Spontaan musiceren komt op de eerste Tijger en leeuw op hoge boog in Alphens centrum The Folk Club in hotel van der Geest in Noordwijkerhout steeds bekender Wisseltruc lukt goed na verhaal over bankbiljet City Cinema Katwijk sluit bioscoopzalen W III DINSDAG 2 JUNI 1987 NOORDWIJKERHOUT - "We zijn geïnteresseerd in drinken en zingen, in die volg orde", schertst Mike Garvin, een in Noordwijk wonende liefhebber van folkmuziek. Hij komt uit Engeland en is al meer dan tien jaar de vaste 'speaker' van The Folk Club: de man die de optredende muzikanten aan- en afkondigt. De Club wordt 'gedragen' door een groepje Engelsen en Nederlanders dat elke laatste donderdag van de maand een drukbezochte folkavond organiseert in Hotel Van Der Geest in N oordwijkerhout. Het publiek kwam oorspronke lijk alleen uit Noordwijkerhout en directe omgeving, maar in middels heeft de folkclub ook el ders naam gekregen en komen er zelfs bezoekers uit Amsterdam, Den Haag en Utrecht om in een gezellige ouderwetse 'pub-sfeer' te genieten van live-muziek en een stevige pint Guinness-bier, het wat stroperige, donkere bier uit Ierland. door Kees Haakman Garvin leidt de vaak spontaan optredende folkgroepen in, en voorziet het geheel van de bij de die muziek gebruikelijke grap pen en anekdotes. Hij doet dat meestal in het Engels, omdat de meeste gasten die taal spreken, maar geeft tegenwoordig ook af en toe korte vertalingen in het Nederlands. De folkavonden zijn gratis toe gankelijk en iedereen krijgt in principe de kans om in The Folk Club te spelen of te zingen. Komt iemand binnen met een muziek instrument onder de arm, dan wordt hij direct door Garvin be naderd en kan hij meespelen met anderen of zo mogelijk een so loptreden verzorgen. "De avond en zijn daardoor volkomen on voorspelbaar, want je weet nooit wie er komt opdagen en hoe het zal uitpakken", vertelt de Brit. Scifole zo genoema ornaat ae meeste muzikanten Engels of Ameri kaans zijn en omdat de volksmu ziek in de Angelsaksische landen veel sterker leeft dan bij ons. Mi ke Garvin: "Je hoort hier wel eens een draaiorgel en er speelt in de Jordaan nog af en toe ie mand op zijn accordeon die daar bij soms ook nog een lied zingt, maar daarmee heb je het in Ne derland eigenlijk wel gehad. Vroeger was dat anders op het vasteland. Vooral de Belgische Kempen moet een rijke traditie hebben gehad. Maar tegenwoor dig wordt eigenlijk alleen in de Engelse en Ierse pubs nog folk muziek gespeeld en gezongen". Volgens Garvin ontstaan daar, in de kroegen, ook de folksongs. Dat gaat al eeuwen zo. "De lied jeszanger was vroeger, toen er nog geen kranten of radio be stonden, heel belangrijk als brenger van het laatste nieuws". Behalve Engeland en Ierland heeft ook Amerika een rijk folk- muziekverleden. Het is daar van ouds de muziek van de arme blanke arbeiders in New York en Chicago. Veel van de huidige folkmuziek is daarop gebaseerd. "Die mensen hadden geen rooie cent, en als ze toch muziek wil den maken, deden ze dat op zelf gemaakte instrumenten zoals wasborden en de van een zeep kist gemaakte bas. Met name in de jaren vijftig is de muziek die zodoende is ontstaan, de Scifole, enorm populair geworden en zijn veel jongeren warm gelopen voor de folkmuziek. De Beatles werden zelfs door deze muziek geïnspireerd". Dulcimer De folkmuzikanten van tegen woordig zingen veel en luid en begeleiden zich op de gitaar of op typische instrumenten zoals de 'long neck', een vijfsnarige banjo met een lange hals, of bij voorbeeld op de ouderwetse dul cimer, een qua uiterlijk op een viool lijkend instrument waarop getokkeld wordt terwijl de muzi kant het op schoot houdt. Veel liedjes worden ook zonder bege leiding - a capella - gezongen. De meeste folkmuzikanten zin gen bestaande liederen, maar sommigen schrijven ook nieuwe actuele en in Ierland vaak poli tiek getinte teksten op reeds be-( staande nummers. Anderen schrijven zelf