Ziekenhuisraad waarschuwt specialisten Amerikaanse volkscultuur: Superman still flies TJ als vrouw zult mij wel begrijpen' Slaapmiddelen afgegeven in 'absurde' hoeveelheden 'Apothekers failliet door tariefmaatregel Kok wil openbaarheid recente cijfers CPB DINSDAG 26 MEI 1987 PAGINA 3 In verband met acties: UTRECHT (ANP) - De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) vindt dat de ziekenhuisdirecties van de medische specia listen in hun ziekenhuis moeten "verlangen" dat ze niet den "die bijeenkomsten in het verle- aan de voorgenomen acties meedoen. De specialisten wil- hoofdzakelijk uit een gezellig len volgende week uitsluitend zondagsdiensten draaien uit protest tegen de plannen van het kabinet om hun norminkomen te verlagen. De NZR heeft geen goed woord over voor de aangekondigde acties. HAARLEM - Ruim twee jaar is Elizabeth Schmitz nu burgemees ter van Haarlem. Een baan die ze elke vrouw kan aanbevelen. "Druk, maar reuze boeiend". Mor gen hoopt ze in haar eigen Haar lemse stadhuis ruim honderd, in een speciale kring verenigde vrou welijke burgemeesters en wethou ders uit andere gemeenten te ont moeten. Voor hun jaarlijkse bijeen komst kozen zij het thema 'sociale veiligheid'. Dat de deelneemsters daarnaast uitgebreid zullen praten over hun ervaringen in de politieke en bestuurlijke wereld, staat bij voorbaat vast. Bijeenkomst vrouwelijke bestuurders in Haarlem door Jaap Sluis Ons land telt ruwweg 250 vrou welijke burgemeesters en wethou ders. Zij zijn verenigd in een kring die jaarlijks samenkomt. Beston- In een brief aan de Landelijke Spe cialisten Vereniging (LSV) bestem pelt de NZR de acties als voorbarig en onrechtmatig. De ziekenhuis raad er bij de specialisten op aan alsnog van de acties af te zien en weer snel met de overheid om de tafel te gaan zitten. De ziekenhui zen behouden zich het recht voor om alle eventuele schade op de specialisten te verhalen. De specialisten kunnen overi gens niet alleen schadeclaims ver wachten; ook beraadt de NZR zich momenteel op middelen om de ac ties te verbieden via de rechter. Volgens de ziekenhuisraad is scha de voor patiëten en ziekenhuizen onvermijdelijk. De NZR vindt dat de specialisten veel te vroeg naar het actiemiddel hebben gegrepen omdat de moge lijkheden in beroep te gaan tegen werknemers die in dienst zijn van het ziekenhuis. Andere vragen die volgens de CFO aan de orde moeten komen zijn een regeling voor noodsitua ties en de bereikbaarheid van de specialisten tijdens de zondags diensten. Assistenten Het bestuur van de Landelijke Vereniging van Assistent-Genees kundigen (LVAG) heeft de 1.200 le den (onder wie bijna 1.000 specia listen in opleiding) een neutrale opstelling geadviseerd in het con flict van de Landelijke Specialis ten Vereniging met de overheid. Dit in tegenstelling tot andere art senorganisaties als de overkoepe lende KNMG en de LAD (artsen in dienstverband) die zich achter de samenzijn, sinds enkele jaren heb ben ze een wat meer inhoudelijk karakter. Vorig jaar ontmoetten de bestuursters elkaar in Leiden waar de cultuurpolitiek centraal stond. In Haarlem wordt morgen ge praat over het thema sociale veilig heid en dan met name de mishan deling van vrouwen en kinderen. President Van den Haak van de Haarlemse rechtbank, commissa ris Anneke Visser van de Haagse gemeentepolitie en de Haarlemse huisarts Thomassen belichten dit thema. De kring heeft een strikt infor meel karakter. Geen bestuur en of ficiële toestanden, vertelt Schmitz. "Gewoon eens per jaar een aardige bijeenkomst organiseren en zo veel mogelijk vrouwen op proberen te trommelen. En er zijn altijd wel een paar enthousiastelingen te vin den die dat werk voor hun reke ning