^Looneisen blijven binnen de perken' KAN EEN FLES OOK OP DE MONUMENTEN LIJST? Lubbers preekt optimisme .Industriebond FNV ontkent loongolf Kamer: handhaaf uitkering buitenlander na teruglieer Overeenstemming over EG-landbouw blijft uit Daimler-Benz wil 27 miljard investeren Europees netwerk voor autotelefoon in de maak DONDERDAG 21 MEI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is unaniem tegen de voor stellen van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) om gastarbei ders die naar hun geboorteland te rugkeren uit te sluiten van opbouw van aow-rechten en hun geen recht meer te geven op kinderbijslag en weduwen- en wezenpensioen. Dat bleek gisteren in de uitgebreide commissievergadering met de so- ciale-zekerheidsspecialisten van de Kamer. De staatssecretaris zal dit weekeinde schriftelijk ingaan op de kanttekeningen van de Ka merleden. Maandag wordt het de bat voortgezet. De bezwaren van de Kamer zijn zowel principieel als praktisch van AMSTERDAM (ANP) - De lopende en komende cao-onderhandelingen in de Nederland- Vooral de oppositiepartijen se industrie zullen niet tot een 'loongolf leiden, aldus J. Schermer, coördinator arbeids- voorwaardenbeleid van de Industriebond FNV, In de chemische industrie in de Rijn- gastarbefders mond zijn op dit moment loonsverhogingen aan de orde van niet meer dan 1,5 procent en eenmalige uitkeringen van een tot twee procent. verwijten de staatssecretaris sociale zaken dat hij remigrerende wie jarenlang premies zijn afgedragen, discrimi neert in vergelijking met werkne mers die in Nederland blijven wo- De fracties die gisteren het woord voerden (CDA, WD, PvdA, D66 en PPR) zetten verder grote vraagtekens bij de uitleg van de staatssecretaris dat het EG-recht zich niet tegen zijn plannen zou verzetten. De Graaf baseert dit op de uitleg van een arrest van het Hof van Justitie in Luxemburg door de administratieve commissie van so- ciale-zekerheidsspecialisten van de EG-landen. Het Hof oordeelde in dit geval dat na remigratie het land waar men heeft gewerkt en premies af gedragen volksverzekeringen als aow of aaw moet uitkeren. Neder land moet bovendien om die volks verzekering blijven uitkeren bij re migratie naar een land buiten de EG, waarmee op dit terrein verdra gen zijn afgesloten. Een Marokkaanse gastarbeider bijvoorbeeld, die terugkeert naar Marokko, zou volgens deze redene ring zijn recht op Nederlandse volksverzekeringen moeten be houden. De administratieve com missie heeft nu geoordeeld dat dit recht beperkt is tot de beroepsbe volking. Een werkloze remigrant bij voorbeeld zou geen rechten hebben, zo vat De Graaf dit op. De fractiespecialisten in de Tweede Kamer wezen erop dat de uitspraak van de administratieve commissie geen eindoordeel is, maar slechts een richtlijn die voor uitloopt op jurisprudentie. Het is een te wankele basis om het beleid in deze richting om te buigen, zo meent de Kamer. Bovendien heeft de staatssecretaris zich in het verleden al vaker in de vingers ge sneden met zijn interpretatie van EG-richtlijnen, zo werd door onder anderen mevrouw Beckers (PPR) opgemerkt. Ook bij de onderhandelingen eind en L5 procent en eenmalige uitke- dit jaar over nieuwe 0,5 tot 1 procent. Bij elektrotechnische in- Dupont de Nemours i dustrie en Philips is geen breuk verhoging van 1,25 procent in 1987 met deze trend te verwachten, zegt en 1.5 procent in 1988 afgesproken. Hoewel deze werkgevers geheel niet willen onderhandelen herverdeling van arbeid Schermer. Uit een overzicht nog lopende cao-onderhandelin gen bij de chemische industrie in de Rijnmond blijkt dat werkgevers als Shell, Texaco, ICI en Cyanamid voor dit jaar loonsverhogingen 3n hebben aangeboden tussen de 0.5 looneisen gaat stellen. „De werkge vers verkeren op veel plaatsen in een machtspositie, waarvan ze ook onbeschaamd gebruik maken. Die machtsverhoudingen zijn een rea liteit, waardoor we geen keus heb ben tussen óf arbeidstijdverkor ting of loonsverhoging. Ik ga bij mijn leden geen