melodieën en pro beren die op de folkavonden uit. Geld speelt voor veel folkmuzi kanten een ondergeschikte rol. Het spontane musciseren in de kroeg komt voor hen op de eer ste plaats. Het is zoals Mike Gar vin zegt, geen 'bigg business'. Dat geldt ook voor de The Folk Club. De meeste mensen die er optreden, ook al zijn ze soms be kend van de plaat, spelen gratis op de open muziekavonden. Uit zondering daarop zijn de inci denteel optredende groepen uit het buitenland waarvoor wel en- trée wordt geheven. Zo traden de fagelopen jaren onder meer The Battlefield Band, Allan Taylor en The Yetties op in de club. Fiscus» Hans van der Geest, de oprich ter van The Folk Club en eige naar van het hotel, had i Mike Garvin (links met gitaar): "De meeste folkmuzikanten spélen hier gratis" (foto Dick Hogewoning) kelijk veel te stellen met de fis cus. "Het werd ons in het begin niet gemakkelijk gemaakt", ver telt hij. "De belastingdienst wil de niet accepteren dat de muzi kanten niet werden uitbetaald. Belachelijk vind ik dat. Ze ge loofden me niet toen ik ze vertel de dat de muzikanten hier puur voor de lol speelden. Daarom heb ik The Folk Club opgericht. Sindsdien wordt er gespeeld in een apart zaaltje, dan kan het wel". De mensen achter The Folk Club zijn van plan nu wat meer aan de weg te timmeren. Van der Geest legt uit dat het ondanks de grote belangstelling toch vaak moeilijk is om de zaak draaiende te houden. Omdat veel muzikan ten uit het buitenland komen en daar na verloop van tijd naar te rugkeren, valt er soms wel eens een gat. Door mond-tot-mondre- clame en het verspreiden van af fiches loopt de tent gelukkig bin nen de kortste keren weer vol en melden zich anderen voor de muziek. "Als er in het café wordt gespeeld, gezongen en gedanst, zie ik het weer helemaal zitten", aldus de hoteleigenaar. 'Bom' bij motel Sassenheim speelgoed van jongetjes SASSENHEIM - Achtergelaten kinderspeelgoed heeft de Sassen- heimse politie gisteren handenvol werk bezorgd. In de veronderstel ling dat een in de berm van de Warmonderweg (nabij motel Sas senheim) aangetroffen tikkend pakketje mogelijk een bom zou be vatten, werd de gehele omgeving afgezet en de hulp van de explosie ven opruimingsdienst (EOD) inge roepen. Onderzoek door de EOD wees echter uit dat hét pakketje niet meer bevatte dan een kinderhorlo ge, wat draadjes en een rode knop. Later op de dag bleek dat twee 9- jarige jongetjes uit het bollendorp in het weekeinde hadden vergeten hun speelgoed weer mee te nemen. Het pakje was zondag reeds op het nabijgelegen parkeerterrein van motel Sassenheim aangetrof fen door een personeelslid van het motel. Er werd toen evenwel geen alarm geslagen. Onbekenden moe ten het vervolgens hebben ver plaatst. De Warmonderweg is gisteroch tend van half elf tot twaalf uur af gesloten geweest voor alle verkeer. Ook het motel was tijdelijk onbe reikbaar. Weer setjes cheques geïnd ALPHEN AAN DEN RIJN - Op nieuw zijn enkele complete setjes van twintig girobetaalkaarten ver zilverd van Alphenaren, die deze cheques nooit hebben ontvangen. Het betreft ditmaal bewoners van flats aan de Saffierstraat en het Marsdiep. De mensen zijn het schip in gegaan voor respectieve lijk 3200 en 3500 gulden. Sommige cheques zijn geïnd in en om Al phen. Inmiddels zijn in deze plaats meer dan tien rekeninghouders voor duizenden guldens gedu peerd door gestolen setjes girobe taalkaarten. Kunstwerk Marinus Boezem gooit hoge ogen ALPHEN AAN DEN RIJN - Mari nus Boezem is aan het Alphense college van B en W voorgedragen als de beeldend kunstenaar die het kunstwerk mag maken voor het nieuwe hart van Alphen: de cen trumbebouwing aan het Thorbec- keplein. Zijn ontwerp - twee me tershoge, Romeins aandoende bo gen (arcades) met daarop een leeuw en tijger die naar elkaar sta ren - is door de commissie kunst opdracht unaniem bestempeld als een werk dat 'in alle mogelijke si tuaties, met markt, met