Te weinig nazorg voor transseksueel' Verandering van geslacht is zeer ingrijpend Canada 'bewapent' zich tegen de Verenigde Staten Uitspraak hervormde commissie schokt COC Steeds sluwere trucs voor greep in de kas PAGINA 2 DINSDAG 26 MEI 198?' AMSTERDAM - De psychi sche en sociale nazorg voor mensen die zich hebben laten 'ombouwen' van man naar vrouw of andersom, schiet te kort. Zodra de langdurige en intensieve lichamelijke behan deling is afgerond, houdt de begeleiding grotendeels op, op een aantal medische controles na. Maar hulp om de 'nieuwe' man of vrouw goed in de sa menleving te laten functione ren is er nauwelijks. Dit stelt dr. L.J. Gooren, deskundige op het gebied van transseksuali- teit. door Edith van Zalinge/ANP Hij is verbonden aan de polikli niek Andrologie van het Acade misch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam. Dit zogenoemde 'genderteam' staat bekend als één van de meest toonaangevende ter wereld. Dat is ook de reden dat het tiende inter nationale symposium over dit on derwerp dit jaar - van 9 tot 12 juni - in Amsterdam wordt gehouden. In het VU-ziekenhuis wordt ie dere veertien dagen een man een vrouw, of een vrouw een man. Ver houdingsgewijs worden er 2,5 keer zoveel mannen dan vrouwen ge transformeerd dan andersom. Sinds in 1975 de eerste operatie werd uitgevoerd kregen meer dan 740 transseksuelen door een chi rurgische ingreep het geslacht waarmee ze zich altijd verbonden hebben gevoeld. seksualiteit in ieder geval sinds 1985 erkend en ook de samenle ving kan er tegenwoordig redelijk mee overweg. Tot op zekere hoog te, althans. Gooren: "Net als met homosek sualiteit geldt: ik vind het best, als het maar niet in mijn eigen omge ving is. Ook gaat er voor de 'gewo ne' mens iets bedreigends van uit; het idee dat je verward kunt raken over je seksuele identiteit blijkt vooral voor mannen beangstigend te zijn". Dikke streep Handicap Een zeer ingrijpende verande ring. Maar wel vaak één die bij draagt tot het levensgeluk van ie mand die jarenlang 'in een ver keerd lichaam' heeft geleefd. Goo ren benadrukt daarbij dat het in derdaad slechts gaat om een 'bij drage'. "Transseksualiteit is een ernstige handicap. De geslachtelij ke behandeling moet worden ge zien als een revalidatieproces. Maar dan op een manier die verge lijkbaar is met iemand die altijd in een rolstoel heeft gezeten en zich leert voortbewegen met krukken. Echt hardlopen zal hij nooit kun nen", aldus Gooren. De manier waarop de transsek- sueel in zijn nieuwe identiteit door familie, vrienden, collega's of ge woon de winkelier op de hoek wordt geaccepteerd is een belang rijke stap in het genezingsproces. Wettelijk is het verschijnsel trans- De transseksuelen zelf trekken volgens hem overigens ook niet zo hard aan de nazorg. De meesten willen een dikke streep achter het verleden zetten, waarin ze vaak zo ongelukkig zijn geweest. Zelfs fo toboeken van vroeger worden ver nietigd. "Ze hebben er genoeg van patiënt te zijn. Ze willen eindelijk leven", aldus Gooren. Ze vergeten daarbij volgens hem dat hun vroegere problemen niet alleen met hun transseksualiteit te maken hadden en dus niet meteen verdwenen zijn als ze een ge slachtsverandering hebben onder gaan. In veel gevallen voltrekt het leven van alledag zich dan ook lang niet zoals men gehoopt had. Op de eerste plaats vergeet de omgeving het verleden niét zo maar. Voor veel transseksuelen is dat een reden om te verhuizen naar een plaats waar niemand ze kent. Het blijkt ook moeilijk terug te ke ren in het beroepsleven en al hele maal op het niveau waarop ze een opleiding hebben genoten. Vrien den maken is niet eenvoudig, het vinden van een passende le venspartner evenmin. Dus na ver loop van tijd blijken ze volgens Gooren bijna allemaal toch behoef te te hebben aan hulp. 