willen nemen". Ieder jaar opnieuw stellen de deelneemsters tevreden vast dat het aantal vrouwelijke bestuurders stijgt. De (burgemeester)benoe- mingen van Schmitz in Haarlem, Lien Vos in Utrecht en len Dales in Nijmegen trokken landelijk de aandacht. "Maar het houdt geluk kig niet op met een paar vrouwelij ke burgemeesters in grote en mid delgrote gemeenten. Je ziet ook steeds meer vrouwelijke raadsle- ke wereld daarentegen gaat het een stuk langzamer. Kijkend naar m'n eigen Haarlem stel ik vast dat het aantal vrouwelijke hoofden van dienst nog veel te laag is. Op dat punt hebben we nog heel wat zen dingswerk te doen", aldus Schmitz. - Bestaat er zoiets als een alge mene vrouwelijke stijl van bestu ren? "Ik vind het moeilijk om daar in z'n algemeenheid wat over te zeg gen, want de verschillen tussen vrouwen onderling zijn uiteraard groot. Misschien dat wij iets meer dan mannen gevoelsmatig te werk gaan. Dat uit zich bijvoorbeeld bij het nemen van bezuinigingsbeslui- ten. Ik heb wel eens het idee dat mannen in zo'n situatie vooral naar de cijfertjes kijken, terwijl vrou wen ook nadrukkelijk de gevolgen op het menselijk vlak van zo'n be sluit onder ogen proberen te zien", aldus Schmitz. U i acht jaar wethouder in den en wethouders en hier en daar Rotterdam en bent nu twee jaar ook gedeputeerden. In de ambtelij- burgemeester in Haarlem. Hoe was Als de specialisten in de eerste week van juni uitsluitend zondags diensten uitvoeren, zal dit gevol gen hebben voor de assistenten. Ze zullen bij gebrek aan supervisie hun activiteiten in poliklinieken en operatiekamers moeten beperken, met het risico dat het ziekenhuis dit als v/erkweigering opvat. De LVAG heeft de assistenten die on der de cao voor het ziekenhuiswe- de inkomensverlaging nog niet zijn door de LSV aangekondigde acties uitgeput. Premier Lubbers krijgt hebben gesteld, in een brief van de NZR overigens A eveneens het verwijt dat het kabi net onzorgvuldig heeft gehandeld en bij voorbeeld heeft verzuimd om tijdens het overleg met de spe cialisten aan deskundigen van bui ten advies te vragen. De CNV-bond CFO heeft de le den van ondernemingsraden en medezeggenschapscommissies ge vraagd van de ziekenhuisdirecties «en vallen (ongeveer 80 procent duidelijkheid te vragen over de ge- van het totaal) daarom aangeraden, volgen van de specialistenactie een 38-urige werkweek in acht te voor alle werkers. Zo zal moeten nemen. De assistenten die in worden nagegaan in hoeverre de dienst zijn van hun opleider zullen medisch specialisten rechtstreeks moeten doen wat hun specialist opdrachten kunnen geven aan opleider zegt. GRONINGEN (ANP) - De inspec teur van de volksgezondheid in Groningen en zijn collega voor de geneesmiddelenvoorziening in Zwolle gaan een onderzoek instel len tegen een huisarts en een apo theker in Hoogekerk (gem. Gronin gen). Onderzocht zal worden in hoeverre de arts en apotheker bui ten hun boekje zijn gegaan met het voorschrijven en verstrekken van grote hoeveelheden van de slaap middelen Ceresta en Rohypnol aan ego 28-jarige inwoner van Hooge kerk. De Hoogekerker werd begin dit jaar op heterdaad betrapt bij een inbraak in een supermarkt in zijn woonplaats, en stak bij die gele genheid de eigenaar van de zaak dood. Tijdens zijn berechting voer de zijn advocaat aan dat hij ten tij de van het delict sterk verminderd toerekeningsvatbaar was geweest, omdat hij onder invloed was van Ceresta en Rohypnol, in combina tie met alcohol. Op de zitting bleek dat de ver dachte van zijn arts in totaal 80 ta bletten Ceresta en 120 stuks Ro hypnol voorgeschreven had gekre gen. Volgens de inspecteur van de geneesmiddelenvoorziening gaat het om "absurde hoeveelheden". Het