Procureurs kraken plan euthanasie 'Sportpret vaak al in kinderjaren vergald' WDM: machtsmisbruik in kazerne schering en inslag Slavenburg-topman geeft hoorcollege Weer grote gifbelt in Nijmegen Ziekenfondsen dreigen specialisten met rechter Kruip door, sluip door in Zweden Teus Kamphorst over terugloop ',EI ZATERDAG 23 MEI 1987 PAGINA 3 Met het voorstel van het kabinet *no om in de wet vast te leggen welke medische handelingen niet onder euthanasie moeten worden ver- lri staan, wordt volgens de pg's 'een onwenselijk geachte fictie' in het Wetboek van Strafrecht vastge- net legd. Het kabinet wil wettelijk se" vastleggen dat bijvoorbeeld het staken van een medisch zinloze be handeling, niet onder euthanasie moet worden verstaan. Vooral het voorstel om pijnbe- 10ë strijding die de dood tot bijko- 1"' mend gevolg heeft, niet strafbaar j*3" te stellen, is de pg's in het verkeer- '*e de keelgat geschoten. "Bepaalde in vormen van actieve euthanasie lar zouden via de voorgestelde defini- tiebepaling aan strafrechtelijke toetsing kunnen worden onttrok- ken", schrijven zij in hun advies. Op grond daarvan hebben zij be- "K" zwaar tegen het opnemen van een ?e dergelijke bepaling in de wet. Bó- IS" vendien vinden de pg's een derge- lijke bepaling overbodig, omdat ae nog nooit strafvervolging is inge steld tegen een arts die grote hoe- veelheden pijnstillende middelen *e had toegediend, om het lijden van jP de patient te verlichten, maar le waardoor de patient tenslotte wel j1 overleed. Dus, vinden zij, is uit 1_ oogpunt van rechtshandhaving n zo'n bepaling niet nodig. Tenslotte voelen de pg's er niets ;- voor artsen te verplichten de ver- n klaring van overlijden, in geval van it euthanasie, naar de gemeentelijk n lijkschouwer te zenden. "Dat bete- r kent dat de arts verplicht wordt om ti zelf aangifte te doen van het door hem begane strafbare feit. Deze e verplichting staat op gespannen voet met het beginsel dat een ver dachte niet verplicht is om actief aan zijn eigen veroordeling mee te werken", aldus de pg's. Blij D66 is verheugd over het advies. Volgens kamerlid Kohnstamm, die de 'verdediging' van het initiatief wetsvoorstel over euthanasie van Wessel-Tuinstra heeft overgeno men, concludeert dat het advies duidelijk maakt dat zorgvuldige wetgeving op basis van het advies van de Raad van State (het wets voorstel van het Kabinet volgt in hoofdlijnen het advies van de Raad van State) geen begaanbare weg is. PvdA, WD en CDA zijn uiterst terughoudend in hun reacties. De PvdA ziet geen aanleiding te reage ren, temeer daar woordvoerster Haas-Berger in het buitenland ver keert. De WD wil het advies gron dig bestuderen. Het CDA zegt met belangstelling kennis te hebben genomen van de brief. "Daar de CDA-fractie ook betekenis hecht aan dit oordeel, wacht zij de reactie van de regering met belangstelling af'. Premier Lubbers gaf daar giste ren snel gehoor aan. Hij stelde in een reactie dat er geen nieuwe si tuatie is ontstaan. Er worden ver schillende adviezen verstrekt, van uit verschillende invalshoeken. Dit is er één van, aldus Lubbers na af loop van het kabinetsberaad. De minister-president zei dat het nu eerst aan de minister van justi tie (Korthals Altes, WD) is om op het advies te reageren. Lubbers zei wel dat het advies door het kabinet zal worden meegewogen. Hij zei verder dat mag worden verwacht dat het kabinet probeert eruit te komen vóór het zomerreces van de Tweede Kamer, dat op 3 juli be gint. UTRECHT (ANP) - Volgens de soldatenvakbond WDM is inti midatie en machtsmisbruik door leidinggevenden in Nederlandse kazernes eerder regel dan uitzon dering. Om de discipline en orde er meteen goed in te hebben, wordt uit de groep nieuwkomers een zwart schaap gekozen dat voor onbenulligheden zeer zware straffen krijgt, aldus WDM- voorzitter De Vey Mestdagh. Hij berichtte gisteren over een soldaat in de Willem I Kazerne in Den Bosch die van zijn kapitein 28 dagen verzwaard arrest kreeg omdat hij onder meer zijn kastje niet had afgesloten en zo aanlei- Iedereen kent ze wel, die va ders langs de lijn die hun zoontjes naar (betere) pres taties schreeuwen op het