'Het luiste rend oor', dat ze in eerste instantie niet nodig dachten te hebben. Gooren wijst er op dat - hoewel over het algemeen nogal lacherig over transseksualiteit wordt ge daan - het probleem zeer ernstig is. "Mensen die transseksueel zijn, kunnen daar niets aan doen", zegt hij. Ook de bij veel mensen leven de opvatting dat het een seksueel probleem is. wijst hij nadrukkelijk van de hand. "Het is een identiteitsprobleem van iemand die niet kan leven als lid van het geslacht waartoe hij biologisch lijkt te behoren. Dit is zelfs een levensbedreigend pro bleem waaraan mensen dood gaan. Het komt regelmatig voor dat zo ie mand geen uitweg meer ziet in zijn of haar probleem en dan zelfmoord pleegt", aldus Gooren. Tobberij Verzoening met zichzelf door ia te zijn middel van psychotherapie lijkt daarbij geen oplossing te bieden, meent hij. De enige uitweg uit deze 'benauwenis' blijkt een hormonale en chirurgische ingreep tot om het gewenste geslacht te komen. Een beslissing die overigens niet zo eenvoudig wordt genomen. Al tijd gaat er een jarenlange tobberij en zielestrijd aan vooraf. Boven dien moeten ze, als ze eenmaal tot de grote stap hebben besloten, nog zwaar tegen de stroom oproeien in het VU-ziekenhuis. "Ze moeten er echt heel erg zeker van zijn dat ze het willen", aldus Gooren. De behandeling zelf neemt lange tijd - drie tot vier jaar - in beslag. Eerst wordt begonnen met een hormoontherapie, waardoor de ui terlijke vormen zoals borsten, be haring, vetafzetting en dergelijke langzaam veranderen. Wil de be trokkene uiteindelijk ook de ge- slachtsveranderende operatie on dergaan, zal hij of zij eerst voor de periode van anderhalf jaar als lid van het nieuwe geslacht moeten le ven. Pas daarna wordt de 'afron dende operatie' uitgevoerd. De chirurgen stellen geen leef tijdsgrens, al wordt momenteel wel 'gebakkeleid' over een minimum leeftijdsgrens. De jongste persoon die tot nu toe in Amsterdam is be handeld was zestien jaar. Door de toenemende publiciteit rondom transseksualiteit melden mensen zich steeds vroeger aan voor een behandeling. Omdat echter nog weinig kennis bestaat over de oor zaken van transseksualiteit, is men hier enigszins terughoudend in. Al is het anderzijds zo, meent Gooren, dat de seksuele identiteit in de eerste drie levensjaren wordt bepaald. Vanaf dat moment zou in grijpen dus mogelijk kunnen zijn. Maar het laatste woord hierover is volgens hem nog lang niet gezegd. Hij vraagt zich af of de medici wel het recht hebben om de behande ling van iemand die zich wil laten ombouwen te weigeren. Dit vraagstuk ligt wat hem be treft niet anders dan een abortus, waarbij ook wordt ingegrepen op grond van psychisch lijden. Zeker omdat bij de transseksueel de toet sing van dit lijden veel diepgaan der is en behandeling plaats vindt na een veel langere aarzeling, moet hulp worden geboden aan deze aldus Gooren. WASHINGTON - Ook in Canada lekt van alles uit, en daarom is nu al bekend, dat de Canadese rege ring volgende maand met een op vallend wetsvoorstel zal komen, dat een belangrijke uitbreiding van het militaire potentieel van het land zal inhouden. Het plan, zoals dat nu bekend is geworden, houdt in dat Canada door Henk Dam zijn huidige vloot van drie door diesel voortgedreven onderzeebo ten wil vervangen door maar liefst tien zeer geavanceerde door kern energie voortgedreven opvolgers. De nieuwe onderzeeboten kun nen veel langer onder water blijven dan de oude, zijn stiller, en sneller. Het is of je de oude Volkswagen vervangt door een splinternieuwe Rolls Royce. Ze zijn ook peper duur: zeker een miljard dollar elk. Het gaat om onderzeeboten van de hunter-killer-klasse, dat wil zeg gen: onderzeeboten die vooral zijn bedoeld om andere onderzeeboten op te sporen. Maar de (niet-nucleai- re) torpedo's waarmee ze zullen worden uitgerust, kunnen ook zeer doeltreffend oppervlakteschepen uitschakelen. Het merkwaardige van het ver haal is dat deze voor Canada toch zeer extravagante uitgave niet eens wordt gedaan uit angst voor de Sowjet-Unie, maar met het oog op de eventuele plannen van