Katwijkse vissers negeren openlijk vangstverbod Braks Ondanks eigen zuivering toch rioolaansluiting Gemeenten moeten subsidie oud papier gelijk stellen Kabeljauw - legaal - aangevoerd op visafslag Zeebad Noordwijk koopt strandpaviljoens PAARD UIT WATER GEHAALD PTT en politie staan machteloos tegenover stelen betaalkaarten Leiderdorpse dichter biedt bundel aan PAGINA 14 W 3 DINSDAG 26 MEI 1987 Klacht tegen camping verworpen Conservenfabrieken Ter Aar vinden vergoeding te laag DEN HAAG/ALKEMADE - De klacht van omwonenden tegen de grootte van de camping van J. van Rijn in de Alkemadese Veen- derpolder bij de Wijde Aa is door de Kroon verworpen. De omwo nenden verzetten zich al jaren te gen de camping, die overigens al lang bestaat. De Kroon had in 1982 uitge sproken dat de camping vier hec tare groot mocht zijn. Nu is ge bleken dat de totale oppervlakte is overschreden, maar de Kroon acht dat planologisch aanvaard baar. De overschrijding is slechts met 31 meter, maar die ruimte wordt benut voor een zogenoem de 'paardenbak'. En dat rekent de Kroon niet tot het terrein voor verblijfsrecreatie. Er blijft dan nog een over schrijding, maar die is erg ge ring. De Kroon is het overigens ook niet eens met de opvatting van de bezwaarmakers dat het terrein bij de zeilschool tot de maximaal toegestane vier hecta re behoort te worden gerekend. Dat geldt tevens voor de groen voorzieningen. DEN HAAG/TER AAR - Het Hoogheemraadschap van Rijnland hoeft niet bij te dragen aan de zui veringsinstallaties die de twee gro te Ter Aarse conservenfabrieken Koeleman en Van der Pijl zelf heb ben laten bouwen. Uit veiligheids overwegingen wil het hoogheem raadschap de aansluiting op het ge meentelijk riool handhaven. Hier voor wordt een vergoeding van 10.000 gulden per bedrijf betaald, hetgeen de conservenfabrieken echter veel te weinig vinden. Ande re bedrijven zouden in soortgelijke gevallen een veel hogere vergoe ding hebben gekregen, wel tot zes tig procent van de totale kosten. De twee conservenfabrikanten gingen in beroep bij de Kroon, maar die heeft hun eis afgewezen, omdat de wet voor dergelijke ge vallen geen bijdragenregeling kent. De Kroon heeft uitgesproken dat schadevergoeding op basis van de wet verontreiniging oppervlak tewateren alleen hoeft te worden uitgekeerd als de vergunning die in het kader van die wet is ver leend, wordt ingetrokken of gewij zigd. Daarvan is hier geen sprake, dus is betaling van schadevergoe ding overbodig, aldus de Kroon. De bouw van een eigen afvalwa terzuiveringsinstallatie door Koe leman en Van der Pijl in Ter Aar werd door het hoogheemraad schap niet met gejuich begroet. Een voordeel was dat de zuivering in Nieuwveen niet hoefde te wor den uitgebreid, maar er zijn ook le gio nadelen. Vaak ontbreekt het op de lange termijn aan voldoende ge schoold personeel, loopt^e exploi tatie gevaar doordat het bedrijf zich verkijkt op de kosten en zor gen die aan de installatie zijn ver bonden. Ook de vrees voor storin gen waardoor ongezuiverd afval water wordt geloosd, is groot bij het schao. KATWIJK - De groep van twintig Katwijkse kabeljauw vissers trekt zich niets aan van het vangstverbod dat minister G. Braks van landbouw en vis serij vorige week voor deze rondvissoort heeft afgekon digd. De kotters hebben gister morgen de haven van IJmui- den verlaten en zullen deze week hun vangsten gewoon op de visafslag aanvoeren. De vis sers hebben inmiddels wel de Katwijkse advocaat mr. J. van der Plas ingeschakeld en stu ren aan op een confrontatie met het ministerie. De inspecteurs van de Algemene Inspectiedienst (AID) van het mi nisterie van landbouw en visserij zullen naar de raadsman worden verwezen wanneer zij proces-ver baal opmaken tegen de overtreders van het vangstverbod. De zijn van mening dat zij geheel rechtmatig de kabeljauwvisserij beoefenen omdat de groep op het moment dat het vangstverbod werd afgekondigd, nog ruim dui zend ton van het eigen kabeljauw- quoutum niet had benut. Advocaat Van der Plas heeft in middels ook zelf al contact opgeno men met de directie Visserijen van het ministerie. "We willen deze zaak op het hoogste niveau aan kaarten", zegt hij. "Door deze maatregel is het