TAD LEIDEN ollege blokkeert uitbreiding ^Meao in kantoor Merenwiik 1 m o< ■sTwee miljoen subsidie mede svoor muziekverzamelgebouw Jongen met woordblindheid haalt het atheneumdiploma Kunstenaar moet uit huis Gijselaarstraat LEIDSCH DAGBLAD ipeiM tst n S VRIJDAG 29 MEI 1987 kEIDEN - De directie van de Leid de? School voor Meao is teleurge- dat de gemeente Leiden niet ierQ'il toestaan dat de school een de- Arendance vestigt in een leeg kan- olde?orgebouw in de Merenwijk. De 103-^rectie verwacht daardoor in gro- problemen te komen. Ze weet iet hoe ze nu de 450 nieuwe leer- ^_ngen moet opvangen die in au- Mftjstus naar de school komen. De houding van het gemeentebe- pen. Het ministerie heeft de school hiervan een officiële afdeling te maandag laten weten dat 22 loka- maken. Een beslissing die overi- len mogen worden gemaakt in het gens pas tot stand kwam na de no te huren gebouw. Maar volgens di- dige problemen, recteur Van Oort wil het college Inmiddels had de meao al een daaraan niet meewerken. De meao half jaar lang overleg gevoerd met een beroep doen op de ge- het ministerie over een uitbreiding doet meenteraad om het college alsnog van gedachten te laten veranderen. De school heeft extra ruimte no dig omdat zij in augustus begint met een toeristische opleiding. Op het aantal lokalen. Het 1 terie van onderwijs ging er uitein- ruimte krijgt voor vaklokalen in haar gebouw aan de Lammen- schansweg. Voorts zou dan een kleine dependance, dat veel hinder ondervindt van druk verkeer, kun nen worden afgestoten. Het probleem is nu dat het colle ge het gebruik van het kantoor pand als school afwijst omdat dit delijk mee akkoord dat bij wijze volgens het bestemmingsplan niet van tijdelijke oplossing een leeg- is toegestaan. Het college 5 stand kantoorpand in de Meren wijk in gebruik werd genomen. bestemmingsplan niet mogen of kunnen wijzigen. Wel gaven B en de directie des te meer dit moment heeft de school nog Een contract met de verhuurder W de leiding van de meao de sug- kïleur omdat burgemeester en wet houders hebben toegezegd dat zij e meao waar mogelijk zullen hei een experimentele opleiding hier voor. Begin april heeft de staatsse cretaris toestemming gegeven werd opgemaakt. De ingebruikna me van het kantoorpand zou ook betekenen dat de school meer lee Wi iaaiiEIDEN - De gemeente Leiden rijgt in het kader van de zoge- laamde terugploegregeling onge- mceer twee miljoen gulden. Daar- v ^iee worden 90 langdurig werklo- >uvven tijdelijk aan werk geholpen, .let deze toezegging van het minis- erie van sociale zaken is de bouw ote|ran een muziekverzamelgebouw crn'en stapje dichterbij gekomen, yant een aantal werklozen zal 1 de muziekverenigingen al e sportvelden met de bijbehorende der plannen om een centrale voor- gebouwen zoals kleedkamers ziening te bouwen. Tot dusver v kantines. Met r daarvoor geen geld voor. Naast de de voetbalverenigingen UVS en terugploegregeling zullen de kos- Roodenburg zullen een opknap- 1 de bouw gedrukt worden door een grote mate van zelfwerk zaamheid van de leden van de mu ziekkorpsen. De gemeente zegt heel blij te zijn beurt ondergaan. Het vierde Leid se project betreft het bedrijfster- al zoveel problemen heeft gehad gestie mee een project-ontwikke laar in de arm te nemen om een nieuw gebouw neer te zetten. Daar mee wordt de ruimtenood van de school echter niet op korte termijn opgelost. De directie van de meao vindt het besluit van het college pijnlijk. Vooral ook omdat de Leidse wet houder van onderwijs, mevrouw Van Dongen, eind deze maand tij dens een vergadering van het mid delbaar beroepsonderwijs (mbo) in Leiden en Leiderdorp heeft toege zegd dat de gemeente het mbo-on- derwijs waar mogelijk zal steunen bij huisvestingsproblemen. De