VA ZEEMAN NOOITBUZEEMAN GEKOCHT? TNUTUDB 'Het Nederlands bierboek' heel compleet ETEN EN DRINKEN' Vlees meenemen op reis is vragen om problemen Glazen kan voor in de koelkast Barbecue met lavastenen Boek met tips voor bewaren van voedsel Witte wijnprimeurs uit Italië IINSÜAU 2b MEI iyy VYGTNA Het is natuurlijk verleidelijk on goedkoop in te slaan. Doe het maar tiepret bederven Het is ook zo verleidelijk, om vlak vóór de vakantie met het boodschappenwagentje in één keer het gekoelde vak met aan biedingen af te stropen en zo de hele periode met goedkope vleeswaren te kunnen over bruggen. Het Voorlichtingsbureau Vlees raadt dit echter ten zeerste af. Vers vlees of vleeswaren mee nemen op vakantie, is vragen om problemen, stelt men daar. Dat dit in de koelbox wel zonder risico te doen is, wordt als misvat ting betiteld. Alleen een volwaardi ge koelkast biedt zekerheid. Ook vacuum-veipakt vlees en vleeswa- i ook je vlees voor de hele vakantie ren zijn vatbaar voor de ontwikke- niet want het kan veel van de vakan- ling van schadelijke micro-organis- (fotoGPD) men, die wel raad weten met de Karaffen zijn heel mooi maar om iets te bewaren dat koel moet blij ven zijn ze niet direct de meest ideale verpakking. De ronde bo dem is meestal zo groot dat het deurvak van de koelkast te smal is en dank zij de sierstop passen ze meestal ook nergens anders in de koelkast. Een Italiaanse firma is nu op het idee gekomen een glazen kan te maken die hetzelfde bodem-opper vlak heeft als een melkpak zodat de kan in de deur van de koelkast kan worden geplaatst. Om het glas werk bij het schenken goed in de hand te houden heeft de kan een stevig handvat dat toch weer zo dicht tegen de kan aanligt dat het DIKBUIKIGE KETEL - Een beetje kleur in de keuken doet wonderen. Het gemakkelijkst kan dat bereikt worden met keukenge reedschap en zeker met de potten en de pannen. Mepal heeft in dit verband zijn steentje bijgedragen door de Bubble Pot te importeren, een gezellige dikbuikige ketel. Vanwege zijn kleuren rood, wit, zwart of geel doet hij het natuurlijk heel goed in een modern interieur, maar dankzij de bolle vorm misstaat hij ook niet in een meer klassiek of nostalgisch ingerichte keuken. De ketel, die niet fluit of andere geluiden maakt, kost in de winkel f79,50. nauwelijks ruimte vraagt in de koelkast. De glazen kan die wordt geïmporteerd door de firma Hak bijl in Lelystad moet in de winkel 13 gulden kosten (foto gpd» Uit Canada afkomstige barbecues die niet op houtskool werken, maar met een element van lavaste nen die door gas verhit worden, zijn ook hier in Nederland verkrijg baar. Na het ontsteken van de gas brander zijn de lavastenen binnen vijf minuten warm genoeg om met roosteren te beginnen. Het is een 'schoon systeem' omdat er uiter aard geen as ontstaat. De smaak van het geroosterde voedsel is ge lijk aan die van op houtskoolvuur bereide produkten omdat de sap pen op de lavasteen druppen. De barbecues worden gemaakt in diverse uitvoeringen en afmetin gen. Voor huiselijk gebruik is er voor f 325,- al een te koop (exclu sief gasvoorziening). De lavasteen- barbecues worden geimporteerd door Shepherd Products in Den Haag, tel. 070-558827. pakketjes in de warme auto. Want het bederf gaat net zo snel als bij vers vlees, dat buiten de koelkast gehouden wordt. Ook is het zelf wecken van vlees voor de vakantie af te raden. Alleen gekoeld kan geweckt vlees langer worden bewaard. Het zelf wecken van vlees wordt door het voorlich tingsbureau echter afgeraden we gens het risico voor