voortbestaan van twintig bedrijfjes in het geding. Als de schepen voor de rest van het jaar voor de kant moeten blijven, betekent dat zeker een faillisse ment voor deze schippereigena- ren". Van der Plas wil niet ingaan op de voorstellen die hij het ministe rie heeft gedaan om de kabeljauw- vissers de komende periode onge moeid te laten. "Het is niet verstan dig om daarmee naar buiten te ko men als er nog volop wordt onder handeld", zegt hij. De advocaat toont zich overigens niet tevreden over het verloop van de gesprek ken tot nog toe. "Het blijkt op het ministerie onmogelijk om op korte termijn een beslissing te nemen". het verhandelen van hun vangsten bewust geen gebruik maken van het 'grijze circuit'. De schippers staan op het standpunt dat het ei gen vangstquotum voldoende is om het hele jaar door legaal te kun nen vissen. De documenthouders hebben onderling goede afspraken gemaakt over de omvang van de wekelijkse aanvoer en de vangsten worden steeds op het kantoor van de Katwijkse belangenvereniging geregistreerd. Er is dan ook bijna van dag tot dag inzicht in de hoe veelheid kabeljauw die de schepen nog mogen vangen. Op het ministerie van landbouw en visserij wordt echter gerede neerd dat ook de k-do'cumenthou- ders met de vangst van kabeljauw moeten stoppen als het totale quo tum dat aan de Nederlandse vloot is toegewezen, wordt overschre den. De Katwijkse vissers hebben de afgelopen jaren steeds heftig ge protesteerd tegen deze handelwij ze omdat de groep van overige schepen op deze manier het be schermde quotum van de k-docu- menthouders opvist. Werkgelegenheid De kabeljauwvissers die niet be schikken over een k-document hebben inmiddels ook bij het mi nisterie aan de bel getrokken. Door het vangstverbod vrezen zij dat de werkgelegenheid van enkele hon derden vissers op de tocht komt te staan. De meeste kabeljauwvissers zijn niet in staat om bij een vangst- verbod over te schakelen op ande re vissoorten. De schepen van deze groep zijn niet ingericht voor de vangst van bij voorbeeld tong en schol. De tong- en scholvissers voeren daarentegen wel als 'bij vangst' kabeljauw aan en werken daardoor mee aan het opvissen van het kabeljauwquotum. Vals honderdje HILLEGOM - De politie in Hil- legom heeft gistermiddag bij een bank aan de Weerestein- straat in Hillegom een vals briefje van 100 gulden in beslag genomen. Een oplettende bankbedien de ontdekte het valse bankbil jet en waarschuwde vervolgens de politie. Volgens de politie was de man die het briefje bij de bank aanbood te goeder trouw. NOORDWIJK - De Stichting Zeebad Noordwijk heeft tien nieuwe strandpaviljoens aangeschaft. Met deze gebouwtjes beschikt de bloemenbadplaats over de meest moderne voorzieningen van de gehele Noord zeekust. Zes paviljoens zijn verpacht, de overige vier houdt Zeebad voorlopig in eigen beheer. Binnen een uur kunnen de gebouwtjes worden neer gezet of verwijderd. Daarbij komt nog dat de onderde len stapelbaar zijn, zodat voor de opslag een minimum aan ruimte nodig is. Veel aandacht is geschonken aan de beveiliging tegen brand, inbraak en vandalisme. Voorts heeft elk paviljoen een eigen onderkomen voor de badman. Verder zijn de paviljoens voorzien van douches. Elk paviljoen beschikt over 35 strandca bines. (foto Dick Hogewoning) Klacht over helivluchten boven Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een bewoonster van het Groenoord in Alphen heeft zich bij de gemeente raad beklaagd over de laagvliegen- de helikopter, die op koninginne dag boven Alphen talrijke vluch ten uitvoerde. Liefhebbers konden tegen betaling een kort tochtje ma ken. De vrouw vindt dat de ge meente dergelijke geluidhinder had moet voorkomen. Uit haar brief aan de raad: "Is het noodzakelijk ten behoeve van het genoegen van een aantal mensen de rust van vele anderen te versto ren? In deze tijd waarin geluidbe- strijding een belangrijk plaats in- neemt, dient de overlast te worden bestreden en niet te worden gesti muleerd. Dit laatste laat in Alphen nogal eens te wensen over". Afspraken Het vangstverbod voor kabel jauw voor de totale Nederlandse vloot werd vorige week dinsdag van kracht, nadat het ministerie een aantal weken geleden al een vangstverbod