valse hoop wek- ,n-BRUSSEL (GPD/AP) - Na drie da gen van moeizaam overleg hebben de ministers van landbouw van de Europese Gemeenschap nog steeds geen overeenstemming be reikt over de wijze waarop de EG de snel stijgende landbouwkosten "moet zien te beteugelen. Besloten is om zondag door te vergaderen. Verwacht wordt dat dan zal den vergaderd tot scholing, is het volgens Schermer ken dat ze forse loonsverhogingen krijgen als er over herverdeling van arbeid niet te praten valt", al dus Schermer. Wel neemt volgens Schermer bij de werknemers die niet onder de cao vallen de 'chaos toe'. „Werkge vers bieden eenzijdig loonsverho ging voor beperkte groepen. Dat doet de onrust toenemen, maar daarvoor kun je de bonden niet aansprakelijk stellen. Onze onder handelaars zitten nog steeds op de lijn van 1,5 procent loonsverho ging", aldus Schermer. De Indus- belasting triebond FNV zal in zijn arbeids- Europese Commissie te gaan heffen op plantaardige olie voorwaardenbeleid voor 1988 - dat en vetten. Volgens de Belgische minister van landbouw De Keers- maeker, die het overleg voorzit, willen de landen die tegen een der gelijke heffing gekant zijn niet eens onderhandelen. Een ander groot probleem vor men de monetaire compenserende een oplossing bedragen (mcb's). Dat zijn heffin gen en subsidies die de gevolgen voor de boeren van valuta-schom melingen moeten opvangen. Als gevolg van de dure D-mark krijgen bijvoorbeeld de Duitse boeren al enkele jaren een tegemoetkoming uit de EG-kas. De Europese Com missie wil daarvan af, maar de ANTWERPEN (ANP) - Het bouw- Duitsers verzetten zich daar fel te- bedrijf Wilma International heeft gen. vorig jaar een verlies geleden van Volgens diplomatieke kringen 34,5 miljoen gulden. In 1985 werd hangt het succes van het EG-over- nog een winst geboekt van 37,2 leg nu af van het resultaat van de miljoen. Belangrijkste factoren die Frans-Westduitse topontmoeting tot het verlies hebben bijgedragen die vandaag en morgen in Parijs waren naast tegenvallende be- plaatsvindt. Daaraan doen behalve drijfsinkomsten ingrijpende reor- bondskanselei Kohl en president ganisaties in Nederland, Maleisië Mitterand ook de landbouwminis- en het zuiden van de Verenigde ters Kiechle en Guillaume mee. Staten. Frankrijk en West-Duitsland ver- De vooruitzichten zijn volgens schillen op essentiële punten van de directie beter. Ze baseert deze mening. Zo is Frankrijk voor af- Verlies Wilma verwachting onder meer op het schaffing van de mcb's. Ook aantal opdrachten dat tot nu toe is Frankrijk voorstander van de voor- verstrekt. Per eind 1986 had Wilma gestelde belastingheffing op orders voor een waarde van 1015 plantaardige vetten en oliën. West miljoen gulden. Dat is 58 procent Duitsland daarentegen valt er niets november wordt vastgesteld - herverdeling van arbeid opnieuw een centrale plaats geven. Dat wil niet zeggen dat de inkomensposi tie van de werknemers geen aan dacht krijgt. De bond is in beginsel voorstander van winstdelingsrege- lingen bij goed lopende bedrijven. Dat dit tot een ongelijke inkomens ontwikkeling leidt neemt de bond op de koop toe. Ook is de bond tot op zekere hoogte bereid om mee te denken over vormen van prestatiebelo ning, zoals bij voorbeeld bij Shell en Philips aan de orde is. De grote werkdruk waaronder veel mensen moeten functioneren kan aanlei ding zijn voor prestatiebeloning. „Maar dan niet in de huidige vorm van een verkapte loonronde voor een paar. Prestatiebeloning moet wat ons betreft objectief, contro leerbaar en openbaar zijn", aldus Schermer. Cees Commandeur (FNV) overleden STUTTGART (VWD) - Het Westduitse concern Daimler-Benz (Mercedes) zal in de periode 1987-1991 bijna 24 miljard mark (27 miljard gulden) investeren. Dat is meer dan het concern ooit heeft gedaan, aldus de voor zitter van de raad van bestuur, Werner Breitschwerdt, op de jaarlijkse persconferentie. In de moedermaatschappij Daimler-Benz AG zal zestien miljard mark worden geïnvesteerd. Het grootste deel daarvan