TAD LEIDEN Leidse Meao mag dependance vestigen in gebouw De Lelie Meevallers moeten gat in begroting 1987mede dichten B en W alsnog overstag Onenigheid over huren terrein bij jachthaven Wethouder opent project voor 14 schoolverlaters Paaltjes worden automobilist noodlottig Shell wil geen pers bij gesprek gemeenten Vrachtwagen in brand Politie houdt bij toeval verdachte aanranding aan Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. s LEIDSCH m DAGBLAD WOENSDAG 3 JUNI 1987 Mensenpoep (5) Dat belooft nog wat. Reeds in dit stadium gooien de winkeliers en bewoners van de Lange en de Stille Mare spandoeken in de an- ti-urinoir-strijd. Niet minder dan zeventien waren er gisteren te bezichtigen op en rond de Lange Mare. Er kan van een doordachte actie worden gesproken: volgens snackbareigenaar Van dén Berg is de politie tevoren op de hoogte gesteld dat er een actie met vreedzame doeleinden zou wor den gehouden. Afgesproken was ook dat de spandoeken afgelo pen nacht zouden worden weg gehaald en vanmorgen weer zou den worden opgehangen. De spandoeken vormden even wel niet het hoofdgerecht van deze fase van het protest. Ze die nen, vertelt Van den Berg, ter on dersteuning van een tweede brief aan de gemeenteraad en het college van B en W. De onderte kenaars vallen in die brief ge deeltelijk in herhalingen, maar trachten ook met nieuwe aspec ten de gemeente af te houden van het in hun ogen onzalige plan de buurt met een urinoir te verrijken. Zo hebben ze er het bestem mingsplan Maredorp-De Camp eens bijgepakt. Het door de ge meente genomen besluit is niet onherroepelijk, zei ambtenaar Verplancke al. "Dat klopt", schrijft Adam van Doormnck na mens de bewoners en winkeliers. "Want het, in het bestemmins- plan/herinrichting van Mére- dorp-De Camp per impliciet ge- meentebesluit verwijderde uri noir, is later dor een nieuw ge- meentebesluit op papier reeds herplaatst. Het eerste impliciete gemeentebesluit is zo dus door een nieuw herroepen. We zien niet in waarom dit nieuwe her- roepingsgemeentebesluit op zijn beurt weer niet ongedaan zou kunnen worden gemaakt door een nog weer nieuwer herroe- pingsgemeentebesluit". Slimme rikken, die Mare-bewoners. Het leek de tegenstanders voorts nuttig de gemeente we derom even attent te maken op geluiden uit de buurt die er op wijzen dat met een urinoir korte metten worden gemaakt, ge sloopt dus. Ze hinken hierbij, lijkt het, op twee gedachten. Enerzijds zeggen ze de mentali teit van de gewelddadige lieden te betreuren, anderzijds wordt een betoog gehouden waarin de suggestie doorklinkt dat de ge meente er vanwege die lieden maar beter aan doet de zaak af te blazen. Bewoners en winkeliers schrij ven dat zij door het op de hoogte brengen van gemeente én politie van die dreigementen "de betref fende autoriteiten door de alert heid en het repressieve optreden van de politie of door het politiek ingaan op deze waarschuwing en melding, het een en ander tijdig kunnen voorkomen". Bovendien kan de gemeente door goed notie van die waarschwuing te nemen, voorkomen dat ze afgaat als een" gieter. Gezichtsverlies stellen de bewoners en winkeliers de ge meente namelijk in het voorui- zicht als die zich, door te laat te reageren, "gedwongen zal zien om strak te moeten zeggen: Had den we het maar beter geweten, dan hadden we het anders ge daan". De brief eindigt met de mede deling dat dit aspect van de kwestie wat de bewoners betreft nu een afgedane zaak is. Ze heb ben voldaan aan hun burger plicht om "deze mogelijke wette lijke onregelmatigheid van mis drijf of misdaad" te melden. "Tot meer zijn wij niet verplicht en kan zelfs voor ons gevaarlijk zijn. Stelt men als overheid dergelijke waarschuwingen niet op prijs, dan snijdt men zich al weldra van informatiebronnen over ge vaarlijke ontwikkelingen af'. Gevaarlijk, informatiebron