Een dagje 'Maggie a la carte' Karami geloofde nog in herenigd Libanon Vermoorde premier gerespecteerd, maar machteloos man Veiligheidsmaatregelen bemoeilijken verkiezingstournee Thatcher Aartsbisdom vraagt af te zien van acties in kerken LONDEN - We waren tevo ren gewaarschuwd en wis ten dus wat ons te wachten stond. Door de twee korte, maar zeer venijnige rukjes aan het touw, hadden we moeten weten dat we te ver waren opgedrongen in onze vermetele poging om ook iets op te vangen uit de mond van Engelands 'Lea ding Lady' Margareth That cher, te midden van de du wende en dringende meute cameramannen en fotogra fen. Het touw spande om onze buik en toen de felle dames van het conservatie ve hoofdkwartier assisten tie hadden ingeroepen van enige potige politiemannen, was de strijd onmiddellijk gestreden en werden we met zogenaamde 'lange ha len' teruggetrokken en tot de orde geroepen. door Haye Thomas Zomaar een bee)d uit een dagje verkiezingscampagne met Marga reth Thatcher, nu volop in de slag om voor de derde achtereenvol gende keer gekozen te worden tot eerste minister van Engeland. De strijd wordt gestreden met de meest moderne middelen en me thodes, waarover maandenlang al lerlei verkiezingsstrategen, mas sapsychologen en vooral medias- pecialisten zich het hoofd hebben gebroken. En sinds de bloedige IRA-aanslag op haar hotel in Brighton, komen daar voor me vrouw Thatcher nog eens de ver gaande veiligheidsaspecten bij. Juist die maken voor haar het af reizen van stad en land niet alleen moeilijk, maar vaak ook buitenge woon gecompliceerd. Op straat Gewoon op straat, onder de men sen, of zoals in Engelse verkie zingscampagnes gebruikelijk is, van huis tot huis gaan, is er voor haar maar zelden bij. Waar zij zich tóch buiten vertoont, is alles tevo ren zorgvuldig opgezet en gecon troleerd. Met overal op hun post De volstrekt afwezige blik, waar bij de ogen telkens naar een wille keurig gekozen punt aan de hori zon staren, is kennelijk het gehei me wapen van Denis Thatcher, die er inderdaad meesterlijk in slaagt om op de achtergrond en dus uit het schootsveld te blijven van de dames en heren in de twee dage lijks volgende persbussen. Pogin gen om hem wat meer in het grote avontuur van Maggies derde ver kiezingscampagne te betrekken, zijn kansloos vanwege de kracht van zijn onverbiddelijke afzijdig heid. Rebellie Misschien dat dit spanningsloze element er ook toe heeft bijgedra gen, dat de stemming onder de schrijvende dames en heren in de Thatcher-karavaan niet erg vrolijk is. Reeds is er sprake geweest van een openlijke rebellie, toen het schrijvende keurkorps van de poli tieke verslaggeverij, dat voor meer dan 10.000 gulden per persoon me vrouw Thatcher dag in, dag uit op haar verkiezingstournee mag vol gen, in staking ging. Zij waren de voortdurende voor- trekkerij van radio- en televisiere porters en vooral de fotografen èn het gebrek aan direct contact met mevrouw Thatcher zat. Haastig werd een compromis uitgewerkt, want in de verkiezingsstrijd is na tuurlijk ook oorlog met de schrij vende pers uit den boze. Maar de klad zat erin en de sfeer in de bus vkn de schrijvende pers, nu na drukkelijk achteraan in de cam pagnekaravaan, is niet vrij van spanning. De dagelijkse toevoer van dege nen die voor 'Maggie a la carte", dus tegen dagvergoeding, meerei zen, kan daar niets aan veranderen. Want solidair moet je wezen na tuurlijk en de twee strenge begelei dende dames van het conservatie ve hoofdkwartier, houden vast aan de ongenaakbare instructies. In clusief het telkens uit de bus mee te nemen touw van de ordebewa king, waar de dames en heren van de schrijvende pers, tot hitsig leed vermaak van de altijd voor hun op gestelde cameraploegen en foto grafen, moeten plaatsnemen, als het gaat om kijken en luisteren naar Margareth Thatcher. Op basis van 'Wie niet horen wil, moet voelen', gelden de twee venij nige rukjes als een laatste waar schuwing. Want daarna volgen, zo als wij ervoeren, onverbiddelijk de 'lange halen'. TEL AV1V - Wie de afgelopen twaalf jaar de politieke ontwikke lingen in