verbaast hem dat hij en zijn collega voor de volksgezondheid niet door justitie over deze kwestie zijn geïnformeerd. Zij hebben hun informatie uit krantenverslagen en zullen nu op eigen initiatief actie ondernemen. Als uit het onderzoek blijkt dat arts en apotheker fout hebben gehandeld kunnen zij een berisping verwachten of een op roep van het medisch tuchtcollege. Volgens dr. F. Beyaart, genees heer-directeur van de psychiatri sche observatiekliniek in Utrecht, is het vooral bij junks populaire slaapmiddel Rohypnol zö gevaar lijk dat het beter direct uit de markt genomen worden. Maar de inspecteur van de geneesmidde lenvoorziening meent dat zo'n maatregel alleen op internationaal niveau genomen kan worden. Hij heeft echter wel de indruk dat het toezicht op de verstrekking van Rohypnol binnenkort zal worden verscherpt. ROTTERDAM (ANP) - Bij een brand in een woonboot in de Rotterdamse Pelserthaven werden gisteren de katten Tim en Tijger meer dood dan levend van boord gehaald. Brandweerman Bertus Schipper bracht met behulp van een zuurstofapparaat poes Tim weer bij kennis. Over het lot van Tijger is niets bekend. (foto anp) DEN HAAG (GPD) - Bij uitvoe ring van de nieuwe overheidsmaat regelen en voorstellen van de com missie-Dekker zullen 150 apothe kers (van de 1200) failliet gaan. Dit becijfert de Vereniging van Open bare Apothekers (VOA). De afkal ving van het aantal openbare apo theken, met aanzienlijk minder personeel, heeft voor de patiënt consument alleen maar nadelen, meent de VOA. De vereniging stelt dit in een ze minder service kunnen verle- reactie op de maatregelen die nen. Inkrimping van het aantal as- staatssecretaris Dees (volksge- sistenten zal dan noodzakelijk wor- zondheid) wil doorvoeren. Dees den. Alle handelingen moeten stelt voor apothekers voortaan voortaan per factuur worden gere- voor elk recept een vaste toeslag te gistreerd. Aan het geheel komt vol- geven in plaats van abonnementen gens de VOA een prijskaartje te voor de ziekenfondsverzekerden hangen van omstreeks f 130 mil- en de procentuele toeslagen voor joen. Dat zijn de kosten van admi- de particuliere patiënten. nistratieve- en controlewerkzaam heden bij apotheek, groothandel, Op die manier krijgen de apothe- ziektekostenverzekeraars en zie ken minder kosten vergoed, zodat kenfondsen. LEIDEN - Het Ardennen-offensief eind 1944, de laatste wanhoopspo ging van nazi-Duitsland om het tij te keren, stelde de Amerikanen voor een onverwacht probleem. Om ze te misleiden hadden de Duitsers een deel van hun Engels sprekende manschappen in Ameri kaanse uniformen gestoken. Hoe konden de GI's in die paar kriti sche seconden na de ontmoeting bepalen of ze met vrienden of vij anden te maken hadden? Een wachtwoord was onmogelijk: soms waren troepen dagenlang geïsoleerd geweest en konden dus de nieuwe wachtwoorden niet we ten. Afgaan op hun Engels kon ook niet, omdat zeker toen in de Ver enigde Staten zelf tientallen dialec ten werden gesproken. door Sjaak Smakman De oplossing werd gevonden in het stellen van een aantal vragen: Hey Joe, what do you know? Wie is de schurk in Terry and the pirates? Wat is een 'Texan leger'? Elke Amerikaan antwoord, niet. Want hoe moesten die het ver- De tv-serie 'Here's Lucy': nog net zo populair als 20 jaar geleden. werp v zijn lezing. De vondst om het Ardennen-offensief juist de- die tijd wist het ze volkscultuur als herkennings- vermomde Duitser punt te nemen, onderstreept vol gens hem nog eens het belang van volg kennen op de eerste regel van die volkscultuur. i bekend liedje, de inhoud 1 een populair jeugdboek of een spe cifieke honkbalterm? William Stott, professor aan de University of Texas en momenteel gastdocent