?lk heb zin om iets totaal anders te doen" Cleur van geld jeeft geen geluk Police Academy 4 exacte kopie ^rbanus draait zijn eerste film JDAG 29 MEI 1987 PAGINA 25 BIOSCOPE (OP)NIEUW 'Police academy 4' - Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'The color of money' - Euro, Alphen 'Field of honor' - overlevingsdrama in Korea - Greenway, Voorschoten 'Iris' - emancipatieverhaal in thriller verpakking - Greenway, Voorschoten 'Night of the creeps' - City, Katwijk BLIJVERS 'De aanslag' - langdradige verfilming van Mulisch' boek - Trianon, Leiden 'Platoon' - naïeve jongen komt te recht in de absurde wereld van een jungle-oorlog - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'The name of the rose' - Franciscaner monnik op zoek naar oplossing reeks moorden in kloostergemeenschap - Lido, Leiden 'Hannah and her sisters' - de dagelijk se belevenissen van drie zusters in Manhattan - Trianon, Leiden 'Labyrinth' - filmsprookje in de Mup- pet-sfeer - Greenway, Voorschoten 'Peggy Sue got married' - een 42-jari- ge vrouw keert terug in haar meisjes lichaam - City, Katwijk 'Over the top' - Sylvester Stallone met menselijke trekjes - Lido, Leiden en City, Katwijk 'The golden child' - Eddy Murphy als uitverkorene - Lido, Leiden en City, Katwijk 'Children of a lesser God' - een blik in de stille wereld van doven - Lido, Lei- 'De speurneuzen' - Greenway, Voor schoten en City, Katwijk 'Taran en de toverketel' - Euro, Al- SEKSFILMS 'Tight delight' - Rex, Leiden NACHTFILMS 'Een lekker toetje' - Rex, Leiden. 'Police academy IV' - Euro, Alphen 'Taboe 3' - Euro, Alphen 'The color of money' - Euro, Alphen 'Body girls' - Euro, Alphen DEN HAAG 'Soul man' - Asta (463500), al. 'Wanted dead or alive' - Asta, 16 jr. 'Stand by me' - Asta, al. 'Over the top' - Odeon (462400), 12 jr. 'Police academy 4' - Cineac (630637), Odeon, al. 'Children of a lesser God' - Babylon (471656), al. 'Black widow' - Babylon, al. 'the color purple' - Euro (667066), al. 'Platoon' - Cineac, Metropole, 16 jr. 'Tough guys' - Cineac, al. 'The golden child' - Odeon, 12 jr. 'Critical condition' - Odeon, al. 'A room with a view' - Metropole, 16 jr. 'De aanslag' - Metropole (456756), al. 'The name of the rose' - Metropole, 16 jr. 'Duet for one' - Metropole, 12 jr. 'Carmen' - Metropole, 16 jr. 'Sophie's choice' - Le Paris (656402), 16 jr. 'Dirty blonde' - Le Paris, 18 jr. 'Daisy chain' - Le Paris, 18 jr. 'Little shop of horrors' - Babylon, 12 jr. 'The voyage home' - Metropole, al. AMSTERDAM 'Stand by me' - Alfa (278806), al. 'Defence of the realm' Alfa, 16 jr. 'Over the top' - City (234579), 12 jr. 'Black moon rising' - City, 16 jr. 'De aanslag' - Tuschinski (262633), al. 'Duet for one' - Tuschinski, 12 jr. 'Betty Blue' - Alfa, 16 jr. 'A room with a view' - Alhambra (233192), Tuschinski, al. 'Soul man' Bellevue (234876), al. 'Police academy 4' - Cinema, City, al. 'Platoon' - City, Cinema, Tuschinski, 16 jr. 'The mosquito coast' - Alhambra, al. 'Wanted dead or alive' - Cinerama (266227), 16 jr. 'Critical condition' - City, al. 'Color of Money' - City, al. 'Crocodile Dundee' - Calypso (234876), al. 'Black widow' Calypso, al. 'Sid and Nancy' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Taxi girls 2" - Parisien (246549), 18 jr. 'Showgirls' - Parisien, 18 jr. 'Le rayon vert' - Cinecenter, 16 jr. 'Angelo my love' - Cinecenter, al. 'Rosa Luxemburg' - The Movies (245790), 16 jr. 'Senzapensieri' - The Movies, 16 jr. 'Tiempo de morir' - The Movies, 16 jr. 'The name of the rose' - Tuschinski, 16 jr. 'Tough guys' - City, al. 'Flodder' - Cineac (243639), al. 'West side story' - Cinema (151243), al. 'The golden child' - Tuschinski, 12 jr. 'Klute' - Kriterion (231708), 16 jr. 'Fellini's Vrouwenstad' - Kriterion, 16 jr. 'Children of a lesser God' - De Uitkijk, al. 'Little shop of horrors' - Alfa, 12 jr. 