TAD LEIDEN Kapitaalmarkt- renterekening Ook raad akkoord met sloop huizen Morsweg Freewave-medewerker wil spullen terug Nutsspaarbank s LEIDSCH DAGBLAD 'Plan kan meer kosten dan 6,5 miljoen' Van Dongen wacht niet op 'Ouders op Herhaling' s DINSDAG 26 MEI 1987 LEIDEN - De gemeente raad heeft gisteravond in meerderheid ingestemd met de aankoop en de sloop van 44 woningen in het ge bied Morsweg 4. Negen le den van PvdA, WD en 'Leiden weer gezellig' stem den tegen. Het is de bedoeling dat nu zo spoe dig mogelijk de onderhandelingen met de eigenaren van de woningen over de aankoop van de huizen van start gaat. Voorwaarde voor sloop van het complex is dat met een rui me meerderheid van de eigenaren overeenstemming wordt bereikt. In incidentele gevallen is het colle ge bereid een onteigeningsproce dure in gang te zetten. Mocht de voorgenomen sloop uiteindelijk toch niet door gaan, zullen er in de wijk voorzieningen worden getrof fen om de overlast van de Dr. Lely- laan en de spoorbaan tegen te gaan. De kosten van aankoop en sloop van de woningen zijn begroot op 6,5 miljoen gulden. En dat om vangrijke bedrag riep in de ge meenteraad weerstand op. Het col lege bleek gisteravond niet goed in staat om duidelijk te maken wat de gevolgen van een dergelijke uitga ve zijn. Wethouder Tesselaar (huis vesting) lichtte een tipje van de sluier op met de mededeling dat een deel van het geld afkomstig is van het plan voor het maken van fietstunnels bij de Vijf Meilaan. "Het geld had bijvoorbeeld ook be steed kunnen worden aan de on dertunneling van het Stationsplein of aan andere van dit soort zaken in de stad", aldus Tesselaar. De wet houder sloot niet uit dat de defini tieve kosten van de hele operatie hoger uit vallen. Dat kan gebeuren wanneer de ontwikkeling van het bedrijfsterrein dat op de plaats van de woningen moet komen, langer duurt dan wordt verwacht, bijvoor beeld wanneer er veel bezwaar schriften worden ingediend. Marge Behalve veel waardering voor het kordate beleid van het college, vinden de meeste fracties dat B en W in de onderhandelingen met de NS te kort zijn geschoten. "De NS zijn nu de lachende derde", zei het PvdA-raadslid Geradts: "Zij wor den niet opgezadeld met kosten die nu als gevolg van de spoor baanverdubbeling moeten worden gemaakt". Volgens wethouder Pe ters (ruimtelijke ordening) hadden dergelijke onderhandelingen ech ter weinig resultaat gehad. Peters zei bereid te zijn alsnog met de NS te gaan praten over een bijdrage. "In de toekomst hebben we elkaar nog nodig. De spoorwe gen zijn ook gebaat bij een goede relatie met de gemeente Leiden. Daar zit misschien nog een mar ge", aldus Peters. Hij kreeg van de raad een motie mee waarin het col lege werd verzocht opnieuw een poging te wagen om een bijdrage van de NS los te krijgen. De wethouder is er niet bang voor dat met de aankoop en de sloop van de huizen een precedent wordt geschapen. Peters: "We ne men wel vaker hele kostbare maat regelen voor een kleine groep be woners. En bovendien, zo'n gebied waar het nu om gaat vind je ner gens anders in Leiden". Over de mogelijke verhuizing van de betoncentrale van de Zoe- terwoudseweg naar het Wernink- terrein in de Mors, wilde Peters lie ver niet praten. Dit staat volgens hem geheel los van het voorstel de huizen te slopen. "Het is de vraag of de betoncentrale daar terecht kan. Dan moet er toch heel wat aan de werkwijze van de betoncentrale veranderen", aldus Peters. Mo menteel wordt onderzocht of het vanuit oogpunt van milieu moge lijk is de betoncentrale in de Mors onder te brengen, hetgeen er op wijst dat het college serieuze plan nen in deze richting heeft. i