meao kan weinig begrip op brengen voor de uitspraak van het college. Te meer daar de school, al dus de directie, het afgelopen jaar ^at project worden ingezet. Maar met de toezegging van het ministe- sociale zaken. Er is bij het ministerie voor vier projecten inge- die zijn allemaal geho noreerd. Naast de bouw pet de bouw van een dergelijke ge- jouw is aanzienlijk noeid en de raad moet daarover schreven ïog een besluit nemen, x8£ De gemeente heeft al eerder muziekverzamelgebouw wordt de D.910.000 gulden beschikbaar gesteld verbouwing van de Marnixschool ate^oor het maken van een ontwerp d^an het gebouw waarin vijf Leidse ieunuziekverenigingen gehuisvest sociaal-culturele bestemming ge- sullen worden. Plaats van het ge- kregen, die een verbouwing nood- douw wordt waarschijnlijk de zakelijk maakt, oujooimeerlaan, vlakbij de Een ander project waarvoor de De gemeente had gemeente geld krijgt is het onder tovegens de huisvestingsproblemen handen nemen van een aantal 1 de Zoeterwoudseweg. Dat terrein is volgens de gemeente toe aan een herinrichting. Vermoede lijk wordt ook een deel van het wegdek van de Zoetwoudseweg opnieuw geasfalteerd. Door de terugploegregeling kun nen langdurig werklozen aan werk worden geholpen doordat onder meer geld dat anders aan uitkerin- met overheden, bijvoorbeeld het telkens wisselende standpunt van de staatssecretaris over het al dan niet instellen van een officiële op leiding voor toerisme. De directie wijst erop dat andere gemeenten wel toestemming heb ben gegeven aan scholen om zich op bedrijfsterreinen te vestigen. Rector Geerts noemt het een geweldige prestatie dat leerling Friso Versluijs het atheneumdiploma heeft ge haald. Woensdagmiddag kreeg de jongen het diploma uit handen van de rector. (foto Jan Holvast) terugploegregeling is jongeren die niet te dringen om zich in het be- al langere tijd zonder werk lopen wuste kantoorpand te vestigen. LEIDEN - "Een enorme prestatie", oordeelt rector Geerts van de Rem- brandt-scholengemeenschap over de prestatie van zijn leerling Friso Versluijs. De 17-jarige Friso is woordblind maar wist desondanks met prima cijfers zijn atheneum opleiding met succes af te ronden. Woensdagmiddag kreeg hij zijn di ploma. vakkennis te laten opdoen. Het gebouw Met de tijdens de projecten opge- leeg staan, dane ervaring hebben ze meer kans op een baan, zo is de redene ring. Wethouder Van Donen van on derwijs was vanmorgen niet be reikbaar voor commentaar. Wie woordblind is haalt cijfers al geruime tijd en letters door elkaar en heeft zo de grootste moeite met lezen en schrijven. De meeste kinderen die deze handicap hebben, komen dan ook terecht op beroepsgerichte op- Redactie: Simone van Driel en Melndert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Bouwkeet Al in een vroeg stadium is van verschillende kanten kritiek geuit op de marktverzamel- kraam die na de restauratie van ,d£. Hoogstraatkelders is neerge zet ter vervanging van een aantal losse marktkramen. Nog voordat de kelders officieel geopend wa ren sprak ambtenaar Reinout van Gulick over 'plompe dingen die te nadrukkelijk in het oog vallen'. Hij is van mening dat de marktverzamelkramen, zoals ze over het algemeen aangeduid worden, te zeer van de histori sche omgeving afwijken. "Op zich kan een contrast van oude en nieuwe gebouwen heel aardig zijn, maar in dit geval, is het echt lelijk". De Leidse student Mark de Nijs is dat helemaal met Van Gu lick eens, zo blijkt uit zijn brief aan de gemeenteraad. Hij is zeer geïnteresseerd in de stad Leiden en is een liefhebber van oude monumenten. "Ik was heel blij met het besluit om de 350 jaar oude kelders onder de Hoog straat en de Visbrug te restaure ren. In gedachten zag ik al de