Post heeft teveel kopmannen in Giro Jong Oranje langs Wales Fransen 'kampioendoders' Maechler neemt leiding over in Dauphiné Libéré Weer etappezege Argentin Spakenburg ldopt NSW Surf-top in Noordwij k Op veld van Alecto Johnson sneller dan Lewis Dekker haalt achterstand in Pernfors en Edberg uitgeschakeld VRIJDAG 29 MEI 1987 VALENCE (AFP) - Voor het be- gemene rangschikking, treden van het hooggebergte De beste wielrenners van heeft de Zwitser Erich Maechler Sowjet-Unie mogen na dit jaar de leiding heroverd in de Dau- prof worden. Dit heeft de natio- phiné Libéré. De winnaar van nale coach en trainer Aleksander Milaan-Sanremo zegevierde gis- Goesjatnikov verklaard in een termiddag in Valence in een indi- interview in de Westduitse krant viduele tijdrit over 32 kilometer. Frankfurter Algemeine. Hij had eerder de proloog-tydrit Deze coureurs, voorheen gewonnen. staatsamateurs, worden in prin- Eerder op de dag zegevierde de cipe onder contract genomen Franse sprinter Bruno Wojtinek door een Italiaanse firma, die in een rit-in-lijn over 106 kilome- hierover tot overeenstemming ter vanuit Saint-Etienne naar Va- dient te komen met de wieler- lence. Woensdag nam dienst bond van Rusland, landgenoot Bruno Comillet de William Tackaert is op do- leiding in het algemeen klasse- ping betrapt in de Ronde van ment over van de Portugees Aca- Groot-Brittanniè. De Belgische cio da Silva door de tweede etap- professional eindigde zondag in pe naar Saint-Etienne toe te win- Malvern als tweede in de zeven- nen- de etappe. In zijn urinestaal wer- Joop Zoetemelk was algemene den sporen van amfetamine en in de tijdrit de beste Nederlan- efedrine gevonden. Hij werd be- der. Hij eindigde als negende en traft met een voorwaardelijke nestelde zich voor de bergetap- schorsing van een maand en een pes op de tiende plaats in de al- geldboete van 1500 gulden. WOUW (ANP) - Tussen twee op merkelijke overwinningen van Steffen Blochwitz heeft Frank Kersten, eerste onder de Neder landse kanshebbers, Olympia's Ronde van Nederland verlaten. Op last van ploegleider Frits Schür, die de twintig-jarige Bra bander met langer in zijn groep wilde hebben en zijn naam ook helemaal doorstreepte op de „le denlijst" van de Van Aarle- Eccoploeg. De opgang van de negentien jarige Oostduitser, winnaar in de tijdrit van woensdag, van de zes de etappe van gisteren en daar door eerste in het klassement, heeft niets te maken met de af gang van Kersten, ploegdiscipli- ne echter alles. De Oostduitsers toonden woensdag en gisteren opnieuw hoe hecht de eenheid binnen hun groep is, bij het zestal van Schür ging het woens dag mis. Kersten, die de proloog won, had „verzaakt" in de och- tendrit van Velp naar Lunteren, het werk aan zijn ploeggenoten overgelaten en kreeg van zijn ploegleider geen fiets voor de in- ROCCARASO (Van een speciale ANP-verslaggever) - De verkiezingen, die Italië na 15 juni aan de zoveelste regering moeten helpen, werpen hun schaduw vooruit op de wieler ploeg van Peter Post. Wie is nu eigenlijk de kopman voor de Giro? Phil Anderson, die woensdag in de zesde etappe een minuut verloor op rose-truidrager Roche, Eric Breu- kink, op de derde plaats de best geklasseerde uit Posts formatie, of Robert Millar, die met de bergtrui stevig om de schouders verlangend uitkijkt naar de Alpen? Up Hemelvaartsdag, na de derde ritzege van wereldkampioen Ar gentin, krijgt Breukink evenveel stemmen als Anderson. Post: „Breukink rijdt hier fantastisch. Anderson is niet meer onze absolu te kopman. We moeten Breukinks positie verdedigen. Ik heb vertrou wen in hem voor de tijdritten en de Alpen." Millar zal het moeten heb ben van een