Jubilea in één concert herdacht 'Pianospelen' bij Baal stelt teleur Leids publiek gaat uit de bol voor Mercedes Sosa Charles de Wolff, Amsterdams Kamerorkest, Bachkoor Holland Keur van dichters op Poetry International African Roots met muziek en dans ook in Leiden DINSDAG 26 MEI 1987 KUNST PAGINA 19 Mercedes Sosa in de Leidse chanson- week, gezien en gehoord op 25 mei in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - De voorstelling be gint en de zangmicrofoon wei gert. "Wie zegt er dat alles verlo ren is", grapt Mercedes Sosa met onvervalst Argentijns accent, "ik kom mijn hart geven" (Vengo A Ofrecer Mi Corazón): de tekst van haar eerste liedje. Mercedes Sosa gaf haar hart en won het hart van het publiek dat in zijn enthousiasme haar aan het eind van de voorstelling bleef opeisen en daarbij helaas in geëxalteerd- heid verviel. "Ik ben moe", zegt ze verontschuldigend na de tweede toegift, en dan pas laat het publiek haar los. Ze heeft een stem als een ka non, krachtig, warm en volumi neus en met een enorm bereik en ze belichaamt iets typisch La tijns-Amerikaans. Politiek geën gageerd, bewogen over het lot van de politieke ballingen, ge voel voor de magie van het alle daagse, zoals dat ook spreekt uit het werk van Marquez en Isabel- le Allende en zich verbonden voelend met de Zuid-Amerika nen ("wij Zuid-Amerikanen"). Voeg er de melancholie en de nostalgie aan toe en de meeste thema's waarover Mercedes Sosa zingt zijn gedekt. En natuurlijk ook de thema's van liefde en ver driet zoals die zo mooi tot uit drukking komen in het liedje dat ze zingt van de Chileense Violeta Chansonweek LEIDEN - De Leidse Chansonweek, gisteravond zo succesvol begonnen met een optreden van de Argentijnse zangeres Merce des Sosa, biedt vanavond een optreden van drie andere vrou wen: Martine Bijl en Jasperina de Jong (Nederland) en Delia Bosiers (België). Op woensdagavond is er een optreden van Randy Newman (Ver. Staten) met in het voorprogramma Fay Lovsky. Op donder dagavond laat Claude Nougaro (Frankrijk) van zich horen, op vrijdagavond komt Amalia Rodrigues (Portugal) naar de schouwburg en op zaterdagavond sluit Michel Legrand (Frank rijk) de week van het 'betere lied' af. Zoals al eerder gemeld hoopt de Leidse Schouwburg van avond de zestigduizendste bezoeker van dit seizoen te verwelko men. Parra: "Bedankt voor het leven dat me zoveel gegeven heeft, het heeft me de lach gegeven en het verdriet, twee materialen waar van mijn lied gemaakt is". Het thema van het 'exiliado' (banneling) zijn werd in een aan tal liedjes voor de pauze uitge werkt, zoals in het liedje Solito Y Sin Flor dat over veranderingen gaat ("Maar mijn liefde verandert niet, ook al bevindt ik me nog zo ver") en in het liedje over de Chi leense banneling die aan zijn kin dertijd terugdenkt en zich de rook op het perron herinnert en de trein naar de badplaats ("de trein naar Cartagena"). Mooi is voor de pauze ook het liedje over de handen van haar moeder, waaruit sterk het thema van het magische spreekt. Een simpele vrouw die alles met haar handen doet, handen die 'ver wond zijn door de honger' maar tegelijkertijd zijn 'als vogels in de lucht'. Het zijn simpele strijd- en volksliedjes die zij zingt, vaak heel poëtisch, zoals het felle strijdliedje van Pablo Neruda, dat in een opzweppend ritme werd gebracht, over iemand die in galop te paard op de vlucht is. In haar liedjes zijn samba- en salsainvloeden te bespeuren, ze maakt ook gebruik van Andes- achtige' muziek, terwijl haar laat ste liedje voor de toegiften, waar in ze zingt over wat haar drijft een blues-nummer is. In dat laat ste liedje (Todo A Pulmon) zingt ze over het vele gereis en over het feit dat haar ideologie niet al tijd gewaardeerd wordt. Maar dat is een kwestie van adem kracht, van lang volhouden is. Voor de pauze zong ze, zichzelf vaak met een trommel begelei dend, meestal zittend, wiegend