Aanval moslims op Israëlische zone In Angola ernstige cholera-epidemie 'Britse sancties tegen Iran' Felle strijd in Zuid-Libanon Drie commando's uit Zuid-Afrika gevangen PROTEST-BEHANG Reagan tegen volledig weghalen INF-wapens Reagan: immigranten testen op aids-virus I'VERBIJSTEREND BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF MAANDAG 1 JUNI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 LOEANDA - In Angola is een ern stige cholera-epidemie uitgebro ken. Binnen een week zijn meer dan 700 gevallen gemeld, waarvan alleen al 180 in de sloppenwijk Prenda van de hoofdstad Loeanda. Het ministerie van volksgezond heid heeft de 8,5 mihoen zielen tel lende bevolking met vlugschriften, radio- en televisieuitzendingen en aanplakbiljetten gealarmeerd. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en Unicef werken samen in een noodhulpprogramma. door Reiniervan deLoo TEL AVIV (Rtr) - Israëlische tanks en pantservoertuigen zijn gisteren in Libanon doorge- Om verspreiding van de epide- drongen ten noorden van de zogeheten veiligheidszone. Zij deden dit om hulp te bieden mie z°veel tegen te gaan zijn bin- aan strijders van het Zuidlibanese Leger SLA die in de buurt van de voornamelijk door mumbeperkt^hdretóTeriek- christenen bewoonde stad Jezzine een grote aanval van radicale Libanese sji'itische mos- 1 lims te verduren hadden. Het is voor het eerst, sinds Jeruza- lem in 1985 besloot zijn troepen uit vechten zijn gedood het grootste deel van Libanon te- len gewond. rug te trekken, dat een grote Israë- lische militaire kolonne zo ver Volgens de poli noordelijk doordringt. Na afloop kwj™ e„enn.klnd nel 'e.ven van de oneratie keerden de vne£ raakten 20 burgers gewond toen Is- te zich razendsnel uit te breiden. In de noordelijke stad Soyo aan de monding van de Zaire-rivier zijn al aan cholera overleden. En de ziekte trekt nu ook zuid waarts; naar het Centraal Angolese hoogland. Daar woedt de oorlog tussen het door Russen en Cuba nen geleide Angolese MPLA-leger en de rebellen van Unita, die hulp krijgen van Zuid-Afrika en finan ciële steun van de Verenigde Sta ten, op zijn hevigst. De provinciehoofdstad Huambo herbergt momenteel naast een ei gen bevolking van 80.000 zielen nog eens 320.000 vluchtelingen uit de door de oorlog zwaar getroffen en bijna geheel ontvolkte provin cies Cuando-Cubango, Bie, Moxico en Huila. De stad zit al ruim twee i de operatie keerden de tuigen in de veiligheidszone terug, zo is in veiligheidskringen in Tel Aviv vernomen. Naar schatting 250 leden pro-Iraanse militie raëlische helikopters en artillerie beschietingen uitvoerden op nabu- rige dorpen uit wraak voor de aan- j val. Israël heeft meermalen ge- Islamitisch waars°huwd dat het terug zal slaan verzet' vielen gisterochtend stellin- er aanslagen worden ge- een van het SI.A aan hii Nahativeh Plee8d op Israëlische of SLA-posi- en Jezzine, bijna 20 kilometer ten noorden van de grens tussen Liba- In Israël werd de aanval ver- i Israël. Bij de aanval kwa- wacht nadat de inlichtingendien- men acht leden van de SLA-militie sten oefeningen van sji'itische om het leven en raakten 10 militie- strijders hadden waargenomen in leden gewond. Ook zes Israëlische de Beka'a-vallei vlakbij de bases militairen liepen verwondingen op. Kort na de sji'itische aanval deed het Israëlische leger gesteund door het SLA een tegenaanval. de Iraanse revolutionaire gar de. Een woordvoerder in Jeruza lem zei dat er de komende tijd nog aanvallen van radicale sji'iten Naar schatting 14 leden van het 'Is- op stapel staan MAPOETO (UPI) - De veiligheids- jes van vier opereerden en in p politie van Mapoeto heeft vrijdag culiere auto's reden, drie leden van een Zuidafrikaans De Zuidafrikaanse minister commando gevangen genomen, buitenlandse zaken Botha ver- dat eerder op de dag een aanval