Westduits ja tegen dubbele nul-optie Nieuwe uitbarstingen van geweld in Libanon Einde aan verdeeldheid in coalitie Mathias Rust verliest kalmte niet in Moskou Indiase voedselhulp voor Tamils op Jaflha Amnestie in El Salvador DE GRO E MERKEN BIJ STOUTEN EE stoutenbeek DINSDAG 2 JUNI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 BONN (ANP/AP/Rtr) - De Bondsrepubliek stemt in met de zogeheten dubbele nuloptie ter verwijdering van alle op land gestationeerde kernraketten met een bereik van 500 km en meer uit Europa op voorwaarde dat zij haar 72 Pershing-la-raketten mag behouden. Dit zijn Westduitse raketten met een bereik van ruim 700 kilometer. De bijbehorende kernkoppen zijn Amerikaans en bevinden zich onder de hoede van de Amerikanen. MOSKOU (Rtr/DPA/ANP) - Ma- thias Rust, de 19-jarige Westduitse piloot die vorige week de wereld versteld deed staan door doodleuk met een sportvliegtuigje op het Ro de Plein in Moskou te landen, lijkt niet onder de indruk te zijn van het tumult dat zijn optreden in de Sowjet-Unie heeft veroorzaakt. Hij maakt een 'kalme' indruk, aldus gelijk stoutmoedig staaltje van grensoverschrijdende vliegkunst i verklaring van de Westduitse te bedrijven blijft onduidelijk. De ambassade nadat haar consul Moskou, Gerhardt Schroembgens, Rust gistermiddag een half uurtje „De bijzonderheden in de gevangenis Lefortovo mocht sprek (tussen de consul bezoeken, Westduitse ambassade gaf daar gisteren geen opheldering over. het ge- n Rust) kunnen niet openbaar gemaakt De Westduitse piloot slaagde er- worden", aldus de verklaring. Er de Sowjetlegertop in zijn hemd werd alleen meegedeeld te zetten door ongehinderd Schroembgens Rust de groeten Het besluit, dat het kabinet in Bonn gisteren nam, maakt een ein de aan weken verdeeldheid binnen èlle kernraketten door haar geogra fische ligging voorwerp wordt van speciale bedreiging als gevolg van CDU/CSU en FDP het conventionele overwicht over. de vraag of naast de raketten het oostelijk blok. Maar toen Lon- van 1000 tot 5000 km ook de ra'ket- den en Parijs zich ook achter het ten voor de kortere afstand van 500 tot 1000 km moeten verdwijnen. Dit voorstel voor de zogeheten CSU ook binnen het westelijke van bondskanselier Kohl blijft leiding vasthouden aan de strategie van de eenheden, nucleaire afschrikking. vlucht van ruim 750 kilometer bo- van zijn familie in Hamburg had ven Sowjet-gebied te maken. De overgebracht en dat de consul de Sowjet-minister van defensie, affaire had besproken met een niet maarschalk Sokolov, werd kort met naam genoemde Sowjet-func- hierop met pensioen gestuurd. De tionaris die bij het onderzoek be- Sowjet-leiding ontsloeg ook de trokken is. chef van de luchtmacht, maar- Rust werd donderdag door de schalk Koldoenov, als straf voor de Sowjet-politie gearresteerd nadat „ontoelaatbare nalatigheid" van de hij na een vlucht vanuit Finland tegen hem ingediend en het is ook niet bekend of Rust terécht moet staan. Waarnemers menen dat de zuive ring in de legertop aantoont dat Gorbatsjov het roer stevig in han den heeft. Als opvolger van de be jaarde Sokolov, die volgens waar nemers al lang uit de gratie was bij Gorbatsjov, benoemde de Sowjet- leiding generaal Dmitri Jazov. De 63-jarige Jazov, die nog maar korte tijd onderminister van defensie was, wordt beschouwd als een be schermeling van Gorbatsjov. De woordvoerder van het Sowjet-mi- nisterie van buitenlandse zaken, Gennadi Gerasimov, zei gisteren dat er mogelijk nog meer ontslagen zullen vallen. „Ik verwacht dat die genen die hun militaire plicht heb ben verzaakt een gepaste straf zul len krijgen", aldus Een door een amateur-fotograaf geschoten plaatje donderdag op het Rode Plein van Mathias Rust, kort na