nen. Hoe serieus moeten we dit nu nemen? Behoorlijk serieus, meent Van den Berg. We mogen ons niet in de stemming van een aantal lieden vergissen. "Ik denk dat als dat urinoir er ook echt komt dat zeker tot problemen zal leiden. Om hoeveel mensen het gaat? Geen flauw idee. Er zijn er Eén van de vele kreten waarmee bewoners en winkeliers van de Lange en de Stille Mare gisteren protesteerden tegen de op handen zijnde komst van een urinoir. (foto Wim Dijkman) natuurlijk altijd bij die nu een grote mond hebben en als puntje bij paaltje komt, wegblijven". Koude douche De armoe van de gemeente Leiden neemt hier en daar wel erg treurige vormen aan. Nu kan er al niet eens meer geld af om de bezoekers van het buitenbad van zwembad De Zijl van één simpe le douche met warm water te voorzien. En zoveel ferme jon gens, stoere knapen die na een koud bad een ijskoude straal wa ter weten te waarderen - want daar hebben we het dan over - zijn er tegenwoordig niet meer, dus de aanwezigheid van een warme douche zou door heel wat mensen zeer op prijs worden ge steld. We hebben er onze twijfels over of de brief dit over dit on derwerp op onze burelen werd gedeponeerd, inderdaad afkom stig is van de gezamenlijk zwem mers en zwemsters van het zwem bad De Zijldat zou namelijk van een ongekende saamhorigheid getuigen. De inhoud toch maar voorgelegd aan Ginjaar van de gemeentelijke directie sport en recreatie, die De Zijl onder zijn beheer heeft. Inderdaad, hij kent klachten over het ontbreken van de war me douche, en ze dateren ook niet van vandaag of gisteren. "Vorig jaar hebben we dit al be sproken en gezegd dat we ons best zouden doen die douche dit jaar te krijgen. Dat is niet gelukt vanwege de kosten: er moet een stenen, betegeld hokje worden gebouwd, de gasleiding doorge trokken, een geiser aangeschaft. Gaat u dat maar eens uitreke nen". Drie-, vierduizend gulden, rekent hij zelf voor. Nee, dat is niet bepaald een bedrag om van achterover te vallen, "maar u weet het toch: bezuinigingen. We moeten prioriteiten stellen en die douche is dit jaar uit de begro ting geschrapt. Hij blijft echter op ons verlanglijstje staan". De gezamenlijke zwemmers, of wie het dan ook mogen zijn, schrijven dat "gezien de bedra gen die jaarlijks met het zwem bad zijn gemoeid, die kosten voor een douche er ook nog wel bij kunnen". Bij Ginjaar hoeven ze met dat argument evenwel niet aan te komen, zo'n redene ring is een gebed zonder end. Die douche komt er echt nog wel, be looft hij. Het zwembad probeert de afwezigheid ervan nu te on dervangen door bezoekers van het buitenbad gebruik te laten maken van de warme douches in het binnenbad. Alleen kan dat niet altijd: "Als een vereniging het binnenbad heeft afgehuurd, kun je niet zomaar honderd men sen naar binnen laten gaan". Wethouder De la Mar met schoolverlaters-project. de jongeren die meedoen aan het LEIDEN - Wethouder De la Mar van sociale zaken heeft gisteren het schoolverlatersproject ge opend. Het project is bedoeld voor jongeren voor wie (nog) geen plaats is bij de sociale werkplaats. De jongeren worden door vorming en arbeidstraining voorbereid op een latere plaatsing bij de sociale werkplaats. Er zijn nu 14 jongeren ondergebracht. Het is niet uitgeslo ten dat er in de toekomst plaatsen bijkomen. Vroeger konden deze jongeren als zij van school kwamen meteen op de sociale werkplaats terecht. Door bezuinigingen van het rijk is de kans op plaatsing echter aan zienlijk afgenomen. Door een ini tiatief van de Stichting Noodop vang Schoolverlaters is nu een tus senoplossing voor de jongeren ge vonden. Het schoolverlaters-pro ject wordt grotendeels door de ge meente gefinancierd. De noodopvang kwam vrij moei zaam van de grond - door jongeren werd het project al 'nooit'-opvang genoemd - omdat het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) de