Philips: geen forse daling aantal banen 'Iedereen kneep oog toe bij visfraudes' FNV: meer leden bij banken NS over 1986 niet tevreden Rijk ontvangt meer aan belastinggelden DRIJVEND HOTEL DINSDAG 2 JUNI 1987 Kort Zakelijk AMSTERDAM (ANP) - Via een grootscheepse ledenwerfcampag ne die 1 miljoen gulden kost, gaat de Dienstenbond FNV proberen de achterban in het bankwezen flink uit te breiden. In een gisteren gepresenteerd beleidsplan kondigt de bond een reeks activiteiten aan om het aantal vakbondsleden in het bankwezen binnen enkele ja ren op zijn minst te verdubbelen. In de dienstensector en bij de banken in het bijzonder is de vak beweging sterk ondervertegen woordigd. In het bedrijfsleven is gemiddeld 30 procent van de werk nemers lid van een vakbond. Bij de banken echter is amper negen pro cent van de 113.000 werknemers vakbondslid. De helft daarvan is aangesloten by de FNV-bond. Vandaar dat de vakcentrale FNV in zijn toekomstplan FNV 2000 de dienstensector als een van de "speerpunten" heeft aangewezen waar de vakbeweging aan de weg moet timmeren om meer leden te werven. De dienstenbond zelf neeft al twee ton voor de campagne opzij gelegd en bondsvoorzitter P. Bruis vertrouwt erop dat de andere FNV-bonden via een speciaal geza menlijk FNV-fonds eveneens met forse bedragen over de brug zullen komen. De dienstenbond gaat met een rijdende vakbondswinkel bij de banken de boer op. Ook wil de bond via het eigen kader en onder nemingsraden actiever betrokken worden bij het reilen en zeilen van het bankbedrijf. Gerichte informa tie moet verder de bond dichter bij het bankpersoneel brengen. Vrouwen Vooral wil de bond zich gaan richten op de positie van de vrou wen in het bankbedrijf. Terwijl bij na de helft van het bankpersoneel bestaat uit vrouwen verdient 96 procent van hen een salaris onder modaal. De bond wil die grote ach terstand van de vrouwelijke werk nemers wegwerken via een gericht loopbaanbeleid en door ongewen- Commissaris De voormalige minister van eco nomische zaken Van Aardenne wordt commissaris van het che mieconcern DSM. Hy volgt de naar Japan vertrokken Brabantse com missaris van de koningin Van Agt op. Van Aardenne werd een om streden bewindsman vanwege zijn rol in het RSV-debacle. Voorts is ir. Kretzers uit Sittard benoemd als commissaris in de vacature Bo- gers. Digis Onder de BRUSSEL - Genieten van de nieuwe. Dat deden gisteravond de heren Luns, Leidens burge meester Goedkoop (links) en CDA-Tweede kamerlid Evers- dijk (rechts). In Brussel traden zij toe tot het 'Haring en Coren- wijn Genootschap'. (Foto anp> Digis zijn giste- en Keereweer van Multihouse' in Gouda begonnen met een compu tersysteemhuis. Het tweetal denkt dit jaar al quitte te spelen en in 1992 een omzet te halen van 50 mil joen gulden. Digis zal dan 170 werknemers tellen in plaats van de huidige 15, vertelde het tweetal bij de presentatie. Digis richt zich vooral op de grote bedrijven. Lening De Rabobank gaat 200 miljoen gulden lenen op de internationale kapitaalmarkt. Er worden zogehe ten guldennotes geplaatst in cou pures van 10.000 gulden tegen een rente van 6 procent en met een looptijd van vijf jaar. De uitgifte- koers is 100,25 procent, zodat het effectieve rendement 5,94 procent De aflossing tegen 100 procent geschiedt op 1 juli 1992 en ver vroegde aflossing is niet toege staan. De inschrijving staat open tot 5 juni onder voorbehoud van eerdere sluiting. KLM-Kleding KLM Kledingbedrijven EHCO heeft over het eerste kwartaal van dit jaar een resultaat behaald dat 25 procent hoger was dan dat over de zelfde periode van vorig jaar. Het resultaat over de tweede helft van vorig jaar lag aanzienlijk boven dat van de eerste helft. Algemeen di recteur Pruik sprak ook over een goed gevulde orderportefeuille. UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen zijn niet tevreden over de vorig jaar behaalde resulta ten. Dat er nauwelijks