zijn landing met een vliegtuig je. (foto ANP) Volgens westerse specialisten op het terrein van de Sowjet-politiek krijgt Gorbatsjov nu meer ruimte om zijn wapenbeheersingsvoor- stellen en zijn voornemen om meer geld in de civiele economie te pom pen, uit te voeren. „Gorbatsjov heeft een hele stapel klachten over de strijdkrachten in zijn bureaula de liggen. En nu kan hij toeslaan". dubbele nuloptie kwam 5 ken geleden van Sowjetleider Mi- bondgenootschap alleen te staan. Het compromis dat gisteren be- chail Gorbatsjov, maar stuitte op reikt werd herstelt de eenheid sterk verzet van de christendemo- de coalitie, maar laat het probleem cratische CDU/CSU. De liberale van de Pershing-la recht overeind. FDP van minister van buitenland- Moskou beschouwt deze raketten se zaken Hans-Dietrich Genscher met hun Amerikaanse koppen als was direct voor, maar bondskanse- een Amerikaans wapensysteem en lier Helmut Kohl (CDU), en de vindt dat zij onder een akkoord Beierse premier, Franz-Josef moeten vallen. Dit in tegenstelling Strauss (CSU), verzetten zich. Zij tot de Franse en Britse kernarsena- zeiden te vrezen dat de Bondsrepu- len. Die laten beide supermogend- bliek ingeval van verdwijnen van heden ook buiten de onderhande lingen in Genève. De eis van Bonn betekent dat, als de Sowjet-Unie onder een akkoord ook haar naar schatting 130 raketten voor de kor tere afstand van 500 tot 1000 km te rugtrekt, de Pershing-la als enig wapen van dit bereik bij een van beide blokken in Europa overblijft. Naast de uitdrukkelijke wens tot behoud van de Pershing-la beveelt Bonn in het compromis aan dat de supermogendheden zo snel moge lijk een akkoord bereiken over ver dwijning van raketten van 1000/ 5000 km (LRINF). „Het beste is dat zo'n akkoord geldt voor de hele wereld". Franz-Josef Strauss sprak direct na bekendwording van het com promis de vrees uit: dat „het ge heel uiteraard betekent loskoppe ling van de Amerikanen van Euro- Jongen doodt ouders na ruzie over werkloosheid BIELLA (AP) - Een 18-jarige jongen uit het Italiaanse Biella is gisteren gearresteerd nadat hh had bekend zijn ouders te hebben gedood naar aanleiding van een ruzie over het feit dat hij nog steeds geen werk had gevonden, aldus een bekend making van de politie. Enig kind Massimo Bosso bracht zondagavond zijn 45-ja- rige vader Alberto en zijn 42-ja- rige moeder Lia Malavasi door slagen en worging om het le ven. De lijken werden gisteren door een tante van de jongen ontdekt. Volgens de politie had de va der zijn zoon aan de tand ge voeld omdat deze naar zijn overtuiging niet genoeg zijn best deed om aan een baan te komen. De vader werd daarop door Massimo met een ijzeren staaf geslagen en vervolgens gewurgd. De moeder, die enige tijd later van een bezoek aan de kerk terugkwam, onderging hetzelfde lot. Massimo stichtte daarna een enorme ravage in de woning om het te doen lijken alsof zijn ouders door inbrekers om het leven waren gebracht. NEW DELHI (AP) - De Indiase re gering heeft gisteren aangeboden voedsel en medicijnen te verstrek ken aan de Tamil-burgerbevolking op het schiereiland Jaffna, dat mo menteel door Srilankaanse rege ringstroepen wordt belegerd. De Srilankaanse regering liet daarop weten zelf zorg te zullen dragen voor noodhulp aan de ge troffen burgerbevolking van Jaff na, maar voegde daaraan toe mis schien de ongevraagde hulp van India onder voorwaarden te zullen accepteren. De Srilankaanse minister van buitenlandse zaken Sjahoel Ha meed zei in een verklaring voor de televisie dat India poogt de soeve- reneiniteit van zijn land te schen- na te sturen. Niettemin zegde hij toe dat zijn regering het brandstof- embargo voor het schiereiland zou opheffen. Dit had India als voor