Eigen bijdragen 'onverantwoord' Drinkwater in Zeeland besmet Markt voor paranormale krachten Meeste zwaveldioxide in de lucht komt uit Oost-Europa Tandprothetici moeten uitspraken rectificeren pcimm wj$ m Ntmrno PIETKERKHOF VRIJDAG 29 MEI 1987 Gezondheidszorg 'in gevaar' (Vervolg van pagina 1) UTRECHT (ANP) - De organisaties van specialisten en tandartsen zijn furieus over de p om p suti o n ^tT oös LSo eb ut g e plannen van het kabinet om eigen bijdragen in te voeren voor specialistische hulp en de tandartsenhulp voor volwassenen uit het ziekenfondspakket te schrappen. TERNEUZEN (ANP) - Het drink water in Zeeuws-Vlaanderen. Wal cheren en de beide Bevelanden is besmet door de aeromonac-bacte- rie. Gezonde mensen ondervinden geen last van de besmetting. Al leen langdurig zieken en zwakke mensen kunnen ernstige darm stoornissen oplopen. Op advies van de Geneeskundige Inspectie in Zeeland heeft de Waterleiding maatschappij in Zuidwest-Neder land WMZ alle Zeeuwse verpleeg- en ziekenhuizen gewaarschuwd en aangeraden het leidingwater pas te gebruiken na enkele minuten ko ken. De besmetting werd afgelopen woensdag ontdekt bij een schoon maakbeurt van het pompstation de Braakman in Zeeuws-Vlaanderen. Ook op Walcheren werd bacterie aangetroffen. "Te toeval lig om incidenteel te zijn", aldus WMZ-voorlichter G. van Rossum. Beide Zeeuwse pompstations be trekken water uit Huijbergen in West-Brabant. Controle daar wees uit dat in West-Brabant van be smetting geen sprake is. De oor zaak moet worden gezocht in het waterleidingnet tussen West-Bra bant en Zeeland. Volgens drs. W. Bassie, hoofd van het laboratorium van de WMZ, is de aeromonac-bacterie pas enke le jaren in Nederland ontdekt in het drinkwater van onder meer de gemeente Leiden en Den Haag. De oorzaak van de besmetting is nog niet bekend. Er is ook nog geen echte remedie gevonden om deze bacterie te bestrijden. Men denkt, dat er tiidens het zuiveringsproces De tandartsenorganisatie NMT sluitend kiest voor een eigen bij- vindt dat het kabinet een volstrekt drage voor specialistische hulp en onverantwoord voorschotje neemt niet voor bij voorbeeld hulp van de op de aanbevelingen van de com- huisarts of andere medici. missie-Dekker met betrekking tot de kostenbeheersing in de gezond heidszorg. De tandheelkundige zorg voor volwassenen wordt voor uitlopend op de discussie over de ze aanbevelingen alvast uit het zie kenfondspakket geschrapt, terwijl er met de tandartsen nog geen woord over is gewisseld. MKE maas Ziekenfondsen Ook de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) keert zich tegen de plannen van het kabi net. Met de ziekenfondsen is alleen over verdere eigen bijdragen te praten als deze deel uitmaken van compleet nieuwe financie- tussen gezonden en zieken sen rijk en arm in tact houdt, aldus woordvoerder. "Zolang de be gaan moeten straks zeven miljoen ziekenfondspatiënten zelf voor de tandartsenkosten opdraaien. De NMT vreest dat straks veel volwas- siuitvorrnini? zullen gain alfL^dTreklnf^zSf moeten betalen of zich moeten bij verzekeren. De Landelijke Specialisten Ver eniging is eveneens woedend en' beschuldigt het kabinet van een onverantwoord "hap snap beleid". De LSV - die al met het kabinet in de clinch ligt over de specialisten inkomens - vindt evenals de NMT dat het kabinet overhaast een voor schotje neemt op de discussie over de bevindingen van de commissie- Dekker. "Men gaat bovendien volstrekt voorbij aan de gevaarlijke kanten die er aan de invoering van een ei gen bijdrage kleven. Maar dit kabi net is kennelijk zo geobsedeerd door bezuinigingsdriften dat men onvoldoende oog heeft voor de ge zondheidsaspecten", aldus LSV- directeur mr. H. Overbeek in een eerste reactie. Het ontgaat hem bo vendien waarom het kabinet uit- Ontslag leraar nietig verklaard UTRECHT (ANP) - De centrale raad van beroep heeft het college van burgemeester en wethouders