Albeda: rijk moet bod gestand doen Citicorp: nieuwe zet in schuldendans Gemeentelijke belasting op elektriciteit verdwijnt 'Gezag commissie niet ondermijnen' 'Bij gedurfd beleid veel meer welvaart mogelijk' Amerikaanse bank lijkt miijardenverlies te incasseren INSDAG 26 MEI 1987 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Het ambtenarenoverleg moet worden hervat met als inzet een bod van 795 miljoen gulden voor dit en volgend jaar. Bovendien moet de suggestie dat de beschikba re ruimte nog verder ver groot zou kunnen worden als de lonen in het bedrijfs leven met meer dan één procent stijgen eveneens op tafel liggen in dat overleg. Volgens de commissie-Albeda is in het overleg van 18 maart gespro ken over „financiële ruimte" die „beschikbaar" is, ter grootte van 795 miljoen gulden. „Dat kan in de daar gebruikelijke taal niet anders verstaan worden dan als het doen van een voorstel", aldus de com missie-Albeda. „Toen de bonden constateerden dat er 795 miljoen op tafel lag voor twee jaar is dat bovendien niet weersproken door de minister". Op 15 april was de 795 miljoen van tafel verdwenen. Minister De Landbouwoverleg EG zit muurvast BRUSSEL (ANP) - De onderhan delingen over de Europese land bouwprijzen in Brussel zitten nog muurvast. Dat constateerde minis ter Braks vanmorgen vroeg na een onderbreking van het overleg, dat gisteravond laat weer van start was gegaan. Hij noemde de situatie vrij hopeloos. West-Duitsland heeft een harde politieke blokkade opgeworpen te gen de voorgenomen afbraak van positieve MCB's, de subsidies op. de export van de meeste Westduit- se en Nederlandse landbouwpro- dukten. De Fransen beweren dat zij niet terug naar huis kunnen als de positieve MCB's, die zij als na delig voor hun export ervaren, in stand blijven. West-Duitsland, Groot-Brittan- nië en Nederland zijn bovendien tegen de voorgestelde heffingen op olie en vet zijn. Minister Braks heeft nog eens herhaald dat de „margarinetax" op dit moment niet aanvaardbaar is. De Europese Commissie heeft intussen uitgerekend dat het ge wijzigde landbouwprijzenpakket, zoals dat nu in de Ministerraad ligt, de EG op een extra kostenpost van 760 miljoen ecu (een ecu is 2,34 gul den) zal jagen. Kort Zakelijk Stakingen Italië "in Rome hebben gisteren 15.000 onderwijzers, aangesloten bij klei ne vakbonden, gedemonstreerd voor heropening van de cao-onder handelingen. Zij willen een ge sprek met premier Fanfani over de eisen, die naar hun mening niet zijn gehonoreerd in de collectieve arbeidsovereenkomsten die door de grote, erkende vakbonden zijn afgesloten. De onderwijzers drei gen met stakingen in de komende examenperiode. Confectie-atelier Het confectie-atelier Salvador in Eede (Zeeuws-Vlaanderen) gaat sluiten. Het bedrijf, dat gespeciali seerd is in vrijetijdskleding, kan de concurrentie tegen de illegale ate liers, de zwartwerkers en de zoge naamde lage-loonlanden niet meer aan. Twintig mensen uit Neder land en België komen op straat te staan. Verenigde Spaarbank De Verenigde Spaarbank (VSB) in Utrecht gaat voor het eerst een obligatielening uitgeven. Het gaat om een f 150 miljoen grote, 6,25 procent lening met een looptijd van 7 jaar, waarop tot en met 2 juni kan worden ingeschreven. De uit- giftekoers zal op 1 juni voorbeurs worden bekendgemaakt.De VSB heeft tot de lening besloten, omdat zij in toenemende mate wordt ge confronteerd met de vraag naar re latief laaglopende leningen. Hypotheekrente De Friesch-Groningsche Hypo theekbank (FGH) heeft de tarieven voor nieuw af te sluiten leningen op huizen voor eigen bewoning met 0,1 procent verlaagd. Een hy potheek met gemeentegarantie en met de rente vijf jaar vast krijgt een rente van 6,9 procent. Im- en export In het eerste kwartaal van dit jaar heeft ons land aan goederen drie procent meer uitgevoerd dan in dezelfde periode vorig jaar. Het begin van dit jaar liet nog een da ling zien, maar in maart verbeterde de situatie duidelijk met een stij ging van 15 procent ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend heeft gemaakt, blijkt echter dat de lichte daling van de groei van het uitvoervolume zich versterkt door zette. Koning (toen nog binnelandse zak- len) verklaarde namens het kabi net dat het tweejarig contract over eind bleef, hij voor 1987 onveran derd 270 miljoen gulden bood, maar over de invulling voor 1988 pas wilde praten in september. Dan zou er meer duidelijkheid zijn over de ontwikkeling van de eco nomie in volgende jaren. De com missie-Albeda vindt, in tegenstel ling tot de minister, dat dit een in trekking van het oorspronkelijke voorstel betekent. Pas indien de centrales van over heidspersoneel het voorstel als on aanvaardbaar afwijzen, staat het de overheid vrij om dit voorstel in te trekken, aldus Albeda. Die kans is niet uitgesloten, want de bonden willen 900 miljoen voor alleen dit jaar. Het „bod" van 795 miljoen was voor het overheidspersoneel wel aanleiding om hun aanvanke lijke eis met 400 miljoen gulden te rug te schroeven. Albeda wilde niet speculeren op de vraag wat het kabinet met zijn advies zal doen. Wel zij hij „dat de regering moet beseffen dat ze bij het niet opvolgen van dit advies het voortbestaan van de commissie ondermijnt. Beide partijen hebben behoefte aan een commissie met Groenland slaat munt uit ijsberg NUUK (Rtr.) - Groenland heeft een enorme ijsberg verscheept ir Japan en nog minstens één ander land heeft belang stelling getoond voor het ex- portprodukt waarvan Groen land meer dan genoeg heeft. Dit heeft een regeringswoord voerder meegedeeld in de hoofdstad Nuuk. De drijvende ijsmassa was in de haven van Nuuk met dyna miet in een zestal blokken ge blazen, die in containers wer den gesloten en gestuurd naar Japan, waar ze zullen worden ten toon gesteld op een exposi- 'ie over Groenland. Viervijfde van het grootste ei land ter wereld gaat schuil on der ijs. Bars in New York City hebben geïnformeerd naar de mogelijkheid van invoer van het van verontreiniging vrije ijs IJsland, om te worden ge serveerd in cocktails. gezag, maar dat gezag kan zoek ra ken", aldus Albeda gisteravond. Hij benadrukte overigens dat het niet opvolgen van het advies niet zal leiden tot het opstappen van de commissie. „Ermee uitscheiden is je neerleg gen bij de huidige ongelijkwaar digheid. Dat zou ik fout vinden", aldus Albeda. Bovendien heeft de overheid elf van de twaalf tot nu toe geven adviezen opgevolgd. Ook het vorige advies in het con flict tussen de minister van bin nenlandse zaken en de ambtena renbonden heeft volgens Albeda „zin en functie" gehad. De oud-bewindsman zegt zijn commissie te zien als een fase op weg naar de „invoering van een an der systeem van onderhandelin gen, waarbij de overheid niet lan ger eenzijdig de arbeidsvoorwaar den vaststelt". Albeda is voorstan der van een permanente bemidde lingscommissie, zoals de Verenig de Staten die kent. Boskalis durft voorspellingen niet langer aan PAPENDRECHT (ANP) - De marktomstandigheden voor de baggeraars blijven onzeker. Boska lis acht het daarom niet verant woord een uitspraak te doen over omzet en resultaten over 1987. Wel meent de raad van bestuur dat de financiële draagkracht van de on derneming sterk zal blijven. Net als in 1986 zal worden geïnvesteerd in het technisch modern houden van de vloot. Dat staat te lezen in het gisteren verschenen jaarver slag van Boskalis. Boskalis leed vorig jaar vooral als gevolg van verdere daling van het prijspeil een verlies van f 9,5 miljoen tegen f 9,4 miljoen over 1985. Het negatieve resultaat uit de gewone bedrijfsuitoefening werd kleiner en ging van f 7,3 miljoen naar f 6,4 miljoen. Er bestaat nog altijd een overcapaciteit van ruim 30 procent in de baggersector, die over de hele wereld nog steeds in een crisissituatie verkeert. Boska lis houdt ook voor dit jaar rekening met een beperkt aanbod van grote werken, waarbij zij ervan uitgaat dat het totale aanbod niet verder zal verminderen. DEN HAAG (ANP) - Als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan is een duurzame economische groei van 4 procent per jaar in Ne derland mogelijk. Bij zo'n groei kan in de komende tien jaar de be staande werkloosheid worden weggewerkt en kunnen ook de niéuwkomers op de arbeidsmarkt een baan vinden. Overheid, werk gevers en werknemers moeten dan wel meer risico's durven nemen en concrete afspraken maken over de te volgen koers. Dat concludeert de Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR) in het rapport 'Ruimte voor groei', dat vandaag is gepre senteerd. De WRR wil met zijn rap port niet voorspellen, maar de voorwaarden aangeven voor duur zame welvaartsgroei. Volgens de raad is het mogelijk gelijktijdig meer werkgelegenheid, stijging van de consumptie, evenwicht tus sen invoer en uitvoer, terugdrin ging van het overheidstekort en milieubeschermende maatregelen te verwezenlijken. Een aanzienlijke groei van de in vesteringen en van de export zijn volgens de WRR de belangrijke voorwaarden een economische groei van 4 procent per jaar te be reiken. Het deel van het nationaal inkomen dat aan investeringen wordt besteed zal moeten oplopen van 17 procent in 1985 tot gemid deld ruim 21 procent in de periode 1986-1995. De raad benadrukt de noodzaak de uitgaven voor verbe tering van de infrastructuur (vaar- )wegen, luchtverkeer, bruggen, viadukten, kabelnetten) te verho gen. De investeringen ten behoeve van de bescherming van het milieu zullen tot 1995 1,9 miljard gulden moeten bedragen om de doelstel lingen op dit terrein te halen. De groei van de export zal per jaar 5 6 procent moeten bedra gen. Bij de groei van de economie die de WRR mogelijk acht zal de werkgelegenheid jaarlijks met 2 procent toené'men. Deze stijging zal vooral moeten plaatsvinden in de dienstverlening en in de bouw. De vraag naar arbeid zal in de in dustrie zal weinig toenemen, om dat daar een verdere stijging van de arbeidsproduktiviteit noodza kelijk is. In de landbouw daalt de werkgelegenheid sterk. In de sec tor overheid, gezondheidszorg en onderwjjs zal als totaal sprake zijn van een gematigde werkgelegen heidsgroei, met uitzondering van de gezondheidszorg waar de groei flink zijn, aldus de raad. Lastendruk groei in conflict kan komen met het streven de belasting- en pre miedruk en het tekort van de over heid te verminderen. Bij een groei van 4 procent kunnen die conflic ten echter achterwege blijven, al dus de raad. Zo daalt het financie ringstekort van de overheid vol gens het rapport bij 4 procent groei van 8,8 procent van het nationaal inkomen in 1986, tot 6,8 procent in 1990 en 1,5 procent in 1995. Bedraagt de economische groei echter geen 4 maar 2 procent per jaar dan loopt het overheidstekort sterk op en wel tot 9,5 procent in 1995. Vanwege die risico's moeten overheid, werkgevers en werkne mers hun beslissingen beter op el kaar afstemmen. Het rapport er kent dat (ook) internationale om standigheden (zoals de ontwikke ling van de wereldhandel, de wis selkoersverhoudingen, het schul denprobleem en het internationale handelsklimaat) roet in het eten kunnen gooien. Bij zijn berekenin gen is de WRR globaal uitgegaan van de huidige dollarkoers en de trendmatige groei van de wereld handel (zo'n 4 procent). KEMPHANEN LACHEN WEER GRONINGEN - Ooit stonden zij als kemphanen tegenover elkaar, maar gisteren konden minister Neelie Smit-Kroes (rechts) en haar partijgenoot Henk Vonhoff, commissaris van de koningin in Groningen, het prima met elkaar vinden. Getuige althans dit plaatje, geschoten bij de start van de bouw van het nieuwe hoofdkantoor voor de PTT in de noordelijke provinciehoofdstad. (foto anpj Onroerend-goedtarief mag 75 gulden omhoog DEN HAAG (GPD) - De plaatselij ke overheden raken de mogelijk heid kwijt via 'opcenten' op de energierekening extra inkomsten te verwerven. In plaats daarvan krijgen de gemeentes wel de moge lijkheid de onroerend-goedbelas- ting met maximaal 75 gulden te verhogen. Dat blijkt uit antwoor den van minister De Korte (econo mische zaken) op vragen uit de Tweede Kamer over