Boeren stoppen massaal Veelbesproken bejaardenwoning opgeleverd Woning aan Veurseweg in Voorschoten gekraakt 'Voorschoten moet reserves aanspreken' Drukte Meubelplein in de hand gehouden Zoeterwoudse acties Veertig kunnen het in Zoeterwoude niet bolwerken leveren dik geld op Een prima vakantie in een 5-sterren bungalowpark? 4^- -NENDOMDO VRIJDAG 29 MEI 1987 liMMMI'Nfl VOORSCHOTEN - Langs de Voor- schotense Veurseweg is wederom een woning gekraakt. Kreeg eind vorige week het witte dokters huis zeven nieuwe bewoners, gis teren hoorde de politie dat ook het kleine, alleenstaande huisje tegenover bezinestation 'De Vliet- zoom' weer bewoond is. De nieuwe bewoner, een 25-jari- ge Voorschotenaar, wil het pand met zijn lage ramen en schattige dak graag van provinciale water staat kopen en vervolgens op knappen. Volgens hem zou de ei genaar het pand bewust laten ver krotten om het tegen de vlakte te kunnen gooien. De gemeente heeft echter steeds geweigerd een sloopvergunning af te geven. Zij vindt het huis naast het laantje van Van Wissen 'karakteristiek'. Toch werd een vorige kraker, die ongeveer een jaar geleden in het pand zat, na een juridische procedure op straat gezet. Hoe veel de woning met zijn beschei den moestuintje moet opbrengen is onduidelijk. Volgens ingewij den is ze slechts 10.000 gulden waard. De bouwkundige staat laat te wensen over en de voorzie ningen voor gas, licht en water zijn slecht. VOORSCHOTEN - Als het aan de Voorschotense loco-burgemeester L.L. Marselis ligt spreekt Voor- Verkiezing beste sporters ZOETERWOUDE - Zoeterwoude is een evenement rijker: de verkie zing van de sportvrouw, sportman en sportploeg van het jaar. De eer ste prijsuitreiking vindt morgen avond plaats tijdens de 'Sport-Ga- la-avond van het jaar' in Don Bos- Initiatiefnemers van het evene ment zijn de Zoeterwoudenaren Jan van der Geest en Gerard van de Hoeven. Wordt in Zoeterwoude altijd veel aandacht besteed aan de prestaties van plaatselijke voetbal lers, wielrenners en schaatsers, an dere sporten blijven doorgaans wat onderbelicht. Daar willen ze nu iets aan doen. Er is een speciaal 'comité sportprijs van het jaar' in het leven geroepen. Inwoners van Zoeterwoude kunnen iedere dorpsgenoot of plaatselijke sport ploeg die naar hun mening in aan merking komen voor deze onder scheiding, voordragen. Een des kundige, onafhankelijke jury, zal de keuze bepalen. schoten zijn reserves aan om voor zieningen te treffen die noodzake lijk zijn voor de leefbaarheid van het dorp. Structurele uitgaven, waar de gemeente jaren aan vast zit, wil hij tot een minimum beper ken. Dit zei hij woensdagmiddag 'op persoonlijke titel' bij het ope nen van het Merelhof-bejaarden- complex. Bedragen noemde hij niet, ook niet naderhand. En de bestemmin gen bleven enigzins boven de tafel hangen. De burgers moeten echter denken aan voorzieningen voor het jongerenwerk (de Lindehoeve wacht een opknapbeurt, buurthui zen willen nieuwe accommoda ties), het onderwijs, de bejaarden zorg (de renovatie van 'Huize Ade- geest' en de bouw van aanleunwo ningen zijn noodzakelijk) en de sport. Zo willen de gebruikers van sportpark Adegeest kunstgras, een tweede sporthal en verharde ten nisbanen. Ook de aanleg van de Vlietbrug naar recreatiegebied Vlietland zorgt voor een verdere af ronding van de gemeente, "die de consolidatiefase heeft bereikt". De CD A-wethouder vervolmaak te dit belangrijke politieke signaal met de stelling dat verenigingen de gemeente "ontlasten wanneer ze hun eigen verantwoordelijkheid dragen" en bijvoorbeeld zelf de ge wenste voorzieningen beheren. Wethouder L.L. Marselis heeft net de zonnewijzer van het complex bejaardenwoningen onthuld en geeft gene- Bewoners, raadsleden en mensen van de woningbouwvereniging hebben net een nog lege bejaardenwoning reus het laken aan een van de bewoners. bekeken in het Merelhof-complex. Via de overdekte gang gaan ze naar de ruimte-plus. (foto Ellen Martens) Kwestie-flats buiten lozing gehouden nu 'politie afgedekt' VOORSCHOTEN - De veelbesproken be jaardenwoningen in het Voorschotense centrum zijn woensdagmiddag opgele verd. Wethouder L.L. Marselis deed dit door in de gemeenschappelijke binnen tuin een