'Geld lenen bij de boer om dirigent te kunnen betalen' Sociale werkvoorziening stopt geld in promotie Beheerste heftigheid en bijzondere kleurwerking Noordwijk Space Center mogelijk bij Estec ZATERDAG 23 MEI 1987 W III Ere-voorzitter Van Dijk van jubilerende Canite Tuba duikt in verleden LISSE - De Lissese muziekvereniging 'Canite Tuba' bestaat in september 70 jaar. Van die zeven decennia heeft Jan van Dijk er 67 meegemaakt. Hij is het oudste lid van de vereniging. De 79-jarige Lissenaar heeft bovendien ruim een halve eeuw deel uitgemaakt van het bestuur, waarvan 16 jaar als voorzitter. Een staat van dienst die hem het ere-voorzitterschap van de jubilerende vereniging opleverde. door Kees van Kuilenburg In september 1917 werd de vereni ging opgericht. Toen nog als on derafdeling van het toenmalige rooms-katholieke jongenspatro naat. Ruim 25 jongens in de leeftijd van 12 tot 15 jaar kregen van het patronaat een tweedehands mu ziekinstrument en een leerboekje uitgereikt. "Wat velen niet weten is dat de doopnaam van de harmonie 'St. Gregorius de Groote' was", vertelt Van Dijk. "Het is pas na de oorlog 'Canite Tuba' geworden". Pas in 1922 trad de harmonie voor de eerste keer op. Dat was ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum van het eveneens Lissese mu ziekgezelschap 'Trou Moet Blijc- ken', dat toen nog "Eensgezind heid' heette. Vier jaar later deed zich een gro te verandering voor. De harmonie werd een onderafdeling van de plaatselijke St. Jozefgezellen en kreeg de naam 'Adolf Kolping'. "Daarvoor werd gekozen omdat de Duitser Kolping de oprichter was van de St. Jozefgezellen", vertelt Van Dijk. "De vereniging kreeg toen ook een beroepsdirigent. Dat was de Leidenaar G. Dik, kapelmeester van het vierde regiment infanterie uit de sleutelstad. Als salaris kreeg Dik 25 gulden per maand. Dat was een heel bedrag", weet Van Dijk nog. "Het gebeurde nog wel eens dat de penningmeester geen geld had om Dik te betalen. Dan trok ik mijn stoute schoenen aan en ging naar boer Verdegaal om te vragen of hij ons 25 gulden wilde lenen. Dat gebeurde soms drie of vier keer per jaar. Daar lag ik nog wel eens wakker van", 'vertelt de oud- voorzitter. "Als de penningmeester op de jaarvergadering voorlas dat de ver eniging nog 100 gulden schuld had aan boer Verdegaal, dan riep hij uit de zaal: laat dat maar zitten. Ja, zo ging dat in die tijd. Ook gingen wij nog wel eens langs bij onze be schermvrouwe, mevrouw De Meulder. Zij droeg 'Adolf Kolping' een goed hart toe. Er moest vaak worden geschooierd om de begro ting rond te krijgen in die moeilij ke jaren". De crisisjaren die volgden druk ten een stempel op het vereni gingsleven in Lisse. Veel leden be dankten omdat zij geen geld meer hadden om de contributie te beta len. Toen in 1940 de oorlog uitbrak bleek dat de nieuw aangetrokken dirigent in politiek opzicht van me ning verschilde met de leden. "De dirigent drong er op aan dat wij lid moesten worden van de Kultuur kamer en dreigde er zelfs mee dat bij weigering onze instrumenten in beslag zouden worden genomen. Dus werden de instrumenten in al lerijl ondergebracht bij de leden. Een spannende tijd, maar we zijn geen lid geworden. Daar pasten we voor", zegt Van Dijk nog grimmig. Simonis Na de bevrijding werd onmiddel lijk besloten om weer te gaan spe len. De grote animator was de Lis sese tandarts W.A. Simonis - de va der van kardinaal Simonis - die voorzitter werd. Ook verviel de naam Adolf Kolping. "Die naam Adolf deed denken aan de jaren die we maar liever zo snel mogelijk wilden vergeten", zegt Van Dijk. "Er werd toen voor 'Canite Tuba' (Steekt de bazuin) gekozen. Als di rigent werd Peter Wit aangesteld. In korte tijd