Canada's beste vriend, de Verenigde Staten. Want de nieuwe onderzeeboten zullen moeten worden ingezet ter bescherming van de noordwestelij ke passage. Dat is de grotendeels binnen de Poolcirkel liggende rou te die, langs allerlei eilanden slin gerend, de Atlantische met de Stil le Oceaan verbindt. Verbindt is hier een nogal groot woord, want het doorkruisen van dit stuk grotendeels permanent be vroren Noordelijke IJszee wordt nog steeds een prestatie geacht. Deze eeuw bijvoorbeeld hebben slechts 80 schepen de noordweste lijke passage genomen, bijna alle maal Canadese ijsbrekers. Canada's zorgen om de passage betreffen dan ook niet de schepen die op het water/ijs de route afleg gen, maar eronder. Sinds 30 jaar geleden de Nautilus, een Ameri kaanse door kernenergie voortge dreven onderzeeboot, naar de Noordpool reisde, zijn die zorgen steeds groter geworden. Want Canada beschouwt de ar chipel ten noorden van de Canade se landmassa plus de wateren tus sen al die bevroren eilanden als souverein gebied. Het probleem is, dat de Verenigde Staten daar an-, ders over denken. Dat bleek bijvoorbeeld in 1985, toen de Amerikanen hun Polar Sea, een ijsbreker, door de passage lieten varen, zonder daarvoor toe stemming te hebben gevraagd aan de Canadese regering. De Canadese premier Mulroney zei destijds nog, dat die toestem ming graag gegeven zou zijn, als daarom was gevraagd. De Ameri kanen maakten het daarop alle maal nog maar erger door op te merken, dat zo'n toestemming he lemaal niét nodig was. Vorig jaar laaide de discussie in Canada weer op, toen het Penta gon foto's vrijgaf van drie Ameri kaanse onderzeeboten die nabij de Noordpool boven water waren ge komen, nadat ze daar eigenlijk al leen via Canadese wateren konden zijn gekomen. Een wetenschappelijk instituut van de Canadese regering, de Ca nadian Institute for International Peace and Security, deed toen het voorstel de diepwaterkanalen van Arctisch Canada vol mijnen te leg gen, maar dat vonden Mulroney en de zijnen toch te gortig. Voor Amerika speelt niet alleen de principiële discussie over de toegang tot de in Amerikaanse ogen internationale wateren een rol, maar ook het tótaal van de Ca nadese defensie-inspanningen. Im mers: het geld voor de onderzeebo ten zal toch ergens vandaan moe ten komen. Het Pentagon is bang, dat Cana da de aanschaf van de duikboten ten koste zal laten gaan van zijn NAVO-inspanningen. Die angst heeft met name betrekking op de weinig bekende Canadese belofte Noorwegen te verdedigen als dat land zou worden aangevallen. Bij de aanschaf van de tien on derzeeboten speelt overigens voor Canada nog wel iets anders mee dan alleen de vrees, dat Amerika zich onvoldoende van de Canadese aanspraken op het arctisch gebied aantrekt. Want steeds duidelijker wordt, dat het Noordpoolgebied aan het uitgroeien is tot een nieuw gebied voor rivaliteit tussen de super machten. Moderne Russische en Amerikaanse onderzeeboten spe len niets voor niets onder de ijskap hun kat- en muisspelletjes. Vanaf de Noordpool zijn beide supermachten met hun raketten relatief dichtbij elkaar. De kortste weg van Amerika naar Rusland en vice versa loopt nu eenmaal via de Pool, dus het heeft zin daar je met kernwapens uitgeruste duikboten te hebben. Canada wil daarbij een vinger aan de pols houden. Vooralsnog gaan de zorgen ook weer eerder richting Amerika dan de Sow- jetUUnie. De Sowjets hoeven niet via Canadese wateren naar de Noordpool te varen, voor de Ame rikanen is het wél de kortste route. DEN HAAG (ANP) - „Criminele organisaties werken zeer bedrijfs matig. Het is vergelijkbaar met een molen met flinke wieken die niet meer is te stoppen. Wat we ook aan beveiligingen bedenken en uitvoe ren, ze vinden altijd weer wegen om een greep te doen in de geld buidels. Het thuis gijzelen van bankpersoneel is weer de laatste trend". Commissaris J. Guijt van rijks politie ziet de toekomst niet met optimisme tegemoet. Als landelijk