zonnewijzer te onthullen en ver volgens het laken in handen te geven van een bewoonster van een van de 56 flats. De woningen van de Merelhof kwamen enkele weken geleden in het nieuws door PvdA/PPR-vragen. De fractie had ge hoord dat 30 van de 77 flats waren gewei gerd en de christelijke woningbouwver eniging enkele flatjes buiten de loting had gehouden. "De zaak is inmiddels politiek afgedekt", verzekerde de wethouder. Bin nen en buiten de raadszaal zou hij goed duidelijk hebben gemaakt dat er gewoon sprake was van een 'deal'. De gemeente wilde in het complex een 200 vierkante meter grote ruimte-plus waar ook bejaarden uit de rest van het dorp terecht kunnen, de woningbouwver eniging voelde daar aanvankelijk weinig voor. Het zou ten koste gaan van drie flats en kon de exploitatie van het 6 miljoen gulden kostende complex in gevaar bren gen. Volgens Marselis kwamen de twee par tijen op een rare manier tot elkaar. "We zaten een keer in het Ambachts- en Bal juwhuis, toen de heren van de woning bouwvereniging aanklopten", vertelde de bestuurder. "Ze zeiden dat ze 180 graden waren gedraaid, maar dan moesten wij di rect akkoord gaan met die drie woningen. En tja, daar wordt een jaartje later dan naar gevraagd". Een schoonheidsprijs verdiende de deal volgens hem niet, maar in gesprekken met de woningbouwverenigingen wil hij afspraken maken over de toekomst. Voor zitter Angenent deed daar woensdag voor zichtig over. Bijsturing door de verenigin gen past volgens hem binnen een goede verdeling, een evenwichtige buurtop- bouw: "Wij, als woningbouwvereniging, kennen veel mensen en durven dan ook te stellen dat wanneer je ons er niet bij be trekt, je meer problemen krijgt". Hij be seft echter dat dat politiek gezien moeilijk ligt: "sommige partijen willen de verde ling helemaal in overheidshanden laten". Ruimte plus Het was niet het enige probleempje voor B en W. Uit de woorden van Marselis bleek dat dagelijks bestuurders en archi tect, onder druk van de hoofdingenieur directeur van de woningbouw, de ruimte- plus er op een goede avond "toch maar hebben doorgezet". En vervolgens moest Marselis de bejaarden de ruimte in zien te praten. De ANBO bleef net zo lief in het cultu reel centrum en hoopt in de toekomst op een eigen ruimte, elders in het centrum. De UW ging na veel praten overstag en toonde zich woensdag zeer tevreden met de ruimte vol lichtgroen en wit, waar ge bruikers zich via scheidingswanden kun nen afzonderen. De zaal kostte de ge meente 230.000 gulden, 5.000 gulden per woning. Architect Polgar merkte dan ook op dat het rijk flink wat kan besparen op de bouw van bejaardenhuizen waneer ze meer van dit soort ruimtes opneemt in be jaardenprojecten. Ouderen kunnen dan veel langer zelfstandig blijven wonen. Het rijk lijkt bouwers van plusruimten echter juist te straffen: wanneer in een complex een plusruimte komt, worden de woonkamertjes kleiner (15 vierkante me ter). Pas na veel overleg kreeg de architect toestemming voor kamers van rond de 20 vierkante meter. Normaliter hebben be woners hier een slaapkamer, een keuken en een berging van 3 vierkante meter bij -waar net een opklapbed kan staan. De zo genaamde driekamerwoningen hebben een iets grotere ouderkamer en een slaap kamertje van zes vierkante meter, in plaats van die berging. Dat twee langduri ge leden van de woningbouwvereniging zonder te loten zo'n driekamerwoning kregen en geen tweekamerwoning, is dan ook niet zo bijzonder als het klinkt. "Die politici zijn duidelijk niet hier geweest", aldus een woordvoerder van de christelij ke woningbouwvereniging. Bergingen, keukens en slaapkamers lig gen aan de gesloten galerij en zijn vrij donker te noemen. Omdat de brandweer geëist heeft dat de bewoners in het ene flatje niets horen uit het andere flatje, was spiegeldraadglas noodzakelijk. Over het algemeen waren de aanwezigen echter zeer onder de indruk van de entourage en vertelde Marselis hoe blij een reumatische vrouw was toen zij een woning toegewe zen had gekregen. Veertig anderen heb ben inmiddels geweigerd, bleek uit zijn toespraak. De mensen die wél naar het complex vertrokken, zorgden echter voor goed nieuws. Zij lieten acht woningwet woningen, twaalf