Buitenhof saai en zonder identiteit' Warmonder Vreeken eist muur van bouwbedrijf I Politiek hikt tegen nieuwbouw aan Vijf keer aangifte van mishandeling a Felle kritiek politiek op Leiderdorps nieuwbouwwijk-in-wording Nieuwe deel 'iets aparts'? Ge Camping Wassenaar mag richting Leiden uitbreiden SPECIAAL AANBOD VOOR ONZE LEZERS Een spoorbiljet ƒ38,- LEZERSBON Privacy aangetast door woningen Norremeerstraat en Teylingerkade' DEN HAAG/WARMOND - Het voormalige Warmondse raadslid C. Vreeken eist dat het bouwbedrijf Erica Beheer bv een muur bouwt die zijn tuin scheidt van de tuinen van de nieuwbouwwoningen die worden aangelegd aan de Warmondse Norremeer straat en Teylingerkade. Volgens Vreeken wordt zijn privacy aangetast en heeft direc teur Swaak van Erica Beheer bv de muur toegezegd. Swaak ontkende dat gistermid dag tijdens het kort geding bij de Haagse rechtbank dat Vreeken had aangespannen. Toen Erica een plan ontwikkelde voor de bouw van tien woningen, rezen er bij de omwonenden direct bezwaren. Vooral het blok van zeven woningen dat geheel grenst aan de tuin van Vreeken stond ter discus sie. De kopgevel van de woning kwamen vlak bij de achtergevel van Teylingerkade 5 en 6, waardoor de privacy van de bewoners werd aangetast. Directeur Swaak bood toen aan een muur als afscheiding te bouwen. Maar de bezwaren werden door B en W overgenomen, waarna Erica een nieuw bouwplan indiende met zes in plaats van zeven woningen. Volgens het bouwbedrijf verviel daarmee ook de toezegging om die scheidingsmuur aan te leggen. Mr. A.R.M. van der Pluijm, advocaat van Erica Beheer bv, betoogde verder dat de toezegging alleen was gedaan aan de bewo ners van de huizen die last hadden van de nieuwbouw. En dat gold zeker niet voor Vreeken. Uiteindelijk deed Swaak opnieuw de toezegging een muur te bouwen, maar volgens Van der Pluijm was dat een toezeg ging onder voorwaarde dat de omwonen den hun bezwaren introkken. Omdat dat niet gebeurde, verloor de toezegging zijn waarde, aldus de advocaat. Bot Mr. J.H.A. Linskens, advocaat van Vree ken, bestreed de stelling van Erica. Volgens hem was er een overduidelijke toezegging, die ook was terug te vinden in allerlei schriftelijke stukken. Warmondse c sieleden hadden het ook nog eens op ver zoek van Linskens schriftelijk bevestigd. De raadsman verweet Erica een "botte, wei gerachtige houding". Linskens: "Erica Be heer bv lapt alle toezeggingen volslagen aan de laars. Mensen als Vreeken worden zoet gehouden, zelfs een gemeentelijke commissie wordt zoetgehouden. Het is nu een machtsspel geworden, een spel van de langste adem, waarvan Vreeken heeft ge zegd dat er nu een eind aan moet komen. Vandaar dit kort geding". Rechtbankpresident mr. Brinkhof doet volgende week woensdag uitspraak. LEIDERDORP - De Leiderdorpse politiek heeft grote kritiek op het uiterlijk van de nieuwbouwwijk-in-aanbouw, Buitenhof midden/west. De wijk, gelegen tussen de Dwars- watering aan de ene en de Engelendaal aan de andere kant, wordt veel te saai en mist een 'eigen identiteit'. Overigens delen burgemeester en wethouders die kritiek ten dele. Vrijwel alle leden van de raads commissie ruimtelijke ordening kwamen gisteravond met aanmer kingen, maar het felst was het D66- raadslid Stam. Hij beet het spits af bij de behandeling van een ge meentelijke notitie over uitgangs punt en doel van Buitenhof mid den/west. Stam: "Ik liep gisteren in het zonnetje door de wijk toen me het gevoel bekroop dat het allemaal niet zo zonnig was als het leek. Het is karakterloos. Het lijkt wel of het stukje voor stukje is neergezet: de wijk heeft geen eigen identiteit". Dat terwijl volgens Stam uit de no titie zo'n 'zonnige' taal spreekt. Daarin wordt bijvoorbeeld als eis gesteld dat de nieuwbouw in Bui tenhof moet bijdragen aan een goe de afstemming aan de woningbe hoefte. "Maar als ik rondloop, zie ik dat er hoofdzakelijk voor de hoeksteen van de samenleving wordt gebouwd. Dat is ongetwij feld geen afspiegeling van de be hoefte die we in Leiderdorp heb ben", aldus Stam. 