aan de Leidse universi teit, gaf dat voorbeëld gisteren tij dens zijn lezing in het Amerika- programma dat de universiteit mo menteel organiseert. Volkscultuur (popular culture) was het onder is die zo doordringend gebleken 'dat hij ook andere delen van de wereld lijmt'. Way of life In Nederland kennen we de Amerikaanse volkscultuur (in Stotts definitie alle cultuuruitin gen die geen subsidie nodig heb ben) ook. Nederland wordt dood gegooid met tv-series als Alf, Mia- Vice, de Cosby Show, met Amerikaanse smeltkroes tot een Woody Allen, en met McDonalds geheel maakt is de volkscultuur, en Coca Cola. Om nog maar te zwij- Niet alleen in de Verenigde Staten, gen van Amerikaanse sporten als maar ook in de rest van de wereld basketbal en honk- en softbal en de Het is 'de lijm die de Amerikaan se samenleving bij elkaar houdt'. Amerikanen hebben geen kerk, geen kroon, geen Eton of Sorbon- ne, geen aristocratie 'and no Keu kenhof om als gemeenschappelijk element te dienen. Het enige dat de vele Amerikaanse muziekstijlen (pop, country, jazz en blues) die ons de loop der jaren hebben be reikt - en nog bereiken. De 'Ameri can way of life' is langzaam maar zeker in Europa doorgedrongen. En dat is opmerkelijk, omdat het tot voor kort zo was dat de Ameri kanen juist de leefstijl van hun ba kermat, het oude Europa, trachtten te imiteren. Het oprukken van de Ameri kaanse volkscultuur in de moder ne wereld was dan ook een van de belangrijkste vragen die Stott gis teren trachtte te beantwoorden. Een reden is nogal voor de hand liggend: het Engels/Amerikaans is de enige echte wereldtaal, en cul tuuruitingen in die taal (taal is uit eindelijk veruit de belangrijkste cultuuruiting) maken daarom de grootste kans op een ingang bij an dere volken. Een tweede, minstens even we zenlijke kant, ligt in de ideologie die in de Amerikaanse volkscul tuur verankerd ligt. Hemelsbreed verschillend van het loodzware, sombere calvinisme dat het oude Europa kenmerkt, is de Ameri kaanse cultuur er een van de belof te. De staatsman en latere presi dent Jefferson was de belangrijk ste opsteller van de Onafhankelijk heidsverklaring, waarin het recht op geluk voor ieder individu na drukkelijk was opgenomen. Dat recht is altijd als een rode draad door de Amerikaanse geschiedenis blijven lopen. "Maar ondanks die belofte van individueel geluk lei den de meeste mensen een leven van stil verdriet. De volkscultuur biedt troost in de vorm van seks, horror, spanning en fantasie: de elementen waarvan r dagelijkse leven te weinig krijgen", aldus Stott. Dat verklaart volgens hem ook dat van echte vernieuwing in de volkscultuur weinig sprake is. De Amerikaanse historicus Schlesin- ger stelt dat de Amerikaanse ge schiedenis wordt gekenmerkt door cycli van dertig jaar, waarin con servatisme en progressiviteit el kaar afwisselen. Die cyclus ont breekt in de volkscultuur, stelt Stott. Tussen 1920 en 1980 is de volkscultuur niet wezenlijk veran derd, stelde hij: "Superman still flies" en Marilyn Monroe is alleen maar vervangen door Madonna. Een bekende Amerikaan consta teerde een paar jaar geleden dat zijn kinderen nu met evenveel ple zier keken naar tv-series als Here's Lucy en Gunsmoke als hijzelf 20 jaar geleden. "We leven nu in de jaren '50, de jaren van de grote be loften, en we zullen dat altijd blij ven doen", concludeerde hij. En is dat nu zo erg? De Ameri kaanse mediadeskundige Neil Postman schetst in zijn boek 'Amusing ourselves to death' een somer beeld van mensen die door de verdovende werking van de me dia het contact met de werkelijk heid verliezen. Alles wordt terug gebracht tot amusement, een gla- mour-wereld waarin zelfs de groot ste ellende nog een attractie