Libanon heeft gevolgd, heeft weinig reden tot optimisme. Het eens zo welvarende land staat synoniem voor chaos, geweld en anarchie. Hoewel de gisteren ver moorde premier Rashid Karami niet blind was voor de feiten van twaalf jaar burgeroorlog, hield h j toch de hoop en het vertrouwen dat het met Libanon ooit nog eens goed zou komen. Onder de oor logsbaronnen van Libanon vorm de hj met die instelling een uitzon dering. door Taco Slagter Karami, in 1921 in Tripoli gebo ren en opgeleid in Egypte, was een van de weinige politici in Libanon die over het algemeen door alle partjen werd gewaardeerd. Dat kwam hoofdzakeljk doordat zijn familie niet behoort tot de schatrij ke clans die in Libanon nog steeds proberen met feodale scepter te heersen. Dat dwong respect af, vooral aan het thuisfront in Tripoli, het bolwerk van de sunnitische moslims, voor wie de omgekomen premier zich extra inzette. Maar het opkomen voor de sun nitische minderheid in Libanon was niet het enige levensdoel van de ongehuwde Karami van wie soms werd gezegd dat hj met de politiek was getrouwd. Zjn in spanningen waren er opgericht om de moslims en de christenen van Libanon met elkaar te verzoenen. Karami bezat de intelligentie en de waardigheid om de diepgewortel de etnische tegenstellingen te be redeneren en naar praktische op lossingen te zoeken. Hj miste echter de politieke macht. In tegenstelling tot militie leiders als Nabbi Berri van de sji'i- tische moslims, Walid Joemblatt van de Druzen en president Amin Gemayel van de Maronieten, had Karami geen ruggesteun van gewa pende groepen. Zijn geschut be stond uit argumentatie en overtui ging. In langzaam uitgesproken klassiek Arabisch. De Libanezen maakten er grappen over door hem te imiteren. Maar het was de uiting van een intellectueel die het moest opnemen tegen lieden die slechts in geweld geloven. Gewetensvol Het politieke leven van Karami was vol ironie. Hoewel h j geen po litieke vuist kon maken, benoem den de verschillende presidenten hem tot tien keer toe tot premier. Als Libanon zou worden vergele ken met een zwembad waar ón- geoefenden desperaat telkens in het diepe duiken, dan was Karami een eenzame badmeester die red den moest wat er nog te redden viel. Terwjl Karami probeerde de militieleiders over te halen tot re delijkheid, vochten hun legertjes het dagelijkse robbertje macht strijd langs de scheidsl jnen van de enclaves in Beiroet en elders. Lang ook heeft Karami die rol zo gewetensvol geprobeerd te vervul len. Maar het kon niet anders dat hij op den duur eveneens zijn gren zen zou trekken. Vorige maand diende de premier zjn ontslag in bij de president, omdat de hij met al diens optimisme niet bij machte was geweest een effectieve rege ring te vormen die een begin zou maken met een economisch her stelplan en het met Syrië overeen gekomen veiligheidsplan tot uit voering zou brengen. Gemayel weigerde akkoord te gaan met zjn aftreden. En ook Da mascus putte zich uit om Karami als kabinetschef te behouden. Maar de premier trok als demo craat en doorwrocht politicus diens consequenties: hj kon voor de niet haalbaar gebleken doelstel ling geen verantwoordelijkheid meer dragen. Syrië De premier was pro-Syrisch, niet zozeer omda} hj de expansiepoli tiek van de Syrische president Ha- fez al Assed zo waardeerde, maar omdat Karami interventie van Da mascus nog als enige uitkomst zag om de stabiliteit in Libanon te her stellen. Aanvankelijk dacht hij met hulp van Syrië een veiligheidsplan door te kunnen drukken, maar toen de militieleiders het in decem ber 1985 gesloten akkoord tot ont wapening van de milities en her vorming van de politieke orde niet nakwamen, vroeg hj tegen de zin van de president aan Damascus troepen naar Beiroet te sturen. Dat leverde hem een politieke vete op met de president. Twee jaar spraken z j niet met elkaar. Ge mayel vreesde dat het Karami zou kunnen lukken de grondwet te ver anderen die een onevenredigde macht aan de christenen verschaft. Maar ook Berri en Joemblatt lieten het afweten. Zij wantrouwden de hele operatie en boycotten als mi