de Morsweg, vlak achter de spoorlijn, die in aa r sloop. De raad stemde er in ieder geval gisteren r i die huizen te verwerven Erfpacht De tegenstemmers hadden ver schillende redenen voor hun ge drag. Zowel in PvdA- als in WD- kringen vindt men dat het college er niet in is geslaagd de financie ring van de sloop voldoende duide lijk te maken. Voor de WD komt daar bij dat de problemen volgens enige liberalen ook op minder kostbare wijze kunnen worden op gelost. Binnen de PvdA bestaat er veel weerstand tegen het slopen van 44, merendeels kwalitatief goe de, woningen. Wanneer overeenstemming over de aankoop van de huizen wordt bereikt, krijgen huurders van de woningen alternatieve woonruim te aangeboden. De eigenaren mo gen op zoek gaan naar een ander huis in Leiden of kunnen gebruik maken van een aanbod van de ge meente om een nieuw huis in de Stevenshof te kopen. Voor deze ge legenheid wordt de grond van die huizen bij uitzondering niet in erf pacht, maar in eigendom uitgege- Voor 60 mille apparatuur in beslag genomen DEN HAAG/LEIDEN - "Het gaat te ver om geluidsapparatuur en platen in beslag te nemen als niet is bewezen of die apparatuur daad werkelijk is gebruikt voor uitzen dingen van radio Free wave". Dat zei de de advocaat van een 27-jari- ge man uit Leiden die gisteren in beroep ging bij het gerechtshof in Den Haag. De Leidenaar, die door de Haag se rechtbank was veroordeeld tot zes weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en verbeurdverkla ring van de in beslag genomen spullen, was in maart 1985 opge pakt in Leiden na een inval op een adres waar door radio Freewave zou zijn uitgezonden. Later nam de politie op zijn huisadres geluidsap paratuur, langspeelplaten en een zendertje in beslag met een totale waarde van zo'n 60.000 gulden. De Leidenaar probeerde het ge rechtshof ervan te overtuigen dat hij niets te maken had met de uit zendingen van radio Freewave. "Ik loop mee en help af en toe", ver klaarde de man. "De zender die ik toen thuis had staan, had niets te maken met die uitzendingen. Het ding was niet eens aangesloten". Hij vindt het dan ook niet reëel dat de zender, alle andere apparatuur en zijn platen in beslag waren ge nomen. De president van het hof, mr. Bogart, dacht daar anders over. "Enkel het bezit van een zender is al verboden. En als je mooie spul len gebruikt voor verkeerde doel einden, loop je de kans het kwijt te raken", zei Bogart over de inbe slagname van de platen en de an dere apparatuur. Volgens een anonieme tip zou de Leidenaar voor zijn medewerking maandelijks 2500 gulden krijgen van radio Freewave. Dat ontkende de man. "Ik wou dat ik zoveel ver diende in de maand". De president geloofde hem niet. "Waarom zou u anders zoveel gevangenisstraf ac cepteren", zo vroeg hij zich af. Procureur-generaal mr. Bos vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Zes weken cel en verbeurdverklaring was vol gens hem terecht omdat de Leide naar al vaker is veroordeeld voor het overtreden van de Telefoon- en Telegraafwet en omdat de illegale uitzendingen veel overlast veroor zaken voor mensen die naar de ge wone zenders willen luisteren en de luchtvaart. Ook r t de aanhouding in 1985 is er weer proces-verbaal tegen de Leidenaar opgemaakt. Dat was tij dens de braderie op de Haarlem merstraat, waar radio Freewave li ve-uitzendingen verzorgde. De ge huurde auto stond op naam van de verdachte. "Ik was de enige met een rijbewijs", verklaarde de Lei denaar. twee weken Redactie: Simone van Driel en Meind telefoon 144941, toestel 217 of 222. Sleutels Een visje uitwerpen om een ka beljauw te vangen. Dat is het principe waarmee