Eerste actiedag rustig verlopen Gemeenten steeds actiever voor vrede WD: lastenverzwaring geen oplossing financiële problemen Celstraf voor oplichting Kamer wil meldingsplicht voor mee- en tegenvallers DINSDAG 2 JUNI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) - De eerste actiedag van de specialisten in ons land is gisteren zonder problemen verlopen. Vandaag is de tweede en tevens laatste actiedag van de medici, uit protest tegen de door de overheid voorgenomen verlaging van hun norminko men van 181.000 tot 148.000 gulden. Aanvankelijk wilden de specialisten de gehele week actie voeren maar de rechtbank in Utrecht heeft dat vorige week vrijdag verboden. Voor zover bekend hebben specia- ten bleken begrip te hebben listen en patiënten rekening ge- de actie en waren bovendien al houden met de te voeren acties de meeste afspraken waren verzet, kunnen patiënten Woordvoerders van ziekenhuizen cialist terecht, spraken gisteren dan ook van "lege agenda's", te meer daar de specia- gewaarschuwd. Morgen bij de spe- Ook via de speciale informatie telefoonlijn van de specialisten zijn listen aanvankelijk rekening had- weinig klachten binnengekomen, den gehouden met een actieperio- Wel werd vaak gebeld om informa- week. Ook hadden r het verdere verloop van de nig patiënten geklaagd. De mees- actie. Hoeveel mensen het mer hebben gebeld kan niet goed worden nagegaan, omdat de lijn vrijwel de hele dag was gestoord. Een nummer over studiefinancie ring met dezelfde begincijfers als het nummer van de specialisten werd zo vaak gebeld dat het info nummer van de specialisten ge blokkeerd raakte. Alleen tussen twaalf en twee kwamen er nog een kleine honderd telefoontjes door. Nieuwe politie commissaris hekelt beleid rijksoverheid inhalen AMSTERDAM (ANP) - De nieuwe hoofdcommissaris van politie in uiret Amsterdam, de uit Groningen af- t denT2SünNo0S Té wachten - eindelijk een afspraak met een oogarts hadden en nu vre zen weer vele weken achterop te raken. Landelijk is afgesproken dat de specialisten de komende weken de achterstand die tijdens de actiedagen is opgelopen zullen inhalen. Heel diep in hun hart zijn de artsen dan ook wel blij met het rechterlijk vonnis dat hun actie tot twee dagen beperkte: er hoeft min der ingehaald te worden. Bij het Landelijk Patiënten/Con sumenten Platform (LPCP) zijn op de eerste dag van de specialis tenacties "vijf tot tien" telefoontjes van patiënten binnengekomen, "Maar dat mag zicht een afspiegeling zijn van wat zich vandaag in de samenleving heeft afgespeeld", aldus een woordvoerder gisteren. WOENSDRECHT - Bij de maan delijkse blokkade-acties op 'sirene maandag' voor de hoofdpoort van de vliegbasis in Woensdrecht zijn gisteren 33 mensen aangehouden. Zij weigerden tot drie maal toe de rijbaan vrij te maken. Op deze ne- eèen'enkel'oD 6™tiende, maandelijks terugke- ge e e op rpndp derrmn strati p tsinHs rfpppm- Blokkade-actie bij Woensdrecht Daarbij ging het niet bepaald rende demonstratie (sinds decern- zachtzinnig toe. De demonstranten ber 1985) rond de 60 vredes- sperden telkens opnieuw de rij- De info-lijn werd in ploegendien sten bemand. Tien specialisten uit Utrecht waren gisterochtend het de beurt. 'U spreekt met gekomen. Nadat eerst een pl< 1 vervolgens een groep ROTTERDAM (ANP) - De Libe- tanten was afgevoerd, ontstond actievoerders uit het hele land af- baan voor het verkeer i de vliegbasis, waarna ze hardhan dig weer werden afgevoerd. Toen tenslotte de rijkspolitie rijksoverheid. Het wordt tijd, meent Nordholt, dat de politiegel- den beter verdeeld worden: "De den er wel om lachen. Het i de weinige negatieve opmer- van een interdenartement al ewerk 6atieve reacties ('zakkenvullers') groep dat het tekort op de politie- vielen absoluut weg tegen de vele ^ote steden - en met name A, _ord, gerustgesteld. De paar i is ('zakkenvullei t weg tegen de vele begrotingen (gemeente"- en rijkspo- als van die notaris uit litie) de komende jaren zonder ge- wijzigd beleid zal oplopen tot 400 5S. P miljoen