op de muziek haar zang met arm gebaren kracht bijzettend. Na de pauze staat ze - massief van pos tuur - vaker op en ontroerend is het moment als ze de witte sluier die naast haar ligt oppakt, boven haar hoofd verheft en gedragen als een flamengo-dansers haar Mercedes Sosa pirouetten draait. De zaal is dan al helemaal door de magie van Mercedes Sosa bevangen, die naar een wervelende climax toe werkt. In de eerste toegift danst ze, nu met een gekleurde sjerp om, langs het publiek dat meeklapt in het ritme van de mu ziek. Dan maakt de magie helaas plaats voor brooddronkenheid maar het kon de grote indruk die de voorstelling maakte gelukkig niet meer wegnemen. RADBOUD ENGBERSEN. Elja Pelgrom en Jack Vecht in 'Pianospelen' (foto Reinko Kuiper) 'Pianospelen' ('Klavierspiele') van Friederike Roth door toneelgroep Baal. Met: Elja Pelgrom, Jack Vecht, Cas Enklaar, Theo de Groot, Julia Henneman e.a. Regie: Lidy Six. De cor: Barbara Kroon. Gezien op 23 mei in Frascati, Amsterdam. AMSTERDAM - In 'Pianospe len' van Friederike Roth gaat het om een naamloze 'Zij': de onge lukkige liefde van een alleen staande vrouw voor een gehuw de jazzpianist. Het stuk laat voor al zien, hoe deze vrouw probeert om de piano, waarop de man zo veel gespeeld heeft, te verkopen en daarmee definitief een streep te zetten onder deze relatie. Dat ze daarbij aarzelt en geen beslis sing neemt, betekent niet, dat ze heimelijk hoopt op een herstel van deze relatie met de jazzpia nist^ Daarvoor is de aard van haar teleurstelling in deze relatie te definitief. Dat aarzelen gaat gepaard met een veelomvatten- der denkproces over haar eigen positie als vrouw en met een houding van een zekere opstan digheid. Dit stuk probeert - vooral in de monoloogpassages - letterlijk te verwoorden, wat er in deze vrouw omgaat. De term 'bewust- zijnstheater' is in dit verband al gebezigd. Voor regisseurs is het een ingewikkelde opgave om hiervoor een geschikte vorm te vinden. Naar aanleiding van de première in Hamburg is het tot heftige discussies gekomen, die zelfs op een klein handgemeen uitliepen. Regisseur Lidy Six heeft bij to neelgroep Baal een regieconcert ontwikkeld, waarbij vraagtekens te plaatsen zijn. Dat betreft niet haar keuze van Elja Pelgrom voor de rol van de 'Zij'. Elja Pel grom beschikt in haar spel over de uitstraling van een krachtige vrouw, die met zichzelf en haar directe omgeving overhoop ligt. Twijfelachtig daarentegen is de rol van enscenerende tussenfi- guur, die Lidy Six aan Theo de Groot heeft toebedacht. Doordat hij een deel van de regieaanwijzingen uitspreekt, krijgt hij als het ware de functie van vertelinstantie, waaraan de centrale positie van het bewust zijnsproces van de 'Zij' onderge schikt wordt gemaakt. Waar schijnlijk heeft de regisseusse op deze wijze een dramatechnisch kader willen geven aan dit frag mentarische stuk. Op zichzelf zou deze door de regie toege voegde vertelinstantie misschien nog te verdedigen zijn, de keuze voor een man lijkt volkomen fout. Dat Theo de Groot tevens een enkele keer als personage meespeelt, maakt het nog ver warrender en onjuister. Daarnaast heeft Lidy Six geen overtuigend evenwicht weten te vinden tussen de monoloogge deelten en de handeling-scènes. Voor een belangrijk deel ligt de oorzaak hiervoor in de structuur van de tekst zelf. Op taalniveau is er bijvoorbeeld een groot stijl verschil merkbaar. Bij Baal ech ter wordt dit verschil eerder gro ter dan kleiner. De korte speels- cènes (in de kroeg of de confron tatie met de potentiële pianoko pers) zijn vaak net iets te karika turaal of te schematisch als een voudige improvisatieoefening. Het is nou juist de kunst om die tussenscènes zo vorm te geven, dat ze zich werkelijk afgespeeld zouden kunnen hebben maar evenzogoed produkten van de fantasie van de 'Zij' zouden kun nen zijn. Bij Baal zyn het slechts toneelschetsen in een modernis