voetbalveld. Zij vragen zich kennelijk niet af of ze daar mee misschien niet de lol in het spel bederven. Teus kamphorst deed dat wel, maar daar is hij dan ook so cioloog voor. Hij zocht in opdracht van de stad Rot terdam naar de oorzaken van het verschijnsel dat zo veel mensen zomaar stop pen met hun sport. Zijn conclusie: wie alleen sport om te winnen of om het geld, stopt er vroeg of laat mee. Alleen degenen die al in hun jeugd echt ge motiveerd zijn en alleen om het sporten zelf hun best doen, blijven er hun hele le ven continu mee bezig. Hele jonge kinderen moet je daarom hun gang laten gaan en vooral niet te veel sturen. door Kees Haakman In tegenstelling tot wat gebruike lijk is bij een sociologisch onder zoek bekeek Teus Kamphorst niet de situatie in het hier en nu; hij stelde een aantal Rotterdammers vragen over hun verleden en vroegste jeugd. "Want daar blijkt nu juist de oorzaak te zitten van het op latere leeftijd stoppen met sport", aldus de Utrechtse socio loog en vrije-tijdsdeskundige. "Een kind is van nature geïnte resseerd in alles, dus ook in sport. Het is intrinsiek gemotiveerd, zo als dat in sociologische termen heet. Maar die motivatie kan ge makkelijk worden vernietigd en dat gebeurt. Bijvoorbeeld door kinderen veel te vroeg naar een sportclub worden gestuurd. Daar worden ze niet met rust gelaten, krijgen begeleiding. Dat is ver keerd. Een groepje pupillen van een jaar of acht, negen loopt in een kluitje over het veld. Nu moeten ze verspreiden van de sportleraar. Ze worden afgeremd in hun natuurlij ke gedrag, komen innerlijk in ver zet en wat je ziet is dat deze kinde ren later vaak een hekel aan sport krijgen. Als je er later mee begint, zeg op hun twaalfde of dertiende jaar, dan zijn ze er meer aan toe, ontdekken ook zelf dat bij voor- ding had gegeven tot diefstal. Ook miste hij een knoop van zijn broek. Op een oefening had de soldaat zijn tentstokken niet meegeno men omdat de luitenant had ge zegd dat ze in een voertuig zou- beeld verspreiden betere resulta ten oplevert". Schadelijk voor die intrinsieke motivatie is volgens Kamphorst ook het belonen van de prille sportprestaties met cijfers en pun ten. "Daardoor sporten ze al gauw alleen voor die beloning en als dat wegvalt, bijvoorbeeld doordat ze van school af gaan, zullen 'ze haast nooit meer echt plezier krijgen in het sporten, louter om de bezig heid zelf. Of ze spelen alleen om te winnen. Dat gaat goed zolang er wordt gewonnen. Maar worden de eerste nederlagen geleden dan is het snel over en meestal voor goed". Kamphorst ontdekte dat de kans op stoppen toeneemt naarmate de den slapen. Zijn mitrailleur ten slotte, had hij niet in maar onder zijn slaapzak liggen, aldus De Vey Mestdagh. Volgens de WDM-voorzitter zijn de klach ten van de soldaat over zijn ar rest afgewezen omdat hij dat in motivatie om te sporten meer ex- trensiek is, dus afhankelijk van factoren van buitenaf. Sport je bij voorbeeld alleen om te winnen, of omdat vrienden je overhalen om mee te doen, of omdat het sport veld is lekker dicht in de buurt, dan zul je al gauw stoppen als die factoren wegvallen. Bedrijfje daar entegen sport om bijvoorbeeld met jezelf te wedijveren, en zie je je te genstanders meer als medestan ders met wie (in plaats van tegen wie) je sport, dan gaan je er je hele leven mee door. Kamphorst: "Neem mijzelf als voorbeeld. Mijn ouders waren mid denstanders, hadden weinig tijd voor mij. Ik kon dus gewoon mijn gang gaan en leerde voetballen op het weekeinde had moeten aan melden. Een soldaat in de Isabella Ka zerne in Den Bosch wordt vol gens de WDM door sommige kaderleden aangesproken met 'poep' omdat hij een donkere straat, zonder al jong gestuurd te worden. Ik heb allerlei sporten beoefend en altijd het doen 'an sich' leuk gevonden, niet om het winnen of om de cijfers. Nu sport ik nog steeds, omdat ik mij niet af hankelijk heb gemaakt van die fac toren van buitenaf'. "Ouders sturen hun kinderen veel te vroeg naar een sportvereni ging. Vaak doen ze dat omdat ze zelf vroeger hebben gesport of graag hadden gesport. Maar ze overschatten hun kinderen vaak. Die zijn gewoon nog te jong. Het