- vakantie hoog in het vaandel heb ben staan. Maar toch... ook de op comfort gestelde „rustige" vakantievierder komt in dit grote land goed aan z'n trek. Even stilstaan bij schilder achtige plekjes in de stadjes, foto genieke panorama's en de folklore die vooral op het platteland hoogtij viert. Volksdansen in traditionele, kleurrijke kostuums op de vrolijke wijsjes van trekharmonica en een fiedelende viool. Vriend Een apart land met aparte men sen. De Zweed is tamelijk introvert maar wie hem eenmaal heeft ont dooit en zijn vertrouwen heeft ge wonnen, heeft er een vriend voor het leven bij. Zweden is een socia listisch land. Welvarend, prima so ciale voorzieningen en niet over dreven progressief. Sterke drank is er schreeuwend duur en voor onze begrippen moei lijk verkrijgbaar. De verkoop er van is een staatsaangelegenheid. En juist die staat probeert alcohol misbruik terug te dringen met ex- horbitant hoge prijzen en een ge ring aantal verkooppunten. Meene men uit de taxfree-shop van de boot is dus voor vele toeristen het parool. Om toch op z'n tijd een stevige neut te kunnen pakken hebben rij keluiszoontjes er het volgende op gevonden. Zij pakken in het week einde een retourtje met de veer pont naar Noord-Denemarken (een uurtje of vier, vijf varen) en richten 's nachts op de boot (met restau rant, bar, casino, discotheek en „le vende" muziek) enorme feesten aan. Over duur gesproken: ook ande re artikelen zijn aan de prijzige kant. Neem nou groenten. Op de Zweedse markt is de gulden niet bepaald een daalder waard, zolang er nog een gulden of vier voor een kropje sla wordt gevraagd. Geen wonder dót veel kamperende Ne derlanders de typische beeldvor ming over „zuinige Hollanders" bijna traditioneel in stand houden door ladingen conservenblikken vol groente en vlees (ook dat is duur) in de kofferbak van de auto mee te nemen. Echter, u boft als u van vis houdt, want dat is er goedkoop en in tal van (vaak voor ons onbeken de) variëteiten verkrijgbaar. Een goed voorproefje van wat er 'met vis is te doen, krijg je al meteen op de boot van de Stena Line die je bijvoorbeeld van het Noordduitse Kiel naar het Zweedse Göteborg brengt. Tijdens de ongeveer veer tien uur durende zeereis valt er voor de smulpapen enorm te genie ten van het typisch Zweedse „smorgasbord". Een zeer overda dig Zweede buffet met een dikke zestig verschillende warme en kou de gerechten waarbij grote hoe veelheden vlees en uiteraard vis, ja zelfs kaviaar. De Zweedse Stena Line met ook een vestiging in Nederland (De Li nie 1, 2905 AX Capelle aan de IJs- sel, telefoon 010-4511511), heeft speciale arrangementen voor het najaar. Want ook in de herfst is Zweden grandioos. Voorbeelden: een auto/bunga- lowreis naar Zuidwest-Zweden (met de auto op de boot vanaf het Westduitse Kiel) is er al voor rond de 200 gulden per persoon. Je rijdt naar het Noordduitse Kiel waar de Stena Line uiterst moderne passagiersschepen aan de kade heeft klaar liggen om je naar Göteborg) te brengen. Na 14 uur op de veerboot in de watten ge legd te zijn (restaurant, bar, disco, sauna, prima maaltijden, moderne hut met douche, wc en warm en koud stromend water) arriveer je in Göteborg. Van hieruit rij je in vijf uur naar de bosrijke provincie Varmland, het natuurlijke hart van Zweden met duizenden meren en meertjes. Door de eeuwen heen hebben Zweedse kunstenaars Varmland vanwege zijn natuurschoon be schreven en bezongen. Dwars door Varmland kronkelt de Klaralven, de rivier die als een langgerekt lint door bossen, weiden en heuvels stroomt, geflankeerd door lieflijke dorpjes. r In het najaar is Zweden synoniem met natuur en avontuur (foto gpd> Houtvlot Logeren in de typisch Zweedse stuga's, comfortabele houten bun galows veelal aan een fraai meer waar kano's, motorboten en zeil- jachtjes te huur zijn. Die stuga's hebben aparte slaapkamers, dou che, toilet, warm en koud stro mend water en vaak ook een eigen sauna. Altijd is er elektrische ver warming en een open haard. Hout genoegt, weet u wel? Vandaar ook datje in dit gebied veel houten