nisters de kabinetsvergaderingen. Na zeven maanden van totale ver lamming kwam de regering in april bijeen, maar het beraad draaide uit snel uit op een fiasco. De vraag is qu of er ëen verband bestaat tussen het gelegenheids- verbond van Karami met de Sy- riers en de moordaanslag. Als de premier v janden had, dan moeten die gezocht worden onder de christeljke milities. De door de president gesteunde falangistische groep 'Kataeb' van Samir Jeajea binnen de 'Force Libanais' komt als verdachte van de aanslag het eerst in aanmerking. Liquidatie Jeajea elimineerde vorig jaar met succes de macht van militieleider Elie Hobeika die het Syrische vei ligheidsplan namens de christen fractie had ondertekend. En als zal bijken dat de Kataeb er achter zit, dan heeft ook Amin Gemayel boter op het hoofd. Zo gaat dat in Liba non. Zoals in de antieke tijden on der de Romeinen: wie niet voor mij is, is tegen m j. Gevolgd door liqui datie. De lijst met politieke moor den in Libanon is lang. Rashid Ka rami heeft mischien gedacht dat hij met zjn geweldloze politieke weerbaarheid daarop niet zou wor den bjgeschreven. Maar die le vensbeschouwing staat in dit land gelijk aan zelfdoding. De bom in de helikopter is er het zoveelste be- w js van. Rashid Karamihet zoveelste slachtoffer van een bomaanslag in Liba non (foto anp» waakzame veiligheidsagenten. Zo als in Ealing North, waar het con servatieve parlementslid Harry Greenway een ogenschijnlijk veili ge voorsprong verdedigde in een rustige forensenbuurt, net buiten het drukke stadsgeweld van de metropool Londen. Harry Greenway had z'n trouwe supporters keurig op de been, compleet met bloemen, vlaggen en spandoeken. Toen de grote blauwe bus met het opschrift: „Voor waarts met Maggie" arriveerde, rie pen ze in spreekkoren: „Wj willen Maggie". Met uitzondering van een keurige Aziatische heer, die dat kennelijk te gedurfd, te oneerbie dig, of gewoon te frivool vond, en hardnekkig bleef roepen: „Wj wil len eerste minister mevrouw Mar gareth Thatcher". Aan de massale smeekbedes werd natuurljk voldaan. Vanuit de blauwe bus maakte Margareth Thatcher snel en energiek haar en tree: het blonde haar onberispelijk in model, het keurige, maar saaie donkere mantelpakje met het onaf- scheidel jke sjaaltje als haar 'dress- for-success', de blauwe pumps, waarop de premier zich kordaat spoedde naar het verhoginkje met de katheder, waarover zorgzame handen haastig de nationale vlag hadden gespreid. Streng Parlementskandidaat Harry riep in zjn korte welkomstwoord, dat Ealing North nogal leed onder het plaatselijke bestuur van Labour, dat meer gemeentelijke belasting wil, maar dat verder alles oké was. De bedoeling bleef natuurlijk om Margareth Thatcher te horen. En die was er klaar voor. Zonder een spoor van aarzeling of onzeker heid. Zonder enig teken ook van vermoeidheid in deze slopende we ken. De stem door de microfoon klonk hoog, maar duidelijk. De woorden werden telkens met extra nadruk uitgesproken, zo helemaal als de strenge onderwjzeres die geen tegenspraak duldt. „Labour, dat betekent onmiddellijk hoge in komstenbelasting. En een ket- tingrreactie in alle kosten. Ook die van thee en pap", klonk het waar schuwend. In de kring van uitsluitend aan hangers beperkten de reacties zich voornamelijk tot het hier bekende instemmende „hear, hear". „Met Labour komen we weer onder het IMF, dat ons de financiële les zal voorschrijven. Lach niet, want dat is vroeger ook al eens gebeurd. Ón der Labour. Pas maar op!" Haar betoog was nu klaar voor de uit- sm jter, steevast verbonden aan de nationale gezondheidsdienst, waarover de Tories wegens ver waarlozing en bezuiniging de scherpste verwjten worden ge maakt. Thatcher: „Je moet de mensen niet te veel met getallen en statis tieken lastig vallen. Daarom heel kort. toen ik in 1979 aan het be wind kwam, had Labour acht mil jard pond in de nationale gezond heidsdienst gestoken. Nu, in 1987, betalen wij, de Conservatieven, 21 miljard pond. Met geen algebra en meetkunde kun je daar een bezui niging van maken". Media Applaus, gejuich, handjes