gaat naar de personenau todivisie. Naar de in de afgelopen twee jaar verworven dochteronderne mingen AEG, Dornier en Motoren- und Turbinen-Union (MTU) gaat on geveer vier miljard mark en naar de buitenlandse bedrijfswagenfabrie- ken drie miljard mark. Vorig jaar zijn de totale investeringen al toegeno men van 5,49 miljard mark tot 5,58 miljard mark. Volgens Breitschwerdt zijn de toekomstige investeringen in de auto- mobielproduktie vooral gericht op 'kwalitatieve groei', dat wil zeggen verdere verbetering van techniek en comfort van de auto's. In 1985 en 1986 groeide de produktie sterk met telkens bijna 60.000 personenauto's per jaar. Dat hing vooral samen met de uitbreiding van de modellenreeks. Vorig jaar nam de produktie toe van 541.000 wagens tot 594.000 stuks, waarvan ongeveer de helft werd geëxporteerd. Dit jaar zal de produktie nog iets verder groeien tot ruim 600.000 auto's. De concernomzet is in het eerste kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1986 met 300 miljoen mark'gestegen tot ongeveer vijftien miljard mark. Hoewel de economische situatie dit jaar minder gunstig is geworden en de dure mark de export bemoeilijkt verwacht Daimler-Benz voor 1987 een verdere toeneming van de omzet. Ook AEG en MTU voorzien een omzetgroei. De concernomzet van Daimler-Benz is vorig jaar met 25 procent geste gen tot 65,5 miljard mark. Dat was voornamelijk toe te schrijven aan de verwerving van AEG. De winst van het concern steeg van 1,68 miljard mark tot 1,77 miljard mark en die van de AG van 1,25 miljard mark tot 1,40 miljard mark. Volgens een lid van de raad van bestuur heeft het concern een goed gevulde kas voor eventuele overnemingen. Hij voegde er echter aan toe dat er daarvoor nog geen concrete plannen bestaan. meer dan vorig jaar en de order hebben voor een deel betrekking op de jaren na 1987. Kort Zakelijk Boeing De Amerikaanse vliegtuigbou wer Boeing heeft orders en opties geboekt voor de levering van 73 vliegtuigen van het type 737-500. Met de transacties met vier lucht vaartmaatschappijen, waaronder twee Europese, is een totaal bedrag gemoeid van 2,1 miljard dollar, zo heeft Boeing woensdag bekendge maakt. General Electric General Electric Plastics (techni- sche kunststoffen) heeft van het Amerikaanse moederbedrijf toe stemming gekregen voor investe ringen van 700 miljoen gulden voor verdere capaciteitsuitbreiding. Het gaat om drie projecten, die tot 160 nieuwe arbeidsplaatsen in Bergen op Zoom/Halsteren zullen leiden, aldus het bedrijf. De projecten 11 moeten eind 1988 klaar zijn. Gene- ral Electric Plastics is de afgelopen ij jaren sterk gegroeid. Het totale jH aantal werknemers nam in vijf jaar saa toe van 750 tot 1300. In de afgelo pen zeven jaar is meer dan 1,8 mil- da jard gulden geïnvesteerd. IS Audet Het uitgeversconcern Audet ver ten wacht dat de winst over het lopen- ,n i de jaar ongeveer gelijk zal zijn aan lst< die van vorig jaar, zo heeft het be stuur gisteren meegedeeld tijdens ha' de aandeelhoudersvergadering. In *n het jaarverslag, dat op 1 mei is ver- schenen, zei het bestuur nog te re- Jn kenen op een verdere verbetering iot van het resultaat, al zou een stij ging als in 1986 niet meer lukken, vr Toen steeg de nettowinst met 43 j® procent tot 19,9 miljoen gulden. Het bestuur heeft de winstprogno- rai se verlaagd op basis van de cijfers ie in de eerste vier maanden van het lor jaar. ha Pharmacia Bij Pharmacia Production BV in ïn Groningen moeten nog dit jaar 53 uli van de 200 arbeidsplaatsen ver- ö®i dwijnen. Het bedrijf maakt deel uit 1 E van het Zweedse biomedische con- °n cern Pharmacia AB. In Groningen .dj, worden voor de internationale markt onder meer een bepaald kit soort ooglenzen geproduceerd. De et lenzen worden in de oogchirurgie ®r! gebruikt als vervanging voor de natuurlijke ooglens bij mensen met staar. De banen moeten ver- dwijnen in verband met een reor ganisatie, noodzakelijk door de toenemende concurrentie, aldus f de directie in een verklaring. De I banen