hui zen ziet, die allemaal rood van kleur zijn. Het hout is namelijk rood geschilderd met een afvalpro- dukt van de Zweedse kopermij nen, welk produkt een uitstekend houtconserverings- en verdede- lingsmiddel is. In het stuga-dorp Radastrand, prachtig wit zandstrand, gemar keerd door rotsblokken en bossen, ontdekten we een tennisbaan, golf links en andere trim-u-fit-moge- lijkheden. De vakantieganger heeft de keus uit vakantiehuisjes van twee tot acht personen in prijs va riërend van 250 tot ruim duizend gulden per week, inclusief elektra en water. Wie tegen de lange zeereis door de Kieler Bocht, Grote Belt en het Kattegat opziet, kan de reis met de ferry aanzienlijk bekorten door met de auto door te rijden tot het Deense Frederikshaven. Want de Stena Line onderhoudt ook de ver binding tussen Denemarken (Fre derikshaven) en Göteborg. (Vaar- tijd ruim vier uur). Ook elders in Zweden is van al les te beleven. Neem bijvoorbeeld de avontuurlijke tocht met een houtvlot over de Klaralven. Of een kanotocht in een comfortabele Ca nadees die ruim genoeg is om al je bagage mee te nemen. De „uitvinder" van die toeristi sche vlot-tochten over de Klaral ven bij Eksharad is Kjell Berglund. Hij zag hoe de houtproducenten in het noorden van Zweden de gekap te bomen via de rivier naar de pa pierfabrieken en houtverwerkende industrie in Zuid-Zweden trans porteerden, door gewoon de stam men aan elkaar te binden en deze aldus ontstane vlotten dóódsimpel de rivier te laten afzakkeh. Hij zag daar brood in door gratis het ver voer van die vlotten voor zijn reke ning te nemen. De boseigenaren wilden dat maar wat graag. Kjell verbond er een toeristische attrac tie aan. Hij laat dat werk nu, tegen betaling, door toeristen opknap pen. De toeristen krijgen eerst een korte cursus waarin zij leren hoe ze een vlot moeten maken. Na een korte proefvaart zijn ze vervolgens in staat de houten ko lossen met peddels en een vaar boom in het midden van de rivier op stroom te houden. Kjell geeft zijn toeristen op het vlot zwemves ten, voeding, een tentje en de know-how van het overleven mee en vangt ze vijf dagen later op de benedenloop van de rivier weer op. Daar worden de vlotten uit elkaar gehaald om naar de papierfabriek te gaan. Avontuurlijke tochten door een prachtig gebied. Zo'n tocht duurt vijf dagen. Se dert 1980 zet Kjell Berglund rond 2500 toeristen per seizoen op zo'n vlot en vult daar redelijk zijn zak ken mee. Hij maakt in 3,5 maand een omzet van rond zes ton. En die omzet is bijna allemaal winst, want kosten zijn er nauwelijks. Hij drijft zijn onderneming met twaalf me dewerkers. Een tocht van 150 kilometer op een acht-persoons houtvlot kost rond 500 gulden per persoon, in clusief tenten, uitrusting en de cur sus. Iedereen heeft zo zijn eigen expeditie, z'n eigen avontuur. Tij dens de tocht komt Kjell eenmaal per twee dagen kijken of zich geen problemen voordoen. Dagtochten per houtvlot zijn ook mogelijk. Voor 120 Zweedse kro nen (rond 42 gulden). Vijftien pro cent van Kjells gasten zijn Neder landers op zoek naar avontuur in het land van de Vikingen. Nobel en Lagerlöf Bezoek ook eens de provincie Vastergotland, beroemd om zijn plateau-bergen met uitgestrekte wouden, moeilijk bereikbare ravij nen en heidevelden. In de mooie valleien van de provincie ontmoet men niet zelden elanden, reeën en herten. Bij het meer Hornborgas- jön kan men in april zelfs genieten van een kolonie van rond vijfdui zend kraanvogels. Vastergotland, met veel watervallen, is een uitge lezen gebied voor de sportvisser, die er enorme kanjers aan de haak kan slaan. Voor gezinnen met kinderen is het pretpark Skara Sommerland, een van de grootste amusements parken van Scandinavië, een dora do. En zeker als zij ook aan de skel terwedstrijden (karting) deelne- Bij Mariestad geeft de kampeer plaats Ekudden, gelegen aan de oe ver van het uitgestrekte Vaner- meer, een goed beeld van hetgeen de Zweden bedoelen met een driesterrencamping. En als je toch in de buurt ben, verzuim dan niet door te rijden naar Karlskoga voor