schudden met de oudjes, op de film en de foto met de kleintjes. De Thatcher-Roadshow, zoals men hier zegt. Net als bij de concurren tie ligt de klemtoon volledig op de elektronische media. De krant is aardig om erbij te hebben, maar waar het om gaat, is de televisie. De dagelijkse jacht op zoveel mo- gel jk beeld en dan ook nog zoveel mogel jk in de meest positieve zin. Daarom is de C214MFV, ofte wel de blauwe bus, waarin Margareth almaar 'voorwaarts gaat', uitgerust met een uitgebreide make-up- en kaptafel, compleet met spiegel om voortdurend het uiterlijk te kun nen controleren. Eventueel is er Thatcher zoals de conservatieve campagneleiders haar graag in de krant zien verschijnen: als een vriendelijke huisvrouw. Echtegenoot Dennisook de kwaadste niet, laat zich nog eens bedienen. (foto ap» ook nog een opmaakdeskundige, want de kleine, maar zorgvuldig geselecteerde staf aan boord, waar van de meest dienstbare leden T- shirtjes dragen, met het gehoorza me opschrift: „Ik zeg ja tegen Mag gie", is van alle markten thuis. En dan is er altijd ook nog Denis Thatcher, de in ieder geval naar buiten uiterst loyale en volgzame wederhelft van premier Margareth, hier beurtelings bewonderd, dan weer beklaagd als de absolute kampioen van de achtergrond, grootmeester in het koesteren van de anonimiteit. Dat alles culminerend in een re cente verkiezingsfoto, waarop je Margareth Thatcher met dikke dossiers op haar schoot en duide lijk volop aan het werk ziet zitten in haar campagnevliegtuig en naast haar Denis met een volstrekt afwezige blik en niets omhanden. Het aartsbisdom Utrecht heeft jhr. Floris Michiels von Kesse- nich gevraagd, af te zien van zjn voornemen de homo-actie 'Oog in oog met de bisschop' op pink sterzondag voort te zetten in de Andreas-parochie te Zevenaar. Op Pasen gaven een paar hon derd homoseksuelen gehoor aan de oproep van Michiels om ge tooid met een roze driehoek in de kathedraal van Den Bosch aan de communie deel te nemen, dit uit protest tegen de rooms-ka- tholieke leer aangaande homo seksualiteit. "De liturgie wordt als ere dienst aan God miskend wan neer ze wordt gebruikt als instru ment in een eigen strategie", zeg gen de Nederlandse bisschop pen. Het is onaanvaardbaar als mensen of groepen met demon stratieve oogmerken de heilige communie willen ontvangen. Ook uit 'respect voor de desbe treffende parochies' zou de actie geen doorgang moeten vinden. "De parochies worden overval len door acties waar ze niet om gevraagd hebben". Een bijkomstigheid is, dat kar dinaal Simonis in Zevenaar niet zelf het vormsel zal toedienen. Dat was eerst wel de bedoeling, maar daarin is verandering geko men in verband met de opening van het Mariajaar. De deken van Zevenaar, H. J. M. Antonissen, neemt nu deze taak van Simonis over. Michiels liet gisteren weten, dat hij de oproep als zodanig naast zich neerlegt. "De actie in Zevenaar gaat in principe door". Maar hj houdt een slag om de arm voor het geval hij te weten mocht komen waar de kardinaal op pinksterzondag wél is. "Juist door acties als deze kan de kerk duideljk worden gemaakt, dat voor ongeveer vijf procent van de kinderen die het vormsel krij gen toegediend in de kerk geen plaats is". Dat de bisschoppen de actie af wijzen is voor hem een reden te meer haar door te zetten. "Jam mer voor de parochie in Zeve naar, maar dan hadden ze maar geen kardinaal moeten vragen die zichzelf met vervelende uit spraken over homofielen in de publiciteit brengt. Bovendien is. de demonstratie in Den Bosch vreedzaam en positief verlopen. Ik denk dat het in Zevenaar pre cies zo waardig gebeurt". Amsterdam Een speciale door de centrale kerkeraad be noemd - komt in een rapport tot de conclusie dat het aantal her vormde predikantsplaatsen in Amsterdam in 1991 tot 15 moet zijn teruggebracht. Een aanzien- 1 jke vermindering. Ongeveer 5 procent van de ge registreerde hervormden is nog meelevend. De commissie vraagt zich af of het doel van de kerk moet zjn, de eigen slinkende ge meenschap zo lang mogelijk in stand te houden. "Is niet een be langrijker doel, in te