gulden. Vooral de daaraan - gekoppelde afslanking van 6000 politiemensen, zit Nordholt dwars. De nieuwe Amsterdamse politie chef meent dat de ambtenaren in Den Haag 'op basis van verouderd materiaal verkeerde conclusies hebben getrokken'. Hij vindt ook dat het geld, dat nog wel beschik baar is aan de verkeerde dingen wordt uitgegeven. Nordholt sprak er verder zijn verbazing over ui]t dat er nu weer duizenden politie mensen uit zouden moeten, terwijl er in de jaren zestig en zeventig evenzovele politiemensen bijkwa- Nordholt waarschuwde dat 'Ne derland - en vooral Amsterdam - in een gevaarlijke situatie geraken, indien we als samenleving niet in staat zijn gezamenlijk een dam op te werpen om de nog steeds stij gende criminaliteit te keren'. Dat is volgens de hoofdcommissaris een opgave, waaraan de politie een bij drage heeft te leveren. Zou de poli tie uit het systeem wegvallen, dan maakt dat de weg vrij voor een per manente toestand van ontredde ring zoals bij de 'viering' van de wordt Europacup-overwinning van Ajax. Thijn. tanker Scyron, die zaterdag in het Kanaal in aanvaring kwam met de Poolse vrachtvaarder Hel, is gisteravond de Rotterdamse ha ven binnengesleept. Het schip is afgemeerd bij BP in Europoort, waar de lading van 136.000 ton zware stookolie wordt gelost. Het schip was ook op weg naar BP-Eu- ropoort. Het is nog niet bekend waar de gehavende tanker zalwor- den gerepareerd. Het Poolse vrachtschip dat ern stig beschadigd werd, mocht giste ren de haven nog niet in omdat de bankgarantie nog niet binnen was. WASSENAAR/DEN HAAG (GPD/ De Hei,die nog steeds wat olie ver- ANP) wD-fractievoorzitter best, drijft momenteel voor de Bel- Voorhoeve heeft gisteravond het Woensdrecht de actievoerders trek-, sleep-, smijt- en duwspel meedeelde, op grond van Artikel 427 Wetboek van Strafrecht, de eerste de beste aan te zullen hou den die zich nog op de rijbaan be vond, zonder sommatie vooraf, liep de blokkade tegen drieën met een sisser af. Maar pas nadat vijf perso nen die deze waarschuwing trot seerden zonder pardon waren op gepakt. "Deze maandelijkse blokkade actie is een belasting voor het korps. We gaan er weliswaar routi nematig op af, maar het zorgt voor een telkens terugkerende, behoor lijke druk. We moeten iedere keer weer opnieuw vele tientallen men sen inzetten en dan spreken we nog niet eens van de enorme admi nistratieve afwerking die met deze demonstraties gepaard gaat", al dus groepscommandant Ketellap per. (foto ANP) wateren. gische kust buiten de territoriale kabinet gewaarschuwd niet de 'vluchtweg in te gaan van lasten verzwaring' om de financiële pro blemen op te lossen. Tijdens een WD-bijeenkomst in Wassenaar zei Voorhoeve dat ministers over schrijdingen op hun ministeries eerst zelf moeten oplossen, voordat bezuinigingen gespro ken kan worden. Daarbij doelde hij vooral op de CDA-bewindslieden Deetman (on derwijs) en Heerma (volkshuisves ting) die beiden grote overschrij dingen op hun begrotingen heb ben. Het kabinet heeft enige we ken geleden besloten dat zij die voor slechts een beperkt deel op hun eigen begroting hoeven te compenseren. Voorhoeve reageerde ook op het hoofdcommissaris van politie in Amsterdam Nordholt rechts zijn officiële installatie gefeliciteerd door burgemeester Van HAARLEM (ANP) - De Haarlemse politierechter mr T. van Daalen heeft gisterende 19-jarige L. Petaio wegens valsheid in geschrifte en bedrei ging mét^eweld veroordeeld tot een gevangenisstraf van negentig dagen, waarvan 67 dagen voorwaardelijk. De zoon van zigeunerkoning Petaio hoeft niet te zitten, want het onvoorwaardelijke deel van zijn straf is vorig jaar bij het voorarrest uitgezeten. De straf was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De politierechter achtte bewezen dat Petaio jr. zich schuldig heeft ge maakt aan het indienen van een valse schadeclaim van zo'n anderhalve ton. Die valse claim betrof een reisschade uit maart 1985, toen uit een auto van de Petaio's in België peperduré kledingstukken, video en foto