'Het plan moet mogelijkheden bieden voor het ontstaan van een gedifferentieerde samenleving'. zie er eengezinswoning na eenge zinswoning verrijzen, verder niet". Stam zei er begrip voor te heb ben dat er snel moet worden ge bouwd, "maar je kunt in die tus sentijd toch kijken hoe het beter kan? Dan kom je toch niet uit op zo'n saaie wijk?", waarna hij als voorbeelden de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haas wijk en het Leidse Stevenshof te berde bracht. In eerstgenoemde wijk is, net als Buitenhof, elke keer een deeltje neergezet. Achter Stevenshof daar- structuur. "Er is daar nagedacht over de vormgeving. Dat zouden wij moeten doen", gaf Stam als boodschap mee. Dus: i aantal raadsleden 'saai' wordt genoemd. "Ondanks de kritische op- beurt. Laten LEIDERDORP - Er is al een aanzet gegeven voor de 'invulling' van ge bied f, dat deel van Buitenhof midden/west dat er nu nog maagdelijk bij ligt. De gemeente heeft het wel alvast laten ophogen om straks snel(ler) met de bouw te kunnen beginnen. Het gaat om het gebied dat wordt begrensd door de verlengde Hella Haassestraat, de Buitenhoflaan en de Dwarswatering, tegenover de Bloemerd. Duidelijk is nu al dat de gemeente de Buitenhoflaan, die begint bij de Engelendaal (de dansschool), wil doortrekken tot aan de Dwarswatering. Over dat water wordt een forse brug aangelegd, één in het kaliber zoals de brug die het huidige sportterrein de Bloemerd vanaf de Gallaslaan ont sluit. De gemeente loopt met de bouw van die brug vooruit op de toekom stige woningbouw in het gebied Bloemerd 2, dus naast het huidige sport terrein. Weliswaar is dat aangewezen als 'reserve-woningbouwgebied' voor het geval Buitenhof is volgebouwd en Leiderdorp nog meer wonin gen nodig heeft, maar klaarblijkelijk gaat men er nu al van uit dat het zo ver zal komen. In gebied f zelf kunnen op diverse punten wat grotere gebouwen wor den neergezet. Men denkt aan clusters van appartementen. Twee punten zijn nu al aangegeven: bij de Buitenhofvijver en nabij de toekomstige brug over de Dwarswatering. Volgens de stedebouwkundige die de eer ste aanzet voor de invulling van gebied f heeft gegeven, zijn dat de punten waar iets 'stevigs' moet komen om de wijk meer 'gezicht' te geven. Het gebouw dat naast de brug moet verrijzen, wordt nu als 'kadebebouwing' aangeduid. Hetgeen door een aantal leden van de raadscommissie ruim telijke ordening gisteravond met een zekere scepsis werd ontvangen. Men wil daar geen al te groot obstakel zien, maar volgens wethouder Den Boeft zal het dat zeker niet worden. De wethouder kondigde gisteravond aan dat architecten nu al de op- 7\L~ -faOQt K1n 1 lorhn 1 7 notomnni irlï> dracht hebben gekregen van gebied f iets aparts te maken. Zo moet er i m JxZtïoV IVWii/Ci ILLLV met betrekkelijk lichte kleuren worden gewerkt. Duidelijk is echter dat het geen 'witte wijk' wordt zoals bijvoorbeeld de Leidse Stevenshof die heeft. "We zijn hier nu eenmaal niet in Cannes of Nice", aldus Den Boeft. De meeste commissieleden wa ren het in grote lijnen met Stam eens, al gingen de meesten niet zo ver in hun kritiek. Bos (PPR/PSP) sprak eveneens over een 'identi teit'. Hij verklaarde dat in de deel gebieden a tot en met d wat dat be treft weinig is bereikt, maar dat de huizen in gebied e weer wel wat meer variatie in vorm en kleur te bieden hebben. Bos vroeg zich echter wel af of er niet wat meer ruimte voor 'groen en spelen' in Buitenhof gereserveerd had kun nen worden. Dat kon echter niet. In plaats van hier en daar wat pluk jes groen krijgt de nieuwbouwwijk een grote vijver. merkingen deel ik wel de conclusie van de notitie dat we, heel voor zichtig, weer op de goede weg zijn". En CDA-raadslid Hogervorst ten slotte oordeelde dat die kritiek niet allemaal even terecht was. Leider dorp heeft zich nu eenmaal moeten aanpassen aan de veranderde marktsituatie en dat vergt offers, redeneerde hij. "We moeten al blij zijn dét er gebouwd is en dat dat tegen redelijk haalbare prijzen ge- alsjeblieft