Marine naar "Golfgebied denkbaar' 'Kreten' Reagan verhitten Britse verldezingsstrijd Getuigenis van landarbeider klap voor Barbie Mr 199.- Volgens Van den Broek [eren voor handhaven EG-banden Cubaanse generaal loopt over Plan voor gifstort in Suriname gereed Uitlevering gevraagd IJDAG 29 MEI 1987 t dra LONDEN - Voor het geval presi dent Ronald Reagan inderdaad van plan is om met alle macht te proberen een toekomstige Britse Labourregering over te halen van haar nucleaire ontwapening af te zien, heeft de socialistische partij leider Neil Kinnock hem alvast duidelijk gemaakt dat hij zich die moeite beter kan besparen. door Haye Thomas WASHINGTON - Minister Van nemen Broek (buitenlandse zaken) luit Nederlandse deelname aan eschermende taken in de Perzi- eine che Golf niet uit. Hij zei dat giste- lzen m na besprekingen op de ministe- /ers ies van defensie en buitenlandse ,ot aken in Washington. Jr- sus loor 1 Henk Dam Als er een Labourregering aan de macht komt, zullen binnen enkele weken Engelands eigen Polaris- onderzeeboten buiten dienst wor- Witte Huis, den gesteld en hun nucleaire raket ten worden verwijderd. Tot niet geringe woede in het so cialistische kamp had de president eerder gesproken over jammerlijke w vergissingen in het defensiebeleid Labours defensiebeleid en bewon- loftrompet gestoken over zijn goe de vriendin en trouwe bewonde raar: Margaret Thatcher. President Reagan maakte zijn controversiële opmerkingen in een gesprek met Europese journalisten in de beroemde Oval Room van het hij tevoren duide lijk maakte dat hij met het oog op de Engelse verkiezingen, beslist el ke schijn van interventie wilde ver mijden. Maar zijn openlijke afkeer rikaanse kant gehad om deel te ne men aan beschermende taken. Van den Broek zei, dat zoiets ook nog niet hoeft, omdat er nog geen dui delijk beeld bestaat ten aanzien van de vraag, hoe gevaarlijk de si tuatie in het Golf-gebied op dit mo ment is. De Amerikanen zijn bezig een evaluatie daarover op te stellen. „Ik heb tegen mijn collega Shultz gezegd dat wij graag daarna van hem zouden horen. Ik kan me voorstellen dat er dan met een aan- zeevarende naties contact Labour, maar ook uitvoerig de dering voor premier Thatcher, die hij complimenteerde met haar aanpak van niet alleen de binnen landse politiek van Engeland, maar ook van de internationale za ken, deed toch anders vermoeden. Toen Neil Kinnock dan eindelijk eens naar Londen kwam om de 'Tijgers van de Fleet Streetpers' een persconferentie te geven, werd beslist op enige felle tegenstoten gerekend. Maar Neil Kinnock, die zich tot nu toe duidelijk houdt aan een zorgvuldig uitgestippelde ver kiezingsstrategie, bleef uiterst koel De Amerikaanse minister Wein berger (defensie) heeft de afgelo- wordtopgenomen", zo zei hij i weken een paar keer gezegd J Gevraagd, of Nederland op een dat hij vindt dat ook de bondgeno- eventueel Amerikaans verzoek tot ten van de Verenigde Staten hun deelname positief zou reageren, steentje zouden moeten bijdragen antwoordde de bewindsman dat B Nederland, aldus de minister, van tevoren categorisch heeft geen direct verzoek van Ame- moeten worden gezegd. DUBLIN (UPI/Rtr) - De bevolking /an Ierland heeft zich bij het dins dag gehouden referendum in grote meerderheid uitgesproken voor het handhaven y de Europese Gemeenschap. Vol gens de officiële uitslag, die woens- De veiligheid in het Golf-gebied hoeft niet een probleem voor de Verenigde Staten alleen te zijn. Als het om de scheepvaart gaat, zijn de belangen van meer landen in het geding, zo lichtte Van den Broek gisteravond verder toe. Hij voegde daaraan nog toe, dat de conclusie dat Europa meer dan de Verenigde Staten van Golf-olie afhankelijk is, juist is. Met name ook voor Nederland is er sprake van een vitaal belang, zo zei hij. Van den Broek ziet in bescher- ming van het Golf-gebied geen de banden met taa^ voor de NAVO. „Dat ligt bui ten het gebied van de NAVO", zo hij. Wel zei hij zich goed te kun- dag werd bekendgemaakt, stemde nen voorstellen, dat een aantal Eu- 70 procent van de stemgerechtig- ropese landen zich apart l «v b ^den voor ondertekening van de Eu ropese Akte, terwijl 30 procent te gen