zelfde gebeurt met kinderen die te vroeg meegenomen worden naar een restaurant. Die ouders denken dan, je kan er niet vroeg genoeg mee beginnen. Nu is gebleken dat huidskleur heeft. Deze man moet nu elke ochtend om vijf uur op staan en wordt uit bed geholpen door de wachtcommandant en een hond. Volgens de WDM zijn dit soort straffen strikt verboden. Zij heeft contact opgenomen met de landmachtstaf die de zaak zal uitzoeken. De 'poep-roepende' commandant heeft inmiddels verklaard dat zijn opmerkingen zeker niet discriminerend zijn bedoeld, aldus De Vey Mest dagh. Een woordvoerder van Defen sie zei desgevraagd dat hij 'het totaal overbodig vindt om op dit soort rare verhalen te reageren'. juist de kinderen die te vroeg mee uit eten werden genomen, later minder vaak buiten de deur zullen eten". Sportleraren zouden hun didac tische methoden moeten verande ren, meent Kamphorst. "Ik wil geen beschuldigende vinger uitste ken maar de sportleraar vernielt een hoop. Het begint al bij het sa menstellen van de partijtjes. De kinderen 'poten', er blijven altijd een paar over, die of helemaal niet of het laatst worden gekozen. Zo'n jochie krijgt een bloedhekel aan sport, kan er zelfs trauma's aan over houden. Daar zou een leraar juist begeleidend moeten optre den. Die hangt ook vaak de bink uit, beloont de beste met schou derklopjes en vindt de minderen geen blik waardig. Er komt soms ook een soort zelfbevrediging in het spel. De leraar wil de jongetjes graag laten zien hoe goed hij wel kan koppen of zoiets, stimuleert de kinderen op te scheppen en met el kaar te wedijveren". Het jeugdsportbeleid verande ren is moeilijk. Sportverenigingen krijgen subsidie naar het aantal le den, niet volgens kwalitatieve nor men zoals Kamphorst aanbeveelt. De verenigingen doen hun uiterste best de kinderen zo vroeg mogelijk binnen te halen, terwijl dat nu juist niet goed is. "Het boekje 'Sportge- drag en levensloop', dat een sa menvatting van het onderzoek be vat, wordt gelukkig al gelezen door sportscholen. Binnen het gezin is het moeilijker de mentaliteit te ver anderen. Pa kan wel graag willen dat Jantje schitterend voetbalt, zo dat hij trots aan de zijlijn kan staan, Jantje moet het in de eerste plaats wel zelf leuk vinden, anders gaat hij er later echt niet mee door". Werken Kamphorst raakt er steeds meer yan overtuigd dat die intrinsieke motivatie niet alleen voor sport geldt maar ook op werk en werk loosheid van toepassing is. "Ik ben nu aan een onderzoek bezig waarin ik het verband zal trachten aan te tonen tussen de motivatie om te werken en hoe het nu gaat met ie mand die in de vut zit of met pen sioen is gegaan. Als hij alleen werkte om het geld, of om een compliment van zijn superieuren, komt hij nu in moeilijkheden om dat hij nooit heeft geleerd werken zelf te waarderen, en er voldoening uit te putten. Grote kans dat zo ie mand zich al gauw rotverveelt, om dat nu de complimenten en de be loning ontbreken. Ik vind mijn werk fijn om te doen, doe het niet voor de centen of de complimen tjes. Ik vind het zo prettig dat ik ook andere dingen ernaast doe, ook louter uit belangstelling daar voor. Ik doe die dingen omdat ik van binnenuit, intrinsiek dus, ge motiveerd ben". 'Kabinetsvoorstel past niet in wet' jez^DEN HAAG (GPD/ANP) - De procureurs-generaal bij de ig8|gerechtshoven hebben een vernietigend commentaar uit- r cl. gebracht over de euthanasievoorstellen van het kabinet en geli het advies van de Raad van State daarover. Juridisch vin- "t®®den zij de voorgestelde bepalingen ondeugdelijk en niet passen in de systematiek van onze strafwetgeving. 