overwinning in het hooggebergte, wanneer ieder voor zich rijdt. In twee dagen veranderde er met uitzondering van het landschap weinig in de Ronde van Italië. De vriendelijke, beboste heuvels maakten plaats voor de grimmige I Apenijnen, waarin de Fransman Jean-Claude Bagot opleefde. Hij won woensdag de moeilijke rit over 134 kilometer van Terni naar het kille, op 1670 meter gelegen Terminillo. Moreno Argentin toon de in de volgende, iets vlakkere koers zijn bijna angstaanjagende kracht. Op 350 meter van de aan komst in Roccaraso. na de 205 kilo meter van Riëti had hij vele lengtes achterstand op Chioccioli, de ploeggenoot van Johan van der Velde. Toch kwam Argentin als eerste aan de finish. Als enige Ita liaanse etappewinnaar is hij voor zijn landgenoten dé kopman. Chioccioli werd tweede, Van der Velde derde. De Brabander reed zich voor het eerst in de kijker. Breukink was een dag eerder de beste Nederlander. Hij werd op een helling van zeven procent vijf de achter Bagot, Schepers, Pagnin en Mujika. Met Millar, Winnen, Ro che en Visentini behoorde Breu kink tot de groep met de voor naamste renners. Anderson kwam pas een minuut later binnen. De Australiër mag dan door de Ita liaanse pers „kangoeroe" worden genoemd, hij miste souplesse. La ter wees hij met beschuldigende vinger naar Millar: „Leuk dat die voor zijn bergtrui fietst, maar tel kens als ik had aangesloten demar reerde hij." Millars reactie: „Ik moest van Post voor de ritzege rij den. Ik heb nu eenmaal een beetje de Colombiaanse stijl, dus versnel ik steeds. Het was niet de bedoe ling Anderson weg te werken. Hij kon het tempo niet volgen". Post beaamde Millars woorden. Door Bagot kreeg de finale een fel karakter. De 29-jarige renner haalde in vijf profjaren een gemid delde van een zege per seizoen, maar is aan een sterke periode be zig, na een ritzege en de zesde plaats in Parijs-Nice. Bij de eerste serieuze beklimming leidde Bagot vóór zijn ploeggenoot Bernaudeau en Thurau. Het drietal kreeg een voorsprong van vijf minuten. Toen gaf Roche het sein voor de tegen aanval. Op achttien kilometer van de finish sloten acht man aan on der wie de Belg Schepers. De meesterknecht van Roche reageer de als enige op een demarrage van Bagot. Achter dit tweetal werd voortdurend strijd geleverd, maar alleen Pagnin kwam dichterbij. Aan de streep bedroeg diens ach terstand twaalf seconden. In Roccaraso, waar de Giro op de eerste regenbui werd getrakteerd, fungeerde Pagnin als waakhond. Door een stilzwijgende afspraak kon de werkelijke strijd pas op twintig kilometer van de aan komst, bij de beklimming van de 1280 meter hoge Piano delle Cin que Miglia. Fondriest begon, na mens een van de elf Italiaanse for maties zonder ritzege, op de brede asfaltweg een solo, waaraan spoe dig een einde kwam door Argen- tins knechten Bombini en Volpi. Op het laatste stuk, een vals plat van tien kilometer, vloog het tem po omhoog. Met nog duizend me ter te gaan, raakten Bauer en Fer nandez even los van de groep. Chioccioli sprong er bij het begin van de steile slothelling langs en dacht op de winst af te fietsen. Pag nin had echter Argentin gewaar schuwd, die eerst Van der Velde en daarna Chioccioli verraste. PARIJS (AFP/RTR/SID) - Het ten nistoernooi om de open Franse kampioenschappen kwam op He melvaartsdag in wat rustiger vaar water. Grote verrassingen bleven ditmaal uit, nadat er woensdag nog enkele 'koppen' waren gevallen. Zo verdwenen op 'kinderdag' (hon derden Franse scholieren hadden kaartjes gekregen voor Roland Garros) de Zweedse sterren Stefan Edberg (derde geplaatst) en Mikael Pernfors (dertiende en finalist van het vorig jaar) uit het