Provincie: 'Zwembad De Does heeft vele gebreken' DE KRANT MEE OP VAKANTIE Kraakster wil karakteristieke huis kopen Bestuur: sluiting komt steeds dichterbij Map nieuw wapen in strijd tegen rijksweg Problemen Oegstgeester bejaardenflat duren voort il=MN»=1M=KI WOENSDAG 3 JUNI 1987 LEIDERDORP - Er moeten op korte termijn maatregelen worden genomen om zwembad 'De Does' legaal te kunnen laten draaien. Het aan de Hoogmadeseweg gelegen bad voldoet totaal niet aan de wettelijke eisen en de beheerder ervan is derhalve in overtreding. Binnenkort brengt de provincie een bezoek aan het zwembad om te controleren of de nodige maatregelen zijn genomen. Aldus schrijft ze het bestuur van het zwembad, alsmede de zwemvereni ging. Mocht dat niet het geval zijn, dan zint zij op maatre gelen. In het uiterste geval wordt het buitenbad gesloten. menteel is de situatie zo dat Lei- derdorp voor één of twee dingen ontheffing moet aanvragen, en de resterende zaken dient aan te pas- Aanleiding voor de provincie om zich met het zwembad te bemoeien is de Wet hygiëne en veiligheid zwemgelegenheden. Bij een con trole vorige maand bleek dat 'De Does' bij lange na niet voldoet aan de eisen, zoals vastgelegd in die wet. Zo worden vloeren en ruimten in het bad veel te weinig gereinigd en gedesinfecteerd. Het binnen- bassin wordt niet goed genoeg schoongemaakt. Er zijn teveel scherpe randen en uitsteeksels te bespeuren in 'De Does'. En vooral in de kleedruimten, douches en technische ruimten is het te be nauwd als gevolg van een slecht werkend ventilatiesysteem. De technische installatie is verouderd en staat regelmatig onder water, al dus het inspectierapport van de provincie. Voor wat het binnenbad betreft zit Leiderdorp niet in de proble men. Dat is deze zomermaanden gesloten, en medio september hoopt men met een plan richting provincie te komen. Een plan waarin staat hoe men de (ver nieuwbouw van het bad gestalte denkt te geven. Provinciaal woordvoerder Van der Pol meldt dat er 'best te praten' valt over het afgeven van eventuele ontheffingen voor de gestelde ei sen aan het buitenbad, maar: "aan de waterkwaliteit valt niets af te dingen. Die moet goed zijn. Mo- De technische voorzienin gen in het Leiderdorps zwem bad hebben nooit gedeugd. Tijdens de bouw, in de begin jaren zeventig, heeft de bou wer juist op die technische - en dus veelal onzichtbare - voor zieningen beknibbeld. Dat al thans zegt zwembadvoorzitter Van der Heide. "Onder de grond is de boel nooit goed af gebouwd. Mede daardoor is 'De Does' zo snel in verval ge raakt", meent hij. Dat komt volgens Van der Heide doordat het zwembad destijds voor een bepaalde prijs moest worden neergezet. "Halverwege zagen ze dat ze het niet zouden halen. En toen is men klaarblijkelijk gaan denken: ach, wat er onder de grond zit, ziet geen mens... Dat wreekt zich nu allemaal. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gooit een nieuw wa pen in de strijd tegen rijksweg 11- west: de presentatiemap. Via een goed ogend, representatief werkje vol foto's, contructietekeningen en klare tekst wil ze Tweede Kamerle den en voorstanders duidelijk ma ken dat de verbinding tussen de rijkswegen 4 en 44 er niet moet ko- Dit voorstel van D66-raadslid J. Aikens werd gisteravond door alle politieke partijen ondersteund in de vergadering van de raadscom missie voor openbare werken. En wethouder J. Visser (openbare werken en verkeer) beloofde de mappen zo snel mogelijk na de vakantie te zullen versturen. De commissie discussieerde over de voor de komende eeuw ge plande weg, omdat ambtenaren de hand hadden gelegd op drie vurige pleidooien vóór de aanleg van de weg, die Voorschoten in tweeën deelt. Deze pleidooien zijn gericht aan het parlement en werden ver zonden door het Koninklijk Neder lands Ondenemers Verbond, de ge meente Noordwijk en de regionale afdeling van de Kamer van Koop handel. Volgens wethouder Visser bor duren ze lustig voort op de wat va ge Tweede Kamermotie van de cember, waarin wordt aangedron gen op betere oost-westverbindin gen in de Randstad en ook rijks weg 11 ter sprake komt. In het verleden schreef