waarde gesteld voor toekomstige bemiddeling in het conflict tussen de regering in Colombo en de Ta- mil-opstandelingen. Het Srilankaanse regeringsleger is een offensief begonnen tegen de opstandelingen op Jaffna. De rege ring in New Delhi stak de beschul digende vingër uit naar de Srilan kaanse troepen; zij zouden al hon derden, zo niet duizenden, burgers hebben gedood tijdens hun acties tegen de Tamil-strijders. De Srilankaanse regering ont kende de beschuldiging en ver weet op haar beurt de Indiase deel staat Tamil Nadoe de Tamils op den door hulpmiddelen naar Jaff- Jaffna militair te steunen, Omringd door militairen baant president Duarte van El Salvador zich een weg naar het spreekgestoelte om amnestie aan te kondigen voor poli tieke gevangenen en opstandelingen die het gebruik van wapens willen afzweren. (fotoAP) De CDU sprak van een „groot SENSUNTEPEQUE (AP) - Presi- hetWestén, de bonds- dent Duarte van El Salvador heeft gisteravond tijdens een toespraak de derde a kanselier, de CDU en de coalitie' 0.w Uiterst tevreden verklaarde zich de ter FDP. De uitkomst stemt precies jaardag van zijn ambtsaanvaarding overeen met de opvatting van de een amnestie afgekondigd voor po- FDP en van minister van buiten- litieke gevangenen en opstandelin- landse zaken Hans-Dietrich Gen- gen die het gebruik van wapens af- scher, zei een woordvoerder. zweren en zich bereid verklaren Woordvoerder Charles Redman van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat Washington kennis had genomen van het Westduits besluit, aan het politieke proces deel te r De president kondigde tevens d(Tkwes7ie7n gezamenhjk'NAVO- verband verder aan de orde zou ko- Het Westduitse besluit is door de raU hierv00r 1 de 72 Pershings te behou den in de Sowjet-Unie afkeurend ontvangen. Het officiële Sowjet- persbureau Tass verklaarde dat het besluit erop wijst dat de regering gen gegijzelde mannen, onder twee burgemeesters, vrijlaten. Volgens mensenrechtenorgani saties kent El Salvador momenteel ongeveer 700 politieke gevange nen. De president refereerde tijdens zijn toespraak voorts aan het feit dat vele Salvadoranen onder de ar- moede-grens leven. Hij noemde de armoede „het voornaamste pro bleem van het land" en kondigde economische hervormingen aan om dit probleem het hoofd te bie den. Zonder in details te treden zei hij dat in ieder geval het landbouw beleid zal worden hervormd. In dit kader sprak hy de hoop uit dat de Amerikaanse regering spoed zal zetten achter de inmid dels door het Congres goedgekeur de economische hulp aan El Salva dor. Buitenland kort Hulp WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse president Reagan zal vol gende week, tijdens de economi sche top in Venetië, de leiders van de westerse landen wyzen op de gemeenschappelijke belangen die er in het Perzische Golf-gebied lig gen. Hoewel hij gisteren in een ver klaring niet direct zei om hulp te Reagan wil in Golf hulp bondgenoten bedrae van oneeveer 1 1 mil- van de vaar-routes in het Golf-ge- bondgenoten op verzoeken om voo" hulpeaande belolkin^in hel by.^Het^merikaln^f voTk weet gele^^zw^elm^arfde^hebben <*at oUetankereS? teGolf worfèn iewoed Een Chinese krant meld beschermd. Wij zullen dit gemeen- zena geweest. Aueen minister van de^sterwidS de brandt, waar- schappelijke belang daarom op de den Broek (buitenlandse zaken) derlandse militaire aanwezigheid in het Golfgebied acht hij nu nog niet aan de orde. Inmiddels wordt op het Ameri kaanse ministerie van defensie ver der gewerkt aan de militaire plan nen ter bescherming van met name elf Koeweitse olietankers in het Golf-gebied. In het gebied is giste ren de kruiser USS Fox aan de Amerikaanse vloot toegevoegd. De Fox is het grootste