'Verkeerslichten moeten uit' Raad Leiderdorp schrijft Lubbers Leefbaar Leiderdorp' krijgt nul op request Leiderdorp: 'Andere plaatsen niet spekken' Gemeente Voorschoten schrijft GS vanwege Idachten Wassenaarse laan urenlang blank Lintje voor Wassenaarder Ruzie over speeltuigjes Fietsen in stromende regen SPECIAAL AANBOD VOOR ONZE LEZERS LEZERSBON PAGINA 12 REGIO LEIDEN DINSDAG 2 JUNI 1987 LEIDERDORP - De Leiderdorpse gemeenteraad gaat Lubbers aan zijn jasje trekken. De minister-pre sident krijgt binnenkort een brief op zijn bureau waarin de raad haar zorg uitspreekt over de houding van de Europese Navo-landen "ten aanzien van de jongste ontwikke lingen op internationaal niveau, met betrekking tot het ontwape- ningsoverleg tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten". De raad dringt er bij Lubbers op aan "om binnen het bondgenootschap constructief op de ontwikkelingen in te spelen, opdat bij de onderhan delingen in Genève een positief re sultaat kan worden verkregen, waardoor een drastische vermin- LEIDERDORP - De Stichting Leefbaar Leiderdorp krijgt nul op request van de gemeenteraad. De .raadsleden stemden gisteravond in met het voorstel van burgemeester en wethouders om de stichting een gesprek met het college, subsidie, ruimte en informatie te weigeren. Eerder had de Stichting een be zwaarschrift tegen het 'nee' van burgemeester en wethouders inge diend bij de commissie beroep- en bezwaarschriften. Dat bezwaar werd echter eveneens afgewezen. De Stichting op haar beurt zegt desgevraagd het er niet bij te laten Nostalgisch wandelen Liefhebbers van 'oud en vroeger' kunnen komende woensdag hun hart ophalen tijdens de lezing 'her bergen van Voorschoten'. De plaat selijke historicus J.H.M. Sloof maakt in de Heerensociëtie, Voor straat 7 via dia's en verhalen een kroegentocht door het oude Voor schoten. Aanvullend kan men met de heer Sloof op zaterdag 6 juni een historische wandeling door het dorp maken. Deze wandeling, die ongeveer een uur duurteindigt in het burgemeester Berkhoutpark en de educatieve tuin. Op beide plaat sen krijgt men een uitleg over alles wat daar groeit en bloeit. zitten. Men is van plan om weder om bij de commissie beroep- en be zwaarschriften aan de bel te trek ken. Woordvoerder De Vrind: "We blijven gewoon doorgaan, want ons werk is voor heel wat Leider dorpers nuttig. We vervullen een soort ombudsfunctie, we zijn een soort maatschappelijk werkers. Al le mogelijke problemen krijgen we op ons bord. Men moet niet den ken dat wij alleen maar in bezwaar gaan tegen plannen, wij lossen stil zwijgend allerlei problemen op van individuele burgers. Volgens De Vrind beschikt de vorig jaar opgerichte stichting nu o'n 270 donateurs. Als doel stelling heeft zij 'het welzijn van de Leiderdorpse ingezetenen' in het vaandel staan. De Stichting Leefbaar Leider dorp had om subsidie gevraagd om een betaalde kracht te kunnen aan nemen en de kosten te drukken. "In ons werk gaan duizenden gul dens zitten". Werkwijzer De Leiderdorpse stichting voor werklozen, 'De Werkwijzer', houdt gedurende de zomermaanden (ju ni, juli en augustus) geen vast maandelijks spreekuur voor star- tende ondernemers. Men kan voor een afpsraak in deze maanden bel len van maandag tot en met vrij dag tussen tien en twaalf uur met coördinator A. Dunnewind, tele foon 071-891426. Reünie De Leiderdorpse protestants- christelijke basisschool 'Willem de Zwijger', voorheen School met de Bijbel geheten, organiseert op 5 