Monumentaal pand Hoogvliet gekraakt Jongeren willen 'doktershuis' oplmappen Leiderdorper Kronenburg overleden 'Dialoog' brengt authentieke 'Tartuffe' Lustrumviering ontaardt in dorpsfeest sport U KUNT HET LEZEN IN DE KRANT i VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND MAANDAG 25 MEI 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 9 VOORSCHOTEN - De mo numentale dokterswoning op de hoek van de Voor- schotense Papelaan/Veur- seweg is in alle stilte ge kraakt. Zaterdag hebben de krakers, zeven jongeren uit Voorschoten en omliggen de gemeenten, via kleurige spandoeken duidelijk ge maakt dat ze de verkrotting en leegstand van het pand niet langer kunnen aanzien. Op een provisorisch soort perscon ferentie verklaarden de nieuwe be woners zaterdagmiddag dat zij, zo dra ze weten dat ze het pand mo gen huren, flink wat gaan opknap pen en ateliers gaan inrichten. De dames en heren willen niet alleen samen wonen, maar ook samen werken: schilderen, tekenen, beeldhouwen en opknappen. Het huis is er groot genoeg voor. Naast de reusachtige woon/eetka mer, biedt het pand vier grote ka mers, een flink uit de kluiten ge wassen zolder en enkele wat klei nere vertrekken: "Voor bewoning door gezinnen is het wat onprak tisch ingedeeld, maar je zou er makkelijk 6 tot 7 Van Dam-eenhe- den in kunnen krijgen", zegt een deskundige kennis. "Een te gek huis", vinden krakers en binnen wippende sympatisanten, die vaak al elders 'ervaring hebben opge daan. "Zeer goed bewoonbaar", zegt een bewoonster die vol zit met strijdbare leuzen als: 'De leegstand en woningnood is in Nederland overal heel erg groot'. En: 'Welke jongere kan nog een woning beta len?' Na anderhalf jaar zwerven voelt ze zich direct thuis in het gro te huis en wil ze er minstens een jaar blijven. De binnenmuren en plafonds zien er over het algemeen aardig wit uit. de vloeren ogen wat min der: losse tegels, gebroken planken en ruw verwijderde vloerbedek king. Sommige slaapkamers heb ben dubbele wastafels, de badka mer biedt ouderwetse luxe. De wa terleiding is echter lek, hebben de bewoners met spijt geconstateerd. Gas en elektra willen ze graag beta len, als gewone abonnees van het gemeentelijk energiebedrijf. In het vorige Voorschotense kraakpand, aan de Voorschotense School straat, was dat "geen probleem". Vochtig Volgens eigenaar L.J. Hoogvliet vertoont het elektriciteitsnet grote storingen en moeten ook op andere fronten grote kosten worden ge maakt om het pand bewoonbaar te houden. "Het is er zó vochtig dat behang en verf vanzelf van de mu ren komen", zegt hij. "En bij een flinke regenbui blijf je in de weer Een overzichtje van de nieuwe woonkamer van de krakers. Het meisje rechts komt gezellig buurten, de andere twee worden liever niet herkend. met potten en pannen". Zijn broer P. Hoogvliet heeft dat zelf kunnen constateren: nadat dokter Swen het pand vier jaar geleden verliet, heeft hij het korte tijd bewoond. Het was een weinig gerieflijke pe riode: het is letterlijk een 'mooi- weerhuis'. Wanneer de nieuwe bewoners bereid zijn de kosten te dragen van het bewoonbaar houden van de woning en bovendien bereid zijn rente en afschrijving van de aan koopsom te betalen, valt er met Hoogvliet te praten. In andere ge vallen vreest hij misbruikt te wor den: "Dan kan ik, via B en W, ge dwongen worden onrendabele on derhoudswerkzaamheden te ver richten". Volgens eigen bereke ning is een eerlijke huur door nie mand op te brengen, ook niet door vier gezinnen. Bovendien hebben sommige krakers heeft echter juist de huur opgezegd omdat die te hoog was. Een van hen moest 700 gulden betalen voor een Leids ka mertje. En wanneer de gemeente wei gert het pand over te nemen voor de prijs die Hoogvliet zelf heeft be taald, "rest hem dan niets anders dan een juridische procedure". Ho pelijk onderkent de rechter dan LEIDERDORP - Naar nu is be kendgemaakt is afgelopen donder dag op 89-jarige leeftijd overleden Leiderdorper