een bezoek aan het huis en het la boratorium van natuurkundige Al fred Nobel. Rij eens naar Filipstad om te di neren in zo'n typisch Zweedse „herrgard", een tot herberg omge bouwde heren boerderij, vroeger meestal eigendom van de adel of een landsheer. Bezoek ook Sunne en wandel eens door het prachtige beeldenpark/tuinencomplex van Röttneros. Op zo'n rondrit mag uiteraard een bezoek aan het huis van de Zweedse schrijfster Selma Lager löf in Marbacka niet ontbreken. Selma Lagerlöf, Nobelprijs-winna res (literatuur), schreef al haar brie ven dubbel. Haar volledige corres pondentie bevindt zich m het staatsarchief en blijft daar geheim tot 1990. Schutsluizen Bijzonder interessant is een be zoek aan het sluizencomplex in de stad Trollhattan, waar bij een enor me waterval Zwedens grootste wa terkrachtcentrale is gebouwd voor de opwekking van elektricteit. Overigens, Zweden mag dan een socialistisch land zijn, voor de energieopwekking wordt voor 41 procent gebruik gemaakt van kerncentrales. In ons land nog geen 5 procent. De scheepvaart op sommige Zweedse waterwegen heeft het vaak niet gemakkelijk, Neem nou het Götakanaal tussen het Vaner- meer en het Vatternmeer, de vaar route tussen Göteborg en de 1,3 millioen inwoners tellende Zweed se hoofdstad Stockholm. In dat ka naal bevinden zich maar liefst 58 schutsluizen. Pleziervaarders crui se-schepen en vrachtboten worden geconfronteerd met een hoogtever schil van 92,8 meter. Bij Trollhat tan vindt men de grootste schut sluizen; vier achter elkaar met een verval van 32 meter. Zweden doet er alles aan om het culturele erfgoed te bewaren. Ei gen zeden en tradities (midzomer- nachtfeest). De accommodaties op campings met een gemiddeld ta rief van 15 gulden per gezin inclu sief tent en auto, zijn uitstekend. Verdere informatie over Scandi navische vakanties en trips ver strekt het Zweeds Nationaal Ver keersbureau, Zeestraat 71, 2508 CN Den Haag, telef. 070-638921. Een vakantie doorbrengen tus sen koeien, kippen en varkens. Niet bepaald een vakantie waar aan een ieder gewend is. Van daar wellicht het uitproberen waard. De streek-VW van de Achterhoek heeft een lijst opge steld van adressen van boerderij en, waar belangstellenden een vakantie kunnen doorbrengen. Werken met de dieren of op het land is mogelijk maar niet ver plicht. Iedereen is vrij om de tijd naar eigen keuze in te delen. Het is mogelijk een gedeelte van de boerderij te huren maar een vol ledig pension met inwoning op de boerderij is ook mogelijk. Een gratis adressenlijst kan worden aangevraagd bijStreek-VW Achterhoek, Postbus 230, 7200 AE Zutphen, tel.: 05750-19355. In het gebouw Noordhoorn aan de zeedijk in Delfzijl is de ten toonstelling Roofvogels in Ne derland te zien. Er zullen pren- tën, opgezette vogels en ander materiaal over deze vogels te zien zijn. Verder is er uitgebreide informatie aanwezig. Het ge bouw is door de week geopend vanaf 07.00, op zaterdagen vanaf 08.00 en op zondagen vanaf 10.00 uur. Voor verdere informatie is 05960-12318. De organisatie ACSI in Zetten organiseert een Vikingrally door Denemarken voor kampeerders. De tocht, die langs een aantal be langrijke sporen uit het Viking- tijdperk voert, begint op 20 juni en duurt twintig dagen. Vanaf de eerste tot de laatste camping is de af te leggen afstand 1400 kilo meter. De reissom bedraagt per persoon 685 gulden, gebaseerd op 2 personen per caravan. Elke volgende persoon betaalt 585 gulden. Bij dit bedrag zijn inbe grepen alle campinggelden, ex cursies en entrees, alsmede vier diners, een lunch en een barbe cue. ACSI, postbus 34, 6670 AA Zetten, tel. 08880-2055, stuurt op verzoek een folder toe met alle bijzonderheden. Voor geïnteresseerden geeft de Friese kunstschilder en illustra tor Rudolf van Koert een aantal teken- en schilderkursussen in de Friese Wouden. Liefhebbers kunnen zich onder zijn leiding vijf dagen (verder) bekwamen in zijn of haar liefhebberij op teken- of schildergebied. Er zijn och tend- en middagcursussen die voor vijf dagen honderd gulden kosten. Kosten voor materiaal