niet doen alsof hier een minderwaardi ge wijk wordt neergezet". Waarna wethouder Den Boeft toegaf het eens te zijn met een deel van de kritiek. Hij denkt het "ge vaar van een zekere saaiheid te kunnen bezweren" door in gebied e binnen de grenzen van het moge lijke te streven naar variatie. "Maar ik moet toch betwijfelen of het lou ter leed en ellende is. De huizen zijn nog niet voltooid, vergeet dat niet". En: "Als je meer variatie wilt, moetje voor lief nemen dat de prijzen, dus de woonlasten, zullen stijgen". Op vragen van diverse commis sieleden of men tevreden is over de doorstroming: "Dat is een complex verschijnsel. Je moet altijd maar afwachten of mensen uit een goed kopere woning naar een duurdere willen. Wel overtreft het aantal ge gadigden van de Algemene Wo ningbouw Vereniging in ruime ma te het aanbod, met name in de pre mie-a sector". Voormalig burgemeester ~r~ Wassenaar herdacht LEID WASSENAAR - Tijdens de ge lieden meenteraadsvergadering gis Galge teravond heeft de Wassenaars' t>en e burgemeester P.H. Schouti meen een in memoriam gewijd aai lieder oud-burgemeester J.J.M. Wieg vai} h man. De man, die van augustu: Leids 1929 tot juli 1938 aan het hoofc de O van de gemeente stond, is vori bouw ge maand op 90-jarige leeftijc daart overleden. Volgens Schoute trof de ge 1 boren Amsterdammer bij zijr komst een gemeente aan mei een sterk achtergebleven voor zieningenpeil. Wiegman brachl echter "zowel binnen als buiter het gemeentebestuur zeer veel tot stand". Tijdens zijn tweede periode werd Deyleroord aan gelegd en kwam er bebouwing langs de Lange Voort, de Van Zuylen van Nijeveltstraat en het Burchtplein. Onder Wieg man groeide De Paauw uit tot gemeentehuis en werden klei ne middenstanders gesteund door het borgstellingsfonds. Tijdens de economische cri sis van de jaren dertig bekom merde de burgemeester zich sterk om de sociaal zwakkeren. En toen in de zomer van 1937 de zee drie mensen greep, kreeg Wassenaar dankzij het initiatief van Wiegman binnen veertien dagen een reddings brigade. Met zijn vaak kordate optre den wist Wiegman de gemoede ren echter ook wel eens zwaar te verhitten, memoreerde Schoute. Zo viel een vooroor logse belastingverhoging niet bepaald in goede aarde. En toen hij in juni 1938 bekend maakte om persoonlijke rede nen te willen aftreden, waren burgers "verbaasd en soms ver bijsterd". Na zijn terugtreden bleef Wiegman actief in Wassenaar. Hij was jarenlang bestuurslid van de Haagse Golf en Coun tryclub en onder zijn voorzit terschap groeide de plaatselij ke Rode Kruis-afdeling uit tot een bloeiende vereniging met honderden leden en vrijwilli gers. Met zijn medewerking aan de populaire bejaardenrit- ten wist hij "de harten van ve len te beroeren". In 1976 eerde het toenmalige gemeentebe stuur Wiegman door een straat naar hem te noemen, een jaar later verliet hij de gemeente. D: Eerst onderzoek naar voordelen ander Oegstgeester gemeentehuis Het mildst in zijn kritiek OEGSTGEEST - De Oegstgeester politici hebben grote moeite om te wennen aan het door B en W on derschreven idee van gemeentese cretaris F. Willeme dat de gemeen te toe is aan een ander gemeente- PvdA-raadslid Molkenboer. Hij gaf huis. Aan de vraag of dat toe dat er wat meer variatie in soort bouw moet betekenen, of aanbouw woningen, vormgeving en kleur of een nieuw te huren gebouw, zijn had kunnen zijn, maar was ander- ze dan ook nog niet toe, zo werd zijds blij dat er premie a- en wo- gisteravond duidelijk in de raads- ningwetwoningen zijn gekomen, commissie bestuurlijke aangele- JIJ HEI IN N Meer weten overeen baan met opleiding 11 industrie? Over een is? Wat je terugziet? Wat jou boeit7 Wat anderen boeit? Waar jij 't helemaal in kunt maken? i Dan nu naar 't arbeidsbureau voor de folder Of informeer bij een grafisch bedrijf in de buurt. JIJ MAAKT HET IN 'N GRAFISCH VAK ZOETERWOUDE - Twee inwoners van Zoeterwoude en drie Hagenaars hebben bij de Zoeterwoudse politie aangifte gedaan van mishandeling. Ze zouden in elkaar zijn geslagen