ge zellige kelderterrasjes zoals die bekend zijn in de stad Utrecht. Het resultaat mocht er ook we zen. De gewelfde kelders zagen er als nieuw uit en er is een stei ger aangelegd die romantisch on der de Visbrug doorloopt". Lei den is weer een monument rij ker, was de conclusie van De Nijs. Hij vindt het alleen jammer dat er nog twee bouwketen zijn blij ven staan. Tot zijn schrik hoorde De Nijs op het stadhuis dat dat geen bouwketen, maar markt kramen waren. "Wat een afknap per. Het is jammer dat een van de mooiste en meest historische plekjes van Leiden verknald wordt door afgrijselijke kunstof- marktkramen die niet eens in aangepaste stijl zijn vormgege ven". De Nijs betoogt ook dat de kramen het uitzicht vanaf de Hoogstraat over het water aan de Rijn aan het oog wordt onttrok ken. Kortom: De Nijs stelt voor om de kramen helemaal weg te ha len. Volgens hem is er in Leiden plek genoeg om de marktkoop lieden ergens anders hun waren te laten verkopen. "In plaats van de afzichtelijke kiosken kunnen wat boompjes en bloembakken worden neergezet". Het valt hem daarbij wat tegen dat er nu nog geen horecagelegenheden in de kelders zijn gevestigd. Hij ziet daarom niet zozeer waarom de gemeente 5,3 miljoen gulden aan deze gerestaureerde plek heeft uitgegeven. "Het is tot zover slechts een grote teleurstelling geworden. Wat een toeristische attractie had kunnen worden, is nu niet meer dan een opgeluis terde verkoopplaats voor bloem kolen en oliebollen", luidt het ongezouten oordeel van De Nijs. Bouwkeet (2) De brief van De Nijs was voor D66-raadslid Jan Hoekema aan leiding om het afgelopen maan dag in de gemeenteraad aan de orde te stellen. "Ik was heel blij met die brief. Hij nam me zoge zegd de woorden uit de mond. Vanaf het begin had ik mijn twij fels over de schoonheid van de marktkramen. Na verloop van tijd ben ik echter in mijn mening bevestigd", aldus Hoekema. Democraat Hoekema meent dat afgezien van de kleur, het he le ding in de omgeving storend werkt. Net als De Nijs vindt hij dat het uitzicht over het water wordt belemmerd: "Het is ge woon een sta-in-de-weg". Hij voorziet wel dat de gemeente problemen krijgt met markt kooplieden van de Hoogstraat, omdat die zullen vasthouden aan verworven rechten. "Die hebben daar aan de Hoogstraat natuur lijk goede plaatsen waar het al tijd heel druk is. Dat hoeft geen reden te zijn om de marktkoop lieden daar ook maar te laten staan". Wethouder Peters hield tijdens de raadsvergadering direct de boot af. Hij piekert er niet over om nu al de marktkramen te la ten slopen. Vermoeddelijk vindt hij dat de 5,3 miljoen gulden die voor de restauratie is uitgetrok ken, voorlopig wel genoeg is ge weest. Daarbij komt dat het slo pen van de marktverzamelkraam afbreuk zou doen aan zijn presti ge. En die is door toedoen van de restauratie van de Hoogstraat- kelders nu juist een beetje opge kalefaterd. Hoekema kan wel begrip op brengen voor het standpunt van Peters en wil de zaak nog even laten rusten. Echter niet te lang. Hij wil de marktkramen nog dit jaar ter sprake brengen. Dan is er volgens hem een jaar ervaring en als dan blijkt dat ook de Leidse Enige deelnemers aan de internationale keverontmoeting met hun luchtgekoelde vw'tjes en een thuisblij vende clubgenoot. (V.l.n.r. Han van Rumt, Sjaak Teske, Tiddo Bresters, Robert Teske en Dorien van Rumt. Geheel rechts thuisblijver Jan-Claus Janssen. (foto Jan Holvast) bevolking de kramen afschuwe lijk vindt, gaat hij het serieus in de raad aan de orde stellen. "Ik moet dan niet de enige in de raad zijn, die er zo over denkt. Ik ver moed echter dat zowel een groot deel in de raad als in brede lagen van de bevolking, de marktkra men lelijk gevonden worden. In dat geval vind ik