'Péril en la demeure' - Cinecenter, 16 jr. 'Le rayon vert' - Cinecenter, 16 jr. 'Hannah and her sisters' - Cinencen- TELEVISIE FILMHUIZEN Academy 4'; regie: Jim Drake; „„drollen: Steve Guttenberg, Bubba ih, Michael Winslow, George Gay- theaters: Luxor, Leiden en Euro, ;r deel 4 van 'Police Academy' eigenlijk weinig te vertellen, succes van de vorige drie delen oor de makers van de film een en geweest om ook dit jaar weer ct dezelfde ingrediënten te ge- iken. Het clubje politie-agenten onder leiding van Mahoney (Steve Guttenberg) is nog steeds bij, el kaar en de lach-of-ik-schiet-humor is ook gebleven. Ook dit jaar wordt weer gerekend op een succes in de bioscoop, want 'Police Academy 4' gaat deze week in maar liefst 36 theaters in première. In deze aflevering komt de wachtcommandant met het plan om burgers in te schakelen bij het surveilleren op straat, als aanvul ling op het werk van de politie. Tij dens de opleiding van deze burgers gebeuren een aantal 'komische' on gelukjes en is er onderling geruzie tussen de leerlingen en de plaats vervangende luitenant Harris. Werd in deel 2 wachtcommandant Mauser nog gepest door zijn sham poo voor kunsthars te verwisselen, deze keer wordt de deodorant van Harris verwisseld voor een spuit bus traangas. Dat soort humor dus. De 'burgerwacht' biedt tegen het einde van het verhaal hulp als een stel zeer gevaarlijke boeven uit de politiecellen zijn gevlucht. Na wat stuntwerk in de lucht komt alles uiteindelijk toch nog goed. Het leuke - voor zover daar in de eerste drie delen sprake van was - is er al lang af. De makers van 'Po lice Academy 4' hebben gepro beerd een zo getrouw mogeüjke kopie van de vorige versies te ma ken, die toch net weer iets anders is. Vraag is hoe lang het publiek dit nog leuk vindt. ERNA STRAATSMA jlia'.mnjBjTfül Als het even kan dubbeldik, dat is het uitgangspunt van Video Exclusief. Films van meer dan drie uur worden uitgebracht op twee cassettes (al kunnen ze best op een) en die zitten in een hoes Ivan kloeke omvang. Het zijn films voor mensen die bereid zijn er breeduit voor te gaan zitten en die houden van een hutspot van allerlei makkelijk verteerbare genres. Actie, drama, een stevige fik op z'n tijd, romantiek, alles zit 1 erin. Meestal doen enkele beken- I de acteurs er aan mee en bijna I alijd wordt de klus geklaard door I een regisseur die bewezen heeft dat hij het filmvak onder de knie heeft. Een voorbeeld van zo'n hapklare brok is 'Who believes Anastasia' van Marvin J. Chomsky met Amy Irving, Omar Shariff, Edward Fox en Rex Har rison. Een vrouw raakt bij een zelfmoordpoging haar geheugen kwijt. Als dat geheugen terug komt zegt ze groothertogin Anas tasia te zijn, jongste dochter van een tsaar. Met zo'n gegeven kan Chomsky makkelijk drie uur uit de voeten. Hij houdt het tempo er behoorlijk in ook. Dat kun je niet zeggen van de Australische produktie 'Hijack to heil', gemaakt door John Po wer. Uit dat land komen de laat ste tijd veel video-films, vrijwel allemaal tv-produkties en vrijwel allemaal technisch kundig ge maakt. Het verschil met de Ame rikaanse produkties is dat de Au straliërs er vaak meer tijd voor nemen. In 'Hijack to hell' een beetje te veel tijd zelfs. Power komt in totaal tot een tijd van drie uur en tien minuten, maar zijn verhaal over twee bankover vallers die een vrouw kidnappen had met gemak een half uur kor ter gekund. Opvallend aan vrij wel alle films uit Australië is dat je moet wennen aan de acteurs. Ik bedoel, ze zien er allemaal zo 'normaal' uit, zo als 'gewone mensen', dat je een half uur op weg bent voor je hebt onthouden wie wie is en waarom. Nu we het toch over dikkerds hebben: ook op porno-gebied kunnen ze er wat van. 