wordt. Is de toestand echt zo somber als Postman en zijn intellectuele aan hang schetsen? Of valt het allemaal wel mee? Als rasechte Amerikaan gaf Stott daarop gisteren het enige antwoord dat een goede Ameri kaan kan geven: dat moet iedereen maar voor zichzelf uitmaken. en is de samenwerking met uw mannelijke mede-bestuurders? "Over het algemeen uitstekend. Wel heb ik gemerkt dat het een stuk plezieriger is om samen met andere vrouwen tot een college te behoren. In Rotterdam stond ik er wat dat betreft alleen voor, terwijl we in Haarlem twee vrouwelijke wethouders hebben. Dat maakt de sfeer op de een of andere manier wezenlijk anders. Gewoon een kwestie van nog prettiger werken". - Spreken mensen U specifiek aan op uw vrouw zijn? "Dat gebeurt wel eens, ja. Dan krijg je persoonlijke brieven in de trant van 'U als vrouw zult mij wel begrijpen'. Nou, zo simpel liggen de zaken niet. Ik ben als bestuur der aanspreekbaar op mijn eigen portefeuille en ga mij niet omdat ik toevallig een vrouw ben ook nog eens met allerlei andere zaken be zighouden. Meestal verwijs ik de persoon in kwestie netjes door naar de betrokken wethouder. En als ik nou heel eerlijk ben: eigen lijk houd ik er niet zo van dat men sen mij op grond van mijn vrouw zijn benaderen". - Heeft U in uw twee Haarlemse jaren ooit weerstanden tegen uw persoon ontmoet? "Nee. Het feit dat ik in de Rand stad werk waar men zo langzamer hand op vele fronten aan vrouwen gewend is, zal daar niet vreemd aan zijn. Ik denk dat elders in het land nog wel verzet tegen vrouwe lijke burgemeesters bestaat. Ik hoor wel eens van collega's dat ze tijdens hun eerste raadsvergade ring door met name mannelijke raadsleden even worden uitgepro beerd. Een ander punt is de ver trouwenscommissie die bij het be noemen van vrouwelijke burge meesters in veel gemeenten een belangrijke rol kan spelen. Ziet zo'n commissie een vrouw niet zit ten, dan houdt alles op". Met een mengeling van kritiek en plezier vertelt Schmitz over de vragen die zij als ongetrouwde vrouw vanuit de Haarlemse ver trouwenscommissie op zich afge vuurd kreeg. "Er waren erbij die wilden weten hoe ik dat nou met de representatie zou gaan doen. Anderen wilden weten hoe ik mijn huishouden had geregeld. Dwaze vragen, heel dwaze vragen. Ik ken vrouwen die daar enorm op af knappen en het er verder maar bij laten zitten". DEN HAAG (GPD) - PvdA-fractie- voorzitter Wim Kok wil dat het ka binet alsnog de recente berekenin gen van het Centraal Planbureau over de economische vooruitzich ten voor volgend jaar zo spoedig mogelijk openbaar maakt. Blijft premier Lubbers openbaarmaking weigeren, dan moet er volgens Kok een beroep op de Wet Openbaar heid van Bestuur of eventueel zelfs de Grondwet worden gedaan. Een deel van de nieuwste cijfers over de economische verwachtin gen voor 1988 lekte vorige week al uit. Het kabinet wil de officiële cij fers pas op Prinsjesdag vrijgeven, omdat eigenlijk dan pas een volle dig beeld te geven is van de econo mie voor volgend jaar. Oppositieleider Kok wil dat de berekeningen nu al openbaar wor den gemaakt. "Het is materiaal dat een nuttige functie kan vervullen bij het voorjaarsoverleg tussen re gering en de sociale partners. Ook zijn de cijfers nuttig om het parle ment de gelegenheid te geven na dat voorjaarsoverleg een goed de bat over de strijd tegen de werk loosheid te voeren". Het argument van Lubbers dat het nog om voorlopige berekenin gen gaat, is juist, maar volgens Kok is "ook het voorlopige materiaal van het Centraal Planbureau van grote betekenis om met elkaar een koers te bepalen nu het met de eco nomie wat slechter gaat en ook de Homoseksuelen niet voorzichtiger sinds aids-golf UTRECHT (ANP) - Homoseksuele mannen zijn sinds het begin van de aids-epidemie wel met minder ver schillende partners gaan vrijen maar schuwen niet het als riskant bekend staande anaal contact. Ook zijn er maar weinig mannen die consequent condooms gebruiken. Dat concluderen onderzoekers van de Utrechtse universiteit, het Aca demisch Medisch Centrum en de GG en GD in Amsterdam uit een onderzoek naar het seksuele ge drag van 860 homoseksuelen. Volgens de onderzoekers is meer voorlichting nodig over "veilig vrijen": het vermijden van riskante methoden en het gebruik van con dooms. Anale contacten leveren het meeste risico op voor het over dragen en oplopen van aids. Des ondanks is deze manier van vrijen bij de onderzochte mannen popu lair. Volgens hen is in de voorlich ting over aids ook vooral de na druk gelegd op het aantal seksuele partners. De risico's van bepaalde seksuele technieken zijn wat on derbelicht gebleven. Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat alle homoseksuele mannen hun gedrag min of meer hebben aangepast uit angst voor aids. Dat leidde er vooral toe dat zij met gemiddeld minder mensen naar bed gaan. daling van de werkloosheid stevig stagneert". Kok gaat zich nu eerst tot de an dere partijen in de Tweede Kamer wenden. „Ik heb daar ook afspra ken over gemaakt met partijgenoot Woltgens, de financieel woord voerder van de PvdA in de Ka- Verder herinnerde de PvdA-frac- tievoorzitter aan de gang van zaken in maart toen staatssecretaris (toen minister) van sociale zaken De Graaf weigerde de Kamer een rap port ter beschikking te stellen over de betaalbaarheid van de koppelin gen tussen lonen en sociale uitke ringen. "Ik heb toen uiteindelijk bij mo tie, met een verwijzing naar een ar tikel in de Grondwet, gevraagd om dat artikel ter beschikking te stel len. De hele Kamer heeft dat ge steund. Ik denk niet dat je iedere week of iedere maand moties moet indienen met een verwijzing naar de Grondwet, maar het geeft wel aan dat als de Kamer op z'n rech ten staat, de regering gehouden is om materiaal, in dit geval de CPB- berekeningen voor volgend jaar, ter beschikking te stellen". Kok meent dat het onjuist is dat stukken waar het parlement recht op heeft, pas openbaar komen na dat een individuele Nederlander of een instantie via de Raad van State een zaak heeft aangekaart en ge wonnen. "Ik vind dat een regering niet kinderachtig moet doen met het ter beschikking stellen van re levant materiaal wat zowel voor de werkgevers en werknemers als voor het parlement en de publieke opinie van groot belang is". Slavenburg-proces wordt uitgesteld ROTTERDAM (ANP) - Het proces tegen drie oud-topfunctionarissen van de voormalige Slavenburg's bank dat vorige week in Rotter dam is bgeonnen, is vandaag niet voortgezet wegens ziekte van een van de behandelende rechters, me vrouw mr. A.P.M. Simonis. Het is de bedoeling dat het proces nu woensdag 3 juni wordt hervat. Dit heeft mr. T. Fransen, vice-presi dent van de Rotterdamse recht bank en voorzitter van de meer voudige kamer die de zaak behan delt, gisteren meegedeeld. BREDERE OPRIT (GPD) - Rijks waterstaat gaat de komende jaren de opritten naar autosnelwegen verbreden en de afritten versmal len. Het duidelijk laten verschillen van op- en afritten is bedoeld om mogelijke spookrijders te waar schuwen. Het aantal spookrijders is vorig jaar gedaald van 314 naar 247. Het gaat merendeels om dron ken automobilisten en bejaarde chauffeurs. De daling is mede te danken aan de borden "ga terug", die de afgelopen vier jaar tegen de rijrichting in bij de afritten zijn ge plaatst. ADVERTENTIE Zolang de j voorraad strekt PREESMANN ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3