'Justitie weet niets van banken' ROTTERDAM (ANP) - "Deze hele zaak had voorkomen kunnen wor den wanneer het openbaar minis terie veel meer had gestudeerd op het bankgebruik". Aldus gisteren de 65-jarige ex-directeur en hoofd van de binnenlandse kredietverle ning van Slavenburg's Bank voor de rechtbank in Rotterdam. Op de vijfde dag van het tegen drie voor malige topfunctionarissen van het bankconcern, die ervan worden verdacht dat zij de zwartgeldprak- tijken van de bank leidden, werd het verhoor van de ex-directeur voortgezet. Dat kwam neer op een vraag- en antwoordspel tussen de directeur en zijn raadsman aan de hand van voorgetypte vragenlij sten. Ze liepen puntgewijs en uitvoe rig de dagvaarding af, waarbij zij de kredietverlening aan de onroe- rend-goedhandelaren F S Pro perties oversloegen. Deze zaak, feite de hele Slaven- NIJMEGEN (ANP) - Voor de tweede keer dit jaar is een geval van ernstige bodemverontreini ging in Nijmegen aan het licht ge komen. Nadat in'januari dit jaar bleek dat een stuk grond in de wijk Achter de Pallen zwaar verontrei nigd was met kwik, werd gisteren duidelijk dat het vlak daarbij gele gen terrein van een houtbedrijf vergiftigd is met onder meer ar seen, pentachloorfenol, DDT en kwik. De gisteren bekend geworden verontreiniging is volgens de ge meente vermoedelijk ontstaan door bedrijfsactiviteiten in de tijd dat er nog geen strenge voorschrif ten bestonden. De omwonenden van het terrein, die in december 1986 al ingelicht werden door de gemeente, lopen niet direct gevaar. Het houtbedrijf is namelijk nog steeds op het terrein gevestigd. Of de gezondheid van de medewer kers van het bedrijf gevaar loopt is niet bekend. STOCKHOLM (GPD) - 'Kruip door, sluip door'. Zo kan het korte bezoek dat koningin Beatrix en prins Claus vrijdagochtend samen met de Zweedse koning Carl Gustav en koningin Silvia brachten aan de oude binnenstad, de Gamla Stan, van Stockholm het best omschreven worden. Over uitgesleten 16de eeuwse trapjes, via pittoreke, met 17de eeuwse huizen omring de binnenpleintjes en een nauwelijks 95 centimer breed, geheel uit trappen bestaand straatje trok het koninklijk gezelschap door deze geheel gerestaureerde of naar oude tekeningen herbouwde binnenstad. Nadat koningin Beatrix 's ochtends samen met de Zweedse vorsten het ambitieuze restauratiebeleid van de Zweedse hoofdstad had bewonderd, ging zij 's mid dags samen met prins Claus in het Stockholmse stad huis een kijkje nemen bij de ambitieuze nieuwbouw- plannen. Zo is daar ondermeer het plan om een groot deel van het spoorwegnet in de hoofdstad te overkap pen en te bebouwen. Hoe daarvan de financiering voor moet worden rond gekregen, is nog steeds onder werp van vele 'goede gesprekken'. Het uit 1923 daterende Stockholmse stadhuis was ook het decor van de contraprestatie die koningin Bea trix en prins Claus de Zweedse vorsten en een groot aantal andere gasten gisteravond aanboden. In de schitterende, uit 18 miljoen stukjes mozaiek van met goud bekleed glas en diverse kleuren keramiek opge trokken, Gouden Hal werd een concert gegeven door een Nederlands blokfluit-ensemble, dat middeleeuwse werken speelde. UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) en de vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) wil len de schade die de specialis tenacties volgende maand aan zie kenhuizen en patiënten berokke nen, verhalen op de specialisten. De ziekenfondsen zullen hun me dische adviseurs opdracht geven scherp op schade voor patiënten te letten en eventueel naar de rechter stappen. De NZR zal ook de zaak scherp in de gaten houden en behoudt zich het recht voor om eventuele schade te verhalen op de specialis ten. De ziekenhuisraad betreurt het besluit van de specialisten om de eerste week van juni zondags diensten te gaan draaien. De NZR vraagt zich af of de overheid en de LSV in het overleg over de normin komens voldoende zorgvuldigheid hebben betracht, gelet op de belan gen van patiënten en ziekenhuizen die hierbij op het spel staan. VNZ-secretaris De Jong zei gis teren acties waarvan patiënten de dupe kunnen worden een verwer pelijke zaak te vinden, vooral om dat het gaat om een conflict tussen de specialisten en de overheid. Een soortgelijke actie van de Landelij ke Specialisten Vereniging (LSV) duurde vorig jaar maar één dag. De ziekenfondsen hebben toen geen nadelige gevolgen voor patiënten geconstateerd. Maar nu de nieuwe actie een week gaat duren is de kans op problemen volgens De Jong groter. Als die inderdaad ont staan zal de VNZ maatregelen ne men en bij voorbeeld naar de rech ter stappen. Ze zal ook contact op nemen met het Landelijk Patiën ten/Consumenten