enkelspel. Bij de vrouwen sneuvelde de als vier de ingeschatte Tsjechoslowaakse Hana Mandlikova. De scholieren hadden alle reden hun kelen schor te schreeuwen, want alle 'kampioe- nendoders' waren Fransen. Edberg verloor in de tweede ronde in drie lange sets van Eric Winogradsky (6-7, 6-7, 5-7), Pernfors - net als Ed berg klagend over een blessure ging in de eerste ronde in vier sets onderuit tegen Tarik Benhabiles, die gisteren met een andere Zweed van naam afrekende: Anders Jar- ryd. Mandlikova had in de tweede ronde geen antwoord op het fana tisme van Nathalie Herreman (4-6, 6-7), die het Franse feest compleet maakte. Michiel Schapers bleef als enige Nederlander in het enkel spel. Hij bracht woensdag eerst zijn door de regen afgebroken par tij tegen de Amerikaan Scott Davis tot winst en zegevierde een dag la ter in drie sets over de jeugdige Spanjaard Javier Sanchez. Net als twee jaar geleden in Parijs ontmoet de Rotterdammer nu de Fransman Yannick Noah. Favorieten bleven er nog genoeg over. Bij de mannen sloeg de Tsje- choslowaak Miloslav Mecir het 18- jarige Oostenrijkse talent Horst Skoff van de baan (7-6, 6-4, 6-1), de Zweed Mats Wilander liet een set liggen tegen de Amerikaan Paul Annacone en diens landgenoot Kent Carlsson schonk de Span jaard Sergio Casal slechts zeven games. De nummers één en twee, Ivan Lendl (Tsj) en Boris Becker (Wdl) verspeelden elk een set aan respectievelijk de Amerikaan Jo nathan Canter en diens landgenoot Mark Buckley. De 34-jarige Jimmy Connors had eveneens vier sets no dig tegen de Westduitser Michael Westphal. Bij de dames maakte de als twee de geplaatste Steffi Graf de meeste indruk. Ze had slechts 48 minuten nodig om de Tsjechoslowaakse Ja- na Novotna te verslaan met 6-0,6-1 Martina Navratilova, nummer één, raakte even het spoor bijster tegen de Argentijnse nummer 115 van de wereld, Adriana Villagran, maar herstelde zich bijtijds: 6-0, 2-6, 6-2. Chris Evert (derde) gunde Frank rijk niet nog een surprise en ver sloeg Isabelle Demongeot met 6-3, 7-5. Michiel Schapers is sinds zijn aankomst in Frankrijk nog zonder nederlaag. De 27-jarige Rotterdam mer, die afgelopen weekeinde het 'opwarm-toernooi' in Chartres won door achtereenvolgens Maurer, Berger, Skoff en Chapacu te ver slaan, plaatste zich op Roland Gar ros voor de derde ronde door een zege in drie sets op de 19-jarige Spanjaard Javier Sanchez. De jon gere broer van de meer bekende Daviscupspeler Emilio Sanchez verloor met 4-6, 2-6, 5-7. De partij duurde ongeveer twee en een half uur. Schapers krijgt nu een harde re noot te kraken: de als zesde ge plaatste Fransman Yannick Noah. die met enige moeite van de Zweed Christian Bergström won. Schapers, na de nederlaag van Manon Bollegraf tegen de Italiaan se Laura Garrone de enige overge bleven Nederlander van de acht, die het hoofdtoernooi hadden ge haald, was na afloop tevreden, maar hij meende nog beter te kun nen. „Ik heb heel veel baat gehad bij het toernooi in Chartres", zei hij. „Daar speelden we op hetzelf de soort gravel en met dezelfde bal len. Dat was een optimale voorbe reiding voor me." Het 4-4 gelijkspel van Unicum 2 tegen Tilburg 1 was, gezien de 7-1 winst afegelopen zondag tegen die zelfde tegenstander, een teleurstel ling. De mannen van Unicum lie ten het enigszins afweten, maar ge lukkig voor de Leidse ploeg waren de vrouwen wel bij de les. Jacque line van Wijk zorgde voor drie overwinningen en Astrid Bouw be haalde in haar enkelspel het vierde punt voor Unicum TWEEDE KLASSE Tean reisde zeker niet tevergeefs voor de tweede maal af naar Hil versum. Niet alleen werden dit maal alle partijen verspeeld, maar de meeste