wierp beschuldigingen van de zij- pleegde op ANC-doelen in de Moe- de van de Verenigde Staten dat zambiquaanse hoofdstad. Dit heeft Zuidafrikaanse troepen de aanval minister van buitenlandse zaken Mocoembi tegenover diplomaten Mapoeto verklaard. Een ieto hebben uitgevoerd. De oordvoerder van het Amerikaan- ministerie van buitenlandse Zuid-Afrikanen is gewond. De ken, Charles Redman, verklaarde Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Roelof Botha, Washington dat „alle beschikba- bewijzen in de richting gaan dat heeft categorisch van de hand ge- Zuid-Afrika aanstichter was van dat zijn land betrokken is deze voorbedachte en bijzonder wmi- gen' met wrede aanval". WEST-BERLIJN - Westduitse tegenstanders van een volkstelling hebben zaterdag de Berlijnse Muur 'behan- 4 v dan 20.000 blanco vragenlijsten voor de volkstelling die deze maand in de Bondsrepubliek wordt «w vo* wMinister Botha die ervan uiteine gehouden. De politie kon niet tussenbeide komen omdat de Muur net op het grondgebied van de DDR staat. Van gedood, een Mozambiquaans dat er bommen zijn gebruikt b« dl maakten Oostduitse grenswachten foto's van de betogers, v 6 - ties te verrichten. Het formulieren'behang'op de muur besloeg een lengte v echtpaar en een nachtwaker. Het aanval in Mapoeto, reageerde woe- doodgeschoten echtpaar is familie dend op de Amerikaanse beschul- van het hoofd van de generale staf digingen en zei: „als er bommen van het Moczambiquaanse leger, worden gebruikt voor aanslagen in generaal Armando Panguene. Zuid-Afrika, dan hoor je de Ameri- Mocoembi zei dat bewijzen ie kaanse regering niet". De minister hebben dat de aanval op touw gezet door Zuid-Afrika. De aanval sprak elke Zuidafrikaanse betrok kenheid bij de aanval tegen. Vol- len werden gelijktijdig uitgevoerd gens Pretoria zou het vermoorden LONDEN (AP/Rtr) - Het Britse r door 16 commando's, die in groep- familieleden bij de Britse autoriteiten geprotes- Mozambi- nisterie van buitenlandse zaken teerd tegen de behandeling quaanse militairen erop duiden dat heeft gisteren de Iraanse zakenge- een Iraanse diplomaat. Volgens het de aanval het werk was van het Re- lastigde ontboden en een antwoord officiële Iraanse persagenstschap MONNIKEN - Zo'n 500 boeddhis- namo, de rechtse verzetsbeweging geëist op de vraag of een formele IRNA is de diplomaat door de Brit- tische monniken hebben bij demonstratie tegen de regering Seoel strijd geleverd met de op- Afrika, roerpolitie. Volgens ooggetuigen was één politieman in de boeddhis tische tempel in het oosten van de Zuidkoreaanse hoofdstad ge schopt^ en geslagen. De ongere geldheden duurden ongeveer een Mozambique, die volgens Ma- aanklacht zal worden ingediend te- ten ten onrechte gearresteerd en Buitenland kort Doodvonnissen Iraanse zakengelastigde Mo hammad Akhoudzadeh Basti kreeg te verstaan dat iedere be schuldiging tegen Edward Chaplin onaanvaardbaar was, aangezien hij diplomatieke onschendbaarheid behoort te genieten. Radio Teheran berichtte dat het Iraanse ministerie van buitenland se zaken Britse en Zweedse diplo maten had ontboden en hen had verteld dat een onderzoek gaande was naar de beschuldigingen die WASHINGTON (AP) - De Ameri- doen dat de Sowjet-Ume raketten tegen Chaplin zijn ingebracht. De J - Azië staan opgesteld snel Britse belangen in Iran worden be- kaanse president Reagan heeft het die voorstel van zijn minister van de fensie Weinberger afgewezen om Amnesty International heeft er te komen tot een wereldwijde ver bij de Amerikaanse autoriteiten op wijdering van de kernraketten aangedrongen „het leven te sparen voor de middellange afstand (INF), van 12 ter dood veroordeelden die Witte Huis stafchef Howard Baker, lingsvoorstellen in deze maand terechtgesteld zul- maakte dit zaterdag bekend in ee len worden" en de doodvonnissen interview