geparkeer de auto's, leeg, overdag of 's avonds een bijzondere allure geeft en bijdraagt aan het karakter van het plein'. En dat was allemaal de bedoe ling achter de opdracht, die twee jaar geleden werd geformuleerd. In mei 1985 werd het gemeentebe- Boezems ontwerp dat is voorgedragen als kunstwerk stuur al voorgesteld om op het v het plein wordt gerealiseerd door het oogcontact van tijger en leeuw". kunstwerk 'met allure' te plaatsen. (foto Nanno Bioupot) Uit de meer dan honderd sollici tanten werden uiteindelijk drie le ontwerpen zijn tot en met zater dag in de Kunstuitleen aan de St. Jorisstraat tentoongesteld. Bij de ingang liggen de enquêteformulie ren. Het publiek kan tot een hele andere conclusie komen dan de deskundige commissie. B en W moeten vervolgens bepalen wat ze met de publieke opinie doen. Volgens de commissie heeft Boe zem, die ook de Tonische zuil' op de gevel van het stadskantoor heeft ontworpen, zich het best van zijn taak gekweten. Boezem schrijft zelf in een toelichting: "Voor mijn ontwerp zijn de volgen de overwegingen bepalend ge weest: een beeld ontwerpen dat NOORDWIJKERHOUT/VOOR- HOUT - Twee winkeliers in Voor hout en Noordwijkerhout zijn de dupe geworden van een wisseltruc met geld. Een derde winkelier kon door oplettendheid van zijn buur man, voor een schadepost worden behoed. Een onbekende man stapte gis termiddag een groentewinkel de Havenstraat gaan. Om te voorkomen dat ande ren hetzelfde zou overkomen, liep hij naar zijn buurman-winkelier om deze te waarschuwen. Daar was de dader juist opnieuw zijn truc aan het uitvoeren. De dader maakte zich, bij de komst van de winkelier, uit de voeten. De politie van Voorhout en Noordwiiker- Noordwijkerhout heeft het ver hout binnen. Hij kocht iets en be- ™oeden dat def£dpi™Xn steen taalde met een biljet van 50 gulden. dorPen z«n sla® heeft w,llen slaan' kandidaten geslecteerd die voor een bedrag van 188.000 gulden een kunstwerk moesten maken. Voordat het tot een uitdunning van de selectie kwam, is er al veel gesproken over de opdracht. Moest het Alphense publiek nu wèl of niet een woordje meespreken. Uit eindelijk kwam men tot de conclu sie dat er inspraak moest zijn. Daarom is het woord volgende week aan de Alphense bevolking. Zij mogen uitmaken of ze het eens zijn met de keuze van de selectie commissie die inmiddels al bij het college van B en W bekend is. Via een formulier kan het publiek aan geven wat ze van Boezems ont werp vinden. Maar ook over de twee voorlopi ge verliezers (Bob Bonies en Pieter Slagboom) kunnen ze oordelen. Al- Na ontvangst van het wisselgeld le verde hij vijf tientjes in met het verzoek deze om te wisselen in een biljet van 50 gulden. De winkelier voldeed aan dit verzoek. Daarop begon de dader een ver haal te vertellen over de kleuren van de bankbiljetten. De winkelier raakte hierdoor afgeleid. Het ver zoek van de onbekende om het bil jet van 50 gulden toch maar om te ruilen voor een biljet van 100 gul den werd dan ook zonder manke ren ingewilligd. Pas toen de man lang en breed weer verdwenen was, merkte de winkelier dat hij was opgelicht. In Voorhout aan de Herenstraat overkwam een winkelier hetzelfde. Hij merkte korte tijd nadat de on bekende was vertrokken dat hij voor 50 gulden het schip was inge- GESTOLEN AUTO - In een sloot langs de rijksweg A44 (Amster dam/Den Haag) in Sassenheim heeft de politie gisteren een gesto len auto aangetroffen. De wagen was in hèt weekeinde in Sassen heim ontvreemd. Van de dieven ontbreekt elk spoor. Zwembad in Koudekerk houdt hoofd moeilijk hoven water KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het exploitatietekort van het Prins Willem Alexanderbad in Koude kerk over 1986 wordt ruim 130.000 gulden. Dat bleek gisteravond tij dens de vergadering van de com missie welzijn, onderwijs en mi lieu. Het zwembad, en dan vooral de financiële kant hiervan, was op verzoek van het CDA-commissie- lid