kosten van het project niet voor zijn reke ning wilde nemen. Volgens het GAB was de noodopvang niet van belang voor de werkgelegenheid. Wethouder De la Mar zei in zijn openingstoespraak dit jammer te vinden: "Ik hoop dat het GAB als nog over de brug komt. Het project is immers wel van belang voor de werkgelegenheid; de jongeren ko men bij de werkplaats terecht en dat is hun arbeidsmarkt". Voorzitter J. van Ek van de Stichting Noodopvang Schoolver laters bekeek de opening met ge mengde gevoelens. "Er is een voor ziening van de grond getild, die er al lang is, maar die niet mag wor den benut", zei Van Ek, daarmee doelend op de sociale werkvoorzie ning "Omdat de sociale werk plaatsen zes procent moeten bezui nigingen, waardoor 5000 personen minder aan werk kunnen, zijn wij bezig met iets dat 30 a 40 jaar gele den ook al gebeurde door de ou derverenigingen. Terecht is toen dit particulier initiatief door de overheid overgenomen", aldus Van Ek. Van Ek wees ook nog op het stre ven van de overheid om de op brengsten van de sociale werk plaatsen te verhogen. "Als er dan een plaats vrijkomt, wordt degene met een minimale handicap en ho ge arbeidsproduktiviteit geplaatst. De groep waarvoor de sociale werkplaats eigenlijk is bestemd, dreigt zo tussen de wal en het schip te vallen". LEIDEN - Een 28-jarige Leidenaar heeft gisteravond met zijn auto ge probeerd twee paaltjes op het Bloemenpad in de Merenwijk om ver te rijden. Bij de tweede paal weigerde zijn wagen echter dienst. De man, die volgens de politie een stevige slok op had, was gezien door een agent die daar in de buurt woonde. Toen twee andere agen ten arriveerden, gooide de bestuur der uit woede d^ sleutels van de auto in de bosjes. Hij weigerde bo vendien mee te werken aan de blaas- en de bloedproef en bleek niet in het bezit van een rijbewijs terwijl de auto niet verzekerd was. De man is met zijn kapotte auto meegenomen naar het bureau. LEIDEN - De gemeente is van plan om het bedrijf De la Bije Water sport de huur van een terrein aan de Amphoraweg in de Mors op te zeggen. Het bedrijf beheert een jachthaven aan de Rijn nabij de Churchillbrug. De reden voor de huuropzegging is dat het water sportbedrijf volgens de gemeente weigert de huur voor de grond te betalen. De huurschuld zou inmid dels zijn opgelopen tot bijna 84.000 gulden. Het gemeentebestuur is van plan om met behulp van de rechter niet alleen de huuropzeg ging, maar ook de verschuldigde huurschuld op te eisen. Volgens wethouder Peters (ruimtelijke ordening) is er geen sprake geweest van een conflict tussen het bedrijf en de gemeente, maar weigert de eigenaar om voor Peters onbekende redenen aan zijn verplichtingen te voldoen. "En dan krijg je vanzelf ruzie", aldus de wethouder. Volgens eigenaar Bergman van het watersportbedrijf is de huur prijs van 35.000 gulden per jaar voor het stuk grond veel te veel. Zijn bedrijf verhuisde acht jaar ge leden op aandringen van de ge meente van de Langegracht naar het terrein in de Mors. "Ik heb al voor meer dan twee ton aan inves teringen gedaan en zit nog steeds met lekkages en afvallende walle kanten. Die huur is voor een jacht haven niet op te brengen. Ik heb daarover al eerder met de gemeen te gepraat en toen werd mij be loofd de huur aantrekkelijker te maken. Maar dat is nooit gebeurd". Bergman beschuldigt de ge meente er van 'met de botte bijl te hakken' om hem van het terrein te krijgen. "Nu besloten is de huizen achter mij te slopen en er een in dustrieterrein aan te leggen, wil de gemeente koste wat het kost het hele terrein vrij hebben om de be- toncentrale hier te vestigen", zegt Bergman. Volgens de gemeente zijn de be schuldigingen van Bergman uit de lucht gegrepen. "Het gaat hier lou ter en alleen om een kwestie van iemand die zijn huur niet betaalt", aldus een woordvoerder