de plannen voor een nieuwe elektriciteitwet in Nederland. De Korte wil af van de 'opcen ten', teneinde te komen tot een lan delijk uniform elektriciteitstarief. In ruil daarvoor zullen de gemeen ten de tarieven voor onroerend- goedbelasting mogen verhogen. Zoals bekend gelden er een maxi mum voor het opleggen van onroe rend goed-belasting per woon ruimte. Dit gaat, is althans de be doeling, met 75 gulden per jaar om hoog. Een tweede verandering die De Korte heeft aangebracht ten op zichte van het eerder ingediende wetsvoorstel is een duidelijker on- HAARLEM - Grootgrutter Ahold mag zich voortaan hofleverancier noe men. Commissaris der koningin in Noord-Holland R. de Wit (links) reikte gisteren de bijbehorende oorkonde uit aan directeur Albert Heijn (rechts) van de winkelconcern. (foto anpj Meer vliegtuigen, minder lawaai SCHIPHOL (ANP) - Het vliegtuiglawaai in de omgeving van Schiphol zal de komende vier tot vijf jaar verder dalen, hoewel het vliegverkeer zal toenemen. Er komen namelijk steeds meer geluidsarme toestellen. De directie van de NV Luchthaven Schiphol merkt dit op in het dinsdag verschenen jaarverslag. De Schiphol-directie kijkt in dit verslag, dat in maart reeds in beknopte vorm verscheen, terug op een "redelijk gunstig jaar". De winst bedroeg ongeveer 46,3 miljoen gulden tegen 43,6 miljoen in 1985. In 1987 worden meer passagiers en meer vracht, alsmede meer vlieg tuigbewegingen (starts en landingen) verwacht. De winst zal waarschijn lijk dalen. Schiphol investeert namelijk fors in nieuwe gebouwen. Het beleid van de Schiphol-leiding is om voor zoveel mogelijk grote en kleine bestemmingen in Europa en voor zoveel mogelijk intercontinenta le vluchten het scharnier- of overstappunt in West-Europa te zijn. De Nederlandse luchthaven heeft in 1986 veel verbeterd op het gebied van de veiligheid in verband met terroristische aanslagen. "De komende jaren zullen wij de veiligheidsvoorzieningen stelselmatig verder aanpas sen en uitbreiden", aldus de directie. derhandelingspositie van de ver enigde distributiebedrijven van elektriciteit (VEEN) ten opzichte van de producenten. De wet beoogt een betere scheiding tussen enerzijds de produktie-bedrijven van elektriciteit en anderzijds de distributiebedrijven, verenigd in de SEP. Beide organisaties moeten nu straks eerst over de prijs onder handelen, alvorens de voorstellen ter goedkeuring aan de minister kunnen worden voorgelegd. Ko men SEP en VEEN er niet uit, dan kan een van beide partijen een ar bitrage-procedure afdwingen. Een derde wijziging betreft de samenstelling van de Raad van Commissarissen van de SEP (Sa menwerkende Elektriciteits Pro- duktiebedrijven). Nu hebben de Produktiebedrijven nog een meer derheid van deze Raad in handen en die raken ze volgens de nieuwe wetstekst kwijt, evenals de voorzit ter. Alles met het oog op het door breken van de veelal regionale mo nopolie-posities van de energiebe drijven. Met meer concurrentie - ook via het 'terugleveren' van ener gie door kleinschalige opwekking - zou de prikkel om zo efficiënt mo gelijk te produceren een stuk gro ter worden. De nieuwe Elektriciteitswet zal op zijn vroegst per 1 januari 1989 in werking treden. WASHINGTON (IPS) - De beslis sing van het Amerikaanse bank concern Citicorp drie miljard dol lar (zes miljard gulden) opzij te leg gen voor tegenvallers, markeert een nieuwe fase in de crisis rond de schulden van landen in Latijns- Amerika. De verhoogde reserve kan bete kenen dat Citicorp, en in haar voet spoor mogelijk andere banken, be reid zijn meer verliezen te incasse ren op hun kredieten in de Derde Wereld en zich soepeler opstellen bij heronderhandelingen. Dat zou een verlichting van de schuldencri sis betekenen. Maar het zou ook moeilijker kunnen worden voor slechtbetalende schuldenaren om aan nieuwe kredieten te komen omdat de bank daaraan mepr eisen stelt. Citicorp heeft de reserves nu tot vijf miljard dollar verhoogd, wat een derde is van de schulden die de bank in de Derde Wereld heeft