coördinator van de postale recher che-opsporingsdienst van de PTT wordt hij geconfronteerd met een verdubbeling van het aantal aan giften in zes jaar tijd (7.500 in 1980 - 14.000 in 1986). Hoewel de postale recherche dezer dagen haar veer tigjarig bestaan viert, is er dus wei nig reden tot feestvreugde. Te meer daar de toekomst van de postale recherche onzeker is. De PTT wordt per 1 januari 1989 een zelfstandige NV en het is nog on duidelijk welke consequenties dit heeft voor de postale recherche. De postale recherche onderzoekt alle vormen van criminaliteit waar de PTT mee te maken heeft, zowel in eigen huis als daarbuiten. Zo worden jaarlijks bijna honderd van de 90.000 PTT'ers door de postale recherche betrapt op frauduleuze handelingen. Dat kan variëren van het verduisteren van een envelop tot het stelen van 560.000 gulden contant geld in twee pakketjes, zo als onlangs in Amsterdam gebeur de. Guijt: „Waar veel geld omgaat blijven mensen door de 'knieën gaan. Het blijft verleidelijk. Wat je wel eens ziet is het zogeheten „schuiven". Iemand die aan de kassa zit leent wat geld uit de kas maar weet het saldo met inkomend geld toch weer sluitend te maken. Dan pakken ze weer wat geld en het gat wordt steeds groter. Op een gegeven moment weten ze het sal do niet meer sluitend te maken en lopen ze tegen de lamp". Afhalen De schade die banken en de PTT lopen door fraude en diefstal van cheques beloopt jaarlijks zeker vijftig miljoen gulden. Binnenkort worden de giro-cheques dan ook niét meer thuis bezorgd door de postbode, maar moeten ze worden afgehaald bij het postkantoor. Guijt: „We worden tegenwoordig met van alles geconfronteerd. Zo zijn kortgeleden twee grote illegale drukkerijen opgerold waar giro kaarten werden vervalst en pasjes, rijbewijzen, paspoorten en noem maar op, werden gedrukt. Laatst zijn ruim zestig mensen aangehou den wegens fraude met autotele foons. Een georganiseerde groep criminelen verkocht aangepaste autotelefoons, zodat geen ge sprekskosten hoefden te worden betaald en ook de nummers ano niem bleven. Zeer interessant voor criminelen van wie de telefoon wel eens wordt afgetapt. Mensen die bij hun auto. kwamen werden on der druk gezet om voor 5.000 gul den zo'n toestel te kopen". De postale recherche ontdekt ook regelmatig dat PTT'ers vitale informatie voor veel geld of onder bedreiging doorspelen aan misdi digers. „Zo hebben we gemerkt da bij voorbeeld mensen die zich bt zighouden met het aftappen van te lefoons speciaal worden benader) door criminelen, die daar natuui "Wj lijk graag van op de hoogte zijn" 1 Volgens commissaris Guijt is di postale recherche beslist geen bot man binnen de PTT. „Als we 0| een postkantoor of een afdelin; een onderzoek starten naar fraud of diefstal heerst daar vaak een ge spannen sfeer. Mensen wantroi wen elkaar en er worden verdachi makingen geuit. De geldladen wol den in paniek gesloten als een ar der in de buurt komt, enzovooij Als we de zaak dan oplossen klaar, V de sfeer weer helemaal op". R Per fiets De structuur van de postale re u cherche is tamelijk uniek. In 194 verzocht het toenmalige hoofdbe r stuur van de PTT vanwege de vel) C diefstallen aan de minister van jus titie politiemensen en PTT-ambte j naren aan te wijzen voor onderzo^ c ken binnen de PTT. Die rijkspoli f tiemensen vielen onder veran; woording van de procureur-gene r raai, terwijl de PTT'ers gewoon on der de verantwoording van de PT] bleven werken. Zo ontstond ii 1947 de postale recherche, die me tien mensen per fiets en bus in he, hele land onderzoeken startte. Inmiddels telt de postale recher che 120 mensen, zestig PTT'ers er i zestig politiemensen. De structuui is in die veertig jaar nauwelijks ge' wijzigd. Wel is bij de verzelfstandi' ging van de post-, cheque- en giro dienst tot Postbank besloten da: de postale recherche zich niet mee: bezighoudt met interne onderzoe ken bij de Postbank. „Binnen deze structuur kunnen