door de 'uitsmijters' van het lustrum feest, dat afgelopen zaterdag in de Zoeterwoudse Klaverhal werd gehou den. De verwondingen van de slachtoffers, 19, 20, 22 en 23 jaar oud, varië ren van gekneusde ribben, een hersenschudding, verwondingen aan het hoofd en een beschadigde milt. De vechtpartij ontstond na het feest, rond twee uur 's nachts. Een en ander zou zich in nog geen tien minuten tijd hebben afgespeeld. Volgens de moeder van één van de gewonde Zoeterwoudse jongens zou er geen echte aanleiding zijn geweest voor de mishandeling. "Ik wil dit dan ook tot de bodem toe uitzoeken. Waarom kunnen ze, als er moeilijkheden ontstaan, mensen niet gewoon buiten de deur zetten in plaats van hen volkomen in elkaar te trappen?", zo vraagt ze zich af. Een woordvoerder van de Zoeterwoudse politie zegt de zaak in onder zoek te hebben. Hij kan nog geen oordeel vellen omdat 'de andere partij' nog niet is gehoord. Dat gebeurt een dezer dagen. Weliswaar was de politie de hele avond ter plekke, juist om wantoestan den te voorkomen. Maar de vechtpartij speelde zich in de sporthal zelf af. terwijl de politie buiten stond te posten. "Weliswaar is de politie verant woordelijk voor het handhaven van de openbare orde, maar dat geldt voornamelijk voor wat er buiten gebeurt. Wat zich in de hal afspeelde is primair een zaak voor de organisatie zelf'. Op zich is de politieman niet verbaasd over de vechtpartij. "Ik bedoel: het was een feest waar 800 man op afkwam, een feest dat om acht uur begon en tot een uur of twee doorging. Dan wordt er behoorlijk gedronken en kan zoiets gebeuren". De beheerder van de Klaverhal wilde vanmorgen geen commentaar geven. genheden. Burgemeester Scheen- stra verklapte alvast dat hij aan bouw esthetisch niet verantwoord acht en dat near zijn inzicht na zo'n uitbreiding blijvend met ruimte moet worden geschipperd. Ge meentesecretaris Willeme, de geestelijke vader van de betreffen de notitie legde nog eens uit dat een nieuw raadhuis kopen - of be ter nog: huren - goedkoper is dan uitbreiden. De keus lijkt dus heel simpel. "Als ik alle verbouwingskosten van de afgelopen jaren bij elkaar optel kom ik op zo'n tien miljoen gulden", protesteerde het Oegst geester PPR-raadslid Van Eisen echter. "Ik voel mij als raadslid in verle genheid gebracht nu er wederom een investering wordt gevraagd. Konden we dit niet voor zijn? Waarom komen we er nu pas ach ter dat we te krap zitten", vuurde hij zijn vragensalvo af. Burgemeester Scheenstra ver klaarde dat er acht jaar geleden, toen het pand aan het Wilhelmina- park voor het laatst drastisch is verbouwd (voor 1,6 miljoen gul den) over bij voorbeeld de groei van Haaswijk en de ontwikkelin gen in de automatisering gewoon weg nog niets bekend was. Van een bestuurlijke misser van destijds wil de eerste burger niet horen: "Het besturen van een ge meente is een proces in ontwikke ling met ad hoe beslissingen, die worden genomen met de visie en creativiteit van dat ogenblik. De bestuurders gingen er toen vanuit dat het Wilhelminapark het hart van Oegstgeest zou worden door de te verwachten nieuwbouw rich ting Mors (Gorleuslaboratorium)". D66-fractieleider Poelmans wil eerst een takenplan opstellen alvo rens verder te werken aan een huisvestingsplan. "Een eventueel nieuw gemeentehuis kan het beste op het geografisch centrum verrij zen waar ook andere voorzienin gen zoals de bibliotheek wellicht een onderkomen kunnen verkrij gen". WD-voorman Rijks haakte in op het takenplan van democraat Poelmans. Volgens de liberaal dient het aanbeveling te gen een aantal gemeentelijke taken af te stoten en te privatiseren. "Dan heb je minder ambtenaren c.q. huisvesting nodig", luidt de WD- logica. Echt veel knibeelen aan het amb tenarenkorps is volgens gemeente secretaris Willeme evenwel niet verantwoord: "Als de gemeente zich slechts houdt aan verplichte wettelijke taken, kun je het aantal ambtenaren met maximaal 30 te rugbrengen. Een gevolg hiervan is echter dat de gemeentelijke voor zieningen niet alleen