verlies is ge leden is alleen te danken aan een strikte kostenbewaking. Ondanks alle inspanningen is het reizigers- vervoer vorig jaar ondermeer door de forse verlaging van de benzine prijs met één procent gedaald tot 8,9 miljard reizigerskilometers. De opbrengsten handhaafden zich met 1.114 miljoen gulden wel op hetzelfde niveau. NS consta teert dat ook de stijging van de koopkracht weinig invloed heeft gehad op het reizigersvervoer. Al met al is het marktaandeel van NS vergeleken met dat van de particu liere auto verder gedaald en dat is geen basis om de toekomst van het bedrijf met vertrouwen tegemoet te zien, zegt NS-topman dr? L. F. Ploeger in het jaarverslag over 1986. Ploeger is weinig optimistisch over de toekomst. Het effect van de tariefsverlaging van 1985 is geheel uitgewerkt en het niet verhogen van de tarieven in 1986 was onvol doende om de groei vast te hou den. Bovendien hangen de spoor wegen de nodige bezuinigingen boven het hoofd. NS wil dat de overheid maatregelen neemt om de concurrentiepositie van het openbaar vervoer ten opzichte van het particulier vervoer te verbete- DEN HAAG (ANP) - De voormali ge landbouwminister Van der Stee en staatssecretaris Ploeg hebben gisteren de wind van voren gekre gen van de kamercommissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de betrokkenheid van het ministe rie van landbouw en visserij bij het ontduiken van de visquoteringsre- gelingen. Vandaag kwam de com missie met haar eindrapport. "Enkele uitlatingen en beleids- daden van bewindslieden in de richting van de Kamer moeten kri tisch worden benaderd", aldus de commissie. Van der Stee (in func tie van 1973 tot begin 1980) wordt verweten dat hij in 1975 op een te laat tijdstip het vangstverbod op tong heeft laten ingaan. Dit uitstel met ongeveer drie maanden van het vangstverbod 'kan niet be schouwd worden als het nakomen van internationale afspraken'. Te genover de commissie verklaarde Van der Stee dat hij dit bewust had gedaan om met name de kleine vis sers de tijd te te geven alsnog hun individuele quotum op te vissen. Oud-staatssecretaris Ploeg (in de jaren 1982-1986 in functie), thans kamerlid voor de WD, wordt twee verwijten gemaakt. Tegen een gel dend verbod in heeft hij in maart 1985 een Urker visser toestemming gegeven in de Ierse Zee door te vis sen. Ook verwijt de commissie dat Ploeg de Kamer in 1984 onvolledig inlichtte over de omvang van het zogenoemde grijze circuit, het werken met dubbele boekhoudin gen door de visafslagen. De rol van de Tweede Kamer, zo concludeert de commissie, werd vooral gekenmerkt door 'een be houdend beleid, waarbij de ge zondheid van de totale bedrijfstak hoofddoel was'. De Kamer liep wel wat al te rustig aan de lieband van het bdrijfsleven, aldus de commis sie. Ook een aantal inspecteurs van Landbouw en Visserij liepen zich bepaald niet het vuur uit de sloffen om de fraudes aan het licht te bren gen. "Sommige ambtenaren van het openbaar ministerie hadden" moeite met het voeren van een ac tief vervolgingsbeleid", zo meldt het rapport. De onderzoekscommissie con cludeert dat de rechterlijke vonnis sen als zeer mild werden ervaren en de opgelegde straffen stonden 'in de meeste gevallen in geen ver houding tot het behaalde voor deel'. Elders in het rapport wordt opgemerkt dat de mildheid van het rechterlijke vonnis bijna spreek woordelijk werd. In het eindrapport noemt de commissie, naar haar voorzitter in de wandeling de commissie-Evers- dijk genoemd, het niet onbegrijpe lijk dat ambtenaren en bewindslie den (maar ook de Tweede Kamer) 'wat dicht tegen de vissers aankro- pen'. Hun belang werd vereenzel vigd met het nationaal belang en mede daardoor werd het vaak niet erg gevonden dat EG-verplichtin- gen niet geheel werden nageko men, zo wordt daaraan nog toege voegd. DEN HAAG EINDHOVEN (GPD/ANP) - Philips ontkent dat er bij het concern per saldo 5000 arbeidsplaatsen moeten