en verblijfskosten zijn voor reke ning van de cursist. Verdere in formatie op tel. 05612-896. In het kader van het 125-jarig bestaan van de Finse spoorwe gen, kunnen toeristen deze zo mer extra goedkoop twee weken door het land van de duizend me ren. Voor een 'rondreis-kaartje' dat twee weken geldig blijft, be talen volwassenen FIM 125 (circa zestig gulden), kinderen van vier tot elf jaar FIM 75 (ongeveer 35 gulden) en kinderen jonger dan vier jaar reizen gratis. Er zijn vas te rondreis-routes, waarbij bij sommige daarvan ook een boot tocht kan worden gemaakt zon der extra kosten. Verdere infor matie: Fins verkeersbureau Am sterdam. Tel: 020-719876. Twaalf mooie campings in het noorden van Jutland hebben een gezamenlijke brochure uitgege ven, waarin gewezen wordt op de kampeermogelijkheden in deze streek, waar zo'n duizend jaar ge leden de Vikingen met hun sche pen vertrokken voor hun ver maarde tochten over zee. Er zijn in dit gebied dan ook talloze her inneringen aan de Vikingen. Camping Vikingland heet de brochure, die wijst op de toeristi sche aantrekkelijkheden van Vi- borg, Randers, Hobro, het gebied van de Mariager Fjord en van de Gudena. De brochure, die ten de le in de Nederlandsé taal is ge steld, is verkrijgbaar bij het Deens Verkeersbureau in Den Haag. Wanneer Hongarije ter sprake komt als mogelijk vakantieverblijf doemen direct de twee grote toeristische trekpleisters van het land op: het Balaton-meer en de hoofdstad Boedapest. Sinds kort proberen de Hongaren wat meer belangstelling te wekken voor het centraal-zuidelijke gedeelte, een gebied dat wordt omsloten door plaatsen als Skekszird-Pécs-Szeged-Kecs- kémet. Er is daar wel al wat toerisme (Kecskémet geniet ook in het westen bekendheid), maar aan alles is te merken dat de grote stroom het gebied nog niet aandoet. Dat heeft zijn plezierige kanten, al moet men er wel rekening mee houden dat hotel- en andere verblijfsaccommodaties hier en daar wat beperkt in aantal zijn. Maar men kan nu eenmaal niet alles hebben. door Ruud Paauw Eerst een paar opmerkingen in het algemeen over Hongarije: om het land binnen te komen is een visum nodig en dat is op zeer korte ter mijn bij de Hongaarse ambassade in Den Haag te verkrijgen. In te genstelling tot sommige andere Oostblok-landen kan men zich in Hongarije vrij bewegen, men be hoeft zich dus niet aan bepaalde routes te houden. Hongaars geld kan men in Nederland bij de ban ken niet krijgen. Het verdient aan beveling dollars of marken mee te nemen. Die zijn overal in het land gemakkelijk in te wisselen. Honga rije is ongetwijfeld het meest libe rale van de communistische lan den. In veel zaken denkt men in Hongarije tamelijk westers, overi gens zonder een moment uit het oog te verliezen dat men vastge klonken zit aan het Oostblok. De levensstandaard is er relatief hoog. Men behoeft heus nergens voor in de rij te staan (het grote angstbeeld van de westerling). Naar westerse maatstaven gerekend is het er over het algemeen goedkoop. Maar het geldt niet voor alles. Een handvol prijzen: een brood (en wat heerlijk brood) 50 cent, een half pond boter 90 cent, kilo aardappe len 55 cent, halve liter bier 90 cent, een liter benzine f 1.30, diesel 60 cent, nachtverblijf op een camping f 4, voor een gewone hotelkamer en in restaurants betaalt men gemid deld de helft van wat men in Ne derland kwijt is. Als men in Hongarije wat anders spreekt dan Hongaars dan is dat vrijwel altijd Duits. Liefelijk Het landschap in het centraal- zuidelijke gedeelte is doorsnee: lie felijk, aardige weggetjes, maar op windend - nee. Daarvoor hoeft men er niet zo nodig heen te gaan. Men kan er een prima vakantie doorbrengen als men echt iets wil zien. De streek heeft vele cultuur historische aspecten. Wie onbe kommerd wil luieren, kan er beter niet naar toe gaan. Goede voorbereiding voor een tocht door dit gebied is absoluut noodzakelijk anders passeer je de markante pleisterplaatsen zonder het ook maar te beseffen. Een voor beeld: Szekszórg is geen belang wekkend plaatsje. In de buurt daarvan