G. Huson op de agenda ge plaatst. ligheid zwembaden nog moeten worden getroffen. Het blijkt dat het PWA-bad er in dit-opzicht nog niet zo slecht voorstaat. De betref fende wet trad op 1 november 1984 in werking en bevatte een groot aantal voorschriften waaraan zwemgelegenheden moeten vol doen. Rijk geeft geld voor opknappen centrum Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen krijgt van het ministe rie van sociale zaken en werk gelegenheid een bijdrage van 90.000 gulden voor de inrich ting van het Thorbeckeplein en directe omgeving in het cen trum van Alphen. Het geld is toegekend in het kader van de zogeheten terugploegregeling, die is bedoeld om langdurig werklozen aan een (tijdelijke) baan te helpen. Alphen had zich aangemeld voor deze bijdrage, maar had geen zekerheid of het dat geld ook kan krijgen. Het was name lijk lange tijd onbekend of voor dit jaar nog wel een terugploeg- programma zou worden opge steld. Over 1986 heeft het rijk echter ettelijke miljoenen over gehouden. Dat geld is nu ver deeld. De plannen voor de herin richting van Alphens centrum zijn nog in de maak. In het ont werp moet met verschillende zaken rekening worden gehou den. Er moet aan het Thorbec keplein ruimte genoeg blijven voor markten en kermissen en het straatbeeld moet worden aangepast aan het kunstwerk waarover de Alphense bevol king de gelegenheid krijgt zich uit te spreken. zich met een zekere klassieke allu re hoog boven de vloer van het Thorbeckeplein kan profileren. Zodanig dat het functioneren van het plein de ruimtelijke en inhou delijke werking van h£t beeld niet kan beïnvloeden. Het in spanning brengen van Hpw ruimte boven het plein word - aliseerd door het oogcontac i jger en leeuw. De boogstelline. arcaden waarop tijger en leeuw tronen, verwijzen naar het amphitheater van de Ro meinen, waarmee een verband wordt gelegd met de historie van Alphen" De leeuw en tijger worden op ware grootte in brons gegoten. De arcaden kunnen worden gemaakt in granito van een lichte natuur steen. De dieren moeten 's avond met spots worden verlicht. "De communicatie van de twee beesten daar hoog boven het plein appeleert aan iets leuks", zo luidt de beoordeling van de commissie. "De werking van de roofdieren te gen de lucht is dramatisch, de beel dentaal is sterk ironisch. Er wordt een relatie gelegd tussen de toe schouwer en de dieren op hoog ni veau, waarbij de toeschouwer wordt uitgenodigd door het anec- dotische element in de sculptuur". In een colonne van vier vrachtwagens trekt het Westduitse bedrijf door de streek op zoek naar olie en gas. (foto wim Dijkman) Zoeken naar olie tussen bollen BOLLENSTREEK - Op diverse plaatsen in de bollenstreek wordt momenteel een zogeheten seis misch bodemonderzoek verricht in opdracht van Mobil Producing Ne derlands Inc. Heronderzoek heeft plaats in het kader van opsporings activiteiten naar olie en gas. Volgens een woordvoerder van Mobil richt het onderzoek zich voornamelijk op de provincie- Noord-Holland. Om ook de struc tuur van bodem in de directe om geving in kaart te brengen, wordt momenteel ook onderzoek verricht in de bollenstreek. Het onderzoek wordt verricht door het Westduitse bedrijf Prakla- Seismos.Door middel van platen worden trillingen de bodem inge stuurd. Aan kabels bevestigde mi crofoons vangen het weerkaatste geluid weer op. In een meetwagen wordt een en ander vervolgens door computers.verwerkt. Omdat het onderzoek bij voor keur in een rechte lijn moet wor den uitgevoerd leidt de route via de Jacoba van Beieren weg en de Loosterweg in Voorhout, Keuken hof, Loosterweg Noord en Tweede Loosterweg in Lisse en Eerste Loosterweg en Loosterend in Hil- legom. Het cfnderzoek waarmee be gin deze week een begin is ge maakt zal tot medio juni duren. Bezoek en aanbod films vallen tegen In het Koudekerkse zwembad zijn alle voorzieningen die op grond van de wet dienen te worden De commissieleden