apparatuur en een leren koffer met een totale waarde van 153.000 gulden gestolen zouden zijn. De reisverzekering betaalde na enige dreigementen 20.000 gulden uit. De poltierechter nam bij het bepalen van de straf in aanmerking dat L. Petaio is opgegroeid in een omgeving, waarin het oplichten van verzeke ringsmaatschappijen heel normaal wordt gevonden. DELFT (ANP) - In Nederland heeft ongeveer een op de drie ge meenten de afgelopen jaren iets ge daan aan vrede en veiligheid. Dit percentage komt neer op 60 pro cent van de Nederlandse bevol king, omdat vooral plaatsen met meer dan 20.000 inwoners blijken warm te lopen voor een actief vre desbeleid. Dat is een van de con clusies uit het onderzoek 'Gemeen ten en vrede en veiligheid' dat op initiatief van de gemeente Delft in samenwerking met het IKV is ge houden. Aanleiding is de nationale conferentie Gemeentelijk Vredes beleid, die op 12 en 13 juni in Delft wordt gehouden. Burgemeester Van Walsum pre senteerde gisteren de resultaten. Op de conferentie zullen de zes or ganiserende gemeenten voorstel len een secretariaat voor gemeen telijk vredesbeleid op te richten voor structureel overleg. Voor het onderzoek zijn alle Nederlandse gemeenten schriftelijk geënquê teerd. Ruim 80 procent (567 ge meenten) reageerde op de vragen. Volgens de onderzoekers was de respons qua omvang, opbouw en samenstelling representatief voor alle gemeenten. Voor het onderzoek zijn ook be leidsnota's, raadsverslagen en der gelijke bestudeerd. Ongeveer de helft van alle gemeenten met een actief vredesbeleid beperkt zijn be trokkenheid met de vredesproble- matiek tot het ontwikkelen van één activiteit. Van de verschillende beleidsterreinen komen vredeson- derwijs en het doen van politieke uitspraken het meest voor. Bijna 70 procent van de actieve gemeen ten heeft zich de afgelopen jaren uitgesproken tegen de voortgaan de wapenwedloop en 44 procent heeft aandacht besteed aan het vre- desonderwijs. De hernieuwde aan dacht in de (internationale veilig heidsdiscussie voor ontspanning in Europa leidt tot een duidelijke toename van het aantal gemeenten dat een stedenband met een Oost- europese stad wil aangaan. Mo menteel hebben of overwegen 30 gemeenten een stedenband met een Oosteuropese plaats. Aandacht Het aantal collegeprogramma's met nadrukkelijke aandacht voor vredesbeleid is sedert de raadspe riode 1982-1986 verdrievoudigd. Bijna 12 procent van de gemeenten legt nu prioriteit bij de ontwikke ling van het gemeentelijk vredes beleid, en bijna 6 procent vermeldt het vredes- en veiligheidsbeleid apart op de begroting. De belang rijkste uitgavenposten zijn stimu lering van het vredesonderwijs en subsidiëring van particulier initia tief. Het bedrag dat daarvoor op de begroting staat is gegroeid van 0,9 miljoen in 1986 tot 1,2 miljoen in 1987. Volgens het rapport zijn het in veel gevallen initiatieven van vre desgroepen die de stoot hebben ge geven tot gemeentelijke activitei ten. In 3,5 procent van de gemeen ten bestaat dan ook een vaste over legstructuur tussen lokale over heid en deze .groepen. Volgens de enquête, aangevuld met informatie van de Atlantische Commissie en het IKV, telt Nederland op dit mo ment 99 kernwapenvrije gemeen ten. IKV-secretaris Faber zei in een reactie dat hij in het onderzoek veel positieve tekenen ziet. Hij vindt dat de gemeenten met hun 1,2 miljoen voor vredesbeleid gun stig afsteken bij de landelijke over heid, waar de discussie zich be perkt tot de wapens. Maar de ge meenten moeten wel de bereidheid hebben druk uit te oefenen op Den Haag, zo zei hij. Hij mist verder het inhoudelijk debat in de gemeente raad. Contacten met partner-ste den in Oost-Europa ziet hij als een specifieke rol voor lokale overhe den, die in de toekomst kunnen bijdragen tot oplossing van het Oost-West-vraagstuk. Het IKV zal zich de komende tijd toeleggen op het stimuleren van de gemeenten, op Oost-West-fondsen en de con tacten met vredesbewegingen in andere landen. In Wageningen zal een internationale