had afgekondigd voor de schepen zonder een zoge heten k-document. Volgens secre taris J. Ouwehand van de Katwijk se Vereniging van Schipperseige- naren, die de belangen van de do cumenthouders behartigt, hebben deze maatregelen in de praktijk echter geen enkel effect gehad. "Er wordt nog steeds op grote schaal kabeljauw aangevoerd. Door onze schepen volgens de legale metho de, dus via de afslag, andere kabel jauwvissers verhandelen hun vangsten gewoon buiten de afslag Bij de aanvoer van kabeljauw door de k-documenthouders heb ben inspecteurs van de Algemene Inspectiedienst vorige week en ook gistermorgen niet ingegrepen. "Er is in IJrnuiden geen enkel pro ces-verbaal opgemaakt", aldus Ou wehand. De Katwijkse vissers willen bij Rooie Vrouwen-nota NOORDWIJK - De Rooie Vrouwen in Noordwijk hebben een notitie Emancipatiebeleid geschreven. De nota, die vanavond tijdens de ge meenteraadsvergadering aan bur gemeester en wethouders wordt aangeboden, is geschreven omdat de gemeente tot nu toe geen eman cipatiebeleid heeft. De gemeente kan, zo staat in de nota te lezen, alleen op het terrein van de werkgelegenheid, een heel duidelijke rol spelen bij de emanci patie van vrouwen. Slechts 25 pro cent van de Noordwijkse ambtena ren zijn van het vrouwelijk ge slacht. Afspraken maken in samenwerkingsorgaan SDB KATWIJK - In het Samenwer kingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) moet een gezamenlijke af spraak worden gemaakt over een subsidiebedrag per kilo oud pa pier. Dat is noodzakelijk om te voorkomen dat gemeenten die een hogere subsidieprijs vaststellen, worden overspoeld met oud papier uit de regio. Deze kwestie werd gisteravond door het RPF-raadslid L.K. van Rijn in de Katwijkse commissie voor financiën aan de orde gesteld. Hij vond dat de gemeenten in de duin- en bollenstreek de subsidie op het inzamelen van oud papier eigenlijk moeten verhogen. De hui dige vergoeding van 4 cent per kilo staat volgens Van Rijn niet in ver houding tot het bedrag dat de ge meenten door deze regeling jaar lijks besparen. Het oud papier dat vooral door verenigingen wordt ingezameld, hoeft niet door de plaatselijke rei nigingdiensten te worden afge voerd. Het ophalen en afvoeren van huisvuil door deze diensten kost per kilo veel meer dan de 4 cent waarmee de gemeenten het inzamelen van papier subsidiëren. De vrijwillige brandweer van Katwijk heeft gisteravond, in samenwerking met de Katwijkse politie en de eigenaar, een paard uit een sloot nabij het vliegkamp Valkenburg gehaald. Het is niet duidelijk hoe het dier, dat in de naastgelegen wei stond te grazen, in het water is geraakt. De plaatselijke dierenarts heeft de viervoeter onderzocht. (foto Dick Hogewoning) Oegstgeester (61) gewond na ongeluk RIJNSBURG - Een 61-jarige inwo ner van Oegstgeest is gistermiddag gewond geraakt bij een verkeers ongeval op de kruising Witte de Withstraat/De Ruyterstraat in Rijnsburg. De Oegstgeester reed met zijn auto op De Ruyterstraat en ver leende yolgens de politie van Rijnsburg geen voorrang aan een 19-jarige inwoner van Nederweert die met zijn vrachtwagen, op de Witte de Withstraat reed. De Oegstgeestenaar liep verwon dingen op aan hoofd en schouders. Hij is ter plaatse door een arts be handeld. De vrachtwagenchauf feur bleef ongedeerd. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Postbank moet onder druk van het publiek worden gedwongen om snel met een systeem te komen waarbij klanten zelf hun girobe taalkaarten kunnen afhalen. Zo haakt directeur F.V.C. Huisman van het Alphens postkantoor in op de plannen van de Postbank om deze mogelijkheid inderdaad in gaande 1988 in te voeren. De golf diefstallen van betaalkaarten uit brievenbussen is alleen op deze wijze in te dammen, menen PTT en politie. Huisman zegt dat het grote aan tal meldingen van gestolen betaal kaarten voor Alphen nieuw is. De laatste weken kreeg hij ruim tien telefoontjes van gedupeerde Al- phenaren. Geen massale stroom dus, maar voor Alphen wel een compleet nieuwe en zorgelijke si tuatie. "Andere grote gemeenten kep- nen het fenomeen al veel langer", zegt Huisman, "Alphen wordt er nu ook mee geconfronteerd. Eigen lijk is er zeer weinig aan te doen. Er