tisch decor geworden, die noch voor het een noch voor het ander geschikt zijn. WIJNAND ZEILSTRA VEILING - Een schilderij van de Haagse kunstenaar Andreas Schelfhout (1787-1870), een ijsgezicht met schaatsers, heeft gisteren op een kunstvei ling van Sotheby in Amsterdam 264.500 gulden opgebracht. Er gingen'op die veiling negentiende-eeuwse schilderijen en aquarellen onder de ha mer. Een ander werk uit de romantische school, een rivierlandschap met molen van Charles Leickert, bracht 138.000 gulden op. De 'Vier meiden op de Prinsengracht' van Isaac Israels veranderde voor 120.750 gulden van eigenaar, terwijl een gezicht op het Damrak in Amsterdam van de zelfde meester op 66.700 gulden werd afgeslagen. AMSTERDAM (ANP) - De gisteren begonnen veiling in Amsterdam van circa 5.000 oude toneelkostuums heeft veel belangstelling getrokken. Het zaaltje in Maison de Bonneterie, waar de veiling werd gehouden, zat de hele dag vol. De toneelkostuums zijn afkomstig uit een collectie van in totaal 6.000 stuks. Het Nederlands Theater Instituut heeft het grootste deel van de collectie, die lag opgeslagen in de kelders van de Amsterdamse Stadsschouwburg, begin dit jaar verworven. Ongeveer 1.000 stuks werden - in verband met de cultuurhistorische waarde er van - door het instituut zelf behouden. Het gaat om kleding sedert 1950. Tot de belangstellenden en kopers tijdens de veiling behoorden ook meer of minder bekende acteurs en actrices. Ook waren er vertegenwoordigers van kleine toneelgezelschappen. ROTTERDAM (ANP) - Een keur van dichters uit de gehele wereld, een boeken- en kunstmarkt, een aantal tentoonstellingen en een vertalersproject met Hongaarse poëzie. Dat zijn de belangrijkste in grediënten van Poetry Internatio nal, het internationale dichtersfes- tival dat dit jaar voor de achttiende keer wordt gehouden. Dat gebeurt als vanouds in Rotterdam en wel van 1 tot en met 6 juni in De Doe len in de Maasstad. Een groot aan tal toezeggingen van uitgenodigde dichters is al binnen, aldus organi sator Martin Mooij. Onder anderen de volgende dichters komen naar Rotterdam: Claribel Alegria (El Salvador), Sa- cha Anderson (Bondsrepubliek), Nanni Balestrini (Italië), André Bouchet (Frankrijk), Christine d'Haen (België), Ferreira Gullar (Brazilië), Klaus Rifbjerg (Dene marken), Shu Ting (China), Ülkü Tamer (Turkije) en de Nederlan ders Harry ter Balkt, Tom van Deel, Cees Nooteboom, Hans Ten- tije en C.B. Vaandrager. Aan het festival wordt ook deel genomen door de Russische dich teres Irina Ratuschinskjga, aan wie vorig jaar het Poetry Eregeld werd toegekend. Dat is een onderschei ding en een bedrag voor een dich teres waar ook ter wereld, die door AMSTERDAM/LEIDEN - Mensen amuseren op een andere manier dan ze gewend zijn. Dat is een van de uitgangspunten van de eerste Amsterdam Roots Meeting, een drie weken durende manifestatie van traditionele en moderne niet- westerse muziek, dans en andere cultuuruitingen. In de periode tot en met 7 juni worden door ruim vijftig groepen ongeveer honderd optredens verzorgd, voornamelijk in Amsterdam, maar ook in andere plaatsen, waaronder Leiden. Het festival is een uitbreiding en een voortzetting van het Africa Roots Festival, dat vanaf 1983 jaar lijks in de Melkweg wordt georga niseerd. Het uitroepen van Amster dam tot culturele hoofdstad van Europa was voor initiatiefnemer Frans Goossens een mooie gele genheid om het festival aanzienlijk te verbreden. „Er is zoveel muziek die de moei te waard is, dat ik het niet logisch meer vond om me tot de grenzen van Afrika te beperken", vertelt Frans Goossens. „De Melkweg heeft een traditie in het organise ren van concerten van Afrikaanse muziek. Die positie wilden we uit buiten door grenzen te verleggen en ook Joegoslavische, Griekse en Arabische cultuuruitingen te pre senteren. Die muziek komt nog te weinig aan bod, terwijl in het wes ten steeds