van Utrecht 'veroordeeld tot het treffen van een financiële regeling bladeren tijdens de storm", zo ver klaarde de VNZ-woordvoerder. De VNZ is evenmin te spreken over het plan de tandartszorg voor volwassenen voortaan niet meer door het ziekenfonds te laten ver goeden. "Met een dergelijke maat regel zet het kabinet de klok ver terug want juist in de tandheelkun dige zorg zijn dankzij preventie spectaculaire successsen ge boekt", aldus de VNZ. De organisatie van ziekenfond sen is het wel eens met de tussen tijdse verhoging van de zieken fondspremie met ruim een half procent. Door deze verhoging kun nen de ziekenfondsen hun structu rele tekorten inlopen. De ingrepen in het ziekenfondspakket zijn dan ook volstrekt overbodig, zo bena drukt de VNZ. de eind 1984 ontslagen ge- ervaring en opleiding UTRECHT (ANP) - De Organisatie de rectificatie moet de ONT van de van Nederlandse Tandprothetici rechtbankpresident stellen dat zij (ONT) moet een rectificatie plaat- die uitspraken niet heeft kunnen sen in de dagbladen De Telegraaf waarmaken, en het Algemeen Dagblad waarin negatieve opmerkingen over het werk van tandartsen worden terug genomen. Dat besliste de president van de rechtbank in Utrecht afge lopen woensdag in het kort geding dat de tandartsen hadden aange spannen. De rechtbank stelde de tandartsen met deze uitspraak in het gelijk. _De ONT had in april een verkla ring uitgegeven waarin zij de tand artsen beschuldigde van "knoei werk" bij het maken van kunstge bitten. Ook hadden de tandprothe tici gesteld dat in Nederland 800.000 dragers van kunstgebitten rondlopen met zeer ernstige klach ten door dat "knoeiwerk". De tand arts zou verder de nodige kennis. schiedenisleraar, tevens Centrum partij-bestuurslid H. de Wijer. De raad heeft daermee een eerdere uit spraak van het ambtenarengerecht in hoger beroep bevestigd. De Wijer werd in november 1984 ontslagen als geschiedenisleraar aan de openbare scholengemeen schap Hendrik van der Vlist in Utrecht. Aan het ontslag waren een berisping, een ontzegging van lesu ren maatschappijleer en een schor sing van drie maanden voorafge gaan. Het ambtenarengerecht ver klaarde eind 1985 het ontslagbe sluit ongeldig, omdat de gemeente geen financiële regeling voor De Wijer had getroffen. Het ontslag is .als zodanig wel gehandhaafd goede kunstgebitten te leveren. In De ONT moet de rectificatie bin nen vijf dagen plaatsen in een ka der op pagina drie of een andere pagina met binnenlands nieuws van de twee dagbladen. Doet zij dat niet, dan zal de ONT 50.000 gul den moeten betalen per dag dat de rectificatie niet wordt geplaatst. De ruzie tussen tandartsen en tandprothetici laaide hoog op toen staatssecretaris Dees (volksge zondheid) eerder dit jaar met wetsvoorstel kwam waarin de pro thetici wettelijk de ruimte krijgen bij volkomen tandeloze me kunstgebitten te verzorgen. De tandartsen reageerden woedend Zij vinden dat het aanmeten van kunstgebitten bij tandelozen al ook een medische zaak is, voor tandprothetici niet de juiste opleiding hebben. ts misgaat, waardoor de ïac-bacterie kans krijgt te gaan groeien. Volgens drs. Bassie is de bacterie altijd latent aanv/ezig. Het is een langzame groeier. Extra chloor aan het water toevoegen heeft geen zin, omdat de bacterie dan meer groei stoffen krijgt. Er is een mogelijk heid om de bacterie via koolfilters uit het leidingnet te verwijderen, maar dat is een zeer kostbare me thode. De WMZ is nu bezig om door het nemen van monsters achter de plaats te komen waar de besmet ting is begonnen. De oorzaak zou bij voorbeeld een kapotte filter kunnen zijn. De WMZ denkt zeker een week nodig te hebben om de oorzaak van de besmetting op te sporen. Massale vechtpartij Harderwijk HARDERWIJK (ANP) - Bij een massale vechtpartij in Harderwijk zijn gisteren twee agenten gewond geraakt, van wie één vrouwelijke agent met rugletsel in het zieken huis belandde. In