de gemeente Voorschoten vaak brieven of be zochten Voorschotense raadsleden hun Haagse broeders, wanneer er weer wat voorstanders waren op gestaan. Nu wil ze duidelijk wat anders, wat beters. In een eerste reactie zegt voorzit ter R. van der Heide van het zwem- badbestuur het volledig eens te zijn met het rapport. Voor zover mogelijk, wil het bestuur maatre gelen nemen. De provincie zal ech ter wat een aantal voorzieningen betreft ontheffing moeten verle nen, want anders komt het bestuur er niet, aldus Van der Heide. "Het zou enorme investeringen vergen om alles te doen. Echt, dat loopt in de miljoenen en daar kunnen we niet aan beginnen. Temeer daar al les maar voor één seizoen zou zijn, want zoals bekend moet er dit na jaar een plan op tafel liggen voor vernieuwbouw van 'De Does'. Inmiddels heeft het zwembadbe- stuur ontheffing gevraagd. Onze ker is of het dat ook krijgt van de provincie. Gebeurt dat niet, dan weet Van der Heiden nog niet of het zwembad dit seizoen open kan blijven. "We willen het bad graag openhouden omdat we de Leider- dorpse gemeenschap niet willen duperen. Maar het wordt wel steeds moeilijker voor ons. U moet nagaan: wij als bestuur zijn nu re gelrecht in overtreding. Wij als goedwillende amateurs lopen de kans om, omdat we in overtreding zijn, persoonlijk strafrechtelijk te worden vervolgd. Dus als de pro vincie straks zegt: regels zijn re gels, u krijgt geen ontheffing, dan ziet het er naar uit dat het bad toch dicht moet. Dat komt gewoon dichterbij". Wat de Stichting Leefbaar Lei derdorp betreft is het al zo ver. De stichting wil het rapport van de provincie aangrijpen om het bad te laten sluiten. "Niet dat wij tegen een zwembad zijn, maar men had in al die tijd al lang iets anders kun nen regelen. Ze geven een halve ton uit om voorzieningen te treffen die alleen voor komend zomersei zoen bruikbaar zijn. Dat vinden we belachelijk", aldus een woordvoer der van de stichting. Zijden draadje Het voortbestaan van 'De Does' hangt al jaren aan een zijden draad je. De gemeenteraad stemde vorig jaar november met één stem ver schil het voorstel om een ver nieuwd complex neer te zetten - in clusief sporthal - weg. Waarna het bestuur van 'De Does' meldde geen mogelijkheden meer te zien om het bad nog langer te exploite ren: het zou verouderd zijn en bo vendien moet 'De Does' met aller lei recreatieve voorzieningen meer zwemmers trekken om het hoofd boven water te houden. Het zwem- badbestuur bood het beheer toen aan de gemeente aan. Waarna bur gemeester en wethouders in fe bruari van dit jaar met de belofte kwamen om een nieuw plan uit te werken. Van der Heide hoopt vurig dat het plan er op 1 september ligt. Is dat het geval, dan kan voor het bin nenbad een ontheffing worden ver kregen en hoeft dat de komende winter niet dicht. Ontbreekt het plan, dan ziet de zwembadbestuur der het ook wat het binnenbad be treft somber in. Van der Heide zegt geen idee te hebben hoe ver het met het plan staat. "We worden er niet bij be trokken. We horen totaal niets van de gemeente. Dus gaan we er maar gewoon van uit dat het plan er op 1 september ook ligt". WASSENAAR - Op het Wassenaarse attractiepark Duinrell wordt hard gewerkt aan de aanleg van de snelle waterglijbanen 'Blits' en 'Flits', die voor de pinksterdrukte in gebruik moeten zijn. De banen worden wat steiler dan de huidige twee en krijgen een lengte van 170 meter. De totale lengte van het ghjbanencomplex van het Tikibad komt hiermee op 440 meter. Duinrell heeft altijd aangevoerd dat het moet blijven investeren om bezoekers te blijven trekken. De bouw van de nieuwe glijbanen werd echter stopgezet toen tijdens een bezoek van de Raad van State bleek dat de starttoren bij het Tikibad hoger was dan toegestaan. Begin mei kreeg Duinrell echter toestemming om hoger te gaan bouwen en gaf Wassenaar, na spoedoverleg met het attractiepark, snel een bouwvergunning af. De materialen waren nog op het terrein aanwezig en de bouw kon dus snel beginnen. (fotoGPD) OEGSTGEEST - Nog altijd moe ten de bewoners van de 85 bejaar denwoningen aan het Oegstgeester Boerhaaveplein het