van de ge meentelijke directie Grondzaken. Volgens hem is de gemeente het watersportbedrijf al diverse malen tegemoet gekomen. Bergman is van plan om alsnog met de ge meente over de gerezen problemen te gaan praten. LEIDEN - De gemeente Leiden en Shell hebben nog geen datum vast gesteld voor het gesprek tussen de multinational en vertegenwoordi gers van 42 Nederlandse gemeen ten. Een woordvoerder van de ge meente liet echter weten dat dit ge sprek waarschijnlijk nog voor de zomervakantie plaatsheeft. Op initiatief van de gemeente Leiden is een aantal gemeenten be naderd om met Shell van gedach ten te wisselen over de bestrijding van het apartheidsregiem in Zuid- Afrika. In totaal hebben 42 ge meentebesturen positief gerea geerd op dit plan. Het olieconcern is in principe bereid met de verte genwoordigers van de gemeenten om de tafel te gaan zitten, maar al leen als het gesprek achter geslo ten deuren plaats heeft. Shell wil een kwaliteitsgesprek en is bang dat dit met de aanwezigheid van de pers niet mogelijk is. "Het pro bleem is dan hoe een ieder kennis kan nemen van de uitkomsten van het kwaliteitsgesprek", meent de woordvoerder van de gemeente Leiden. De gemeente en Shell zijn het wel eens geworden over de vorm waarin het gesprek wordt gehou den. Vier vertegenwoordigers van gemeenten en vier vertegenwoor digers van de multinational zullen in discussie gaan onder voorzitter schap van de Leidse wethouders Bordewijk en Van Dongen. LEIDEN - Een vrachtauto die ge parkeerd stond aan de Oosterkerk straat nabij het arbeidsbureau is vannacht in brand gevlogen. De politie vermoedt dat kortsluiting er de oorzaak van was. De brandweer kon niet verhinderen dat de wagen volledig uitbrandde. De auto was eigendom van een firma uit s' Her togenbosch. De chauffeur woont in Leiden en had de wagen daar 's middags geparkeerd. LEIDEN - Burgemeester en wet houders willen er toch aan mee werken dat de afdeling toerisme van de Leidse School voor Meao in het gebouw De Lelie in de Meren wijk wordt ondergebracht. Door gebruik te maken van een speciale procedure kan het gemeentebe stuur een aantal haken en ogen aan de vestiging van een dependance in het voormalige bedrijfspand omzeilen. Volgens wethouder Van Dongen zou de school maximaal vijf jaar gebruik kunnen maken van het gebouw. De wethouder wil daarmee voor komen dat de school met haar nieuwe afdeling toerisme wellicht uitwijkt naar een andere gemeente. Zij voegt eraan toe dat met de be reidheid van B en W de school te helpen, nog niet absoluut zeker is dat de dependance ook daadwer kelijk in de Merenwijk komt. Want er kunnen tegen de speciale proce dure die de gemeente wil hanteren ook bezwaren worden ingediend. Directeur C. E. van Oort van de meao toont zich uitermate ver heugd met het collegebesluit. "We zijn er ontzettend blij mee, want het was een uitzichtloze situatie". Hij vindt het geen bezwaar dat, mocht de dependance uiteindelijk in De Lelie worden ondergebracht, dat voor hooguit een periode van vijfjaar is. "Dit is toch bedoeld als tussenoplossing. In die vijf jaar proberen we iets definitiefs te krij gen bij ons eigen gebouw in het Lammenschanspark, bijvoorbeeld door een projectontwikkelaar in de arm te nemen". Die suggestie had het college de meao eerder gedaan. Al voordat het college uiteinde lijk besloot medewerking aan het 'Lelie-plan' te verlenen, zei wet houder Van Dongen dat de ge meente niet veel mogelijkheden heeft om de meao op betrekkelijk korte termijn aan onderdak te hel pen. "Het zal niet lukken om een leegstaand schoolgebouw te vin den. Als het nu zou gaan om twee lokalen, zou er nog wel een mouw aan te passen zijn. Maar zelfs als de school de dependance aan de Su- matrastraat handhaaft, zou er toch nog ruimte moeten worden gevon den voor tien lokalen. En zoveel en zulke grote leegstaande