eindigden ook nog in het voordeel van de Alphenaren. Alleen Richard Oskam verloor zijn enkelspel (6-3, 7-6). In de overige wedstrijden kreeg Gooiland geen kans en door de 7-1 winst kan Tean het kampioenschap bijna niet meer ontlopen. Voorhout staat aanstaande zon dag voor een hele zware opgave Nadat gisteren namelijk de beide gemengddubbelspelen tegen Oudt-Beyerland 3 werden verloren moeten de Voorhouters zondag met minimaal 5-3 van DDH 3 win nen om degradatie te ontlopen. NUMANSDORP (ANP) - Spaken- stand: burg heeft zich een goede uit- Spakenburg 2 l 1 o 3 3-1 gangspositie verworven voor het i n n'o behalen van de Nederlandse titel WbVV 100100-2 voor zaterdagamateurs. De kam- In de strijd om het landskampioenschap pioen van de eerste klasse B won bij de zondag-amateurs heeft Geldrop gis- in Numansdorp met 2-0 van teren Rheden met 4-1 verslagen. De kam- NSW. De doelpunten kwamen ver in de tweede helft op naam van eerste helft uit het veld gestuurd wegens Beukers en Van Empelen. Tot dan natrappen. Middenvelder Methorst van toe had NSW, mede dankzij doel- Geldrop scoorde twee keer. Door deze man Van dpr Stpl dip Hp ppsrhorstp overwinning nam Geldrop de leiding. Rhe- man v an oer ütei aie ae gescnorsie den speelde gelijk tegen Dwv Leon Beider knap verving, voor evenwicht kunnen zorgen. Enkele defensieve foutjes werd de kam- De stand is: pioen uit IA noodlottig. In Nu- 1 10024-1 mansdorp keken 2000 bezoekers toe. 2 0 1112-5 NOORDWIJK - De beste brandingsurfers van Nederland doen dit week einde Noordwijk aan. Na eerdere wedstrijden in Scheveningen en Eg- mond vindt tot en met zondag de derde serie wedstrijden om de Holland Surf Pool plaats in de Zuidhollandse badplaats. Stephan van der Berg voert het tussenklassement bij de mannen aan. De Olympisch kampioen bracht bijna alle races tot nu toe op zijn naam. Eric Groenewoud uit Noord wij kerhout, met zijn 18 jaar één van de jong ste deelnemers, staat verrassend op de derde plaats. De eveneens uit de Leidse regio afkomstige Olaf van Tol doet met een vierde plaats nauwe lijks voor hem onder. Bij de vrouwen leidt titelverdedigster Martine van Soolingen dankzij een goede tweede wedstrijd voor Herma en Jolanda de Jong. Acht van Njord wint in Delft DELFT - De acht van Njord is woensdag winnaar geworden van de Ringvaart Regatta, een roeiwed- strijd over honderd kilometer. De ploeg van de Leidse studenten had voor de langste roeiwedstrijd op Nederlandse 'bodem' zes uur en 48 minuten nodig, een nieuw record. De omstandigheden leenden zich goed voor het maken van snel le tijden. De noordenwind bete kende mee-wind op het grootste deel van het traject, dat startte bij de Kaagsociëteit, voerde naar de Ringvaart, deze geheel rond, weer terug over de Kaag en tenslotte via de Zijl en de Vliet naar Delft, waar de finish was bij het botenhuis van Laga. Tweede werd de acht van gast heer Laga. Niet meer dan vijf mi nuten bedroeg het verschil aan de eindstreep. Een tweede Leidse zege ging naar de gestuurde vier, bestaande uit roeiers van Die Leythe, Asopos de Vliet en Njord. Het winnende Leidse viertal kwam uit voor de studentenvereniging Quintus. In de skif werd Maarten Heek- man tweede. De winnaar van vorig jaar moest de zege en het nieuwe baanrecord laten aan de roeier van Proteus Eretes. LEIDERDORP - De Jong-Oranje- hockeysters hebben woensdag avond met 2-0 gewonnen van het vrouwenteam van Wales. Dat ge beurde op het kunstgrasveld van Alecto in de Bloemerd. Wales-B boekte een 2-7 overwinning in de voorwedstrijd tegen Alecto. De Leiderdorpse hockeyclub heeft zich bijzonder uitgesloofd (zelfs de lichtmasten hadden de vlag in top) om er een hockeyfes- tijn