in de Washington Post. Baker zei dat met Weinbergers huidige standpunten bied, Minister van buitenlandse zaken Shultz is het met Reagan eens dat vandaag Amerikaanse onderhande- lastigde niet op zijn Volgens de Daily Telegraph is de Zweedse zakenge- Iran verteld dat de be schuldigingen tegen Chaplin te zetten in levenslang. De or- plaats zijn en dat er alles aan moet band hielden metdrugs, corruptie, worden gedaan om op basis van de diefstal en ondermijning ganisatie is bang dat het aantal ge- voorstel een belangrijke wijziging drag rond te krijgen vorig ontwerp-INF-akkoord. Dit ligt mo- volgend jaar alle aandacht gaan op- menteel ter tafel by de Geneefse eisen. Naar het idee van Reagan rechtelijke executies in 1987 dan het dubbele zal zijn i jaar: 40 tegen 18. Aanval Meer dan 40 mensen zijn om leven gekomen door een actie leden van een maoïstische guerril la in de deelstaat Bihar in het oos- _.3 VJ| i India. De opstandelingen de afspraken die Reagan en Sow- INF-ver- Iraanse economie in tijd van de Ame- log. Chaplin zou daarvoor ter dood moet worden aangebracht in het rikaanse presidentsverkiezingen veroordeeld kunnen worden. onderhandelingen tussen de VS de Sowjet-Unie en waarover over- eenstemming kan komen wanneer de Europese NAVO-landen hun oponthoud gezorgd, positie over de INF-kwestie heb ben bepaald. Basis voor het INF-akkoord zijn De Financial Times berichtte vandaag dat de Britse minister van Shultz hebben de Europese twy- buitenlandse zaken Sir Geoffrey fels flBÜi 1 Gorbatsjovs ontwape- Howe diplomatieke sancties tegen ningsvoorstellen al voor voldoende Iran overweegt, zoals het volledig verbreken van de diplomatieke be trekkingen of de uitwijzing van Iraanse diplomaten. Chaplin werd donderdag in Te heran ontvoerd toen hij met zijn gezin en vrienden in een auto reed. Hij werd geslagen en 24 uur vastge houden. Iraanse diplomaten heb ben gezegd dat Chaplins arrestatie geen rechtstreeks verband hield met de arrestatie in Manchester van de Iraanse vice-consul Ali Qas- semi op beschuldiging van winkel- diefstal, verzet tegen de politie en roekeloos rijgedrag. Maar volgens Iran is Qassemi wel ten onrechte aangehouden en door de politie ge marteld. Ahmad Qassemi, politiek attaché in het Iraanse consulaat-generaal in de Britse plaats Manchester, werd gearresteerd op verdenking van winkeldiefstal. Donderdag is hij op borgtocht vrijgelaten. Vol gens de Britse autoriteiten be schikt de man niet over volledige diplomatieke onschendbaarheid. In een ander bericht meldde IR NA dat Qassemi op een persconfe rentie in Londen de wonden heeft laten zien die hij na zijn arrestatie heeft opgelopen. Een arts van de man is van mening dat hij weken nodig zal hebben om te herstellen. Het Iraanse ministerie van buiten landse zaken heeft van het hoofd van de Britse diplomatieke delega tie in Teheran een „volledige ver klaring" voor de behandeling van Qassemi geëist. jaar geheel zonder stromend water. Voedsel is er mondjesmaat en on betaalbaar. Het Rode Kruis en an dere hulporganisaties verzetten er bergen werk, maar kunnen de hon derdduizenden ontheemden moei lijk bereiken doordat de meeste wegen door landmijnen onbegaan baar zijn omdat Unita er heer en meester is. Medicijnen ontbreken geheel. In het vluchtelingenkamp Muto ya Kevela, 25 kilometer buiten Huambi in de bush, waarheen ver voer alleen onder zwaar militaire escorte mogelijk is, zag ik mensen op een rieten matje onder de bran dende zon letterlijk kreperen aan ziektes die onder normale omstan digheden eenvoudig zijn te gene zen of te voorkomen zoals malaria, diarrhee en zelfs mazelen. In de medische hulppost van het kamp is echter zelfs geen aspirien tje voorradig. „Als daar nu ook nog de cholera uitbreekt is de ramp niet meer te overzien", zegt Bouba- car N'Jie, hoofd van de Unicef-ver- tegenwoordiging