'Miami spice' heet het werk van tegen de drie uur waar regisseur (regis seuse?) Svetlana zich aan heeft gewaagd. U ziet aan de titel: dit moet een blote persiflage op Mia mi Vice zijn. De auto is even duur, de kosten van de kleding zijn lager. Amber Lynn, John Leslie, Jouy Silvera en een heel stel andere bekenden uit het por no-circuit doen mee aan 'Miami spice' dat zowaar een paar rede lijke verhaallijntjes bevat. Van een namaak naar een ech te tv-serie. Dallas. Het zat er dik in dat iemand op het idee zou ko men daar nog eens wat extra bo ter uit te braden. De Ewings en de Barnes maken ruzie, maar misschien wilt u wei weten hoe die ruzie is ontstaan. Dat kan in 'The early days of Dallas' waarin Jock Ewing en miss Ellie nog jong zijn. Larry Hagman leidt de film bij u in. Je zou verwachten dat over die vroege Dallas-jaren wel een film van een uur of drie, vier te maken zou zijn, maar niks hoor, Larry Elikann vond twee uur en een kwartier genoeg. Gewoon, ordentelijk 90 minu ten is 'The return of Thunder', het vervolg op 'Thunder' waarin Mark Gregory een opstandige In diaan was. Een soort Rambo op z'n Italiaans, dus op een een beetje onwaarschijn lijkheid wordt niet gekeken. De Engelse nasynchronisatie is om van te rillen. PETER DE ZWAAN In het Kijkhuis draait tot en met zondag 'The big chili' (20.00 en 22.15 uur). Een groep vrienden komt elkaar na lange tijd weer te gen en besluit een weekend met elkaar door te brengen om oude herinneringen op te halen. 'When the wind blows' is een tekenfilm over het leven van twee oude mensen na een atoomaanval. Tot en met woensdag in het Kijkhuis (19.30 uur). Eveneens tot en met woensdag in het Kijkhuis 'Gin ger e Fred' (21.45 uur). Een gena deloze aanval op het fenomeen televisie met in de hoofdrollen Marcello Mastroianni en Giulieta Masina. 'Turtle diary' is een psycho drama over een man (Ben Kings- ley) en een vrouw (Glenda JaCk- son) die van plan zijn schildpad den uit de dierentuin te bevrij den. Maandag in het Kijkhuis (20.00 en 22.15 uur). Dinsdag is de muziekfilm van de Talking Heads 'Stop making sense' in het Kijkhuis (20.00 en 22.15 uur). Woensdag draait daar 'Kiss of the spiderwoman'. Daarin is Wil liam Hurt een homoseksueel die als politieke gevangene de op dracht heeft achter de verblijf plaats van zijn medestrijders te komen (20.00 en 22.15 uur). In het Filmhuis LVC draait vanavond en zondagavond 'Five easy pieces' (21.15 uur). Een veel belovende muzikant (Jack Ni cholson) geeft zijn carrière op om bij olieboringen te gaan werken. Ben Kingsley, te zien in 'Turtle diary'. (fotoAP) Zaterdagavond worden in het Filmhuis non-stop hits uit de ja ren zestig in beeld gebracht (22.15 uur). Woensdag is 'Shane' van George Stevens in het Film huis (20.00 en 22.15 uur). Een klassieke western over een voor malige revolverheid die een ko lonisten-echtpaar verdedigt. Hij wordt de held van hun zoontje. 'Giant' draait donderdag in het Filmhuis (21.15 uur). Rock Hud son, Elizabeth Taylor en James Dean in een verhaal over twee generaties in Texas. Een brave gendarme (Louis de Funès) wordt overgeplaatst naar de mondaine badplaats St. Tro- pez in 'Le gendarme de St. Tro- pez'. Zaterdag op Nederland 1 (17.41 uur). Op het andere Neder landse net is die avond (20.40 uur) 'Class', een komische speel film met onder anderen Jacque line Bisset en Rob Lowe. Lief desperikelen van bevriende stu denten; de een schuchter de an der door de wol geverfd. 'Go west' is zaterdagmiddag op Bel gië 1 te zien (16.00 uur). Het ver haal van een cowboy die in het bezit komt van een opwindende eigendomsakte. 'City on fire' is een rampenfilm over een grote brand die zich verspreidt over de hele stad. Zaterdagavond op BBC 1 (19.20 uur). Zondag wordt 'The defiant on es' vertoond op Nederland 1 (20.20 uur). Twee gedetineerden weten samen te ontsnappen. Hun vlucht wordt echter be moeilijkt door het feit dat ze aan elkaar geketend zijn. Een premiejager doodt in 'Or- ca killer whale' een zwangere zwaardwalvis. De mannetjesorca neemt gewelddadig wraak. Maandag op BBC 1 (23.30 uur). 