uit staan. De reserves zijn een „strop- penpot", bedoeld om de gevolgen van nalatige schuldenaren op te vangen. De bank verwacht het hui dige kwartaal verliezen op lenin gen van 2,5 miljard dollar. Bankpresident John Reed noem de het Braziliaanse besluit om voorlopig geen rente meer te beta len een van de redenen voor het verhogen van de reserve. Brazilië is met bijna 110 miljard dollar schuld de grootste debiteur in de Derde Wereld. Een andere, moge lijk belangrijker reden is dat de bankgroep de handen vrij wil heb ben om met andere oplossingen voor de schuldencrisis te experi menteren: de handel in schulden of omzetting in aandelen. De bank „vergroot haar flexibiliteit" en kan beter reageren op initiatieven die de betrokken landen zelf nemen, aldus Reed. Risico Citicorp, de grootste bankgroep in de Verenigde Staten, heeft in het verleden geprobeerd de reserves te vergroten om minder risico te lo pen als schuldenaren hun verplich tingen niet zouden nakomen. Het besluit is desalniettemin opmerke lijk, zeggen deskundigen in de Ver enigde Staten. Het is voor het eerst dat een belangrijke particuliere bank openlijk toegeeft wat allang bekend is: dat schulden aan ont wikkelingslanden bepaald niet het bedrag waard zijn als waarvoor zij geboekt staan. Het besluit is extra opvallend omdat juist Citicorp bekend staat als harde onderhandelaar van de grote banken. De groep verzette zich in het verleden tegen schul denakkoorden met rente-verlaging omdat dat precedenten zou schep pen. Citicorp schaarde zich achter het strenge recept van het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF). Het fonds eist van schuldenlanden meestal forse bezuinigingen in overheidsuitgaven, privatisering van de economie en een open markt voor alle invoer. Sommige zegslieden in Washing ton voorspellen negatieve gevol gen voor de grote schuldenaren, zoals Brazilië. „Citicorp zal het hard gaan spelen", zegt een van hen. „Als een land het niet goed doet, zoals Brazilië, staat de bank in een zeer sterke positie om nee te zeggen tegen nieuwe geldaanvra- gen". Brazilië zal de komende maanden naar verwachting aan kloppen bij de banken voor kredie ten. Anderen denken dat de Citicorp- zet uiteindelijk in het voordeel van schuldenlanden kan uitpakken. „Nu moet duidelijk zijn dat Latijn- samerikaanse landen hun schul denlast niet kunnen dragen", zei de democratische senator Bill Bradley. „Ik hoop dat Citicorp het voortouw zal nemen in verminde ring van de schuldenlast en herstel van de groei in deze landen", aldus Bradley. Plan-Baker Wat betekent de verhoging van reserve, met name als het voor beeld wordt nagevolgd, voor het plan-Baker? De grote Amerikaan se banken lijken de verzekering van hun eigen financiële toekomst belangrijker te vinden dan het re serveren van meer kapitaal voor ontwikkelingslanden, zegt een fi nancieel adviseur in Washington. De Amerikaanse minister James Baker, naar wie het plan is ge noemd, riep geldschieters in 1985 op te lenen aan ontwikkelingslan den die een vrije-markt beleid voe ren, zodat ze sneller kunnen groeien en hun schulden kunnen terugbetalen. Volgens Peter McPherson, staatssecretaris van financien, is de maatregel van Citicorp „in over eenstemming met het plan-Baker", omdat de bank nu beter in staat is in te springen op ontwikkelingen op het schuldenfront. Hij noemde de herstructurering van schulden en het omzetten van schulden in aandelen. Een andere woordvoer der denkt echter dat de bank nu makkelijker de druk kan weer staan nieuw geld te lenen. Citicorp-voorzitter John Reed onderstreepte dat de bank het plan-Baker blijft steunen. „Het blijft van fundamenteel belang dat ontwikkelingslanden met een ge schikt economisch beleid toegang hebben tot nieuwe financiële bron nen", aldus Reed. Bestrijding van fraude in slop door uittocht van ambtenaren DEN HAAG (GPD) - De fraudebe strijding door de overheid wordt ernstig belemmerd door een toene mende uittocht van accountants en belastinginspecteurs. Ongeveer 70 80 