botulisme. Handige slagers hebben wel in gespeeld op het 'vakantiepro bleem' door het aanbieden van in geblikt vlees. Het sluiten en verhit ten van de blikken moet dan wel op een zorgvuldige manier zijn ge daan. Vraag de slager hiernaar, want met name het verhitten tot een temperatuur, waarbij eventuele micro-organismen in de kiem wor den gesmoord, is van groot belang. Nooit Neem ook nooit vlees en vlees waren mee terug uit het buiten land. Behalve dat het niet is toege staan, zegt het bureau, kan men met dit vlees mogelijke ziektekie men 'mee-importeren'. Bovendien smaken vleeswaren het lekkerst in het land zelf. Vergelijk het maar met een fles wijn, die men onder wuivende palmen aan de azuur blauwe kust heeft gedronken en die men dan meeneemt naar huis, om er hier nog eens wat herinne ringen mee op te halen. Wie haar drinkt, drie hoog achter op een re genachtige avond, loopt kans op de desillusie van z'n leven. Tot slot nog enkele tips voor de thuisblijvers, die zich in tuin of op balkons scharen rond de barbecue. Koop het vlees op het allerlaatste moment en houd het thuis zo lang mogelijk in de koelkast. Draag ook niet, al staat dat nog zo indrukwek kend, te veel vlees ineens naar bui ten. Wie goed wil omgaan met vlees, houdt het hoofd koel... en niet alleen dat. (GPD). Het komt nogal eens voor dal men sen ziek worden na het eten van be paald voedsel. Maag en darmen ra ken dan van streek en de oorzaak is meestal dat- het voedsel verkeerd bewaard, bereid of besmet is. Het is daarom heel nuttig dat het Voor lichtingsbureau voor de Voeding een brochure heeft gemaakt waar in alles vermeldt wordt wat be langrijk is voor het bewaren van voeding. Want met enige kennis van zaken kan veel narigheid wor den voorkomen. In de brochure staat hoe verschil lende voedingsmiddelen - veelal per produkt - na aankoop het best bewaard kunnen worden, op welke plaats en vooral bij welke tempera tuur. Er is gekozen voor ruime vei ligheidsmarges bij de bewaartij- den, omdat men nooit helemaal ze ker is hoe er met het produkt is om gegaan voordat de consument het koopt. De brochure kost f 4,75 en kan worden besteld bij het Voor lichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. Het Nederlandse bier staat volop in de belangstelling. Nieuwe brou- werijtjes worden opgezet en die zorgen voor een goede uitbreiding van- de vaderlandse biersoorten, zoals bijvoorbeeld de nieuwe Roer- mondse brouwerij St. Christoffel. Daarbij blijft het echter niet. Van de hand van de Brabantse lucht machtofficier Dave Vlam ver scheen 'Het Nederlandse Bier- boek'. de ook de gevorderden zullen het boek met veel plezier lezen. Dave Vlam heeft er zich bij het schrijven van dit bierboek niet gemakkelijk gemaakt. Alle vaderlandse brou werijen worden in het kort behan deld. Ruime aandacht krijgen de produkten en verschillende typen van de vaderlandse brouwers. Zelfs geeft Vlam daarbij een smaakomschrijving van het pro dukt. Daarvoor heeft hij - samen met twee andere kenners - de bie ren tijdens een aantal zogenaamde blindproeverijen geproefd. De drie kregen pas na afloop van elke proe- verij en nadat de smaakomschrij ving was gemaakt, te horen welke biersoorten de revue waren gepas seerd. Niet alleen het produkt krijgt ruime belangstelling van Vlam. In het boek is ook een overzicht opge nomen van de op dit moment ver krijgbare bieren en het etiket. Zelfs het onlangs op de markt versche nen Arcener Tarwebier van de ge lijknamige brouwerij uit het noor den van Limburg ontbreekt niet in het boek. Ook de bieren die Neder landse brouwerijen voor derden maken, de zogenaamde B-merken komen aan de orde. Verder valt er iets te lezen over de geschiedenis, de grondstoffen, het brouwproces en andere bier wetenswaardigheden. 