Platform, dat al een kort geding tegen de LSV heeft aangekondigd. Op het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur wacht men af. "We nemen aan dat de volksgezondheid niet in gevaar komt", aldus een woordvoerster. Vorig jaar opende het ministerie tijdens de LSV-actie een klachten lijn, maar daar wordt nu voorals nog niet aan gedacht. De LSV zal zelf wel zorgen voor een telefoon lijn waar patiënten met vragen en klachten terecht kunnen. Die lijn gaat volgende week vrijdag open en zal bemand worden door me disch specialisten omdat die, zo vindt de LSV, zelf aan het publiek moeten uitleggen wat hen be weegt. De specialistenorganisatie heeft haar leden dan ook gevraagd het afzeggen van patiënten voor ei gen rekening te nemen en dit niet over te laten aan administratief personeel. Spaarnwoude lokt buitenlander naar recreatieterrein SPAARNWOUDE (ANP) - Het re creatieschap Spaarnwoude heeft een folder uitgegeven waarin het zichzelf aanprijst bij etnische min derheden. De in verschillende ta len gestelde folder houdt volgens een bekendmaking van het schap verband met het feit dat in steden op nog geen tien kilometer van Spaarnwoude (Amsterdam, Haar lem, IJmond) veel buitenlanders De folder kwam tot stand in sa menwerking met de samenwer kende organisaties van buitenlan ders in Noord-Holland en het Am sterdams Centrum voor Buitenlan ders. Deze beide instanties gaven aan dat 'vooral het wandelen, het in gezinsverband buiten eten (roos teren van vlees), het met de kinde ren er op uittrekken en het bijwo nen van speciale evenementen vor men van openlucht recreatie zijn, die buitenlanders eigen is'. In de folder wordt daarop inge speeld. Een van aanbevelingen luidt wel: vuur maken mag, maar breng geen schade aan. Ook niet aan het gras. Het bestuur van het recreatieschap had er reeds een be leidspunt van gemaakt de toegan kelijkheid van de recreatie-voor zieningen bij Spaarnwoude voor buitenlanders te vergroten. burg-affaire aan het rollen kwam, komt volgende week aan de orde. Slechts ten aanzien van twee za ken, waarbij het overigens ging om relatief kleine bedragen, kwam de directeur zelf tot de conclusie dat het hier ging om kredietverlening tegen zwarte waarden. "Dit is een ordinaire vorm van witwassen van zwart geld", zei hij. Hij ontkende van deze gevallen op de hoogte te zijn geweest. Ten aanzien van de overige ze ven zaken voerde hij aan, onder an dere aan de hand van algemene bankvoorschriften, dat er in deze gevallen van kredietverlening ei genlijk niets aan de hand was. In zijn algemeenheid zei hij dat de kredietvoorstellen banktechnisch goed in elkaar zaten. Hij had ze dan wel niet zelf gefiatteerd, maar had dat zeker gedaan als de voorstellen aan hem waren voorgelegd. "Een prachtkrediet", merkte hij onder meer op. In het geval van een zaak, waar bij dekking was gegeven tegen spaarcertificaten, stelde hij dat de Nederlandse overheid in de jaren dat zich de strafbare feiten bij Sla venburg's Bank afspeelden (1977- 1982), bewust heeft toegestaan dat burgers zwart geld omzetten in (niet op naam gezette) spaarcertifi caten. "Alle banken verkochten spaarcertificaten. In 1980 was dat voor een bedrag van 12 miljard gul den", aldus de verdachte, die zei zijn wetenschap onder meer te hebben opgedaan uit een door hem zelf uit de bibliotheek van het mi nisterie van financiën aangetroffen (door het ministerie verrichte) stu die. Hij was gisteren duidelijk in zijn element. "Hier moet ik nog even college geven", zei hij meerdere malen, waarna een uitvoerige ver handeling volgde over bepaalde as pecten van kredietverlening. "Ik geef graag college", bevestigde hij tijdens een schorsing. Al tijdens zijn verhoor eerder de ze week liet hij merken geen hoge pet op te hebben van de kennis van justitie over banktechnische za ken. Ook tijdens dit verhoor gaf hij hiervan blijk: "Ik zie dat het niet voor niets is geweest dat op de Er asmus-universiteit de leerstoel bankrecht is ingesteld". Het proces wordt dinsdag voort gezet. Kinderen worden veel te vroeg naar een sportclub gestuurd. (foto Loek Zuyderduln

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3