middelbare belastingambtena ren zullen dit jaar naar verwach ting hun overheidsbaan opzeggen. In 1986 waren dat er nog 44. De exodus onder de hogere ambtena ren van de belastingdienst gaat on dertussen gewoon door. Dit jaar hebben al 34 accountants hun ont slag genomen. Staatssecretaris Koning (finan ciën) heeft die cijfers gisteravond in de Tweede kamer bekend ge maakt. Belangrijkste oorzaak van de uittocht vormen de hogere sala rissen in het bedrijfsleven. De overheid heeft slechts vier miljoen per jaar extra beschikbaar voor het bestrijden van knelpunten in de ar beidsvoorwaarden bij de belasting dienst. De uittocht van controle-ambte naren vervult het kabinet „met grote zorgen", aldus Koning. De re gering verwacht juist dat de be strijding van belasting- en uitke ringsfraude de komende jaren steeds meer gaat opleveren. Het in 1984 in werking gezette anti-frau- debeleid levert dit jaar nog maar 745 miljoen gulden op, maar dat moet oplopen tot 2,5 miljard in 1990. Naast fiscale fraude en mis bruik van de sociale zekerheid wil het kabinet binnenkort ook de strijd aan gaan binden met fraude in talloze subsidieregelingen. Uit eindelijk moet het beleid jaarlijks 3 miljard op gaan leveren. Het kabinet denkt dat bedrag te halen door maatregelen als de om kering van de bewijslast in de so ciale zekerheid bij bewezen fraude en het onder andere bij de banken achterhalen van verzwegen rente- opbrengsten. De meeste van die maatregelen krijgen steun van alle grote fracties. Volgens staatssecretaris Koning vlot het overleg met de banken zo snel, dat de fiscus volgend jaar bij de banken naar verzwegen rente kan gaan speuren. De omkering van de bewijslast bij uitkerings fraude stuit weliswaar op grote be zwaren bij de PvdA, maar krijgt steun Vein CDA en VVD. De maat regel moet uiteindelijk 250 miljoen opleveren. Veemarkt Leiden 26 mei: Slachtrunderen: (gulden per kg gesl- •gew.) Aanvoer 90, waarvan 15 stieren. Dikbil- len, extra kw. 2700-5250 per stuk, stieren le kw. 7,10-8,00, 2e kw. 6,05-6,10, vaar zen le kw. 7,10,8,00. 2e kw. 5,95-7,10, koeien le kw. 6,90-7,80, 2e kw. 6,20-6,90, 3e kw. 5,75-6,20, worstkoeien 5,25-6,00. Handel en prijzen: stieren rustig - lager; koeien rustig - lager. Gebruiksrunderen: (gulden per stuk) Aanvoer 207, waarvan 16 graskalveren. Melk- en kalfkoeien le srt 1800-2300, 2e srt 1250-1800, melk- en kalfvaarzen le srt 1850-2250, 2e srt 1200-1850, guste koeien le srt 1900-2300, 2e srt 1150-1900, enterstieren 1500-2250, pinken 1075- 1750, graskalveren 700-1050. Handel en prijzen: koeien stil - lager; pinken redelijk - gelijk; kalveren rede lijk - gelijk en enterstieren redelijk - iets Nuchtere kalveren: (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 1150. Stierkalf 550- 775, extra kw. 775-900, vaarskalf 390-525. Aanvoer zwartbont 1774. Stierkalf 390- 590, extra kw. 600-675, vaarskalf 200-450. Handel en prijzen: roodbont vlot - ho ger; zwartbont vlot - hoger. Varkens: (gulden per kg levend ge wicht) Aanvoer slachtvarkens 810. Slachtvar- kens 2,40-2,45, zeugen le kw. 2,30-2,35, 2e kw. 2.05-2,30. Handel en prijzen: traag - lager. Slachtschapen- en lammeren: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 650. Schapen 4,00-6,00, lamme ren (rammen) 8,75-10,25, (ooien) 7,00- 9,25 en zuiglammeren 11,00-12,00. (gulden per stuk) schapen 125-195, lam meren (rammen) 260-300, (ooien) 165- 195, zuiglammeren 160-200. Handel en prijzen: schapen matig - moeilijk te handhaven; lammeren matig - moeilijk te handhaven. Gebruiksschapen-, lammeren en geiten: Aanvoer gebruiksschapen- en lamme ren 361. Schaap met 2 lammeren 275-450 en weidelammeren 115-190. Handel schapen: stil - lager en lamme ren slecht - lager. Bokken en geiten: (gulden per stuk) Aanvoer: 108 geiten. Prijs 20-110. Handel geiten redelijk, prijzen gelijk. Totale aanvoer 5150 stuks. Kaasmarkt Bodegraven - Aanvoer 18 partijen. Bij goede handel werd een prijs van 7,20-7,65 genoteerd per kg voor

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7