zonder lift, gangverlichting en huisbel stellen. Vorige week, voor Hemelvaarts dag, zijn de eerste zestien bejaar den gearriveerd. Zij werden gecon fronteerd met voornoemde onaan gename verrassingen. De volgende 'lichting' wordt over een paar we ken verwacht. Vele telefoontjes tussen gemeen te, Macobouw en het Energiebe drijf Rijnland zijn er inmiddels ge weest. Allemaal nog zonder con creet resultaat. De bewoners zijn inmiddels een beetje gewend aan hun flat met niet-werkende lift, ook al verhuisden enigen naar Haaswijk, juist omdat in hun oude woning een lift ontbrak. Wat de meesten nu het meest dwars zit, is aardedonkere gang. De diverse betrokken instanties wijten al het leed aan een ongeluk kige samenloop van omstandighe den. Het EBR zou de van de ge meente benodigde papieren pas maandag hebben binnengekregen, de gemeente Oegstgeest laat weten al in een veel eerder stadium con tacten over de elektra-aansluitin- gen met het EBR te hebben gehad. Zo zoetjes aan wordt duidelijk waar de kink in de kabel zit. Nabij de flat wordt de laatste hand ge legd aan de bouw van het winkel complexje. In de buurt liggen alle maal bouwmaterialen, gereed schappen, enzovoorts. Het EBR kan de felbegeerde aansluitingen pas tot stand brengen als de grond vrij is. De laatste berichten, afkomstig van de bewoners, luiden dat hoog uit morgen de lift, de huisbel en de gangverlichting het zullen doen. Gemeente Zoeterwoude werkt mee aan nieuw sportevenement ZOETERWOUDE - "Waarom hebben zij dat verzonnen en niet wij als gemeente?", vroeg de Zoeterwoudse wethouder Graniewski zich gister avond af tijdens de commissievergadering welzijn. Ze doelde hiermee op het initiatief van het comité 'Sportprijs van het Jaar'. Dit comité wil een jaarlijkse verkiezing van de sportman, sportvrouw en sportploeg van Zoeterwoude organiseren. Het comité vindt het van belang dat de drie prijzen beschikbaar wor den gesteld door de gemeente, omdat het hier volgens haar gaat om het stimuleren van de sport in het algemeen in Zoeterwoude. Men had daar om een subsidie van 200 gulden gevraagd. Alle fracties zeiden gisteravond veel waardering te hebben voor dit nieuwe evenement. Volgens raadslid Ooijendijk (Progressief Zoeterwou de) wordt de gemeente in de gelegenheid gesteld om als vertegenwoordi gers van de hele gemeenschap erkenning voor de sporters te tonen. De raadsleden Hogenelst (CDA) en Van der Kooi (WD) vroegen zich af of er geen bedrijf als sponsor zou willen optreden. Toch wilden uiteindelijk geen van de raadsleden dit initiatiéf laten stranden, zodat op 30 januari voor de eerste keer de Zoeterwoudse sport man, sportvrouw en sportploeg van het jaar een exclusief wandbord zul len ontvangen, beschikbaar gesteld door de gemeente. Provincie - de eigenaar - vindt actie op zn minst onsportief VOORSCHOTEN - De kraakster van het kleine pandje aan het eind van de Voorschotense be bouwde kom wil via haar actie andere geïnteresseerde kopers passeren. De provincie, die de woning aan de Veurseweg on langs te koop aanbood, vindt haar actie dan ook op zijn zachtst gezegd onsportief. Ze wil zo snel mogelijk een juridische procedu re starten om de 25-jarige Voor schotense uit nummer 236 te krijgen. Volgens een woordvoerder is er geen sprake van dat de provin cie alléén met de clandistiene be woonster gaat onderhandelen over verkoop: "Anderen hebben al eerder laten weten geïnteres seerd te zijn in de woning". De dame in kwestie, die vorige week het pand ging bewonen, laat ech ter weten "haar zinnen te hebben gezet op de woning" en doet ver der het zwijgen toe over tactie ken of wensen. Het kraakpand, niet te verwar ren met het eveneens gekraakte dokterhuis, is rond de eeuwwis seling gebouwd en heeft jaren lang onderdak geboden aan ge zinnen. Vanaf de oorlog bewoon de de brugwachtersfamilie Van de Berg het negen meter lange en vier meter diepe pand, dat be neden een woonkamer en een keuken heeft en boven twee slaapkamers. In de twee bijge bouwtjes is ruimte voor opslag en sanitair en de achtertuin biedt plaats aan stallen. Eind 1979 verliet mevrouw Van de Berg de woning en vroeg de