was. De opkomst was met 44 procent van de stemgerechtigden probleem van de dreiging in het Golf-gebied gaat buigen. Vanuit de Amerikaanse Senaat is gisteren de druk op de Europese landen om ook hun steentje aan de bescherming van schepen in het De uitslag maakt de weg vrij Golf-gebied bij te dragen, toegeno- voor de ondertekening van de Eu- men. ropese Akte, die onder meer voor- De leider van de republikeinse ziet in nauwere samenwerking op fractie in de Senaat, Bob Dole, zei het gebied van de buitenlandse po- dat de last van bescherming van de litiek en een vrijer handelsverkeer, tankers er per definitie ook een Ierland is het enige EG-land dat voor de Europese landen is. En zijn zich nog niet bij de Europese Akte democratische collega Byrd zei, OOST-BERLIJN - Sowjet-leider Michael Gorbatsjov en de Oostduitse partijleider Erich Honecker begroeten elkaar hartelijk op het vliegveld van Oost-Berlijn. De leiders van het Warschaupact zijn in de Oostduitse hoofdstad bijeen voor een tweedaags overleg over bewapeningsvraagstukken. De beraadslagingen gisteren speelden zich in volstrekte stilte af. Aan de in groten getale aanwezige pers werd geen enkele mededeling verstrekt. Waarnemers verwachten dat er door Gorbatsjov voorstellen ten aanzien van vermindering van de conventionele bewapening zullen worden gelanceerd. (foto apj heeft aangesloten. De regering schreef het referen dum uit nadat het Ierse Hoogge rechtshof besloten had dat de on dertekening van de Europese Akte in strijd was met de in de grondwet vastgelegde neutraliteit van het •land en boven de bevoegdheden van de regering uitging. Buitenland kort Fiji-hulp De Verenigde Staten en Nieuw- Zeeland hebben hun financiële hulp aan de Fiji-eilanden opge schort uit protest tegen de militaire staatsgreep die twee weken gele den een eind maakte aan de geko zen regering. Het is niet bekend welke bedragen met de financiële steun gemoeid zijn. Wel is bekend dat Nieuw-Zeeland in 1983 bijna 4 miljoen dollar steun verleende en de VS in 1982 bijna 1 miljoen dol lar. dat de Verenigde Staten r moeten nagaan, wie nu eigenlijk het meeste belang hebben bij de Golf-olie. De uitspraak van de Senaatslei ders onderstrepen mede, dat het Congres weinig voelt voor een massaal en exclusief Amerikaanse militaire aanwezigheid in de Golf. Robert Byrd zei, dat de Verenig de Staten het idee om tankers uit Koeweit te beschermen nu voorlo pig moeten laten varen tot de vei ligheid van Amerikaans marine personeel gewaarborgd kan wor den. Hij en Dole zeiden dat giste ren ook in een gesprek dat zij met de president hadden. MIAMI (AFP/Rtr) - De tweede man van het ministerie van de fensie in Havanna, generaal Ra fael del Pino Diaz, is gisteren samen met zijn gezin overgelo pen naar de Verenigde Staten. Hij is met een klein vliegtuigje, een Cessna 402, geland op de marine- en luchtmachtbasis Key West, in Florida, zo hebben ambtenaren van de immigratie dienst bekendgemaakt. De overlopers hebben toestem ming gekregen in de VS te ver blijven totdat hun asielaan vraag is behandeld en staan on der bescherming van de federa le recherche FBI. Voordat hij tweede man op het ministerie van defensie werd, was Del Pino opperbe velhebber van de Cubaanse luchtmacht. Functionarissen die anoniem wensten te blijven spraken van de „beste slag" voor de inlichtingendiensten sinds de Cubaanse leider Fidel Castro de macht overnam. Tot nu toe is slechts een hoge Cubaanse militaire functiona ris naar de VS uitgeweken, de luchtmacht-luitenant Eduardo Guerra Jimenez, die in 1969 het land verliet met een MiG-17. Hij keerde tien jaar later naar Cuba terug door een vliegtuig van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Delta Airli nes te kapen. Uit bronnen in Havanna werd gisteren vernomen dat Del Pino een „held" is wegens zijn rol in de affaire in de Var kensbaai in 1961. De Cubaanse luchtmacht, waarin hij als luite nant diende, beschikte toen slechts over zeer verouderd materieel. Zij slaagde er echter toch in de meeste Amerikaanse toestellen uit te schakelen en de belangrijkste Amerikaanse schepen op weg naar Cuba niet meer operationeel te maken. Del Pino was enkele dagen geleden „eervol" met pensioen gegaan. Naar verluidt gebeurde dit om hem de tijd te geven zijn memoires rond de Varkens baai-gebeurtenissen te schrij- Groenland De twee regerende linkse partij- f en in Groenland hebben de parle mentsverkiezingen van begin deze week gewonnen. Zij vergrootten hun zetelaantal in het 27 leden tel- lende parlement van 13 naar 15. De aanleiding voor de vervroegde ver kiezingen vormde een ruzie binnen de regeringscoalitie over een NA- VO-installatie op het eiland. Overi gens hebben beide partijen gezegd een nieuwe coalitie te willen vor- Een Zweeds marineschip houdt de wacht bij een voor de kust neergestort Russisch vliegtuigje. De piloot bleef ongedeerd en vroeg politiek asiel aan. (ap) en liet zich geen moment verleiden tot een transatlantische scheldpar tij- Heel voorzichtig, maar niettemin toch wat sarcastisch, merkte hij op dat president Reagan misschien wel voelt dat hij enige verplichtin gen heeft jegens mevrouw That cher, omdat zij immers de Europe se leider was die hem volledig steunde in de invasie van Grenada en de bombardementen van Libië en met hem een geheime overeen komst tekende over de ontwikke ling van Star Wars. Maar of de presidentiele opmer kingen inderdaad onder de catego rie van ongewenste interventie kunnen worden gerekend, liet hij graag over aan het oordeel van de Britse kiezers. Neil Kinnock is bij herhaling verweten dat hij er in deze campag ne uitsluitend op uit is, om zichzelf als een vlotte, aardige en vooral zorgzame politicus te presenteren, zonder bereid te zijn aan discussies over het manifest van zijn partij deel te nemen. Met name waar het gaat om omstreden punten, zoals vooral de nucleaire ontwapening en het defensiebeleid. In de 'leeuwenkooi' van de Lon- dense pers, toonde Neil Kinnock zich plotseling echter zeer welwil lend om over het gevoelige defen siethema te praten. Hij kwam er nogmaals duidelijk voor uit dat Engeland onder Labour een streep haalt door de binnen- en buiten landse nucleaire bewapening. PARAMARIBO - De Nederlandse zakenman Van Kralingen heeft in Suriname zijn plan ontvouwd voor opslag en verwerking van che misch afval uit Europa en Noord- Amerika. Aan de bovenloop van de Coppenamerrivier is een terrein gevonden waar de bodem uit on doordringbare leemlagen bestaat die 30 tot 70 meter boven het grondwaterpeil liggen. De chemi sche stoffen zouden zo niet in aan raking kunnen komen met het grondwater. door Marie Annet van Grunsven Van Kralingen: "Het chemisch afval wordt per soort opgeslagen, totdat de hoeveelheden groot ge noeg zijn om naar een reactorvat op 3000 meter onder de grond te pompen. Door toevoeging van stoom en zuurstof ontstaat onder invloed van grote druk en hoge temperatuur daar een oxydatiepro- ces, waardoor het afval omgezet wordt in onschadelijke stoffen die later naar boven kunnen worden gepompt. Omdat de fabriek per ty pe afval opnieuw wordt ingesteld, moeten telkens grote hoeveelhe den voorradig zijn". Van Kralingen werkt samen met het bedrijf Mime-Tech, dat in het verleden de kolengraafmachines voor RSV ontwikkelde. Deze ko- lengravers hebben geleid tot de versnelde ondergang van het RSV- concern. De techniek die Van Kra lingen wil gebruiken, is nieuw en alleen nog maar toegepast in een proeffabriek in Noord-Amerika. Het procédé, waarop hij het Eu ropees patent zegt te hebben, is volstrekt ongevaarlijk voor het mi lieu, aldus Van Kralingen. Voor Suriname is dat van belang, omdat de Coppenamerrivier de rijstvel den van Wageningen van schoon water voorziet. Van Kralingen: "Voor dit project zijn in West-Eu ropa geen vergunningen te krijgen. In Suriname is dat makkelijker. Het milieu is nog niet overbelast en de verwerking van het afval vindt plaats op honderden kilometers van Paramaribo". Ook zou het plan niet te verwe zenlijken zijn in Europa, omdat de bodemgesteldheid daar niet kan voorkómen dat de chemische stof fen in aanraking komen met het grondwater. De verwerkingsfa briek kan volgens Van Kralingen werk bieden aan 1500 man in drie- ploegendienst. De invoer van de chemische stoffen zou worden ge controleerd door een laboratorium onder controle van de Surinaamse overheid en dat wordt