'Het Nederlandse Bierboek', le xicon van de Nederlandse biermer ken en hun makers. Geschreven door Dave Vlam en uitgegeven door Elmar bv in Rijswijk. KEES VAN KUILENBURG Voor de Italiaanse familie Antinori is wijn niets nieuws. Want op 19 mei 1385 sloot ene Giovanni di Piero Antinori zich aan bij het wijnmakersgilde van Florence. Deze lange traditie ten spijt zijn de Antinori's bepaald geen conservatieve wijnbouwers. Integendeel, zij behoren tot de meest vooruitstrevende producenten van hun land. Niet alleen verrassen zij de wereld keer op keer met interessante, soms zelfs controversiële wijnen, maar bovendien werd op hun initiatief de wijnwet van Chianti herzien. Minder wit in rood De man achter de veranderde Chianti-wetgeving is Piero Antinori geweest, een erudiete, beschaafde persoonlijkheid die uitstekend Engels spreekt. Al jarenlang had hij grote bezwaren tegen het overdreven gebruik van witte druiven voor Chianti, een uitsluitend rode wijn. Het wettelijk toegestane percentage witte druiven was niet minder dan 30 procent. Volgens Antinori werd door een teveel van witte druiven de wijn dun, zurig en gevoelig voor oxydatie. Na een jarenlange strijd kreeg Piero zijn zin: de wet werd aangepast. Sinds 1984 is het maximum van wit gereduceerd tot 10 procent (en slechts 5 procent voor Chianti Classico, afkomstig uit het oudste gebiedsdeel). Tegelijk werd de wet iets soepeler ten aanzien van de blauwe druiven. Buiten de bestaande, klassieke soorten mogen nu ook 10 procent andere worden gebruikt. Ook hiervan is Antinori voorvechter geweest. Zo bracht het bedrijf de voor Italië vreemde cabernet-sauvignon naar de Chianti-streek, een druivesoort kenmerkend voor Bordeaux. Behoud van karakter Villa Antinori) en geheel r (als de inmiddels legendarische Tignanello en Solaia) boekte het familiehuis Antinori grote successen op het terrein van rode wijn. Maar ook wit wilde men niet vergeten, temeer daar in Centraal-Italië van oudsher witte wijn wordt geproduceerd. Antinori maakte al een Orvieto maar wilde nog een stap hoger komen door enerzijds de traditionele grechetto-druif te gebruiken en anderzijds meer Frans geaarde variëteiten. Het alleen gebruiken van 'buitenlandse' soorten zou ook mogelijk zijn geweest maar dat wilde Piero niet, om het Italiaanse karakter van zijn wijnen toch ten dele te behouden. Dit neemt niet weg dat de nieuwe witte Antinori-wijnen uitstekend samengaan met de Franse keuken. Dit bewees chef-kok Henk Savelberg van het Scheveningse restaurant Seinpost, die rond deze wijnen een schitterende maaltijd had gekookt. Blanke contrasten De eerste witte wijn die men schonk was de Cervaro della Sala 1985, een compositie van de helft grechetto en de helft sauvignon plus pinot. Deze Umbrische wijn had een soepele, sappige smaak en een zachtfris parfum met iets van kleine bloemetjes. Ik vond het een aardige, zeer sympathieke wijn, die in kwaliteit echter duidelijk door de tweede werd overtroffen. Dat was de Cervaro della Sala 1985, afkomstig van de helft grechetto en de helft chardonnay (basis van alle grote blanke Bourgognes). De wijn had in kleine eikehouten vaten gegist en gerijpt. Hij geurde boeiend, bijna iets rokerig, en had een nobele, vlezige smaak met sappigheid en een fraaie finale. HUBRECHT DUIJKER PERSONEEL CEVRAABn Gevr. nette medewerkster, fulltime, liefst