dat het college op vergissingen moet kunnen te rugkomen. Het bestuur moet kunnen toegeven dat het een fout heeft gemaakt". Kever Honderd meter kever, dat zou een aardig plaatje kunnen ople veren. Gezien de leeftijd en dus de capaciteit en betrouwbaar heid van een aantal is echter van een gezamenlijke reis afgezien teneinde oponthoud op grote schaal te voorkomen. In kleine groepjes vertrokken derhalve ongeveer 45 leden van de Luchtgekoelde VW Club Ne derland afgelopen woensdag in de richting van het Oostenrijkse Bad Hofgastein, alwaar zich van af vandaag tot en met zondag een internationale vw-keverontmoe- ting voltrekt. Naar verwachting 250 tot 300 luchtgekoelde-vw-fa- naten uit Duitsland, Nederland, Oostenrijk, Italië en Zwitserland treden daar aan met oudjes (1950) en vw's met een minder lange staat van dienst (1983). Het treffen is een initiatief van VW-club-lid Tiddo Bresters uit Leiderdorp, die eens wat anders wilde dan dat de leden op een - weliswaar steeds ander - weiland eikaars vehikels kunnen bekij ken. Aanvankelijk had hij een hele grote tocht in gedachten die gedeeltelijk door Oosteuropese landen moest voeren, maar de or ganisatie daarvan bleek al te veel voeten in de aarde te hebben. Het werd derhalve uiteindelijk een trip naar Oostenrijk, waar van de beklimming, zaterdag, van de 2500 meter hoge Glossglockner-pas het hoogte punt moet worden. De kever heeft namelijk iets met die pas: het was daar dat in 1935 de voor loper van de kever, de vw 3-serie, werd getest. Op het programma staan voorts behendigheidswed strijden en een concours d'ele- gance. De regio Leiden is vertegen woordigd met een Leidse bril (de kever met de gedeelde achterrui ten) uit 1952, een Voorschotense vw 1200 uit 1969 en eenzelfde en even oud exemplaar uit Leider dorp. De ovaal uit 1954 van Lei- denaar Jan-Claus Janssen had eveneens tot het deelnemersveld moeten behoren, maar die is re centelijk het slachtoffer gewor den van een aanrijding, vertelt de thuisblijvende eigenaar spij tig. Een mens moet inderdaad wat in zijn leven, maar dat alleen al in Nederland 700 mensen (zoveel leden telt de Luchtgekoelde VW Club Nederland, die het vervolg is op de in 1973 opgerichte Ne derlandse VW Brillenvereniging) het hart hebben verpand aan een toch tamelijk simpel wagentje als de kever danwel een andere luchtgekoelde vw, zal niet ieder een even logisch toeschijnen. De betrokkenen zelf weten evenwel genoeg redenen. Leidenaar Han van Rumt, eigenaar van een bril uit 1952, vindt het model van de kever gewoon mooi. Bovendien is de kever volgens hem een hele leuke beginnersauto en gemakke lijk om aan te sleutelen. Lid zijn van zo'n club is uitermate handig als je aan originele onderdelen wilt komen. Jan-Claus Janssen noemt als voordeel dat aan een kever, een auto die nadat er on geveer 21 miljoen exemplaren van zijn vervaardigd thans bijna niet meer wordt gemaakt, nog betrekkelijk gemakkelijk is te komen. Behalve dat ze het mogen bele ven dat ze vroegtijdig in Oosten rijk arriveren (voor de oudjes zijn aan de tocht wat dat betreft zeke re risico's verbonden), hebben de leden nog meer wensen en ideeën over het verloop van het evenement. Bresters hoopt dat het maar een mooie toeristische tocht mag worden en maakt ge wag van de aanwezigheid van een feesttent in Bad Hofgastein waar de biertappen, voorspelt hij, zeker niet onaangeroerd zul len blijven. Van Rumpt spreekt de wens uit "dat ik eindelijk een knakkertje mag tegenkomen die me aan een hemeltje kan hel pen". leidingen of volstaan met een op leiding op mavo- of havo-niveau. Veel doorzettingsvermogen en een intensieve begeleiding van ouders en leraren waren noodzakelijk om het diploma te kunnen halen. "Je moet het zelf willen. Ik heb er veel dingen voor aan de kant moeten zetten", zegt Friso. Hij ver telt dat de eerste jaren van het atheneum vrijwel alle leerboeken door zijn moeder op bandjes wer den ingesproken zodat hij de leer stof luisterend in zich kon opne men. 