meer emigranten uit die landen muziek gaan maken uit hun geboorteland.De eigen muziektra ditie wordt weer opgewaardeerd, vaak met westerse invloeden". Het festival is vorige week be gonnen met optredens van onder meer de Ghanees E.T. Mensah, An tonio Zepeda uit Mexico en Stella Chiweshe Group uit Zimbabwe. De optredens trokken 2000 bezoe kers. Het streefgetal is in totaal 40.000 bezoekers. Een kleine greep uit het programma: donderdag 28 mei Thione Seek Le Raam-Daan uit Senegal (Melkweg) en vrijdag 29 mei de charanga-muzikant Johnny Pacheco uit de Verenigde Staten (Mekweg) op zaterdag 30 mei Cheb Mami uit Algerije in theater Soeterijn. Vooral het slot feest in het Vondelpark in het Pinksterweekend moet een pu bliekstrekker worden. Op 6 en 7 ju ni treden ruim twintig groepen op, waarvoor in het Vondelpark extra tenten worden opgesteld, die voor een deel gratis toegankelijk zijn. In het Vondelpark treden onder meer op Doble R uit Curacao, Revela tion Time uit Suriname, Jil Jilala uit Marokko en Fatala uit Guinee. Doble R staat op vrijdagavond 29 mei op het podium van de Leidse Stadsgehoorzaal. zijn of haar werk in politieke moei lijkheden is gekomen. Ratuschins- kaja werd vorig jaar toen zij het eregeld kreeg nog gevangen ge houden, maar is intussen vrijgela ten. Mooij wilde nog niet kwijt aan wie het eregeld dit jaar wordt toe gekend. Het inmiddels traditoneel gewor den vertaalproject van Poetry wordt dit keer gewijd aan de Hon gaarse dichter Imre Oravecz. Colle ga's van hem zullen in Rotterdam trachten zijn werk in vijftien talen te vertalen. Het resultaat wordt op de slotavond van Poetry, op 6 juni. aan het publiek gepresenteerd. Gedurende Poetry zijn in De Doelen tenstoonstellingen te zien met onder andere grafiek uit de DDR. Die kunstvorm is daar voor schrijvers soms een uitkomst, aan gezien voor het uitgeven van boe ken een vergunning vereist is, in tegenstelling tot grafiek. Het is overigens de laatste keer dat Poetry onder auspiciën van de Rotterdamse Kunststichting wordt georganiseerd. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan de oprichting van de Stichting Poetry International Rotterdam. Poetry Park Voor het eerst zal Poetry Park, het multiculturele muziek- en let- terenfestival dat dit jaar voor de tiende keer wordt gehouden, niet vlak voor, maar bijna twee weken na Poetry International worden ge houden: zondag 14 juni in het park bij de Euromast. Op zes podia in de open lucht zullen vele tientallen ar tiesten uit een groot aantal niet- Westerse landen en migranten- groepen in Nederland het publiek een dag lang vermaken. POPPENTHEATER - Van 4 tot 9 juni wordt in Dordrecht het Inter nationaal Poppentheaterfestival gehouden, georganiseerd door Unima Nederland, de internationa le afdeling van de Nederlandse Vereniging voor het Poppenspel. Ongeveer dertig groepen geven voorstellingen voor jeugd en vol- LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal in Leiden zal op 6 juni een dubbeljubileum worden gevierd: Charles de Wolff is dan 40 jaar organist en 25 jaar dirigent, èn het Amster dams Kamerorkest bestaat 30 jaar. Aan dit jubileumcon cert met werken van Mozart wordt medewerking ver leend door het Bachkoor Holland, dat sinds enkele jaren Leiden als standplaats heeft. Is het toeval dat beide jubilea in één concert herdacht worden? "Zeker niet", zegt Jaap Moelker, secretaris van de Hollandse Bach- stichting en zakelijk/artistiek lei der van het Amsterdams Kameror kest, "al sedert 10 jaar werkt ons orkest, dat bestaat uit leden van het Concertgebouworkest, samen met Charles de Wolff en het huidi ge Bachkoor Holland in uitvoerin gen als bijvoorbeeld Hohe Messe, Johannes Passion en Weihnachtso- ratorium. Het is een samenwerking die over en weer uitstekend bevalt: Charles de Wolff is iemand die ook de werken die hij door en door kent steeds weer opnieuw bestu deert. Twee maanden