van te maken. HGC'er Tim Steens verzorgde 's middags met de internationals Yvonne Buter en Lisanne Lejeune een demonstra tietraining. Vervolgens werden vaardigheidsproeven afgenomen bij de d- en c-jeugd van Alecto om tot de beste afvaardigingen te ko men in de door Wim en Gijs van Heumen bedachte Young Stars Champions competitie. Het hoogtepunt was natuurlijk de oefenwedstrijd van Wales tegen Jong Oranje Wales kwalificeerde Een verbeten strijd om de bal. waarbij onder anderen Maryse Abendanon (links) is betrokken. Jong Oranje zic^ twee wejcen geleden met Italië zegevierde uiteindelijk met 2-0 in het oefenduel tegen Wales dat Alecto in de Bloemerd organiseerde r de Europese titelstrijd in sep tember te Londen. De gasten had den de avond tevoren een gevoeli ge 7-1 nederlaag geleden het Ne derlands vrouwenteam in Drieber gen. Bondscoach Gijs van Heu men, die ook verantwoordelijk is voor de beste speelsters onder de 21 jaar, kon geen HGC/speelsters opstellen. De Haagse club verde digt volgende week zijn Europese clubkampioenschap op eigen ter rein. De clubbelangen prevaleren dan enkele weken. In het eerste deel gaven de ploe gen elkaar zeer weinig ruimte. Als er al een mooie combinatie was, dan werd die daarna al snel ver stoord door een verdedigende stick. Er waren zodoende nauwe lijks doelkansen. Het in redelijke mate opgekomen publiek kon ge nieten van de uitstekende Neder landse techniek tegen het wils krachtige spel van de Britse hoc- keysters die het kunstgras overi gens nauwelijks gewend zijn. Voor de rust had Wales drie kansen om uit een strafcorner iets aan de score te doen tegen Jong Oranje een maal. Na de hervatting brak de Neder landse ploeg herhaaldelijk goed door over de linker flank en stoom de door tot in de cirkel waar keer op keer een strafcorner werd ver sierd. Na zes mislukte pogingen op dit onderdeel was het na een kwar tier wel prijs. Maryse Abendanon van de kersverse nationale kam pioen Amsterdam tekende voor de openingstreffer. Met het toenemen van de vermoeidheid kwamen er ook meer openingen. Wietske de Ruiter van Victoria profiteerde zo'n tien minuten voor tijd met een prachtige scoop uit de loop over de goalie: 2-0. De ploeg van Ruud Hartman Kok hield een helft redelijk stand tegen Wales-B met de ruststand 2- 3. Madeleine Nivard maakte toen 1-2 uit een strafcornerrebound en Corrien Vliegenthart scoorde nog 2-2. Ondanks de specifieke kunst grastechniek van de thuisploeg legde Alecto het loodje (2-7) door de fysieke kracht van Wales. NIEK FAAS Blochwitz aan de leiding in Olympia's Ronde dividuele tijdrit en ook geen toe stemming te starten. Op een ge leende fiets reed de renner uit Geldrop toch, naar de onder deze omstandigheden alleszins ver dienstelijke tiende plaats. Na de tijdrit bezette hij de zesde plaats in de algemene rangschikking met een achterstand van 42 se conden op de leider. De breuk was echter op dat moment al definitief. „Wanneer er een rotte appel in de mand is. moetje hem er uit gooien", vond Frits Schür, zestien keer actief in Olympia's Ronde en twee keer winnaar, die dit jaar debuteert als ploegleider. „Kersten is een goed wielrenner, maar voelde zich vedette. Hij was echter niet bereid zich als zodanig te gedra gen. Hij plaatste zich buiten de groep en dat kan niet aanvaard worden. Ik maak een program ma voor de ploeg, waarbij ik op de eerste plaats rekening houd met hun belangen, ik bepaal wat er gebeurt." Woensdag had het klassement nauwelijks een schokje gevoeld. De korte rit van Velp naar Lunte ren eindigde in een massasprint, waar slechts drie renners zich aan onttrokken. Theo Akker mans. Freddy Wolsink en André