provincie een sloopvergun ning aan. Volgens de huiseige naar staat het huis te dicht op het provinciale fietspad (90 centime ter), voldoet het niet aan de nor men en kost het te veel om het bewoonbaar te maken. Volgens provinciale berekeningen uit 1980 kost een verbouwing 60.000 gulden. Compromis De gemeente was het niet met '.an de Voorschotense Veurseweg. Inzet: de i op het huisje heeft gezet. Ze wil het kopen. de provincie eens. Na een onder zoek aan de woning concludeer den ambtenaren in februari 1980 dat "er best wel wat te verbete ren valt", zonder daarbij overi gens een kostenraming te geven. Ook andere provinciale argu menten veegde Voorschoten van tafel: de kleine afstand tussen voprdeur en fietspad was geen reden om een woning af te bro ken, zeker niet in een tijd vol wo ningnood. Daarnaast was de lo kale overheid ervan overtuigd dat de kosten gedragen kunnen worden door een kleinzoon van de oude huurster. Wanneer de provincie de sloopplannen zou hebben door gezet, had de gemeente bakzeil moeten halen. De woning stond (en staat) op geen enkele monu mentenlijst en dan zijn destruc tieve plannen moeilijk tegen te houden. De emotionele overwe ging dat nummer 236 zo karakte ristiek en beeldbepalend is, zal geen jurist imponeren. De pro vincie had echter geen zin om met lagere overheden te gaan bekvechten, zo verklaart een woordvoerder. In plaats daarvan kwam er een soort compromis tot stand. Vol gens gemeentelijke notulen uit oktober 1980 mocht kleinzoon Brussee de woning opknappen en huren voor een prijs die geba seerd is op de oude toestand Keerzijde van de medaille was dat hij niet langer mocht kloppen bij de eigenaar voo derhoudsklusjes. Brussee gaf de vertrekken een nieuw behan getje, schilderde balken en nieuwde de gashaard. Ondertus sen werd de huur bepaald op 100 gulden per maand, exclusief. De huurder wilde meer: hij bood aan de woning te kopen en daar na flink tè gaan opknappen. Een architect had berekend dat het 10 tot 20.000 gulden gaat kosten om onder meer de verschillende leidingen te vernieuwen en goe de isolatie aan te brengen onder de dakpannen en achter het en kelsteens muurtje. Vertrek De plannen werden echter nooit gerealiseerd en'eind vorig jaar vertrok Brussee naar een ge meenteflat. Hij deed dit met ge mengde gevoelens. Aan de ene kant vond hij het een vrijliggend paradijsje en hield hij kalveren en paarden in het tuintje, dat hij voor een habbekrats huurde van de koningin. Aan de andere kant keken erg veel mensen binnen, zorgde de vrije rioollozing op de sloot voor ratten en was het huis je in niet-opgeknapte staat wel erg vochtig en tochtig. Een flinke opknapbeurt zou de zaak echter ten goede keren., heeft Brussee altijd gezegd. Hij zou het dan ook onredelijk vinden wanneer de nieuwe be woonster via haar actie opeens eigenaar wordt en rustig kan gaan opknappen. "Ik heb nu spijt dat ik eruit ben gegaan", heet het enkele dagen na de kraak. Een woordvoerder van de gemeente reageert minder emo tioneel op de nieuwste ontwikke lingen. Het pand mag dan karak teristiek en beeldbepalend zijn, uniek is het niet. In Voorschoten zijn wel meer landarbeidershui zen te vinden uit het begin van deze eeuw en sommigen daarvan verkeren in een betere staat dan de gekraakte woning. Dit verklaart waarom het pandje aan de Veurseweg waar schijnlijk geen plekje zal krijgen op de gemeentelijke monumen tenlijst. De opstellers vinden niet dat de gemeente een eigenaar kan verplichten een woning op te knappen die er zo slecht aan toe is dat een onbewoonbaar verklaring niet veraf hoeft te zijn. Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland of België is gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus nevenstaande bon nu alvast even in' Dan wensen wij u alvast een ettige Vakantie VAKANTIEPERIODE Weg op:Terug op: HUISADRES NAAM VOORL.: ADRES: HUISN WOONPLAATS: TEL.: VAKANTIE-ADRES ADRES: HUISNUMMER: PLAATS: POSTCODE: LAND: Zend uw opgave aan: Leldsch/Alphens Dagblad, afd. Abonnementenadmini stratie, Postbus 54, 2300 AB Lelden. S.v.p. frankeren als brief.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14