'Gilda' is eerder die avond te zien op BBC 2 (19.00 uur). Deze film, die in Zuid-Amerika speelt en onder meer gaat over een drie hoeksverhouding, maakte van Rita Hayworth al bij leven een le gende. Clint Eastwood speelt inspec teur Callahan in 'Dirty Harry'. Hij gaat de strijd aan met een Clint Eastwood, alias 'Dirty Harry'. (archieffoto) nietsontziende moordenaar. Woensdag op Nederland 1 (22.12 uur). Donderdag op Nederland 2 (20.05 uur) 'Le gendarme se ma- rie'. Opnieuw een doldwaze speelfilm met Louis de Funès in de hoofdrol. Ditmaal als een poli- tie-agent die stapelverliefd wordt op de weduwe van een kolonel van de gendarmerie. Op België 2 (20.50 uur) is die avond 'De smaak van water' te zien. Een sociaal werker (Gerard Thoolen) zweert bij de regels. Dat wordt echter allemaal anders als een volkomen verwilderd meisje (Dorijn Curvers) aan zijn zorgen wordt toevertrouwd. half juni worden in België op- 37 nen gemaakt voor de film 'Hec- 37 met Urbanus in de hoofdrol. 32 deze door Stijn Coninx geregis- 32 rde Nederlands-Belgische co- 32 >duktie spelen verder onder on- 34 anderen mee Guido Claus, Syl- 35 Millecam, en Fred van Kuyk. 14 première is 10 oktober tijdens 13 Nacht van de Film in Gent. (4 )nder het spandoek dat het ver- 14 kpunt markeert voor de Zwalm- 14 :lse Pijl kijkt Fred van Kuyk ver- 1 iord omhoog naar het pistool, t juist op dat moment weigert 6 t startschot te geven. Om de si- 6 itie voor de wachtende wielren- 3 rs en het publiek te redden, 3 aait hij met een breed gebaar 6 fi arm naar beneden en brult: Of: "Start!". Want filmregis- irs zijn zelden tevreden over de ste de beste opname en in de Igende takes wil er nog wel eens woordje veranderen. Voor de ;ang van café De Arrivee, op de 2k van de Beerselstraat, moedigt fbain Servranckx, beter bekend Urbanus, tussen het enthou- iste pubhek en geflankeerd door lvia Millecam en Herbert Flack langs flitsende meute aan. Als camera enkele ogenblikken la- stopt en de renners terugkeren ar hun uitgangspositie, roept de miek hen met zijn karakteristie- Vlaamse tongval toe: "Goe gere- Jrbanus, die zijn theaterwerk- imheden even heeft opgeschort, aait z'n eerste langspeelfilm. Die g zijn de opnamen in het dorp lizingen, onder de rook van ussel, waar door een gelukkig •Jval een zeer nabij gelegen oorwegviaduct spelers en figu- titen van tijd tot tijd beschutting 3dt voor de neerplensende regen, it is bitter koud voor de tijd van t jaar. "De film speelt zich af in zomer, in de zon, dus vooral de ouwen zijn dan de dupe", rilt 'lvia Millecam, die al eens de in gebruikte om haar gezicht ler op temperatuur te brengen. t heb constant een zomerjurkje ti met niets daaronder. Eergiste- i was het vreselijk, het regende ;eds en ik had grotere scènes iten met tekst, dus dan word je een stoel vastgeplakt met een crofoontje en kan je niet even ar binnen wippen. We hebben k een koude nacht gehad. Ur- in en ik moesten steeds in een 2ppel vallen en door de regen lo- De start van een wielerwedstrijd film 'Hector' naar een scenario van pen. 's Avonds repetitie en 's nachts van twee tot zeven uur op namen. Door en door nat was ik in mijn zomerjurkje. Maar het staat er prachtig op". "Het verrast mij iedere avond als wij de rushes bekijken weer aange naam", vertelt Urbanus, "welke mogelijkheden ge hebt om te tru- queren. In een film kan je doen als of het niet regent. Voor mij is het een heel prettige ervaring dat ik er eens niet alleen voor sta en dat ik ook mag missen, want dan kunt ge herbeginnen, terwijl live is het er op of erneer. Ik was wel een beetje bang om met die beroemde acteurs te moeten samenspelen, maar toen bleek dat zij óók bang waren om is onderdeel van de opnamen voor de U rbanus. (foto gpd» met mij te moeten spelen. Vandaar dat er een plezant