goedkope flats en drie bejaardenwoningen achter. bedrijf hebben, in plaats van hier en daar over een stuk te beschik ken. Omdat sommige boerderijen 'ingebouwd' staan is een aantal agrariërs al verhuisd. Met de ver koop van de oude boerderij moet meestal de bouw van het nieuwe bedrijf worden bekostigd. De oude boerderijen die op deze manier hun bedrijfsfunctie verlie zen, mogen volgens bestemmings plannen niet altijd worden ge bruikt voor particuliere bewoning. In de praktijk wordt daar nog wel eens de hand mee gelicht. Wethouder Van der Heijden, die zich al heeft neergelegd bij het ver dwijnen van de boeren uit Zoeter woude, is minder berustend als het dorpsbeeld in het geding komt. "Ik heb liever dat een boerderij be woond wordt dan dat er een bedrijf in komt", zegt hij. "Een bedrijf kan overlast met zich meebrengen, zo als auto's van klanten en vrachtwa gens van toeleveraars. Of zo'n be drijf gaat de boerderij verbouwen. En ik vind dat het landelijk karak ter van Zoeterwoude overeind moet blijven". Exultate Deo De christelijke oratoriumvereni ging Exultate Deo geeft vanavond samen met de Gesangverein 'Lie- derkranz' uit het Duitse Sandhau- sen een concert in de Dorpskerk aan de Schoolstraat. Het program ma van dit lenteconcert is geva rieerd: men brengt geestelijke, he dendaagse, folkloristische en volks liederen ten gehore. Aanvang acht uur, toegang zeven gulden vijftig. Botsing op Rij ksstraatweg WASSENAAR - Vier personenau to's raakten afgelopen woensdag middag even voor half zes betrok ken bij een botsing op de Wasse- naarse Rijksstraatweg, ter hoogte van Backershagen. Drie van de vier wagens werden totaal ver nield, twee bestuurders raakten licht gewond. Het ongeluk ontstond doordat een automobilist, die op de linker rijstrook richting Den Haag reed, gedeeltelijk over de doorgetrokken streep kwam en daardoor tegen twee auto's uit de andere rijrich ting botste. Een van die bestuur ders kwam op zijn beurt tegen een vierde auto terecht. Twee (lichtge wonde) bestuurders moesten naar een ziekenhuis worden overger bracht. Het verkeer was in beide rijrichtingen een half uur lang ge stremd. LEIDERDORP - De verkeers drukte rond het Meubelplein in Leiderdorp kon gisteren in goede banen worden geleid dankzij het 'draaiboek' dat betrokkenen, wijs geworden door de ervarin gen op tweede paasdag, in el kaar hadden gezet. Weliswaar was het aantal bezoekers niet zo overweldigend als tijdens pasen, toen het Meubelplein 20.000 man trok. maar duidelijk is wel dat het "draaiboek werkt en het vol gend jaar pasen dus ook kan worden toegepast", aldus een woordvoerder van het naast het Meubelplein gelegen Elisabeth- ziekenhuis. Juist dat ziekenhuis werd op tweede paasdag gecon fronteerd met een enorme chaos doordat Meubelplein-bezoekers massaal het parkeerterrein van het Elisabeth benutten. Om dat te voorkomen waren gisteren hek ken neergezet: de rijbanen rich ting ziekenhuis en Meubelplein werden gescheiden en politie hield nauwlettend toezicht. Het draaiboek werd in elkaar gezet na overleg tussen afgevaardig den van politie, gemeente, zie kenhuis en Meubelplein. ZOETERWOUDE - Veel Zoeterwoudse boeren kun nen het niet meer bolwer ken. Volgens CDA-raadslid J. van der Salm zijn in vijf tien jaar tijd 40 van de 60 boeren in Zoeterwoude ge stopt met hun bedrijf. Van der Salm, zelf agrariër, is se cretaris van de plaatselijke LTB-afdeling. Het ontbreken van een opvolger is volgens Van der Salm een van de belangrijkste redenen dat een boe renbedrijf wordt opgedoekt. De boeren H. van Nierop en G. Droogh zijn daarvan twee recente voorbeelden. Beiden besloten kort geleden om gebruik te maken van de opkoopregeling van minister Brakxs, waarbij ze hun melk zeven jaar lang tegen een vastgestelde prijs verkopen. Na afloop van die termijn stoppen ze definitief. De precieze aantallen zijn wet houder A. van der Heijden onbe kend, maar hij is niet verontrust over de teruggang in het Zoeter woudse boerenbedrijf. "Ach ja, je kijkt er naar, maar je kunt er niets tegen doen. Het is een ontwikke ling in een bepaalde bedrijfstak die enerzijds door schaalvergroting en anderzijds door de overheidsbe- perkingen, en dan met name in