telde het korps weer 45 leden. Het geldgebrek bleef de vereni ging evenwel parten spelen. "Voortdurend heb je geld nodig voor de aankoop van instrumenten en uniformen. Gelukkig heeft de gemeenschap ons altijd enorm ge steund. Voor ons een teken dat de muziek door de Lissenaren op prijs wordt gesteld". Een van die acties herinnert Van Dijk zich nog maar al te goed. "On ze penningmeester kwam op een dag naar me toe met de medede ling dat hij anderhalve hectare grond had gehuurd om dahlia's te telen. Ik schrok me rot toen ik die PvdA'ers oneens noodzaak S20 LISSE/HILLEGOM - De PvdA- raadsleden uit Lisse en Hillegom zijn het niet eens met het stand punt van hun partijgenoot en Zuid hollands statenlid C. van der Zalm dat de aanleg van de provincale weg S 20 overbodig is. Tijdens een discussie-avond in de Mariën- burcht in Lisse noemden de ge meenteraadsleden de toekomstige verbinding tussen de tevee bollen- dorpen en de rijksweg Amster dam-Rotterdam (A4) van zeer groot belang. lap grond zag. Niet minder dan 220.000 dahliastekken hebben we toen gekocht om mee aan het werk te gaan. Dat was een groot risico, want als het mis gaat heb je een enorme strop en dat konden we ze ker niet hebben. Daar heb ik slape loze nachten van gehad. Gelukkig ging alles goed, want veel leden za ten in het bloembollenvak en heb ben een aantal zaterdagen gewerkt om te wieden en later de dahlia's uit de grond te halen. Dat leverde ons 10.000 gulden op. Maar als ik er nog aan denk, lopen de rillingen weer over mijn lijf'. Buiten zijn bestuurswerk voor Canite Tuba was Van Dijk ook nog 28 jaar secretaris van de Katholie ke Bond van Muziekgezelschap pen in Zuid-Holland, 30 jaar secre taris van de oranjecommissie in Lisse en ruim 12 jaar lid van het bestuur van de Sportclub Lisse. Zelf speelt Van Dijk nog altijd zijn muzikale partijtje mee. Tot voor twee maanden zelfs nog als solo-klarinetist. "Maar daarmee ben ik gestopt. De vingers worden wat stijver en dan is het risico dat je een nootje mist wat groter. Als solist kun je dat niet hebben. Daar om ben ik maar naar de tweede partij verhuisd, als het daar mis gaat, merken de meesten het toch niet". Alphense instelling heeft eigen handelsmerk ALPHEN AAN DEN RIJN - Na jarenlange vértraging is eindelijk de nieuwe zuidelijke Alphense uit valsweg voor het verkeer openge steld. Een juridisch steekspel tussen de gemeente en de buurtbewoners, die voor hun acties zélfs de stich ting Wan Hef- tot Havenburg' op richtten, heeft het doortrekken van de Conradstraat van station naar de hefbrug over de Gouwe zeven jaar tegengehouden. Het enige dat de bewoners in al die jaren hebben bereikt, is dat de gemeente Alphen door de rechter werd gedwongen voor de huizen aan de route geluid- werende schermen te plaatsen. Gelijktijdig met het doortrekken van de Conradstraat is bij de hef brug een nieuwe aansluiting ge maakt. De route wordt nu nog ge bruikt voor het verkeer richting Al phens centrum en de afwikkeling van het oost-west verkeer (Utrecht- Leiden). De verbinding zal in be langrijkheid inboeten als straks rijksweg 11 (Bodegraven-Leiden) gereed is, waaraan vooral ter hoog te van Alphen al hard wordt ge werkt. De foto is geschoten in westelijke richting vanaf de hefbrug. ALPHEN AAN DEN RIJN - De sociale werkvoorzie» ning Alphen (SWA) wil de reeds ingezette imagover betering van het bedrijf voortzetten en zo mogelijk ook uitbreiden. De werkvoorziening heeft dit jaar voor dat doel een gemeentelijke subsidie van dertien duizend gulden gekregen. Dit wordt besteed aan on der meer de promotie van de eigen produkten en de vertegenwoordiging van de SWA op handelsbeurzen. "We zijn een gewoon bedrijf met een zeer solide