organisaties van evenementen, waarbij de op brengst is bestemd voor goede doelen, doorgaans werken. Met een gift van bedrijven of belan geloze medewerking van beken de Nederlanders, wordt een nog groter bedrag in de wacht ge sleept. Nogmaals, dat is door gaans het geval want er zijn uit zonderingen. Een voorbeeld van hoe een ka beljauw wordt uitgeworpen om een spiering te vangen is het voetbal- en amusementspro gramma dat op 30 en 31 mei on der het motto Sleutels voor Sleu tels wordt gehouden. En het moet gezegd: het is een groots opgezet 'spektakel' dat zich op het terrein van de organiserende voetbalvereniging De Sleutels aan de Voorschoterweg zal af spelen. Zo wordt er gedurende 30 uur non-stop gevoetbald, tre den 's avonds acht Leidse arties ten in de kantine op en geven de muziekkorpsen Matilo en K G een show. De grootste publiek strekker is ongetwijfeld de voet balwedstrijd tussen Tweede Ka merleden en het Story-promi- nententeam zijn. De opbrengst van dit alles is voor een goed doel: instumenten en nieuwe uniformen van de gehandicap ten-muziekvereniging De Sleu tels. Nu zal het team van Tweede Kamerleden weinig tot de ver beelding spreken. Wie heeft nu ooit gehoord van politici zoals Alders, Vermeend en Van Otter- loo (allen PvdA), Dijkstal en Nij- huis (beiden VVD) en Frissen (CDA)? Hoogstens zegt de naam Ploeg, die staatssecretaris van landbouw en visserij is geweest in het vorig kabinet, sommigen nog wat. In het team van de Tweede Kamerleden zal ook bur gemeester Goekoop zijn kunsten vertonen, hoewel dat toch wat te hoog gegrepen is want onze eer ste burger is er zelfs niet in ge slaagd een zetel in de Eerste Ka mer te bemachtigen. Sleutels (2) Het artiestenelftal, ooit een uit vinding van Veronica, zit daaren tegen barstensvol klinkende na men. Wat te denken van Koos Al berts. André Hazes en Albert West? Met Chiel Montagne had de TROS zo het programma Op Losse Groeven kunnen opne men. Nu zal er worden gevoet bald. En nog wel geheel belange loos. In dit geval moet het woord belangeloos met een korreltje zout worden genomen. Het blijkt dat de bekende landgenoten een onkostenvergoeding vragen en ook krijgen van 150 gulden. Als je dan ook nog 19 van dat soort naar Leiden haalt, hakt dat er na tuurlijk aardig in. Totaal werken er 1030 mensen aan het evenement mee. Logisch gevolg is dat de kosten van een en ander aardig kunnen oplopen. In dit geval is dat zo'n 7000 gul den. Het blijkt dat daar slechts tussen de 2000 en 6000 gulden aan inkomsten tegenover staat. De opbrengsten dekken dus nau welijks de uitgaven. Daar zullen de gehandicapten blij mee zijn. Moeten ze straks nog geld bijleg gen. Gelukkig beschikt onze sleu telstad nog over een aantal ou derwetse goedgeefse onderne mers die wel een bedrag willen afschuiven. Totaal hoesten die een bedrag van 7000 gulden op, precies genoeg om de onkosten te dekken. Het is misschien niet zo'n gek idee om die 7000 gulden maar direct te storten op girore kening. In dat geval blijft er meer over voor de gehandicapten dan de geraamde opbrengst van de activiteit. Dat klinkt voor de or ganisatoren natuurlijk een beetje zuur want zij hebben zich het af lopen jaar uitgesloofd om alles rond te krijgen. Daarom is het te hopen dat veel mensen de weg naar het voetbalveld van De Sleutels kunnen vinden. Anders is alles echt voor niets geweest. Zaterdag begint het programma om 10.30 uur en zondag om 9.00 Politieman en imker Dick Graveland legt omstanders uit hoe het toch allemaal zo gekomen is. Hij kwam In ieder geval ongehavend uit de strijd en concludeerde dat er 18.642 bijen in de mand zaten. (foto Loek Zuyderduin) Huis de Bijen "Ik heb nog nooit zoiets meege maakt", zegt de eigenaar van ca fé Huis de Bijlen. Tot schrik van hemzelf en zijn klanten op het terras, streek gistermiddag om streeks drie uur een enorme zwerm bijen neer. Het zag vol gens ooggetuigen rond een boom helemaal zwart van de insecten. Gevolg was dat iedereen naar al le kanten stoof. Natuurlijk als de dood om gestoken te worden en niet wetende dat het hier om bij en ging, die slechts zelden ste ken. Dat in tegenstelling tot wes pen. De eigenaar belde tevergeefs naar gemeentereiniging, brand weer en het Heempark. Gelukkig kreeg politievoorlichter Dick Graveland het bericht over de bijen te horen. Hij heeft het hou den van bijen als hobby en is ge diplomeerd imker. Hij haastte zich naar het terras bij de Mors- poort. Bij zijn aankomst was de zwerm tot rust gekomen en in de boom tussen de takken samen geklonterd. En nog wel op een buitengewoon ongelukkige plek: aan de stam en rondom een aan tal takken. "Zaten ze nu maar rond één tak, dan had ik die kun nen afknippen. Zitten ze meteen in de korf. Ik ben bang dat ik ze in dit geval met een borsteltje tussen de takken vandaan moet vegen. Het is niet onmogelijk dat er dan een paar duizend bijen hier rond gaan vliegen". Een naar bericht voor de café houder. Rond etenstijd komt normaal gesproken een grote stroom liefhebbers van een ter ras naar het etablissement. Maar ja, er zat weinig anders op. Gra veland maakte de korvgp gereed door gras in de gaten te steken. Dat is om te voorkomen dat de beesten er weer uitvliegen en omdat het gras door de frisheid rustgevend schijnt te werken. Om dezelfde reden wordt de bin nenkant van de korf met water bevochtigd. Uiteindelijk klom hij, gewapend met beschermen de kap en korf, de boom in en ging de slag met de bijen aan. Al thans dat is de indruk van een leek. De lucht wemelde van de bijen en het was een jewelste. De eerste poging van Grave land mislukte. Hij kon niet goed tussen de takken komen. Vol gens de imker kreeg hij de ko ningin niet te pakken, die het in zo'n kolonie nu eenmaal het voor het zeggen heeft. Gevolg was dat de hele zwerm opgeschrikt rond de boom cirkelde. Naar schatting 15.000 tot 18.000 bijen wisten even niet waar ze het zoeken moesten. In een grote kring rond de boom zaten de terrasgangers naar het schouwspel te kijken. De bijen spreidden zich ook over deze mensen uit, maar vreemd genoeg leidde dat niet tot paniek. Vermoedelijk kwam dat doordat iedereen zag dat de imker op een gegeven moment zelfs bloots hoofds de boom weer in klom. Zonder gestoken te worden kwam hij er ook weer uit. Tenslotte hing Graveland de korf geopend in de boom, in de hoop dat de koningin daarin plaats zou nemen. De rest zou vanzelf wel volgen. Dit bleek niet zo'n slechte tactiek te zijn. Aan vankelijk stroomden alle bijen naar buiten. Binnen een uur scheen er echter een verandering te zijn opgetreden. Heel lang zaam kropen de bijen in keurige rijen terug in de korf. volgens Graveland het teken dat de ko ningin zich in de korf had ge nesteld. Hij voorspelde dat bin nen niet al te lange tijd alle bijen zich in de korf rond de koningin zouden voegen. Hij kreeg gelijk. Op een paar verdwaalde bijen na, verdween alles in de korf. Waarom gaan die bijen uitgere kend naar deze boom op dit ter ras toe? Graveland: "De oude ko ningin neemt, zodra een nieuwe koningin klaar is om het werk over te nemen, de helft van de kolonie mee naar een andere plaats. Die moet echter nog wel gezocht worden. Deze boom is dus zogezegd een tussenstation. Op dit moment zijn er in een straal van drie kilometer een aan tal bijen uit deze kolonie op zoek naar een geschikte