september een reünie. Alle huidige en voormalige leerlingen, perso neelsleden en bestuursleden zijn van harte welkom. Ze kunnen zich zo snel mogelijk voor de reünie aanmelden door overmaking van 15 gulden op rekeningnummer 335621988, Rabobank Leiderdorp, onder vermelding van naam en jaar waarop de school werd verla ten. Voor dringende) inlichtingen kan men bellen: telefoon 071- 890064, tussen negen en vijf uur. Vogelavond De regionale vogelwerkgroep 'Koudekerk/Hazerswoude en om streken' organiseert aanstaande woensdag, 3 juni, een informatie avond over vogels van het duinge bied. Via dia's, geluidsopnamen en deskundige toelichting kan men kennismaken met zo'n 26 vogels die in het duingebied, bijvoorbeeld in Meijendel, kunnen voorkomen. De avond wordt gehouden in het mi lieu educatief centrum in het Lei derdorps park 'De Houtkamp'. Aanvang half acht. Toegang gra tis. Schaatstraingroep Leden van de Ijsclub Voorschoten hebben een schaatstrainingsgroep opgericht. Coördinator Piet Hooge- veen en commissielid Eran Ehrlich beginnen komende woensdag een zomertraining om half acht 's avonds en ze herhalen dat elke woensdag. Zowel leden als niet-le- den van de ijsclub zijn, gewapend met gymschoenen en trainingspak om half acht welkom op het ijs baanterrein aan de Nicolaes Maes- kade. Voor meer informatie: Piet Hoogeveen, Leidseweg 341, telefoon 071-764580. dering van de nucleaire tionele bewapening tot stand wordt gebracht en de ontspanning tussen Oost en West wordt ver groot". Aldus een gedeelte uit de ontwerp-brief, zoals gisteravond werd overhandigd door het CDA. Overigens was het initiatief voor de brief afkomstig van PPR/PSP- raadslid Van der Zande. Hij kreeg meteen de PvdA en het CDA mee. De WD daarentegen zei geen be hoefte aan deze brief te hebben en D66 vond het initiatief "sympa thiek, maar niet strikt nodig. Dit is een zaak die niet in de gemeente raad hoeft te worden behandeld", aldus D66-raadslid Stam. LEIDERDORP - In Leider dorp is gisteren aan de grootst mogelijke groep - voor zover be kend - het EHBO-jeugddiploma uitgereikt. Welgeteld 219 leer lingen van de Leiderdorpse ba sisscholen kregen het diploma. Het betrof leerlingen van de scholen Willem de Zwijger, De Vogélweid, de Hobbit, de Enge- lendaal, de Schakel, De Meije- hof, Gomarus, de Springschans en de Regenboog. Burgemeester Bruggeman (midden) nam de ceremonie in de brandweerka zerne voor zijn rekening. Om het diploma te krijgen moesten de jeugdige Leiderdor pers twaalf tot vijftien lessen volgen en de inhoud van een les boekje tot zich nemen. Onder het toeziend oog van een arts werd vervolgens een examen afgenomen, waarbij de kinde ren zelfs ernstige bloedingen te behandelen kregen. Overigens slaagden ze allemaal. (foto Ellen Martens) LEIDERDORP - Leiderdorp is niet van plan om indirect inwoners van drie andere gemeenten te subsidiëren. Dat hebben de meeste raadsleden gisteravond als voorwaarde gesteld bij het instemmen met de komst van een nieuw energie- en waterbedrijf in Zuid-Holland noord, per 1 januari 1988. Het in Leiden zetelende Energiebedrijf Rijnland zal daarin worden ondergebracht. Probleem bij de oprichting van een nieuw nutsbedrijf is dat voor drie deelnemende gemeenten een vaste bron van inkomsten dreigt weg te vallen door het huidige gebruik van winstdeling uit de energiebedrijven. Bij het Energiebedrijf Rijnland en ook bij andere fusiepartners worden de winsten al jaren niet meer aan de gemeenten uitgekeerd. Ook bij het nieuw te vormen bedrijf zal dat niet gebeuren. Die drie getroffen gemeen ten dienen daarom een tijdland een aanvullende uitkering te krijgen. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp zien dat niet zitten. Die uitkering zou moeten worden opgebracht door de gebruikers, dus ook door de inwoners van de gemeenten die al jaren geen inkomsten meer uit het energiebedrijf hebben. De raad was het er ook snel over eens dat zoiets niet kan. Zoals PvdA-woordvoerder Keijzer verklaarde: "Het Ener giebedrijf Rijnland wordt in een hoek gestopt alsof ze blij moet zijn te mogen fuseren. Maar het EBR hoéft helemaal niet, het is een levensvat baar bedrijf. De eisen die aan de gemeente worden gesteld zijn fors, niet terecht en niet nodig", haalde Keijzer ook de woorden van WD-raadslid Scheffer aan. Die oordeelde dat een eventuele uitkering naar de consu ment zelf toe moet, niet naar een gemeente. In een raadscommissie finan ciën zal dat onderwerp nog eens worden besproken. Het CDA, de PPR/PSP en D66 gingen eveneens meteen akkoord met het plan om bezwaar te maken tegen die aanvullende uitkering. Men oordeelde unaniem dat zoiets "absoluut niet aanvaardbaar" is, zoals CDA-raadslid Roest riep. VOORSCHOTEN - Gede puteerde Staten van Zuid- Holland moeten snel beslis sen dat de verkeerslichten bij de Zilverfabriek in Voor schoten van zeven uur 's avonds tot zeven uur 's och tends worden uitgescha keld. De gemeente Voor schoten heeft een brief van die strekking op de bus ge daan. Een woordvoerder van de gemeente meldt "dat wij nog op antwoord wach ten". Waterleiding springt: verkeer moest omgeleid WASSENAAR - De Wassenaarse Stoeplaan heeft van half tien gis teravond tot en met de ochtend spits van vanochtend blank ge staan. Oorzaak van al deze nattig heid was een gesprongen waterlei ding. "Er is vannacht met man en macht doorgewerkt om de zaak weer op orde te krijgen", meldt de gemeentevoorlichter. Volgens deze woordvoerder is de leiding gesprongen op een plek waar het ijzeren gedeelte van de leiding overgaat op dat van kunst stof. De laatste jaren schakelen ge meenten over van ijzer op plastic. In de Stoeplaan is dat klaarblijke lijk nog niet volledig gebeurd. Juist die gedeelten waar het metaal overgaat in kunststof, zijn nogal eens de zwakke plekken. Volgens een woordvoerder van de politie stond vrijwel de hele Stoeplaan blank; de gemeente- voorlichter heeft het over "gedeel telijk". Er zouden in elk geval geen huizen zijn ondergelopen. De gemeentevoorlichter meldt tevens dat de zaak volledig onder controle is terwijl men bij de poli tie geluiden heeft opgevangen als zou pas vanavond met recht het sein meester kunnen worden gege ven. Behalve dat het water moest worden "omgeleid", moest ook het verkeer een andere route nemen. Daarvoor was bijstand van de poli tie nodig. De Stoeplaan is - zeker in de ochtendspits - een belangrijke onderdeel van een drukke ver- keersroute door Wassenaar. Van het waterleidingbedrijf was vanochtend niemand bereikbaar voor commentaar. De 'nachtploeg' was net afgelost door de nergens van afwetende ochtendploeg. Alle leden van de nachtploeg hadden reeds hun bed opgezocht. WASSENAAR - De 59-jarige Wassenaarder A. de Rooij mag zich sinds vanmiddag Ridder in de Orde van Oranje Nassau noemen. De Rooij werd in Amsterdam, tijdens het VNG-congres in de RAI onderscheiden. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten con- gresseert in verband met het 75-jarig bestaan. De Rooij werkt bij de VNG op de afdeling overheidspersoneelszaken. In Wassenaar geniet hij de nodige bekendheid in verband met zijn vice-voorzit- terschap van de buurtvereniging Oostdorp. In de jaren zeventig was hij bestuurslid van de plaatselijke Abva-Kabo-afdeling. Sinds de jaarwisseling is de ge meente opgescheept met de ge wraakte stoplichten. Voorschoten doet mee aan het Provinciale Ex perimenteerproject Openbaar Ver voer, een alternatief voor "de afge stemde Leidse Baan", vertelt de zegsman. De stoplichten zelf vor men niet zozeer het probleem als wel de werking ervan. Er zouden op het gemeentehuis klachten zijn binnengekomen. Het geringe ver keersaanbod van 7.00 tot 19.00 uur maakt een op rood springend ver keerslicht volstrekt overbodig. Omwonenden hebben last van de toegenomen herrie, veroorzaakt door afremmend en weer optrek kend verkeer. De 's nachts werkende lichten hebben boven een "vervreemdend effect" omdat in Voorschoten alle andere ver keerslichten alleen van 7.00 tot 19.00 uur in werking zijn. Volgens de gemeentelijke woordvoerder kan het probleem in een handomdraai worden opge lost. "De provincie hoeft alleen maar die beslissing te nemen. Daarna moet er alleen nog maar een ambtenaar van de provincie de tijdsklok van de stoplichten bij te stellen. Dat is één minuutje werk. Wij hebben herhaaldelijk op een dergelijke beslissing aangedron gen, zij het in mondelinge contac ten. We proberen het nu dus maar met een brief'. Busbanen Ook de dorpspolitici hebben zich inmiddels op de kwestie gestort. De Voorschotense CD A-fractie vindt dat de stoplichten bij de Zil verfabriek, maar ook die bij de bi- OEGSTGEEST - In de Oegstgees- ter Louis Couperuslaan (deelplan XI van Haaswijk) liggen bewoners net als in de Duinzichtstraat met elkaar overhoop over speeltuigjes. Mevrouw Meerburg, die op num mer 11 woont, heeft 11 handteke ningen in de 21 huizen tellende straat ("Een meerderheid dus") in gezameld bij mensen die net als zij niet willen dat er in de straat een peuterspeelterreintje komt met een huppeleend "en nog wat van dat spul". Een met andere bewo ners van de straat geformeerde commissie adviseert de gemeente om de beschikbare 120 gulden per huis (totaal 4800 gulden) juist wel aan de speeltjes te besteden. Zie daar de controverse. Volgens mevrouw Meerburg, die al plattegrondjes heeft gezien waar de speeltjes "doodleuk" waren in getekend, heeft het geen enkele,zin om het terreintje met speeltjes vol te stoppen omdat de kinderen van de Louis Couperuslaan voor het overgrote deel 10 tot 15 jaar oud zouden zijn. Volgens haar kunnen er beter lage struiken worden ge plant. Afgezien daarvan is de situering van het speelplaatsje hoogst onge lukkig, vindt zij. Dit in verband met de aanwezigheid van sloten in de directe nabijheid. Op het gemeentehuis, zo beweert een woordvoerster, is mevrouw Meerburg met haar handtekenin gen nog niet geweest. De betrok ken ambtenaren weten niet beter dan dat er over deelgebied XI van de wijk een inspraakavond is ge weest en dat toen is afgesproken dat de verdere contacten zouden verlopen met een uit bewoners ge formeerde c bliotheek en de Prinses Margriet laan/Overslagstraat alleen in de ochtend- en avondspits moeten werken. Voorts vraagt ze zich af of de gemeente, gezien de hoge kos ten en povere resultaten van de busbaan-voorzieningen, wel mede werking moet verlenen aan de uit voering van de derde fase van het Experimenteer Project Openbaar Vervoer. In deze fase zou volgens het CDA er een