EG-verband, wordt veroorzaakt. En zoiets gebeurt wel vaker in het economisch leven", zegt de wet houder berustend. Voor kleine boeren, vooral wan neer ze boven de 50 jaar zijn, is het niet rendabel om ten behoeve van uitbreidingen grote investeringen te doen. "Een paar jaar geleden bij voorbeeld is de melkproduktie ge moderniseerd. Verschillende boe ren hebben afgehaakt toen ze moesten overstappen van melk bussen naar tanks", licht Van der Salm oorzaak nummer twee toe. Ook de superheffing die in 1984 is ingesteld om de melkplas van de EG in te dammen, heeft een aantal boeren de das omgedaan. Elke boer mag jaarlijks een bepaalde hoeveelheid melk leveren. Als hij zijn toegewezen quotum over schrijdt, ontvangt de boer geen 65 cent - de gemiddelde prijs voor een liter - maar 19 cent per liter. Van der Salm: "De afgelopen drie jaar zijn de boeren gemiddeld zo'n twaalf procent in melkproduktie achteruit gegaan. Vorige maand is daar nog eens zeseenhalf procent bovenop gekomen. De kosten van veevoer en rente over leningen en hypotheken zijn wel gedaald. Dat is dus gelukkig nog een meevaller tje". Ruilverkaveling Als laatste oorzaak voor het ver dwijnen van boerenbedrijven noemt Van der Salm de ruilverka veling, een punt dat al jaren volle zalen trekt tijdens vergaderingen van de Land- en Tuinbouw Bond. Met deze reorganisatie wordt ver snippering van de grond tegenge gaan. Het is de bedoeling dat boe ren hun land straks rondom hun ZOETERWOUDE - Diverse acties in Zoeterwoude hebben de afgelopen week duizenden guldens binnengebracht. Zo fietsten de leerlingen van de Zoeterwoudse basisscholen ruim drie duizend gulden bijeen voor de Vereniging Wereldkinderen. Aan de tocht, die 25 kilometer lang was, was een sponsoractie verbonden. De jongste deelnemer was 5 jaar. de oudste 61 jaar. Winnaar werd Erik Wieberdink: hij wist de meeste sponsors te vinden. Meer dan verwacht, maar helaas minder dan het had kunnen zijn. Zo noemde woordvoerder Kleyn het resultaat van de afgelopen vrijdag ge houden sponsorloop van de Zoeterwoudse voetbalvereniging Meerburg- Stromende regen en een lage temperatuur waren er de oorzaak van dat een aantal lopers verstek liet gaan. Zij die er wel waren hebben in totaal 16.000 gulden bijeen gelopen. Het geld is bestemd voor de nieuwe lichtin stallatie rond het in aanleg zijnde kunstgrasveld. Daarvoor is in totaal 35.000 gulden nodig. Het bestuur hoopt het resterende bedrag bijeen te brengen door het organiseren van een loterij en het verhuren van het kunstgrasveld aan bedrijven en verenigingen. De vastenactie van het dekenaat Zoeterwoude, waartoe onder andere de parochie van St. Jans Onthoofding behoort, was dit jaar bestemd voor de aanschaf van een tractor voor de boeren in het Braziliaanse dorpje Ipora. In dit dorp is al veel gebeurd om de leefomstandigheden van de bevolking te verbeteren. Er zijn een school en een kapel gebouwd, er zijn katoenvelden in gebruik genomen en men heeft de beschikking over een gemeenschappelijke groentetuin. Met de tractor kan de grond beter wor den bewerkt, zodat de opbrengst wat hoger wordt. Via vastenzakjes en giro kwam in Zoeterwoude ruim 43.000 gulden binnen. De schooljeugd wist daar nog eens 3500 gulden aan toe te voegen via een spaaractie, zodat het totaalbedrag op ruim 47.000 gulden kwam. Er kan dus een tractor naar Brazilië, want die kost 41.000 gulden. Met uwdagblad kandat! Pfl In de periode van 3 t/m 17 juli a.s. kunnen lezers van het Leidsch en Alphens ufl Dagblad tegen een sterk gereduceerd tarief een 5- of 6-persoons bungalow huren in één van de Vendoradovakantieparken. UJ De speciale prijs is 800,- per week. En of u nu naar Loohorst of de Weerterbergen (Z.-Limburg) of naar het park Heilbachsee in Duitsland wilt, voor een 5-persoons bungalow betekent dit al gauw een korting van zo'n 175,- per week. Voor een 6-persoons huisie zo n 250,-. Maak van deze gelegenheid gebruik, bel snel 020-656565 en noem de naam van uw dagblad. Wij wensen u vast een prettige vakantie. Deze prijs is exclusief toeslagen en niet van toepassing op reeds geboekte vakanties. Eventuele andere kortingen vervallen bij deze aanbieding.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17