scholen heeft de gemeente Leiden niet", al dus de wethouder. Van Oort denkt dat de omme zwaai van het college te maken heeft met enerzijds de wens dat de gemeente "dit soort onderwijs niet wil laten lopen", anderzijds de er kenning van het belang van be roepsonderwijs. "Ook dat laatste vind ik heel belangrijk", aldus Van Oort. Huisvesting in gebouw De Lelie heeft voor de meao overigens één nadeel en dat is dat er in de directe omgeving geen zaal aanwe zig is om de lessen lichamelijke oe feningen te houden. De directeur denkt dat hiervoor zal worden uit geweken naar een zaal bij de Su- matrastraat, waar de meao ook een dependance heeft. LEIDEN - Wethouder Bordewijk (financiën) verwacht niet dat de ge meente extra moet gaan bezuini gingen om een gat in de begroting 1987 van 5,5 miljoen gulden te dichten. Bordewijk denkt dat het tekort gedeeltelijk kan worden weggewerkt door verschuivingen in de begroting en rekent boven dien op enkele financiële meeval lers. Het provinciebestuur liet enkele weken geleden weten de begroting van de gemeente Leiden niet goed te willen keuren omdat die een flink tekort vertoont. Gisteren voerden ambtenaren van gemeen te en provincie overleg over het be grotingstekort. Van Leidse zijde werd dit gesprek als 'hoopvol' ge karakteriseerd. Op enkele onder- LEIDEN - De politie heeft gisteren bij toeval de man aangehouden die vorige week dinsdagavond heeft gepoogd een 18-jarig meisje in een kelder aan de Opaalstraat aan te randen. Het slachtoffer werd hier bij met een slagersmes bedreigd maar wist te ontvluchten. Gistermiddag kreeg de politie een tip over een man die aan het signalement van de aanrander vol deed. Deze 35-jarige Leidenaar werd in zijn woning aangehouden en meegenomen naar het bureau. De man ontkende echter. Een huis zoeking in de woning van de man leverde niets op waarna werd be sloten de Leidenaar met het slacht offer te confronteren. Toen twee rechercheurs het meisje van huis gingen halen, trof fen zij" nabij het winkelcentrum in de Merenwijk bij toeval een man die ook uitstekend aan het signale ment voldeed. Deze 24-jarige Lei denaar werd meegenomen en be kende op het politiebureau vrij snel de aanranding. Hij bleek het slagersmes bij zich te dragen. De man bekende bovendien vorige week woensdag ook een meisje las tig te hebben gevallen onder be dreiging van het mes. Ook dit slachtoffer wist te ontsnappen, maar heeft geen aangifte gedaan bij de politie. De man die ten on rechte voor de aanrander werd aangezien, is gisteren in de loop van de avond vrijgelaten. delen is de gemeente nog om op heldering gevraagd. Op schriftelijke vragen van het CDA heeft wethouder Bordewijk laten weten dat hij twee miljoen gulden extra uit het gemeente fonds denkt te krijgen door een herziening van het aantal woon eenheden in de gemeente. Dat fei telijke aantal valt aanmerkelijk ho ger uit dan waarmee tot op heden rekening werd gehouden. Bordewijk rekent er bovendien op dat het provinciebestuur het te kort van 1,2 miljoen gulden dat de gemeente heeft opgelopen door een grenswijziging met de gemeen te Warmond, voor dit jaar accep teert zoals met een vorige gedepu teerde is afgesproken. Dit tekort wordt later in de bezuinigingsope ratie weggewerkt. De effecten van deze bezuinigingen - die door de gemeenteraad nog vastgesteld moeten worden - doen zich volgens Bordewijk reeds dit jaar gelden waardoor een 'meevaller van een miljoen gulden kan worden ge boekt. Het resterende tekort van 1,3 miljoen gulden wil de wethouder financieren vanuit de reserves van de gemeente en door uitstel van nieuw beleid. Omdat de begroting nog niet is goedgekeurd, mag het gemeentebestuur geen nieuwe uit gaven doen en dat heeft in het eer ste half jaar van '87 al een half mil joen gulden opgeleverd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13