we redelijk zelfstandig functione ren en dat gaat prima zo. Op deze manier kunnen we de deskundig heid van politiemensen en PTT'ers uitstekend combineren. We zijn niet afhankelijk van plaatselijke besturen en ook de rijkspolitie en de PTT hebben geen grote zeggen schap over ons. We vallen in feite direct onder het openbaar ministe rie. De spoorwegrecherche bij voorbeeld valt volledig onder de NS". De eventuele omvorming van de postale recherche tot een bijzonde re opsporingsdienst zou Guijt erva ren als een stap terug. „Bij iedere voorgeleiding van een verdachte zouden we dan terug moeten naar' de lokale politie, terwijl we dat nu zelf doen. Ook hebben we nu zowel! bij de politie als de PTT uitsteken de ingangen. Als bijzondere opspo ringsdienst kom je dan bij beide in stanties op een andere manier bin- De toekomst van de postale re cherche is onduidelijk, omdat de PTT per 1 januari 1989 een zelf standige NV wordt met de staat als enige aandeelhouder. De vraag is of politiemensen kunnen* gaan werken voor een particulier be drijf. Commissaris Guijt denkt van wel. „Ook als NV houdt de PTT een duidelijke nutsfunctie waarin de overheid grote belangen heeft. Verder raakt de PTT zijn c voor briefvervoer niet kwijt". Binnenkort moeten de giro-cheques voorden opgehaald bij het postkan toor, omdat teveel cheques tijdens de verzending worden gestolen. (fotoGPDt AMSTERDAM (ANP) - Het COC heeft met „ongeloof' en „verbij stering" kennis genomen van de uitspraak van de Generale Com missie voor het opzicht van de Nederlandse Hervormde Kerk, dat het een plaatselijke kerke- raad vrij staat samenwonende homoseksuelen uit te sluiten van het avondmaal. De hervormde synode heeft in 1983 bij het besluit over de nota 'Verwarring en herkenning' be loofd op synodeniveau homosek sualiteit opnieuw aan de orde te stellen. Naar de mening van het COC, de Nederlandse vereniging tot integratie van homoseksuali teit, moet de Hervormde Kerk nu snel tot een dergelijke discussie overgaan om zodoende een einde te maken aan de discriminatie van haar homoseksuele manne lijke en vrouwelijke lidmaten. Het COC denkt hierbij aan be sluiten van de synode van de Ge reformeerde Kerken in Neder land, waarmee de Hervormde Kerk zich in staat van hereniging bevindt, en van de Remonstrant se Broederschap, waarmee de Hervormde Kerk nauwe relaties onderhoudt. Remonstranten: kerken moeten duidelijk standpunt in nemen inzake homofilie. „Krenkend en onmenselijk" noemt de Remonstrantse Broe derschap het recht dat een plaat selijke hervormde kerk heeft om samenwonende homoseksuelen uit te sluiten van het avondmaal. De Generale Commissie voor het opzicht van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft vorige week uitspraak gedaan in een beroep dat twee samenwonende homo seksuele leden van de „Scots Church of Rotterdam" hadden aangetekend tegen een tucht maatregel van begin dit jaar. Daarin bepaalde de kerkeraad dat het tweetal negen maanden lang niet mocht deelnemen aan het avondmaal. De Generale Commissie baseert in haar uit spraak op het ontbreken van een duidelijke interpretatie door de synode van bijbelteksten over homoseksualiteit. „De uitspraak van de Commis sie toont aan dat de kerken een heel duidelijke uitspraak moeten doen over andere levensverbin tenissen dan het huwelijk", ver klaarde desgevraagd J.W.A. Nieuwenhuysen, algemeen se cretaris van de Remonstrantse Broederschap. In navolging van kerkelijk hoogleraar dr. F.O. van Gennep uit Leiden, op wie de samenwo nende homoseksuelen zich be roepen, verwijst Nieuwenhuysen naar de synodale handreiking 'Verwarring en herkenning' uit 1984. Volgens Van Gennep kan uit deze handreiking niet worden afgeleid dat bij twee samenwo nende mannen sprake is van zo'n „onchristelijke levenswandel" of „verstoring van de orde van de kerk", dat dit uitsluitsel van het avondmaal wettigt. Consequenties voor het Samen op Weg-proces heeft het besluit van de Generale