totaal zijn 13 ar restaties verricht. De vechtpartij ontstond op de Harderwijkse boulevard en ver plaatste zich later naar de binnen stad. Een groep van ongeveer 30 in woners uit Apeldoorn maakte ru zie met Harderwijkers en toeristen. Toen de eerste politieagenten arri veerden, richtte de agressie van de Apeldoorners zich massaal tegen hen. Een groep Harderwijkers slaagde erin de agenten te ontzet ten. Daarop ontstond een massale knokpartij tussen Harderwijkers en Apeldoorners. In de binnenstad gingen bij ver schillende horeca-zaken ruiten aan diggelen. De politie van Harder wijk kreeg steun van politiekorp sen uit omliggende gemeenten. Sa men met de Koninklijke Mare chaussee en politiehonden slaag den zij erin om de vechtende mas sa te scheiden. DEN HAAG (ANP) - Het Neder landse marine-eskader dat een aantal maanden op oefening is ge weest in de West, is gisteren in de thuishaven Den Helder terugge keerd. Op de kade stonden honder den familieleden om hun geliefden in de armen te kunnen sluiten. Zo als deze matroos die blij zijn ou ders begroet. (foto anpi Geldboete geëist voor brand DEN BOSCH (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft woensdag 2000 gulden boete geëist tegen een 69-jarige landbouwer uit Dussen. De man veroorzaakte vorig jaar september bij zijn boerderij een ernstig ver keersongeluk, doordat de rook van het slootafval dat hij in brand had gestoken over de weg heen trok. Een vrouw uit Dussen kwam om het leven toen zij midden in het rookgordijn tegen een tegemoetko- mende tractor botste. Haar bejaar- wege de "onherstelbaar verstoorde moeder, die naast haar zat, over leed tien dagen later aan de gevol gen van het ongeval. De boer ver klaarde aai nij gewoontegetrouw een proefbrandje had gesticht, om te zien welke kant de rook opging. Toen dat in orde leek, stak hij ver schillende hopen in brand. Daarna moet de wind gedraaid zijn. BABYLIJK (ANP) - In de Douwe- lerkolk in Deventer hebben spe lende kinderen gisteren in ondiep water het lijk van een pasgeboren jongetje gevonden. Het bevond zich in een plastic zak die was ver zwaard met stenen. Volgens het onderzoek van een arts heeft het babylijkje enkele dagen in het wa ter gelegen. Cross-auto rijdt in op publiek drie gewonden HEERHUGOWAARD (ANP) - Op het cross-terrein 'Emaco' in Heerhugowaard is gisteren een cross-auto uit de baan geraakt en op het publiek ingereden. Drie auto's raakten total-loss en drie wachtende deelnemers ernstig gewond. Volgens de po litie van Heerhugowaard werd de betrokken cross-auto door een andere deelnemer uit een bocht gedrukt en met grote snelheid over een anderhalve meter hoge aarden wal 'gelan ceerd'. De bestuurder van de auto raakte door de klap waarmee dat gebeurde buiten kennis maar hield in bewusteloze toe stand het gaspedaal ingetrapt. UTRECHT/BUGGENUM (GPD/ ANP) - Het feit dat in Oost-Europa nog nauwelijks maatregelen wor den genomen op het gebied van de luchtvervuiling, kan op lange ter mijn grote gevolgen hebben voor West-Europa. Met name op het ge bied van de uitstoot van zwaveldio xide (de grote boosdoener als het gaat om de verzuringsproblema- tiek) is de situatie in Oosteuropese landen dramatisch. In landen als de DDR, Polen en Tsjechoslowakije wordt tien maal zoveel zwaveldioxide de lucht in gestuurd als in Nederland. Aan de andere kant is het westen als het gaat om stikstofoxide (verantwoor delijk voor aantasting van de ozon laag) relatief een veel grotere ver vuiler. Volgens het hoofd laboratorium voor luchtverontreiniging van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygilene (RIVM) in Bilthoven, N. D. van Egmond, is de vervuilingsproblematiek die oost en west elkaar aandoen gemiddeld even groot, al zijn de gevolgen van een andere aard. Paravisie-manifestatie in Den Haag bezocht DEN HAAG - Vorig jaar bezoch ten in drie dagen tijd 30.000 men sen de manifestatie Paravisie