voor de uit voering wordt de partituur uit de kast gehaald en bereidt hij zich grondig voor, waardoor zijn repeti ties uiterst efficiënt zijn. Zijn stre ven naar perfectie kan door ons or kest zonder meer gehonoreerd worden. Tenslotte bestaat het uit de eerste mensen van het Concert gebouworkest, en die zijn gewend om de bedoelingen van een diri gent zeer snel op te pikken. Char les de Wolff heeft in een interview eens gezegd dat het Bachkoor evenmin als het Amsterdams Ka merorkest beperkingen zijn op te leggen". Het Amsterdams Kamerorkest was overigens na zijn oprichting in 1957 nauw betrokken bij de be roemde uitvoeringen van de Mat- thaeus Passion in de Grote Kerk van Naarden, eerst onder Anthon van der Horst, die later werd opge volgd door zijn leerling Charles de Wolff. "De oprichting van het orkest ge beurde in een tijd waarin een soort Vivaldi-revival begon, en ensem bles als het 'Stuttgarter'- en het 'Münchener Kammerorchester' of 'I musici' enorm populair werden", vertelt Jaap Moelker. "In het begin maakten we in hoofdzaak grammo foonplaten voor diverse belangrij ke internationale platenmaat schappijen, wat weer leidde tot concerten in binnen- en buiten land, en opnamen voor radio en te levisie. We werkten mee aan diver se festivals, zoals die van Salzburg en Montreux. We zijn dus allang niet meer een ensemble dat zich specialiseert op barok-muziek, laat staan dat we ons op de authentieke uitvoeringspraktijk toeleggen. Wij proberen wel, net zoals De Wolff, zo stijlzuiver mogelijk te spelen, aangepast aan het huidige instru mentarium en aan de grootte van de ruimte waar we spelen. Neem nou de Pieterskerk, dat is een ruimte die niet te vergelijken is met die van Bachs Thomaskirche. Trouwens, wie zal zeggen wat werkelijk authentiek is, we hebben toch geen telefoonlijn naar Bach?" Jaap Moelker, die jarenlang als altviolist en klarinettist in het Con certgebouworkest gespeeld heeft, is nu al weer zo'n 25 jaar zakelijk en Dirigent Charles de Wolff met het Amsterdams Kamerorkest. (foto J. Moelker) artistiek leider van het Amster dams Kamerorkest. De smakelijke verhalen blijven dan ook niet uit, zoals van het kistorgel dat na een tournee door Italië waar zeven maal de Johannes Passion werd uitgevoerd in diggelen op Schiphol arriveerde. Het vervoer van de kostbare in strumenten levert op tournees trouwens vaak problemen op; na een concert in de Queen Elisabeth Hall in Londen moest het orkest snel terug om de volgende dag op tijd te zijn voor een repetitie van het Concertgebouworkest. Omdat het vliegtuig volgeboekt was moes ten de instrumenten dan maar in de laadruimte mee, hetgeen Jaap Moelker categorisch weigerde om dat dat niet volgens het afgesloten contract was. "Je moet er trouwens niet aan denken, die kostbare in strumenten door elkaar gegooid tussen de kisten! Toen na veel ge hannes de musici tenslotte het toe stel betraden mèt hun instrumen ten, bleek het leeg te zijn. Zoiets staat dan weer in schrille tegenstel ling tot een Duitse reis, waar 'die Herren vom Orchester' werden uit genodigd als eersten het toestel te betreden vóór de andere passa giers". Met Charles de Wolft bestaat ook buiten de uitvoeringen met het Bachkoor een regelmatige samen werking. Een van de hoogtepunten daarin was de uitvoering van de Krönungsmesse van Mozart tij dens de inhuldiging van prinses Beatrix tot koningin in de Nieuwe Kerk van Amsterdam. Charles de Wolff was de dirigent, en het koor was afkomstig van de Vrije School in Den Haag. Met Mozart zal het jubileum wor den gevierd: op het programma staan het Divertimento in D KV 136, de Jupitersymfonie KV 551 in C grit. en de grote Mis in c kl.t. KV 427. Het laatste werk heeft Mozart onvoltooid achtergelaten. Aan de hand van andere kerkelijke werken van Mozart heeft Alois Schmitt het werk voltooid. MIES ALBARDA

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19