verdwij nen de komende vier jaar. Die stelling is voor rekening van de Industriebond FNV, die deze uitspraak niet onderbouwt, aldus een Philips-woordvoerder. Philips reageert hiermee op een nota van de Industriebond FNV, die vorige week in grote lijnen in het ledenblad werd gepubliceerd. Volgens de Industriebond zijn de diverse bedrijfssluitingen en in krimpingen van de laatste maan den slechts een voorbode van een grote reorganisatie bij de Neder landse Philipsvestigingen. In grote lijnen komen de Philips-plannen, volgens Industriebond-bestuurder Bijvank, neer op „het vervangen van 15.000 in meerderheid lager opgeleiden door 10.000 beter ge schoolden, van wie het grootste deel jongeren tot 25 jaar". In een commentaar zegt Philips dat van een vermindering van het totale personeelsbestand met 5.000 niets bekend is. „Er vindt een voortdurende doorstroming plaats in het personeelsbestand, zowel met betrekking tot de leeftijd als met betrekking tot de opleiding. Zo heeft Philips vanaf 1983 tot he den ruim 20.000, vooral jonge, me dewerkers aangenomen en be draagt het positieve saldo voor de werkgelegenheid 4.500". Het be drijf vindt de rekensom van het verlies van 5.000 banen in de ko mende paar jaar van de Industrie bond niet onderbouwd door feiten. De Industriebond wil, zo bleek gisteren uit een toelichting op de ADVERTENTIE nota, dat Philips een duidelijk beeld geeft van de verandering in de aard en omvang van de werkge legenheid de komende jaren. „Zo als het nu gaat worden we als vak bonden steeds met onderdelen van de plannen geconfronteerd", aldus Bijvank. Hy vroeg zich af of het de Philipstop eigenlijk wel duidelijk voor ogen staat wat men wil met het personeel. De Industriebond FNV streeft ernaar om in de toekomst bij Phi lips op centraal niveau een raam- cao af te sluiten voor alle 70.000 personeelsleden. Nu zijn er bij Phi lips nog aparte cao's voor hét lager en middelbaar personeel en voor de hoger opgeleiden. Die raam-cao waar de Industriebond FNV naar toe wil moet vervolgens op het ni veau van de vestigingen worden ingevuld. Bijvank sluit niet uit dat daardoor binnen de centraal afge sproken marges verschillende ar beidsvoorwaarden gaan ontstaan in de diverse vestigingen. De Industriebond FNV wil zich de komende jaren nadrukkelijk gaan richten op het werven van nieuwe leden onder het hoger en middelbaar personeel bij Philips. Door de te verwachten verschui ving in het personeelsbestand dreigt de bond namelijk veel leden te verliezen. Overigens werd gisteren bekend dat by Philips in Almelo zo'n vijf tig banen zullen verdwijnen. Phi lips schrijft dit toe aan de sterke daling van de koers van de Ameri kaanse dollar en een algemene re cessie in de markten van analyti sche en test- en meetapparatuur. Daardoor stagneert de verkoop van produkten van I E Almelo. By de vestiging in Almelo, onder deel van de produktdivisie Indus trial and Electro-Acoustic Sys tems, werken nu nog 665 mensen. Volgens de woordvoerder hoeven er geen gedwongen ontslagen te vallen. DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding van Financiën heeft in het eerste kwartaal 24,6 miljard gulden aan belastingen ontvangen. Dat is 3,8 miljard gulden meer dan in de eerste drie maanden van 1986. De stijging is gedeeltelijk het gevolg van de gewijzigde aanslagregelin gen voor de inkomstenbelasting, de vennootschapsbelasting en de vermogensbelasting. Daardoor vloeien belastinginkomsten eerder in het jaar in de schatkist. 