kwantitatie' maar ook kwalitatief zullen terug lopen". De commissie beloofde mee tc zullen werken aan een onderzoek dat aan het licht moet brengen ol nieuwbouw goedkoper en efficiën ter is dan het vastplakken van nog een stukje aan het bestaande, pitto reske gemeentehuis waarmee ambtenaren en bestuurders zo'n emotionele binding hebben. WASSENAAR - De Wassenaarse camping Maaldrift mag uitbreiden richting Leiden en ook vaste staan plaatsen aanleggen buiten het be boste deel aan de Wassenaarse kant van het bochtige weggetje Maaldrift. In de vergadering van de gemeenteraad waren gisteravond alleen vijf WD'ers tegen dit B en W voorstel voor het groene gebied je tussen Wassenaar en Leiden, vlak naast het provinciale fietspad. Zij vrezen een verdere aantasting van de landelijke buffer en vinden vaste caravantenten op een stukje weiland heel wat ingrijpender dan tijdelijk geplaatste tenten met vro lijke kampeerders. De planologi sche onderbouwing van het plan vinden de liberalen onvoldoende en zij vroegen zich tijdens de ver gadering af of de gemeente in het verleden soms toezeggingen heeft gedaan aan de ondernemer, ."wiens belangen natuurlijk ook zwaar meewegen". D66 verbaasde zich over de stel- lingname van de meerderheid van de WD-fractie. De vijf moesten niet naar de huidige situatie kij ken, waarin de doorkijk naar de duinen inderdaad allercharmanst is, maar naar de veel bredere moge lijkheden die het bestemmings plan biedt. Dat moeten burgers ook doen. De PvdA-fractie had het over een redelijk compromis: "Er is onder handeld en er zijn zaken gedaan". De ondernemer wilde namelijk aanvankelijk tot 250 meter uit de Maaldrift vaste standplaatsen aan leggen. In overleg met B en W is dit teruggebracht tot 140 meter. De strook van 30 tot 40 meter daar ach ter is bedoeld voor seizoenkampe- De CDA-fractie ging met pijn in het hart akkoord met de "niet zo grote aantasting van de groene buf fer". Ze onderschrijft het belang van het openhouden van de rand- zöne, maar vreest dat een weige ring zware kritiek zou opleveren op de onbetrouwbaarheid van het gemeentebestuur. Evenals de libe ralen hadden de christen-democra ten het idee dat het bestuur ver wachtingen heeft gewekt bij de on dernemer, die geen mogelijkheden zou hebben zijn camping in andere richtingen uit te breiden. Wethouder A.F. Cocheret de la Morinière (ruimtelijke ordening) gaf ronduit toe dat een vorig ge meentebestuur inderdaad bestuur lijke toezeggingen heeft gedaan. Feitelijk gezien is dat geen ramp. Volgens hem wordt het groene ge bied niet aangetast door wat cara vans en biedt de kampeerwet vol doende mogelijkheden om een aangepaste aanleg en inrichting te bewerkstelligen. NIET DE DANIIATE-EXPRES NAAR BRUSSEL OP ZATERDAG 13 JUNI '87 kost u slechts In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen wordt een aantal van onze lezers in de gelegenheid gesteld om voor een unieke prijs een uitstapje te maken naar de bruisende hoofdstad van Europa: Brussel! Brussel heeft haar bezoekers veel te bieden, de Grote Markt is een juweel van Gotische architectuur met vlakbij Manneke Pis, de bekendste burger van Brussel. Naar een leuk De speciale trein vertrekt op zaterdag restaurantje of een typisch café hoeft u nooit lang te zoeken. Ook de prachtige gebouwen, 13 juni 1987 van station Leiden om musea, elegante winkelstraten, markten en parken zijn het bekijken waard. 8 43 uur Aankomst Brussel 11.15 uur Om 18.15 uur wordt weer uit Brussel vertrokken. Om ca. 20.55 uur komt de De spoorbiljetten voor dit unieke uitstapje zijn tegen inlevering van de ingevulde bon uitsluitend te verkrijgen bij de kantoren van het Leidsch/Alphens Dagblad (dus niet bij' de NS stationsloketUjü) gedurende de normale openingstijden. Telefonisch worden geen plaatsbewijzen gereserveerd. Gezien het geringe aantal ter beschikking staande plaatsbewijzen, geldt ook hier weer het principe ,,wie rK- Brussel! Naam Adres Postcode Plaats Tel vel/geen abonnee

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12