's Ochtends om kwart voor vijf opstaan om de lessen van die dag nog eens voor te bereiden, was eerder regelmaat dan uitzondering. De laatste jaren maakte Friso ge bruik van de diensten van de Am sterdamse blindenbibliotheek waar speciaal voor hem de inhoud van de boeken op cassettebanden werd gezet. Friso heeft derhalve maar weinig boeken voor zijn opleiding gele zen. Wanneer daar niet aan was te ontkomen, werd door zijn leraren rekening gehouden met zijn lees- tempo. Zo kreeg hij bij de examens een half uur langer dan andere leerlingen de tijd om de opgaven tot een goed einde te brengen. Nu hij het diploma op zak heeft, is Fri so van plan rechten te gaan stude ren. "Een beetje traditie in de fami lie", zegt hij: "Als ik genoeg mede werking krijg, moet het lukken. Maar ik ben zelf ook zeer benieuwd hoe het zal gaan". DEN HAAG/LEIDEN - De beel dend kunstenaar Theos en zijn ge zin moeten uit het door hen ge kraakte pand De Gijselaarstraat 23. De afdeling Rechtspraak van de Raad van State heeft woensdag een verzoek om de ontruiming op te schorten afgewezen. De gemeente Leiden, eigenares se van de woning, wil Theos die in werkelijkheid Th. Sijrier heet uit het pand hebben omdat er andere, meer urgente woningzoekenden zijn. Maar volgens de kunstenaar laat de gemeente het pand al tijden T. van der Valk van de directie woonruimteverdeling erkende gis termiddag tijdens de zitting van de Raad van State dat de woning, die in beheer is bij een woningbouw vereniging, anderhalf jaar leeg heeft gestaan. In februari 1986 werd geconstateerd dat de vorige huurders met de noorderzon wa ren vertrokken zonder hun huur contract op te zeggen. Omdat de woning in een complex zit waaraan groot onderhoud wordt gepleegd, werd nog niet tot verhuur overge gaan. De opknapbeurt was in novem ber voltooid, maar er bleken vol gens de kandidaat-huurders nog allerlei gebreken. Uiteindelijk trokken die niet in de woning en de vereniging stelde het pand be schikbaar voor een gezin met vijf kinderen. Dat gezin had een so ciaal-medische urgentieverklaring. Inmiddels was de woning evenwel gekraakt door Theos. "Mijnheer Sijrier heeft niets met Leiden te maken. Hij staat niet eens ingeschreven bij het bevol kingsregister. Formeel kennen wij hem niet eens", aldus Van der Valk, die benadrukte dat andere kandidaten een veel hogere urgen tie hebben. Van der Valk zei dat de kunste naar zelfs nog nooit een aanvraag heeft ingediend om in aanmerking te komen voor een woning. Als hij dat zou doen, vertelde Van der Valk, zou er wel woonruimte be schikbaar zijn: een flat in de Me renwijk. Maar de kunstenaar deel de mee weinig trek te hebben in een dergelijke woning. Vorkheftruck omgeslagen LEIDEN - Met een open botbreuk als gevolg van een bedrijfsongeval is een 31-jarige Wassenaarder woensdagochtend in het Diacones- senziekenhuis opgenomen. De man begeleidde op de Rijndijk een transport per vorkheftruck van 1600 kilo staal. Vermoedelijk was de truck niet goed geladen, waar door hij kantelde en de man de la ding op zijn been kreeg. LEIDEN - De Leidse afdeling van de Bond van Wapenbroeders herdacht gisteren met een kranslegging de 51 militairen die in de meidagen van 1940 in de omgeving van de Haagse Schouwweg zijn gevallen. De plech tigheid werd gehouden bij het oorlogsmonument aan de Haagse Schouw weg. Voorafgaand hieraan werd vanaf hoek Hoge MorsweglSmaragd laan een Stille tOCht gehouden. (foto Henk Bouwman). STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15