plaats. Zodra die is gevonden, komt de bij weer terug "naar de kolonie en legt aan de koningin uit waar die plek is". Weet Graveland nu om hoeveel bijen precies het hier gaat? "Ja zeker. Het zijn er op de kop af 18.642", zegt hij met een serieus gezicht. Neemt hij ons nu in de maling of hoe zit dat. "Nee hoor, het is heel simpel. Je telt de pootjes en deelt die vervolgens door zes", schatert Graveland nu. Hoe is het toch mogelijk dat geen van die bijen het in zijn hoofd heeft gehaald om de ver stoorder van hun rust eens flink te prikken. LEIDEN - Wethouder Van Dongen (onderwijs) is niet van plan de tot standkoming van een centrale stichting voor basiseducatie in Lei den uit te stellen om te trachten alsnog overeenstemming te berei ken met 'Ouders op herhaling'. Zo als bekend is deze instelling voor alsnog niet bereid deel te nemen 'Rijnland' houdt vier miljoen over LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland heeft het jaar 1986 met een positief resultaat af gesloten. De jaarrekening van het hoogheemraadschap vertoont een batig saldo van bijna vier miljoen gulden. Externe factoren vormen de be langrijkste oorzaak van het voorde lige resultaat. Rijnland gaf door da lende prijzen ruim twee miljoen gulden minder uit aan energie. Bo vendien hoefde het hoogheem raadschap minder geld te besteden aan pensioenpremies en dat scheelde ongeveer 1,5 miljoen gul den. Op 1 april van dit jaar had 6,3 procent van de belastingplichtin- gen de verontreinigingsheffing over 1986 nog niet voldaan. In ver gelijking met een jaar daarvoor is dat een verbetering voor het hoog heemraadschap. Toen had 11,4 procent nog niet betaald. De over schotten over het jaar 1986 worden toegevoegd aan de reserves. aan de te vormen stichting omdat ze te veel van haar zelfstandigheid zou moeten inleveren. Van Dongen zei gisteravond in de gemeenteraad 'te allen tijde be reid te zijn om met 'Ouders op her haling' te overleggen over de fusie', zij het dat het uitgangspunt van dit overleg niet anders kan zijn dan dat er één centrale instelling komt. "Als de centralisatie opnieuw ter discussie moet komen, stort alles als een kaartenhuis in elkaar. Het is ook met betrekking tot de fusie- partners te laat om helemaal op nieuw te beginnen". De centralisa tie van de basiseducatie moet in 1989 gestalte krijgen. Tot die da tum kan 'Ouders op herhaling' als zelfstandige instelling blijven be staan en rekenen op subsidies van de gemeente. Van Dongen het blijken niet te begrijpen waarom 'Ouders op her haling' afstand heeft genomen van de fusieplannen. Volgens de wet houder kunnen de gefuseerde in stellingen hun eigen naam blijven voeren en op onderdelen zelfstan dige beslissingen nemen. Zij zei dat het haar spijt dat de fusie niet geheel is geslaagd. CDA-fractie- voorzitter Walenkamp noemde het verlies van 'Ouders op herhaling' voor de nieuwe stichting 'een zwa re prijs die voor de fusie betaald moet worden'. SP-raadslid Vergeer stelde voor het mogelijk te maken dat naast de nieuwe stichting ook andere instellingen zich met basi seducatie kunnen bezighouden. Een motie van die strekking werd echter alleen door het CDA-raads- lid Biegstraten gesteund. Met het vaststellen van de subsidieregeling basiseducatie zette de gemeente raad gisteravond een nieuwe stap op weg naar de fusie. ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekop peld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retour rente. Het minimumsaldo bedraagt f1.000,-. Het rentepercentage voor A? de maand juni is V V/ 0 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN ~~STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11