E. Kronenburg. De heer Kronenburg kreeg zes jaar ge leden de erepenning van de ge meente Leiderdorp uitgereikt van wege zijn verdiensten voor de plaatselijke gemeenschap. Die verdiensten waren talrijk. Zo was de heer Kronenburg van 1946 tot 1958 groepscommandant van de Leiderdorpse rijkspolitie. Hij was vanaf 1963 dertien jaar lang lid van de gemeentelijke historische commissie. Bij de afdeling Leider dorp van Veilig Verkeer Nederland was Kronenburg aangesloten tot 1974. Secretaris van de landelijke rijkspolitievereniging was hij der tig jaar lang, van 1950 tot 1980. Verder was hij in het Leider- dorpse bekend als lid van het co mité bejaardenreisje. Een functie die hij dertig jaar lang bekleedde, van 1946 tot 1976. Tussen 1965 en 1981 was Kronenburg ook nog con troleur van de wet op de kansspe len en ten slotte fungeerde hij van 1955 tot 1981 als hoofd van de zelf bescherming bij de inmiddels op geheven Bescherming Bevolking. 'Tartuffe' door 'Dialoog', tekst: Mo lière, regie: Jan Nonhof, decor: Cees Spieringshoek, kostuums: Wilma Schumm. Gezien op 23 mei •m 'Cultureel centrum Warenar', Wassenaar. WASSENAAR - Het dramatur gisch- of regieconcept dat ten grondslag ligt aan de voorstel ling 'Tartuffe' van 'Dialoog' zal hebben geluid: hoe voorkom ik ook maar in de geringste mate een eigentijdse invulling van deze 17e eeuwse Franse klas sieker. Dialoog is daar uitste kend in geslaagd. Het resultaat is een statisch openlucht-mu seum stuk. Een authentiek aan doend decor, pruiken en prach tige kostuums. Een mooi geel fluwelen tafellaken met een kanten kleedje en een schitte rende gecomponeerde fruit mand erop, zo weggepakt van een 17e eeuws stilleven. Alles is brandschoon, geboend, gewas sen, gestreken en gesteven. Je begint je een beetje viezig te voelen terwijl je naar de voor stelling kijkt. 'Tartuffe' van Molière vertelt het verhaal van de vermogende Orgon die zich bijna laat ruine ren door de schijnheilige schijnvrome 'Tartuffe'. Wasse- naar is niet de slechtse plaats om een dergelijk stuk te spelen. Ik kon mij niet aan de indruk onttrekken dat niet zozeer de huichelachtigheid centraal stond in de opvoering maar eer der het verlies van fortuin. Er ging een golf van afschuw door de zaal toen de deurwaarder, in naam van Tartuffe, het huis op eiste van Orgon. Toneel als be krachtiging groepswaarden. En toch was de voorstelling de moeite waard omdat Dia loog in het bezit is van een aan tal zeer sterke, oudere acteurs die de gedachtenis aan Ko van Dijk levend houden: een per fecte tekstbehandeling, een bronzen stem die zelfs bij fluis teringen resoneert in de zaal en grote retorische kwaliteiten. Jaap van de Oever als Tartuffe was daar het beste voorbeeld van. Hij speelde een glansrol van zeer professionele allure. In de eerste twee bedrijven van 'Tartuffe', en dat is in belangrij ke mate ook de kracht van het stuk, wordt alleen maar over Tartuffe gesproken. Pas in het derde bedrijf maken we met hem kennis. Je moet dus als ac teur zeer stevig in je schoenen staan om aan de verwachtingen van het publiek te voldoen. Jaap van den Oever overtrof die verwachtingen. Arie Hilge- man, ook iemand uit de Ko van Dijk-school, benaderde als Or gon soms het niveau van eerder genoemde. Die scènes waren het pakkends als beiden op het toneel stonden. De regie mag zich echter wel eens bezinnen op de vraag wat ze voor heeft met dit soort op voeringen: toneel of een aan schouwelijke, openbare les in cultuurhistorie? RADBOUD ENGBERSEN. De gekraakte, witte dokterswoning aan de Voorschotense Veurseweg, op zaterdag. Alleen 'onschuldige' om standers kunnen door de fotograaf worden gekiekt, krakers nemen de benen. (foto's Ellen Martens) dat 'de aanwezigheid van krakers het Hoogvliet onmogelijk maakt iets anders te doen met de woning'. Wat hij precies van plan is, wil hij pas zeggen nadat hij ze met de ge meente heeft doorgesproken. De bouw van nieuwe, betaalbare huurwoningen op de historische plek