wederzijds res pect was en voelde ik mij heel rap goed". Grappen Tijdens de geanimeerde lunch in 't Sportlokaal legt Urbanus Fred van Kuyk (van de Internationale Nieuwe Scène) uit dat hij in zijn grappen niemand ontziet, omdat "iedereen het recht heeft om uitge lachen te worden". Sylvia: "Urbain heeft, lijkt het, een voorraad grap pen in zijn binnenzak. Iedere dag tovert hij nieuwe tevoorschijn. Als je dagelijks met iemand omgaat, leer je hem veel beter kennen en dan zit hij ook uren serieus te pra ten over allerlei dingen. Van begin af aan klikte het heel erg tussen ons, ook qua humor en met elkaar lachen. We kunnen heel lekker sa men spelen". Over de film 'Hector', waarvoor Urbanus het scenario aandroeg, dat in samenwerking met de debu terende regisseur Stijn Coninx en de schrijver Walter van den Broeck in de definitieve vorm werd gego ten, zegt Sylvia: "Het is een tragi komedie en gaat over iemand die een beetje triest is, maar daardoor vaak in grappige situaties verzeild raakt. Dat is leuker dan iemand die alleen maar leuk doet. Ik speel de tante van Hector (Urbanus), ben getrouwd met de bakker (Frank Aendenboom) en flirt met de mooie man van het dorp (Herbert Flack). Op een gegeven moment wil ik Urbanus uit het weeshuis ha len, want hij zit nog steeds in het klooster bij de nonnetjes tussen al die kleine kinderen omdat ze hem vergeten zijn. Maar ik- doe dat om hem uit te buiten in de bakkerij. Uiteindelijk...ja, Urbanus is vanaf het eerste moment verliefd op mij". Er groeit iets moois en dat stemt Sylvia, die - na 'Come Back' met Theu Boermans - haar tweede vrouwelijke hoofdrol in een film speelt, zeer tevreden: "Het lijkt al lemaal heel slecht af te lopen, maar ik haat films die geen happy end hebben. Zo wil ik het leven name lijk niet zien, daar ben ik te positief voor ingesteld. Een happy end vind ik het lekkerste wat er is". De 31-jarige actrice, die onder meer te zien was in de tv-series 'Transport' (VARA) en 'Geef je ouders maar weer de schuld' (VPRO) werd voor de rol in 'Hector' verkozen boven Sylvia Kristel. Poen "Het idee om een film te maken", zegt Urbanus na de lunch, "was er al heel lang. Maar ik heb tot nu toe gewacht, dat is te zeggen, gezocht tot ik die film kon maken met men sen van wie ik wist, dat ze die film niet alleen maken voor Urbanus op de affiche en dan maar poen schep pen, verstaat ge. Verleden jaar heb ik de mensen gevonden die eerst en vooral een leuke film wilden maken. Wordt het een commer cieel succes, dan is dat meegeno men. Als artiest ben ik ook altijd van dat principe geweest. Een plaat maak ik in eerste instantie voor mijzelf, als de mensen die wil len kopen dan is dat meegeno men". "Ik heb vroeger", vervolgt hij, als jongen van vijftien jaar in een bak kerij gewerkt, dus ik ken dat leven tje. De film is niet autobiografisch, maar ik kan mij makkelijker inle ven in een bakkerij dan bijvoor beeld in een cementbedrijf. Wiel rennen heb ik altijd een zeer grap pige sport gevonden. Na snelwan delen vind ik dat coureurs er het belachelijkste uitzien, dat helmpje heeft mij altijd al geintrigeerd". "Mijn idee was, dat ik een beetje een onaangepast iemand was die uit een weeshuis wordt gehaald om te helpen in de bakkerij. Dat wiel rennen is er door de regisseur bij gekomen om het gegeven een beetje uit elkaar te trekken. Je kan moeilijk een film maken alleen maar in die bakkerij. Oké, dan ge ven we die bakker maar een zoon die koersen rijdt en zo komen we buiten. Als er dan toch zoiets moet gebeuren, dan heb ik liever wiel rennen dan korfbal, tennis of vang- bal". Nederlandse cabaretiers zijn niet altijd even gelukkig geweest in hun poging een filmcarrière te be ginnen, maar daar laat Urbanus zich niet door afschrikken: "In Bel gië hebben we de komieken Gas ton en Leo en die hebben al twee films gemaakt. Ik vind dat hele