'Staalindustrie in jaren '90 weer gezond' LUXEMBURG (DPA/Rtr) - De herstructurering van de staalin dustrie in de Europese Gemeen schap zal aan het begin van de ja ren negentig zo ver zijn gevorderd dat de sector weer 'levensvatbaar' is. Dit zei het lid van de Europese Commissie voor industriezaken, Karl-Heinz Naijes, gisteren na af loop van een vergadering over de staalproblematiek van de EG-mi- nisters van economische zaken en industrie in Luxemburg. Naijes zei dat de ministers het er over eens zijn dat er in de Europese staalindustrie op het ogenblik een overcapaciteit is van ongeveer der tig miljoen ton per jaar. By be drijfssluitingen staan de komende driejaar in de EG (exclusief Spanje en Portugal) omstreeks 80.000 ba nen op het spel, aldus Naijes. In de periode 1980-1985, toen de produktiecapaciteit met dertig mil joen ton verminderde ten koste van 175.000 arbeidsplaatsen, is er in de EG voor byna tachtig miljard gulden aan subsidies verstrekt. NOM - De Noordelijke Ontwikke lingsmaatschappij (NOM) brengt een miljoen gulden in ID Systems International in en verkrijgt daar voor een belang van 30 procent in de fabrikante van systemen ter be veiliging van winkels tegen dief stal. De rest van de aandelen is in particuliere handen. 'Japan en West- Duitsland moeten groei stimuleren' WASHINGTON (AP) - President Reagan zal volgende week tijdens de economische top in Venetië West-Duitsland en Japan vragen hun economieën een nieuwe groei- injectie te geven. Reagan, die dat gisteren zei in een toespraak ter herdenking van de start van het Marshall-plan, verklaarde zich op nieuw tegenstander van protectio nisme, maar waarschuwde tevens dat de Amerikanen maatregelen zullen nemen tegen landen die Amerikaanse import beperken. Reagan doelde daarmee op Ja pan, hoewel hij het land niet met name noemde. Hij prees de Japan se regering zelfs voor haar voorne men om meer ontwikkelingshulp te geven. Reagan zei dat de leiders van de zeven industrielanden die de top in Venetië volgende week zullen bijwonen, zich moeten hou den aan hun eerdere afspraken van Tokio en Parijs om de wisselkoer sen stabiel te houden. Voorts zei hij dat de tijd gekomen is om het systeem van landbouwsubsidies op de helling te zetten, hetgeen door hem als een 'marktversto rend' element werd betiteld. De opbrengst van de kostprijs- verhogende belastingen (btw, ac- cyns en dergelijke) steeg met onge veer 1,3 miljard gulden, de belas tingen op inkomen, winst en ver mogen met 2,5 miljard. Van deze laatste is 1,9 miljard gulden terug te vinden bij de inkomstenbelas ting, vennootschapsbelasting en vermogensbelasting. De wijziging van de aanslagrege ling houdt in dat het opleggen van voorlopige aanslagen nu op geau tomatiseerde wijze plaatsvindt en wel op basis van gegevens die over vorige jaren bekend zijn. Tot voor kort ging dat via een schatting van winst of inkomen over het lopende jaar. Door de automatisering van de aanslagregeling komt het geld eerder in het jaar binnen. Aan bijzondere verbruiksbelas ting op personenauto's kwam 328 miljoen meer binnen. De gunstige ontwikkeling op de markt voor on roerend goed zorgde voor gestegen opbrengsten bij de belastingen van rechtsverkeer,vooral overdrachts belasting, met 115 miljoen gulden. De btw-opbrengst nam met 321 miljoen gulden toe, voornamelijk door de verhoging per 1 oktober vorig jaar. Afgezien van deze extra- opbrengst is de stijging gering, wat komt door de dalende prijzen. Ook de olie-accijns leverde door de ver hoging van vorig jaar meer op. In dienstensector weinig geregeld rond pensioenen DEN HAAG (ANP) - Het aantal werknemers dat in het geheel geen aanvullend pensioen bovenop de AOW heeft loopt per bedrijfstak sterk uiteen. Vooral in de diensten sector komt dit nogal eens voor. In de nijverheid is deze 'kern van de witte vlek op pensioengebied' in verhouding kleiner. Bij het open baar bestuur (vooral ambtenaren) zijn nauwelijks werknemers die geen aanvullend pensioen hebben. Dat blijkt uit een gisteren ver schenen aanvulling op de studie „Witte vlekken op pensioenge bied" van de Pensioenkamer, een adviesorgaan van de minister van Sociale Zaken. Het gaat om werknemers van 25 tot 65 jaar die geen of nauwelijks een aanvullend pensioen hebben. De kern van deze 'witte vlek' be staat uit werknemers van 25 tot 65 die geen pensioenvoorziening