in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. De grote stroom van be zoekers op Hemelvaartsdag aan de tweede driedaagse aflevering van de 'zwarte' markt vol buitennorma- le krachten doet vermoeden dat het er dit jaar zeker niet minder zullen zijn. "Ja, de mensen zijn zoekende", zegt organisator Theo van den Hoek. "Jarenlang hebben ze de kerk gezien als de instantie waar ze met hun problemen terecht kon- den. Maar de kerken lopen leeg en de mensen raken steeds meer geïn teresseerd in allerlei paranormale verchijnselen, in reincarnatie, in al ternatieve geneeswijzen en voe ding". door Carlo Nagel Hij haast zich er aan toe te voe gen dat de organisatoren van Para visie zich niet zien als concurren ten van de kerken. Anderen doen dat wel. Sterker nog: de gelovigen van 'de Poort' in Den Haag, die buiten het Congresgebouw sten cils uitdelen, zien in de manifesta tie de hand van de duivel. "De duivel die op Paravisie wat van zijn kunsten vertoont is uw vij and. Hij haat u en het loon wat hij geeft is de dood. Uzelf voor hem openstellen door aanwezig te zijn bij, of deel te nemen aan occulte praktijken zoals hier vertoond, is dereen kan die stemmen ontvan- zeker NIET VRIJBLIJVEND. U êen- het 1S niet nodig om paranor- bevindt zich in geestelijk gevaar", maal begaafd te zijn. Door de Belangstellend wordt het magnetiseren i ne-manifestatie in Den Haag. i een proefpersoon gade geslagen tijdens de druk bezochte Paravi- waarschuwt het pamflet. De duizenden bezoekers laten zich niet door afschrikken en luis- bandstemmen' is al heel wat driet weggenomen, zijn zelfs moor denaars ontmaskerd", zo meldt de teren in het souterrain van het Nederlandse afdeling van de inter- Congresgebouw met ogen vol ver- nationale 'Verein für Tonband- bazing naar de stemmen van over- stimmen-Forschung'. ledenen od de bandrecorder. 'Te- De opzet van Paravisie '87 is ge lijk aan die van het jaar ervoor. Er mogen wat meer stands staan, be zoekers krijgen nog steeds lezin gen te horen, demonstraties te zien en informatie om mee te nemen. De iriscopist leest uit de oogbol welke organen niet optimaal func tioneren, de handlijnkundige trekt conclusies uit de levenslijn en de paragnost voorspelt de toekomst. Slecht af zijn op de manifestatie vooral degenen die zelf een consult wensen van paranormale genezers of paragnosten. Zo'n sessie kost tijd en kan natuurlijk beter in een rustiger omgeving op afspraak plaats vinden. Met de aantallen be zoekers van Paravisie vormen zich lange rijen van bezoekers, die soms vele uren moeten wachten voor zij in hun oogbol of hun hand kunnen laten blikken. Maar ja, hier is het gratis, terwijl bij de magiër thuis betaald moet worden. Het betekent niet dat bezoekers van Paravisie geen geld zouden kunnen uitgeven. Mevrouw Chris tina List uit een gehucht in Gronin gen verkoopt bijvoorbeeld kope ren armbanden uit China, die een heilzame werking zouden hebben bij een kleine dertig door haar op gesomde aandoeningen. "Meer dan de helft van de men sen reageert positief op het dragen van zo'n armband", verklaart zij. Het koper geleidt de elektriciteit in het lichaam en werkt in op span ningsvelden". Voor klanten die zich tegenover de buren een beetje schamen voor het dragen van de magische koperen armband, heeft zij er ook in een verzilverd of ver guld camoeflage-jasje. Ze kosten dan wel wat meer. Fred Vink geeft op Paravisie psychologische adviezen aan de hand van I Tjing, een leer die be rust op het werpen van muntjes. Je gooit er steeds drie tegelijk, waar bij kop staat voor 3 en munt voor 2. Dat geeft een som van 6, 7, 8 of 9. Na zes keer werpen vormen de zes cijfers een hexagram, waarvan er 64 verschillende bestaan. Die ge ven een oplossing voor het van te voren geschetste probleem. "Nu ja, een oplossing", zegt Vink, „het gaat meer om een men taliteitsverandering. Stel dat ie mand zich iedere dag kwaad maakt over kinderen