zullen waarschijnlijk via ge- dwongen ontslagen moeten ver- 01 dwijnen. ■AMSTERDAM (ANP) - Oud-FNV- arder Cees Commandeur (56) is f Aeravond overleden. Com- nuuideur trad in 1985 om gezond heidsredenen terug uit het FNV- bestuur en werd opgevolgd door Karin Adelmund. Anderhalve week geleden onderging hij een open hartoperatie en sindsdien was zijn toestand kritiek. Commandeur kwam hij in 1965 in dienst van de vakbeweging als administrateur van de Katholieke federatie van Beambtenbonden in De Postbank heeft de de Industrie. Vanaf 1966 was be- uitgifte voor haar 6,25 stuurslid van de Nederlandse Ka- voor. De jongste overlegronde over het EG-landbouwbeleid is de derde in twee maanden. Tot nu toe hebben de landbouwminsters nog geen en kele overeenstemming bereikt over de voorstellen van de Europe se Commissie. LENING koers van procent obligatielening 1987 per tholieke Bond van Leidinggevend 1994 van 400 miljoen gulden vast gesteld op 100 procent. De inschrij ving sluit vrijdagmiddag om drie stuurder van het NKV uur. Storting dient te geschieden later federatiebestuurder op 15 juni. ander Toezichthoudend Perso neel. In 1972 werd hij verbondsbe- vierjaar FNV. LAATSTE REIS BONN - Zijn laatste reis kan deze 4,9 ton zware Hansa Jet niet meer op eigen kracht ma ken. Met een zware Westduitse legerhelikopter werd de afge schreven straaljager van Keu len naar het luchtmachtmu seum in Ütersen gevlogen. (foto ANP) FOKKER - Vliegtuigfabriek Fok ker verwacht in november dit jaar van de Rijksluchtvaartdienst het zogenoemde typecertificaat te ver krijgen voor de nieuwe Fokker 100, de opvolger van de F-28. De Zwit serse luchtvaartmaatschappij Swissair, die als eerste met de F- 100 gaat vliegen, zal nog dezelfde maand het eerste toestel ontvan gen. De RLD gaf vorige week vrij dag een dergelijk certificaat af voor de Fokker 50, de opvolger van de succesvolle Friendship. De eerste Fokker 50's worden deze zomer reeds afgeleverd, verwacht de Ne derlandse vliegtuigfabriek. DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers is niet zo pessimistisch over de economische ontwikkeling in ons land, zo bleek gisteren in Den Haag tijdens een symposium van het Financiëele Dagblad. De pre mier reageerde op de begin deze week bekendgeworden sombere ramingen van het Centraal Planbu reau (CPB). Het bureau verwacht groei van de werkloosheid in 1988 en stagnering van de economische groei. "Het is goed dat het CPB wat pessimistisch is. In de zomer van 1988 kunnen we dan zeggen dat we in het vooijaar van 1987 te pessi mistisch waren", aldus de premier. Lubbers stelde vast dat als gevolg van de opleving van de economie is komen vast te staan dat niet de werkloosheid als zodanig het pro bleem is, maar het antwoord op de vraag hoe de beroepsbevolking een hoger opleidingsniveau kan krijgen zodat iedereen die werk zoekt een baan kan krijgen. In Ne derland zijn onderwijs en beroeps opleiding nog belangrijker gewor den dan ze al waren, aldus Lub bers. FNV-voorzitter Pont waar schuwde tegen het optimisme van de premier. Pont is niet van me ning dat het bij de tegenvallende economische ontwikkeling maar om een tijdelijke inzinking gaat. We moeten ons erop instellen dat dit wel enige jaren gaat duren, zei hij. Volgens Pont is extra scholing niet de enige oplossing. Hij houdt vast aan de uitgangspunten waar over kabinet, werkgevers en werk nemers het in 1982 eens zijn gewor den: het streven naar rendements herstel in combinatie met herver deling van werk. Ook de sterke na druk die thans op loonmatiging wordt gelegd zit hem niet erg lek ker. Pont is voor loonmatiging, maar dan als onderdeel van een be leid waarin ook aandacht is voor maatregelen om de groei te stimu leren, herverdeling van arbeid, par ticuliere en overheidsinvesterin gen deel uitmaken. Op dmgen die authentiek zijn of traditie hebben, moet je zuinig zijn. De beugelfles van Grolsch is authentiek en heeft traditie. Net als het Grolsch bier. Want al meer dan 300jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze, sgp? BONN (Rtr/ANP) - Bezitters van een autotelefoon kunnen in 1991 waarschijnliijk in twintig Europe se landen bellen. West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Ita lië hebben een akkoord onderte kend over mobiele telefonie, waar bij Nederland zich zeker aansluit, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag. Het akkoord beoogt eenheid te brengen in de Europese systemen op het gebied van mobiele telefo nie. Het gaat volgens een woord voerder van het ministerie om een belangrijke stap op weg naar de sa menvoeging tot een Europees tele communicatienetwerk. Het sys teem zou in 1991 in gebruik moe ten worden genomen. De ondertekenaars van het ak koord zijn van plan een systeem op te zetten voor uiteindelijk tien mil joen aansluitingen. Het nieuwe ge standaardiseerde netwerk zal het huidige gaan vervangen. Dat be staat uit netwerken per land die ge bruik maken van overbelaste fre quenties en die de gebruiker niet in staat stellen om buiten zijn eigen land zijn mobiele telefoon te ge bruiken. Het gaat nu nog om vier landen, maar volgens de woord voerder van het Westduitse minis terie zouden op den duur wel twin tig Europese landen zich er bij aan kunnen sluiten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat in Den Haag wordt er al langer door de Europese PTT's ge praat over standaardisering van mobilofoons. Binnen het zoge naamde CEPT-overleg (Compag nies Europeènnes de Postes et Te lefonie) waren de PTT's al overeen gekomen aan het begin van de ja ren negentig een gestandaardi seerd mobilofoonsysteem in te VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP OP EEN DAG DRINK JE GEEN RIER MEER, MAAR DRINK JE GROLSCH. Er was echter nog onenigheid over het radio-subsysteem, en dan vooral over de vraag of er een breedband- of een smalbandsys- teem moest worden gebruikt. Frankrijk en West-Duitsland heb ben daarbij lange tijd als enigen vastgehouden aan een breedband- systeem. Vandaar dat er apart overleg nodig was om deze twee landen over de streep te trekken. Het Westduitse elektronicacon cern Siemens heeft al laten weten samen met het Zweedse Ericsson te werken aan de ontwikkeling van een nieuw systeem. Volgens rege ringsfunctionarissen van de be trokken is het de bedoeling dat het systeem wordt gebruikt door heel Europa. Vandaar dat ook andere Europese telecommunicatiebedrij ven zoals Philips, General Elec trics, Racal, Plessey, Alcatel en Ma- tra in orders zijn geïnteresseerd. PHILIPS - Bij de produktgroep camerabuizen - onderdeel van de Elcoma-divisie in Eindhoven - ver dwijnen de komende jaren onge veer 70 arbeidsplaatsen. Dit heeft een woordvoerder van Philips meegedeeld. De produktgroep dreigt volgens de woordvoerder in een verliesgevende situatie te gera ken door een verminderde order portefeuille. Zeventig van de 170 werknemers zullen elders bij Phi lips een baan krijgen. De Graaf mikt op 4000 banen voor jongeren DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) vertrouwt erop dat zijn plan dit jaar vierduizend langdurig werkloze jongeren aan werk te helpen slaagt. Tot nu heb ben 120 gemeenten een plan ter goedkeuring aan het ministerie aangeboden. Het gaat daarbij om ruim drieduizend arbeidsplaatsen. De Graaf heeft dit in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. De bewindsman heeft nog niet gereageerd op het alternatieve plan dat door de vier grote steden sa men met de ambtenarenbond Ab vaKabo is gepresenteerd. Dit mikt op jongeren van 25 jaar en jonger die 32 uur moeten gaan werken. Het plan-De Graaf richt zich op ba nen voor jongeren onder de 21 jaar, die maximaal 19 uur aan de slag mogen. Volgens De Graaf komen de aan meldingen voor zijn tijdelijke maatregel nog elke dag binnen. Veel gemeenten zijn bovendien be zig met de voorbereiding voor een plan. Een aantal ingediende plannen heeft het ministerie al goedge keurd. Dat betreft 888 arbeids plaatsen in 26 plannen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7