vredesconferen tie worden belegd. plan van staatssecretaris Koning (financiën, WD) om de belasting voor huizenbezitters te vergroten. "Met ons is daar alleen over te pra ten als die lastenverzwaring weer wordt teruggegeven in de vorm van belastingverlichting". Voorhoeve kritiseerde het kabi net, dat weieens te gemakkelijk zou vergeten dat lastenverlichting ook een van de doelstellingen van het kabinetsbeleid is. "De hoge las tendruk heeft sterk negatieve ef fecten op de werkgelegenheid. Als ik het kabinet daaraan niet herin ner, doet niemand het meer", aldus Voorhoeve gisteravond in Wasse naar. De WD-fractievoorzitter zei overigens in te zien dat lastenver lichting in 1988 niet meer mogelijk zal zijn. Tot nu toe had Voorhoeve daar steeds op aangedrongen. Maar hij legde er de nadruk op dat na 1988 met alle kracht moet wor den geprobeerd de belastingen en premies te verlagen. In een gisteren verschenen pu- blikatie van de Teldersstichting, het wetenschappelijk bureau van de WD, stellen onderzoekers De Haan en Sterks dat de verminde ring van het financieringstekort voorlopig prioriteit moet hebben. Als het regeerakkoord wordt uitge voerd en het financieringstekort in 1990 inderdaad 5,25 procent be draagt, is het karwei nog geenszins af. De structurele omvang van het tekort moet worden afgestemd op het niveau van de overheidsinves teringen: 3 a 3,5 procent van het na tionale inkomen. In hun beschouwing 'De nood zaak van normen, een beschou wing over begrotingsbeleid' beve len de auteurs aan niet alleen over het overheidstekort duidelijke en bindende afspraken te maken. Ook over de omvang van de overheids uitgaven zou dat moeten gebeuren. De WD'ers stellen zich daarmee op achter minister Ruding (finan ciën), die ook voorrang geeft aan het financieringstekort. Uitlatin gen daarover in een interview met NRC/Handelsblad leidde het afge lopen weekeinde tot politiek ge krakeel. CD A-fractieleider De Vries toonde zich tamelijk onge lukkig met de uitspraken van Ru- ding. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat ministers mee- en tegenvallers van meer dan vijf mil joen gulden direct bij het parle ment melden. Dat moet gebeuren tijdens het lopende begrotingsjaar, en voor die forsere wijzigingen dient met spoed een wetsvoorstel ingediend te worden opdat het par lement zich daarover kan uitspre ken. Dat verlangen is geformuleerd in een motie die D66-kamerlid Eng- wirda (D66) gisteren met steun van CDA, PvdA en WD indiende tij dens een eerste evaluatie-overleg met minister Ruding (financiën) over het jaarverslag van de Alge mene Rekenkamer en de feitenon derzoeken die voor diverse begro tingen dit jaar als experiment zijn gestart. Ruding stelde wel met de motie te kunnen leven, maar over een drietal punten met zijn collega-mi nisters te willen overleggen. Dat zijn de snelheid waarmee de Ka mer moet worden ingelicht, het meer en betere informatie geven over de stand van zaken bij de be grotingsuitgaven in de voorjaars nota en de miljoenennota, en de wens dat de Kamer in die nota's of via een aparte brief informatie moet krijgen over begrotingswijzi gingen. Melkert (PvdA) en Van Muiden (CDA) noemden minister Nijpels (VROM) als voorbeeld van een be windsman die de Kamer informa tie heeft onthouden op een mo ment dat dit in de woorden van de PvdA'er als 'plichtsverzaking' kon worden aangemerkt. Op 1 decem ber vorig jaar berichtte Nijpels mi nister Ruding over grote financiële problemen bij de Rijksgebouwen dienst. Op 4 december verschenen Nijpels en zijn ambtenaren voor de kamercommissie voor de volks huisvesting, maar daar repte de be windsman er met geen woord over. 