gefinancierd door het bedrijf. Van Kralingen: "Transport, op slag en verwerking zullen volgens EG-normen gebeuren". Hij kent de bezwaren die in Suriname leven te gen het project. De vakbeweging heeft daar opgeroepen tot demon straties voor het hotel waar Van Kralingen en zijn adviseurs loge- Van Kralingen, die zichzelf de geestelijk vader noemt van het plan, vindt dat er tot nu toe te emo tioneel wordt gereageerd. "In een rapport heb ik aangetoond, dat al les verantwoord is. In ieder geval beter geregeld dan in het Roerge bied en bij de afvalverwerking Rijnmond. Daar gebeurt de ver werking in gloei-ovens, wat een ge weldige luchtverontreiniging met zich mee brengt". Verhalen die circuleren over ver goedingen die Suriname zou ont vangen van een miljoen Neder landse guldens per ton afval noemt hij onzin. ADVERTENTIE MOSKOU (AP) - De Sowjet-Unie heeft gisteren een man, die met een landbouwvliegtuig naar Zweden was gevlogen, beschuldigd van vlieg tuigkaping en geëist dat de Zweedse regering zowel het toestel als de asielzoeker terugstuurt. Het Russische persbureau Tass noemde de vlucht van de 24-jarige Ro man Svistonov 'misdadig' en meldde dat het Kremlin aan Zweden had verzocht om de kwestie recht te zetten. In een kort bericht verklaarde Tass: „Op 27 mei werd een AN-2 toestel van Aeroflot gekaapt en naar Zweden gevlogen. Deze misdaad werd ge pleegd door Svistonov, geboren in 1963, die in 1985 door Aeroflot werd ontslagen en die in de afgelopen twee jaar heeft geleefd van niet uit arbeid verkregen inkomsten. De Sowjet-Unie heeft de Zweedse autoritei ten verzocht om de misdadiger samen met het vliegtuig en de lading terug te sturen." De Zweedse politie maakte woensdag bekend dat Svistonov, een Rus sische landbouwer, over de Oostzee naar het westen was uitgeweken met een éénmotorig vliegtuigje. Het toestel was nabij de kust voor het eiland Gotland in zee gestort. Svistonov, die ongedeerd was, had vervolgens asiel aangevraagd. Automatische Kodak camera K60 Eenvoudig te bedienen kleinbeeld-camera met flitser. Automatische belichting, filmtransport en terugspoeling. 5 Jaar garantie. ÏJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. Slachting Premier Rajiv Gandhi van India wil dat het leger op Sri Lanka on middellijk een einde maakt aan het offensief dat al enkele dagen gaan de is op het noordelijke schierei land Jaffna tegen opstandige Ta mils. Gandhi zei dat hij een einde wil zien aan de 'slachting onder de burgerbevolking'. Volgens een woordvoerder van de Tamils heeft het Srilankaanse leger al meer dan 500 Tamil-burgers gedood. Ook zouden honderden ongewapende gewond zijn geraakt. Landhervorming President Aquino van de Filip pijnen wil per decreet landhervor mingen doorvoeren voordat het congres op 27 juli in zijn nieuwe samenstelling bijeenkomt. Vol gens een woordvoerder van de pre sident ondervindt het hervor mingsprogramma groeiende te genstand van landeigenaren, be drijfsleven en communistische re bellen. De hervormingen zullen in eerste instantie alleen betrekking hebben op rijst- en maisgronden en op land dat is afgenomen van de vroegere president Marcos en diens consorten. LYON - Klaus Barbie had op nieuw gekozen in zijn cel te blijven toen woensdag in Lyon de deporta tie van 44 joodse kinderen uit een tehuis in Izieu aan de orde kwam. Barbie was ervan beschuldigd dat hij zelf de leiding had gehad bij de arrestatie van deze kinderen van 4 tot 17 jaar, waarvan er niet een aan de nazistische dodendans ont sprong. Ze kwamen vrijwel allen om in de gaskamer. Voor het eerst in het nu drie weken durende pro ces - het zal tot begin juli duren - kwam rond het drama van Izieu het door de Fransen lang gevrees de thema aan de orde van de verra ders, de lafaards en de collabora teurs, die het sadisten als Ober- sturmführer Barbie mogelijk had den gemaakt hun praktijken uit te oefenen. door Rudolph Bakker In de vroege ochtenduren van 6 april 1944 waren de kinderen van Izieu met zeven mannen en vrou wen van de staf omsingeld en in twee gevorderde Franse vrachtwa gens door de Duitsers afgevoerd. Een van de leiders van het tehuis wist zich door een sprong over het hek van het terras in