maal geen goeie films, maar het zijn wel de grootste bestsellers. Dat is het schoonste bewijs dat er naar dat soort films hier een enorme honger is. En als ik een klein re kensommetje maak, dan is mijn theaterpubliek driemaal groter dan dat van hen en zij komen in Neder land niet aan de bak, dus het po tentiële publiek is heel groot". Maar Urbanus is ook een realist: "U kunt mij later misschien opbel len van, wel, meneer, lig je nu on der je bed te wenen? Maar ik geloof er echt in dat het een succes wordt. Dat is de motivatie als van een bok ser die zijn titel moet verdedigen. De kans is er dat ik de deur op mijn neus krijg, maar dat beschouw ik dan niet als een afgang. Net zoiets als Jean-Marie Pfaff, hij is een goeie keeper, maar overal duikt hij op. Dan is het de verkiezing van Miss Swan-worst, dan is het een popfestival. Ik maak deze film om dat ik zin heb iets totaal anders te doen". FRANS DOELEMAN color of money'; regie: Martin Scor- hoofdrollen: Paul Newman, Tom se en Mary Elisabeth Mastrantonio; .ter: Euro, Alphen. il Newman was jarenlang onder 2r beroemd door het feit dat hij jd een Oscar-nominatie kreeg, ar er keer op keer naast greep, ir is een einde aangekomen nu door zijn rol in 'The color of mo- het begeerde manneke in han- i heeft gekregen. Maar het moet egd, voor deze film verdiende het niet. Zijn vertolking van een i de drank geraakte advocaat in e verdict' een paar jaar eerder s veel imponeren der dan zijn itine-matig ogende spel als ex- arter in 'The color of money'. Iet deze film heeft Newman ook vijfentwintig jaar eindelijk zijn e Hustler, part two' gekregen. 1961 speelde hij de jonge 'pool'- :ler, Fast Eddie Felson, die on- leiding van George C. Scott rd ingewijd in de geheimen van professionele biljart. De rollen nu omgedraaid. Newman mag het jonge natuurtalent Vincent kneepjes van het vak leren. Tom aise is na zijn heldhaftig optre- i in 'Top Gun', nu een verwaan- jonge hond, die alle ballen mee dogenloos in de netjes jaagt. Hij wil iedereen, maar vooral z'n meis je, laten zien dat hij de beste is en hanteert de keu dan ook met veel bravoure als was het een samoerai zwaard. De confrontatie tussen de twee generaties maakt de eerste helft van de film tot een boeiende bele venis. Vincent moet leren zich in te houden, want pas als een tegen stander denkt te kunnen winnen, valt er grof geld te verdienen. Zijn ambitieuze vriendin heeft de regels van het nieuwe leven snel door eri zet Vincent onder druk om volgens afspraak te verhezen. Wat voor Vincent een lolletje is, is voor Ed die Felson een keiharde business. Eddie op zijn beurt moet ervaren dat de wereld niet stil heeft ge staan. Grote biljartzalen zijn op eens in opslagplaatsen veranderd en er zijn meer mensen die als ge slepen 'hustlers' hun brood verdie nen. Het onstuimige gedrag van zijn jonge alter ego roept in Eddie ge leidelijk andere dan materiële ver langens wakker. Wanneer het drie tal uiteen valt schaft Eddie zich een nieuwe bril en net pak aan en begeeft zich alleen op weg naar de Paul Newman en Tom Cruise, te zien in 'The color of money'. top. Zelfverwezenlijking is toch belangrijker dan geld. Regisseur Martin Scorsese heeft een grote creativiteit aan de dag ge legd in het tonen van biljartballen die over het laken snellen, maar het blijft een visueel weinig specta culaire sport. De verveling slaat onherroepelijk toe. Dit is ook te wijten aan het feit dat halverwege de nadruk verschuift van de con frontatie tussen twee generaties naar de strijd van een eenling die zichzelf hervindt. Scorsese heeft al vaak bewezen veel beter te kunnen en dat geldt ook voor Newman. Tom Cruise bevalt goed als 'rebel without a cause', maar de show wordt gestolen door Helen Shaver ('Desert Hearts') als het liefje van Newman. LEONARD ENGEL

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25