Baryenet, die met een voor sprong van vijftig meter de streep over vlogen. Uwe Preiszier behield zijn lei derstrui ook in de tijdrit doordat hij achter de overtuigende win naar Blochwitz net negen-hon- derste seconde sneller was dan Eddy Schurer. Ook toen werd er in de top van het klassement nog altijd in tellen gerekend, er lagen na de tijdrit slechts zeven secon den tussen Preiszier en Schurer. Gisteren demarreerde Steffen Blochwitz tien kilometer voor het einde. De negentien-jarige achtervolger uit Cottbus ver overde meer dan een halve mi nuut en dat bracht hem ruim aan de top van het klassement. SEVILLA (DPA/Rtr) - Het sprintduel der giganten tussen Ben Johnson 'èn Carl Lewis in Sevilla is gisteravond gewonnen door de Canadees. Johnson liep de 100 meter in 10,06. de beste tijd van dit seizoen. Viervoudig Olympisch kampioen Lewis, die dit jaar al tot 10,12 was gekomen en ook in de verspringbak hele maal terug lijkt, hielp aardig mee het publiek overeind te laten ve ren. De Amerikaan ging 0,01 se conde later dan Johnson over de streep. Hij had de spanning voor afgaande aan het duel ook al da nig opgevoerd door de Spaanse organisatoren in Sevilla lang in onzekerheid te laten over zijn start op de sprint. Applaus was er ook voor de Westduitser Harald Schmid. die op de 400 meter horden tot een knappe winnende tijd van 48,85 seconden kwam. Hij bleef de Amerikaan Nat Page (49,65) en de Belg Michel Zimmermann (50,40) royaal voor. De Brit Jona than Ridgeon was de snelste deelnemer op de 110 meter hor den. Hij ging na 13,3 seconden door het lint. De Spanjaard Mo- racio werd tweede in 13,6 vóór de Hongaar Gyorgy Bakos. die 13.7 liep. De Brit Steve Cramm won in Sunderland zijn eerste wedstrijd van het seizoen. De Europese kampioen op de 1500 meter won een stratenloop over vijf kilome ter in 14 minuten en 33.6 secon den. Veel sneller ging deze af stand op de atletiekbaan van Ko blenz, waar de Oostenrijker Ger hard Hartmann met 13.27.52 een uitstekende tijd verwezenlijkte. De Westduitse kampioen Dieter Baumann werd in 13.30,85 twee de. LEIDEN - Hemelvaart werd door de tennissers als inhaaldag ge bruikt. Ook enkele ploegen uit de Leidse regio moesten aantreden om hun achterstand in de competi tie te vereffenen. Unicum 2 en Tean speelden een hele wedstrijd en Dekker en Voorhout hoefden slechts een aantal partijen te spe len om de afgebroken comptitie- dag te voltooien. EERSTE KLASSE Dekker keek in haar wedstrijd tegen Noorderlicht tegen een 3-2 achterstand aan. Het eerste treffen tussen deze beide teams was voor Dekker niet zo succesvol verlopen en er was de ploeg uit Warmond veel aan gelegen om die prestatie te verbeteren. Het mannendubbel van Stefan Faas en Freek Tanis zaaide bij aanvang onrust in de Warmondse gelederen. De eerste set werd namelijk met 7-6 in het voordeel van Noorderlicht beslist Vervolgens raakten Faas en Tanis op dreef en stelden het publiek niet teleur door met 6-3 en 6-2 te De stand was nu vereffend, maar dat bleef niet lang zo. Brigitte Par- doel en Freek Tanis konden het te gen hun Amsterdamse tegenstan ders niet bolwerken en verloren met 5-7 en 1-6. Het laatste woord was aan Heieen van den Berg en Stefan Faas. Dit gemengde paar slaagde er, door een 7-5, 6-3 winst, in de stand alsnog gelijk te trekken 4-4) en dat verschafte Dekker een goede uitgangspositie voor de laat ste competitiedag, wanneer zij op nieuw Noorderlicht ontmoet. OVERGANGS KLASSE B Voor de derde keer raak. Moreno Argentin kijkt nog achterom. de Ronde van Italië kan hem niet meer ontgaan, (foto ANP) r de overwinning in de zevende etappe 1

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23