in Loeanda. De eerste twee gevallen van cholera zijn in Huambo intussen echter ge meld. De Nederlandse Unicef-afdeling heeft deze maand 200.000 dekens naar Angola verscheept. Het schip stuitte in de haven van Loeanda echter op langdurige vertraging. Reusachtige scheepsladingen Rus sische tanks, trucks, kanonnen en ander wapentuig, die aan de lopen de band binnenkomen, krijgen er absolute voorrang. Pas na twee we ken op de rede kon de lading ten slotte worden gelost. WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan wil dat immi granten, gevangenen en patiënten i hij. met drugs te stoppen, zo Reagan deed zijn uitspraken a ziekenhuizen op grote schaal de vooravond van een groot con- worden getest op de aanwezigheid gres aids dat deze week het aids-virus. Dat heeft hij gis- Washington wordt gehouden. Meer teravond aangekondigd. door Henk Dam In een rede voor de Amerikaanse Stichting voor Aids Onderzoek zei de president: „Aids verspreidt zich door de bevolking, maar we weten niet in welke omvang. Het is tijd dat we daar een idee over krijgen. Daarom ben ik vóór testen". Een assistent van de president, Gary Bauer, lichtte later toe dat wat Reagan bedoelt is, dat de be trokken groepen voor zover moge lijk automatisch zullen worden ge test. Daartoe zullen gebieden on der federale jurisdictie - de gren zen bijvoorbeeld - de opdracht tot testen krijgen. De afzonderlijke staten zullen onder druk worden gezet om tot testen van hun gevan genen en ziekenhuispatiënten over te gaan. De plannen, zoals Reagan die gisteravond bekendmaakte, zijn het resultaat van maandenlange beraadslagingen binnen de rege ring over de vraag, wat aan de in de VS nog steeds groeiende aids-epi- demie kan worden gedaan. Sinds 1981 zyn meer dan 20.000 Amerikanen aan aids gestorven. Nog eens 15.000 Amerikanen lijden op dit moment aan de ziekte, en de prognoses houden het erop, dat in 1991 het aantal slachtoffers wel eens tot 180.000 kan zijn opgelo pen. Volgens schattingen zijn bo vendien ten minste anderhalf mil joen mannen en vrouwen met het aids-virus besmet. Reagan probeerde gisteren tij dens zijn rede niettemin al te grote angst rond aids te voorkomen. „De mensen moeten weten dat aids fa taal is, en zich verspreidt. Daarom moeten we snel handelen, maar niet in paniek raken". De president herhaalde ook eer dere uitspraken, dat de versprei ding van aids een reden moet zijn om af te zien van wisselende sek suele contacten. Het is, doordat het virus via injectienaalden in het bloed kan komen, ook een reden te Overleden MOSKOU (Rtr) - Een Sowjet- filmer die een paar dagen na de ramp in de kerncentrale in Tsjer- nobyl in het rampgebied werk zaam was, is aan stralingsziekte overleden. Dit heeft het weekblad Nedelja vrijdag bericht. Vladimir Sjevtsjenko, regisseur van de film 'Tsjernobyl: een kro niek van moeilijke weken' stierf twee maanden geleden aan een overdosis straling. Twee camera mannen die met hem samenwerk ten worden in een ziekenhuis be handeld. Over de film is in vroege re berichten gezegd dat hij na vol tooiing in augustus vorig jaar, ge durende zes maanden niet ver toond mocht worden. dan 5000 experts uit zo'n 50 landen zijn bij dit congres aanwezig. Premier deelstaat zwaar gewond bij vliegtuigongeluk LUBECK (AP) - By een vliegtuig ongeluk bij de Westduitse stad Lü- beck is gisteravond de minister president van de deelstaat Slees- wijk-Holstein ernstig gewond ge raakt. De twee piloten van de Cess na 501 kwamen om het leven, ter wijl ook de lijfwacht van premier Uwe Barschel ernstig gewond raakte. Het toestel stortte neer bij het aanvliegen op de landingsbaan na dat het 'een lichtmast of boom' had geraakt, zo verklaarde een politie woordvoerder. De Cessna vloog meteen in brand toen het op de lan dingsbaan stortte. De piloot en co- piloot waren