veiligheid te brengen. De vraag naar het verraad achter de razzia van Izieu en de vraag naar Barbie's lijfelijke aanwezigheid tij dens de arrestatie van de kinderen kwam aan de orde in de getuigenis sen van de vroegere, nu 67-jarige, gepensioneerde landarbeider Jules Favet. Favet, een man als een boom stronk, was getooid met een brede baret, die hij over het getuigenhek- je drapeerde, toen hij het verhaal van zijn belevenissen vertelde op een manier die geen enkele twijfel overliet aan de authenticiteit er van. Iedere ochtend in de vroegte had een van de kinderen hem te eten gebracht, als hij al enige uren in de velden rond het tehuis aan het werk was geweest. Die ochtend van de zesde april, toen geen van de kinderen kwam opdagen, ging Favet op onderzoek uit en vond hij het tehuis omringd door Duitsers, de kinderen opgela den in twee vrachtwagens en op het voorhof drie mannen in burger die van de operatie kennelijk de leiding hadden. Een van de mannen herkende Favet onmiddellijk, en zijn eerste reactie was te doen of hij die niet had gezien. Wel werd hij aange sproken door een tweede, een man met een vilthoed, die hem door dringend aankeek en kennelijk in de veronderstelling verkeerde - zo als Favet later begreep - dat hij de helper uit het tehuis moest zijn ge weest die zich uit de voeten had weten te maken. In deze tweede man herkende Favet na de oorlog, bij het zien van hem voorgelegde foto's, niemand anders dan Obersturmführer Klaus Barbie. Favet is daarmee de enige nog levende getuige van het drama in Izieu, die Barbie's stel ling kan ontzenuwen dat hij op de dag van de razzia er niet bij ge weest zou zijn. Geen wonder dan ook dat Bar bie's advocaat, Jacques Vervès, na de getuigenis van Favet opsprong en alles deed de gepensioneerde landarbeider in verwarring te bren gen. Dat hij daar niet in slaagde was een nieuwe klap voor Vervès, die ook al verloren had in zijn po gingen de telex voor vals te verkla ren, waarin Barbie de avond na de overal het succes van de kinderraz zia aan zijn meerdere had gerap porteerd. De burger onder het drietal die Favet niet had willen aankijken was Lucien Bourdon geweest, een enigszins malende dorpeling die Duitsers thuis ontving en waarvan nu wel zo goed als vaststaat dat hij de verrader van het kindertehuis moet zijn geweest. Na de razzia was Bourdon door de Duitsers uit het dorp geeva- cueerd en de Amerikanen troffen hem bij de bevrijding aan als con centratiekampbewaker. Hoewel Bourdon nog schijnt te leven - na een proces werd hij tot 'tien jaar nationale degradatie' veroordeeld - en hij woensdag als getuige was opgeroepen, bleek hij voor justitie onvindbaar. Hoewel over de collaboratie tot nu toe met voorzichtigheid gespro ken werd, onthulde het dagblad Li- bération in zijn nummer van afge lopen woensdag, dat ook de burge meester van Izieu in die dagen niet zuiver op de graat was geweest en aan het 'oprollen' van het kinderte huis wellicht heeft bijgedragen. En dan is er de raadselachtige Wucher, later door het verzet gefu silleerd, die zijn achtjarige zoon René als enige niet-jood in het te huis geplaatst wist te krijgen onder het mom dat het ventje thuis niet te handhaven was. Na de razzia werd de jeugdige René na een vreemdsoortige auto pech van een van de vrachtwagens net voor de taartjeswinkel van zijn tante en na enig - al dan niet ge speeld - gepalaver weer vrijgela ten. Was René, zelf onwetend, door zijn vader uitgezonden om over het tehuis te berichten? Ook de onge lukkige René behoorde woensdag tot de getuigen, en hij verklaarde zich van de gebeurtenis bitter wei nig meer te herinneren. Getuige Reifman, nu een gepen sioneerd arts en de man die bij de razzia over het hek sprong, vertel de woensdag dat hij, net als direc trice Zlatin, ijverig op zoek was ge weest naar een veiliger onderko men voor de kinderen en hoe hij in dit streven terecht was gekomen bij de toenmalige aartsbisschop van St. Mary, die Reifmans ver zoek om onderdak voor de be dreigde kinderen van de hand had gewezen. De gepensioneerde landarbeider Jules Favet legde een zeer belasten de verklaring af voor Barbie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5