eindprodukt", vertelt J. Huyers, directeur van de SWA. "Er bestaan nog veel vooroordelen. De beeld vorming rond de sociale werkvoorziening behoeft zo wel in het bedrijf als daarbuiten verbetering. Als ons personeel beter beseft dat ze kwaliatief goed werk af leveren, geeft dat meer bevrediging". De voor het eerst verleende extra financiële steun moet de bijkomende kosten dekken, die niet door de rijksoverheid worden vergoed. Daarmee wordt het be leid versterkt dat is gericht op het verwerven van com plete opdrachten, in plaats van arbeid in loondienst. Voorbeelden van afgeronde klussen zijn de lampenfa- bricage en de ombouw van scheepsdieselmotoren. Tevens is geld gestoken in de promotie van het ei gen handelsmerk Diswa. Onder die naam zijn op eigen risico elektriciteitssnoeren en -koppelingen, alsmede kunststof kastopbergsystemen voor caravans en de pleziervaart op de markt gebracht. Op de Hiswa-re- creatiebeurs heeft de SWA zich met deze produkten laten vertegenwoordigen. Bovendien beweegt de sociale werkvoorziening zich nadrukkelijk op de markt van draadstandaards voor reclame en het uitstallen van prentbriefkaarten en kranten. De SWA had een eigen kraampje op de Frankfurter Messe met diverse prototypen van kaar- tenstandaards. Deze volgens directeur Huyers be scheiden actie leverde 25 Duitse klanten op, van wie er vier vaste opdrachtgevers zijn geworden. "We voeren geen agressieve reclamecampagnes voor onze produkten", zegt de directeur. "Dan sta je als SWA toch een beetje plompverloren tussen de an dere standhouders. Die promotie wordt ook waarge nomen door onze werknemers. Dat heeft een nuttig effect, want het brengt meer plezier in het werk". Dit jaar staat de SWA nog op een beurs voor bibliotheken met een opbergsysteem en op twee vrije-tijdsbeurzen. Expositie Riiia Groot in Het Anker Rina Groot, schilderijen, tekeningen en etsen. Ontmoetingscentrum Het Anker, Chopinlaan 2, Hazerswoude Rijndijk. Geopend: maandag tot en met vrijdag van 19.00-23.00 uur, za terdag en zondag van 20.00-23.00 uur en na telefonische afspraak: 01714- 3480. Tot 1 juni. HAZERSWOUDE - Tijdens de opening van de expositie van Ri na Groot in ontmoetingscentrum Het Anker werd een gedicht voorgedragen van de dadaïst Kurt Schwitters. Voor Rina Groot zijn twee aspecten van het dadaïsme, een korte maar be langrijke kunststroming tussen 1916 en 1922, van belang. Ten eerste het vernieuwende effect van het ageren tegen het vak manschap in de kunst. Daar naast de daaruit voortvloeiende rol die het toeval in deze stro ming kreeg. In haar werk heeft het toeval onder meer een plaats in de serie 'Associatie Vitus', een serie etsen die bestaat uit voorstellingen van spitse driehoeksvormen, uitge voerd in roze en antraciet. Een eerste inspiratie werd gevormd door het zien van de spitse torens van een kerk in Praag. Van de fi losofie uit waar de Gotiek op stoelt, maakte zij een terugkop peling naar de Egyptische kunst en zelfs naar de Chinese bouw stijl. Al deze associaties laten ruim te voor nieuwe, eigen interpreta ties van de kunstenares. Rina Groot: "Je kunt in de etsen het beeld van een spits zien, maar je kunt het ook als ruimte ervaren. De roze kleur geeft een tedere openheid. De spitse vormen heb ben iets strengs, maar tevens iets spannends. Ik heb er ook een bij na tastbare erotische kracht in willen leggen". Naast de etsen zijn zes series te zien met 'het weer' als titel. Elke serie is opgebouwd uit vier klei ne schilderijen. De serie geeft be slist geen duidelijk herkenbare weerstoestanden, maar is ab stract. Zoals de kunstenares de werkelijkheid vaak als abstract ervaart. Groot werkt in een gemengde techniek waarbij kleur en bewe ging van de verf