die bloemetjes pluk ken in zijn tuin, dan kan de I Tjing zeggen: 'Maak eens een babbeltje met die kinderen. Waarom pluk ken ze die bloemen eigenlijk?' Be grijp je wel?" Maandag werd bekend dat mi nister Nijpels (milieu) binnenkort naar de Sowjet-Unie en Polen zal reizen om daar te praten over sa menwerking op milieugebied. Het gaat dan vooral om Nederlandse hulp bij het opzetten van een mi lieubeleid en het inzetten van wes terse bestrijdingstechnologieën. Bij ongunstige weersomstandig heden (oostenwind) is volgens Van Egmond zestig procent van de zwaveldioxide-vervuiling in ons land afkomstig uit Oost-Europa. Grote boosdoeners hierbij zijn de bruinkoolcentrales. Zo staan er in het Oostduitse Fockenrohde tien van dergelijke centrales die ieder per jaar net zoveel zwaveldioxide de lucht uitstoten als heel Neder land. Een zelfde situatie doet zich voor in de Poolse stad Katowice. De gevolgen in deze landen zelf zijn zeer ernstig. Zo ondervinden de spoorwegen grote problemen als gevolg van corrosie (roesten en vergaan) van de lijnen door de luchtvervuiling. Zwaveldioxide heeft, volgens Van Egmond, ook ernstige gevolgen voor de volksge zondheid met name als het gaat om aantasting van de longen. Hoewel de effecten op de volksgezondheid nog volop in onderzoek zin, is al wel duidelijk dat zwaveldioxide kan leiden tot toenemende kwets baarheid voor infecties en vernau wing van de luchtwegen. Uitstoot In de strijd tegen de zure regen worden de kolengestookte Maas centrale van de Provinciale Lim burgse Elektriciteitsmaatschappij (PLEM) in het midden-Limburgse Buggenum en de oliegestookte Flevocentrale in Lelystad van Elektriciteit Produktiemaatschap- pij Oost- en Noord-Nederland (EPON) uitgerust met speciale branderinstallaties om de uitworp van stikstofoxyden te verminde- Naast de betrokken elektrici teitsmaatschappijen dragen ook de Samenwerkende Elektriciteit Pro- duktiebedrijven (SEP) en de Ne derlandse Energie Ontwikkelings maatschappij (NEOM) bij in de to tale kosten van 57 miljoen gulden. Vertegenwoordigers van deze par ticipanten ondertekenden woens dagmiddag in Buggenum en woensdagavond in Lelystad de vereiste contracten. De algemeen-directeur van de PLEM, F. van Eyndhoven, deelde mee dat er naar wordt gestreefd om van het demonstratieproject in Buggenum een Westeuropese blik vanger te maken. Nooit eerder, al dus Van Eyndhoven, is het te in stalleren type brander toegepast in een elektriciteitscentrale van de omvang als die in Buggenum, met een vermogen van 180 Megawatt. De twee zogenaamde demonstra tieprojecten in Buggenum en Lely stad maken deel uit van een om vangrijk milieuprogramma van meerdere elektriciteitscentrales in Nederland, waarmee een bedrag van 123 miljoen gulden is gemoeid. De milieumaatregelen die via de branderinstallaties worden getrof fen zullen de elektriciteitsprijs met 0,1 cent per kilowatt uur doen stij gen. Bij vroeger toegepaste metho den zou dit meer zijn geweest, na melijk één cent. Erasmusprijs voor voorvechter milieu AMSTERDAM (AP) - De Brit Ale xander King, president van de ge zaghebbende milieugroep Club van Rome, is voor zijn "visionaire ideeën" onderscheiden met de Er asmusprijs. Dit is woensdag be kendgemaakt door de Erasmus- stichting. Aan de prijs is een be drag van 200.000 gulden verbon den. King was één van de oprichters van de Club van Rome en werd halverwege de jaren zeventig voor zitter van het gezelschap. De Club van Rome werd in 1968 door een aantal toonaangevende geleerden opericht om de gevaren van de mi lieuvervuiling onder de aandacht van het grote publiek te brengen en te wijzen op de overexploitatie van de bodemschatten. ADVERTENTIE Leren automocassin In de modekleuren naturel, blauw, zwart en grijs Maten 40-45 49,95 195 ip Deze aanbieding is geldig op zaterdag 30 mei van 9 00-17.00 ui Haarlemmerweg 41 Leiden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3