op slag dood. De 43-jarige Barschel, een chris ten-democraat die sinds 1982 mi nister-president is van de noorde lijkste deelstaat van de bondsrepu bliek, en zijn lijfwacht werden door het vliegveldpersoneel on middellijk uit het toestel gehaald en naar het universiteitsziekenhuis van Lübeck gebracht. Barschel verkeerde niet in levensgevaar. De premier had een dienstbezoek ge bracht aan Bonn. Onderzoek naar Israëlische geheime dienst JERUZALEM (GPD/AFP) - Er komt een gerechtelijk onderzoek naar de manier waarop de Israëli sche veiligheidsdienst (Shin Beth) functioneert. Dit heeft de Israëli sche regering gisteren tijdens haar wekelijkse vergadering besloten. De president van het Israëlische Hooggerechtshof, rechter Meir Shamgar, is belast met het samen stellen van de onderzoekscommis sie. Haar werk doet zij in het ge heim. „De commissie zal haar con clusies in hun geheel of gedeelte lijk publiceren", heeft de rege ringsvoorlichtingsdienst meege deeld. Het onderzoek is een direct ge volg van de affaire rond de Israëli sche legerofficier Izhat Nafsu. De ze werd ruim zeven jaar geleden wegens spionage tot achttien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Hooggerechtshof in Jeruzalem concludeerde vorige week dat Naf- zu door de geheime dienst door marteling en op grond van verval ste bewijzen tot een bekentenis was gedwongen. De officier werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. vielen twee dorpen aan, waar voor namelijk grootgrondbezitters jetleider Gorbatsjov vorig jaar bij _n- hun top op IJsland maakten. Daar- Er zyn 28 mensen door ge- bij gaf Gorbatsjov aan de beschik- weervuur of hakmessen zyn ge- king te willen houden over 100 dood terwijl 13 mensen levend in INF-wapens in het Aziatische deel hun huizen werden verbrand De van zijn land, zodat een ondergrens maoïstische rebellen zouden daar- overeen werd gekomen van 100 ra- mee de dood van zeven van hun ie- ketten. Volgens Baker kan een den hebben willen wreken. Kort na nieuw V00rstel tottotale ontmante- de actie hebben ordetroepen 28 hng van middellange-afstandsra- mensen opgepakt. Protesten In Griekenland en Spanje teren gedemonstreerd tegen de aanwezigheid militaire bases het parlementsgebouw in Athene verzamelden zich ruim 10.000 de monstranten, die willen dat de ketten wereldwijd alleen maar lei den tot vertraging van een INF- verdrag en hij noemde het een on- nodige wijziging van de Ameri- kaanse onderhandelingspositie. Voor de top in Reykjavik Amerikaanse ook Reagan voorstander van volle- die landen. By dige verwijdering van INF-wapens als het daarover tot een verdrag zou komen. Belangrijkste argu ment daarvoor was toen dat de Amerikaanse bases - twee in ae re- controie op naleving dan gemakke- gio Athene en twee op het eiland «jker zou wor^n pn ?irh ni*t Ho Kreta - worden gesloten. Op basis mogelijkheid van de huidige afspraak zullen de bases tot eind 1988 open moeten Nu in de Biienkorf: een speciaal aanbod bikini's in strepen, noppen en fantasiedessins, materiaal lycra, maten 36-44, voor de verbijs terende prijs van blijven. Wat er daarna zal gebeuren wil premier Papandreou met een referendum door de bevolking la- doden als gevolg van de grote ten uitmaken. Bij de Amerikaanse teroverlast in het zuiden van China luchtmachtbasis in Zaragossa is opgelopen tot 156. De afgelopen kwamen enkele duizenden beto- dagen kwamen bü overstromingen gers op de been om voor de zesde r dit jaar aan te dringen op slui- hevige regenval in de provincie Guangxi Zhuang 42 mensen ting daarvan. Zij willen verder dat Eerder al vonden in de meer ooste de Amerikanen vertrekken een drietal andere bases die wor den gedeeld met het Spaanse leger. lijk gelegen provincie Guangdong 114 personen de dood door de wa teroverlast.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5