gaan op de problemen van de stad en hoop te bieden aan de duizenden die in Amsterdam geen levensweg meer zien?" Het restant hervormden dat nog naar de kerk gaat vertegen woordigt een geloofsvorm die de meerderheid niet meer aan spreekt. De commissie (van so ciologen) stelt de vraag of aan de ze mensen nog wel het 'contact- leggend huisbezoek' kan worden opgedragen. (Tegenvraag van de Amsterdamse predikanten is wie dat dan wél zouden kunnen doen als deze groep min of meer wordt gediskwalificeerd. In die 5 pro cent zitten nameljk zo goed als alle ambtsdragers mét de predi kanten. En wat verstaat de com missie onder 'hoop'?). Het rapport zet ook een vraag teken bij de 'wijkgemeente' als geografische eenheid. Die is geen eenheid meer. Sommige kerkdiensten trekken mensen uit de hele stad en daarbuiten aan. Dat geldt ook voor bepaalde toerustingscursussen. Handha ving van min of meer kunstmati ge eenheden heeft, volgens de commissie, voor het kerkewerk eerder een belemmerende func tie. "De wjkgemeente bestaat voor de moderne samenleving niet meer". Trouwens, speciaal 'city-werk' ook niet. City-werk kan zich ook aan de rand van de stad afspelen. Er moeten andere vormen van kerkewerk ontwikkeld worden, zegt de commissie. Voor velen is de kerkdienst niet meer het cen trum, waarvan alles uitgaat; een klein deel van de gemeente is nog door de kerkgang te boeien. De Amsterdamse predikant C. B. Roos, oud-voorzitter van de hervormde synode, reageert in het blad 'Woord en Dienst' op het rapport. Dat die 5 procent meele- venden ongeschikt is voor 'con- tactleggend huisbezoek', gaat hem veel te ver. Ook wat de com missie over de kerkdienst zegt. Die zou nauwelijks nog de moei te waard zijn. Roos vindt het geen 'echt uit gewogen' rapport. Maar dat is wel goed, want juist het ontbre ken van nuances kan de discus sie versterken. En die is hard no dig omdat ingrijpende bezuini gingen onvermijdelijk zijn. "De kernvragen die erin staan zijn het doorgeven zeker waard". De 'kerk in de stad' was een aantal jaren geleden al onderwerp op een synodevergadering. Een vol gende ronde zou ds. Roos wel kom zjn. Crisis Ook de gereformeerde predi kant L. H. Kwast spreekt in een hoofdartikel in 'Centraal Week blad' over de 'voortgaande erosie van de kerk in de grote stad', dit naar aanleiding van het pas ver schenen gereformeerde Jaar boek 1987. "Of het nu gaat om Amsterdam of Rotterdam, om Utrecht of Groningen, overal dringt zich hetzelfde beeld op: van een kerk die in de periferie van het publie ke leven wordt gedrongen. Die kerken gaan meer en meer Ijken op kleine christeljke minderhe den binnen een conglomeraat van onkerkelijkheid. Want her vormden en rooms-katholieken ondergaan in de stad hetzelfde lot". "Wie in het gemeentepastoraat staat, weet dat de 'godsverduiste- ring' in ons kerkeljk leven op een geweldige wijze toeslaat. In allerlei ontmoetingen en ge sprekken is het met de handen te tasten. Het is als een koorts die door ons heengaat. Langzamer hand wordt het ook algemeen bekend, dat een aanzienl jk aan tal predikanten met de gods vraag tot verscheurens toe wor stelt. Het is een crisis in hoofd en leden. En het is helemaal geen troost dat andere Nederlandse kerken met precies dezelfde ziekte te maken hebben. Er moet gesproken worden van geestel j- ke ontreddering, van aardver schuiving en toenemende deso riëntering". Hervormde Kerk: beroepen te Ginneken M. A. Vrijlandt As sen, te Eemnes-Buiten K. van Me jeren Ooltgensplaat; in de re formatorische streekgemeente (hervormd en gereformeerd) Midden-Limburg met stand plaats Weert I. J. Walpot Eindho ven; aangenomen naar De Bilt J. H. Hoekert Enkhuizen, naar Kootwjk H. Jonker Njkerker- veen, het beroep tot voorganger van de hervormde evangelisatie te Driedorp C. L. Onderdelinden, wonende te Staphorst. Bevestiging. Professor dr. E. J. Kuiper zal op 14 juni ds. M. A. Bosman-Huizinga (Oegstgeest) bevestigen als predikant van de remonstrantse gemeente in Rot terdam. Daar wordt mevrouw Bosman opvolger van ds. J. W. Wery.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2