middenbusbaan komen tus sen de Karei Doormanlaan en de zuid-grens van Voorschoten en plaatst de provincie een verkeers lichten-installatie bij het kruispunt Veurseweg/Karel Doormanlaan. Dat blijkt uit een brief van de frac tie aan burgemeester en wethou ders. Wanneer burgemeester en wet houders weigeren om met de pro vincie te gaan praten over het laten knipperen van de lichten buiten de spitsuren, moeten zij het CDA goed duidelijk maken waarom ze dat niet doen. Ook wil de partij we ten hoeveel minuten of seconden de bussen winnen door de maatre gelen en wat er terecht is gekomen van de voorgespiegelde groene golf-beweging voor personenau to's. Zeer benieuwd is het CDA ten slotte naar de financiële gevolgen van een en ander. Moet de gemeen te meer betalen dan de steeds ge noemde 231.150 gulden of vallen de kosten wel mee?, aldus het CDA. Woningbouw 'open' WASSENAAR - De 'Wassenaar- sche Bouwvereeniging' is 'open' geworden. Iedereen kan nu lid worden van de woningbouwver eniging. Dezer dagen is de eerste spontane aanmelding, afkomstig van de Wassenaarse familie Poppe, geregistreerd. Het heeft een paar jaar geduurd voordat de woningbouwvereni ging haar voornemen kon uitvoe ren om het lidmaatschap voor ie dereen bereikbaar te maken. Zo lang duurde het voordat het minis terie 'groen licht' gaf. LEIDERDORP - Rond de 200 Leiderdorpers zijn gisteravond in de stromende regen bij gebouw Irene aan de start van de avondfiets- vierdaagse verschenen. Weer of geen weer: ze reden hun tien, twin tig of dertig kilometer en kwamen doorgaans toch nog lachend binnen. De nu 75 jaar bestaande Leiderdorpse gymnastiekvereniging 'Sparta' organiseert deze fietsvierdaagse nu voor de zesde maal. Ontevreden over de belangstelling is ze geenszins. Wel beseft een woordvoerder van 'Sparta' dat er juist in deze weken veel te doen is in Leiderdorp. Zo werd twee weken geleden de 'gewone' avond vierdaagse gehouden, terwijl de zwemvierdaagse alweer in de startblokken staat. "Wellicht dat we de fietsvierdaagse volgend jaar dan ook verschuiven naar augustus, september", aldus de woordvoerder. (foto Ellen Martens) MET DE DAMIATE-EXPRES NAAR BRUSSEL OP ZATERDAG 13 JUNI '87 In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen wordt een aantal van onze lezers in de gelegenheid gesteld om voor een unieke prijs een uitstapje te maken naar de bruisende hoofdstad van Europa: Brussel! Een spoorbiljet kost u slechts ƒ38,- (kopje koffie ^offlebrood^nbegre^ni)^^^ Brussel heeft haar bezoekers veel te bieden, de Grote Markt is een juweel van Gotische architectuur met vlakbij Manneke Pis, de bekendste burger van Brussel. Naar een leuk De speciale trein vertrekt op zaterdag restaurantje of een typisch café hoeft u nooit lang te zoeken. Ook de prachtige gebouwen, 13 juni 1987 van station Leiden om musea, elegante winkelstraten, markten en parken zijn het bekijken waard. 8-43 uur. Aankomst Brussel 11.15 uur. De spoorbiljetten voor dit unieke uitstapje zijn tegen inlevering van de ingevulde bon uitsluitend te verkrijgen bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad (dus niet bij de NS stationsloketten) gedurende de normale openingstijden. Telefonisch worden geen plaatsbewijzen gereserveerd. Gezien het geringe aantal ter beschikking staande plaatsbewijzen, geldt ook hier weer het principe „wie het eerst komt, die het eerst maalt." Naam Adres Postcode Plaats Tel Brussel! «el/geen abonnee

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12