Commissie niet. aldus Nieuwenhuysen. De Re monstrantse Broederschap heeft het de status van waarnemer aangevraagd binnen het proces. In de Remonstrantse Broeder schap is het vanaf 1 januari vol gend jaar voor onder meer homo seksuele paren mogelijk hun ver bintenis te laten inzegenen. Tot nu toe hebben nog niet veel men sen zich aangemeld voor het in zegenen van hun niet-huwelijkse relaties. Remonstrantse predikant Tjalsma overleden. De remon strantse emeritus-predikant dr. P.D. Tjalsma uit Epe is op 89-jari- ge leeftijd overleden. Tjalsma werd in 1923 predikant bij de Re monstrantse gemeente van Nieuwkoop. Daarna stond hij in Göuda, Leiden, Rotterdam en Den Haag, waar hij op 17 maart 1963 met emeritaat ging. Acht jaar na zijn ambtsaan vaarding, in 1931, promoveerde Tjalsma aan de Rijksuniversiteit van Leiden op het proefschrift 'Zondebesef en zondeleer, psy chologisch dogmatische studie'. Tjalsma is curator geweest van het remonstrants seminarium en voorzitter van het Convent van Predikanten. Voorts heeft hij verscheidene boeken op zijn naam staan. Week voor de Nederlandse missionaris. Van 31 mei tot en met 7 juni wordt andermaal de pinksteractie 'Week voor de Ne derlandse missionaris' (WNM) gehouden. Deze landelijke actie wordt gevoerd onder auspiciën van het Curatorium van de WNM, waarvan bisschop J.W.M. Bluijssen de voorzitter is. De WNM, waarbinnen de kerk provincie, de religieuze orden en de congregaties hun krachten hebben gebundeld, beoogt alle Nederlandse missionarissen zo wel moreel als financieel te on dersteunen. Bij toerbeurt keren de missionarissen eens in de vier jaar met verlof naar Nederland terug. Dat impliceert dat er op een totaal van ruim 4000 missio narissen jaarlijks zo'n 1000 ver lofgangers zijn. De kosten van het tijdelijke verblijf van de buitenlands ge stationeerde geestelijken komen geheel voor rekening van de kerkprovincie, die op al haar le den een beroep doet een finan ciële bijdrage te leveren aan het welzijn van de missionarissen. Dat kan door middel van de kerkcollecte tijdens Pinksteren of door overmaking van een be drag op giro 676 ten name van de Nederlandse missionaris te Oegstgeest. Gestreefd wordt naar een actie-opbrengst van rond vier miljoen gulden. 'Eerste Internationale Han zesteden Orgeldagen'. In Elburg en omgeving worden van 27 tot en met 30 mei de 'Eerste Interna tionale Hanzesteden Orgeldagen' gehouden. De stichting 'Hanzes teden Orgelcultuur' tekent voor de organisatie. De orgeldagen vallen samen met de tentoonstelling 'Het orgel getoond' in het gemeentemu seum van Elburg, dat is geves tigd in de Jufferenstraat. Op de openingsdag (27 mei) concerteert het Kerkmuzieken- semble van de Deventer Grote of St. Lebuinuskerk in de Elburger Grote- of St. Nicblaaskerk. Het ensemble staat onder leiding van cantor-organist Jan Kleinbus- sink. Daags erop, op Hemelvaarts dag, organiseert de stichting ex cursies. Klaas Jan Mulder geeft 's avonds (aanvang 20.00 uur) in de Grote- of St. Michaëlskerk in Zwolle een orgelconcert. Prof. Baumgartz, organist van de Dom in Bremen, sluit de or geldagen af met een concert in de Grote- of St. Nicólaaskerk van Elburg.a sNicmns Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Axel: J. Maas land te Elim. Aangenomen naar Overdinkel: mevr. W. C. Remme, kandidaat te Veenendaal; aange nomen naar Blaricum: A. W. Berkhof te Hoogland. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Birdaard c.a.: P. Dijk stra, kandidaat aldaar die dit be roep heeft aangenomen; beroe pen te Apeldoorn: J. van der Klis te Diemen-Watergraafsmeer- Bijlmer; beroepen te Geleen: drs. W. Bisschop te Bredevoort. Aangenomen naar Schevenin- gen: A. S. Rienstra te Harder wijk. Beroepbaarstelling: P. Dijkstra, kandidaat te Birdaard. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Bedankt voor Hooge- veen en Veenendaal: C. J. de Ruijter te Rotterdam-Centrum.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2