wordt nu publiekelijk druk uit geoefend op de Postbank, die de mogelijkheid moet onderzoeken om de betaalkaarten op het post kantoor af te halen. Zij zijn verant woordelijk. Het postkantoor is niet meer dan een serviceverlener". Volgens Huisman is het postkan toor op dit moment nog niet bere kend op het laten afhalen van de betaalkaarten. Enkele organisato rische aanpassingen zullen nodig zijn. Volgens Huisman zijn de proble men niet van de baan zodra de nieuwe PIN-code wordt ingevoerd. Deze code moet de Postbankklant zelf onthouden en intikken op een apparaat als hij geld wil opnemen. Deze manier van geld opnemen, geldt echter niet voor het buiten land. Daar moet nog worden ge werkt met pasjes. Fraude is dus nooit helemaal uit te bannen. De afgelopen weken kwamen al enke le Alphenaren tot de ontdekking dat er vanuit Oostenrijk geld van hun rekening was afgeschreven via bij hen gestolen betaalkaarten. Gisteren werd door bewoners in de Venusstraat opnieuw aangifte ge daan van 20 gestolen betaalkaar ten. Bij hen was nog geen geld af geschreven. De dichter A. Huisman (links) overhandigt zijn bundel 'lets van blijvende waar de' aan de Leider dorpse wethouder Huigen. (foto Hol LEIDERDORP - De Leider- dorpse dichter A. Huisman heeft het eerste exemplaar van zijn ze vende dichtbundel, 'Iets van blij vende waarde', gisteren aange boden aan wethouder Huigen. Volgens de Leiderdorper is zijn jongste geesteskind in de eerste plaats een medische bundel, "die laat zien hoe je er ondanks alles weer bovenop kunt komen". Huisman doelt daarmee op zijn jarenlange verblijf in psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest. Als ex-psychiatrische patiënt er vaart hij keer. op keer dat "be paalde deuren voorgoed voor je op slot gaan. Je krijgt daadwer kelijk levenslang zonder een mis daad te hebben begaan. Dat eti ket raak je nooit en te nimmer meer kwijt. Ik hoop en verwacht ook een beetje dat deze overhan diging en de publiciteit er om heen ertoe zal bijdragen dat wij, psychiatrische en ex-psychiatri sche patiënten, weer als volwaar dige en normale mensen zullen worden geaccepteerd", aldus Huisman gisteren in zijn toe spraak bij de overhandiging. Overigens geeft hij zijn bundel in eigen beheer uit. Belangstellen den kunnen 'Iets van blijvende waarde' verkrijgen op het adres Beukenschans 75 in Leiderdorv. Het Katwijkse CDA-raadslid C.L. van Kesteren heeft enkele we ken geleden ook al aangedrongen op een hogere subsidie op het inza melen van oud papier, schillen en ander huishoudelijk afval. Tijdens een vergadering van de raadscom missie voor vorming, recreatie en ontmoeting zei hij dat de vereni gingen met hun inzamelactivitei- ten jaarlijks ongeveer honderddui zend gulden voor de gemeente Katwijk verdienen. bijeenkomst Leidsche Vereniging Postzegelverzamelaars, aanvang 20 uur, zaal open 19 uur. Augustinus - Augustinustoneel speelt 'Decamaretten of wie bepaalt dar 3x3 negen is, 20.30. Schouwburg - optreden van Martine Bijl, Jaspérina de Jong en Delia Bos- siers, 20.15 uur. Kapelzaal K&O - film 'De Lift', van Dick Maas, 20.15 uur: Leiderdorp Gemeentehuis - vergadering commissie beroep en bezwaar, 21 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, ge meenteraadsvergadering, 20 uur. WOENSDAG concert door Petra Vreeswijk, 12.3 Kapelzaal K&O - kinderfilm, 14.30 uur Leiderdorp Hockeyvereniging Alecto - sportpark De Bloemerd, hockey-interland Jong Oranje - Wales, 19.uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Poppentheater de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 22 tot vr 29 mei door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Lei den, tel. 214060. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 01717-2525. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden: maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur, vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse vrouwen. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma. t'm vrij. van 10 tot 16 uur. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vryd. 09-12 uur, tel. 071-126844. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 071-221008.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14