schip tot nu toe in het gebied. Het Pentagon denkt verder aan de inzet van verkenningsvliegtui gen en AWACS radar-vliegtuigen. ADVERTENTIE Gerard van den Berg tekende voor het ontwerp van deze fauteuil voor Rohé Design. Een geslaagde en verrassende combinatie van matertalen maakt deze creatie zeer eigentijds. De lederen zitting en het verfijnde vlechtwerk zijn gevat in een tijdloos metalen trame. Een opmerkelijk helder concept waarin de hand van deze Hollandse meester duidelijk te heikennen is. Eén van de vele bijzondere meubelen, die te kijk'staan bij Stoutenbeek. daan, zijn tot dusver niet erg thousiast of zelfs regelrecht afwij- beschermd. Wij zullen dit gemeen- zend geweest. Alleen minister Van Met Saoedi-Arabie, Koeweit, Om- schappelijke belang daarom op de den Broek (buitenlandse zaken) an en andere Arabische landen „VmH» u,»,vt oozoarf rfot ToP aan da orde stellen", zo zei de liet vorige week de mogelijkheid worden binnenkort besprekingen der ^ntrole^varentweer zdnopge- President open, dat ons land in een.later sta- -geopend over landingsrechten NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER laaid. De financiële hulp Gemeenschap zal worden gebruikt om Chinezen die door de brand dakloos geworden zijn van de eer ste levensbehoeften te voorzien. Aids In West-Duitsland zijn 700 kinde ren tot 14 jaar met het virus van de immuunziekte aids besmet toen er nog geen methode bestond om do- norbloed op aanwezigheid van dit virus te onderzoeken. Onder hen bevinden zich 400 kinderen met hemofilie, een stollingsziekte van het bloed die het noodzakelijk maakt dat de lijder regelmatig een preparaat toegediend krijgt dat be reid is uit bloed van donors. De slachtoffers hebben het aidsvirus langs deze weg in hun lichaam ge kregen. Het besmettingsgevaar is inmiddels geweken sinds er be trouwbare methoden zijn om het bloed van donors te onderzoeken. Onderschepping Gevechtsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en mari ne hebben eind vorige week in twee ver uiteenliggende gebieden voor de kust van Alaska vier Russi sche bommenwerpers onder schept. F-14 gevechtsvliegtuigen van de marine stuitten op twee TU- 95H bommenwerpers op zo'n 560 kilometer ten zuidwesten van Adak op de Aleoeten. Twee F-15's van de Amerikaanse luchtmacht onderschepten even later twee an dere TU-95H-toestellen, die ook wel Beren genoemd worden. De bommenwerpers vlogen 160 kilo meter ten noorden van het eiland Narter in het uiterste noordoosten van Alaska. De Russische toestel len bleven boven internationale wateren en drongen het Ameri kaanse luchtruim niet binnen. De eerste reacties Beverwijk: Parallelweg 10, tel: 02510 -29033. Leiderdorp: Meubelplein 1. tel: 071-89 93 23. Donderdag koopavond Maandagochtend gesloten. Artifort Auping Banz Bord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor de Sede Dudet Fischbacher Gelderiand Hiilsta Intediibke JAB. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Mustering M.I.D. Parade Pastoe Ploeg Rotié RoltBenz Saporiti TEL AVIV - De moord op de Liba nese premier Rashid Karami heeft gisteren direct geleid tot nieuwe uitbarstingen van geweld in Liba non. Radiostations in het Midden- Oosten melddeii gisteravond een reeks van explosies in de hoofd stad Beiroet en gewelduitbarstin- gen in de noordelijke havenstad Tripoli. Een man die zich „kapitein Mah- moud van het geheime leger" noemde eiste in een telefonische mededeling aan een buitenlands persbureau in Beiroet de aanslag op. Maar waarnemers in Libanon namen deze claim niet serieus. Zover bekend bestaat er geen orga nisatie of militie met die naam. In de helikopter die premier Ka rami gistermorgen van een tien daags vakantieverblijf in diens woonplaats