moet echter zeker niet wor den uitgesloten. Dat zou volgens het bestemmingsplan ook kunnen. Burgemeester P. Cannegieter denkt daar anders over. De ge meenteraad heeft een half jaar ge leden besloten het pand op de mo numentenlijst te plaatsen waar door "alle plannen het voortbe staan van het pand in zich moeten houden". Een eventueel sloopver- zoek kan niet alleen worden gewei gerd, maar zelfs niet-ontvankelijk worden verklaard. De grootgrutter kan tegen zo'n uitspraak in beroep gaan, maar Cannegieter denkt niet dat dat succes oplevert. Aan de ene kant heeft het bedrijf niet gepro testeerd tegen de uiteindelijke plaatsing op de monumentenlijst, aan de andere kant is er 'bepaald geen reden voor sloop'. Dat heeft een gemeentelijk schouwrapport van 1985 althans uitgewezen. De gemeente wil niets liever dan een nette vorm van huisbeheer. Als de krakers dat gaan praktiseren, heeft de burgemeester geen enkel bezwaar tegen hun aanwezigheid. En als ze hun actie voeren om dui delijk maken dat het huis beter Weer ongeluk bij 'obstakel' LEIDERDORP - Bij de verkeers- sluis aan de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee auto's op elkaar geklapt. De ene auto werd bestuurd door een 40-jarige man uit Zoetermeer. Deze had te diep in het glaasje gekeken en kreeg dan ook een proces-verbaal. De andere auto werd bestuurd door een 32-jarige Arnhemmer. Ook zijn auto lag flink in de kreu kels. De beide mannen zelf man keerden niets. Over de toedracht van het ongeluk zegt een woord voerder van de politie: "Die sluis. En dan twee auto's waarvan er één door een bestuurder met te veel op wordt bestuurd. De rest laat zich raden". verdient, is hij het zelfs met ze eens. Hij spreekt echter pas over een positieve ontwikkeling wan neer een gesprek met de krakers hem heeft duidelijk gemaakt dat ze "het beste voor hebben met het huis" en "in geen geval het verval gaan bevorderen": "Veel hangt im mers af van de mentaliteit". Buurtbewoners zijn minstens even benieuwd naar de houding van de krakers. Gelooft de een dat goede krakers een goed effect kun nen sorteren, anderen vrezen dat ook goede krakers slecht doen. "Zij slaan alles kort en klein, toch? Netter wordt het er nooit op", zegt een dame die graag anoniem blijft. De naam Hoogvliet roept nog hefti gere reactie op. Hij heeft het pand bewust laten verkrotten, weten de buurtbewoners: "Hoewel ook de heren doktoren blaam treft". Zij vinden dat vreselijk omdat ze het pand en de omringende tuin lief hebben. Krakers weten daten willen deze week steun zoeken in de buurt. Ze overwegen zelfs een handtekenin genactie en denken over een soort rondleiding. Echte buren hebben ze overigens niet: rechts van de woning ligt de parkeerplaats van Hoogvliet en rechtsachter is de winkel van de grootgrutter. Tussen de dokterswoning en de achterbu ren ligt een toevoerweg en een stukje parkeerplaats, de buren links worden van het monument gescheiden door de Papelaan-oost. Vrijwilliger valt van dak ZOETERWOUDE - Vrijwilligers werk is een Zoeterwoudenaar za- termiddag duur komen te staan. De man was voor zijn handbalclub Fairplay bezig op het dak van de kantine en viel daar om nog onop gehelderde reden van af. Aan de buiteling hield de vrijwil liger een hersenschudding over. Hij moest naar het AZL worden overgebracht. 'Grasshoppers' winnen toernooi Swetterhage ZOETERWOUDE - Natuurlijk hadden de organisatoren van het Pinksterfeest-volley '87 op het Zoeterwoudse centrum voor ge handicapten, Swetterhage, het ge luk aan hun zijde. Juist afgelopen zaterdag werd het mooi weer en dus kwamen alle aspecten van het feest tot hun recht. Het sportieve gedeelte, een vol leybaltoernooi, verliep gesmeerd. Veertien ploegen leverden strijd op een redelijk hog peil. Winnaar werd uiteindelijk 'De Grasshop pers', die voor de derde achtereen volgende maal, dus nu definitief, de wisselbeker in zijn bezit kreeg. Tweede werd 'Het Leeuwendeel' en derde 'De Duikertjes', een