is echter het Gemencer woud - een stuk natuurschoon dat wél bijzonder is. De Donau kan er buiten zijn oevers treden waardoor een enorm bos met grillige plan tengroei en veel wild is ontstaan. Een stad van belang is zeker Pécs (de voetbalclub van die naam werd dit seizoen voor de Europa Cup door Feyenoord uitgescha keld). Zoals veel Hongaarse steden heeft Pécs (170.000 inwoners) vele tientallen jaren een Turkse bezet ting gekend en de culturele sporen daarvan zijn gelukkig hier en daar nog aanwezig. De stad bezit sfeervol centrum (vooral 's avonds) en een zeer oude kathedraal, die er aan de buitenkant uitziet als een paleis. Het gebouw is magnifiek, met veel liefde en vakmanschap gerestaureerd en beslist een be zoek waard, ook voor wie nu niet direct een kerkenbekijker is. Wie Pécs aandoet, moet niet verzui men 'sN avonds de tocht te onderne men naar de grote tv-mast die op een der omringende bergen staat: er is een restaurant gevestigd waar men een werkelijk flonkerend uit zicht over de stad heeft. Pécs heeft voldoende bezienswaardigheden om er een paar dagen door te bren gen, wat niet van alle plaatsen in dit gebied kan worden gezegd. Wijn Niet te versmaden is de streek van Villanyi (wijnland). De Hon gaarse wijn is rijk en vol en de proeflokalen volgen elkaar hier snel op. Het verhaal gaat datje van een perfecte gezondheid verzekerd bent als je er elke dag 48 druppels van drinkt, maar wie eenmaal met een glas in de hand staat, laat het daar niet bij. Een streek om de kop er goed bij te houden, wantje moet tenslotte verder. Er wonen hier nogal wat mensen van Duitse af komst (Schwaben), zèèr arbeidza me lieden. Vooral de vrouwen. Het verhaal wil al weer dat je als Hon gaars meisje echt een ramp wacht als je een Schwabense schoonmoe der treft. Szeged is een stad van zo'n 200.000 inwoners met de monu mentale Dom als blikvanger. Daar voor prijkt een gigantische open lucht- theater, waar druk gebruik van wordt gemaakt. Regenen doet het hier niet vaak, alleen de pro- duktie Jesus Christus Superstar schijnt er vorig jaar door getroffen te zijn. Een levendige stad met eni ge allure, beroemd om zijn papri ka. Verlaat deze plaats niet alvo rens koffie te hebben gedronken in de Virég Cukraszda, een grote Konditorei (met opmerkelijk veel lekkernijen) waar je je in de jaren dertig waant. Een ware belevenis is een bezoek aan het grote nationale park van Bugac (gesubsidieerd door de Unesco), waar de poesta met alles wat er bij hoort in zijn oorspronke lijke staat wordt gehouden. Ge bruik daar het,maal in de open lucht (het regent er hoogst zelden) en rij vervolgens met paard en wa gen de poesta op. Je moet na af loop wel even nagaan of je je kunstgebit en nieren nog hebt, want het is een hobbelige tocht. Als het een beetje meezit, tonen de Magyaren op de wijde grasvlakte even wat voor fantastische dingen zij met paarden kunnen (en de paarden met hen). Er is hier een even grote als beroemde stoeterij die al meermalen wereldkampioe nen (met name voor de vierspan nen) heeft afgeleverd en een mu seum dat een beeld geeft van het harde leven op de poesta in lang vervlogen tijden. Niet licht zal deze plaats uit de herinnering verdwij nen. Tot slot Kecskemét, een 600 jaar oude stad met vele opmerkelijke historische gebouwen in het hart van de stad. Er staat een werkehjk beeldig Jugendstil-pand. Voor lief hebbers is het iets om te watertan den. Ja en wie eenmaal in Kecskemét is, moet maar doorrijden naar Boe dapest. Hongarije bezoeken en Boedapest overslaan - dat kan niet. In het Eise Eisinga Planetarium van Franeker zijn prachtige satel lietfoto's te zien van de aarde. Inte ressante bergstructuren, meren, ri vierdelta's, werkende vulkanen en atmosferische verschijnselen op de gevoelige plaat vastgelegd. Onder meer astronaut Wubbo Ockels maakte foto's voor de ten toonstelling. Het planetarium is ge opend van maandag tm zondag en kost f 3,50 per persoon, kinderen, 65-plussers en groepen krijgen kor ting. Meer informatie: 05170-3070.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11