met enige ervaring. Soil, na tel. afspraak. Wetselaar, Groente en Fruithandel. Rijnsburg. Tel. tot 18.00 u.: 01718— 20759 na 18.00 u. 01718-27859. Schoonmaakbedrijf City Service vraagt SCHOONMAAKSTERS MA/ RIJ-INSTRUCTEUR worden, maar dan een hele goede. De VRM leidt u daarvoor op. Het is een vrij beroep, leuk werk en goede verdiensten. U kunt daarna rijles geven maar ook een eigen rijschool starten. Voelt u hiervoor, bel dan om onze folder van 9-19 uur 070-804849 of bezoek vrijblijvend onze voorlichtingsavond. Iedere maandagavond, aanvang 19.30 uur zaterdagcur sus start eind mei. MANPOWER Uitzendorganisatie heeft direct werk voor m/v SECRETARESSE met liefst OCE-tekstverwerkingservaring naast alle voorkomende secretarieele werkzaamheden, be hoort ook het bedienen van de Telex Telescript PTT 32 en de Telefooncentrale. Een goede kennis van het Engels is noodzakelijk. Deze baan is full-time en begint 9 juni a.s. t/m 10-7-'87. Bent u geinteres- seerd bel 071-218881 en vraag naar: Daniella Zam- mito of kom langs op de Schipholweg 100, Leiden. Piet Roosendaal vraagt voor zijn kapsalons gemoti veerde aankomende dames- en herenkappers/ sters, ook part-times. Tel. overdag: 071-210477/ 01717-3939. Na 18.00 uur: 071-210776. Stadspost zoekt enkele oudere betrouwbare perso nen m/v als part-time besteller in Leiden. Leider dorp. Oegstgeest en Voorschoten. Werkzaamhe den vinden plaats vnml in de ochtenduren. Tel. 071- 133190. Voor het verrichten van schoonmaakwerkzaamhe- den in de avonduren (17.30 - 19.30 u.) vraagt de Gast Schoonmaakbedrijven nog enkele enthou- SCHOONMAKERS/STERS Gevr. flinke huish. hulp voor 2 ochtenden p.w. Omg. Winkelhof. Leider dorp. Tel. 071-890435. Gevraagd jongeman 1 7 jaar om met ons in de tuinen te werken. Tuin bouwschool voorkeur. C.W. Kistemaker. Ame thisthof 28. 071-764509 2332 MD Leiden. Oppas gevraagd voor een kleuter na schooltijd in Hazerswoude Rijn dijk. Tel. na 19 OO uur: 01720-21575 of 01714- 5357. Aannemersbedrijf Sprin- gendveld vraagt met spoed allround timmer lieden. Tel. 071-767013. Verkeersschool "TEMPO" 31,90 per les, div. au to's. Tel. 01717—4823. b.g.g. 070—457626. 1e LES 3,95 Ook automaat. Zonder omwegen uw rij bewijs! Bel. voor een spoedcursus. recht streeks en gratis het centrale nr. 06— 0229229. U zóu wel gek zijn als U meer betaalde. Theedoek in fijn LEIDEN, Hoogstraat t. Merenwijk W.C. Kopermolen 5 Meiplein 48. LEIDERDORP, Winkelhof 28. VOORSCHOTEN, Schoolstraat 222. KATWIJK, Voorstraat 7. ALPHEN A/D RIJN, W.C. De Aarhof. Zeeman is jong. Kijk maar naar de enige echte te gekke sweatshirts. Met "puff' print. Overal kosten die rond de 70,-. Maar niet bij Zeeman. Mooie manier om ons eens wat beter te leren kennen. Kom je? Blazerset. 100% Katoenen blazer. In groen/lila, turquoise/fuchsia, zwart /rood en geel/groen. Pak 'n sweatshirt. Unisex sweatshirts uit boetiekkollektie. Royale maten, in de pastelkleuren van nu.f De bijpassende rok is wijd en heeft een w* aangeplooide taille Met ronde hals, met polokraag en vele andere modellen. Topkwaliteit en topmode gaan samen. In rose, bleu, ecru en zachtgeel. Allerlei puff prints. b (Komplete set 44,90) 3 Dubbel voordelig Vierkant voordelig 2 Persoons dekbedset. 200 x 200 cm. met 2 slopen en instopstrook. Oma-kleedjes Een bijpassende schoen van soepel canvas. In wit, geel, groen, Badstof keukendoek in blokdessin. Handgehaakte kleedjes zoals oma ze vroeger haakte. Kindersokjes in zomerkleurtjes p.p. 1,95 khaki ruit o Maat 36-41

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9