konden zich getroffen aangebracht. Alleen de buigen over een ambtelijke notitie zogenoemde overloopvoorziening, waarin de exploitatiecijfers over die inhoudt dat tenminste dertig- 1986 gespecificeerd zijn weergege- procent van het circulerende water ven en waarin ook een overzicht is via overloopsystemen wordt gere- opgenomen van cijfers over de geld, moet nog worden getroffen, laatste tien jaar Ook geeft de noti- Plannen om ook deze kostbare tie aan welke voorzieningen op voorziening uit te voeren zijn er op grond van de wet hygiëne en vei- het ogenblik niet. Inbraak in Lisse LISSE - Uit een woning aan de Frans Halsstraat in Lisse zijn gis termorgen een video-recorder en 1800 gulden gestolen. De daders kwamen volgens de politie van Lisse binnen nadat zij aan de ach terkant van het huis een ruitje had den ingeslagen. De sleutel stak aan de binnenzijde van het slot zodat de daders deze slechts hoefden om te draaien om het huis te kunnen binnengaan. KATWIJK - Het Katwijkse bio scoopbedrijf City Cinema zal nog maar in twee van de vier zalen films vertonen. Eigenaar M.B. Kor net wil de vrijkomende ruimte ver huren als winkelruimte. De be staande amusementhal, die direct aan de straatkant vóór de twee bio scoopzalen ligt, zal worden ver plaatst naar de huidige koffieshop op de hoek Badstraat/Wilhelmina- straat. Als belangrijkste reden voor het afstoten van de twee bioscoopza len noemt Kornet de geringe be langstelling voor de films die wor den gedraaid in City 3 en 4. "Het is in de afgelopen periode niet moge lijk gebleken om voor alle vier de zalen een aantrekkelijk program ma te blijven samenstellen. Het aanbod aan nieuwe bioscoopfilms is daarvoor te klein", aldus Kornet. "Het bezoek concentreerde zich bij ons voornamelijk op de films die werden gedraaid in City 1 en 2. De andere twee zalen waren meer bij lopers". Over de belangstelling voor de films die in City 1 en 2 worden ver toond, is Kornet wel tevreden. "Sinds de opening aan het begin van de jaren tachtig hebben een constant aantal bezoekers. Er is- dan ook geen sprake van dat met de sluiting van twee bioscoopzalen wordt vooruitgelopen op de totale sluiting van het bioscoopcom plex". De familie Kornet beheert al bijna een halve eeuw bioscoopza len in Katwijk en zal dat volgens de huidige eigenaar ook nog jaren blijven doen. Bij de bouw van het bioscoop complex aan de Badstraat, waarin momenteel behalve de amusemen thal en de coffeeshop ook een bow lingbaan in ondergebracht, is altijd al rekening gehouden met het mo gelijk afstoten van twee bioscoop zalen. "Bouwtechnisch is het dan ook betrekkelijk eenvoudig om aan dit deel van het pand een ande re bestemming te geven", aldus Kornet. Kornet wil in de Badstraat onge veer 200 vierkante meter winkel ruimte creëren door naast het slui ten van de twee bioscoopzalen ook de bestaande amusementhal aan de Badstraat te verplaatsen. De verhuizing van de amusementhal betekent dat Kornet de huidige coffeeshop zal sluiten. club Horus houdt s tie, F. Korthals Altes zal spreken over 'preventie tegen kleine criminaliteit', waarna discussie, 20.45 uur. Kantine VTL - Voorschoterweg, avond wandelvierdaagse, start 18-19 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse singel, oecumenisch avondgebed, 29- 29.40 uur. Leiderdorp Gebouw Irene - Hoofdstraat, avond- fietsvierdaagse, start 18-19 uur. WOENSDAG 10.30-12 Lidwinaschool - Lammenschansweg, fancy-fair t.b.v. de kinderen van het Lidwinahuis, rommelmarkt, boeken markt, meubelmarkt, clektromarkt en rad van avontuur, 14.30-21 uur. Hooglandse kerk - Orgellunchpauze- concert door Johan Akerboom, 12.30 Voorschoten Poppentheater - Marijkelaan 4, poppen- voorstelling voor kinderen van 4-11 jaar, 14.30 uur. Winkelcentrum Noord-Hofland - hero pening, 17 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 29/5 tot vr 5/6 door: Apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14