'Nederlanders hebben gefaald in opvangjoden' HOOGHALEN (ANP) - "Nooit werd een overval gepleegd. Nooit werd een spoorbaan gesaboteerd. In geen enkel ander Westeuropees land is de joodse gemeenschap zo zeer vernietigd". Kamervoorzitter Dolman signaleerde dit gisteren bij de officiële opening van een nieu we tentoonstellingsruimte op het terrein van het voormalige door gangskamp Westerbork. Van daar uit vertrokken de transporten met joden naar de vernietigingskam pen tijdens de Tweede Wereldoor log. De kamervoorzitter trok uit zijn constateringen de slotsom dat 'het Nederlandse volk heeft gefaald als nooit tevoren'. "De vertegenwoor diging van dit volk is bij de grond wet opgedragen aan de Staten-Ge- neraal. Zij kunnen op een plaats als deze slechts getuigen van een ma teloze schaamte." Dolman herdacht de 15 parle mentariërs die het slachtoffer wer den van de Duitse bezetting. In het bijzonder koos hij als voorbeeld Alida de Jong, die stierf in het ver nietigingskamp Sobibor. "Alida de Jong, drie maal in de minderheid - als vrouw, als joodse, als socialist - beef trouw aan de groep waarin de drievoudige minderheid is samen gebracht". Op 14 mei 1940 sloeg zij een aanbod van een neef om naar Engeland te vluchten af. Kamerlid wil actie tegen 'aids-terreur' in Spaanse gevangenissen HILVERSUM (ANP) - De Neder landse regering moet bij de Spaan se autoriteiten opheldering vragen over het lot van de ruim 70 neder- landers die in Spaanse gevangenis sen zitten. Volgens het PvdA-ka- merlid en voorzitter van de vaste kamercommissie van justitie Kos- to is de situatie in de Spaanse ge vangenissen 'onhoudbaar en le vensgevaarlijk'. Kosto baseert zich op een brief van 6 gevangenen aan de redactie van Achter het Nieuws, de tv-aktualiteitenrubriek van de VARA. Gisteravond werd die brief in het programma openbaar ge maakt. In de brief dringen de 6 gevange nen uit de Madrileense Caraban- chel-gevangenis er bij de Neder landse regering op aan zo spoedig mogelijk verbetering te brengen in hun situatie. Zij worden bedreigd door ziekten als hepatitis-b, open tbc en aids. Zij leven tussen ruim 70 procent dragers van het aids-vi rus en worden blootgesteld aan de 'aids-terreur'. "Personen die weten besmet te zijn met aids lokken vechtpartijen uit (bloed op bloed kontakt), snijden hun aderen open en proberen zo bloed in je gezicht te spuiten en proberen je te dwin gen tot seksuele handelingen", zo staat in de brief te lezen. De Bredase advocaat Kousema ker, die onlangs de gevangenis in Madrid heeft bezocht, bevestigde in de tv-uitzending de in de brief omschreven omstandigheden. "Ik heb met de gevangenen gesproken en hun leven is in gevaar", aldus de advocaat, die aandrong op snelle actie van de Nederlandse overheid. Militairen bij botsing gedood DEN HAAG (ANP) - Twee Neder landse soldaten zijn gisteren om het leven gekomen bij een frontale botsing tussen twee legervoertui gen in de omgeving van het West- duitse Ahorn. Een groep van vier viertonners moest uitwijken voor een uit een zijweg naderende land- bouwtractor. De laatste van de viertonners kwam op de linker weghelft terecht en botste frontaal op een tegenligger, een Landrover van een geniecompagnie uit Erme- lo. De inzittenden van de Land rover, de 31-jarige beroepssergeant Van Hulsen en de 20-jarige dienst plichtig militair Luttikhuizen, raakten ernstig gewond en overle den korte tijd later. Zulke dingen gebeuren, helaas ook op vakantie Maar met een reisverzekering van de ANWB komen de gevolgen u niet duur te I staan. Voor een premie van f 1,45 per persoon per dag heeft u al een polis met een bagagedekking tot f 3.500 - per persoon. En eigen nsico hebt u nooit bi| de ANWB. Dus ook een kleine schade wordt volledig vergoed. Helemaal 'rustgevend' werken onze aanvullende verzekeringen Auto kapot? Vanaf 11,10 per dag kunt u zich van een vervangende auto verzekeren. Neem geen onnodig nsico ga nu naar uw ANWB- kantoor of bel Centrale Informatie Reisverzekeringsservice: 070-141430. Bij de ANWB verzekert u zich van een goede verzekering. j W* Weinig klachten over protest specialisten Geldig t/m 13 juni 1987. VINDOMATIC IJselijk laag geprijsd Ruime koel 'f vrieskast 130 Liter koel- en 60 liter vriesinhoud. Regel bare thermostaat Zuinig met energie. Verstelbare rekken. Deuren links- of f rechtsomdroaiend te maken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3