ter aanvulling van hun AOW hebben omdat een pensioenvoorziening eenvoudigweg ontbreekt of omdat er sprake is van uitsluiting (gehuw de vrouwen, deeltijdwerkers). Elf procent of 400.000 werkne mers behoort tot deze kern. De to tale witte vlek op pensioengebied omvat achttien procent van de 25- tot 65-jarige werknemers, of 650.000. In de nijverheid is de kern in ver houding gering. Het gaat hier om vier procent of 50.000 van de werk nemers. De totale witte vlek omvat 7 procent (75.000). In de diensten sector behoort 14 procent (340.000) tot de kern op een totale witte vlek van 23 procent (565.000). Binnen de dienstensector bestaan bovendien grote verschillen. Zo telt de kern van de witte vlek in de zakelijke dienstverlening (adviesbureaus en dergelyke) 37 procent van de werk nemers op een totale vlek van 47 procent. De totale witte vlek bij het openbaar bestuur is nog geen twee procent en de kern is hier nog klei- "Ik denk dat die drommelse Karei van Susante weer gelijk krijgt met z'n nieuwe Glorie van Java sigaren'.' Mijn naam is Rooymans Muller. Wij hebben sigarenspeciaalzaken in Eindhoven. Wij zitten al generaties lang in het sigarenvak en hebben al veel merken zien komen en gaan. Maar die Karei van Susante, de tabak ker van Oud Kampen, heeft iets wat een ander niet heeft. Nu weer met die nieuwe Glorie vap lava. Die sigaren hoefje alleen maar te zien en je weet het Het mooiste Java dekblad dat ik ken. Voor liefhebbers van een lekkere senoritas, cigarillo of semi-wilde panatella wordt dit een topper. Te krijgen bij ons en bij alle andere sigarenspeciaalzaken in Nederland. i glorievanjava Lange senoritas 10 stuks 6,50, Semi-wilde panatella 10 stuks 5,50, Cigarillo 20 stuks 8,80. Ook in cederhouten kisten. AWAJISHIMA - Gisteren 'vertrok' dit enorme hotel vanaf het Japanse eiland Awajishima voor een drie maanden durende reis op weg naar Noorwegen. Het zal vanaf oktober worden gebruikt als onderkomen voor n die werken op booreilanden in de Noordzee. (foto ap> ste vormen van flexibele arbeidsa- contracten tegen te gaan. De dienstenbond wil ook meer greep proberen te krijgen op de voortschrijdende automatisering in het bankbedrijf. Die automatise ring leidt volgens de vakbond niet zozeer tot banenverlies in de bank sector in zijn totaliteit. Destijds werd voorspeld dat er op termijn 20.000 banen in het bankwezen zouden verdwijnen, maar die voor spelling is niet uitgekomen. Wel leidt de automatisering tot een enorme afbraak van veel bestaan de functies. Die moeten dan wor den vervangen door nieuwe func ties, waarvoor vaak hoger opgeleid personeel nodig is. Vandaar ook dat vakbondsman Spanjer vindt dat de bond bij voor beeld in zijn cao-beleid bij de ban ken minder de nadruk moet gaan leggen op "een procentje loonsver hoging meer" en meer aandacht moet schenken aan zaken als de or ganisatie van de arbeid, functie classificatie en scholing. "Ik denk dat de mensen in het sterk veran derende bankbedrijf het belangrij ker vinden dat de bond er voor vecht dat ze in een juiste functie groep zijn ingedeeld en niet in een te lage salarisschaal zitten. Daar hebben ze meer aan dan aan een bond die een keer per jaar vecht voor een procentje meer", meent hy. De dienstenbond voorziet dat vooral door de komst van betaalau tomaten het aantal bankkantoren op termijn met de helft zal vermin deren. Momenteel hebben de grote vier (ABN, Rabo, AMRO en NMB) bij elkaar ongeveer 4.800 kantoren. Praktisch op elke hoek staat wel een bankkantoor, maar daar zal drastisch het mes ingaan als straks het geldverkeer met de gewone particulier die een bankrekening heeft is 'geautomatiseerd. De ban ken is er volgens de bond veel aan gelegen de kosten in de zeer ar beidsintensieve - en dus relatief dure - particuliere sector zo veel mogelijk te drukken en zich meer te richten op het zakelijke geldver keer.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7