team van Swetterhage zelf. Behalve dit toernooi waren er op het terrein vele activiteiten, waar aan de bewoners van Swetterhage veel plezier beleefden en die door de organisatie daarom als geslaagd worden bestempeld. Een van de hoogtepunten vorm de het oplaten van zo'n honderd ballonnen door de Zoeterwoudse jeugd. De lustrumcommissie van sporthal de Klaverhal had dit eve nement voorbereid met Swetterha ge samen. WASSENAAR - Dik tevreden is J. Boersma van de Nationale Dierenzorg, afdeling Wassenaar, over het verloop van het 'open huis' van het dierenasiel/-pension aan de Zijdeweg 56, afgelopen zaterdag. Boersma schat dat tussen de duizend en 1500 mensen een kijkje zijn komen nemen. Dat zijn er net zo veel als vorig jaar toen het hoogtepunt qua publieke belangstelling werd bereikt. "Maar toen vierden we tevens het 60-jarig bestaan". Op de vraag hoe veel mensen met een dier naar huis zijn gegaan, kan Boersma (nog) geen antwoord geven. "Wij laten al die mensen die interesse hebben getoond de maandag erna, vandaag dus, terugkomen. Na het weekeinde, zo is onze ervaring, is nog maar vijftig procent écht geïnteresseerd. En komt terug. Op de dag zelf in gaan op die interesse is risicovol. Je zou dan in gaan op vooral emotionele beslissingen". (foto Ellen Martens) ZOETERWOUDE - De feestweek rond het vijf jarig bestaan van sporthal de Klaverhal is zater dagavond besloten met een heus dorpsfeest. Al om half acht stroomden de bezoekers de hal in. Ze werden muzikaal beziggehouden door de disco van Fer Giezen. Toen omstreeks half tien de zaal bijna uit verkocht was, trad Willem Duyn voor het voetlicht. De zanger plaatste zich voor het Zoeterwoudse pubhek in een underdogpositie. Zo noemde hij zichzelf meerma len 'opa Duyn', riep te beseffen dat veel aanwezigen niet voor hem waren gekomen - maar wist toch een groot deel van het publiek mee te slepen. Nadat de band Telephone de zaal ruim anderhalf uur lang wist te. vermaken betrad rond middernacht de man waarop iedereen had gewacht het toneel: Lee Towers. Hoewel hij verklaarde wat nerveus te zijn, had hij al bij zijn eerste nummer de Zoeterwoudena- ren volledig in zijn ban. Voor de organisatoren was deze avond een succes: er viel geen wanklank te bespeuren en het publiek varieerde van zeer jong tot vrij oud. Dankzij de voor zorgen van de politie verliep de aankomst en het ver trek van het publiek moeiteloos. Kortom: een goed sluitstuk van de lustrumviering. Een vader geeft op het 'motorplein' zijn dochtertje een duw in de goede richting .(foto Buurtgroep Haaswijk) Pleintjes/eest in Haaswijk OEGSTGEEST -. Zes pleintjes in de Oegstgeester wijk in wor ding, Haaswijk, stonden zater- middag vol met hoogst interes sante zaken voor de jeugd. Er was een motorplein, een plein vol spelletjes, een plein waar pannekoeken verkrijgbaar wa ren, een midgetgolfplein, een plein waar een fietscrosspar- courtje was uitgezet en een plein waar een "supergroot" springmatras stond opgesteld. Verantwoordelijk voor al deze attracties was de Buurtgroep Haaswijk die er het pleintjes- feest vierde. Vooral het motor plein viel erg in de smaak. Deze editie van het pleintjes- feest, dat door enkele honder den kinderen is gevierd, was een extra bijzondere. Want een half uurtje voor het begon opende wethouder Kohlbeck (PvdA, openbare werken) de hondenroute in Haaswijk. Hon- depoep zal men bij een goed ge bruik van de route alleen nog maar tegenkomen op daarvoor min of meer aangewezen plek ken. En dus niet op de pleinen. Ml in de m regio Wq gemist? KNIP UIT - STUUR OP PoMrejtet niet nodig f Neèm nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt' 1 O per maand 23,25 per hall jaar 137.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) per jaar 262,40 per kwartaal 68.95 uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! 2300 VB Leiden In plaats van opsturen, kunt u ook even betten°(07^)-14494v°5°'

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9