Tripoli naar de hoofd stad vervoerde, ontplofte een bom. Hoewel de piloot erin slaagde een noodlanding te maken op ruim twintig kilometer van Beiroet, President Gemayel van Libanon heeft gisteravond de econoom Salim Hoss als voorlopige opvolger van de vermoorde premier Karami benoemd. Hoss was mi nister van onderwijs en economische zaken in het kabinet van Karami. In de verklaring werd bekend gemaakt dat de 59-jarige Hoss, evenals Karami een soenni-moslim, heeft toegezegd het pre mierschap op zich te nemen totdat een nieuw kabinet is geformeerd. Hoss diende reeds eerder als premier in 1976, ten tijde van de Syrische interventie in overleed Karami aan zijn verwon dingen in een nabijgelegen zieken huis. De overige dertien inzittenden van het hefschroefvliegtuig, inclu sief de piloot, raakten licht ge wond. Volgens een onderzoek van de Libanese autoriteiten was een vermoedelijk drie kilo zware bom verstopt in de rugleuning van de stoel waarop de premier had plaatsgenomen. door Taco Slagter Volgens waarnemers moeten de vijanden van de pro-Syrische maar gematigde premier gezocht wor den onder de christelijke milities van Libanon. Toch veroordeelden christelijke leiders de aanslag una niem. Onder hen was ook de Liba nese christen-president Amin Ge mayel met wie de premier een ern stig politiek meningsverschil had over de uitvoering van een Syrisch veiligheidsplan ter beëindiging van de nu al twaalf jaar durende burgeroorlog. De president spoedde zich na het bekend worden van de aanslag naar het ziekenhuis. Na het verne men van de dood van Karami kon digde hij een week van nationale rouw af. De Arabische wereld heeft met afkeuring op de - waarschijnlijk - politieke moord gereageerd. De Egyptische minister van staat Bou- vermoorde premier Karami. tros Ghali noemde de aanslag een ernstige terugslag voor de politie ke krachten in Libanon die streven naar vrede onder het Libanese volk. De Syrische staatsradio be schuldigde Israel ervan de moord op Karami met behulp van gehei me agenten in Libanon te hebben georganiseerd. Volgens de Israëlische premier Izaak Sjamir zijn er van de moord aanslag geen directe gevolgen te verwachten aan het front in Zuid- Libanon. Daar levert Israël samen met het christenlegere van gene raal Lahad nog dagelijks strijd te gen de sji'iten en Palestijnen. „Do den en gedood worden is een on derdeel van de Libanese realiteit", aldus Sjamir. Diens coördinator in Zuid-Liba- non Uri Lubrani dacht er iets ge nuanceerder over. Naar zijn schat ting van de situatie moet de moordaanslag worden uitgelegd als verzet tegen de aanwezigheid van Syrische troepen in Libanon. „Karami was een beschermeling van Damascus. Zijn dood is een signaal aan de Syriers van met na me de christenen dat de militaire en politieke inmenging in Libanon niet langer meer gewenst is. We moeten afwachten, maar het zal er ook voor ons niet rustiger op wor den", aldus Lubrani. Wie de vermoorde premier zal opvolgen is voorlopig nog ondui delijk. President Gemayel heeft de bevoegdheid een nieuwe rege ringsleider te benoemen. Maar on der de huidige omstandigheden staat niemand te dringen. Want het kabinet is in haar werk volstrekt verlamd door de tegenwerking van de president die de politieke orde niet wil veranderen. Volgens een Syrisch vredesplan zouden de christenen als minderheid hun on evenredige macht moeten delen met de moslims. Karami was als vertegenwoordi ger van de soennitische moslims een groot voorvechter van een ge lijke politieke behandeling van de vier voornaamste etnische groepe ringen in Libanon, maar juist van wege de obstructiepolitiek van de christenen had hij vorige maand al zijn ontslag aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5