essentieel zijn. Met deze stijl van schilderen worden illusies als storm en kracht opgeroepen, mede door het toevoegen van heftige lijnen. Elk werk is uitgevoerd op een oppervlakte van circa tien bij tien centimeter. Het is vooral de beheerste heftigheid die mij raakt. Heftig vanwege de bewe ging en combinatie van kleuren in een klein oppervlak. Beheer sing omdat alles zich afspeelt in een zo begrensd kader. Fascinerend In de vier grote olieverven zijn driehoeken en lijnen, maar voor al grote kleurvlakken bepalend. Juist door beperking in de vorm wordt de bijzondere kleurwer king benadrukt. Zo wordt blauw over een donkere achtergrond heel diep. En de ruimtewerking die uitgaat van een zwart schilde rij, verdeeld in mat en glanzend, met in het glanzend deel een fel rode lijn, fascinerend. De schil deres over deze manier van werken: "Ik maak de onder grond donkerder dan wat ik uit eindelijk wil. Ik begin met veel meer dan ik uiteindelijk nodig heb, maar je mag wel zien wat er onder ligt, omdat dit nodig was om tot het resultaat te komen. Je moet heel veel schilderen en on derzoeken om te ontdekken wat mogelijk is. Van een kleurstaal leer je dat niet". NELLIE VAN BEUSEKOM J. van Dijk: "Ik heb slapeloze nachten gehad over die dahlia's". (foto Jan Holvast) NOORDWIJK - Het Noordwijk Space Center (NSC) wordt waar schijnlijk op het terrein van het ruimtevaartcentrum Estec in Noordwijk gevestigd. De initiatief nemers van het NSC hebben hier over met Estec overeenstemming bereikt. Als de plannen doorgaan zijn ruimtevaartmuseum en ruim tevaartonderzoek bij elkaar ge huisvest, hetgeen voor beide in stellingen voordelen biedt. De komende maanden wordt on derzocht of de plannen voor een Space Center financieel haalbaar zijn. Ook moeten er nog een finan cier worden gevonden voor het project dat ongeveer 2 miljoen gul den kost. Estec stelt de grond en materiaal voor de inrichting ter be schikking. Het Noordwijk Space Center is een initiatief van een aantal Noord- wijkse raadsleden. Twee jaar gele den, toen het plan werd gepresen teerd, was het de bedoeling het centrum in de noordduinen te bou wen. Nadat hiertegen van natuur beschermingszijde bezwaar was aangetekend, werd vestiging in het dorsphuis De Rank onderzocht. De afgelopen maanden is er evenwel intensief onderhandeld met het ruimtevaartcentrum. Estec ontvangt jaarlijks 15.000 tot 20.000 bezoekers, maar heeft hiervoor ei genlijk geen ontvangstruimte. Ves tiging van het centrum op het Es- tec-terrein zou daarom voor Estec gunstig kunnen uitpakken. Omdat Estec bereid is materiaal voor de tentoonstellingen ter beschikking te stellen, zou vestiging op het Es- tec-terrein ook voor het NSC gun stig zijn. R.P. Dessing houdt nog een slag om te arm. "Eerst moet de haal baarheidsstudie en de financiering rond zijn. Estec en NSC zijn ver loofd en hebben de intentie te trou wen. Het wachten is nu op het af ronden van de onderhandelingen over de huwelijkse voorwaarden". Medische Diensten ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe ne veld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H- Janssen, tel. 155010; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, Fa- gelstraat 31, tel. 218661; spreekuur Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: H. J. Klaassen, Zwa- nenzijde 27, tel. 213546. zo 8 uur tot 24 uur: M.Th. Bergmeijer, tel. 121701; spreekuur Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keyer, tel. 140124. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: J.&R. Zaaijer, tel. 316008; spreekuur B. v. Nifterikweg 5. zo 8 uur tot 24 uur: M. v.d. Waart, tel. 311414; spreekuur Petr. Moensweg 52. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J.L. Schaefer. Rijnsburgerweg 11, tel. 173964. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noord- eindsplein 2a, tel. 122268. Leiderdorp za, L. Middendorp, Peppelschans K14, tel. 895525; spreekuur van 12.30-13 uur op hetzelfde adres; zo, P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; spreekuur van 12.30-13 uur op hetzelfde adres. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. van Overvest, Terweeweg 152, tel. 173994. Voorschoten za, W. Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960; zo, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462. Warmond J. Hoornweg/E. Sleeboom, Prof. Aalber- selaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614. verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 22 tot vr 29 mei door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Kooi, Sunnamestraat 7, Lei den, tel. 214060. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Tandartsen De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: Albrecht, Boerhaavelaan 40, Leiden, tel. 146004; spreekuur za en zo om 13 uur. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts Van Mierlo tele- tel. 125215 doet dienst in eigen praktijk. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: f. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. den. tel. 144323. Leiden Hartebrugkerk Haarlemmerstraat, marktkraam van het Rode Kruis. Hartebrugkerk - wandelorgelconcert, 15 Hooglandse kerk - pauze-orgelconcert, 12.30 uur. Groenoordhallen - vlooienmarkt, tot 16.30 uur. Pieterskerk - rommelmarkt, tot 16.30 Stadsgehoorzaal - Breestraat, slotmani festatie streekmuziekschool Leiden, tot 17 uur; Concert Streekmuziekschool, Leiden, 20-24 uur. Herenstraat 45 - rommelmarkt door de hervormde wijkgemeente en de gerefor meerde wijk, tot 17 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat, wijkfeest. rommelmarkt, tot 17.30 uur. Studio Veel - Oude Vest 91, concert door Tineke van Klooster, sopraan, e.a., 20.15 uur. Laktheater - 'De Cid' door Brandthea- ter, 20.30 uur. Imperium - 'The family', 20.30 uur. De Vlietschans - 'De Venetiaanse Twee ling', door De Jonkies, 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Gree tings' 21.15 uur. Zoeterwoude Swetterhage-terrein - volleybaltoernooi en straatfeest, hele dag. Buurthuis De Weipoort - tentoonstel ling van produkten die tijdens het win terseizoen zijn vervaardigd, 13.30-16.30 uur en 19.30-20.30 uur De Klaverhal - Hondsdrafweg, slotfeest vijfjarig bestaan sporthal, hele avond. Oegstgeest Pleinen in Haaswijk - Kerckwervelaan, Ed. v. Beinumlaan, Richard Holpad, Mart. Nijhofflaan, Jan Campertlaan, Greet Koemanplein, pleintjesfeest, 13- 16 uur. Dierenzorg en Stichting Dierenambu lance, tot 16.30 uur. Voormalige Europaschool - V. Z. v. Nij- eveltstraat 147, boekenmarkt Amnesty International, tot 16 uur. Warenar- dialoog met 'Tartuffe' van Mo lière, 20.15 uur. Theater Ter Weer - Kriskriskabaret II, 20.15 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, div. optredens reggae-groepen, vanaf 21 uur. Stadsgehoorzaal - generale repetitie Collegium Musicum, vanaf 9.30 uur; concert Collegium Musicum, 14,30-17.30 Hooglandse kerk - optreden van de reli- band 'Soli deo Gloria', de musici zijn de aangevers en het publiek moet zingen, 19.30 uur Breestraat 19 - meidenfestival, 14-23 uur; optreden het meidentheater 'Okto- pus', 19.30 uur. Buurthuis De Pancrat - Middelstegracht 85, soos, 13 uur. Bibliotheek schoolgebouw - Marién- poelstraat, koffieconcert door leerlin gen en docenten van s.g. Bonaventura, 11.30 uur Jeugddorp - (nabij zwembad De Vliet) open huis, 11.30-16 uur. Filmhuis LVC - film 'Greetings' 21.15

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13